DEFENSIE MOET 350 MILJOEN BEZUINIGEN Tot 2000 nog 125 sterfgevallen als gevolg asbestgebruik De Schelde December '78 streefdatum voor onafhankelijkheid Namibië de krant van zeeland 99Tornen "aan NA VO-taken voor KVP onaanvaardbaar Amerikaanse officieren inN-Korea gedood Koningin terug naar Porto Ercole vandaag Evacuatie na omslaan schip met zwavelzuur BESLUIT GRONDWETSCONFERENTIE PRISON PROGNOSE BEDRIJFSARTS DR J. STUMPHIUS IN OSLO: Weer wat meer dringen pagina 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Defensie moet tot en met 1980 voor 350 miljoen gulden bezuinigen. Minister-president Den Uyl zal nog nader on derhandelen met de bewindslieden van defensie over de uitwer king van deze bezuiniging. In de tweede-kamerfracties van de KVP en ARP wordt gevreesd, dat er met deze bezuiniging getornd zal worden aan NAVO-taken. „Zouden er NAVO-taken mee gemoeid zijn, dan is dat voor de KVP onaanvaardbaar. Maar dat is pas te zien, als de begroting er is", aldus de defensiedeskundige van de KVP, Joop van Eisen. joen. zy vinden dat er ten opzichte van de defensienota van 1974 al te veel be zuinigd is. Een bezuiniging van ruim f 1 miljard zou volens hen niet mogelijk zijn zonder daarmee aan NAVO-taken te tomen. De voorgestelde bezuiniging zal vol gens de defensiespecialist van de ARP, mevrouw Hannie van Leeuwen, waar schijnlijk betekenen dat er aan NAVO- taken moet worden getornd. „Het standpunt van de CDA-partijen was en is, dat men niet aan NAVO-taken mag komen zonder voorafgaand overleg met de kamer. Ik ben niet van plan me politiek ongeloofwaardig te maken. Maar ik wil pas een oordeel over de be zuiniging op defensie uitspreken, als ik de troonrede en alle begrotingshoofd stukken ken", aldus mevrouw Van Leeuwen. Beide defensiespecialisten verwachten wel dat de behandeling van de defensiebegroting in het najaar moeilijk zal worden. De PvdA-minister Vredeling van defen- aanvaring Twee schepen met zware averij zijn voor reparatie naar de werf Scheldepoort ge varen. PAGINA 3 cel klimaat Bonden willen medisch onderzoek bij de werknemers van het Breskense bedrijf Cruson. geen uitstel zweep Sport: Nieuwe Feyenoord-trainer B kov 'slavendrijver' voor de spelers. sie en zijn confessionele mede bewindslieden hebben in het begro tingsoverleg, dat maandagnacht werd afgesloten, weten te bereiken dat de door minister Duisenberg van financiën gewenste bezuiniging voor defensie - tot en met 1980 f 1010 miljoen - niet volledig doorgaat. De bewindslieden op defensie - minister Vredeling en zijn staatssecretarissen Stemerdink en Van Lent - zijn akkoord gegaan met de bezuiniging van f 350 mil- AL 4000 DODEN OP FILIPPIJNEN MANILLA (RTR/AFP/UPI) - Het Filip pijnse rampencentrum heeft donder dagochtend vroeg plaatselijke tijd be kendgemaakt, dat meer dan 4.000 men sen omgekomen zijn bij de tot dusver ergste aardbeving, die bet land getrof fen heeft. Het aantal daklozen wordt geschat op minstens 90.000. Het aantal vermisten loopt in de duizenden. De vulkaan La Soufrière ofwel de zwa- velberg, op het Franse eiland Guade loupe in het Caribisch gebied kan bin nen enkele uren tot een uitbarsting ko men, die hetzelfde effect heeft als een atoombom van dertig megaton (dertig mfijoen kilo). De Amerikaanse atoom bommen op Hirosjima en Nagasaki hadden een kracht van ongeveer twin tigduizend ton. Dat hebben vulcanolo- gen woensdag bekendgemaakt Tweeënzeventigduizend mensen uit de omgeving van de Soufrière bivakkeren op het ogenblik op het uiterste zuid elijke puntje van het eiland. Soldaat in pyjama steelt ziekenauto DEN BOSCH - De 22-jarige J. van G„ een militair uit Vught die in 's- Hertogenbosch was gekazerneerd, heeft woensdagmiddag in pyjama een ziekenwagen gestolen. De jongemart was opgenomen in de zie kenzaal van de Bredero-kazeme in 's- Hertogenbosch. Waarom het hem plot seling te benauwd werd, is nog niet be kend. maar op een gegeven moment zag hij op de binnenplaats van de kazerne een ambulance staan. De jongeman klom uit het raam. ging naar de zieken wagen en reed ermee de poort uit. Een onmiddellijk ingezette achtervol ging door de marechaussee en de ge meentepolitie van 's-Hertogenbosch re sulteerde in de aanhouding van de jon geman in het centrum van de stad. Hij is teruggebracht naar de ziekenzaal. PORTSMOUTH (Virginia) (DPA) - Dui zenden merikanen hebben woensdag hun huizen moeten verlaten nadat een zee-lichter met ongeveer een miljoen li ter zwavelzuur aan boord in de bocht van Chesapeake, aan de Atlantische kust, was gekapseisd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De meer dan 300 kilometer lange bocht was met zijn visrijkdom en zuiver water een bekend paradijs voor miljoenen hengelaars, zeilers en bezit ters van motorboten. FELLE REACTIE EORD Vechtpartij in Panmoenjon tussen ongeveer dertig Noordkoreaanse mi litairen en leden van een werkcom mando van de VN. waarbij twee Amerikaanse officieren om het leven zijn gekomen en vijf Koreaanse sol daten werden gewond. SEOEL (UPI/RTR/AP) - Onge veer dertig Noordkoreaanse bewakers hebben woensdag twee Amerikaanse officieren gedood in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid- Korea. zo is van Amerikaanse militairen vernomen. De Noordkoreanen gebruikten bijlen en metalen staven, waarmee zij de twee officieren ernstige steekwonden en hoofd letsel toebrachten. Het incident speelde zich af bij het wa penstilstandsdorp Panmoenjom. De of ficieren zijn volgens de zegslieden on verwacht aangevallen toen zij zich bij een werkgroep van het VN-commando onder Amerikaanse leiding bevonden. Van Amerikaanse zijde werd verklaard dat de kleine werkgroep zoals gewoon lijk bomen snoeide toen twee Noordko reaanse officieren en enkele bewakers aankwamen. Na een korte discussie, waarbij een Noordkoreaanse officier zei geen bezwaar te hebben tegen het snoeien, eisten de Noordkoereanen opeens dat het werk moest worden ge- voertuig aanrijden met nog meer bewa kers en hoorde men de Noordkoreaanse officier zeggen dat het VN-personeel moest worden gedood. Gevecht Daarna ontstond een gevecht waarbij een Zuidkoreaanse soldaat steekwon den opiiep. een Zuidkoreaanse officier, drie Zuidkoreaanse mannen en vier Amerikaanse soldaten licht gewond werden en de twee Amerikaanse officie ren ernstig aan het hoofd werden ge raakt en werden gestoken, waardoor zij kwamen te overlijden. De Zuidkoreaanse minister van voor lichting beschuldigde later de Noordko reanen van 'vooropgezette provocatie'. De Amerikaanse president Ford heeft woensdag in Kansas City 'de boosaar dige en met uitgelokte moord' op de twee Amerikaanse legerofficieren ver oordeeld en gezegd dat Noord-Korea de volledige verantwoordelijkheid en con sequenties' moet dragen President Ford heeft de 53-jarige Ro ger J. McCloskey benoemd als nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Neder land. McCloskey, gehuwd en vader van twee kinderen, volgt de huidige ambas sadeur M. Kingdon Gould jr op. die te kennen heeft gegeven de diplomatieke dienst te zullen verlaten. Chemisch bedrijf in Tiel wordt wellicht verplaatst TIEL ANP)- Het ziel er naar uit dat het Tielse chemische bedrijf Verdugt met medewerking van alle betrokken in stanties zal worden overgeplaatst naar het industrieterrein langs het Amsterdam-Rijnkanaal in Tiel. Het bedrijf zal dan anderhalve kilometer van de woonbebouwing af komen te liggen. Tiels burgemeester drs. Broekens deelde de gemeenteraad woensdaga vond mee dat het ministerie van eco nomische zaken naar financiële midde len zoekt om de overplaatsing te realise ren. Dat ministerie is volgens de burge meester bereid de zaak Verdugt met voorrang te behandelen omdat men van mening is dat dit bedrijf niet in de hui dige woonomgeving past en daar bo vendien al stond voor er huizen waren. „Economische zaken is daarom van mening dat Verdugt niet alleen verant woordelijk is voor de gegroeide situa tie", aldus de burgemeester. Volgens een raming zou met de overplaatsing tien tot vijftien miljoen guldenzijn ge moeid. iVan onze correspondent) DEN HAAG - Koningin Juliana en prins Bemhard, die dinsdag voor over leg met premier Den Uyl over het rap port van de commissie-Donner waren teruggekeerd uit hun vakantieverblijf in het Italiaanse Porto Ercole, zijn woensdagavond om kwart over zes vanaf het vliegveld Soesterberg weer naar Porto Ercole vertrokken. Een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst zei woensdagavond te ver wachten dat het koninklijk paar maandag van vakantie zal terugko- Bij het overleg tussen de koningin en de premier, dat woensdag zou hebben plaatsgevonden, zou volgens Haagse kringen ook de vice-voorzitter van de raad van state, dr M. Ruppert, aanwe zig zijn geweest. De rijksvoorlichtings dienst kon geen enkele mededeling doen over dit gesprek. Intussen blijft inhoud van het rapport van de commissie-Donner. die in op dracht van de regering een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijke rol van prins Bemhard in het Lockheed omkoopschandaal. een van de best be waarde geheimen die politiek-Den Haag de laatste jaren heeft meegemaakt. Een vooraanstaand PvdA-politicus zei woensdag: „We weten niets, het is zelfs niet duidelijk of behalve Den Uyl ook. zoals is gezegd, twee of meer andere mi nisters het rapport-Donner hebben ge kregen. Ik weet wel dat ik Joop (Den Uyl) nog nooit zo gespannen en geheim zinnig heb meegemaakt Rugdekking Hoewel niet officieel bekend is welke ministers inmiddels kennis hebben kunnen nemen van de inhoud van het rapport-Donner, wordt wel aangeno men dat premier Den Uyl bij zijn be hoedzaam manoeuvreren in deze poli tiek buitengewoon gevoelige zaak, zich heeft verzekerd van de rugdekking van de ministers De Gaav Fortman (AR. binnenlandse zaken i. Van Agt iKVP. Justitie, maandag teruggekeerd van va kantie) en Van der Stoel (PvdA. buiten landse zakeni. Het rapport-Donner is niet op de agenda van de komende mi nisterraadsvergadering geplaatst, het geen overigens niet wil zeggen dat er vrijdag over wordt gezwegen. Uit het feit dat het overleg binnen de kroon (tussen premier de koningin, eventueel met adviezen van dr. Rup pert) zo snel is afgerond, leidt politiek- Den Haag af. dat al voor de afronding en presentatie van het rapport-Donner, vo- (Slot zie pagina 3 kolom 4) Op de foto een weg op de meter, die door gesteente helling van de vulkaan op een hoogte van ongeveer 500 en lava van een eerdere kleine uitbarsting versperd is. WINDHOEK (UPI/RTR/DPA)- De grondwetsconferentie te Windhoek heeft woensdag 31 december 1978 vastgesteld als streefdatum voor de onafhanke lijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika), aldus een verklaring van de conferentie. Het gebied zal door een tussen tijdse multiraciale regering be stuurd worden tot het volledig zelfbestuur krijgt, na voltooiing van een grondwet. Afgevaardigden van de elf grote stam men van het gebied, de blanken en de kleurlingen komen al bijna een jaar lang bijeen voor het opstellen van zo'n grondwet. De interim-regering zal worden ge vormd zodra de grondwettelijke basis is vastgesteld en de onderhandelingen met Zuid-Afrika zijn voltooid. De Verenigde Naties hebben 31 augus tus aanstaande als limiet gesteld voor de terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië en het houden van vrije verkiezingen. Volgens conferentie kringen zullen de aankondiging van een streefdatum voor de onafhankelijkheid en het besluit tot vorming van een mul tiraciale tussentijdse regering mogelijk de druk op de regering in Pretoria om onmiddellijk al onafhankelijkheid te verlenen aan het gebied, wat verzach ten. In genoemde kringen verwacht men niet dat premier Vorster zich tegen de uitspraken van de conferentie zal ver zetten. Onlusten De Zuidafrikaanse politie maakte be- I Sport: Cees Priem is de vierde Zeeuw die Is opgenomen in de selectie voor het we- B 1 reldkampioenschap wielrennen in Ita- consult j Germaine Groenier behandelt iedere j vrijdagavond sexproblemen voor de 1 VPRO-radio, radio- en televisiepro- J gramma's; strips. I PAGINA 17 herstel SINDS 1969 OP DE SCHELDE GEEN ASBEST MEER OSLÖ/MIDDELBURG - Nader onder zoek naar het voorkomen van een zeld zame - via astbestgebruik ontstane - vorm van kanker in de afgelopen zeven jaar heeft de bedrijfsarts bij 'De Schel de' te Vlissingen dr. J. Stumphius en de Middelburgse pathaloog-anathoom dr. H. T. Planteydt tot de prognose ge bracht, dat tot het jaar 2000 ongeveer 125 mensen aan de gevolgen van wer ken in de buurt van asbest op 'De Schelde' zullen overlijden. Tussen 1962 en 1976 is bij 57 slachtoffers in Zeeland deze tumor - het diffuus me- sothelioom - geconstateerd en in 52 ge vallen golden de diagnoses mensen, die op 'de Schelde' hebben gewerkt. Dr. Stumphius heeft dat woensdag ver klaard in Oslo, tijdens een congres over veiligheid en gezondheid van de inter nationale metaalarbeidersbond. In zijn voordracht wees dr Stumphius erop, dat op 'De Schelde' sinds 1969 geen asbest meer wordt verwerkt: na de publicatie van een proefschrift over dit onderwerp -'Asbest in een bedrijfs- bevolking' - werd besloten het werken met asbest voor met name isolatie te stoppen. In dit verband haalde hij aan, dat in de marineschepen, die 'De Schel de' nu bouwt, vrijwel geen asbest meer wordt benut. De verwachting, dat tot de eeuwwisseling toch nog jaarlijks ongeveer vijf mensen aan deze vorm van kanker zullen sterven, is mede ge baseerd op de omstandigheid, dat de ziekte in het longvlies pas na een pe riode van twintig tot veertig jaar - ge middeld 35 jaar - zichtbaar wordt. In zijn proefschrift in 1969 maakte dr. Stumphius melding van het onderzoek van vijen twin tig gevallen van deze toen in Nederland nog weinig onderkende vorm vorm van kanker Bij deze Wal- cherse onderzoeken bleken tweeënt wintig slachtoffers op 'De Schelde' te hebben gewerkt Tijdens zijn inleiding in Oslo - 'Kanker als gevolg van werken op een Walcherse scheepswerf - maakte hij bekend, dat het nader onderzoek tussen 1969 en 1976 tot het volgende aantal 'bewezen gavallen' van deze vorm van kanker leidde: 1968-1972 to taal dertien gevallen, waarvan in twaalf gevallen sprake was van direct verband met werken op 'De Schelde'; van 1972- 1974 zeven gevallen, alle zeven in direct verband tot 'De Schelde'; 1974-1976 twaalf gevallen met in elf gevallen een relatie naar de Vlssingse scheepswerf. Dr. Stumphius beval in zijn inleiding in Oslo een serie maatregelen aan. die hij in relatie tot het gebruik van asbest in de industrie dringend nodig vindt: waar mogelijk asbest-vrije materia len toepassen, in welk verband hij pleitte voor een verbod op het spuiten met asbest; voorkomen, dat het asbeststof vrij komt in de omgeving door te spuiten met water; als de kans bestaat, dat toch asbest bij het werk vrijkomt, speciale kleding, maskers dragen en aandacht schenken aan de ventilatie: beperken of verbieden van het ge bruik van de asbestsoortcrocidoliet. die naar zijn mening de gevaarlijkste is; voorzichtig zijn met het gebruik van kunstvezelstoffen, vooral als de diame ter van de stof fijner is dan éénduizend- ste millimeter per deeltje, omdat deze stoffen mogelijk net zo gevaarlijk zijn; voortzetting van intensief weten- Colombo schappelijk onderzoek naar het ver band tussen het gebruik van asbest en de gezondheid. kend dat er woensdag ten minste acht Afrikaanse betogers om het leven zijn gekomen en 18 gewond bij ongeregeld heden in drie zwarte satellietsteden van Port Elizabeth. Volgens de bekendma king deden de onlusten zich voor in New Brighton. Kwazakale en Zwide. die te zamen ruim 200.000 inwoners tellen. Acht gebouwen werden door brand stichting vernield. Naar de politie mee deelde. zijn 28 demonstranten aange houden. onder wie de genoemde 18 ge wonden. Kerken Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft woensdag een veroor deling uitgesproken over 'het groot scheepse militarisme van Zuid-Afrika en zijn versterking door actieve mili taire en economische samenwerking met belangrijke westelijke mogendhe den". Het bestuursorgaan van de we reldraad dat 130 leden telt, sprak in dit verband van een 'ernstige bedreiging voor de vrede'. Aan het slot van een conferentie van ne gen dagen in Genève riep het comité de 290 kerken die in de wereldraad zijn ver enigd. op. de ondrdrukten in Zuidefijk- Afrika in versterkte mate te steunen. Het comité stelde tevens 560.000 dollar ter beschikking van 37 organisaties in 19 landen voor de bestrijding van het ra cisme. Dit geld komt uit het speciale fonds dat de wereldraad voor dit doel heeft gevormd. Wetgeving Aanpassing van de wetgeving op het gebied van het asbestgebruik achtte hij noodzakelijk. In dit verband atten deerde hij er op. dat in de EEG-landen rapport met normen tot stand is geko men. Dat moet harmonisering in de toe komst mogelijk maken. In deze context hield de Vlissingse bedrijfsarts zijn ge hoor ook voor, dat de wereldproduktie (Slot zie pagina 7 kolom 4) President Kenneth Kaoenda van Zam bia heeft woensri ag op de topconferen ti; van niet-gebonden landen in de hoofc- stad van Sri Lanka, Colombo, gevraagd om hulp bij de strijd ter beëindiging van blank bewind in het zuiden van Afrika. Kaoenda vroeg de niet-gebonden lan den om 'wapens, munitie en manschap pen voor de gewapende strijd ter bevrij ding van de volkeren in het zuiden van Afrika". .-Er is geen weg terug", zei de Zam- bïaanse president. „Meerderheidsbe wind in Zimbabwe (Rhodesië) en Nami- bié (Zuid-WesUAfrika) moet bevochten worden op het slagveld".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1