Limburgse SS-er was 'drie-sterren-beul' De gedwongen sluiting van Cruson Breskens en de ondernemers-ethiek voor de omgeving Standaardisatie NAY O-materieel ver te zoeken ONBEKENDE ZIEKTE EEN UITDAGING VOOR GEZONDHEIDSINSTITUTEN ..w„ vrijdag 20 augustus 1976 Deze supertank van het Amerikaanse leger kost 3.4 miljoen. In 1971 gaf de senaat na lange discussies toeslemming voor de aanschgf ervan. (Van onze militaire medewerker. Meyenfeldt) On /nlangs is een streep gehaald door plannen om in de jaren '80 de twee grootste legers van de NAVO. namelijk het Amerikaanse en het Westduitse, uit te rusten met hetzelfde type gevechtstank. Zowel Amerika als West-Duitsland geven er de voorkeur aan om hun eigen produkt verder te ontwikkelen. Wel is er in beginsel overeenstemming bereikt over de uitwisseling van hoofdonderdelen: de West duitse tank krijgt een Amerikaanse motor: de Amerikaanse tank een Westduits kanon. Maar dit laat onverlet dat de zoveelste poging binnen de NAVO om een standaard-gevechtstank in te voeren, is mislukt. In Amerika werken zowel Chrysler als General Motors aan de ontwikkeling van een nieuwe tank (nu nog aangeduid met de letter-cyfercombinatie XM-1). Binnenkort zal. na een serie proefnemingen, de Amerikaanse regering beslissen welke onder neming de ontwikkeling en produktie van deze tank mag voortzetten. De Duitsers zyn bezig met de ontwikkeling van de Leopard II. een. naar wordt verwacht, waar dig lid van de alom bekende en gewaardeerde Leopard-tankfamilie Het nu in gebruik zijnde type Leopard-tank (gewicht plusminus 40 ton. bediening vier man. topsnelheid 65 kilometer per uuris goed verkocht, Er zijn 5806 tanks afgeleverd aan zeven NAVO-landen, waaronder Nederland, alsmede aan Australië. En Turkije heeft nog een optie op ongeveer 150 stuks. Dat er nog niet meer van deze tanks zijn verkocht, komt vooral door de beperkingen die de regering in Bonn oplegt aan de export van wapensystemen naar gebieden met politieke spanningen Nu was er een afspraak dat de Amerikanen naast de XM-1 ook de Leopard n aan een test zouden onderwerpen en dat zij de beste tank zouden kopen Maar naarmate het tijdstip van test en keuze naderde, groeide met name in Amerikaanse industriële kringen de weerstand tegen een mogelijke koop van een Westduitse tank. Deze weerstand is begrijpelijk als wy letten op de vermoedelijke omvang van de markt voor de nieuwe tank. De Amerikaanse behoefte aan tanks in de jaren '80 wordt geschat op 3300. West-Duitsland staat voor de vervanging van 1400 tactisch verou derde M-48-tanks. En tellen wij daar nog de behoefte bij van andere NAVO-landen, dan komen wij op een totaal van plusminus 10.000 tanks In geld uitgedrukt bete kent dit op basis van het huidige prijsniveau een order van 8 tot 9 miljard dollar (XM-1: 800.000 dollar: Leopard II: 900.000 dollar). Terzijde: In de Nederlandse defensienota van 1974 is voor de vervanging van de Engelse Centurion-tank in de periode 1979 tot 1983 een bedrag uitgetrokken van 698 miljoen gulden (prijspeil 1974) Voor de handhaving van onder meer de werkgele genheid in de bewapeningsindustrie en om op de hoogte te blijven van technologi sche ontwikkelingen, is deelname aan een dergelijke order natuurlijk van essentieel belang. En de Amerikaanse industrie zal het besluit om de Amerikaans-Duitse samenwerking tot hoofdonderdelen te beperken, ongetwijfeld met gejuich hebben begroet Deze gang van zaken is echter voor de NAVO bepaald teleurstellend. De organisatie streeft naar maximale standaardisatie onder meer op materieel gebied, om de effectiviteit van de strijdkrachten te verbeteren en om verspilling van financiële middelen tegen te gaan. De te grote verscheidenheid van materieel bemoeilijkt de verzorging van de eenheden in tijd van oorlog en is nadelig voor het flexibel gebruik van middelen. Frankrijk. Engeland, West-Duitsland en Amerika, die in tijden van crises naast en met elkaar optreden, hebben elk hun eigen gevechtstank (AMX, Chieftain, Leo pard, M-60). Het optreden van de grondstrijdkrachten in de Centraal-Europese regio wordt ondersteund door ten minste tien verschillende typen gevechtsvlieg tuigen (onder andere: Harrier, Jaguar, Mirage, Starfighter, Phantom). En de ont wikkeling en produktie van al deze verschillende typen wapensystemen betekent voor de NAVO een verlies van miljarden dollars per jaar. Op dit onderdeel van het beleid kan de organisatie veel leren van het Warschau pact. Immers, binnen dat pact is de standaardisatie op allerlei gebied zeer ver doorgevoerd. Alleen de wijze waarop dat daar gebeurt, is voor ons weinig aantrek kelijk. Zo ligt de produktie van de belangrijkste wapensystemen geheel in handen van de SowjeHJnie, terwijl de militaire produktie van de andere leden van het Warschau-pact zich richt op ondergeschikte uitrustingsstukken en reservedelen. Het gevolg is dan ook dat de kleine landen voor de uitrusting van hun strijdkrach ten volledig afhankelijk zijn van Rusland. Binnen de NAVO behoort standaardisatie gepaard te gaan met een evenwichtige taakverdeling tussen WestrEuropa en Amerika op het gebied van de wapenproduk- tie. De Europeanen kopen op dit moment naar schatting zes tot twaalf maal meer materieel in Amerika dan de Amerikanen in Europa. De aankoop van een West- duitse tank door Amerika zou aan dit eenrichtingsverkeer een eind hebben ge maakt. Maar Jammer genoeg hebben ook nu weer nationale belangen de voorkeur gekregen boven de verbetering van de defensieve kracht van de NAVO en de versterking van de banden tussen de bondgenoten. In een volgende bijdrage wil ik nader ingaan op de militaire aspecten van dit tankproject. (Van onze correspondent) RoERMOND-HAMBURG - De nu in de Verenigde Staten van Amerika levende en in de Tweede Wereldoorlog uit Polen verdreven joodse Warschauwer A. B. R. Tugman heeft van alle SS-beulen die hij in diverse kampen heeft meegemaakt een „sterrensysteem" opgemmakt. Eén ster stond daarbij voor enige mildheid, en vier sterren voor de meest onmenselijke wreedheden. In het register van Tugman staat de nu van massamoord veróachte en in de Maastrichtse gevangenis opgesloten Limburger L. te boek als een „drie-sterren-beul Tugman is een van de 91 Poolse joden die het leven met SS-blokleider Hans L. in het arbeidskamp in Brobuisk (Wit-Rusland) tussen april 1942 en au gustus 1943 heeft overleefd. Hij is nu een van de getuigen die door Neder landse recherche is gehoord. In totaal werden er 1461 joden uit Polen heen gebracht; in twee groepen van 961 en van 500 mannen en vrouwen. Der tienhonderdzeventig van hen zijn in het arbeidskamp omgekomen. Deels van honger, koude en ellende, deels door de moordenaarshanden van een groep door ernstige verwondingen niet meer voor de strijd aan het front geschikte SS'ers. Het kamp in Brobuisk was een vereor- gingspunt voor de Hitler-troepen in Rusland. Van daaruit werden levens middelen en munitie onder de Duitse legeronderdelen verspreid. Voor het zware werk werden er joden uit War schau heen gedeporteerd. SS-kapitein Soelner gaf bij aflevering van het transport joden het bevel ..Deze joden zijn er om te werken. Laat ze dat doen tot ze omvallen. Als ze niet meer kun nen. moeten we wat bedenken. De wacht weet daar dan wel raad mee" Van die ..wacht" maakte Hans L. uit Hom - toen 24 jaar oud - ook deel uit. ..De anderen waren sadist, maar L. was ronduit een beest", heeft de nu in Israël wonende Warschauwer Wasserstein van de Limburger gezegd. lijken werden met chloor overgoten en met aarde toegedekt. Getuigen hebben van de Limburger L. ook verteld dat hij kandidaten voor de dood-door-de-kogel eigenhandig op hing als zijn chef voor een paar dagen naar Warschau vertrokken was. Het zou dan ook voorgekomen zijn dat de „Blockfuhrers" de joden door aller hande folteringen met opzet arbeid songeschikt maakten en zo de dood indreven. Sommigen zeggen dat L. het meest het ..stempel des doods" op het kamp in Brobuisk heeft gedrukt, L. toenmalige SS-chef Wilhelm Elck- hoff is in Hamburg tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank zag af van een levenslange vrijheids straf. omdat hij als pas 21-jarige een leidinggevende post kreeg in de moordmachine van het Hitlerrijk. De rechters kwamen tot deze strafopleg ging omdat er toch onderscheid had moeten zijn tussen ideologische over tuiging en het bewustzijn over wat verdraagzaam en onverdraagzaam met de algemene rechtsorde is. De jacht op SS'ers die zich aan ge weldsmisdrijven tegen joden en an dere kampbevolking in de Tweede We reldoorlog hebben schuldig gemaakt, wordt in West-Duitsland steeds inten siever. om zoveel mogelijk vervolgin gen in te stellen voordat dit soort za ken in 1979 verjaart. Zaken die een- ROERMOND- Er zijn nog maar enkele mensen op de hele we reld die kunnen getuigen van de wandaden die oud-SS'er Hans L. (58) uit Hom sinds een week officieel worden aangewreven. Het zijn de mensen die het on menselijke leven in het arbei derskamp Brobuisk in Wit- Rusland tussen april 1942 en augustus 1943 hebben over leefd. Zij hebben dat terloops al gedaan bij een strafproces in Hamburg. Leden van de rijksre cherche waren er toen bij om hen ook nader te ondervragen. Hun getuigenissen zijn weer zinwekkend. „L. drukte het meest van allen een stempel des doods op het kamp in Bro buisk". zeggen ze. Onze redac teur Jan A. C de Klerk verhaalt over de voor de Limburger L. be lastende getuigenissen. maal aanhangig zijn gemaakt, kunnen in dat land niet meer veijaren. Alleen al de rechtbank in Hamburg heeft on geveer 700 oorlogsmisdadigers ver oordeeld. De term ..oorlogsmisdrij ven" wordt in West-Duitsland nooit gebruikt De justitie gaat ervan uit dat de oorlogvoering op zichzelf geen misdrijf is geweest. Wat vervolgd wordt, zijn de ..geweldsmisdrijven van het nationaal-socialisme". Het Cen traal Bureau voor Opheldering van „N.S.-misdaden" geeft bij de jacht op SS'ers de richting aan. Op dit moment zijn nog geen nieuwe gegevens van de medeplichtigheid van Nederlanders aan oorlogsmisda den tegen de menselijkheid bekend geworden in de jacht naar schuldige SS'ers. De mogelijkheid dat dat als nog gebeurt is er wel. Net als Hans L. uit Hom, hebben ook honderden an dere oud-SS'ers na de Tweede Werel doorlog tientallen jaren in vrijheid geleefd voor ze konden worden ont maskerd en in veel gevallen tot lang durige vrijheidstraffen werden ver oordeeld. Onder hen zijn opvallend veel mensen die na de oorlog een klinkende carrière in het politievak opbouwden. De voortdurende jacht houdt voor velen - ook buiten West- Duitsland - grote risico's in alsnog voor lang in de gevangenis te raken. De 'e joden die het leven in Brobuisk kunnen navertellen, hebben aan Ne derlandse politieautoriteiten daar over al een boekje opengedaan tijdens het strafproces tegen L's kameraden Wilhelm Eickhoff (54) en Jozef Aigner (67), dat van 17 september 1975 tot 9 maart 1976 voor het „Schwurgericht" in Hamburg heeft gediend. De Neder landse rechercheurs profiteerden van de omstandigheid dat 12 oud- kampbewoners op kosten van de Westduitse regering uit verschillende landen naar Hamburg waren gereisd om getuigenis tegen hun beulen af te leggen. Zij hadden tijdens het lang durige vooronderzoek al de naam van Hans L. laten vallen, evenals van nog twee kampbewakers, die zij alleen kenden onder de spotnamen „Zwoter Block" en „Ohlala". Het was gewoonte in kamp Brobuisk dat de joden die door ziekte en uitput ting niet meer op het ochtendappel verschenen, werden geliquideerd door de kogel. Daarnaast is er een groot aantal om het leven gebracht - vaak na gruwelijke folteringen - als straf voor verboden handel met de bevol king van omliggende dorpen en met Oekrainers. Brood en sigaretten wa ren daarbij over en weer de koopwaar. Sommige getuigen hebben verklaard dat kampbewoners daarvoor door de bewakers (van het SS- doodshoofdregiment) in bakken water werden verdronken. Sommigen wer den opgehangen en moesten zichzelf, onder slaan en trappen van de SS'ers. de strik omleggen. Van de Limburger zeggen de getuigen: „Hij was de erg ste". HjILTHOVEN - De geheimzinnige ziekte die kort geleden Ame rikaanse congresgangers in Philadelphia heeft getroffen, zou ze ker niet zo snel ontdekt zijn als er in de Verenigde Staten niet zo'n goed werkende gezondheidsdienst zou bestaan. Russische tanks tijdens een oefening met het Hongaarse leger in Hongarije. i ie op het appel ontbrak, was kandidaat voor de dood", hebben de overlevenden steeds verklaard. Hun verklaringen wijken in details we liswaar van elkaar af. maar de schil dering van de massamoord is nage noeg hetzelfde. De zieken en arbeid songeschikten moesten zich naakt aan de rand van een massagraf opstel len om neergeschoten te worden. De Dit stellen deskundigen van de Ge neeskundige Hoofdinspectie en hel Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven, een instelling van het ministerie van Volksgezondheid. Ook andere hoog ontwikkelde landen als de Sovjet Unie of westeuropese landen kennen instituten die in staat zijn dergelijke spectaculaire uitbar stingen van onbekende ziekten snel te constateren en vervolgens uitge breide maatregelen te nemen om in de eerste plaats de erdoor getroffen pa- tienten te helpen en tegelijk uitge breid op zoek te gaan naar de oorza ken, waarna dan in een tweede sta dium gezocht dient te worden naar het juiste geneesmiddel of de juiste medische behandeling. Onvermijdelijk is daarbij dat. als het om een ernstige ziekte gaat, er doden vallen, zoals ook in de Verenigde Sta ten ls gebeurd. Pas als de verschijnse len zich hebben geopenbaard en als iets vreemds zijn onderkend, kan een uitgebreid arsenaal aan mensen en hulpmiddelen worden gemobiliseerd om alles uit en te na te onderzoeken Eind juli werd in de Amerikaanse stad Philadelphia een congres gehouden van Amerikaanse ex-militairen die in Vietnam hadden gevochten. Inmid dels zijn 27 van hen overleden aan een geheimzinnige ziekte, die enigszins op longontsteking leek maar die dat toch niet bleek te zijn. De ziekte ging met heftige symptomen gepaard en zeer hoge koorts. Van de deelnemers moes ten 128 in ziekenhuizen worden opge nomen. Overigens zou de epidemie nu tot staan zijn gekomen, maar de ziekte is nu ook geconstateerd bij twee deel nemers aan een recent congres irr de zelfde Amerikaanse stad. Over de oorzaak van de ziekte is nog weinig bekend. Daarnaar worden in gespecialiseerde laboratoria uitge breide onderzoeken ingesteld, waarbij de aandacht zich richt op het vinden van een ziekteverwekker als een bac terie of een virus. De verschijnselen, zoals hoge koorts, wijzen in de richting van een infectie. "Dit uit te zoeken vergt echter min stens twee weken", zegt dr. A. Hekker, die als deskundige op het gebied van virussen aan het RIV is verbonden "Je moet eerst materiaal van de patiënten verzamelen, zoals bloed of sputum, en daar moetje dan uitgebreide proeven mee doen met allerlei virussen die je wel kent en die nauwkeurig geklassifi- ceerd zijn. Daarnaast moet je de resul taten afwachten van proeven op mui zen. met celkweken en in eieren. Be langrijk is in dit verband vergelijking van een eerste bloedmonster met een tweede, dat enige tijd later van de zelfde patient is genomen. Als je dan zogenaamde antistoffen in het bloed vindt, heb je een belangrijke aanwij zing waarmee je verder kunt zoeken Dr. H. Cohen van het RIV wijst er op dat er nog weinig wetenschappelijke gegevens over de ziekte naar buiten zijn gekomen. Wel is hem gebleken dat de ziekte kennelijk niet besmette lijk is. omdat mensen uit de omgeving van de betreffende patiënten niet ziek zijn geworden. Volgens dr. H. Bijkerk, hoofd afdeling infectieziekten van de geneeskundige hoofdinspectie van het ministerie van Volksgezondheid, bestaat er tussen de gezondheidsinstanties van de ver schillende hoog ontwikkelde landen en het bureau van de Wereldgezond heidsorganisatie een uitstekende informatie-uitwisseling over dit soort gevallen en andere opmerkelijke of merkwaardige ziekteverschijnselen. Een bekend voorbeeld daarvan zijn de informaties over griepvarianten, eveneens een virusziekte die in allerlei gedaanten, van goed- tot kwaadaar dig. kan opduiken. Oplettendheid van artsen en andere deskundigen, die te maken krijgen met afwijkende ziekteverschijnselen zijn het allereerste begin van de strijd tegen de ooreaken ervan. Dr. Bijkerk: "Het is nu eenmaal zo dat artsen wel eens iets over het hoofd zien. vooral als het om zeldzame dingen gaat. Men kan hierbij denken aan patiënten in Neder land die aan een tropische ziekte lij den. Niet. elke arts denkt daar direct aan, als hij bij een patient komt met verschijnselen die hij niet direct kan thuisbrengen Ook moet elke arts en elk ziekenhuis weten dat men in alle gevallen contact moet opnemen met de inspectie voor de Volksgezondheid of het RIV. even tueel via plaatselijke GGD's of regio nale gezondheidsdiensten. Op die plaatsen zijn volgens dr. Cohen het apparaat en de deskundigen aanwezig om de verschijnselen diepgaand in la boratoria te onderzoeken. Ook kan via het RIV een beroep worden gedaan op buitenlandse centra of gespeciali seerde laboratoria van ziekenhuizen of universiteiten in Nederland. "We worden ook wel veel geraad pleegd". aldus dr. Cohen, "soms wel eens te veel. Maar we houden vast aan de stelregel dat men ons liever tien maal onnodig belt. achteraf bezien, dan eenmaal te laat" Prof.dr. E.H. Kampelmacher van het RIV herinnert zich uit de Nederlandse praktijk een soortgelijk geval als dat in Philadelphia, zij het dat hier de ziekteverschijnselen aanzienlijk minder ernstig waren en over een veel langere tijd gespreid. Kinderen kre gen acute verschijnselen die precies leken op een blindedarmonsteking. Bij operatie bleken echter klieren in de buikholte opgezet. Er werden stuk jes weggenomen en die werden uit voerig onderzocht bij het RIV. De ziekte bleek veroorzaakt te worden door een bacterie, die bepaald geen visitekaartje bij zich droeg. Langza merhand werd een groter aantal ge vallen gekend, met telkens weer dat zelfde micro-organisme als oorzaak. Uiteindelijk kon de zaak worden op gelost en bleek dat de infectie werd overgebracht als kinderen heel nauw contact hadden met huisdiertjes als cavia's of marmotten. Zo'n vijftien jaar geleden raakte Ne derland in opschudding door de "blaasjesziekte'' Mensen kregen last van een soort jeukende uitslag. De deskundigen van de gezondheidsinsti tuten stonden aanvankelijk voor een raadsel. De normale werktijden in de laboratoria en vergaderkamers wer den verveelvoudigd om uit te zoeken wat er aan de hand was. Tot iemand een verband meende te zien met een bepaald merk plantenmargarine 'Planta"). Dit werd uitvoerig nage gaan. Bij het RIV zegt men thans dat "het absoluut wetenschappelijke be wijs van die relatie tussen Planta en die blaasjesziekte nooit is geleverd, maar de aanwijzingen waren wel heel sterk. De produktie van de betreffende margarine is stopgezet en de ziekte verdwenen". Volgens dr. Bijkerk is die "Planta- affaire" wel aanleiding voor het minis terie van Volksgezondheid geweest, een wet. te maken die het de minister mogelijk maakt, indien nodig, artsen te verplichten merkwaardige symp tomen te melden bij centrale instan ties. Bij constateren of zelfs vermoe den van besmettelijke ziekten is de arts zonder meer verplicht dit te mel den. Niet alle ziekten worden veroorzaakt door micro-organismen, er kan ook sprake zijn van giftige stoffen als oor zaak. Ook daarop is het RIV volgens dr. Cohen zo goed mogelijk voorbe reid. Men kenter het Nationaal Vergif tigingen Informatie Centrum, waar alle mogelijke gegevens over vergiften en de reacties van het menselijk li chaam erop plus de tegenstoffen aan wezig zijn. Dr. Cohen: "als wij hier een melding krijgen over merkwaardige ziektege vallen. dan komen wij er meestal wel uit. Dat kan snel zijn maar natuurlijk kan het ook wel wat langer duren, vooral als het om onbekende ziekte verwekkers gaat. Het grote voordeel van dit instituut is dat mensen van alle mogelijke deskundigheid hier aanwe zig zijn. Die worden om de tafel gezet om de zaak te bespreken en ieder gaat op zijn eigen terrein aan het werk om iets te ontdekken". Dr. Bijkerk vindt dat de Nederlandse bevolking "wel een beetje verwend" is: Cholera en andere besmettelijke ziek ten kwamen veertig tot vijftig jaar ge leden nog regelmatig voor. thans vrij wel niet meer. Over de epidemie van verkeersongevallen lijkt niemand zich druk te maken, maar als er één geval van cholera in ons land zou worden gesignaleerd, zou bij ons de telefoon niet stil staan". Het laatste geval enige paniek onder de Nederlandse bevolking dateert volgens dr. Cohen van de kinderver lammingsepidemie rond 1956, toen meer dan tweeduizend mensen deze ziekte bleken te hebben opgelopen. Gezinnen gingen toen nit bedreigde gebieden verhuizen. By ij alle discussies over en algemene be zorgdheid rondom het behoud van een stuk werkgelegenheid in Breskens kan in de kwestie van het metaaloppervlakteverede- lingsbedrijf gebr. Cruson niet langer de vraag worden ontweken: hoe staat het nu eigenlijk met het sociale verantwoordelijk heidsbesef (of zo men wil de ethiek) van de betrokken ondernemer? Ondanks alle excu ses die nu worden aangevoerd en ondanks het onbegrip dat hier en daar valt te noteren over de 'harde actie' van dc rijksinspectie voor de milieuhygiëne is alleen maar ver bazing mogelijk over de manier waarop in de top van de onderneming met die ethiek de laatste jaren is omgesprongen. Het veertig man personeel tellende fabriekje van Cruson. gevestigd in de woonkern Bres kens, is opnieuw een typerend voorbeeld van de categorie oudere bedrijven die hard aan een sanering van de produktie- omstandigheden toe is. Niet alleen in het be lang van het eigen werknemersbestand, maar ook tegenover de gemeenschap waarin men de industriële bedrijvigheid uitoefent. Van dedirectie kan - na alles waterdelaatste dagen over de aanleiding tot de onmiddel lijke slultang van het bedrijf is bekend gewor den - nog moeilijk worden gezegd dat ze een duidelijke wil heeft getoond om verbetering te brengen in een milieusituatie waarop scherpe kritiek was geoefend Het komt niet vaak voor dat op bevel van de kroon een bedrijf van de ene op de andere d ag met de produktie moet staken omdat het de zaken met overtreding van een hele rij wette lijke voorschriften en bij gebrek aan hinder wetvergunningen te bont heeft gemaakt. Nu dat in Breskens is gebeurd en iedereen die 'r ergens mee te maken heeft gehad achteraf moet toegeven dat hij 'het eigenlijk wel had zien aankomen' ontstaatereen merkwaardig schrikeffect. Behoud van de werkgelegen heid weegt in dit soort gevallen bijzonder ,zwaar. Het college van burgemeester en wet- houders van de gemeente Oostburg heeft daarvan bij zijn aanvankelijke weigering op het verzoek van de milieulnspectie om tot sluiting over te gaan en bij de verdediging van de zaak in het beroep voor de raad van state met opvallende strijdvaardigheid blijk gegeven. De vakbonden hebben er ook niet licht aan getild, maar de directie van Cruson tegelijk scherp op haar verantwoordlljkheid voor het milieu en de arbeidsomstandighe den gewezen. Nu de klap is gevallen reageert men van deze kant met de mededeling dat werkgelegenheid natuurlijk niettotelke prijs te koop is. Vandaar ook de weigering bij 'de bonden om een nog even overwogen bezet- He, .et is de laatste jaren steeds duidelijker geworden dat de grootste opgaaf bij de ver betering van de milieuomstandigheden en het arbeidsveiligheidsklimaat in de industrie ligt in de sanering van de langzaam verou derende en niet meer aangepaste bedrijven. Daarbij gaat het vaak om een ingewikkeld, duur en ingrijpend proces. Produktielijnen moeten worden gemoderniseerd, gebouwen vernieuwd, installaties en voorzieningen vervangen en niet zelden zou volledige ver plaatsing van een bedrijf de beste oplossing zijn. Nu arbeidsinspectie en Inspectie milieuhy giëne geleidelijk aan een overzichtelijk beeld krijgen van wat er in de industrie zo al aan schort komt men bij die takken van het staatstoezicht ook steeds meer tot de ont dekking dat in een groot aantal gevallen de vereiste vergunningen (met name die volgens de hinderwet) ontbreken. Veel hangt in dat soort kwesties af van de houding van de be trokken ondernemer of het inderdaad moge lijk blijkt in redelijk overleg en binnen een haalbare termijn tot een verbetering in de produktieomstandigheden te komen waarbij op zijn minst aan de nu geldende wettelijke voorschriften wordt voldaan. Van de bedrijfsleiding mag bij ontdekking van tekortkomingen worden verwachtdatzij geen pogingen onderneemt om het met haar sociale verantwoordelijkheid op een ak koordje te gooien. Bij Cruson heeft men m ieder geval de schijn op zich geladen een loopje te willen nemen met de dwingend opgelegde voorschriften. Uit gesprekken met de vakbonden is naar voren gekomen dat de directie zich op het standpunt stelde dat de soep wel niet zo heet gegeten zou worden als ze werd opgediend. Bovendien had men in dat overleg met de werknemersorganisaties zo zijn eigen twijfels over de zin van de vereiste milieubescher mingsmaatregelen en werd zelfs gesugge reerd dat investeringen in deze sfeer wel eens tot opheffing van het bedrijf zouden kunnen lelden. Au, LUemaal geluiden die een stuk noncha lance in de bedrijfspolitiek verraden waarbij grote vraagtekens niet misplaatst lijken. Het vraagstuk van de onge lukkige vestigingsplaats van Cruson in de Bressiaander dorpskern is niet van vandaag of gisteren. Er is veel over heen- en weergepraat. Er werd naar mogelijkheden voor verplaatsing gezocht, maar tot nu toe heeft de directie weinig animo getoond om een verhuizing naar het industrieterrein se rieus te overwegen. In telegrammen aan de koningin, aan vier ministers en aan de provinciale en plaatse lijke overheid heeft de Cruson-directie begin deze week uiteengezet dat sluiting van de fa- brief een economisch 'gezond bedrijf met een goed gevulde orderportefeuille' en een stuk werkgelegenheid van veertig mensen ernstig in gevaar brengt. Als deze oproep om uitstel van de beslissing van de kroon te krij gen was bedoeld om de overheid met de neus te drukken op zijn verantwoordelijkheid te genover het voortbestaan van de Breskense onderneming dan slaat de tekst ervan voor de volle honderd procent terug op de manier waarmee de Cruson-directie haar ondeme- mersverantwwordelijkheid tegenover de gemeente vertaalde. Telegraafkosten der halve wat overbodig. e Cruson-directie in Breskens heeft met D haar wispelturige houding en tegenstrijdige argumenten over wat zij ziet als haar verant woord elij kheid voor een onderneming weinig geloofwaardigheid kunnen oogsten. Wan neer aan de ene kant wordt vastgesteld dat tijdelijke sluiting voor een zeer gespeciali- seerd bedrijf met bijzondere opdrachten rampzalig is voor de rentabiUteit, dan moet dit belang langs een achterdeur van onacht- zaamheid en gebrek aan begrip voor mo derne eisen van milieubescherming en ar beidsomstandigheden met op de tocht wor den gezet Door zich nu - gedwongen - te laten overtuigen dat verder verzet tegen de beslissing van de kroon geen enkele zin heeft, erkent de Cruson-bedrijfsleiding dat haar so ciale verantwoordelijkheid wel erg een kwes tie van éénrichtingsverkeer is geweest. Aan het handje van allerlei instanties - geweste lijk arbeidsbureau, arbeidsinspectie, ETI voor Zeeland en het gemeentebestuur van Oostburg - wordt nu een poging ondernomen om gedaan te krijgen dat in ieder geval die onderdelen van het bedrijf weer in produktie kunnen worden genomen waarvoor wel een hinderwetvergunning aanwezig is en waar wel aan de eisen wordt voldaan. De klap kan hard rijn als je het er op laat aankomen. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4