Overheid let op kwaliteit van werk in ziekenhuizen Dodental op Filippijnen zeker boven de 5000 Nederlandse en Duitse politie lossen miljoenenz wendel op Zomer blijft extreem Kopje koffie vanaf vandaag duurder Bloemenhove biedt vrouwen Seveso hulp aan Politie schiet 14 negers bij rellen Zuid- Afrika dood Overwinning Ford niet overtuigend VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 HENDRIKS VERSCHILT VAN MENING MET ARTSEN: iVan onze departementale redactie) DEN HAAG- Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) vindt dat de overheid ook een rol speelt bij de kwaliteitsbe waking in de ziekenhuizen. Daarover verschilt hij van me ning met de artsen. Hij heeft dat donderdag gezegd toen hij het rapport 'Intercollegiale toets ing in algemene ziekenhuizen' aangeboden kreeg. Dit stuk handelt over het eikaars me disch handelen beoordelen om kwaliteit te bewaken en te ver beteren binnen de medische staven. De bewindsman meent dat de poging om richtlijnen en methodes voor deze kwaliteitsbewaking te geven - over igens uniek voor Europa - een belang rijke bijdrage zal leveren aan het ni veau van de patiëntenzorg en ook van groot gewicht zal zijn in het op gang gekomen overleg tussen ziekenfondsen en ziekenhuizen. Hendriks zegt zijn steun toe aan de specialisten en me disch directeuren die met hun organi saties achter dit rapport staan. De staatssecretaris zei ook dat de toets ing die de artsen voorstaan, past in het beleid dat hij zelf wil voeren voor de handhaving van de kwaliteit en bewa king van de verantwoordelijkheden der betrokkenen in de gezondheids zorg. Daarom vindt hij het ook wense lijk dat er in de ziekenhuizen een toets ing van het verpleegkundig handelen komt. evenals een totale toetsing van de kwaliteit van de verleende zorg. „De patiënt, dat wil zeggen de gemeen schap - want wij allen zijn wel eens patiënt - heeft daar recht op", aldus Hendriks. „De patiënt heeft er recht op te weten dat de medische professie al haar kennen en kunnen inspant om het proces van de gezondmaking zo goed, zo kort en zo volledig mogelijk te doen verlopen. Het is voor het publiek een geruststelling te weten dat achter de individuele behandeling de gezamen lijke medische professie staat Voor patiënt Kwaliteitsbewaking is uiteraard in het belang van de patient, zo werd tijdens de presentatie van het rapport nadruk kelijk gesteldHet gaat er niet alleen om dat de patiënt technisch goed wordt be handeld, maar dat ook zijn overige beje gening en benadering de kritiek kan doorstaan. Een toetsingscommissie in een ziekenhuis is niet hetzelfde als een klachtencommissie (die er hier en daar ook al bestaat). In het kader van de toetsing kan wel met de directie over klachten worden over legd, kan erop worden toegezien dat klachten worden behandeld, en of de klachtenbehandeling juist is De wel licht korrtende verplichting voor alle ziekenhuismedewerkers om binnen 24 (ADVERTENTIE) uur melding te doen van een resultaat dat anders is uitgevallen dan kon wor den verwacht, kan de behandeling van klachten sneller doen geschieden. Bij een onderzoek is vorig jaar gebleken dat in 45 (van de ongeveer 200) algemene ziekenhuizen al aan deze vorm van on derlinge kwaliteitscontrole wordt ge daan. Hier en daar loopt deze zaak ech ter vast, omdat er geen handleiding is. Het rapport kan de behoefte opvullen, maar het is niet te zeggen binnen hoe veel tijd alle ziekenhuizen aan toetsing gaan doen. In het algemeen moeten de artsen ook nog wennen aan het feit dat hun doen en laten bespreekbaar wordt gemaakt. In de opleidingen wordt daar aan nu meer aandacht besteed. By monde van voorzitter A J Simons heeft de landelijke specialistenvereni ging donderdagmorgen een rapport aan staatssecretaris Hendriks aangeboden 'Intercollegiale toetsing in ziekenhui zen'. TELEGRAM AAN ZIEKENHUIS MILAAN AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede heeft donderdag de artsen van het ziejenhuis in Milaan, waar enkele vrouwen uit Seveso zijn geholpen, telegrafisch laten we ten dat de Nederlandse kliniek bereid is onbeperkt hulp te ver lenen voor het geval de Italia nen in moeilijkheden zouden geraken. Volgens de inlichtingen van de Bloc- menhoevekliniek zijn al drie zwangere vrouwen uit Seveso, het door een gif wolk geteisterde dorp in Noord-Italië, in Milaan geaborteerd, omdat men vreest dat door de invloed van de gif tige gassen de kinderen misvormd ter wereld zouden komen. Er zouden voorts nog zeker vijftien vrouwen vol gens de inlichtingen van de Bloemen- hovekliniek in aanmerking voor een aportusbehandeling komen. Zoals be- (Van onze weerkundige medewerken Het einde van dit zomerse augustusweer is nog niet in zicht, terwijl de zo- merdroogte naar een record groeit. Over 12 dagen is de zomer van 1976 klimatologisch, berekend over juni. juli en augustus, voorbij. De gemiddelde regenval overhel hele land staat tot vandaag op rond 76 millimeter. Dit is ook een record, want het cijfer, vanaf 1850 in De Bilt bijgehouden, staat te boek: voorde zomer van 1899 met 89 millimeter, gevolgd door de zomer van 1921 met gemiddeld 95 millimeter. De uitersten zijn tot vandaag: Vlissinge7i met 32 millimeter, tegen Deelen Veluwe) met 126 millimeter, tegen normaal in de drie zomermaanden 180 tot 200 millimeter neerslag in ons land. Het hogedrukcentrum bij Schotland heeft zich gisteren, opnieuw weten te versterken. Hierdoor mag, ook in het komende weekeinde, weinig anders dan droog, zonnig zomerweer worden verwacht. En dat betekent tevens dat de zo begeerde regen in de eerstkomende dagen nog op zich zal laten wachten. kcnd zijn er echter in Italië vooral door de geestelijkheid bezwaren gemaakt tegen dit aborteren. De raadkamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag onder voorzitterschap van mr. J. Kalff het be roep behandeld van de medisch coördi nator en de directeur van de Bloemen- hovekliniek tegen de ongegrondverkla- ring door de raadkamer van de recht bank ui Haarlem van hun bezwaar schriften tegen de kennisgeving van hun verdere vervolging. Het gaat hier om een in oktober 1974 tegen hen begonnen strafvervolging wegens tien in augustus en september van dat jaar in de kliniek verrichte abor tussen. De hoofdofficier van justitie in Haarlem, mr. J. L. Andrea, had in oktober 1974 bij de rechter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de me disch coördinator, dokter A. S. van den Bergh. omdat hij als arts te zamen met andere doktoren de tien abortussen zou hebben verricht en van het aborteren zijn beroep zou hebben gemaakt. Tegen de directeur van de kliniek, de heer F. Kause. had de hoofdofficier een onder zoek gevraagd wegens uitlokking van abortus of het medeplichtig daaraan zijn. Op 4 juni van di t j aar kregen beiden van de hoofdofficier een kennisgeving van verdere vervolging. Daartegen teken den de heren Van den Bergh en Kause bezwaar aan bij de rechtbank in Haar lem. die ïun haar beschikking de zaken naar de terechtzitting verwees. Op de zitting van het hof werden don derdag de bezwaarschriften toegelicht door mr. D. van Driel van Wageningen namens de wegens vakantoie afwezige directeur van de kliniek en door mr. L. Laus namens de aanwezige arts Van den Bergh. De raadkamer van het hof zal later haar beslissingf bekend maken. ADVERTENTIE n METZLER- bril: ieders oogmerk! JOHANNESBURG (DPAi - Bij rasse- nonlusten in de Zuidafrikaansc kust plaats Port Elizabeth zijn donderdag 14 negers door dc politie doodgeschoten. Het aantal gewonden beloopt volgens officiële opgaven 28. In het industriegebied aan dc rand van de voorsteden van Port Elizabeth had den honderden negers ten minste twee fabrieken van een auto-industrie be stormd. Zij werden door de politie ver dreven. die. toen de betogers probeer den geparkeerde auto's in brand te ste ken. het vuur opende De Nederlandse regering moet de dia- loogpolitiek' met Zuid-Afrika beëindi gen en overgaan tot een beleid van ac tieve isolenng van het minderheidsre giem in Zuid-A£rika Tevens dient de re gering krachtig te protesteren tegen de politieterreur in Zuid-Afrika en de vrij lating van de politieke gevangenen in dat land eisen, zo heeft de Anti- Apartheidsbeweging Nederland samen met enkele politieke jongerengroepe- ringen donderdag aan de regering ge schreven. DEN HAAG (ANP) - De twe weken geleden aangekondigde verhoging van de koffieprijs met 47 cent per half pond word vandaag, vrijdag, een feit. Daarmee zal een (voorlopig) eind zijn gekomen aan het hamsteren van koffie. Volgens een schatting van een woordvoerder van Van Nelle heeft het pu bliek bij de detailhandel de laatste veertien dagen veertig tot vijftig procent meer koffie gekocht d an gebruikelijk. Volgens hem zal het vier tot zes weken duren voordat het effect daarvan voor de handel voorbij zal zijn. Ol de koffieprijsverhoging ook zal leiden tot een verhoging van de prijs voor een kopje koffie in het horecabedrijf, is nog met te zeggen. Een woordvoerster van Horecaf. de Nederlandse bond van werkgevers in hotel, restaurant, café en aanverwante bedrijven, zullen de meeste horeca-ondememers het een weekje aankijken voordat ze over al dan met verhogen van de prijs per kopje koffie zullen beslissen Voor een koffieprijsverhoging m de horeca is geen goedkeruing van het minis terie van economische zaken nodig, wel moet de verhoging worden aange meld. Volgens een woordvoerder van Douwe Egberts wordt er al enkele maanden meer koffie verkocht dan gebruikelijk. Dat is een gevolg van eerdere berich ten en geruchten over op handen zijnde koffieprijsstijgingen. Hij verwacht dat de koffieproducenten voorlopig niet minder zullen gaan produceren, om dat de tussenhandel vrijwel zonder voorraad zit. Wat de handel verder zal merken van het hamsteren, hangt volgens hem af van de ontwikkeling van de koffieprijs. Als die blijft stijgen, zal men koffie blijven inslaan En een verlaging van de koffieprijs zit er voorlopig met in, aldus de woordvoerder LICHTE AARDSCHOK IN TURKIJE - 3 DODEN (Slot van pag. I) president Ford omstandig vernederd, toen deze al in een vroeg stadium liet weten hem met meer als vice-president te willen. Bob Dole is met een van de spectacu lairste personen uit het Amerikaanse congres, maar zijn trouw aan de repu blikeinse partij kan niet in twijfel wor den getrokken. Zijn herverkiezing in de senaat in 1974 ondanks zijn banden met. Nixon (hij was overigens 'schoon' wat betreft hot Watergate-schandaal) duidt erop dat hij de kiezers weet aan te trek ken. met name op het platteland en in de kleine steden. Net als het merendeel van de Amerikaanse parlementaiérs is hij jurist. Hij is methodist. Zijn politiek: de kandidaat voor het vice-presidentschap. is tegenstander van het 'busing', het vervoer van zwarte kinderen naar blanke scholen, en om gekeerd. om de integratie te bevorde ren Hij is tegen abortus, tegen het in krimpen van de in het buitenland gele gerde-Amerikaanse strijdkrachten Hij is voorstander van het herinvoeren van de doodstraf voor bepaalde misdaden. Forse aanpak van jeugdwerkloosheid Slot van pag. 1) activiteiten met betrekking tot de ver betering van woon- en leefomstandig heden voor achtergestelde groepen, on der wie gehandicapten. De werknemers die in aanmerking ko men voor de interim- maatregel, mogen niet ouder zijn dan 23 jaar en door be middeling van het arbeidsbureau wor den aangetrokken. Zij kunnen in prin cipe een jaar aan het werk blijven, maar het is mogelijk dat deze termijn met een half jaar verlengd wordt. Dc subsidie bedraagt voor een jongere van 23 jaar voor een volledig werkweek f545. Elk jaar dat de w erknemer jonger is. wordt het bedrag iets verminderd. MANILLA (RTR/AFP/UPI) - Op Mindanao, het dichtbevolkte hoofdeiland van de Filippijnen, is woensdag een nieuwe aardschok gevoeld die echter veel minder hevig was dan de beving die dins dag duizenden slachtoffers maakt en enorme verwoestingen aan richtte. Het epicentrum van de nieuwe schok lag ongeveer 160 kilometer bezuiden Mindanao. De Filippijnse autoriteiten hebben meegedeeld dat het dodencijfer van dinsdag de 5.000 zal gaan overtreffen. Men heeft alle hoop opgegeven om on der de puinhopen in getroffen steden nog overlevenden te vinden. Geleerden houden rekening met een tweede he vige schok als de aarde de komende 48 uur geleidelijk 'terugveert'. Duizenden mensen durven vanwege mogelijke na-schokken niet in hun huizen te bli- ven en kamperen buiten. De ramp heeft naar schatting tenminste 90.000 Filip- pino's dakloos gemaakt en er is een on bekend aantal gewonden. In Turkije zijn donderdag zeker 3 men- gebouwen zijn beschadigd. De stad ligt 400 km ten zuiden van Istanbul. Volgens de eerste berichten gaat het niet om een ramp van grote omvang. Er zouden tien gewonden zijn. Een grootscheepse operatie op Guade loupe om koeien en schapen te redden van de hellingen van de vulkaan La Soufrière is geslaagd. De prefect van het Franse eiland in de Caribische Zee had de boeren woensdag toestemming ge geven hun beesten op te halen. De onge veer vierduizend stuks vee dreigden van honger om te komen. Dat zou een enorme financiële strop zijn geweest voor de kleine boeren die normaal op de berghellingen wonen, maar nu zijn geë vacueerd in verband met de komende uitbarsting. De prefect gaf zijn toestemming nfidat vulkanologen hem hadden gezegd, dat de situatie van de vulkaan min of meer stabiel was. Wel stijgt het magma in de vulkaankrater nog, aldus de geleerden. Twee dagen geleden werd de druk in de vulkaan zo hoog. dat een eruptie onmo gelijk uit kon blijven. Wanneer die evenwel komt, is niet te voorspellen. Voorzitter WK- organisatiecomité voetbal in Buenos Aires vermoord BUENOS AIRES (UPI/DPA) - Omar Carlos Actis, de voorzitter van het or ganisatiecomité van het wereldkam pioenschap voetbal 1978, is donderdag in Buenos Aires vermoord. Omar Carlos Actis, een 56-jange gene raal buiten dienst, was op 7 juli van dit jaar voorzitter geworden van het door de Argentijnse regering ingestelde on afhankelijke lichaam dat het wereld kampioenschap moet organiseren. Actis werd. volgens een korte regeringsver klaring, vermoord door linkse extremis ten. De moord vond plaats op de open bare weg toen Actis met zijn wagen stond te wachten. Vijf personen, onder wie twee vrouwen openden van zeer korte afstand met halfautomatische wapens het vuur op de wagen van Actis, die ter plaatse overleed. De daders ont kwamen in de vrachtwagen van waaruit zij op Actis hadden geschoten. De Amsterdamse politie heeft donderdag de drie panden aan de Oude Turfmarkt ontniimd die maanden geleden bezet loerden wegens leegstand Foto: terwijl de politie die het pand binnendrong de spandoeken verwijdert, ontbrandt op straat een brandbom als laatste protest. Vrij zonnig Op de meeste plaatsen droog en vrij *o»nig. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maximum temperaturen omstreeks 24 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag, opgesteld door het KNMI op don derdag om 18.00 uur. Droog en zonnig, met middagtempera- turen van ongeveer 26 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 7 tot 14: min. temp: omstreeks 14 graden; max. temp: omstreeks 25 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 6 tot 14; min. temp: omstreeks 14 graden; max temp: omstreeks 26 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 procent, kans op een geheel droog et- maal: 90 procent. N B Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 21 augustus Zon op 05.33 onder 19.51 Maan op 01.05 onder 17.03 STRANDWEERSVERWACHTING Hogedrukcentrum handhaaft zich bo ven Schotland en de Noordzee. Matige noordelijke wind. In de middag 22 a 23 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: ook tijdens het wee keinde aanhoudend zonnig strandweer. HANDEL IN TEEVEE'S, RADIO'S, KOELKASTEN EN WASMACHINES VIA 'SLAPENDE' VENNOOTSCHAPPEN Het weer in Europa Aberdeen, licht bewolkt Athene, licht bewolkt Barcelona, half bewolkt Berbjn. half bewolkt Bordeaux, onbewolkt Brussel, licht bewolkt Frankfurt, licht bewolkt Genève, onbewolkt Helsinki, licht bewolkt Innsbruck, regenbui Kopenhagen, licht bewolkt Locamo, zwaar bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca. half bewolkt München. zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Oslo. zwaar bewolkt Parijs, onbewolkt Rome. half bewolkt Split, regen Stockholm, geheel bewolkt Wenen, half bewolkt Zürich, half bewolkt Casa Blanca, zwaar bewolkt Istanboel, licht bewolkt Las Palmas, onbewolkt- 25 graden 31 graden 28 graden 23 graden 2S graden 26 graden 26 graden 23 graden 22 graden 16 graden 24 graden 24 graden 34 graden 28 graden 31 graden 20 gTaden 25 graden 30 graden 28 graden 26 graden 23 graden 25 graden 21 graden 20 graden 26 graden 27 graden 30 graden enschede - De politie van Enschede heeft in samenwer king met de Westduitse politie korpsen en de Nederlandse en Westduitse gerechtelijke auto riteiten een miljoenenzwendel opgelost. Bij deze zwendelaffai- re, waarbij voor een bedrag van in totaal 16 miljoen gulden is verdwenen, is een internatio nale oplichtersbende betrok ken. Van deze bende hebben de 30-jarige En- schedeër L. H. W. en zijn 53-jarige vader A. E. W. uit Gronau het leeuwendeel buitgemaakt. De zwendel had betrek king op zogeheten 'bruingoed', zoals radio's en televisietoestellen.^en 'wit goed' als koelkasten en wasmachines. L. H. W. kocht onder het voorwendsel van een niet meer bestaande firma goe deren van ui Duusiaiiu-^evesligue ue- drijven zonder die te betalen. Hij ver school zich achter talloze zgn slapende besloten vennootschappen. Uit het on derzoek is gebleken dat vader en zoon W. voor een bedrag van zes miljoen gul den in eigen zak hebben gestoken De miljoenenzwendel kwam aan het licht toen een van de benadeelde bedrij ven, het Munsterse filiaal van AEG. argwaan kreeg over het uitblijven van de betalingen. De goederen waren door AEG geleverd aan de firma Waanders KG in Gronau. Via deze firma werden de goederen overgeheveld naar de in En schede gevestigde Dutch Technosales BV Deze onderneming bleek in feite slechts een slapende vennootschap te zijn. Van daaruit werden de waren door verkocht aan Waanders BV in Ensche de, die de handel tegen scherpe prijzen leverde aan groothandelbedrijven en detailzaken in geheel Nederland De be talingen werden door zoon W. onmiddel lijk van de banken afgehaald. Op die manier is een bedrag van zes miljoen gulden verdwenen. De omzet van de dne door W beheerde bedrijven. Waanders KG in Gronau. Dutch Technosales en Waanders BV m Enschede, was 16 miljoen gulden De resterende tien miljoen gulden is tot nu toe spoorloos. De argwaan van het Duitse bedrijf AEG vormde de aanleiding tot een grootr scheeps onderzoek van politie en justi tie aan beide zijden van de grens Be halve AEG. dat voor drie kwart miljoen gulden is gedupeerd, zijn ook Sony (voor drie miljoen). Akai (voor twee miljoen) en Rank (voor één miljoen) benadeeld De firma Waanders KG was toen echter al sinds een halfjaar opgenomen in een holding die in Vaduz m Liechtenstein haar domicilie had. Deze holding, zo bleek uit het onderzoek door politie en jusütie. was het eigendom van een groot aantal bij de politie bekende oplichters. De leiding was in handen van een in Zu rich woonachUge jurist Deze holding zorgde ervoor dat bij de slapende Dutch Technosales een stroman werd ge plaatst. Begin januari werden in Enschede en ii diverse plaatsen in Duitsland invallen Gedurende het onderzoek in deze mil joenenzwendel kwamen in de Bondsre publiek ook bankovervallen, handel in valse certificaten en diefstallen aan het licht. De holding is ook betrokken bij een zwendel met hotelbedrijven op de Bahama-eilanden. Zoon W heeft in het recente verleden via de holding ook be moeienis gehad met een zwendelzaak rond supermarkten in Spanje Na de moord op twee personen die hier even eens bij betrokken waren, had W zich schielijk hieruit teruggetrokken. Het onderzoek in Nederland is inmid dels afgerond. De stukken over deze zaak zullen worden overgeleverd aan de Duitse justitie, die de berechting van alle betrokken, ook van L. H W. uit En schede, voor haar rekening zal nemen. Vader en zoon W hebben tot nu toe alles wat hen ten laste ls gelegd, ontkend. Zij zouden door andere oplichters zijn op gelicht. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel (01180)27651. Goes: Grote Markt 2, tel, (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/rn vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75, losse hummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2V»x tarief Voor brieven bureau van dit blad I 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3