Raad van de Waterstaat wil inpoldering Markerwaard Waarschijnlijk geen uitstel van de btw-verhoging tot 18 procent KWF: ,Meer aandacht voor eerste lijn gezondheidszorg' Spoedig beslissing over klacht van Teengs Gerritsen iPZC Waarschuwing voor 'foute' geneesmiddelen BEVOLKING NAM TOE MET 120.000 Akkoord nieuwe top Goodrich Toch hulp Noordierse kinderen NA TUURBESCHERMERS TELEURGESTELD: DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 MINDER BEZUINIGEN DOOR MEEVALLER IN SOCIALE SECTOR binnen-buitenland 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl zal de btw-verhoging van 16 naar 18 procent, die op 1 oktober ingaat, waarschijnlijk niet uitstel len. Uitstel zou een onaanvaardbare druk op de begroting voor dit jaar leggen. Er zou dan een tekort ontstaan van vier- tot vijfhon derd miljoen gulden. d„„,Ea3n ,s In iedet jjeva, no6 nte, zou alleen opgevangen kunnen worden door een verdere bezuiniging in de col lectieve sector of dooi een vergroting van het begrotingstekoit Omdat het kabinet hier met aan wil zal de btw- verhoging op 1 oktober waarschijnlijk Koffie gewilde buit dieven ROTTERDAM (ANP) - Het duurder worden van de koffie is niet ongemerkt voorbij gegaan aan het inbrekersgilde. Bij een kraak in een woning aan de Smithoekseweg in Rotterdam zuid werden 24 pakken koffie meegenomen. De waarde van de buit is tachtig gul den. De dieflven) kwam(en) binnen door het forceren van een raam. besloten tot uitstel waarvoor een sontwerp ingediend zou moeten wor den Mee vol Ier Door een meevaller In de sociale sectoi hoeven verschillende departementen GRIEPINJECTIE IN DE BOUW AMSTERDAM (ANP1 - Werknemers in de bouwnijverheid kunnen zich dit na jaar, evenals in de afgelopen twee jaar. laten inenten tegen griep. De kosten van de vaccinatie, die van begin okto ber tot medio november zal plaatsvin den, worden gedragen door de werkge vers. De inenting gaat uit van de stichting bedrijfsgezondheidsdienst voor de bouwnijverheid. De stichting noemt de inenting dit jaar ex tra-wenselijk in ver band met berichten uit de Verenigde Staten en Canada, dat daar de beruchte 'Spaanse griep' de kop weer heeft opge stoken. Op uitstel van dc btw-verhoging tot 1 januari is vooral door de vakbeweging aangedrongen, omdat de consument al door aanzienlijke prijsstijgingen is ge troffen. Ook de VVD-fraetie in de tweede kamer wilde uitstel. Het. tekort op de begroting voor dit jaar UTRECHT (ANP) - 'Nefarma', waarin vrijwel alle geneesmiddelenfabrikan ten en -importeurs samenwerken, heeft een nieuw systeem ontworpen om art sen en apothekers te waarschuwen als onverwacht blijkt dat een bepaald ge neesmiddel - bijvoorbeeld door een fout bij de produktie - gevaar voor het leven of de gezondheid van patiënten zou kunnen opleveren. In zo'n geval krijgen de artsen en de apothekers de waarschuwende medede ling in een speciale envelop, waarop een oranje hand is afgedrukt en waarop staat 'belangrijk bericht over een far maceutisch produkt'. Tot nu toe waar schuwden de fabrikanten in dergelijke - vcSmende'^vaue'n Sn met lets minder dan 120.000 zielen gegroeid. Einde juni telde ons zelf. Maar de ervaring leert, dat de artr land 13.769.972 inwoners tegen 13.653.438 einde juni van het vorig jaar. zo blijkt uit de gegevens van het CBS. In de eerste helft van dit jaar is de bevolkingsgroei sterk afgenomen tegenover de eerste helft van het vorige jaar. Dat kwam enerzijds doordat er minder kinderen werden geboren en meer mensen stierven en anderzijds doordat de omvangrijke immigratie uit Suriname in de loop van 1975 ophield. In de eerste helft van 1976 hielden aankomst en vertrek van Surinamers elkaar ongeveer in evenwicht er arriveerden 2.670 Surinamers en er vertrokken er 2.541. Het aantal geboorten van levende kinderen daalde van 92.810 tot 90.266 in de eerste helft van dit jaar. het aantal sterfgevallen steeg van 57 606 tot 60.108. De natuurlijke groei van de bevolking (het geboorteoverschot) daalde daardoor van 35.204 tot 30.158. De echtscheidingen bereikten in 1975 een record van in totaal 20.104 of 60 per tienduizend echtparen tegen resp. 19.167 en 58 in 1974. Tegenover 1970 (10.317 echtscheidingen) betekent dit ongeveer een verdubbeling en tegenover 1965 (6.206) ruimschoots een verdrievoudiging. dacht Die meevaller zou volgens vooi- zichtige schattingen in politiek Den Haag drie- tot vierhonderd miljoen gul den belopen. Op de begroting voor vol gend jaar. waarover de besprekingen maandagnacht, werden afgesloten, zou een bedrag van 60 tot 70 miljoen staan voor een extra injectie tei bestrijding van de jeugdwerkloosheid Minister-president Den l'yl gaat deze week met enkele ministers 'de laatste rimpels' in de begroting voor 1977 glad strijken. Met de ministers die de ko llende jaren de grootste bezuinigingen noeten doorvoeren zijn afspraken ge naakt. die alleen voor 1977 gelden. Record aantal scheidingen DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is in een jaar tijd overspoeld, dat een envelop waarop de naam van de fabrikant of een genees middel gedrukt staat, een grote kans loopt om ongeopend ln de prullebak te verdwijnen. DEN HAAG (ANP) - Dc centrale onder nemingsraad (cor) van Goodrich Eu rope heeft woensdag verklaard ak koord te kunnen gaan met de gewij zigde eigendomsverhoudingen bij Goodrich en met de door de 'hervorm de' raad van commissarissen te benoe men nieuwe topleiding bij het bedrijf. De gewijzigde eigendomsverhoudingen betekenen dat Goodrich nog slechts 49 pet van de Vredestein aandelen blijft behouden. De Nederlandse staat zal ook voor 49 pet gaan deelnemen, terwijl een nieuw to vormen stichting de overige twee pet van de aandelen voor haar re kening neemt De nieuwe topleiding (dc raad van bestuur) zal geheel uit Neder landers moeten gaan bestaan. British Airways kiest Lockheed Tristar 500 LONDEN (RTRl-British Airways heefl bij Lockheed zes vliegtuigen van het type L-1011-500 besteld. De Britse na tionale luchtvaartmaatschappij geeft aan deze lange-afstandsversie van de Tristar blijkbaar de voorkeur boven de DC-10-30-R van McDonnell Douglas. Beide vliegtuigen zijn ontworpen tei vervanging van de Boeing 707 en de DC-8. machines die bij vele luchtvaart maatschappijen hun sporen hebben verdiend maar nu langzamerhand ver ouderd raken Ze zijn allebei uitgerust met Rolls Royce-motoren van het type RB-211 Lockheed had blijkbaar de beste ver koopargumenten. Een daarvan was dat de bestelling van TriStars 500 voordelen zou afwerpen voor de Britse economie. De oorspronkelijke Tristar voor mid delgrote afstanden was ook al voorzien van Rolls Royce-motoren Meer bestel lingen bij Lockheed betekenden dus meer werk voor de Britse fabriek van vliegtuigmotoren, die sinds enige jaren staatsbezit is. UTRECHT (ANP) - De Stichting Hulp Noord-Ierland zal doorgaan met het or ganiseren van vakanties voor Noord ierse kinderen zodra daarvoor weer voldoende geld beschikbaar is, zo heeft voorzitter C. van Bockel woensdag meegedeeld. Een groep kinderen zal 25 augustus, na een bezoek van vijf weken aan ons land, naar Belfast terugkeren. Het aanvankelijk plan om direct weer een groep naar Nederland te halen gaat niet door. nu de nationale inzamelings actie voor de stichting op 17 september is afgelast. Zondag besloot men van de actie af te zien nadat de bemiddelingspogingen in Geneve tussen de Noordieren en de stichting mislukt waren Ondanks terke aandrang van prof dr. H Fiolet, secretaris-generaal van de Raad van Kerken en dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk. kon men de betrokken Noordierse partijen niet tot samenwerking bewe gen. Met name over de 'conllictvermin- derende projecten' in Noord-Ierland kon men het niet eens worden. De orga nisatoren hadden met de actie 7.5 mil joen gulden willen verzamelen om vijf jaar uit de zorgen re zijn. Nu heeft het opzetten van de actie alleen maar han den vol geld gekost aldus voorzitter Van Bockel. AMSTERDAM- Gadegeslagen door een visser, koerst het Argentijnse marine-opleidingsschip 'Ubertad' door de haven van Amsterdam, waar voor een zesdaags bezoek afgemeerd zal worden. In de masten zijn nog duidelijk enkele tientallen matrozen te zien, die de armen strak langs het lichaam houden en kennelijk geen lat van hoogtevrees hebben. TELEGRAAF WIL DEELNEMEN IN DRUKKERIJ HOORN AMSTERDAM (ANP)-De directies van NV Drukkerij Noordholland in Hoorn en van de Holdingmaatschappij De Telegraaf in Amsterdam voeren be sprekingen over een mogelijke deel neming van De Telegraaf in Drukkerij Noordholland. Wanneer dit gesprek tot overeenstem ming leidt, is de verwachting dat De Telegraaf 50 pet van het aandelenkapi taal van Drukkerij Noordholland zal overnemen, aldus een gezamenlijke be kendmaking. Drukkerij Noordholland geeft het Noordhollands Dagblad uit en exploi teert een handelsdrukkerij. De drukke rij zal op de bestaande voet als zelfstan dige onderneming blijven functioneren De besturen van beide ondernemingen zijn van mening dat dc toekomstmoge lijkheden van Drukkerij Noordholland door een 50 pet deelneming van De Telegraaf gunst ig worden beïnvloed De belanghebbende werknemersorganisa ties en de ondernemingsraden van de betrokken ondernemingen zijn over de plannen ingelicht. Bij Drukkerij Noord holland werken 210 mensen. Uit het scheepvaartmuseum in Am- sterdama is een 17e-eeuws schilderij ter waarde van 35.000 gestolen. Het is een paneeltje van 26 bij 36 cm van de schilder C. J. Riethof, voorstellende de rede van Hoorn. Het schilderij, dat uit de lijst werd genomen, moet maandag door een bezoeker zijn ontvreemd. VERSCHUIVING TAKENPAKKET AMSTERDAM (ANP) - Het Stichting Koningin Wilhelmina Koningin Wilhelmina Fonds Fonds. voorde kankerbestrijding zal de De verschuiving van het takenpakket komende jaren meer steun ge- van het fonds is mogelijk door een gro- - j;tere deelneming van de overheid in de ven aan de opleidingen nascho- vs£ bet san*,, ling van huisartsenen medewer- romderzoek Het Wilhelminafonds heeft kers in de zogenaamde eerste inde afgelopen jaren ongeveer zevenus 6 procent van de beschikbare middelen lijn van de gezondheidszorg, voor fundamenteel kankeronderzoek Het fonds Wil zich meer dan in aangewend, ongeveer 18 procent meer. direct op de praktijk gericht kankeron- het verleden richten op de pa- derzoek en ongeveer 6 procent aan tient. Op behandeling gericht kankervoorlichting. Het beleidsplan onderzoek, de zorg voor de pa- een globale begrotinR tiënt en zijn omgeving alsmede v._* 1* cc j De fondsen van de vorig jaar gehouden het doeltreffender pogen be- aclie Geven voor leven', die ongeveer paalde vormen van kanker te 65.- min. opbracht, worden apart be- voorkomen staan daarbij voor- Dit geld wordt ta hoofdzaak be- op. Een en ander blijkt uit een beleidsplan voor de periode 1976-1981 van het bestuur van De vogelmensen die in Selsey, Engeland, deelnamen aan een wedstrijd om 50 meter te vliegen (beloning 15.000 gulden) vormden een grote attractie voor de vakantiegangers. Vlak na de start vielen de deelnemers in zee, het beste resultaat ivas 9 meter. NA OPENBAARMAKING VAN HET RAPPORT-DONNER JTRECHT - Na het openbaar maken door de regering van het rapport-Donner inzake de be trokkenheid van prins Bem- hard met Lockheed- steekpenningen. zal de Amster damse hoofdofficier van justitie, mr. A. M. Messchaert, een be slissing nemen over de behan deling van oe klacht die de Was- steed voor onderzoek naar jeugdkanker en om de behandeling en de begeleiding van jeugdige kankerpatiënten op hoger peil re brengen. Het Wilhelminafonds verwacht met de rente over dit bedrag op lange termijn meegerekend, naar schatting 82 min. voor deze doelein den te kunnen uitgeven. Wensen Het Koningin Wilhelmina Fonds is ook van plan haar taken aan te passen aan de wensen van het publiek. Het fonds meent door baar activiteiten in ruim een kwart eeuw veel belangstelling van het Nederlandse volk voor de kan kerbestrijding te hebben opgewekt Volgens het fonds blijkt die belang stelling uit het stijgende verlangen naar algemene kankervoorlichting en uit acties om in vele plaatsen door massa-ondezoek naar vroege behande ling van kanker te komen. senaarse wapenhandelaar Hans Teengs Gerritsen begin dit jaar Voor het tot. stand komen van de taak- indiende tegen het weekblad Nieuwe Revu. zondheid van belang Inzake de financie- Op uitdrukkelijk verzoek van minister ring van het in aanbouw zijnde research- Van Agt van justitie heeft de hoofdoffi- laboratorium van het Nederlands Kan- cier deze zaak laten rusten. Wel werd kerinstituut bij het Antoni van Leeu- inmiddels een onderzoek ingesteld wenhoek Ziekenhuis in Amsterdam, door de Amsterdamse politie. Gijzelaar Beilen: „EERST GELD VOOR JAS EN DAN BOETE BETALEN" GRONINGEN-,,De mensen besellen niet dat wij schade hebben geleden. Ook is onbekend dat vergoeding van die schade door de overheid wordt geweigerd". Om aan deze aspecten van de trein kaping bij Beilen meer bekendheid te geven, weigert de heer K. Wie- lenga uit Haren (Gr.) voorlopig een boete voor een verkeersovertreding te betalen. Hij laat de zaak morgen in Assen voorkomen. „Waarom moet ik mijn boete snel be talen als de overheid zo laks reageert op onze schadeclaims", zo redeneert de heer Wielenga. Hij zat van 2 tot en met 13 december gevangen ln het voorste deel van de gekaapte trein bij Wijster. Zijn jas werd gebruikt om de gedode machinist te bedekken. Die Jas wil de heer Wielenga vergoed hebben Daarover is tussen hem en het ministerie van justitie veel ge schreven Onlangs werd gevraagd of hij de kwaliteit van die jas wilde op geven De verkeersovertreding werd een week voor de kaping begaan, even eens in Beilen. De boete bedraagt 40 gulden. Via zijn advocaat, mr. A. Maris, depo neerde Teengs Gerritsen de klacht tegen Nieuwe Revu omdat dit blad hem in een interview met Emest. Hauser had omschreven als lid van 'de Hollandse mafia' Hauser noemde in dat verband Teengs Gemtsen samen met pnns Bemhard en de Zwitserse Lockheed- employé Frits Meuser. Zowel Meuser als Teengs Gerritsen, beiden goede vrienden van prins Bemhard. werden er door Hauser van verdacht een hoofdrol te hebben ge speeld in de steekpenningenaffaire rond de prins. Op het Amsterdamse gerechtshof kon nog niet worden meegedeeld of de klacht straks een vervolg krijgt of dat ze wordt geseponeerd. Aangenomen werd dat dit afhankelijk is van de in houd van het rapport-Donner. Tachtig procent van de kosten van dit laboratorium worden binnen enkele ja ren door volksgezondheid betaald. Het Wilhelminafonds wil voorts steun blijven geven aan de vijftien regionale kankercentra, waar ongeveer één derde van de 36.000 nieuwe kankerge vallen per jaar. poliklinisch of klinisch wordt behandeld. Volgens een nieuwe opzet worden de kankercentra ver deeld in integrale en gespecialiseerde kankercentra als samenwerkingsver banden. De drie integrale centra komen in Amsterdam, Rotterdam en Gronin gen. Deze centrs hebben volledige voorzieningen voor diagnostiek en be handeling van de meeste vormen van kanker, voor het verrichten van basis- research en klinisch wetenschappelijk onderzoek. Deze centra richten zich op een omliggende bevolkingsgroep van twee a drie miljoen inwoners. (Van onze Haagse redacteun DEN HAAG - De raad van de waterstaat heeft minister Westerterp (verkeer en waterstaat) geadviseerd de Markerwaard in te polde ren. De raad. een onafhankelijk college van deskundigen dat zich op verzoek van de bewindsman over deze kwestie heeft gebogen, geeft de voorkeur aan de zogenaamde zesde variant van de dienst Zuiderzeewerken, wat inhoudt een inpoldering met tussen de dij ken van de nieuwe polder en de kust van Noord-Holland ruimte voor flinke randmeren. De raad heeft die meren als duidelijke aBngtboaen aa„ m,„,5ter WesieiWip. voorwaarden gesteld in verband met d]f er no(, i)et kab,netsbe, aad met de noodraak voor de aierhuishou- aj,, collega mmisters over moet spre- ding de openluchtrecreatie en het bc ken De adviezen van de raad van de houd van het karakter van de steden watetslaat e„ de rijksplanologische aan het IJsselmeer De raad heeft in het commissie vormen de voornaamste in luidden gelaten of de nieuwe polder fomla,ieb,onnen waatop de regering plaats moet bieden aan de tweede na tionale luchthaven. F,en advies daar over komt nog van de rijksplanologi sche commissie. Het nu nog geheime advies van de raad van de waterstaai is eerder deze week uiteindelijk een voorlopige beleidsbes lissing moet nemen Minister Westei- terp zei onlangs in een tv-uitzending te hopen dat hei kabinet nog voor het einde van dit Jaar tot dat besluit zou kunnen komen Daarna volgt een uitgebreide inspraak procedure waama de regering de defi nitieve beslissing zal nemen Positief Hoewel hij het rapport nog niet op tafel had. hield minister Westerterp er al ge ruime tijd rekening mee dat het advies van de raad van de waterstaat positief zou zijn Voor de tv verklaarde hij on langs' ..De voornaamste voordelen van de inpoldering zijn landaanwinning en werkgelegenheid Het nieuwe land kun nen we voor een groot aantal besrem mingen gebruiken, terwijl de inpolder ing vooral voor de mensen uit Amster dam en omgeving een flink stuk werkge legenheid zal opleveren" Als één van de mogelijkheden voor het gebruik van het nieuwe land noemde de bewindsman de aanleg van een natuur gebied Als voornaamste nadeel van in poldering voerde hij het verlies van een grote waterplas aan Hij nam aan dat de raad van de waterstaat, die jaren nodig heeft gehad om tot het advies re komen, in het rapport aan zou geven hoe vervui ling van het overblijvende watergebied voorkomen kan worden Of dit inderdaad het geval is werd woensdag nog niet duidelijk. In een voorlopige reactie op het rapport noemde Marten Bierman, ex-voorzitter en nu adviseur van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer, de conclu sie van de raad teleurstellend. Bierman ..Met de inpoldering wordt niets opge lost. De problemen worden alleen ver schoven Men wil een nieuw natuurge bied in de polder Maar realiseren de he ren ach dan niet welk natuurgebied ze kapot maken wanneer dat deel van het IJsselmeer wordt drooggelegd Dc vereniging vindt, dat de inpoldering overbodig is. Bierman: ..Maar we blij ven hopen dat er hij de rijksplanologi sche commissie zoveel gezond planolo gisch inzicht zal zijn. dat men daar v oor behoud van het IJsselmeer zal pleiten (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11