'Slavendrijver' Boskov hamerde er de discipline bij Feyenoord weer in Guy Thijs: Wij naar Argentinië, zou mooiste voetbalgrap zijn PZC/sport12) Rotterdammers kiezen voor Engels speltype Rode kaart voor trekken aan shirt 1 arbiter Boskov: bij komst op het ergste voorbereid De Jong: tactisch te vergelijken met Happel AMSTERDAM REKENT OP FORS TEKORT DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 Mr. Kernkamp, de voorzitter van de scheidsrechterscommissie, was van mening dat een halt moet worden toe geroepen aan het gepluk aan scheids rechters. „Bovendien mogen de spelers die iets aan de scheidsrechter te vragen hebben, dat alleen doen via hun aan voerder. En dan nog mag het geen overdreven geklets worden". Tijdens die bijeenkomst legde mr. Kernkamp er nog eens de nadruk op dat de scheidsrechters alleen maar ln een zwart tenue op het veld mogen verschij nen. „Mocht het tenue van de scheids rechter echter te veel op dat van een van de elftallen lijken, dan mag de scheids rechter natuurlijk iets anders aantrek ken". zei mr. Kernkamp. „Maar het blauwe scheidsrechterspak dat bij voorbeeld Frans Derks onlangs heeft aangeschaft, mag niet worden gedra gen". De scheidsrechters namen tijdens de vergadering ook nog afscheid van hun collega's Theo Boosten, Henk Pijper en Leo van der Kroft, die wegens het berei ken van de „pensioengerechtigde leef tijd" het arbitrale korps uit het betaalde voetbal hebben moeten verlaten. (Door Joop van den Berg) ROTTERDAM - Op het ergste was Vujadin Boskov (45) voorbereid toen hij vorige maand als de nieuwe trainer bij Feyenoord zijn intrede deed. Kennelijk hadden de andere bazen van de Rotter damse club hem wel ingefluisterd dat de spelersgroep van Feyenoord vervallen was tot een ongedis ciplineerde bende, niet of nauwelijks bereid tot luisteren. ..Met een strak gezicht kwam hij binnen wandelen. Er kon geen lachje af', weet middenvelder Theo de Jong zich nu nog als de dag van •gisteren te herinneren. Inderdaad was de Joegoslavische trainer - overgekomen van de FC Den Haag en voor twee jaar verbonden aan de Rotterdamse club - er heilig van overtuigd dat hij bij Feyenoord een zooitje ongeregeld zou aantreffen, dat zelfs met de zweep nog niet te temmen was. Het was immers een publiek geheim dat de Rotterdammers er in het vorige seizoen soms met de pet naar gooiden, nauwelijks meer enige inzet toonden bij de trainingen, ongemotiveerd en lusteloos vaak de wedstrij den afwerkten als een verplicht nummer, kortom zich door hun vak, profvoetbal, nauwelijks meer lieten inspireren. Nd Theo de Jong terugblikt op die pe riode. waarin Feyenoord weinig slag vaardig het kampioenschap naar PSV zag gaan, wil hij wel toegeven: „De fut was er een beetje uit. We zagen het niet meer zo zitten". Maar Theo de Jong wil ook wel bekennen dat met Vujadin Boskov de discipline volledig is terug gekeerd. Vanaf de eerste minuut re geerde de Joegoslavische veldheer met ijzeren vuist. Zijn motto werd: wie niet luisteren wil, moet maar voelen. En omdat een profvoetballer vooral ge voelig is in zijn portemonnee, strooide Vujadin Boskov aanvankelijk voor het minste of geringste vergrijp met boetes in het rond. Bekend is allang dat Boskovs landge noot Mladen Ramljak al op de eerste training een boete van f300 kreeg om dat hij een half uur te laat op de training arriveerde. Een argwanende buiten stander heeft misschien gedacht dat deze twee Joegoslaven op dat moment samen een complot tot uitvoering brachten. Want het is natuurlijk voor stelbaar dat Boskov tegen zijn landge noot Ramljak zegt: „Kom jij maar een half uur te laat op de training, dan geef ik jou zogenaamd een boete van f 300, en daar zal iedereen bij Feyenoord dan wel goed van schrikken". Wind Theo de Jong lacht om die theorie: „Ab soluut niet waar. Mladen Ramljak kon er inderdaad niets aan doen dat hij te laat kwam. Op weg naar Nederland had van een half uur houden, waarin we mi nimaal 7 km moesten afleggen. Onmid dellijk daama begon er een krachttrain ing, zodat niemand ten slotte meer adem over had. Maar direct daama moesten we toch nog een keer dezelfde duurloop van een half uur en tenminste 7 km afleggen door golvend terrein", hfj urenlang in files gezeten, en hij kon er Martin Vreijsen noemde dat trainings noord is. zei bijvoorbeeld: zo n bikkel harde. slopende voorbereiding heb ik nog nooit meegemaakt" „Maar toch krijgen we steeds meer be wondering voor Boskov. Hij heeft dit gedaan omdat hy dacht hier een disci plinair rotzooitje aan te treffen. En nogmaals, in het begin kon er geen lachje bij hem af. Maar nu hij ziet dat de spelersgroep weer helemaal gemoti veerd raakt, nu iedereen ervan bezeten is om in het nieuwe seizoen er het beste van te maken en nu de discipline hele maal terug is, nu lacht hij ook weer vaak. Hij beult ons nu niet alleen meer af, hij maakt ook grapjes met ons". Bovendien klinkt in de woorden van Theo de Jong duidelijk door,dat hij be wondering heeft voor het vakmanschap van Vujadin Boskov: „Op tactisch ge bied is Feyenoord veel te lang aan zijn lot overgelaten. Over Wiel Oorver niets gepraat om de trainingen anders, effec tiever te maken. Maar het hielp allemaal niets. Daarom had niemand er eigenlijk meer zin in. en ging de fut er helemaal uit. Die laatste maanden van het vorige seizoen onder interim-trainer Ad Zon derland ging het al ccn stuk beter" Boskov-Happel Theo de Jong heeft vooral bewondering voor Boskov omdat de Joegoslavische trainer het niet uitsluitend in slopend conditiewerk zoekt, maar ook nieuwe tactische ideeën aandraagt: „Op het tactisch vlak is Boskov het best te ver gelijken met Ernst Happel. Nu doen we ook veel tactische oefeningen, die er bij voorbeeld op gericht zijn zo perfect mo gelijk op balbezit te spelen. Twee groep jes tegen elkaar op een veld van 40 bij 60 meter, op snelheid de bal tweemaal ra ken en dan afspelen. Allemaal oefenin gen met de bal die gericht zijn op een echt niets aan doen dat hij een half uur te laat arriveerde. Maar toch was Bos kov onverbiddelijk", Theo de Jong heeft overigens nog een ander voorbeeld bij kamp „verschrikkelijk". „Je konje geen moment verstoppen. De keuze was: trainen of een boete van f 300. En wie voelt ervoor om zoveel van zijn maand- de hand om aan te tonen dat de Joegos- salaris in te leveren? Soms waren we ge- dan goed. Ik kende hem al uit mijn pe- beter tactisch inzicht. Bij Corver wer- lavische trainer er onmiddellijk goed de wind onder wenste te houden en bereid was van iedere wind een donderslag te maken. Theo de Jong: „Hij stond niets toe dat tegen de discipline indruiste. Toen Jan Everse tijdens de training in de groep een wind liet. gaf Boskov hem onmiddellijk ook een boete". Vooral in het twee weken durende train ingskamp, dat op dinsdag 13 juli in het sportcentrum van de KNVB in Zeist be gon, beulde Boskov de verwende vedet ten van Feyenoord af tot ze er bijna let terlijk bij neervielen. Theo de Jong heeft daar ook een voorbeeld van: „We moes ten op een middag eerst een duurloop broken en lagen 's avonds om half negen al op bed. Op een dag kregen we einde lijk vrij, van 's middags 2 uur tot 's avonds 11. Vakantie noemde Boskov dat. Maar wie later binnen was dan 11 uur, kreeg voor elke minuut wel f 3 boe te". Kortom, met zijn „beulswerk" ha merde Boskov de discipline er weer in. Maar wie nu zou denken dat de eerst zo verzadigde en lusteloze profs van Feye noord zo langzamerhand volkomen zijn afgeknapt op deze 20e-eeuwse slaven drijver. slaat de plank volkomen mis. Theo de Jong daarover: „Hij heeft ons inderdaad afgebeuld. Wimpie Jansen, die toch al heel wat jaartjes bij Feye- riode bij NEC. Maar hij was vooral beze ten van een ijzeren conditie. Duurlopen en nog eens duurlopen bij Corver. En ook schaafde hij enorm veel aan de techniek. Iedereen moest leren een bal goed te kappen, om maar iets te noe men. Maar de wedstrijdtactiek kwam er een beetje door in het gedrang". En eigenlijk kan Theo de Jong nu alleen maar medelijden opbrengen voor de op volger van Wiel Corver, de omstreden den er naast de conditietrainingen ei genlijk alleen maar partijtjes gespeeld. Dat is nu allemaal anders, en daarom zie ik het ook wel zitten voor het nieuwe seizoen". Ook durft Theo de Jong wel te openba ren dat het spel van Feyenoord in de komende competitie „een nieuw ge zicht" zal krijgen: „We missen natuur lijk een speler als Jurgen Kristensen. Ja, inderdaad, hij was soms lui en verde- Pool AntoniBrzezanczyk: „Hetwaszo'n digde vaak niet mee. maar hij kon door aardige, fijne man, dat je alles wel voor enkele briljante acties wel vaak een hem wilde doen, maar tactisch kon hij ons niets leren. Hij had minder verstand van het modeme voetbal dan de mees wedstrijd beslissen. En Willem van Ha- ncgem had enorme waarde voor de ploeg omdat hij in staat was de bal lang ten van ons. We hebben veel met hem bij zich te houden, om de anderen gele genheid te geven de diepte in te gaan" Inderdaad was dat vaak Feyenoords gevaarlijkste wapen: de lange pass in de diepte waarmee razendsnel opkomende middenvelders door het centrum toe sloegen. Theo de Jong: „We speelden vaak met teruggetrokken vleugelaan vallers. maarzoals ik het nu bekijk gaan we over naar een meer Engels speltype. Veel aanvallen via de vleugels en dan de bal voor de pot jagen, hoog of laag. Een speler als Nico Jansen moet het dan af maken. Bovendien komen er in die si tuaties ook twee aanvallende midden velders in de spits en een buiten het strafschopgebied om terugkaatsende ballen op te vangen". Genoeg loopvermogen Theo de Jong: „Loopvermogen hebben we ook nu genoeg. In Zeist trainden we de ene dag drie maal. de volgende dag twee maal. dan weer drie maal. daama weer tweemaal, enzovoorts, veertien dagenlang. Dan gaatje conditie wel met sprongen vooruit" Maar aan een voor spelling over de vraag wie er in de spits zal komen, waagt Theo de Jong zich niet. „Jantje van Demsen ken ik al uit mijn periode bij NEC". Het zal vooral gaan tussen Martin Vreijsen. de betere technicus, en Feyenoords nieuwe aan koop Jan Verheijen. die van PEC Zwolle is overgekomen. Verheijen heeft wel licht minder techniek in huis dan Mar tin Vreijsen, maar heeft er nu al blij k van gegeven met dezelfde directheid en snelheid te kunnen opereren als Peter Ressel. De conclusie mag zijn dat, wie de spits- speler van van Feyenoord ook moge zijn, de Rotterdammers de opdracht hebben om zonodig met een Engels speltype meer spektakel in de Kuip te brengen dan vorig seizoen. Theo de Jong ten slotte: „Aan mij zal het niet liggen. Ik heb er weer zin in. En ook het Nederlands elftal is nog nooit helemaal uit mijn gedachten, al ben ik dan ook alweer 29 jaar". AMSTERDAM (ANP) - De FC Amster dam zal in de komende voetbalseizoen een exploitatietekort van ongeveer 200.000 gulden hebben. Wanneer ten minste het bezoekersaantal rond de zesduizend gemiddeld ligt, een totaal waar clubvoorzitter Dé Stoop uit gaat. Pas bij bijna vijftig procent kijkers meer kan de club, die in principe weer op het bijveld van het olympisch sta dion gaat voetballen quitte spelen. De vereniging, die vong Jaar door de verkoop van Jansen, Van der Lem en Meijer schuldenvrij werd, zal. om dat tekort op te kunnen vangen, weer in de rode cijfers gaan. Stoop echter rekent erop door het verkopen van jonge aan getrokken spelers - dit jaar ongeveer 50.000 gulden voor veertien amateurs- de balans de komende jaren in even wicht te kunnen houden De voorzitter bereed weer zijn stokp aard met de opmerking: „Wij kunnen met andèrs. Waar concurrerende clubs een subsidie van een half miljoen ontr vangen per jaar, of in het meer verbor- genen worden gesteund door vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting of ter- reinhuur, moeten wij iedere cent zelf op tafel brengen. Het Amsterdams ge meentebestuur weigert iedere vorm van steun. Dit, vervolgde Stoop de Amster damse persconferentie, „plus de decep tie van het wegblijven van het publiek ookinhethaardatwijUEFA-bekervoet- bal speelden, dwingen ons tot een zuinig beleid indien wij de continuïteit van de vereniging willen handhaven." ZEIST - Spelers uit het be taalde voetbal die de scheids rechter aan het shirt plukken of trekken, zullen van het veld worden gezonden. Die opdracht hebben de scheidsrechters za terdag gekregen tijdens een bij eenkomst in het KNVB- sportcentrum in Zeist ter voor bereiding op het nieuwe voet balseizoen. BRUSSEL - Guy Thijs is zelfbewuster geworden. Hij heeft nog niets van zijn Vlaamse hartelijkheid opzij gezet, maar hij is zijn onzekerheid, zijn idee in de schaduw van zijn voorganger Raymond Goethals te staan, volledig kwijt. De coach van het Belgische voetbalteam heeft inmiddels al een drukke tijd ach ter de rug. Belgibijt het spits af in de voorronde van het wereldkampioenschap op 5 september op IJsland en Thijs is al driftig aan het kijken geweest naar de vorm van zijn „voor- lopigen". „Ik heb Standard Luik gezien, Wa- regem, Beveren, Lokeren (bij NAC), Anderlecht (in het Amsterdamse toernooi), Club Brugge niet te verge ten en RW DM. Ik heb de goede vorm gezien waarin verschillende spelers verkeren. Ik heb voorts goede be richten over de genezing van mijn beide doellieden, Piot (weer hele maal de oude) en Pfaff (die goed her stellende is van een meniscus operatie). Ook Coeck en Vanden- daele zul len weer beschikbaar zijn". Er HJkt niet veel te veranderen in de Belgische selectie die de reis naar IJsland gaat ondernemen. Alleen Roger van Gooi zal er zeker niet bij zijn. „Zijn nieuwe baas. FC Koln, laat hem niet vrij, hetgeen ik bijzonder jammer vind", zegt Thijs. De Belgische bondscoach zal op 23 augustus zijn lijst van 22 spelers inle veren. Een week later maakt hij zijn selectie van 16 spelers die naar IJs land gaan, bekend In grote trekken zal die selectie bestaan uit: Cools, Courant, Dalving, Lambert, Leek- ens, Martens, Pfaff. Piot. Renquin, Van Binst. Vanderelst, Van Gooi, Verheyen, Vandereycken. Coeck en Vandendaele. Ook Wellens van RWDM maakt een goede kans De selectie komt op 31 augustus bijeen in Brussel, traint drie dagen op De Heyzel en gaat vrij dag 3 september per vliegtuig naar Reykjavik. Het elftal keert maandag 6 september weer terug. Thijs blijft tot na IJsland-Nederland in Reykja vik. Guy Thijs blijft bij zijn bewering, die hij meteen na zijn aanstelling heeft verkondigd, dat „zijn" Belgifch elftal in de toekomst aanvallend zal gaan spelen. „We kunnen toch moeilijk anders. We moeten winnen tegen IJs land en Noord-Ierland. opdat we met gelijke kansen aantreden in de twee duels tegen Nederland, die natuur lijk beslissend zullen zijn voor de aanwijzing van de ploeg die naar Ar gentinië zal gaan. We zullen zonder meer in de wedstrijden tegen IJsland en Noord-Ierland proberen zo veel mogelijk te scoren. Dat is niet zo makkelijk, omdat we nog steeds geen echte spitsen hebben. Er zal dus ook veel vanuit de tweede lijn dienen te gebeuren. Hoe we dat zullen aan pakken... Ik kan het nu nog niet ver tellen". „Ik moet er ook nog rekening mee houden, dat de IJslandse spelers die bij onze clubs voetballen, natuurlijk breeduit aan hun trainers zullen uit leggen wat de Belgische tegenstre vers waard zijn. Zo'n Sigurvinsson bijvoorbeeld, is een clevere knaap. Die heeft ondanks zijn jeugd al een meerjarige ervaring. Hij heeft tegen al onze internationals gespeeld. En niet met zijn ogen dicht. Daarom zul len we die wedstrijd tegen IJsland zeker niet onderschatten. Vooral op het eiland kan het een kwade tegen stander zijn. Daarvan hebben we vo rig jaar al kunnen meespreken. We wonnen, dat wel, maar het was op het nippertje..." Meer vreugde België dus niet meer in een van stond af aan defensieve formatie... De spe lers willen wel. Ze zijn blij, dat het „verdedigende Goethals-juk" afge worpen is. Ook zij willen wel voetbal len. Piot, de genezen doelman, bij voorbeeld: „Ik ben blij met Thijs. Hij wil laten voetballen. Er zal meer vreugde zijn bij de spelers". Meer vreugde... Guy Thijs: „Interna tionaal voetbal, dat is. als het om de knikkers gaat, keihard. Daar wordt geen pardon gegeven. De spelers wil len zich voor honderd procent inzet ten. maar er moet toch ook plezier zijn Genoegdoening, sportvreugde. Daarom is defensief, afbrekend voet bal nooit goed. Dat verknalt op een gegeven moment de stemming, de sfeer in de selectie. Ik hoop met aan vallend voetbal veel te bereiken. Ik wil nogmaals benadrukken - dat deed ik ook al voor de tweede wed strijd tegen Nederland, die formali teit in De Heyzel - dat ik jaloers ben op Nederland. Cruijff. Rensenbrink. Geels, typische aanvallers. En ook Neeskens... Ik hoop op de Belgische jeugd. Zulke toppers zijn er nog niet. Maar wie weet... jen bij voorbaat zeg gen, dat we kansloos zijn voor Argen tinië..." Voetbalgrap Guy Thijs lacht breeduit. Hij vindt het een goede grap. „Man", zegt hij, „iedereen weet, dat de bal rond is, dat alles in deze sport mogelijk is, Ik heb nog zeeën van tijd eer we tegen Ne derland spelen. Wat kan er niet alle maal gebeuren. Ik ben van nature een optimist. Ik geniet van het leven. Dat zou ik nooit kunnen als ik aan sombere dingen denk. Daarom... Kansloos? We zullen zien. Ik acht niets uitgesloten. Ook niet dat wij naar Argentinië gaan. Het zou de mooiste voetbalgrap zijn. die ik tot dan toe heb meegemaakt,.."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12