78* Statencommissie wil visserij in milieuraad ALS DE NOOD HOOG IS, IS HET OPENBAAR TOILET VER PZC/p Tuinfeest op De Werfkampen Ongekeurde harde porno-film vandaag in Hulst in première y ties halfvolle melk hele liter van 92 Tot 2000 nog 125 sterfgevallen asbestgebruik op De Schelde Cassatieberoep slager Grijpskerke verworpen DISCUSSIE OVER DE LANDBOUW IN DE RAAD MIDDELBURG - De statencommissie voor sociale zaken en volksgezondheid wil, dat ook de Zeeuwse visserij een zetel krijgt in de nieuwe - algemeen toegejuichte - milieuraad. Dat bleek woensdagmiddag tijdens de behande ling van het voorstel van gs om tot de instelling van deze raad over te gaan. Het CDA-commissielid H. Schot had op het ontbreken van de visserij in dit or gaan gewezen, waarop gedeputeerde J. Stenvert liet weten, dat gs van de zijde van de visserij al waren benaderd. Hij verklaarde dat dit punt maandag in gs komt, waarop - na een vraag van commissievoorzitter P. J. Everaert - unanieme instemming in de commissie bleek met het lidmaatschap van de vis serij in de milieuraad. Er was enig discussie met name over de vertegenwoordiging van de landbouw in de milieuraad. De heer P. de Jonge (Boe renpartij) wilde namelijk liever, dat een vertegenwoordiger uit de drie Zeeuwse landbouworganisaties zou worden voorgedragen inplaats vanuit het land bouwschap. Behalve de overweging, dat bü dit orgaan 'de landbouwer zelf niet zoveel te zeggen heeft' vond hij. dat het de mogeiykheid opent dat een werknemers-vertegenwoordiger wordt benoemd. Voorrzitter Everaert zag dat niet on- middeliyk gebeuren, maar de commis sieleden A. Maljaarslsgp) en R. Meye- ring konden zich de bedenkingen van de heerDe Jonge op dit "werknemers'-punt wel voorstellen. Van de kant van PvdA- commissielid V. Venekamp kwam de kanttekening, dat een vertegenwoordi ger uit de standsorganisaties in ieder geval, 'n werkgever zou zyn, maar dat hy dit element niet het meest rele van te vond: het gaat om de deskundigheid op het gebied van het milieu van de verte genwoordiger vond hy, er daarby op wyzend, dat vak beweging en werkge vers (KvK) elk met twee vertegenwoor digers in de milieuraad zullen komen Statenleden De heer A. Mal jaars (sgp) voelde ervoor ook statenleden in de milieuraad te krijgen. Gedeputeerde J. van den Bos wees hem erop, dat in andere provin cies wel slatenleden in milieuraden zit ten, maar dat men daar geen staten commissies van advies en bijstand voor het milieu kent. Volgens de heer R Meijering (gpv) moet men waken voor doublures, nu er ook al een commissie inzake de waterzuivering moet zijn: „Lyden we eigenlijk niet aan milieuziekte?" vroeg hij zich a£ Gede puteerde Van den Bos liet op een vraag van de heer Venekamp nog weten, dat MUZIKANTEN GAAN ROND VOOR GOESE WERKLOZEN GOES - Zaterdag 21 augustus 1976 zullen medewerkers aan het werk- lozenproject in Goes door de ge meente trekken, teneinde de aan dacht te vestigen op de open dag, die 28 augustus aanstaande in De Veste te Goes gehouden wordt. Een aantal muzikanten zal, gezeten op een platte wagen getrokken door een jeep, het gebeuren begeleiden. Het ligt in de bedoeling om naast het centrum van Goes, ook de buiten wijken te bezoeken. De medewerkers aan het project zullen folders en affi ches uitdelen. Zoals gemeld, moet het werklozen- project uitmonden in de opzet van een werklozencentrum voor ont spanning en informatie. Onderhan- delngen met de gemeente Goes over een ruimte en financiële steun rijn nog aan de gang. De open dag op 28 augustus, moet de aandacht op het komende werklozencentrum richten. (ADVERTENTIE) DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 VERZOEK MAANDAG IN GS (Slot van pap. I) provincie Kun je hier ook ergens naar het toi let?" Gewoon opvallend hoeveel sa- nitairzoekers er zitten tussen de drommen mensen die regelmatig onze streekcentra overspoelen. Ze houden je staande in vrijwel alle Zeeuwse steden, vragen je het in verschillende talen. En telkens wanneer je - op de hoogte met de plaatselijke mogelijk heden - een beetje gegeneerd moet uitleggen dat er nog geen openbare gelegenheid voor dit doel binnen de stadswallen ligt, vertaalt dat de zoe ker zijn probleem maar met een ver plichte consumptie in een horecabed rijf moet zien op te lossen, dan hoor je ze haast denken: „Zou die vrouw wel begrepen hebben dat we alleen maar even aan 'kleine boodschap' willen doen? Het kan immers haast niet waar zijn dat er in een verzamelplaats voor vreemdelingen - zoals deze stad - nergens een vrijblijvende gelegen heid is voor een behoefte die je toch echt wel oud mag noemen." Sommige mensen denken al gauw dat hun woonplaats diverse openbare toi letten telt. Ze bedoelen dan urinoirs, krullen of op welke letter die dingen nog meer mogen Ujken. Fyn dat ze er zyn, zeker voor oude dikke bomen die anders het mikpunt worden. In som mige gevallen zie ik het alleen met die krullen niet zo ritten. Ga de mensen van buiten er maar eens op na: vakan tiegangers. vaak door de warmte en verkeerd eten met een beroerd gevoel in hun buik. Oudere mensen rijn nogal eens langer onderweg dan de bedoeling was. Winkelende vrou wen, ja grinnik maar weer. Aan staande moeders en hoopjes kinderen die zelden willen of kunnen als ze een maal in het cafetaria staan, altyd pas drie straten verder opeens weer hoog nodig moeten. Wil je een stad rein houden dan zal er op de drukst be zochte plekjes een duldeUjk vindbare voorziening moeten zün. Jiefst niet eerst vanuit het winkelcentrum een strandtocht ondernemen of naar de afgelegen jachthaven laveren. En ook zonder dat je met z'n allen ergens verplicht op een terras belandt. Ge woon een eenvoudige gelegenheid waar je voor een kwartje, twee des noods, terecht kunt Hoe gastvrij zyn daarmee nu onze Zeeuwse steden? In de Thoolse win kelstraat mag je zoiets eigenlijk niet verwachten, daar daar gaat de plaat selijke bevolking zelfs naar elders om inkopen te doen. Maar ook in Temeu- zen zoek je tevergeefs naar een open baar toilet. „Wy rijn absoluut geen toeristenstad." licht Temeuzen toe, „anders hadden we heus wel voorzie ningen. „Toch loopt er op markten en braderieën nogal wat op twee benen rond. Het probleem is destyds dan ook uitgebreid in de gemeenteraad be handeld. Na veel wikken en wegen werd by de benzinestations gevraagd of ook de nietrtankers daar naar het kleinste kamertje mogen. Verder ligt het stadhuis midden in het centrum. Zolang dat open is kun je de hal binnen wippen waar doorlopend tentoonstel lingen zyn ingericht. Zo glip je langs de bezienswaardigheden naar de ge meentelijke W. C Probleem blyft: hoe kom je er als buitenstaanders achter dat deze achterdeurtjes er zyn? Dan heb je Hulst. „Als er naar ge vraagd zou worden kwam er misschien wel een," denken ze daar. „Hier is het waarschynfijk niet zo dringend, wij hebben ook meest Belgen binnen de muren. Die wippen zonder ringen of zeggen het café in." Café-dorst of niet, diezelfde Belgen worden in Sluis ko ninklijk opgevangen. Daar prijkt het waarschynfijk oudste openbare toilet van onze provincie (zie foto) al min stens een kwart eeuw op de markt Grote letters buiten, toiletjuffrouw binnen, de gemeente heeft er hoege naamd geen omkyken naar. Die heeft de hele bedoening verhuurd aan een vrouw die het piekfijn in orde houdt en voor toezicht zorgt. Zo geen vervui ling, weinig schade. Rekening voor Sluis: een paar duizendjes per jaar. Een tweede toiletgroep komt in sep tember klaar, by het parkeerterrein aan de St Annastraat. Dit keer met muntsloten om eens te kyken hoe dat loopt „We willen er best wat voor uit trekken," zegt Sluis, „als je gasten wilt hebben moet je hen ook iets weten te bieden." Doorgedrukt Van dit soort aanbieding is in Goes tot nu toe niets terechtgekomen. Terwijl de Ganzenstad toch van oudsher op hoogtijdagen overstroomd wordt met mensen van buiten. Dan maar by het lunchcafé 'Stadhuis' profiteren van het gemak. Daar controleren ze niet zo makkelijkofje wel iets hebt gebruikt. Maar of dit nu voor een horecaman zo prettig is? En by de plantsoenendienst rijn ze er vast ook mooi zoet mee. Wie weet hoeveel honden het in de schoe nen geschoven krijgen In Goes bleef het steeds weer hangen op de kosten, 't werd jaarlijks afgewo gen tegen uitgaven in de culturele sec tor, openbare voorzieningen by be stemmingsplannen, sportbelangen en zo meer. Zodra er voorrangszaken en noodzakefijke kwesties om de eer vechten schiet de hoge nood er soms lang bij in. Naast de begrotefijke kant van de zaak zat Goes verlegen om een geschikte plaats. Nu die voorhanden is zyn de openbare toiletten naar de planningslijst van 1977 doorgedrukt. Volgend jaar dus in de Ostendestraat achter het oude politiebureau. Als het enigszins haalbaar is ook voor rolstoe len toegankefijk, iets waar we veel meer op moesten letten. Zierikzee - sinds vorige week een nieuwe toiletwagen op het grote par keerterrein aan het eind van de Schel- destraat - dry ft nu ruim vier jaar een openbare sanitaire voorziening in het oude badhuis. (Hoek 't Vrije Hoge Mo lenstraat) Eenvoudig maar netjes, kwartjes in de deurkruk en keurig gehoon. „Een extra service voor de be zoekers van onze binnenstad," vindt Zierikzee, „er wordt veel gebruik van gemaakt. „Alle kosten, compleet met water, stroom, ontsmettingsmiddelen en gedeeltefijk toezicht komen op ƒ7500,- per jaar. Door die kwartjes krijg je 1000 terug, als er steeds ie mand bij zat had je natuurlyk meer. Nu laten hele volksstammen elkaar voor die paar centen door de geopende deur naar binnen. Wie had het over krenten? Middelburg doet er minstens twintig jaar wat aan op het Zusterplein. De eerste tijd liep alles gesmeerd. Daarna ging de toiletjuf met pensioen, geen opvolgster en begon het gegooi in de glazen. Van alles naar de barrebiesjes, smeerpoetserij. Nu hebben ze het voor 10.000 per jaar aan een schoonmaak- bedrijf uitbesteed en gesloten geldbus- jes opgehangen waar behoorfijk wat in komt. Hebbers proberen die dan ook regelmatig te lichten. Het is er alleen smetteloos als er net gesopt is. Naast die kosten draait de gemeente nog eens voor zo'n 6000,-sioopschade op. In Middelburg kreunen ze ervan. Toch piekert de hoofdstad er niet over het gebouwtje te sluiten. „Stel je voor, het is toch te gek datje een restaurant in moet en daar nog iets bestellen ook?" zegt de voorfichtingsman. „Of er op het Molenwater nooit een voorziening komt? Echte plannen zyn er niet, je zou iets tydefijks misschien?" De dui zenden toeschouwers die elkaar daar bij van alles en nog wat treffen zullen er in elk geval niet op wachten, nemen zo lang wel een duik achter een brede struik. Trammelant Blijft over Vfissingen dat in het cen trum nog lang geen gastvrij gemeente-toilet heeft opgericht Re den voor de Vlissingse Vrouwenraad om de bestuurders nu en dan een brief te sturen over dit groeiend gemis. Vanaf 1970 gaan de verzoekjes de deur uit de laatste nog geen twee maanden terug. Mevrouw J. PuntrVan Osna- brugge, raadslid voor het C.D.A. haakte er ook al eens met dringende vragen op in. Mevrouw Punt: „Ik zou werkelijk enthousiast zijn als het er kwam. Natuurlijk is het fijn dat de Walstraat tegenwoordig een paar aar dige gelegenheden heeft waar vrou wen en oudere mensen zich wel thuis zullen voelen voor een kop koffie en voor de rest. Ik zie ook echt wel dat zo'n gemeentevoorziening een hoop trammelant kan opleveren nog voor het er staat Denk maar aan de plaats, kosten, toezicht en het moet brand schoon zijn. Toch geloof ik dat we als gemeente, nu we met de opbouw van de stad berig zijn, al die hindemissen maar moeten zien te nemen. Als er geen redelijke oplossing voorhanden is tenminste." Met die 'redelijke oplos sing' doelt mevrouw Punt op het aan bod van de Hema, dat haar superde- VEEL SCHADE VLISS1NGEN - Bij een aanrijding tus sen twee motoren en een personenauto op de Nieuwe Vlissingseweg is woens dagmiddag tegen vijf uur materiële schade ontstaan. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Het ongeval gebeurde doordat de mo torrijder J. v. S. uit Vfissingen vol doende afstand bewaarde van de voor hem rijdende auto. bestuurd door A. K. uit Vfissingen. Toen K. moest stoppen reed S. tegen hem op. Daarbij kwam K op het dak van de personenauto terech t. maar kwam er zonder verwondingen van at Als gevolg van de botsing school K. tegen de voor hem rijdende motorrij der P. W. uit het Duitse Westerholt BURGEMEESTER MOLTHOFF: „IN PRINCIPE MOGEN ALLEEN GOEDGEKEURDE FILMS" DEN HAAG - De Hoge Raad heeft een cassatieberoep van de 47-jarige slager M.B. uit Grijpskerke verworpen. B., gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda, werd in hoger beroep door het Gerechtshof te Den Haag veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling van zijn echtgeno te. de dood totgevolghebbend. Ook had hij zich schuldig gemaakt aan bedrige- lijke bankbreuk. HULST - Vanavond - donderdag - gaat in een van de twee zaken van de Hulster bioscoop 'De Koning van Engeland' de zoge naamde hard-pomografische film 'French Blue' in première. Hulst is hiermee de tweede plaats in Nederland waar niet gekeurde films wordt getoond. Zo'n vijf weken geleden was de landelijke première in Amsterdam, waar de ongekeurde film al veel publiek heeft ge trokken. 'French Blue' is de eerste hard-pornografische film die in een gewone publieksbioscoop wordt gedraaid. De burgemeester van de hoofdstad en de officier van justitie hebben dit toege laten. De burgemeester en de officier van justi tie in Amsterdam zün met tegen de ver toning van 'French Blue' opgetreden. Theoretisch kan dat nog wel De nieuwe wet op de filmkeuring - die geen film keuring voor personen boven de acht tien jaar meer inhoudt - is de eerste en tweede kamer al met goedkeuring ge passeerd. Minister Van Agt van Justitie heeft echter zyn handtekening nog niet gezet en daarom is de nieuwe wet nog niet van kracht, In Amsterdam is de film getolereerd, omdat er daar vanuit gegaan wordt dat er. by voorbeeld op de walletjes, al jaren lang films in dit genre worden vertoond, rij het dan in zogenaamde sexcinema's. Consequenties Burgemeester P. J. G. Molthoof van Hulst wist er niets van de vertoning van 'French Blue' in zijn gemeente af. Wel wist hij te vertellen dat de nieuwe wel nog niet van kracht is en de oude derhalve nog teil. „In principe is het zo dat er in Hulst alleen goedgekeurde films mogen worden gedraaid. De con sequenties zijn voor de exploitant als dat niet gebeurt", zo zei de heer Mol- thoff, die voorts vertelde slecht op de hoogte te zijn van wal er in de bio scoopwereld omgaat. „Ik ben een slechte cinematofiel". drukte de bur gemeester zich uit. 'French Blue' is een film van de in Ne derland woonachtige en werkende re gisseur Lasse Braun. De producenten omschrijven de film als een pomograi- schefilm over het maken van een porno film. Er worden vijf verschillende eroti sche situaties in uitgebeeld. De producenten hebben met de verto ning van de film mogefijk de bedoeling om Belgen over de grens te lokken. Zy spreken over Hulst, dat bekend is ge worden door het vele bezoek van Belgen aan de sexzaken. Expoitant W. A R. Cattoir van .De Ko ning van Engeland' was gisteravond niet voor commentaar te bereiken. De bioscoop was aan de vooravond van de première van de film 'French Blue' ge sloten. Wel heelt de heer Cattoir m advertenties zeer duideUjk gesteld dat deze in Neder land gemaakte porno-film niet voor kinderen toegankelijk is en dat streng op de leeftijd van bezoekers zal worden gelet Geslaagde zoekactie naar Duits meisje VALKENISSE - Kampeeraers van camping Vos in Valkenisse hebben met succes woensdag in samenwerking met de politieeen speuractie gehouden aar een Duits meisje dat tegen heteinde van de middag op de camping werd vermist De zoekactie, die onverminderd door ging, had woensdagnacht laat om eén uur in Middelburg succes. Het Duitse meisje. Huiy Gregoire uit Vaals was volgens de poliüemededelin- gen geestelijk gestoord. De zoekac tie werd pas tegen heteinde van de mid dag op touw gezet. Toen pas werd alarm geslagen, want men had daarvoor aan genomen dat ze wel zou komen opda gen. Toen dat niet gebeurde is een groot aantal kampeerders aan het zoeken ge gaan in de beide richtingen vanaf de camping naar de duinen het strand. Parkeermaatregelen rond braderie VLISSINGEN - In verband met de te houden taptoe door de 'Delta Band' op donderdag 26 augustus van 18.30 -19.30 uur zal het vanaf 14.00 uur niet meer zyn toegestaan om op de Oude Markt te parkeren. Tevens zal op 26, 27 en 28 augustus in verband met de braderie de Lepelstraat voor normaal verkeer worden afgeslo ten. Het vrachtverkeer voor het bevoor raden van de winkels kan normaal plaats vinden. luxe toilet ook voor niet-klanten wil openstellen. Een mooi aanbod, want by de Hema vinden ze in die ruimte soms de vervelendste verrassingen. Gloeilampen foetsie, wc-borstel ge pikt. viezigheid. Geen beste ervaring en met meer mensen meer risico. Aan de andere kant is het een pracht re clame. iedereen moet vrijwel heel de winkel door, de toiletgroep ligt boven. En aan een beetje dienstverlening mag je ook best geloven. Waarin de bezwa ren van dit aanbod kleven? Naar die WC's moesten zelfs de vaste klanten zoeken, laat staan de toerist. Na een gesprek met wethouder G. J. A. M. Ad an is dat met deurbriefies duidely- ker geworden, als je vanaf de Lange Zelke binnenkomt tenminste. De ope ningstijden rijn redelyk kort. Boven dien vraag je je af hoe sommige men de opzet is dat de milieuraad zeker zes keer per jaar vergadert. De commissie had niet veel moeite in te stemmen met voorstellen een geldle ning van 12,3 miljoen van de stichting Verpleeghuis West Zeeuwsch- Vlaanderen te garanderen. Op de vraag van de heer Venekamp waarom voor het verpleeghuis van 100 bedden een investering van 123.000 per bed alleszins aanvaardbaar is. zei gedepu teerde Van den Bos, dat een investering van 150.000 per bed niet ongebruike lijk is. De commissie was ook bereid een ton uit het ontwikkelingsfonds van de provincie te geven als bijdrage voor de aankoop en verbouw van het pand Los- kade 17 voor het Zeeuws instituut vooi de geestelijke volksgezondheid. Op ver zoek van de heerJ. D. de Voogd zullen gs wel cyfermatig hard maken waarom men denkt, dat het instituut met die ton toekan en daarom niet de gevraagde twee ton krijgt. Bij de rondvraag vroeg de heer P. dt Jonge de aandacht van gs voor de ge volgen van de droogte voor de land bouw, met name ook voor individuele problemen. Op zijn vraag of de provin cie zelf iets kan doen, antwoordde ge deputeerde Stenvert ontkennend. We! is hij bereid in gs te brengen de vraag ol de provincie bij de rijksoverheid op soepele toepassing van aanvragen voo» bestaande regelingen (bijstand, Rijks- groepregeling zelfstandigen) aan te dringen. De heer De Voogd (WD) wilde van gs een inzicht in de omvang van d« jeugdwerkloosheid inZeeland. BOTSING TUSSEN 2 MOTOREN EN PERSONENAUTO: van asbest vanaf 1945 van 500 000 ton steeg tot vyf miljoen tot vorig jaar Dr. Stumphius herinnerde eraan, dat rond 1960 de eerste publicaties over het verschynse! van het diffuus mesothe- lioon in verband met het gebruik van asbest verschenen: in Zuid-Afrlka werd deze zeldzame ziekte in een relatief groot aantal geconstateerd, vooral bij mensen, die wonen in de omgeving van de crocidolietasbestmijnen. Daarbij wees hij er ook op. dat de ziekte moeilijk is vast te stellen en dat er geen effectieve geneeswijze tegen is. „De diagnose is ook moeilijk, omdat de ver schijnselen zo zijn. dat een aantal an dere meer voor de hand liggende ziek ten als het ware worden geïmiteerdzo zei hij. Reünie van het voormalig 1-14 R.I. HULST - Zaterdag 2 oktober wordt in Hulst een reünie gehouden van het voormalig OVW-er bataljon 1-14 KI, dat in Hulst in september 1944 opge richt als het bataljon 'Rudolph Fas- saert' onder commando van majoor drs. J. Casparie. Welkom zijn allen, die kort of lang deel uitmaakten van dit oude onderdeel van de na de bevrijding heropgerichte koninklijke landmacht en hun dames. Het bataljon was gelegerd in St. Niklaas (België) en bij De Braakman - in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrasene en SmtrGilles (België), Roosendaal, Noord-Beveland, Willemstad. West- Brabant. 's-Hertogenbosch, Duitsland en Hilversum en ging voor een deel over naar het bataljon Zeeland, dat in 1945 als eerste bataljon naar het voormalige Nederlands-Indié vertrok. sen zich in vredesnaam die twee trap pen op moeten hysen. En kinderwa gens. parkeer je die met baby en al voor de eerüjke vinder onder een mo nitor? Natuurlijk kan een gemeente niet zuinig genoeg omspringen met ge meenschapsgeld. Maar kan een beetje stad nu echt niet zelf zo'n voorziening betalen? Op de begane grond en ruim berekend op de minder valide gast. wy brengen dan allemaal onze kinderen wat sociaal gevoel en waardebesef by zodat het vandalisme vanzelf uitsterft. Intussen kan de gemeente het ge bouwtje voorlopig in de late, oncontro leerbare uren op slot gooien. Het wil er bij veel 'belanghebbenden' nameUjk moeilyk in dat uitgerekend zo'n open baar toilet onoverkomelijk in de pa pieren moet lopen. RILLAND - In de tuin van De Werfkampen, het verpleeg huis voor demente bejaarden, in Rilland is woensdag middag het jaarlijkse tuinfeest gehouden. Ongeveer honderd bewoners, ruim honderd familieleden en een veertigtal leerlingen van de kleuterschool beleefden een gezellige middag. Het fraaie weer werkte daar natuur lijk aan mee. In de tuin van De Werfkampen was een kleine kermis opgebouwd met attracties zoals ballen gooien, sjoelen, vissen, kegelen en spijkers slaan. Aan die attracties na men de kinderenen een aantal bewoners en thousiastdeeL Andere bewoners vermaakten zich volop met het gade slaan van de verrichtingen van de kinderen. Veel belang stelling trok ook een kraampje met werkstukken, die de bewoners van het verpleeghuis tijdens de bezigheidsthe rapie hadden vervaardigd. Deze werkstukken werden te koop aangeboden. De vroUjke muziek van een draaiorgel verhoogde de sfeer nog aanzienlijk. Een van de hoogte punten van het tuinfeest was het optreden van drie groe pen van de Hansweertse volksdansvereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7