FORSE AANPAK WERKLOOSHEID ONDER JEUGD Fords overwinning niet overtuigend Havenschap Vlissingen wil meer ruimte geven aan havenactiviteit MINI KRANT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ned. Bank verhoogt disconto voor tweede keer in één week Minister Boersma treft viertal maatregelen Colombo wil embargo op olie voor Israël en Frankrijk Zie pagina 18 vandaag luchtmacht in Korea Oe moet dat noe met French Blue? pagina 2 219e jaargang no. 197 Vrijdag 20 augustus 1976 DEN HAAG - Minister Boersma van sociale zaken heeft een viertal maatregelen aangekondigd om de jeugdwerkloosheid op grote schaal te bestrijden. De maatregelen zijn gericht op een groep van ongeveer 22.000 jongeren in de leeftijd van 17 tot en met 22 jaar, die langdurig werkloos is en op een groep van 20.000 tot 25.000 school verlaters. De maatregelen omvatten een loonkostensubsidie, de stimulering van een vakopleiding, een stimuleringspremie voor partiële leerplicht en een verlenging van de interim-maatregel voor jeugdige werklozen. Voor de langdurig: werklozen wordt een regeling uitgewerkt waarbij een werk gever die zo'n langdurige werkloze in dienst neemt een tijdelijke tegemoet koming in de loonkosten kan krijgen. Voorwaarde is wel, dat de werkloze op 1 juli 1976 ten minste zes maanden lang ononderbroken als werkloze werkzoe kende bij het arbeidsbureau inge schreven is geweest. Het is de bedoe ling dat deze regeling op 1 september ingaat. Om de vakopleiding van jongeren veilig te stellen, heeft de minister voorts het stimuleringsbesluit vakopleiding jon geren genomen. Een bedrijf dat een schoolverlater in dienst neemt en deze een praktijkopleiding geeft, komt in aanmerking voor een tegemoetkoming in de opleidingskosten van 80 gulden per gewerkte week. Voor een jongere die nog partieel leerplichtig is, ontvangt de maatregel kunnen werkloze jongeren tijdelijk in het arbeidsproces worden in gezet voor projecten van met- commerciële instellingen. Gedacht wordt aan activiteiten op sociaal, maat schappelijk en cultureel terrein of op het terrein van de maatschappelijke ge zondheidszorg. Ook denkt de minister aan activiteiten om de woon-, leef- en werkomgeving gezond te houden of weer te krijgen, activiteiten op het ge bied van de dienstverlening aan bejaar den, gehandicapten of kinderen en aan Slot zie pagina 3 kolom 4) SENATOR ROBERT DOLE Spaanse conservatieven hebben donderdag het ontslag geëist van een vooraanstaande medewerkster van premier Adolfo Suarez Gonzalez, de enige vrouw in de hoge regeringsregio- nen. Het betreft de 33-jarige ongetrouwde Carmen Diez de Rivera y de Icaza Mejuffrouw Diez de Rivera heeft in haar werkkamer in het ministerie van alge mene zaken geposeerd voor foto's ge kleed in een 'spijkerrok', een niet hele maal toegeknoopte bloes met V-hals en sandalen voor het strand.Nooit eerder waren er zulke 'sexy' foto's uit een Spaans regeringsgebouw gekomen. ROBERT DOLE VICE PRESIDENTSKANDIDAAT (Van onze correspondent Henk Kolb) KANSAS CITY - Gerald Ford is de republikeinse kandidaat voor het presidentschap van de Ver- e..ij.de Staten. Maar hij is de aanvoerder geworden van een partij die ernstig heeft geleden onder eer verbitterde strijd met de oud-gouverneur van Califomiè Ronald Reagan, die op enkele tientaller stemmen afstand van de kandidatuur in zijn uiterst conservatieve beginselen is blijven steken Donderdag maakte Ford bekend dat hij senator Robert Dole van Kansas, een gematigd conservatief heeft gekozen als zijn vice-presidentskandidaat. Politieke waarnemers wezen er op dat Deze lawaaierige conventie heeft de president met Dole zich met name richt op de kiezers in het agrarische midden-westen, waar de landbouwpo litiek van de republikeinse regering sinds lang scherp wordt gekritiseerd. Dole stamt uit Topeka, Kansas, in het midden-westen en geniet daar een aan zienlijke populariteit. Hij heeft sterke agrarische banden. Ford behaalde tenslotte gegeven de omstandigheden, nog een verrassend ruime meerderheid, ontegenzeggelijk evenwel zijn vele gedelegeerden in diepe teleurstelling teruggekeerd naar hun hotels. doorhakken Vandaag valt de beslissingover de ev tuele voortzetUng van de produktie bij Cru son Breskens. waarborg Praktijkopleiding Er moet een praktijkopleiding worden gegeven in het kader van het leerling wezen. In bijzondere gevallen kan een bijdrage worden verleend voor een praktijkopleiding die nog buiten het leerlingwezen valt. Deze regeling loopt van 1 juli 1976 tot 30 juni 1977. Deze is ook van toepassing op de schoolverla ters die met een opleiding aan een be- drijfsschool beginnen. Door deze maat- regel komt de zogenaamde bedijfsscho- lenregeling te vervallen. De werkgever komt alleen in aanmerking voor de bij drage als hij naast de leerovereenkomst ook een arbeidsovereenkomst afsluit. De regeling 'stimuleringspremie par tiële leerplicht' is door de minister met een jaar verlengd. Bovendien wordt de tegemoetkoming van 45 gulden naar 50 gulden per week verhoogd als de werk gever een jongere in dienst neemt die nog twee dagen per week partieel leer plichtig is. Het betreft hier ongeveer 50.000 Jongeren die in het elfde jaar van hun leerplicht zijn. De jongere moet in geschreven staan voor een cursus on derwijs of vorming op een van de aan gewezen onderwijsinstituten, of deel nemen aan een erkende bednjfscursus. De premie wordt uitbetaald over twee termijnen, van 1 augustus 1976 tot een met 31 december 1976 en van 1 januari 1977 tot en met 31 juli 1977. Verruiming Voorts heeft de minister een extra bij lage toegekend voor de verlenging en verruiming van de interim-maatregel voor jeugdige werklozen. Volgens die IJMUIDEN - De groep stoere Friezen, die met het vlot 'Sterke Yerke' een tocht -maakten naar Londen, zijn weer veilig in het vaderland t -uggekeerd: donderdag arriveerden zij in de haven van IJmuiden, vanwaar vrijdag dan dt, tocht via het IJsselmeer naar het Heitelan wordt voortgezet; zondagmiddag vindt dan de officiële huldiging in Ljouwert Leeuwardenplaats. melijk, alle beloften achteraf ten spijt, de eenheid in de republikeinse partij allerminst hersteld en de 'grand old party' worstelt onverminderd met de vraag omtrent een gewaarborgd be staansrecht in de toekomst. En in die zin vormde deze nationale partijraad dan ook een merkwaardige danse ma cabre. die de inleiding zou kunnen zijn voor een vernieuwing van het Ameri kaanse politieke systeem der twee par tijen. Volgende week komen in Chicago de ultra-conservatieven van de partij bij een. en een aantal gezaghebbende poli tieke waarnemers acht het niet uitge sloten dat zij zullen besluiten een eigen derde partij te stichten, nu hun kam pioen Ronald Reagan een slechts zeer bescheiden plaatsje in de Amerikaanse politieke historie heeft toegewezen ge kregen. De lof die hem uiteindelijk bij de stemming nog ten deel viel droeg het karakter van een grafkrans. Want Ro nald Reagan wil geen vice-president worden en Fords bezoek aan zijn inmid- Slot zie pagina 3 kolom 4 dels zo zinloze hoofdkwartier in de prille uren van woensdagmorgen was niet meer dan een beleefdheidsfrase. Benauwd Ford kreeg uiteindelijk 1187 stemmen (43 meer dan nodig voor de meerder heid). Reagan 1070. Elliot Richardson, de minister van handel 1 stem, bij 1 ontr houding. Sedert 1884 heeft een zittende president niet met zo'n benauwde meerderheid het ongetwijfeld zeer be perkte vertrouwen van zijn partij gekre gen. Hem wacht nu de moeilijke taak om de republikeinse partij in de ogen van het kiesvolk te verheffen boven de huidige waardering die zich volgens de opiniepeilers beperkt tot de kwalifica ties - hard, verkalkt, wreed en ongevoe lig - desondanks vond vice-president Nelson Rockefeller het een 'groot mo ment voor Amerika en de wereld'. Dit gedrag klopt met het algemene schema van de mimicry in het raam van de openbaarheid, want dezelfde uiterst beminnelijke Rockefeller is door zijn GEEN WAPENS MEER VOOR Z.-AFRIKA beuI grapje Daders doen Inbraak bij de Miro als onderwijs druk nieuwe start REACTIE GELDHANDEL: „ONVOORSTELBAAR" COLOMBO (RTR) - Op de topconferen tie van de niet-gebonden landen in Co lombo is donderdag in een resolutie aangedrongen op een verplicht wape nembargo van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika en een olie-embargo tegen Frankrijk en Israël. De sancties tegen de twee laatstge noemde landen zouden een straf zijn voor hun schending van resoluties van de algemene vergadering van de VN waarin stelling wordt genomen tegen de levering van wapens aan het apar theidsregime van Zuid-Afrika. Gedelegeerden op de conferentie heb ben ook Frankrijk. West-Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten veroordeeld voor het 'moreel steu nen en bemoedigen van Zuid-Afrika'. De niet-gebonden landen hebben alle soorten verdragen veroordeeld die voorzien in de levering van oorlogsma- formatie terieel aan Zuid-Afrika. J mamtaire en andere hulp voor de on derdrukte volkeren en hun bevrijdings bewegingen. Staten in het westen die dat volgens het on twerp beslist niet doen zijn Frankrijk, West-Duitsland. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De resolutie wordt verder het 'in koele bloede en zonder aanzien des persoons vermoorden van schoolkinderen, vrou wen en onschuldige omstaanders in Soweto (de Afrikaanse woonstad bij Jo hannesburg»' veroordeeld Ten aanzien van Namibië (Zuid-West- Afrika) verklaart het ontwerp dat het volk van Nabimié recht heeft op zelfbe schikking en onafhankelijkheid en dat Zuid-Afrika met hernieuwde energie moet worden gedwongen zich te houden aan de resoluties van de Verenigde Na ties terzake AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van vrijdag 20 augustus wordt het wissel disconto met 0,5 pet verhoogd tot 7 pet. Het promessendisconto en de voor schotrente gaan van 7 naar 8 pet, aldus De Nederlandsche Bank. De centrale bank noemt als reden voor de nieuwe verhoging - de tweede binnen één week - de aanpassing van haar ta rieven in de richting van de hoge tarie ven op dc geldmarkt, terwijl tevens is gelet op de positie van de gulden op de internationale valutamarkt. n vreest dat dit juist weer prijsverho gend zal werken. De verhoging van het disconto werd be kendgemaakt omstreeks 6 uur donder dagavond, volgens 'insiders' een uiterst ongebruikelijk tijdstip. De mededeling sloeg bij wisselmakelaars en geldmark thandelaren dan ook als een bom in. 'Een volkomen verrassing' en 'onvoor stelbaar' waren enkele eerste reacties Algemeen was men van mening dat de maatregel in de eerste plaats is bedoeld om de speculatie in de Duitse mark tegen te gaan. Donderdag moest de cen trale bank circa DM 220 min verkopen om te voorkomen dat deze munteenheid boven het afgesproken plafond van f 106,57 zou uitkomen. De maatregelen voor de rente-opslag worden door geldmarktkringen niet gunstig beoordeeld. De verhoging is de tweede binnen een week Afgelopen maandag verhoogde de Centrale Bank de tarieven over de gehele linie met een vol procent- Het is overigens voor de derdemaal deze maand dat het disconto omhoog gaat Begin deze maand stond het wisseldis conto nog op 5 peten het promessendis conto en de voorschotrente op 5.5 pet. De banken koppelen gewoonlijk hun rentetarieven voor kortlopende lenin gen en leningen aan het bedrijfsleven aan het promessendisconto. Door pessimistische uitspraken van topfunctionarissen is de onrust op de voornaamste wisselmarkten in West- Europa. die woensdag enigszins was weggeëbd, donderdag weer toegeno men. met als gevolg dat de gulden en de Belgische frank weer stevig tegen hun onderste grens binnen het systeem van gemeenschappelijk zwevende valuta s werden gedrukt. terieel aan Zuid-Afrika. Ze hebben daarbij gewezen op een Frans-Zuidafrikaans akkoord voor de levering van korvetten aan Zuid-Afrika en de levenng door Israël van raket-" schepen aan de Zuidafrikaanse marine. In de ontwerpresolutie staat" ..De confe rentie doet een beroep op de veiligheids raad van de Verenigde Naties een dwin gend wapenembargo tegen Zuid-Afrika in te stellen. Voorts doet de conferentie een beroep op alle lid-staten afzonder lijk en collectief dergelijke sancties, waaronder een olie-embargo, toe te pas sen op Frankrijk en Israël. Nederland Op de conferentie is donderdag boven dien een verklaring goedgekeurd waarin wordt gepleit voor een nieuwe internationale orde op hetgebied van de informatie en de massacommunicatie. Deze wordt 'van even groot belang* ge noemd als een nieuwe internationale economische orde. In de verklaring staat dat de niet- gebonden landen 'met bezorgdheid vaststellen dat de kloof tussen de com municatiecapaciteit in niet-gebonden landen en in de ontwikkelde landen, groot is en steeds groterwordt". Hierdoor is een situatie van afhanke lijkheid en overheersing ontstaan, aldus de verklaring. landen genoemd onder de landen die ^7Q VPT^tPrli pn edelmoedige bijdragen leveren in hu- t-Cl IVCll Plan indeling terreinen voor toekomst Dick Slootweg presenteert een nieuvt programma voor de VARA-radio: 'Proe flokaalstemmingen en koersen van de samenleving; radio- en televisiepro gramma's; stnps PAGINA 17 in de lift MOGELIJK NOG UITBOUW MET 145 HECTARE MIDDELBURG - Bij de verdere ont wikkeling van het industriegebied Vlissingen-Oost zal er 'ruim baan' wor den gemaakt voor de uitbouw van de transport- en havenactiviteiten. In een voorstel aan de raad van bestuur over de verdere opzet van het Sloe-gebied zegt het dagelijks bestuur van het ha venschap Vlissingen: 'Wij achten het' van belang, dat in de nieuwe opzet ruimschoots mogelijkheid wordt ge boden voor verdere uitbreiding van de containerterminal en van de transport functie van de haven in het algemeen.' Het schctsplan voor de toekomstige ontwikkeling van Vlissingen-Oost geeft aan, dat er 400 ha in gebruik is genomen, 430 ha in optie is gegeven en dat er nog 490 hectare beschikbaar is. Er komt- zo blijkt uit het voorstel dat de raad van bestuur van het Vlissingse ha venschap in een extra vergadering op 30 augustus zal bespreken-inde toekomst 100 hectare stuwadoorsterrein met een waterfront van 1500 meter beschikbaar; een terrein, dat achterwaarts nog me 14 5 hectare kan worden uitgebreid, terwijl de bestaande kade zo nodig een kilome ter langer worden gemaakt. In het voorstel over de toekomstige ontwikkeling geeft het dagffiijks be stuur van het havenschap de volgende bestemming van de beschikbare ter reinen aan: drieënzestig hectare- met een totaal waterfront van 1100 meter - acht men bij voorkeur geschikt voor op- en over slagbedrijven; twee terreinen van samen 46 hectare wil men voor 'industriële activiteiten' bestemmen; een terrein van veertig hectare, dat dicht bij Nieuwdorp ligt wil men vul len met 'niet hinderlijke activiteiten'; een terrein van 75 hectare lijkt het db geschikt voor de vestiging van een tankopslagbedrijf voor gassen en vloeistoffen en voor industriële activi teiten; het terrein van 125 hectare tussen Total en Pechiney wil het dagelijks be stuur van het havenschap reserveren Eerste stap De nadere bestemming van de indus- triegronden tn Vlissingen-Oost komen aan deorde. nude nieuwe rondweg bijna klaar is. die weg - aldus het db - is 'een eerste stap in een reeks van werkzaam heden, die nog nodig zijn voor de ter reinen in de noord-westsector bouwrijp gemaakt kunnen worden. Het dagelijks bestuur zet uieen, dat in de situatie- van-dit-moment slechts een deel van het terrein tussen Total en Pechiney op korte termijn en zonder grote ingrepen voor gebruik klaar worden gemaakt, namelijk 35 van de 125 hectare. Het db: 'Wij willen er naar streven dit terrein als één geheel uit te geven. Overigens is er in Vlissingen-Oost geen enkel terrein op korte termijn beschikbaar voor even tuele nieuwe vestigingen, die diep vaarwater behoeven.' Vandaar het uitgewerkte voorstel om de verdere ontwikkeling van het industrie gebied nu voort te zetten. Het is geba seerd op een rapport van de werkgroep 'Infrastructurele voorzieningen VUssingen-Oost', waarin de mogelijk heden op een rij zijn gezet Het dagelijks bestuur betoogt dat de werken zo ge programmeerd moeten worden dat in juni 1978 met het wegbaggeren van de barrière tussen de Sloehaven en de WASHINGTON (LPI) - De Verenigde Staten hebben hun luchtmachteenhe den in Znid-Korea versterkt met straaljagers van het type F-4. Volgens kringen van het ministerie van defen sie in Washington zijn ongeveer 25 van deze moderne toestellen van de lucht machtbasis Kadena op Okinawa over- gebracht naar Korea. Voorts wordt op een basis in de staat Idaho een eskader jachtbommenwerpers van het type F-lll gereed gemaakt voor overbren ging naar Zuid-Korea. De woordvoerder van het Pentagon sprak van een voorzorgsmaatregel. In middels zijn de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea in staat ven verhoogde waakzaamheid gebracht Dit houdt in dat de verlofgangers naar hun onder deel zijn teruggeroepen, de bewaking van de militaire installaties is versterkt, alle uitrusting wordt gecontroleerd en de verkenningsactiviteit wordt uitge breid. Een woordvoerder van het Amert kaan se ministerie van buitenlandse za ken zei niet over aanwijzingen te be schikken, dat de VS 'voor het ogenblik plannen hebben voor een militaire ac tie'. Aanleiding tot de bijzondere maat regelen is de dood van twee Ameri kaanse officieren, die bij een incident met Noordkoreaanse militairen om bet leven kwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1