VOORKENNIS PRINS RAPPORT-DONNER WORDT ONDERZOCHT PZC Werknemers Cruson in Breskens maandag normaal aan het werk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering is diep bezorgd over toestand Z.-Afrika de krant van zeeland Den Uyl sluit nader onderzoek niet uit vandaag Poging om Custers vrij te krijgen Rijlessen duurder Chemische fabriek in Seveso wordt gesloten Regering wil olieboycot voorkomen GRIEKENLAND HOUDT POHLE NOG WATERVERSPILLING IN BELGIE ZWAAR BEBOET B. EN W. OOSTBURG HEFFEN SLUITING GEDEELTELIJK OP Johnny But: bijna doel-loos paS'"a 23 219e jaar gang no. 198 Zaterdag 21 augustus 1976 fVan onze correspondent! OEN HAAG - Premier Den Uyl zal onderzoeken of het juist is dat prins Bernhard in de loop van de zomer, ruim voordat het rapport van de commissie-Donner aan de minister-president werd overhan digd, kennis heeft kunnen nemen van de inhoud van het rapport en voorstellen tot wijziging heeft kunnen doen. Op een persconferentie, tijdens een onderbreking van het kabinetsberaad, verklaarde premier Den Uyl vrijdagavond desgevraagd dat een eventueel overleggen van het concept-rapport door de commissie-Donner aan de prins zou vallen onder de verantwoordelijkheid van de commissie en uiteindelijk onder zijn eigen verantwoordelijkheid. rapport alleen - vertrouwelijk- aan het parlemen t mogen worden overleg, dan wel geheel aan de publiciteit zullen worden prijsgegeven. De regering stelde de commissie- Donner in februari van dit jaar in met de opdracht uit de Verenigde Staten afkomstige berichten te onderzoeken, als zou prins Bernhard behoren tot de genen aan wie de Lockheed- vliegtuigfabrieken steekpenningen zouden hebben betaald. De minister-president ontkende over igens dat de commissie-Donner de rege ring tijdens haar werkzaamheden op de hoogte zou hebben gehouden van haar vorderingen. „De regering was volledig onkundig van de inhoud van het rap port, voordat het vorige week donder dag aan mij werd overhandigd". In elk geval zou het bericht, dat het rap port van de.f ommissle-Donner al voor de vakantie'gereed is geweest, volgens de minister-president onjuist zijn. „De commissie heelt onafgebroken doorge werkt om het rapport klaar te krijgen", aldus de premier, die de mogelijkheid niet uitsloot dat het rapport-Donner nog zoveel vragen onbeantwoord laat, dat een nader onderzoek noodzakelijk Bal blijken. De ministerraad begon vrijdagavond PAGINA 2 beroering geweld aanslag Opinie: Groenevelt en de 'moord' op de PAGINA 7 dicht Op het terrein van bar-danclng De Hooi schuur aan de Vlissingse boulevard worden twintig appartementen bouwd. PAGINA 13 onderzoek Nederlands Molukse commissie gaat volgende week aan de slag. hogerop zinloos ZATERDAG KRANT overspoeld PAGINA 18 zeden Ramadan, de Jaarlijkse vuurproef voor moslims; Letterkundige kroniek van Hans Warren; Stemmen uit de Kerken gordijn Toerist in de Sowjet-Unie wordt nog strak geleld; Toverspiegel van Escher PAGINA 21 volks Engel Reinhoudt zingt het Zeeuwse le venslied, Schaken, dammen, bridge, hengelrubriek. aan de beraadslagingen over het rap portvan de commissie-Donner. Premier Den Uyl deelde vrijdagavond mee dat hü 's middags exemplaren van het rap port had uitgedeeld aan zijn collega ministers. Zoals bekend, zouden de mi nisters Van der Stoel. Van Agt en De Gaay Fortman al eerder deze week in kennis zfjn gesteld van de inhoud van het rapport-Donner. Premier Den Uyl ging er nog steeds van uit dat het rapport, met de conclusies van de regering, in de eerste helft van september aan het publiek en aan het parlement zal worden bekendgemaakt. Volgens Den Uyl bestaat er overeen stemming met de Amerikaanse regering clusief de gegevens van de Amerikaanse beurscommissie Enige onzekerheid bestaat nog over de aard van die openbaarmaking: er wordt nog overleg gevoerd over de vraag of sommige elementen uit het (Van onze parlementaire redactie) over de openbaarmaking van de gege- DEN HAAG - De regering doet al het vens in het rapport-Donner. die afkom- mogelijke om drs. Peter Custers, ont- DEN HAAG (ANP) - De ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat hebben zich akkoord ver klaard met een verhoging van de tarie ven van autorijscholen met ingang van 21 augustus. De tarieven mogen dan met 0,65 - de omzet belasting inbegrepen - per lesuur worden verhoogd, met dien vestande dat de lesprys voor rijdonderricht in personenauto's en op motorrijwielen een bedrag van 27,95 (inclusief btw) niet te boven gaat. De verhoging is een gevolg van de doorberekening van ver hoogde loon- en overige kosten. Een en ander is vastgelegd in de prijzenbe- schikking rijonderricht motorrijtuigen van 20 augustus in de staatscourant MILAAN: De chemische fabriek van het Zwitserse concern Givaudan in het Noorditaliaanse Seveso zal wor den gesloten, zo hebben de regionale autoriteiten en vakbondsvertegen- woordigers van het 170 leden tel lende personeel besloten. Een vak bondsfunctionaris zei dat de fabriek door het ontstaan van een hoeveel heid giftig dioxine zo zeer is besmet dat het gebouw nauwelijks zal kun nen worden gereinigd. Inmiddels heeft Givaudan laten we ten dat zij volgende week gaat begin nen met het verspreiden van een mengsel van olijfolie en water over het vergiftigde gebied. Hierdoor hoopt men dat het afbreken van het gif door het zonlicht zal worden ver sneld. Bij proeven heeft men gunstige resultaten bereikt, aldus het Zwit serse concern. Foto: Van speciale kleding voorziene en met gasmaskers gewapende mannen zijn hier aan het werk in de fabriek. stïg zijn uit Amerikaanse bronnen, in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering zal proberen de dreigende olieboycot tegen Israël te voorkomen. Minister-president Den Uyl zei dit vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Als de oproep tot een olieboycot, die de vijfde topconferentie van niet-gebonden landen in Sri Lanka heeft gedaan, wer kelijkheid wordt, betekent dat volgens Den Uyl een verscherping van de situa tie in het Midden-Oosten en daarbuiten. ikkelingswerker en tevens corres pondent van De Volkskrant en De Groene, die in Bangladesj gevangen zit, vrij te krijgen. Dit heeft minister president Den Uyl vrijdag meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. „Er is een advocaat in Bangladesj die voor Custers optreedt", aldus Den Uyl. De premier wilde geen verdere details geven over de bemoeienissen van de Nederlandse regering. Dat zou de po gingen om Custers vrij te krijgen slechts bemoeilijken, meende de premier. Custers werd vorig jaar december gear resteerd, vermoedelijk op beschuldi ging van staatsondermijnende activi teiten. Custers zal maandag voor een speciale militaire rechtbank moeten verschijnen. Custers heeft inmiddels zijn vorige week woensdag begonnen hongerstaking beindigd Zijn ouders zijn. vergezeld van twee adviseurs, in Dacca aangekomen 'DEERNIS' MET NABESTAANDEN SLA CHTOFFERS DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering volgt de ont wikkeling van de situatie in de woongebieden om de grote ste den van Zuid-Afrika „met diepe zorg," aldus heeft de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. „De helaas niet aflatende onderdruk king van de zwarte bevolking van de gebieden eist van dag tot dag meer slachtoffers," aldus de woordvoerder. „De Nederlandse regering is met deer nis vervuld met de nabestaanden van deze slachtoffers en alle anderen, die door de Zuidafrikaansc regerings maatregelen van recht en vrijhefd be roofd worden." Duidelijk verwijzend naar de dood van een Afrikaanse studentenleider die ge vangen werd gehouden, verklaarde de woordvoerder dat „het gevangen nemen van zwarte leiders en de daaruit reeds voortgevloeide dood van een hunner, niet alleen ernstige verontrusting wekt vanwege de aantasUng van de mensen rechten. doch tevens het zo noodzake lijke gesprek tussen de twee bevol kingsgroepen aanmerkelijk lijkt te be moeilijken." In twee dagen van rassenonlusten in een bij de zwarte woongebieden rond de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth zijn 33 Afrikanen gedood en een evengroot aantal gewond Een politiewoordvoerder die dit vrijdag meedeelde zei dat 64 zwarten waren gearresteerd. Hij zei dat met alle slach toffers door de oproerpolitie waren doodgeschoten, maar dat een aantal van hen plunderaars waren die bij on derlinge vechtpartijen het leven hadden verloren Het geweld, dat woensdagavond begon, verbreidde zich vanuit de zwarte woon plaatsen New Brighton. Kwazakele en Zwile naar Struandale. een blanke wijk van Port Elizabeth, waar de zwarten stenen naar gebouwen gooiden, maar overigens weinig schade aanrichtten. Rolf Pohle groet met gebalde vuist zijn aanhangers op de publieke tribune tijdens de zittina van het gerechtshof BONN-ATHENE-Het Griekse hoogge- maar in West-Duitsland politieke de- blijven. Het is nog niet bekend of de rechtshof heeft vrijdag besloten de 34- lieten heeft gepleegd, jarige Duitse anarchist Rolf Pohle niet aan de Bondsrepubliek uit te leveren. Overigens heeft de Griekse officier van justitie beroep tegen de beslissing van Met drie tegen twee stemmen beslisten de rechtbank aangetekend. Voorlopig de rechters dat Pohle geen crimineel is, moet Pohle dus nog m de gevangerus Griekse regering Pohle zal uitwijzen of hem politiek asiel zal verlenen. Als het tot een uitwijzing komt. zouden volgens de Griekse advocaat van Pohle in totaal 42 Afrikaanse en Aziatische landen hem welkom heten BRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid heeft drastische maatregelen genomen om gedurende de aanhoudende droogte elke verspilling van water tegen te gaan. Met ingang van vandaag loopt iedereen die water verspilt hel risico een boete te krijgen die kan variëren van vierduizend tot veertig miljoen frank (circa 270 tot 270.000 gulden). Bij herhaling kan de boete worden verdub beld. Onder waterverspilling wordt onder meer verstaan het besproeien van sier- tuinen en gazons, het wassen van gevels of auto's, het reinigen van stoepen, het vullen van zwembaden of vijvers, waaronder ook opblaasbare zwembad jes. In bedrijven mag alleen in noodzakelijke gevallen water worden gebruikt. Door de droogte is het grondwaterpeil sterk gedaald hetgeen een ernstige bedreiging oplevert voor de wa tervoorziening. Op het platteland is de situatie onrustbarend. Men verwacht een daling van vijftig procent in de produktie van veevoer De politie als burger fin het RottertJamsestadhuls is een discussie aan de gang over de klemmende vraag of een politieman als burger wel over een onbeperkte vrijheid van meningsuiting kan be schikken. Aanleiding tot dit gesprek is het optreden van een aantal politie mannen. dat een protesttelegram - on dertekend met én namen én functies - naar de Zuidafrikaanse ambassade zond naar aanleiding van de gebeurte nissen in Soweto. En voordien was er het geval van de politie-inspecteur. die een adhesiebetuiging stuurde aan de bezet ters van Bloemenhove - eveneens on dertekend met vermelding van functie - en die aldus doende indirect het politie-op treden in deze kliniek kriti seerde In beide gevallen gaat het om een oud probleem bestaat er voor een ambtenaar volledige vrijheid van me ningsuiting? Vroeger vond men van niet Zo laat Schiller in 'Wallensteins Tod' een Zweedse kolonel - Gustav Wrangel genaamd - optreden, aan wie Wallenstein vraagt hoe hij, de kolonel, over hem denkt. Waarop deze militair geschrokken uitroept: „Ich hab' hier blosz ein Amt und keiae Meinung," slechts een ambt en geen mening. Het geen hem overigens met verhindert in de loop van het gesprek allerlei opvat tingen ten beste te geven. De Wrange liaan se uitspraak is tot in deze tijd een leefregel voor menig ambtenaar, al thans voor zijn optreden naar buiten. Nog niet zo heel lang geleden vond me nig overheidsdienaar het bijvoorbeeld onjuist om een verkiezingsbiljet voor zijn raam te hangen; een ambtenaar be hoort loyaal te zijn - jegens elke gekoze ne, ongeacht diens politieke kleur, zo dat hij - de ambtenaar - er maar beter aan deed zich niet al te demonstratief op te stellen, aldus de motivering. De laat ste jaren is er gelukkig sprake van tolerantere opvattingen: de ambtenaar hoeft met krampachtig te doen. maar heeft als iedere bur ger de vrijheid om, als hem dat past. voor zijn mening uit te komen. De koud watervrees van we leer is verdwenen. Xn 1972 zijn er voor rijksambtenaren globale (en nogal gekritiseerde) richtlij nen verstrekt met het oog op hun vnjheid van meningsuiting, de 'aanwij zing ambtelijk optreden (extern)'. Deze aanwijzing heeft een terughoudend ka rakter. ze gaat niet verder dan een aan beveling en is er allerminst op gericht de vrijheid van een bepaalde groep staats burgers - ambtenaren - bewust te be perken Aangegeven wordt uitsluitend welke begrenzingen ervoor een ambte naar kunnen voortvloeien uit de om standigheid, dat hij als werknemer deel uitmaakt van een 'bijzonder werkver band". Overigens kwam deze aanwijzing niet eenzijdig tot stand; in het centraal georganiseerd overleg was er overeen stemming over bereikt In de bewuste richtlijn nu staat dat er voor een ambte naar geen andere beperkingen gelden dan die welke voortvloeien uit de 'alge mene eis van loyaliteit', een eis die ge steld wordt 'met het oog op het goed functioneren van een werkverband ten opzichte van het door dat verband ge voerde beleid'. Begrijpen we het goed, dan komt deze regel er op neer dat een rijksambtenaar zelf moet beslissen of hij met bepaalde uitspraken ingaat tegen de loyaliteit van het ambtelijk verband, waartoe hij behoort Een vage zaak, waarbij kennelijk vooral is gedoeld op die ambtenaren, die met het spuien van ambtelijke informatie het beleid kun nen beïnvloeden Bijvoorbeeld water staatsingenieurs. die met privé- publikaties - gebaseerd echter op amb telijke kennis - dwars ingaan tegen het officiële waterstaatsbeleid. Gaat nu deze aanwijzing voor de rijksambtena ren ook op voor de hier bedoelde Rot terdamse gevallen? Uiteraard niet in formele zin, de gemeentepolitie ressor teert niet onder het rijk. Toch kan het interessant zijn te overwegen in hoe verre de factor 'loyaliteit' bij deze Rot terdamse affaire in het geding kan wor den gebracht fyntlijn' He, GROOT DEEL VAN PRODUKTIE KAN WORDEN HERVAT BRESKENS. OOSTBURG - Het me- taalveredelingsbedrijf Cruson BV in Breskens kan maandag een flink deel van de produktie hervatten. Vrijdaga vond besloten b. en w. van Oostburg, op advies van de inspectie volksgezond heid en milieuyhygiëne en de in arbeid sinspectie, de sluiting van het bedrijf voor een groot deel op te hefTen. Over igens konden de veertig werknemers van Cruson ook vrijdag nog de gehele dag aan het werk blijven. Functionarissen van de beide Inspecties en van de gemeente Oostburg brachten vrijdag een uitgebreid bezoek aan het bedrijf in Breskens De hele dag zijn zij bezig geweest met een uitgebreid tech nisch onderzoek. Op basis van dat on derzoek werd een vergadering belegd, waar een eindadvies bestemd voor b. en w. van Oostburg werd opgesteld. In de namiddag werd de beraadslaging afge sloten. Er kon een advies worden over handigd, dat de instemming had van zowel de arbeidsinspectie als de inspec tie milieuhygiëne Vrijdagavond kwa men b. en w. van Oostburg bijeen Zij hadden weinig moeite met het nemen van een beslissing. Burgemeester A. Schipper, na ruim een uur vergaderen. „Wij hebben, aan de hand van het advies van de verschillende Instanties, precies nagegaan voor welke delen van de pro duktie we de sluiüngsmaatregel konden opheffen. Ik ben blij te kunnen vertellen dat dat voor een groot deel van de pro duktie in het bedrijf geldt. Dat betekent dus dat de mensen gewoon aan het werk kunnen blijven. Er hoeft niemand te vertrekken". Niet de volledige produk tie van Cruson kan maandag hervat worden Maandagochtend zullen func tionarissen van gemeente en inspectie milieuhygiëne een aantal installaties, die niet 'gedekt' worden door een hin derwetvergunning. verzegelen. Welke installaties het betreft kon vrijdaga vond niet precies omschreven worden. Duidelijk is wel dat de installaties, die buiten gebruik gesteld dienen te wor den, ingezet zijn op die afdelingen waar voorgeen hinderwetvergunning aanwe zig was. Maandagochtend kan een deel van de veertig Crusonwerknemers weer gewoon aan dat werk waarmee men ook deze week al bezig was. Volgens adjunct-directeur A. van Hanegem van Cruson kan in ieder geval ongehinderd verder gewerkt worden op de afdelingen buisconstructies, vatenfabricage en gasvoorziening. Voor andere afdelingen geldt slechts een gedeeltelijke toe stemming om verder te werken. Een groep werknemers wordt maandag al ingezet bij het aanbrengen van voorzie ningen. die door de inspecties worden geëist. Adjunct-directeur Van Hanegem toonde zich vrijdagavond bijzonder verheugd over de beslissingen, die b. en w. van Oostburg (na uitvoerig overleg met verschillende instanties) hebben genomen. Cruson BV heeft, na het be kend worden van het koninklijk besluit waarin onmiddellijke sluiting van het bedrijf werd gelast, deze week nauwe lijks het normale produktiepeil gehaald. Dat maakt het noodzakelijk voor enkele afdelingen om ook dit weekeinde nog door te werken. De directie van Cruson werd vrijdaga vond, direct nadat b. en w. van Oost burg hun beslissingen genomen had den, door het college geïnformeerd. Ook dat gebeurde in het stadhuis van Oostburg. Eerder op de dag had de Cru- sondirectie het aangetekend schrijven van b. en w., waarin zij sluiting van het bedrijf gelasten, ontvangen. Het be drijf hoefde overigens niet direct na ontvangst van de brief de poorten te slu'Ai. Men had een marge van vie- rem#ntig uur, om de produktie af te ronden. De inhoud van de brief werd later op de dag achterhaald door de be slissing van b. en w. om de sluiting voor een flink deel oo te heffen. .et is naar ons gevoel te verdedigen dat het Zuidafrikaanse Soweto niet het werkverband raakt van het Rotter damse politiekorps, zodat met dit tele gram de loyaliteits-regel niet is overtre den. Wel werkt het vermelden van de politie-functies bij de ondertekening van het telegram nogal provocatief en vooral politiserend, maar dat laatste is een andere zaak. waarop we hieronder nog nader ingaan. Ten aanzien van het Bloemenhove-telegram ligt de zaak an ders. de politie in Heemstede handelde in dat geval op last van de hoogst- verantwoordelijke autoriteit, de minis ter van justitie. De plaats van de hande ling is voor de beoordeling van de 'loyaliteits-factor' met belangrijk: Bloemenhove had bij wijze van spreken ook in Rotterdam kunnen liggen, in welk geval het Rotterdamse korps had moeten optreden In de Nederlandse beeldvorming is bovendien de politie één geheel: verschillen tussen bijvoor beeld gemeente- en rijkspolitie spreken de burger niet erg aan. evenmin ver schillen in geografie. Het gaat hem om 'de' politie, om het even of het een opper van Schouwen betreft, een adjudant uit Leeuwarden of een inspecteur uit Rot terdam. Een politieman, die zich als burger, maar mét vermelding van zijn politie-functie. in het openbaar uit, dient zich derhalve af te vragen of hij voldoet aan de eis van loyaliteit, welke loyaliteit zich echter niet beperkt tot zijn eigen korps. De man behoort name lijk tot dé Nederlandse politie. In dit op- (Slot zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1