Duizend doden bij Rhodesische overval op vluchtelingenkamp Voor salarissen streekvervoer 2,3 miljoen PZC/. NOODWEER IN ITALIË Vondeling ontketent incident tijdens bezoek aan Sowjet-Unie VN-AFGEVAARDIGDE: „SLACHTOFFERS VOORNAMELIJK VROUWEN EN KINDEREN -è WESTERTERP: UL TIM A TUM IS ONAANVAARDBAAR Dertig mensen vermoord in Argentinië CDA-beraad over vorming één lijst Amerikanen doen V-raad verslag incident Korea Gedood bij voorkomen treinramp RUSSEN WEIGERDEN NAMENLIJST AAN TE NEMEN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 bmnen-buitenland GENèVE (UPI/RTR) - De VN-hoge commissaris voor de vluchtelingen heeft vrijdag verklaard dat bij de Rhodesische aanval vorige week een vluchtelingenkamp met 8.000 vluchtelingen uit Rhodesiê geheel is vernield en dat ongeveer duizend mensen zijn gedood. Een VN-afgevaardigde heeft er een massagraf met voornamelijk vrouwen en kinderen gezien. Mozambique heeft voor hulp aan de overlevenden voor 25.000 dollar voedsel en kelding gevraagd Idoyaga bracht 2 dagen geleden een bij gedood. bezoek aan hej. kamp en constateerde Het officiële persbureau van Mozambi- Een VN-functionaris heeft vrijdag uit Mozambique gemeld dat hij tien mas sagraven had gezien in een kamp dat op 8 augustus door Rhodesische militai ren in Mozambique was aangevallen. Hugo Idoyaga. vertegenwoordiger in Mozambique van de hoge VN- commissans voor vluchtelingen (UNHCR) vertelde in een telefoonge sprek met het ÜNHCR-hootdkwartier in Genève dat in het kamp vluchtelin gen verbleven en geen guerrillastrijders, zoals Rhodesiê heeft gezegd. Volgens Idoyaga was het kamp een van de drie nederzettingen in Mozambique voor Rhodesische vluchtelingen. Het werd geholpen door zijn VN-bureau. dat het bijna geheel was verwoest. Hij que meldde dinsdag dat Rhodesische zei tien massagraven te hebben gezien troepen minstens 670 mensen hadden waarin mannen, vrouwen en kinderen gedood bij hun aanval op het vluchte- (Vervolg Kantlijn waren begraven. Er waren ook gewonde vluchtelingen in het kamp Overlevenden vertelden hem dat er nog honderden gewonden waren. Idoyaga. een Uruguayaan. had eerder, op 28 mei, een bezoek aan het kamp gebracht en toen gerapporteerd dat het louter voor vluchtelingen was en dat hij geen teken van militaire activiteit had gezien. Rhodesiê maakte vonge week bekend dat zijn troepen op 8 augustus de grens met Mozambique hadden overschreden en daar een guerrillabasis en geen •vluchtelingenkampen hadden aange vallen. Volgens Rhodesiê waren meer dan 300 guerillastrijders en ongeveer dertie Mozambikaanse militairen daar- lingenkamp Men verwachtte dat hel uiteindelijke aantal slachtoffers tussen de 800 en 1 000 zou komen te liggen De VN-functionaris zei dat de nederzet ting geregistreerd stond als het Margonha-kamp. Het lag bij de grens met Rhodesiê en verleende voorheen beschutting aan ongeveer achtduizend vluchtelingen. Het VN-bureau in Mo zambique heeft de zorg voor circa 26.000 vluchtelingen uit Rhodesiw, die over drie kampen zijn verdeeld. Na de Rhodesische aanval waren de meeste overlevenden de bossen inge vlucht Er waren er maar een paar hon derd in het kamp achtergebleven In een commentaar op het verslag van Idoyaga verklaarde een UNHCR- Nu kan men daar tegen inbrengen dat het eigen geweten altoos vóór loyaliteit behoort te gaan. Dat is juist. De vraag die echter dan aan de orde komt, is die van de methode: er staan een ambte naar als staatsburger in een parlemen taire democratie vele wegen open om zijn geweten te laten spreken. Hij kan langs ambtelijke weg zijn bezwaren uit eenzetten of een persoonlijke brief aan de minister schrijven en in het uiterste geval kan hij zelfs besluiten ontslag te nemen. In dit geval echter werd tot een naar ons gevoel verkeerde methode be sloten: de inspecteur betuigde demon stratief in het openbaar adhesie aan diegenen tegen wie zich een politie optreden diende te richten. Een derge lijke activiteit heeft tot gevolg dat er onder een deel van het publiek wan trouwen tegen de politie ontstaat: is zij nog wel een betrouwbaar instrument voor de overheid? Terwijl toch de politie er voor iedereen is. voor elke overheid en elke burger ongeacht de politieke signa tuur. Dat nu dient elke politieman in zijn optreden naar buiten in te calcule ren, zeker als hij opzettelijk zijn functie vermeldt. Als een willekeurige meneer X. kan hij protesteren tegen elke over heidsmaatregel, maar zodra hij verkiest dat nadrukkelijk te doen als inspecteur X. en daarvoor bovendien een zaak uit zoekt waarin het om politie-optreden gaat, dan is hij niet meer in de eerste plaats staatsburger, maar een politie man, die de grens van de loyaliteit over schrijdt. E r speelt bij dit alles nog een punt. Er kunnen namelijk gegronde redenen be staan voor de vrees dat het ambtelijk apparaat verpolitiseert In het alge meen is dat een kwalijke ontwikkeling,' maar in het bijzonder kan dat tot ge vaarlijke situaties leiden bij leger en po litie. Beide instellingen groeien dan uit binnen het staatsbestel tot machtsfac toren waarop een redelijke controle niet meer mogelijk is. Een nevenverschijnsel is voorts het ontstaan van groepen bin nen een politie-apparaat: „Inspecteur X. plus die en die mensen kunnen niet met deze of gene taak worden belast, want zij hebben al in het openbaar laten weten het niet eens te zijn met het in schakelen van de politie. Inspecteur Y. heeft geen bezwaar en knapt het karwei op." Overdreven? Nee, het gaat om mo gelijke consequenties van bepaalde grensoverschrijdingen. Elke politieman dient deze consequenties te doordenken zodra hij zich als staatsburger (met nad rukkelijke en opzettelijke vermelding van zijn politie-functie) uitlaat over met name kwesties waarin de politie is be trokken Er is bij deze zaken aanzienlijk meer in het geding dan de individuele vrijheid van de ambtenaar: het gaat om de relatie tussen samenlevingen politie. Die relatie eist een zekere terughou dendheid bij de politieman als burger: hij is er namelijk voor iedereen. g woordvoerder in Geneve Ik kan geen grotere schending van de bescherming van de vluchtehngenrechten beden ken'' Hij zei dat de hoge commissaris, pnns Sadruddin Aga Khan, over deze kwestie een telegram had gestuurd naar de president van Mozambique, Samor MacheL Bij de Rhodesische aanval waren ook twee Portugese ingenieurs en een Spaanse priestergedood. De ingenieurs werkten aan de Cobora Bassa-dam in Mozambique. De Rhodesische regering heeft vnjdag een verklaring van de Verenigde Naties van de hand gewezen De Rhodesische regermg 'herhaalt dat het kamp onbetwistbaar een terroris- tenbasis was. van waaruit terroristen al BUENOS AIRES (RTR) - In het dorp Fatima op 60 km ten westen van de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn vrijdag de lijken van 30 mensen gevon den. Het ministerie van binnenlandse zaken schreef de dood van de 21 man nen en negen vrouwen toe aan „de waanzin van irrationele groepen, die proberen de rust van het Argentijse volk te verstoren en in het buitenland een negatief beeld van het land te ves tigen". IADVERTENTIE ".egen Rhodesiê hadden geopereerd' Zij zegt verder hiervoor 'onweerlegbaar bewijs' te bezitten, teruggebracht door deelnemers aan de operatie' UTRECHT (ANPi - liet algemeen be stuur van het CDA heeft vrijdagavond beraadslaagd o\ er een aantal politieke onderwerpen die verband houden met vragen die bij de diverse partijen leven rond de beslissing over de ene lijst. Het algemeen bestuurstelde zich op het standpunt, dat er ruimte bestaat om vóór de tweede-kamerverkiezingen, op basis van programvergelijking en we derkerigheid, een Intentieverklaring af te geven over de gewenste kabinetssa menstelling na de verkiezingen. Een in tentieverklaring betekent volgens t algemeen bestuur met het aangeven van een blijvende verwantschap, even min het uitsluiten van andere construc tieve partijen. Bij een op te stellen intentieverklaring spelen volgens het bestuur de bij een PANMOENJON- Een Noordkoreaanse militair toont hier -tijdens een bijeenkomst kabinetsformatie te hanteren criteria van de wapenstilstandscommissie - een bijl. ivaarop - volgens de Noordkoreaan- een rol. Het algemeen bestuur meent duidelijk bloedsporen te zien zijn. De bijl zou door UN-soldaten gebruikt zijn om >-> Noordkoreanen te lijf te gaan tijdens de vechtpartij ajgelopen woensdag in ae- gedemilitariseerde zone. waarbij twee Amerikaanse officieren om het leven kwa men. DEN HAAG (ANP) - Er is in 1977 niet meer beschikbaar dan 2,3 miljoen gulden voor het ver beteren van dfe arbeidsvoor waarden in het streekvervoer. Dat is het antwoord van minis ter Westerterp op de eisen van de vervoersbonden de arbeids voorwaarden voor de werkne mers in het streekvervoer gelijk te maken. Er bestaan verschillen in arbeids voorwaarden voor buschauffeurs die bij een gemeentelijk stadsvervoer bedrijf werken en de overige chauf feurs in het streekvervoer. De bonden hadden de minister om een gesprek verzocht Als dat gesprek niet gunstig verloopt, zouden de bonden ac ties overwegen. „Geen minister kan naar mijn mening onder dergelijke om standigheden met een gesprek instem men." aldus de vrijdag per telex aan de Vervoersfederatie NW/NKV en de Ver- voersbond CNV gezonden brief van de minister. Er zijn blijkens de brief onderzoekingen naar de mogelijkheid de arbeidsvoor waarden op bepaalde punten gelijk te trekken. Op de resultaten daarvan kan met worden vooruitgelopen, aldus de minister. Daar komt bij dat de budget taire situatie de regering dwingt tot een zorgvuldige afweging van de bestem ming van de voor 1977 beschikbare middelen, ook die voor het streekver voer. Verbeteringen van arbeidsvoorwaarden die financiële consequenties hebben, zullen volgens de minister onontkoom baar leiden tot een verdere verschraling van het voorzieningsniveau en een daarmee samenhangende afname van de werkgelegenheid, aldus de minister Het beroepsgoederenvervoer krijgt van de regering wat meer armslag. De ministerraad ging vrijdag akkoord met een voorstel van staatssecretaris Van Hulsten om de tonnagestop over de weg soepeler toe te passen. Minister Westerterp is bereid tot een gesprek met de bonden over de ar beidsvoorwaarden. Het ultimatum van de honden noemt hij onaanvaardbaar. Niettemin zal er op 25 augustus een ge sprek zijn met de cao-partners. nationale taptoe breda 19 t/m 28 augustus elke avond 9 uur behalve zondag 25 augustus, middagvoorstelling 3 u toegangsprijzen van (6. t/m f 17 50 voorverkoop VVV kantoren VVV Breda: tel 076 125733/132150 dat als formatiecriteria dienen te geld en. het eigen program en de realisering daarvan: de verkiezingsuitslag; de wen selijkheid van een parlementair meer- derheidskabmet; de actuele politieke situatie. Het profiel van het CDA, dat inzet is bij de verkiezingen, wordt ge vormd door het te voeren beleid (is pro gram), het gevoerde beleid en door de mensen die het beleid in de praktijk vormgeven. Het CDA zal het gevoerde beleid, voor zover gesteund door de chnsten-democraüsche fracties in het parlement, voor zijn rekening nemen. Ten aanzien van de punten, waarop het beleid verschillend werd beoordeeld, zullen de fractie-voorzitters in de tweede kamer een werkafspraak voorleggen aan het algemeen bestuur. In een later stadium zal het algemeeen bestuur zich beraden over de lijsttrek ker van het CDA aldus een woordvoer der van het CDA. NEW YORK (REUTER/UPIi- DeAmeri- ging van deze twee landen moeten lei- kaanse regering heeft de veiligheids- den Zij deden dit in de vorm van een raad van de V erenigde Naties schrifte- ontwerp-relolutie en een memorandum, lijk verslag uitgebracht van het jongste bestemd voor de agenda van de alge incident bij de bestandslijn in Korea, mene vergadering die op 21 september waar woensdag twee Amreikaanse of- m New York bijeenkomt fïcieren door Noordkoreaanse militai- jjet meidenl. waarbij Noord Koreanen ren werden vermoord. de officieren met bijlslagen dodelijk De Verenigde Staten hebben geen ver- verwonden, heeft de spanning langs de gadering van de V-raad aangevraaed. Koreaanse bestandgrens sterk doen maar wel verzocht hun rapport te laten stijgen. circuleren bij de leden. „Wij wilden dat de wereld weet hoe de „Wij wilden dat de wereld weet gemeen en barbaars deze aanval was", zei de Amerikaanse ambassadeur W. Tapley Bennett die het rapport persoonlijk heeft overhandigd aan raadsvoorzitter Isao Abe van Japan. Inmiddels hebben de Verenigde Staten. Japan. Engeland en West-Duitsland De Amerikanen hebben 42.000 sterke troepenmacht in Zuid Korea in staat van verhogde paraatheid gebracht door onder meer alle militaire verloven in te trekken. Donderdag werden enkele extra squadrons jachtbommenwerpers van de typen F-lll en F-4 'Phanton naar Zuid-Korea overgevlogen. De Amerikanen beschouwen het inci- met enkele andere landen waaronder dent bij het dorp Panmoenjon als 'over- ROME: Zware wolkbreuken aan de Italiaanse Adriatische kust tussen Ancone en Rimini hebben onover zienbare schade aangericht. Drie Italiaanse vrouwen kwamen in de modder- en watermassa's om het le ven. toen hun auto's van de weg werden gespoeld door de modder. In de Abruzzen werd een ir n geélec- trocuteerd door een omlaagkomende hoogspanningsleiding. In Apuliê zijn grote akkers door hagel vernield De plaatsjes Senigallia. Cattolica. Ga- bicce. Rimini en kleinere gemeenten in de provincie Ravenna zijn het zwaarst getroffen en daarvoor is de noodtoestand afgekondigd. Veel bruggen zijn ingestort en stra ten ondergelopen. De Adria-autoweg was urenlang gestremd door omlaag gekomen modder. Naar schatting zijn duizend hotels door het hoge water beschadigd Naar verluidt is het vakantieseizoen aan de Adriatische kust voortijdig geëindigd. De financiële verliezen door afgezegde boekingen en voort ijdig vertrek van gasten zijn nog bi, benadering niet te schatten. Nederland bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties gepleit voor hervatting van de besprekingen tussen Noord- en Zuid-Korea. die tot hereni- UTRECHT (ANP) - De 42-jarige F van Tilborg uit Tuindorp-Oostzaan in Am sterdam, is vrijdagochtend aangereden door de stoptrein Hilversum- Amsterdam en om het leven gekomen. Hij was. als werknemers van een Utrechts aannehiersbedrijf, ter hoogte van Diemen bezig met werkzaamheden aan de spoorlijn. Toen de trein naderde en de arbeiders opzij gingen, bleek er nog een lome op het spoor achtergeble ven te zijn. De heer Van Tilborg haalde hem samen met een collega weg. maar hij kon zichzelf met meer op tijd in vei ligheid brengen. Een woordvoerder van de spoorwegen zei. dat de heer Van Til borg een moedige poging heeft gedaan om een ongeluk te voorkomen wogen en bewust gepleegde moord'. In Kansas City liet minister van buiten landse zaken Henry Kissinger zich in dezelfde bewoordingen uit. De president van Zuid-Korea. Park Tsjoeng-Hie, heeft vrijdag gezegd dat zijn land onmiddellijk zal reageren op een Noordkoreaanse provocatie of die nu groot of klein is' Weinig verandering Droog en vrij zonnig. Meest matige wind uit noord tot noordoost. Maximumtem peraturen van 22 graden aan zee tot 27 graden plaatselijk in het binnenland, Hogedrukcentrum boven de Nuordzee blijft standvastig. Daarmee ook het zonnige strandweer, met een matige wind tussen noord- en noordoost. In de middag 22 23 graden, zeewater 20 gra den. Vooruitzichten: tot begin volgende week geen belangrijke verandering. Vooruitzicnten vooi zondag en maarT- dag. opgesteld door het KNMI op vrij dag om 18.00 uur: Droog, zonnig en warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 8 tot 14: min. temp omstreeks 12 graden, max. temp: omstreeks 26 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal 90 procent Voor maandag: aantal uren zon 8 tot 14; min. temp. omstreeks 13 graden: max. temp omstreeks 27 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Hel weer in Europa Aberdeen licht bewolkt 25 gr Athene licht bewolkt 30 gr Barcelona onbewolkt 27 gr Berlijn zwaar bewolkt 25 gr Bordeaux onbewolkt 30 gr Brussel licht bewolkt 26 gr Frankfort half bewolkt 28 gr Geneve onbewolkt 24 gr Helsinki onbewolkt 16 gr Innsbrueck zwaar bewolkt 15 gr Kopenhagen half bewolkt 26 gr Lissabon licht bewolkt 27 gr Locarno half bewolkt 27 gr Londen onbewolkt 28 gr Inssbruck onbewolkt 27 gr Madrid half bewolkt 32 gr Malga onbewolkt 28 gr Mallorca onbewolkt 31 gr Muenchen zwaar bewolkt 18 gr Nice half bewolkt 26 gr Oslo licht bewolkt 25 gr Parijs onbewolkt 29 gr Rome licht bewolkt 28 gr Spilt zwaar bewolkt 25 gr Stockholm onbewolkt 17 gr Wenen licht bewolkt 21 gr Ziunch ucm. uewolkt 20 gr Casa Blanca half bewolkt 26 gr Is tanboel zwaar bewolkt 25 gr Las Palmas licht bewolkt 27 gr ZON EN MAAN 22 augustus Zon op 05.35 onder 19.49 Maan op 02.06 onder 17 43 iVan onze speciale verslaggever mr. Frans Kok) MOSKOU - Het bezoek van de Nederlandse parlementaire de legatie aan Rusland, dat toch al werd gekenmerkt door flink wat irritatie over en weer, is vrijdag afgesloten met een regelrecht incident. Tot driemaal toe wei gerde de voorzitter van de Rus sische Opperste Sowjet van dr. Vondeling een lijst met namen in ontvangst te nemen van poli tieke gevangenen en joodse staatsburgers die geen toe stemming krijgen de Sowjet- Unie te verlaten. Dr. Vondeling wilde de lijst overhandi gen bij het ter sprake komen van het vorig jaar gesloten akkoord van Hel sinki, dat een vrije uitwisseling van personen en ideeën tussen Oost en West garandeert. Met name had Vondeling willen pleiten voor de overkomst van de Russische dissident Boekovski, die al geruime tijd gevangen zit en wiens gezondheidstoestand ernstig te wensen overlaat. De voorzitter van de Opperste Sowjet (het Russische parlement) weigerde pertinent het stuk in ontvangst te ne men, waarop dr Vondeling zijn verzoek nog tweemaal herhaalde. De Rus zei dat Nederland de lijst met namen maar via de ambassade in Moskou moest aan bieden. waarna het wel bij het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken terecht zou komen Dr Vondeling sprak na afloop van de ontmoeting van een pijnlijk incident, waar echter weinig aan te doen is, „wan", aldus Vondeling, „ik kan de Russen het stuk niet in de mond stop pen" De Nederlandse delegatie heeft trouwens toch weinig voor de dissiden ten kunnen doen, want alle voorgeno-j men ontmoetingen, o a. met prof. Sa- charow. Nobelprijswinnaar voor de vrede in 1975, bleken op het laatste mo-, ment niet door te kunnen gaan. Me» geen van die dissidenten kon contact worden gelegd, waarschijnlijk omdat ze buiten de stad verblijven. Dr. Vondeling zou echter vrijdagavond nog een niet bij name genoemd lid van de Russische oppositie trachten te benaderen Bijbel Naast de kwestie van de politieke vrij heden hebben de Nederlandse kamerle den ook het recht op godsdienstvrijheid aangeroerd. Ook hier kreeg men echter nietszeggende, zelfs enigszins scham pere antwoorden. Zo haalde een lid van de Opperste Sowjet op een vraag van de anti-revolutionair De Boer of in de Sowjet-Unie bijbels vrij te koop zijn i wat niet het geval is), demonstratief een in liet Russisch gestelde bijbel te voor schijn. waarmee hij het punt van de godsdienstvrijheid als afgedaan be schouwde. Het afrondend gesprek van vrijdag ging, voorts over de ontwapeningsbesprekin-i gen in Wenen, gekoppeld aan het vraag stuk van vrede en veiligheid. Het PvdA-kamerlid Van der Doef heeft nog geprobeerd het rapport van Am nesty International over het lot van de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie ter sprake te brengen Maar de Russen weigerden botweg op de door Van der Doef geciteerde passages in te gaan. Amnesty International is door ons als organisatie niet erkend, dus het rapport staat buiten discussie, zo luidde de re denering 'Winst' Ondanks alle gebleken meningsver schillen met de Sowjetiautorlteiten twijfelt delegatieleider dr. Vondeling toch niet aan het nut van dit bezoek. Wat de delegatie betreft, is er volgens Vondeling voldoende gelegenheid ge weest om in alle openhartigheid het Ne derlandse standpunt ovei een aantal zaken uiteen te zetten. Vondeling noemt dat winst, ondanks de zware geïrri teerdheid die het soms bij de Russische gastheren opwekte KVP-fractievoorzitter Andriessen deelde de opvatting van Vondeling. Hij vindt dat er voor een deel wel een rede lijke discussie heeft plaats gehad, waarbij hij opmerkt dat alle beetjes kunnen helpen om de Russen van ons standpunt op de hoogte te brengen. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. var» der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 1614a Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vnjdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584 "s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11 30 uur. Redactie 101184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75, franco per post 42,-; per maand 12.75: losse riummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2'ux tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 3593 00, Provincial# Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3