Gaat Bruinisse kopje onder in de stroom van massarecreatie? WILMA HOUDT VAN OPSCHIETEN PZC/^aterdagkrant ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 Een karakteristiek plaatje van Bruinisse Hoe lang zat het nog duren, voordat Bruinisse wordt overspoeld door de stroom van liet massatoerisme' Hoe lang blijft Bruinisse nog Bruinisse? Hoe lang nog zal het duren, voordat de eigen sfeer en de eigen tradities van een typisch vissersdorp als Bruinisse verzwolgen worden door de stroom van het massatoerisme? Niet lang meer, voorspellen de zwartkijkers. Het zal allemaal wel loslopen, zeggen de optimisten. De toe komst zal moeten uitwijzen wie het gelijk aan zijn kant krijgt. Maar dat er ingrijpende veranderingen staan te gebeuren, dat moet iedereen sinds woensdagmorgen 15 augustus 1973 wel dui delijk zijn. Want op die ochtend presenteerden het gemeentebestuur van Bruinisse en de directie van Wilma Projektontwikkeling uit Weert vol trots de plannen om aan de oevers van het Grevelingenmeer even buiten het dorp één van de grootste recreatieprojecten van Nederland aan te leggen. Een miljoenen verslindend project met twee jachthavens, een sportvissershaven, overdekte tennisba nen. overkapt zwembad, campings, kinderboerderij, kinderspeel plaats, sauna, bowlingbaan, discotheek, restaurants, winkeltjes, manege, pony-farm, kanovijver, golfbaan en met maar liefst vijf tienhonderd zogenaamde tweede woningen. Verheugde gezichten op die persconfe rentie. De directie van Wilma Projekt- ontwikkeling was tevreden, omdat er in Bruinisse geld te verdienen viel. Veel geld. Het gemeentebestuur van Bruinisse was niet minder in z'n nop jes, omdat dankzij Wilma begonnen kon worden met de ontginning van een voor Bruinisse zo goed als maagdelijk terrein: de recreatie. Want er moest nieuwe werkgelegenheid gevonden worden. Immers, met de indamming van de Grevelingen was voor Brui nisse een belangrijke bron van inkom sten. de mosselvisserij, drooggelegd. De recreatie zou het verlies van de mosselvisserij moeten goedmaken. De gemeente Bruinisse zou - zo werd tij dens die persconferentie uiteengezet - nooit kans hebben gezien zelf de re creatieve ontwikkeling op gang te brengen Gewoon omdat de financien ontbraken. Wilma werd met gejuich binnengehaald. Verheugde gezichten dus op die pers conferentie. Maar nu. drie jaar later, zuneropsommigeverheugdegezichten van destijds wat sombere rimpeltjes verschenen Zo is daarwethouder S. A. Jumelet van Bruinisse. In een inter view met de PZC zei hij een paar maanden geleden: „Ik zie de ontwik keling van de recreatie met grote zorg tegemoet. We staan nu voor een fait accompli. Het is uit de hand gelopen. Ons treft wel enige schuld. Financieel zijn we er misschien mee uit de brand geholpen, maar aan de andere kant gaan we toch het karakter van de ge meente verliezen. De gemoedelijk heid, de gemeenschapsband. Die ver dwijnt.. Zoiets gaat me wel aan het hart. We hebben een geest uit de fles opgeroepen, die we er strakjes niet meer in terug kunnen doen. Maar wat moesten we Bruinisse ligt aan het Ijltempo Daaruit blijkt wel dat Wilma zich weinig aantrekt van wettelijke proce dures. Het is typerend voor zo'n grote ontwikkelingsmaatschappij. Ze ne men er gewoon .een loopje mee." Vol gens ir. F M. W. F. Franzen, projectr ontwikkelaar bij Wilma. is er echter geen vuiltje aan de lucht. „Wij zijn vooruitlopend op de vergunning vast begonnen. We moesten nu eenmaal op een gegeven momentklaarzijn. En ons is door de provincie mondeling toege zegd, dat we konden beginnen. Dat staat natuurlijk met zwart op wit." Of ir. Frantzen ziter naast, of de provincie is vergeten, dat ze mondeling toe stemming voor de ontgronding heeft verleend. In antwoord op vragen van het PPR-statenlid C. Th A. van Wa terschoot over illegale ontgrondingen in Zeeland, heeft het college van gede puteerde staten namelijk laten weten, dat zij. voor wat betreft de ontgron ding door Wilma, aangifte hebben ge daan bij de officier van justitie te Mid- Grevelingenmeer. Een bron van in komsten. zoals de mosselvisserij, is voor de gemeenschap verloren ge- Jaan. De middenstand klimt hoog in e bomen en roept, dat het hier een dooie gemeente wordt, als er niets ge beurt. We hebben op de recreatie ge wed. Maar 't gaat te hard. Achteraf ge zien hadden we het misschien anders moeten aanpakken. Die mannen van Wilma, keiharde zakkenlui'. delburg. Lozing „Het gaat te hard," zei wethouder Ju melet. En inderdaad. Wilma gaat er in een ijltempo tegen aan. Sinds de pers conferentie in augustus 1973 is er even buiten de dorpskom nogal wat ge beurd. Er ligt nu een jachthaven met 650 ligplaatsen, er is een restaurant met wat boetiekjes, er is een camping aangelegd voor ruim 350 caravans. De kinderboerderij, de manege, de kano- vijver. de pony-farm en de tennis- en golfbanen zijn ook al gerealiseerd. De eerste van de bijna vijftienhonderd tweede woningen zijn klaar. Wilmazeterspoed achter Wilma heeft zelfs zo'n haast, dat de projectontwik kelaars het niet zo verschrikkelijk nauw nemen met de wettelijke voor schriften. Zo is Wilma begonnen met ontgronding (voor de aanleg van de kanovijver) zonder dat de projectontr wikkelingsmaatschappij in het bezit was van de vereiste ontgrondingsver- gunning. De kanovijver ligt er al; de ontgrondingsvergunning moet nog binnen komen. Dr. sl Parma, secreta ris van de stichting Zeeuws coördina tieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming: „Wat Wilma heeft, gedaan is volkomen onjuist. Wilma heeft de ontgrondingsvergunning te laat aangevraagd. Dat hadden ze veel eerder kunnen doen. Er zijn nogal eens - zij het nooit in het openbaar - wat vraagtekens gezet achter de wijze waarop Wilma zich in de allereerste beginfase van het afval water ontdeed. Wilma ging het vong jaar - in afwachting van de gereedko- ming van de zuiveringsinstallatie in Bruinisse-een overeenkomst, aan met de gemeente Brouwershaven om daar afvalwater te mogen lozen. Dat ge beurde met tankwagens, die vanuit Bruinisse naar Brouwershaven reden. Er bestaan met name in kringen van milieubeschermers (maar niet alleen daar) twijfels over de manier waarop Wilma de lozing van het afvalwater heeft aangepakt. Er wordt gefluisterd, dathetzeer wel mogelijk is, dat Wilma afvalwater zonder meer in de Greve lingen heeft geloosd. Er is echter me mand. die deze bewering^p 'hard' kan maken. Wilma ontkent vanzelfspre kend. en bij het waterschap Schouwen-Duiveland (belast met de zuiveringstaak) schudt men eveneens het hoofd. Ir. G. D. Kloosterboer, hoofd van de technische dienst van het waterschap: „Er is altijd volgens de regels en de voorschriften gewerkt Wilma heeft nooit op de Grevelingen geloosd. En als er vraagtekens gezet worden, dan gebeurt dat door mensen, die niet eens onderzocht of geïnfor meerd hebben hoe de vork in de steel zit." Niet voor ons plezier „Die mannen van Wilma, keiharde za kenlui," zei wethouder Jumelet in mei tegen de PZC. Ir. Frantzen van Wilma doet geen enkele moeite om zich van dat imago te bevrijden „Misschien zijn we wel keihard. Maar men moet niet vergeten: we zitten hier niet voor ons plezier. We zijn hier om zaken te doen." Zakenlui houden van opschieten. En daarom komt het beroepschrift, dat de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieu bescherming bij de kroon heeft inge diend tegen de manier waarop Wilma het recreatieplan wil uitvoeren, wel zeer ongelegen. Zo'n beroepsproce dure werkt vertragend. En tijd kost geld Wat zijn de bezwaren van het coördinatieorgaan? Het is de bedoe ling dat het gigantische recreatiepro- ject in drie fasen wordt uitgevoerd. Het coördinatieorgaan heeft weinig be zwaren tegen hel plan als zodanig. Maar de projectontwikkelaars moeten niet te hard van stapel willen lopen, redeneert de stichting Zeeuws coórdi- naüeorgaan. Volgens het-coördina tieorgaan moet de recreatieve ont wikkeling bij Bruinisse nauwkeurig getoetst worden aan de recreatieve ontwikkelingen, die zich langs he t hele Grevelmgemeer afspelen Er wordt tenslotte ook in andere gemeenten (Brouwershaven, Middenschouwen) gewerkt aan recreatieplannen Het coördinatieorgaan vindt het onjuist om nu al het sein op groen te zetten voor het totale plan Het coórdina- tieorgaan wil. dal de drie geplande fa sen van het recreatieproject als aparte bestemmingsplannen worden beh n- deld Dan kan bij iedere fase bekeken worden of de Grevelingen een toe- TEKST: WILLEM J. VAN DAM FOTO'S: DICK FABER name van de recreatieve druk kan 'hebben' Het coördinatieorgaan te kende beroep aan bij de gemeenteraad van Bruinisse. De reed bleek niet ge voelig voor de argumenten. Het coör dinatieorgaan ging vervolgens tever geefs bij het college van gedeputeerde staten in beroep. In november 1975 be sloot de deelnemersraad van de stich- tingZeeuwscoördinaUeorgaannaarde kroon te stappen. Als het coördmatieorgaan aan het langste eind zou trekken, gaat het - zegt projectontwikkelaar Frantzen - handvol met geld kosten. „Als de uit voering van elke fase van een aparte bestemmingsplanprocedure aflianke- lijk is. kan dat voor ons in de miljoenen lopen. Er ontstaat vertraging, onze planning loopt in de war en we zitten met renteverlies." Het coördinatieorgaan gelooft er ech ter niets van, dat Wilma een financiële strop te wachten staat als de kroon in het voordeel van de stichting beslist. In het beroepschrift schrijft het coör dinatieorgaan onder meer. dat Wilma-directeur drs. I. van der Sluis heeft gezegd, dat 'iedere fase op zich exploitabel zal zijn." Dat betekent, zo concludeert de stichting coordina- tieorgaan. dat Wilma geen exploita tieverlies op de eerste fase zal lijden, als de tweede en de derde fase van het De mensen van het coördinatieorgaan hebben dat verkeerd begrepen, is de reactie van ir. Frantzen „Iedere fase kan op zich zelf draaien. Maar dan zonder grotere voorzienin gen, zoals bijvoorbeeld een overdekt zwembad. Om die voorzieningen te treffen moeten we kunnen rekenen op een bepaalde hoeveelheid mensen. Als we die grotere voorzieningen treffen, moeten we rechtszekerheid hebben, dat het hele project door kan gaan. Op het ogenblik - hei stuk zal 17 sep tember door de provinciale staten van Zeeland behandeld worden - staat de nieuwe ïnrichtmgsschets voor het Grevelingenbekken ter discussie Eén van de strijdpunten is de toe te laten omvang van de verblijfsrecreatie De inrichtingsschets. waarin het accent wordt gelegd op het natuurbehoud, geeft wat het Zeeuwse gedeelte van het Grevehngengebied betreft - voor 1985 omstreeks 14 000 slaapplaatsen aan Hel gigantische Wilma-project zou een zeer fors gedeelte van dat. vol gens de Grevelingenschets. maximaal aantal toelaatbare slaapplaatsen op slokken Het streekplan Schouwen- Duiveland gaat echter uit van een (voor 1990) capaciteit van 30.000 slaapplaatsen. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn het niet eens met de visie, zoals die in de nieuwe inrich tingsschets is neergelegd. Volgens het college van g.s, laat de 'grootschalig heid' van het gebied een capaciteit toe van 25.000 tot 30.000 slaapplaatsen. Ir. Frantzen zou het weer onrecht vaardig vinden, als er - ten gevolge van de nieuwe visie in de inrichtings schets - een gedeelte van het Wilma- project afgeknabbeld zou worden. „Ons plan past helemaal in het streekplan. Wij hebben onze plannen gebaseerd op het streekplan." Bur gemeester T. C. Hekman van Brui nisse is het roerend met de project .nt- w ikke laar eens. „Het zou niet juist zijn om tegen mensen, die tientallen miljoenen geinvesteerd hebben, te zeggen: onze inzichten zijn veran derd. we gaan de zaak dus terug draaien. Ik vind, dat wat in plannen is vastgelegd nooit teruggedraaid mag worden." Alle bewondering Wilma kan bij burgemeester Hekman geen kwaad doen „Het tempo, de aanpak en de durf van Wilma verdient alle bewondering en respect.Over het plan: „Het bijzondere is wel, dat we ruim veertienhonderd zomerwonin gen, met alle mogelijke voorzieningen, die de recreant nodig heeft om zich te verpozen, concentreren op één com plex Dat is in die zin gezond, dat de mensen, die dat willen en zich dat kunnen veroorloven, een tweede wo ning kunnen aanschaffen, zonder dat een aanval wordt gedaan op de oude kernen. U kent de verhalen wel. In oude kernen worden massaal tweede woningen gekocht, die 's zomers maar enkele maanden bewoond zijn. De rest van het jaar zit men meteen lege kern. Het hart is eruit. De jonge mensen trekken weg. enfin de hele gemeen schap gaat eraan kapot." Wilma is destijds als de grote redder van de plaatselijke economie binnen gehaald De kassa s van de midden standers zouden dankzij de toeristen- stroom veelvuldig gaan rinkelen. Ook zouden de plaatselijke middenstan ders als eerste de gelegenheid krijgen een boetiek op het terrein van Wilma te exploiteren. Het toerisme heeft de middenstanders - zo meldt voorzitter J Littooy van de afdeling Bruinisse van het KVO - zeker geen windeieren gelegd. De animo van de middenstan ders om op het terrein van Wilma een winkeltje te drijven is echter mini maal. Slechts één middenstander durfde het aan. Ir. Frantzen op de vraag of de middenstanders misschien zijn teruggeschrokken voor de hoge prijzen, die Wilma vraagt: ..We hebben de winkeltjes in eerste instantie aan de middenstanders van Bruinisse aange boden. En het kost een hoop geld. Mo gelijk ontbreekt de durf Nu staat er aan de j achthaven een vestiging van V. en D.:Vendahoy. Een knoert van een winkel, waar de meest uiteenlopende scheepsartikelen te koop zijn. Frant zen geeft zonder meer toe, dat Venda- hoy een behoorlijke concurrentie be tekent voor enkele plaatselijke mid denstanders. Voor een paar raidden- standers dus concurrentie van een groot concern in de plaats van de be loofde goudmijn. Betere positie Burgemeester Hekman vindt, dat Bruinisse veel te danken heeft aan de ontwikkeling van de recreatie. „Hel is wel zo. dat wij daardoor in de ge meente in staat worden gesteld veel te doen. Door de betere financiéle positie zijn we in staat veel voorzieningen te treffen. Daardoor kunnen we een nieuw gemeentehuis touwen, een nieuw postkantoor, we kunnen een plantsoen aanleggen, wegverbeterin- gen. vier nieuwe scholen. We zijn druk bezig een plan voor de oude kern rond te krijgen. Dat kan allemaal vanwege die inkomsten." Hekman kwam zo'n zes maanden ge leden naar Bruinisse. Toen hij burge meester werd, was het Wilmaplan een voldongen feit. Hoe zou Hekman heb ben gereageerd als Wilma onder zijn burgemeesterschap met de plannen op tafel was gekomen? Hij bekent: „Nou, we zouden er wat grondiger over nadenken, dan toen het geval is geweest. Er wordt hier een behoorlijke aanslag gepleegd op een pracht land- schapsgebied. En dan is de vraag mis schien wel gerechtvaardigd, of we het nu in deze omvang gedaan zouden hebben, of we nu zoveel grond opgeof ferd zouden hebben aan dit geweldige project maar voor mij is het Wilmaplan een gegeven. Het is achteraf praten." „Men heeft er nu eenmaal die be stemming aan gegeven. Zou ik daar omheen kunnen0 En je kunt toch ook moeilijk zeggen: Zeeland is alleen van ons. Ik dacht toch. dat we de mensen, die altijd in de steden en de stank ver- keren.degelegenheidmoetengevenom !n dit, bijzonder mooie gebied in de ge zonde lucht te verpozen Hoewel Hekman hier en daar zijn twij fels heeft, is hij toch redelijk ingeno men met het Wilmaproject. Hij gelooft er niet zo erg in. dat het specifieke ka rakter van Bruinisse door de komst van de duizenden recreanten zal wor den aangetast. .Ik vertel weinig nieuws wanneer ik zeg. dat de gemeen schap van Bruinisse. van oudsher een vissersdorp, erg gehechtis aan traditie. Bruinisse heeft eigenlijk tot de af damming van de zeearmen in een ze kere veilige beslotenheid kunnen le ven. Door sommigen wordt wel eens gevreesd, dat het karakter van het dorp zal verdwijnt. Maar die vrees is. dacht ik, wel aan het wegebben, om dat we nog niet hebben kunnen con stateren, dat hier nu zo vreselijk veel veranderd is. Er komt natuurlijk een totale levensgemeenschap bij. Maar het is de taak van Wilma en van het gemeentebestuur om het juiste even wicht te vinden. Via voorlichting en dergelijke moeten we de mensen leren elkaar te begrijpen Het zijn twéé we relden. die toch met elkaar zullen moe ten leven. En ik geloof nie t, dat de bot sing zo groot zal zijn. zoals wel eens gekrijst wordt." De eerste botsing heeft echter al plaatsgevonden Er is een conflict ge rezen tussen Wilma en het gemeente bestuur van Bruinisse. De inzet van dat cc liet: de zondagiust. Wilma wil dat conflict, de zondagsrust, Wilma wil dag open houden. Het gemeentebe stuur verbiedt dat, Wilma beweert, dat het gemeentebestuur daarmee eerder gemaakte afspraken met nakomt. Er is een wapenstilstand bereikt. De ge meente Bruinisse heeft erin toege stemd dat de winkeltjes aan de jacht haven op zondag dne uur geopend mogen zijn. Wilma vecht middels be roepsschriften door totdat de winkel tjes op haar terrein de hele zondag van het slot kunnen. Hoe lang blijft Bruinisse nog Bruinis se? Hoe lang nog zal het duren, voor dat deeigen sfeer cn de eigen tradities van een typisch vissersdorp als Bruinisse verzwolgen worden door de stroom van het massatoerisme? Niet lang meer, voorspellen de zwartkij kers. Het zal allemaal wel loslopen, zeggen de optimisten. De toekomst zal moeten uitwijzen wie het gelijk aan zijn kant krijgt. Maquette van het gigantische Wilmaproject De eerste jachthor i Wilmaplan <650 ligplaatseni is al

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17