Volhardingin Zaamslag 90 jaar en springlevend extw IS TERNEUZEN EEN EIGEN VOLKSLIED WAARDIG? ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIEUWE INSTRUMENTEN, NIEUWE UNIFORMEN... EN EEN DOEL VOOR OGEN: TERUG NAAR DE VAANDELAFDELING ZAAMSLAG - Het kleine blonde meisje kijkt steels over haar klari net heen naar de bebaarde man ach ter de lessenaar, die met vriende lijke stem zijn muzikanten toevoegt: „En nu spelen we het nog eens pre- cieszoals op het concours". Achterin de zaal wordt wat gerommeld met het slagwerk. Er moet een andere trommel gereed gezet worden Diana de Vos heet het meisje. Ze is negen jaar en daarmee het jongste lid van harmonie. „Soms kan de di rigent wel eens boos op me zijn als ik niet genoeg gerepeteerd heb. Maar hij is best aardig", vertelt Dia na. De dirigent, die naast haar zit, lacht En de voorzitter van de har monie aait haar over de bol. Diana is zo'n beetje de mascotte van de mu ziekvereniging *Volharding' uit Zaamslag. Een muziekvereniging, die eind augustus negentig jaar be staat De trots van het dorp De repetities, momenteel iedere dinsdagavond, worden goed bezocht. Ook de muzikanten uit Waterland- kerkje, Hoek, Axel en Temeuzen la ten het niet afweten. Voorzitter L. F. Houg: „De sfeer is weer prima. Nu zekermet al die festiviteiten voor de boeg. Het is een paar jaar erg moeilijk geweest, maar we zijn nu weer over het dieptepunt heen" Een dieptepunt. Het valt de bestuursle den vandaag de dag nog steeds moei lijk om erover te praten. Het wegval len van dirigent J. Meijers, die meer dan twintig jaar leiding gaf aan 'Vol harding'. was een enorme klap. De voorzitter: „Het was voor een paar mensen aanleidingom testoppen. Er liepen mensen weg, maar nu zijn we er weer helemaal boven op". Het wordt donker in Zaamslag. De repetitie van 'Volharding' is bijna ten einde. Nog een keer wordt een num mer gespeeld ('Net als straks op het concours'). In de hal van het repeti tieonderkomen van 'de muziek' klin ken de tonen goed door, zonder onef fenheden. Op het prikbord in de hal hangt een kaartje dat duidelijk maakt dat niet alleen de muziekver eniging gebruik maakt van het ge bouw 'De Rank', voor al uw bruilof ten, partijen, vergaderingen, repeti ties en begrafenissen", vermeldt het kaartje. Het is voorbij. Stoelen wor den weggeschoven, de instrumenten gaan in de tassen of in de koffer tjes .VoorzitterHouglater: „Hebje gezien hoe snel ze alles opruimen En daar wordt echt niet over gezeurd hoor. Alles is zo opgeruimd. Ja, ja het gaat goed „Ik ben nu 65 jaar werkend en spe lend lid", vertelt de krasse. 77-jarige heer R. J. van der Veke niet zonder trots. ..Ik ben 20 jaar voorzitter ge weest, tot 1972 en je mag best zeggen dat ik eigenlijk de oprichter van de harmonie ben". De heer Van de Veke. bijna een legendehij fietst nog ie dere dag meer dan 150 kilometer („Ja. morgen ga ik eens via Sluis naar Knokke en dan terug Nee, ik stop alleen maar om een hapje te eten, verder niksEn verder is hij he lemaal verslingerd aan de klarinet. Hij vertelt erover: „Ik wilde graag een klarinet hebben he. Opeen gege ven moment heb ik er een gekocht, maar eigenlijk wilde ik er nog meer. Ik zat toen in dienst in Den Haag. Bij de Groene Jagers en daar heb ik heel wat instrumenten achterover ge drukt Die stafmuzikanten van de Grenadiers boden die instrumenten te koop aan en zo kreeg ik er een he leboel bij elkaar voor een zacht prijs je. Iedere keer als ik met verlof naar huis mocht had ik wel een klarinet, of een saxofoon, of'n piccolo bij me. En zo is 'Volharding' aan die instrumen ten gekomenZo werden we trou wens ook een harmonie". We hadden niks Een terugblik. De heer Van de Veke (hij is ere-voorzitter) is de meest aangewezen persoon om historische gegevens te verstrekken. „We had den geen lessenaars, geen stoelen niks niet We hebben er toen gekocht en alles met een klein clubje opge verfd. Je deed alles met een klein clubje vroeger... weet je, vroeger was je blij dat je naar de repetities mocht. Er was gewoonweg verder niks te doen op het dorp en iedereen leefde naar die avonden toe. Maar meneer, nu is de televisie gekomen en al die sport en natuurlijk de ploe gendiensten en nu is het allemaal heel anders", vertelt het oudste ac tieve lid van 'Volharding'. 77, wan neer gaat hij stoppen Van de Veke: „Ja, die tijd zit er aan te komen. Ik geloof dat ik m'n plaats zo langza merhand maar eens af moet gaan staan aan een jonger iemand". Vastberaden klinkt het niet. Van de Veke. trots bezitter van een alt klarinet (met een waarde van dui zend gulden), heeft65 jaarlang eigen lijk nooit zonder 'Volharding' ge leefd. En moeite met de nieuwe aan pak van een jonge dirigent heefl hij ook al met. „Nee hoor. ik speel alles mee. En ik repeteer nog iedere dag minstens een uur Jong en oud. Het zijn niet alleen de mannen van middelbare leeftijd, die de dienst uitmaken in de muziekver eniging van Zaamslag. Voorzitter Houg meldt dat de harmonie mo menteel flink wat jeugd in de gelede ren heeft. „We sturen ieder jaar een brief aan de scholen en dan krijgen we een heleboel adressen van kinde ren, die wij weer aanschrijven. Vijftig of zestig per jaar. Alswer voorlOpro- cent respons op krijgen, zijn wij niet ongelukkig. "Volharding' heeft (mede dankzij het enorme vakmanschap van wijlen di rigent Meijers i een naam opge bouwd. Dat is te merken ook. want wanneer elders een muziekvereni ging ter ziele gaat, komen verschil lende muzikanten aankloppen bij de muziekvereniging van Zaamslag. Connie van Drongelen 15) uit Axel is zo iemand. „Ik zat in 'Hosanna', maar er waren te weinig leden en er ge beurde niks meer. Toen ben ik naar Zaamslag gekomen". Connie speelt cornet en dat doet ze nu al twee jaar lang. Net als erevoorzitter Van de Veke oefent ze dagelijks een uurtje Ze zit op de huishoudschool in Axel en houdt dan ook van lezen en hand werken „En het leukste vind ik het klarinetconcert van Jan van der Waart", voegt Connie er nog aan toe. Jack Hamelink (13). Nog zo'n jonge kracht, verslingerd aan de klarinet. Hij doetook nog aan korfballen en zit verder op het Temeuzense Zelden- rustcollege. Een druk bezette knaap dus: „Toen ik vier was stond ik al met een stokje te dirigeren. zegt hij veelbetekenend. Dirigent Johan de Witte leeft van de muziek. Hij is verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool en voorts werkt hij op middelbare scholen in Axel, Temeuzen en Oostburg. In de avonduren dirigeert hij. Drie mu ziekverenigingen heeft de Sluiskilse dirigent onder zijn hoede: Zaam slag, Sluiskil en Sas van Gent. „Ie dere maandag-, dinsdag- en woens dagavond ben ik met ze bezig. En als er extra gerepeteerd moet worden 5 of zo dan komen er nog wcleens wat avondjes bij. 't Is wel druk, maar och, het is m'n hobb v ca daarom zie ik er niet zo tegen op", vertelt De Witte. Na het vertrek van dingent Meijers kreeg de nieuwe, jonge dirigent de taak 'Volharding' weer op het oude niveau terug te brengen Gemakke lijk was dat niet Voorzitter Houg izelfklarinetist). „We moesten enorm aan elkaar wennen. Automatisch za ten wij natuurlijk vergelijkingen te trekken tussen de nieuwe dirigenten de heer Meijers. Niet vreemd natuur lijk, want de heer Meijers had ons op een prachtig niveau gebracht. We za ten in de vaandelafdeling'. Nu heb ben we bewust een stapje terug ge daan Nu zitten we in de afdeling 'uitmuntendheid', maar we zijn al weer hard bezig om door te stoten naar het niveau van destijds" Diri gent De Witte: „Iedere dingent heeft natuurlijk een eigen aanpak. De mensen zijn er nu. geloof ik wel aan gewend Uniformen 'Volharding' was hard toe aan nieuwe uniformen en aanpassing van het instrumentarium. Via subsidies en allerlei acties kan de negen tig jaar oude muziekvereniging rekenen op enkele tienduizenden guldens. De uniformen zijn al besteld. Ze worden vrijdag 27 augustus aan de bevolking getoond. Om ook de wensen ten aan zien van het instrumentarium te kunnen vervullen heeft 'Volharding' nog flink wat geld nodig. De verkoop van loten, van programmaboekjes en van consumpties (in de tent, die op gezet wordt m verband met de vie ring van het jubileum, op vrijdag 27 en zaterdag 28 augmoet genoeg geld in het laatje brengen om ook de aanschaf van de instrumenten te kunnen bekostigen Een snelle bere kening van voorzitter Houg leert dat de bevolking van Zaamslag de laat- ste maanden zeker 50,- per hoofd aan de muziekvereniging heeft ge schonken. „Geloofmaardathethiert nog leeft, vooral bij die oudere inwo ners Ze geven gnfverzekert de voorzitter 'Volharding' in Zaamslag, een begrip voor de liefhebbers van harmonie- muziek. Zeker in Zeeuwsch- Vlaanderen. En op vrijdag 27 augus tus begint voor de muziekvereniging een nieuwe periode 'toeten en blazen. .de jongste en de oudste. TERNEUZEN - Dc dag van de krachtproef is daar. Vandaag zal blijken of Temeuzen zijn volkslied waardig is. Het 'neuzenlied'. Alleen al over de afkomst van dat lied zijn pagina's te vullen. Feit is in ieder geval dat vandaag, bij de intrede van burgemeester C. Ockeloen, één 'neuzenlied' gezongen zal worden. Een omstreden zaak overigens. De leden van de raadscommissie voor onderwijs en sport (zelf stuk voor stuk toegewijde huisvaders en huis moeders) lieten er een weekje gele den geen twijfel over bestaan: 'het neuzenlied is uit de tijd." zongen zij in koor. Zij namen het op voor de arme jongens en meisjes, die van daag bij de on tvangst van het nieuwe burgemeestersechtpaar van Temeu zen, dat ouwerwetse lied' ten gehore zouden moeten brengen. Er moest maar een ander lied komen, vond de WD-er W de Zeeuw en hij sugge reerde dat het dan maar 'Oecke- loentje, gooi wat in m'n schoentje..." moest worden Maar voor de muzi kanten van de Temeuzense harmo nie 'De Vliegende Hollander' was het al te laat. Zij hebben wekenlang de partijen van het 'neuzenlied' inge studeerd en het leek gewoonweg on mogelijk nog eventjes de partijen van ccn ander lied in het muzikale brein te pompen. Vandaar dat de Temeuzense schooljeugd vandaag voor de dag komt met het 'neuzen lied' Het instuderen heeft overigens zo hier en daar nogal wat probleen opgeleverd.aangezien de tekst van het lied (geschreven doorde Belg van de Bruele, schoonvader van de be kende Temeuzense barhouder en in itiatiefnemer Frank Koulen) niet be paald lijkt op de taal, die de heden daagse schooljeugd bezigt. Liep men de laatste dagen, zo tegen het donker worden, door de Temeuzense stra ten. dan kon men via de open ramen heldere kinderstemmen de couple tjes van het omstreden lied horen zingen. Soms begeleid dooreen ijver ige vader op klarinet,.. Om de zaken vandaag (bij ontbijt of lunch) nog eens even goed in gezinsverband te repeteren, hier nog even de complete tekst van het 'neuzenlied'. Voor tek stuitleg kan men zich in verbinding stellen met het WD-raadslid (en Neerlandicus) W. de Zeeuw. Waar der Schelde zwaarste golven. Stormden op het landschap aan. Waar zij dorpen heeft bedolven. Daar vond Neuzen zijn ontstaan. Door den kloeken arm der oud'ren. Door de kracht van spier en schoud'ren, Werd het wilde element. "1 s stadje afgewend) Refrein: Hoor' de Schelde bruist. Beukt op dijk en strand Slaat de dijken weg. Overstroomt het land Weer de Schelde bruist. Thans is rust en vree. ^Veilig blijft ons land. "1 2x Heil de neus aan zee!) Hou en trouw zij nu gezworen. Aan het vrij gewrochte pand. Ging de Neuzenvorm verloren. Neuzen toch houdt eeuwen stand. Dreigt de vloed ons te verdelgen. Ook staan klaar der Vaad'ren telgen, Voor Ter Neuzen alles veil! Hoog den neus hij brengt ons heil Refrein: Grijpen ooit wel vreemde handen. Naar den Neus in vreemd geschreeuw, Dan verbreekt weerom zijn banden, Onze sterke Zeeuwsche Leeuw. Springt weer uit de wilde baren. Kent geen angst, geen doodsgevaren, Kampt heldhaftig bij de leus: Neerlandsch is en blijft de Neus! Refrein: Sierhjk fluitspel. Het democratisch gekozen nieuwe uniform

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27