Beslissingen over voortzetting produktie Cruson vallen vandaag Stankhinder Maxalloys roept weer verzet op Leveranciers grafstenen zien toekomst somber in Vertoning French Blue in Hulst afgelast Industriebond NVV: glasvezel als vervanging asbest verbieden Zuid-Chemie bv dient afvalwater aan de bron te zuiveren almanak VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID, ARBEIDSINSPECTIE EN GEMEENTE BRENGEN BEZOEK AAN BEDRIJF IN BRESKENS BRESKENS - Vandaag, vrij dag, wordt beslist of het me- taalveredelingsbedrijf Cruson bv in Breskens op zeer korte termijn een deel van de produk tie kan hervatten. Vertegen woordigers van de inspectie volksgezondheid, van de ar- beeidsinspectie en van de ge meente Oostburg brengen van daag een bezoek aan het bedrijf. Zij gaan bekijken welke maat regelen getroffen moeten wor den om te voorkomen dat de van Ooslburg, zal het college vrijdaga vond beslissingen nemen over de even tuele opheffing van de sluiting. Dat wil bedrijfsvoering (in strijd met zeggen dat verschillende afdelingen mogelijk maandag of dinsdag weer kunnen draaien. B. en w. van Ooslburg het koninklijk besluit dat slui ting gelast) wordt voortgezet. Maar bovendien zal bekeken worden welke onderdelen van het bedrijf voldoen aan de hin derwet. Voor deze onderdelen hebben donderdagavond, tijdens de raadsvergadering meegedeeld dat de behandeling van de lopende aanvraag voor een nieuwe hinderwetvergunning wordt bespoedigd. „Daarbij moet ech ter wel rekening gehouden worden met de hinderwet voorgeschreven ZOU de sluiting dan kunnen procedure (aanschrijving belendende percelen, hoorzitting)", aldus b. en w. in ,'erklaring aan de raad. worden opgeheven. Nadat de deskundigen hun bevindin gen hebben gerapporteerd aan b. en w. Bovendien meldde het college de ge meenteraad: „Er kan worden meege- MENSEN STUDIEDIENST RW VLISSINGEN VRAGEN HOOFD OMSTAPPEN TE ONDERNEMEN DIRECTEUR: „WOORD STANK ZWAAR GEZOCHT" VLISSINGEN - Stankhinder. veroor zaakt door Maxalloys, roept andermaal fel verzet op bij een groot aantal me dewerkers van de studiedienst van rijkswaterstaat te Vlissingen. Zestig personeelsleden van deze studienst dringen er per brief bij het hoofd, ir. W. Bakker op aan, de kwestie opnieuw aan te kaarten bij de bevoegde instantiees en aan te dringen op beëindiging van de heersende omstandigheden. „Ondergeteknde medewerkers van uw dienst spreken bij dit schrijven hun ver ontwaardiging alsmede hun bezorgd heid uit naar aanleiding van de ernstige stankoverlast in de gebouwen van de studienst aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen, ten gevolge van de emissie van het nabij gelegen metaalverwer- richting waaien", de uitstoot direct naar deze gebouwen wordt gevoerd. „De in tensiteit van de stank is daarbij der mate hevig en naar moet worden aan genomen de samenstelling van de emis- deeld dat wordt bestudeerd of over plaatsing van het bedrtj naar het indus trieterrein met financiële steun van de overheid tot de mogelijkheden be hoort". Burgemeester Schipper las, donderdagavond aan het begin van de raadsvergadering, een verklaring van het college voor. Daarin schetste hij nog eens de voorgeschiedenis (het eerste verzoek van de inspecteur van de volks gezondheid om Cruson te sluiten, het daaropvolgende besluit van het college niet op dat verzoek in te gaan en het beroep bij de kroon, ingesteld door de inspecteur). Burgemeester Schipper vertelde de raad dat de brief, waarin het gemeentebestuur van Oostburg de Cruson-directie gelast het bedrijf te sluiten, donderdagochtend op het postr kantoor in Oostburg was afgeleverd. Het bedrijf ontvangt het aangetekend schrijven vrijdagochtend, waarna de poorten dicht moeten. Oostburg's bur gemeester wees er donderdagavond ter loops op dat allerlei instanties de laatste dagen intensief contact met lekaar heb ben gehad, „teneinde te bewerkstelligen dat in het belang van het bedrijf en zijn medewerkers de nadelige gevolgen zo veel mogelijk worden beperkt". Medewerkers van de arbeidsinspectie, die woensdagmiddag een gesprek had den met de directie van Cruson, hebben donderdag rapport uitgebracht op het districtskantoor in Breda De kans dat zogenaamde 'nul-uur-regeling' loys zou worden gesloten. Het bedoelde - gedeelte voldoet niet aan de op 18 juni (waarbij de werknemers met ontslagen 1974 verleende oprichtingsvergunniung ingevolge de wet inzake de luchtveron treiniging. Maxalloys is hiertegen in be- sie dusdanig schadelijk voor de gezond- roep gegaan en hangende de beroep- heid, dat onder het personeel momen- sprocedure zijn de bedrijfsactiviteiten teel dagelijks tal van klachten over (legaal) voortgezet. Wat betreft de be- hoofdpijn en misselijkheid worden ge hoord". aldus de brief De bezorgdheid wordt des te groter ge noemd, „omdat niets bekend is over de gevolgen op langere termijn voor de ge zondheid bij regelmatig vertoeven in een dergelijke stank." Hinderlijk „Vanwege de hinderlijke stank kan maar weinig worden geventileerd, waardoor onder de heersende weersom standigheden de temperatuur met name in de houten gebouwen meerma len tot boven de dertig graden celsius oploopt. Ons inziens moet worrden ge vreesd, dat onder de gegeven omstan- roepsprocedure is nog weinig bekend. „In die tussentijd is ook geen ander pro ductieproces ingevoerd." Economisch-directeur D. van der Knaap wijst dergelijke veronderstellin gen met klem van de hand. Desge vraagd deelde hij donderdagavond mee, dat een paar weken gelden een onder houd is geweest tussen vertegenwoor digers van Maxalloys. g.s., provinciale waterstaat waarbij de beroepsproce dure nog eens is doorgenomen. „Nadere mededelingen daarover zijn nog niet te doen." aldus de heer Van der Knaap. „Zfj stellen hun gevolgtrekkingen en daar ben je afhankelijk van." vreesa, aat onaer ae gegeven omsian- tagsMdnJtMaxIloys digheden werklust en arbeidsprestatie Ongegrond van de bnef. Er wordt op gewezen, dat 00 van de brief. Er wordt op gewezen, dat bij winden, „die de laatste weken vrijwel constant uit noord tot noordoostelijke (ADVERTENTIE) EEN MOOIE TUIN: LEVENSLANG PLEZIER Langevielesingel 34, Middelburg Tel(01180) 25253 nadelig worden beïnvloed", aldus de brief aan ir. Bakker. Ir. Bakker deelde dondedagavond des gevraagd mee', dat hij provinciale staten heeft laten weten de klachten van zijn medewerkers te delen en heeft gevraagd naar te ondernemen stappen. „Ik heb er bij vermeld," aldus de heer Bakker, „dat de stank vorig jaar wat minder is ge weest, maar dat de laatste tijd de klach ten sterk zijn toegenomen." De heer Bakker liet verder weten, dat de afde ling van provinciale waterstaat die zich met deze zaak bezig houdt, verschil lende keren naar aanleiding van de klachten 'zijn komen ruiken'. „Die men sen hebben onze klachten gegrond ver klaard", aldus ir. Bakker. De brief, ondertekend door zestig me dewerkers. is opgesteld naar aanleiding van een enquête die onder 62 mensen isd gehouden. Twee medewerkers wilden niet tekenen. Zoals bekend hebben g.s. van Zeeland en b. en w. van Vlissingen in juni vorig jaar bevolen, dat een deel van Maxal- De heer Van der Knaap vindt verdere klachten over stank ongegrond. „Dat woord is zwaar gezocht. Er is sprake van een lichtelijke stank, maar dan moet je wel met je neus in de wind gaan staan. Het is net als met die veronderstellingen over een veranderd productieproces. Het zijn onwaarheden en dat kan ik sta ven, want we houden regelmatig onder handelingen met mensen van provin ciale waterstaat. Wij spelen open kaart, willen niet ge heimzinnig doen", aldus de heer Van der Knaap. Hij wees er verder op, dat de - naar zijn woorden - reuk afkomstig is van het verwerkingsproces bij het verhitten van metaalhoudende afvalstoffen. Daar zitten vetten in, die bij verhitting stankvorming kunnern veroorzaken. Volgens de heer Van der Knaap betreft het met name dat gedeelte waar twee ovens nikkel uit afval terugwinnen. Over dat gedeelte is door g.s. sluiting bevolen. worden, de werkgever gedurende een eerste periode de salarissen gewoon doorbetaalt, waarna de werknemers la ter betaald zouden kunnen worden door de overheid) van toepassing wordt, is uiterst klein. Een woordvoerder van de arbeidsinspectie desgevraagd: „Er is geen behoefte aan een dergelijke rege ling, omdat het er toch wel naar uitziet dat het bedrijf op zeer kote termijn al thans een deel van de produktie kan hervatten. Bovendien mag het bedrijf hier toch wel een eigen risico dragen, zeker de eerste dagenDe arbeidsin spectie heeft de mogelijkheid om de 'nul-uur-regeling' bij Cruson toe te pas sen, onderzocht op verzoek van de Cruson-directie zelf. De woordvoerder van de arbeidsinspectie: „Dat verzoek is maandag, toen eigenlijk nog niemand wist wat er zou gaan gebeuren, bij ons binnen gekomen. En natuurlijk voldoe je eraan, maar het lijkt er nu op dat de lucht wat is opgeklaardAanvanke lijk zou vandaag, vrijdag, een chemicus van de arbeidsinspectie naar Breskens komen, om er een onderzoek in te stel len. De komst werd echter, met het oog op de beslissingen die vandaag geno men zullen worden, een dag vervroegd. nde A. FERKET: „ZO WERKEN ZE DE WERKLOOSHEID IN DE HAND... STEEDS MEER UNIFORME REGELING TERNEUZEN/Hl'LST - Het Het er somber uit voor de leveranciers van grafstenen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Steeds meer gemeenten stellen paal en perk aan het gebruik van 'buitenmodel'-grafstenen op de algemene begraafplaatsen. In Sas van Gent mondde die maatregel van de gemeente uit in een conflict tus sen de ouders van een bij een onge val overleden meisje en het gemeen tebestuur. In Sas bijvoorbeeld mo gen de grafstenen niet hoger zijn dan tachtig centimeter. De ouders van het meisje wilden een steen van 1 meter en 10 centimeter, maar daar voor kreeg men geen toestemming. Directeur A. Ferket van de steen houwerij Ferket en Rcijns uit Hulst ziet de ontwikkelinkgen met lede ogen aan. Want niet alleen in Sas van Gent wordt het gebruik van grafstenen aan regels onderworpen, datzelfde gebeurt in bijvoorbeeld Terneuzen en Kloosterzande. De heer Ferket: „Van mijn bedrijf zijn op dit moment nog twaalf ge zinnen afhankelijk, maar als het zo doorgaat, zie ik het somber in. Van de twaalf man kan ik er straks mis schien nog maar vijf gebruiken. Zo De bevindingen van de chemicus arbeidsinspectie worden bij de overige adviezen, op basis waarvan b. en w. hun beslissing moeten nemen, gevoegd. Adjunct-directeur A. van Hanegem van Cruson bv bevestigde donderdag dat de 'nul-uur-regeling' van de baan is. „We gaan er gewoon allemaal vanuit dat we maandg weer aan het werk kunnen. Ho pelijk kan dan in ieder geval een deel van de produktie worden hervat. Een aantal werknemers houden we achter Jonnf BrCSKCnS hlPlH de hand om te werken aan de voorzie- ningen, die volgens de hinderwet vereist zijn", aldus de heer Van Hanegem. Eer der deze week sprak de adjunct directeur de verwachting uit dat bij voorbeeld de vervaardiging van bui sconstructies en van nieuwe vaten ge woon door zou kunnen gaan. De heer Ferket heeft eens uitgere kend wat hij op jaarbasis nog zou verdienen, wanneer hij alleen nog maar de voorgeschreven stenen zou gaan gebruiken. Als voorbeeld nam hij Oostburg. De heer Ferket: „Ik zou er op een jaar niet meer dan 50.000,- aan verdienen. Dat is na tuurlijk ondoenlijk". De tijd van de weelderige grafstenen lijkt voorbij. En daarmee lopen ook de inkomsten van de leveranciers evenredig terug. De heer Ferket ver zucht: „Vroeger had je nog weieens mensen, idie een grafsteen bestelden van zo'n 2500,-. Dat is er op deze manier, nu de gemeente die veror deningen hebben vastgesteld, na tuurlijk neit meer bij. Zo'n steentje, zoals de gemeente Sas van GKent aanbeveelt komt op 400,- tot 500. Meer niet. Dan begrijpt u wel dat dat geen vetpot is. En mocht je dan nog maar iets doen met witmarmer of zo, maar ook dat mag niet meer. In Sas van Gent mag alleen nog maar hard steen". De ouders van het overleden meisje, dat overigens al enkele weken werd begraven, zijn zoals gemeld, niet van plan het erbij te laten zitten. „We willen die steen, die helemaal niet pronkerig is, op het graf van onze dochter zetten en mag dat niet van de gemeente dan laten we haar opgraven en ergens anders herbe graven. We hebben al een plekje op het oog", aldus het echtpaar A. A. van den Bergh uit het kerkdorp Zandstraat bij Sas van Gent. Streng Overigens zijn de voorschriften niet in alle gemeenten, waar gekozen is voor een uniforme regeling, even streng. In Terneuzen bijvoorbeeld zijn de, aanvankelijk strenge voor schriften voor de Zuiderbegraaf plaats aan de Bellamystraat, enige tijd terug versoepeld. Een woordvoerder van de gemeente: „Kijk, er zijn mensen die de strakke lijn mooi vinden .Er zijn er ook, die dat helemaal niet zien zitten. Des tijds, toen de nieuwe begraafplaats in gebruik genomen werd, was ook vastgesteld dat er alleen maar hard steen gebruikt mocht worden voor de grafstenen. Dat is, ik meen vorig jaar, versoepeld. Er mogen nu verschil lende steensoorten gebruikt worden, zoals bijvoorbeeld marmer. Maar de steensoort moet wel voldoende weerbestendig zijn". Eén eis is onve randerd gebleven: De grafstenen in één vak moeten stuk voor stuk even hoog zijn. ZEEUWSE Teleurstelling Eindelijk mogen vrij in dit hoekje ook ome vaste inzender weer begroeten. Uit Oud-Vossemeer schrijft men ons: 'Een Oud-Vossemeerse huisvader had door de vele reclame voor meer beweging doorsport en de daarmede gepaard gaande verbetering van de conditie na langdurig met zichzelf moeten vechten of hij er wel of niet aan zou beginnen. Ten lange leste had hij zichzelf overwonnen en na de aanschaf van een trainingspak en sportschoenen was hij begonnen om met een rondje door de plolder aan zijn conditie te schaven. Na een paar weken moest hij zichzelf bekennen dat er vooruitgang in zat en het rondje begon al de vormen van een ronde aante nemen met het gevolg dat de man iedere keer als hij er op uit was geweest doornat van het zweet thuis kwam. Zo gebeurde ook afgelopen dinsdag, maar het toeval wilde dat juist toen hij de voordeur had geopend om weer naar binnen te gaan een vriend al toeterend met zijn auto kwam aangereden en de man bezweet en wel even op de stoep wen ste te spreken. Tot verwondering van de trimmer kwam zijn vrouw naar buiten om hen een warm kledings stuk over de schouders te leggen voor het kou vatten. Nadat het ge sprek met de vriend was beëindigd spoedde de man zich naar binnen om zich met een tevreden gevoel via een warme douche weer op te frissen, daarbij in zijn nopjes dat zijn vrouw nu ook geheel achter zijn sport was komen te staan. De teleurstelling erna was daarom des te broter toen de voruw hem zonder blikken of blo zen verklaarde dat dat geenszins het geval was maar dat ze haar man niet thuis moest hebben in de ziektewet door een gevatte kou bij zijn pogen een gezonder leven te gaan leiden.' Aldus het schrijven uit Oud- Vossemeer. GEEN PORNOGRAFISCHE FILM IN 'DE KONING VAN ENGELAND' EXPLOITANT: „GEWELDIG GEDUPEERD" HULST - De als 'eerste avondvullende pornografische film in een gewone pu- blieksbioscoop' aangekondigde film 'French Blue' is donderdagavond in Hulst niet in première gegaan. Exploi tant W. A. R. Cattoir van 'De Koning van Engeland', waar de film zou draaien, had al vroeg in de avond van een vertoning afgezien. De heer Cattoir, die geen nadere mede delingen wilde doen, moet deze beslis sing - zo bleek uit de woorden van bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst - hebben genomen, nadat hem duidelijk was gemaakt, dat het vertonen van een ongekeurde film moeilijkheden zou op leveren. Burgemeester Molthoff, donderdaga vond desgevraagd: „Ik heb de heer Cat toir bezocht en hem gezegd dat hij er verstandig aan deed, de film niet te ver tonen. Formeel bestaat nog steeds een filmkeuring, die niet anders dan ge- kurde films toelaat. Hulst is geen Am sterdam. waar dat wel kan" Wanneer 'French Blue' donderdagavond wel had gedraaid, was een consequentie voor de heer Cattoir geweest, dat b. en w. zijn vergunning voor een periode geschorst zouden hebben. Burgemeester Molthoff maakte duide lijk, dat dat woor een penode van een halfjaar kan betekenen. Hij wilde noch bevestigen, noch ontkennen, dat andere bioscopen m Hulst wel ongekeurde films draaien. „Je hoort zo hier en daar wel wat mompelen, maar het punt is. dat je een dergelijke overtreding moet vaststellen. Toen de heer Cattoir ging publiceren, dat hij een ongekeurde film ging vertonen, wat dit dus een bekeken zaak". De heer Cattoir wenste geen commentaar op deze gang van zaken te geven. „Ik zeg helemaal niets. Dit heeft me geweldig gedputeerd. Verdere stap pen? Nou, dat ziet u dan wel vanzelf!" Het wel of niet vertonen van pornofilms in een gewone bioscoop is voornamelijk afhankelijk van het beleid van de laatse- lijke autoriteiten. Inmiddels is het wet sontwerp tot het afschaffen van de film keuring boven 18 jaar al door de eerste en tweede kamer goedgekeurd, maar of ficieel bestaat die keuring nog; minister Van Agt van justitie moet de nieuwe wet nog met zijn handtekening bekrachti gen. Vele mensen uit Hulst en oveng Zeeuwsch-Vlaanderen zijn donderda gavond na de bekendmaking an het af gelasten van de vertoning teleurgesteld huiswaarts gegaan. zich niet aan regels van leverancier OOSTBURG - Burgemeester en we thouders van Oostburg zijn van me ning, dat de eigenaar van het motor jacht, dat woensdag in de haven van Breskens na het inladen van benzine in brand vloog, zich niet gehouden heeft aan de door de leveancier van de be nzine gegeven aanwijzigingen. Tevens zeggen zij, in antwoord op vragen van de heren G. van Schaick en L. Maas, dat er bij de bunkerplaats voldoende pre ventieve maatregelen zijn genomen en dat de brandweer beschikt over de be nodigde aparatuur om dit soort bran den te bestrijden. Burgemeester A. Schipper benadrukte tijdens de raadsvergadering donderda gavond naar aanleidmg van een opmer king van mevrouw J. van de Ree- Slabbekoom. dat de gemeente verant woordelijkheid heeft voor het bestrijden van branden in de rijkshaven. „Als wij (Van onze Haagse redacteur) Ook zijn geen bepalingen opgenomen DEN HAAG - De Stichting Natuur en over de toegelaten zuurgraad en de Milieu heeft - evenals kort geleden de maximale hoeveelheden sulfaat en ni- Vereniging Milieu-Hygiëne Zeeland - traat. bij de kroon beroep aangetekend tegen De VMZ heeft er in haar beroep opgewe- de vergunning van Zuid-Chemie BV in zen dat de lozingsvergunning de Neder- Sas van Gent om ongezuiverd afvalwa- landse kritiek op de waterverontrein- ter te lozen in het Kanaal van Gent naar iging uit de Belgische kanaalzone on- Terneuzen. De milieu-organisatie dergraaft. De VMZ en Natuur en Milieu rindt dat het bedrijf zijn afvalwater vinden dat Zuid-Chemie voldoende tijd aan de bron dient te zuiveren. Als tijde lijke oplossing zou Zuid-Chemie ver plicht moeten worden zijn vervuild fa briekswater te lozen op de Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen, aldus de stichting. Volgens de vergunning, die is afgegeven bij rijkswaterstaat met redelijke argu- ^oor de hoofdingenieur-directeur van men ten komen om preventief te werken rijkswaterstaat en die geldt tot 1 juli in verband met brandgevaar, dan zal 1918, zou het bedrijf jaarlijks 2100 ton rijkswaterstaat zeker meewerken", al- fluoriden en 800 ton fosfaten op het ka- dus de heer Schipper. Hij merkte nog op, naa' mogen spuien. Verder zou het ka- dat het rapport van regionaal brand- naa* met 14 miljoen kilocalorieën pei weercommandat A. Vesseur uit Temeu- uur mogen worden opgewarmd, waarbij zen over de sitautie ter plekke zeker f?een grens is gesteld aan de maximum vlug zal komen. temperatuur van het te lozen water. heeft gehad om tot een betere oplossing te komen. Beide organisaties hebben eerder dit jaar beroep aangetekend tegen het storten van grote hoeveelhe den afval gips door hetzelfde bedrijf in de Westerschelde. Op dat beroep is nog niet beschikt. REACTIE OP VOORDRACHT DR. STUMPHIUS BINNENKORT PUBLIKATIE OSLO - „Uit onderzoekingen is geble ken, dat ook kleine glasvezeltjes kan kerverwekkend kunnen zijn. Glasvezel moet daarom worden geschrapt uit de lijst van mogelijke vervangingsstoffen voor asbest". Dit heeft het bondsbes- tuurslid van de industriebond NVV, B. Van Hattem, donderdag gezegd in Oslo. De heer Van Hattem is daar als leider van de Nederlandse delegatie op het congres over veiligheid en gezondheid van de internationale metaalarbeider sbond. In een commentaar op de vqprdracht van dr. J. Stumphius. bedrijfsarts bij de 'De Schelde' in Vlissingen. die woens dag zei dat er tussen nu en het jaar 2000 ongeveer 125 mensen zullen sterven aan kanker als gevolg van het werken met asbestvezels op 'De Schelde', wees de heer Van Hattem er op. dat binnenkort in de staatscourant de publikatie is te verwachten van het zogenaamde as bestbesluit. Daarin wordt het werken met asbest in principe verboden en wordt het gebruik van asbest voor warmte- en geluidsisolering en voor be schermende en decoratieve doeleinden uitgesloten. Tevens zal in dit besluit de instelling worden aangekondigd van een commissie, die de minister van ad vies moet gaan dienen over het even tueel verlenen van ontheffingen op het principe-verbod. Hard gewerkt Bij het ministerie van sociale zaken liet men donderdag weten, dat er 'hard wordt gewerkt' aan de totstandkoming van een asbes. ..luit, v- i- gente veiligheidsmaatregelen worden neergelegd voor het werken me t asbest. „Op het ogenblik zijn de veiligheidsei sen al zodanig, dat het werken met as best niet veel gevaar meer oplevert. Ook controleert de arbeidsinspectie via metingen regelmatig de hoeveel heid asbest in de lucht, omdat men nu eenmaal weet, dat het een gevaarlijke stof is," aldus een woordvoerder op het ministerie, die er op wees, dat men bij 'De Schelde' in Vlissingen sinds 1969 niet meer met asbest op de werf werkt. De industriebond NW, die van mening is dat er ook een vakbondsvertegen woordiger in deze commissie moet zit ten. heeft kritiek op het asbestbesluit. „Het besluit laat namelij k nog de moge lijkheid open om nieuwe produkten, waarin asbest is verwerkt, te produce ren en te verkopen", aldus Van Hattem. Hij is van mening dat er geen ontheffing mag worden verleend als de aanvrager niet heeft kunnen aantonen, dat er geen andere middelen kunnen worden ge bruikt in plaats van asbest. Daarbij mag de aanvragerzlch niet kunnen beroepen op economische redenen, aldus de in dustriebond. In het geval, dat er toch een ontheffing wordt verleend, moet dat volgens de heer Van Hattem gebeuren onder zo streng mogelijke voorwaarden. Het malen en mengen van asbest dient bijvoorbeeld in gesloten vaten te gebeu ren. Ook moet voorkomen worden, dat asbeststof vrijkomt tijdens het trans port of bij de opslag. Behalve deze en andere veiligheidsmaatregelen bepleit de heer Van Hattem een half] aarlij kse medische controle van alle werknemers, die met asbest in aanraking komen. Ook werknemers, die in het verleden met as best in aanraking zijn geweest maar nu met pensioen zijn, zouden bij dat onder zoek betrokken moeten worden. Aanbevelingen over asbest in slotstuk gezondheidscongres OSLO - In een slotresolutie op het eerste internationale congres over veiligheid en gezondheid van de in ternationale metaalarbeidersbond in Oslo zijn donderdagmiddag de aanbevelingen opgenomen, die de Vlissingse 'Schelde'-bedrijfsarts dr. J. Stumphius heeft geformuleerd over het gebruik van asbest in de in dustriële wereld. De Vlissingse arts liet donderdag desgevraagd weten, dat de opzet van de resolutie is, dat de landelijke bonden de aanbevelin gen ter kennis van hun regering brengen en de adviezen gebruiken als toetsing in hun werk. Er werden ook aanbevelingen geformuleerd rond het gebruik van zware metalen en gevaarlijke gassen en stoffen. Tot de maatregelen, die dr. Stumphius ten aanzien van het asbeslgebruik formuleerde, behoren onder meer zoveel mogelijk asbest-vrije materia len gebruiken, voorkomen, dat as beststof vrijkomt in de omgeving en als dat toch gebeurt beschermende kleding en maskers voorschrijven, verbieden van de gevaarlijkste as- bestsoort (crocidoliet) en voorzichtig zijn met het gebruik van vervan gende kunstvezelstoffen, die moge lijk even gevaarlijk zijn. Bepleit werd ook een voortzetting van het weten schappelijk onderzoek naar het ver band tussen het asbest-gebruik en de gezondheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2