Veel interesse voor opleiding tot hoger Zeeuwse ambtenaar Honderd gulden boete voor verwaarlozing hond Spraakverwarring bij behandeling van WMZ-bezwaarschrift Kampeerder dient klacht in over verwijdering van camping AMGAS-PERSONEEL MIDDELBURG DROEG STEENTJE BIJ TOT UITBREIDING Nooit eerder zoveel belangstelling Edo Douma tweede toneeladviseur WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 VOOR HET EERST TWEE KLASSEN gemeente-administratie II moeten in september en oktober'76 nog examen doen. De heer De Schipper toonde zich daar niet erg gelukkig mee. ..Het is een beetje een onbevredigende toestand dat de examens zo laat worden gehouden. Het was beter geweest wanneer ze aan het eind van het schooljaar vielen meende hij. Gebrek aan gecommitteei GOES - Voor de opleiding tol hoger be stuursambtenaar aan de bestuurs- school Zeeland blijkt bijzonder veel belangstelling te bestaan. Tot nu toe hebben dertig Zeeuwse ambtenaren zich aangemeld. „Het is nooit eerder gebeurd dat er zoveel belangstelling voor was. Voor het eerst in de geschie denisvan debestuursschool moeten we rv„», A„Lrt 1. twee klassen vormen", zei de directeur JDaHlGSnOC keytOemOOI van de bestuursschool Zeeland, G. M. de Schipper, dinsdag tijdens een ver gadering van het algemeen bestuur in het stadhuis te Goes. Uit de mededelingen van de heer De Schipper bleek verder dat de interesse voor de opleiding tot administratiel ambtenaar (mavo- en leao-niveau) min der groot is: 12 aanmeldingen. „Dat aantal is gering, maar de laatste jaren waren de aanmeldingen van mavo mensen toch al aan de lage kant", ver telde directeur De Schipper. „Voor de opleiding totbestuursambtenaar (havo- en meao-niveau) hebben we 21 aanmel dingen. Daarvoor komt een volwaardige klas in Goes". De heer De Schipper constateerde dat het aantal aanmeldingen voor de oplei ding gemeentefinanciên dit keer aan de lage kant ligt. Er hebben zich vijf amb tenaren opgegeven. „In vergelijking met overig Nederland heeft Zeeland al tijd meer mensen gehad voor gemeen te financiên dan voor GA-II (hoger be stuursambtenaar). Dat is nu radikaal gewijzigd", aldus directeur De Schip per. Hij wees er op dat van de nieuwe studen ten er iets meer dan tien nog geen werkkring bij de overheid gevonden hebben. „Dat is nog geen verontrustend cijfer. Maar ik doe toch een beroep om deze mensen als stagière in dienst van de gemeente te nemen", betoogde de heer De Schipper. De resultaten van het afgelopen school jaar noemde de directeur 'goed'. Van de deelnemers aan de opleiding gemeente-administratie I behaalden er 37 een diploma, waarvan 7 in een stu dieduur van 2 jaar; 19 leerlingen slaag den niet. Het diploma gemeentefinan- ciën werd door 4 ambtenaren behaald. De studenten voor het diploma den is - zo bleek uit de toelichting - voornaamste oorzaak van het late exa men. Het algemeen bestuur stemde in met de begroting voor het school] aar 197611977. evenals met het jaarverslag 1974'1975. Gedeputeerde J. Stenvert weeserop dat van de 2990 lesuren er 2030 door losse docenten gegeven worden en 960 uren door het vaste personeel. Hij vroeg zich af hoe de juiste verdeling is. Voorzitter dr. D van der Wel zegde een schriftelijke verklaring toe. Het algemeen bestuur ging akkoord met het houden van een cursus bevolkings-boekhouding. De heer Van der Wel vertelde dat er tot nu toe 9 aanmeldingen voor zijn. ..Dat is wat aan de krappe kant. We hopen dat we aan 10 a 12 leerlingen komen", stelde hij. De cursus - die in het verleden schriftelijk werd gehouden, met slechte examenresultaten - wordt voor het Mini-popfestival soos Grijpskerke GRIJPSLERKE - Vrijdagavond wordt in de Jeugdsoos 'De Uithof in Grijps kerke een mini-popfestival gehouden. Aan dit festival wordt medewerking ver leend door twee Walcherse groepen. Dat zijn de 'Lazy Paradise Band' en 'Despe rado'. Beide formaties zijn afkomstig uit Koudekerke. Het mini-pop-festival in 'De Uithof begint om acht uur 's- avonds. Zwsch Genootschap houdt onderwijsdag .MIDDELBURG - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen houdt donderdag 14 oktober een onderwijsdag. Op deze dag worden aan de hand van de 'contourennota' van minister Van Ke- menade verschillende aspecten van het onderwijs belicht. Aanleiding voor de onderwijsdag is het 100 jarig bestaan van de Rijks Pedagogische Academie voor Zeeland in Middelburg. MET INGANG VAN 1 SEPTEMBER eerst aan de bestuursschool gehouden en duurt twee schooljaren. Ambtenaren die jaren geleden liet GA-I t diploma hebben gehaald, kunnen hun ]^Qg gGGFl §OC(ik6liriïï§ kennis gaan bijspijkeren. Het meen bestuur keurde de opzet zogenaamde herorienterings-leergang goed. De cursus duurt 25 weken nadruk zal liggen op de vakken econo mie. algemeen bestuursrecht en maat schappijleer. ür. Van der Wel deelde mee dat de cursus alleen doorgaat als er minstens 10 kandidaten voor zijn. Be doeling is om in november'"6 te begin- Stoppelveld afgebrand MHCV kan doorgaan VLISSINGEN - De Vlissingse hockey- vereniging MHCV mag het traditionele dameshocke.vtoernooi op 2 september alsnog houden. Na een stemming, waarin de voorzitter van de Stichting Sportbelangen de beslissende stem kreeg, werd dit dinsdagavond door de stichting besloten. De veldenverdeelcommissie had naar aanleiding van het besluit, dat er tijdens het gesloten seizoen geen toernooien mogen worden gehouden en dat de con ditie van de sportvelden door de droogte over het algemeen slecht is geadviseerd om het toernooi niet te houden Tijdens een uitvoerig gesprek en uit een toelichting van een bestuurslid van de hockeyvereniging werd duidelijk dat het met de conditie van de hockeyvel den nogal meeviel. Ook de heer P. Ventevogel. lid van de veldenverdeelcommissie, moest erken- nen dat de hockeyvelden er in verhou- S£deovertee ""f"'" ""'"jk VOOR KANTONGERECHT TERNEUZEN „Verder is het zo dat de hockey op hun eigen velden modderen. Mcotten zij die verknallen, dan is de hockeyvereniging de enige die hier nadeel van ondervindt. Dit in tegenstelling tot de voetbalvel den. waar vaak meerdere verenigingen op spelen", verklaarde de heer J H. E. Woltering. Een standpunt dat door meer leden van de stichting werd ge deeld. Het oordeel van de stichting werd door de voorzitter, de heer Ch J. Gillissen Verschage. in het voordeel van de hoc keyvereniging beslist toen de leden van de stichting - ach tin totaal-op vier-vier uitkwamen. NOORDWELLE - Dinsdag is een stop pelveld van M. van den P. (70) uit Noordwelle vrijwel geheel afgebrand. De brand werd opgemerkt door een passerende politiepatrouille. Van den P. was de slootkant aan het afbranden, toen het vuur uit de hand liep. De passerende politieagenten waarschuwden de brandweer van Haamstede en Renesse. Omwonenden hadden bij aankomst van de brandweer het vuur echter al uitgeslagen. Tijdens het uitslaan van de brand was Van den P. ui het vuur gevallen, maar werd doo r de politie op de been geholpen. Van den P. kwam met wat korter haar en de schrik vrij. gs bouw crematorium in Middelburg MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben voorlopig geen goedkeuring kunnen hechten aan het besluit van de Middelburgse gemeenteraad op de al gemene begraafplaats een zogenaamd 'toegevoegd' crematorium te bouwen. Het college van gs heeft het Middel burgse gemeentebestuur laten weten dat hiertoe eerst hel bestemmingsplan dient te worden gewijzigd. Dit kwam aan de orde in een dinsdag middag in het Stadhuis gehouden ver gadering van de Middelburgse gemeen teraadscommissie voor financiën. We thouder A. Bergshoeff kon in deze com missievergadering meedelen dat nu alle 84 bewoners van de duplexwoningen aan het Marijkepleln en omgeving ak koord gaan met het plan om deze wo ningen te renoveren. Aanvankelijk wa ren 74 bewoners akkoord gegaan, maar intussen hebben alle betrokkenen in stemming betuigd. De raadscommissie behandelde gisteren diverse voorstellen voor de raadsvergadering van aan staande maandagmiddag 23 augustus. Unaniem konden de commissieleden instemmen.met deze voorstellen. VOOR DE RAAD VAN STA TE OFFICIER: „DROEVIGE VERTONING' IN BEROEP TEGEN BESLUIT B. EN W. VAN GOES (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Tijdens de behandeling van het conflict tussen de Watermaat schappij Zuid-West Nederland (WMZ) en de gemeente Goes over een voor waarde over geluidsoverlast - dinsdag voor de afdeling geschillen van bestuur van de raad van state in Den Haag - ontstond enige spraakverwarring. De afgevaardigden van het college van burgemeester en wethouders van Goes hadden het over de geluidshinder van het opjaagstation aan de 's- Gravenpolderseweg, die zou bestaan in ondergrondse buizenstelsels. In de om streden voorwaarde wordt evenwel gedoeld op geluidshinder in de lucht. De staatsraden hoorden, onder leiding van dr. G. Veringa, de betogen aan en zullen de kroon advies uitbrengen. De WMZ is in beroep gegaan tegen een besluit van het college van Goes van 29 NCRV maakt film over Valkenisser ploeg voor 'Spel zonder Grenzen' KOUDEKERKE - Een televisieploeg van de NCRV, onder leiding van Gerard van den Berg, maakt donderdag over dag en 's-avunds opnamen van de Val kenisser ploeg voor 'Spel zonder Gren zen'. Zoals bekend doet deze 15-man sterke ploeg op woensdag 25 augustus in het Duitse plaatsje Bad Merken- tlieim mee aan deze internationale wedstrijd. Donderdagavond om zeven uur brengt de Valkenisser ploeg - bij wijze van af scheid - een groet aan de bevolking op het Dorpsplein te Koudekerke Daarna hoopt men mentaal gesterkt vrijdag al te reizen, 's-Avonds is er ook een bijeen komst in Dorpszicht te Koudekerke, waarvoor burgemeester S Francke is uitgenodigd. De NCRV zal verscheidene opnamen rond de ploegleden maken. Het filmpje geldt als een 'voorafje' aan de uitzen ding van de wedstrijd in Bad Merken- theim. Overigens is die uitzending pas op zaterdag 28 augustus. De BRT zendt 'Spel zonder Grenzen' woensdag 25 au gustus rechtstreeks uit. Rijden onder invloed: 3 weken gevangenis MIDDELBURG - Voor rijden onder in vloed met een personenauto, weigeren van de bloedproef en rijden terwijl een rij-ontzegging liep is de Goesenaar G. K. door de politierechter veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en twaalf maanden niet rijden. De politierechter wees schriftelijk vonnis in deze zaak. die vorige week dinsdag werd behandeld. K, hoorde toen zes weken gevangenis straf tegen zich eisen en achttien maan den niet rijden. oktober 1973. Daarbij werd een voor waardelijke vergunning verleend voor het nieuwe gedeelte van het opjaagsta tion voor drinkwater. Met name werd bezwaar gemaakt tegen de voorwaarde waarin staat, dat het geluidsniveau van de inrichting ten hoogste 40 dBA ivooi de tuinen in de omgeving, de winkels en werkruimten) en 25 dBA (voor woon- en verpleegruimten mag bereiken De WMZ voert aan. dat de voorwaarde niet voldoet aan de hinderwet. Uit de beto gen van de afgevaardigden van de ge meenten. de heren J. Westerop en W. J. van As. viel op te maken dat men de voorwaarde had gesteld 'om het zekere voor het onzekere te nemen'. De vertegenwoordigers van de water maatschappij. de heren H. J van den Berge en C. E. van Gremberghe verze kerden de staatsraden dat de eis onbil lijk is en dat het door het opjaagstation veroorzaakte geluid te verwaarlozen is. De woordvoerders van de gemeente ontkenden dat niet. maar legden uit dat de pompen van het station vermoede lijk wel moeten worden aangewezen als de bronnen van trillingen in onder grondse buizen. Met de opmerking dat deze klacht niet in de stukken tot uiting was gekomen en dat die ook niet aan de orde was. werd het stellen van vragen gestaakt en werd de zitting gesloten. TERNEUZEN - Voor liet kantonge recht in Terneuzen dienden dinsdag twee zaken waarin sprake was van verwaarlozing van honden. Kanton rechter mr. C. J. M. van Hees stelde bij de berechting van R. H. uit Hulst, voormalig eigenaar van een cocker- spaniel (de hond werd bij de uitspraak verbeurd verklaard) dat het tot het cul tuurpatroon van de mens moge beho ren er huisdieren op na te houden maar dat dit dan wel op een menswaardige manier dient te gebeuren. Op 3 maart trof de politie in een schuur op het achtererf van de woning van H. in de Walmolenstraat de hond aan, vastr gebonden aan een ketting die met een touw aan de zoldering bevestigd was. Het dier had een bewegingsruimte, die 1 vierkante meter besloeg en die bedekt was met faecaliên H ontkende deze tenlastelegging en daarom besloot de kantonrechter tot aanhouding van deze zaak om de controleur van de Dierenbe scherming te horen. Op 23 maart werd dezelfde hond door de politie wederom aangetroffen in een afgerasterde ruimte in hetzelfde perceel, groot ongeveer 1.5 vierkante meter Ook nu weer was er een grove vervuiling door faecaliên en urine, bovendien was er geen drinkwater. H. erkende dit feit en zei: „Ik heb drie kleine jongens, die liggen 's-morgens ook nat, logisch dat dit met een hond ook zo is." H. had zich over de portuur van de politieambtenaren niet erg vleiend uitgelaten: „Jullie zijn een stel letje voddebalen Officier mr Th Lebret noemde de situa tie een meer dan droevige vertoning. „U bent opvoeder, zowel van uw kinderen als van uw hond" Aan dit laatste ont brak volgens mr. Lebret heel veel Hy wilde daarom boven het schikkingsbed rag van 100 gulden gaan en vroeg naast de verbeurdverklaring van het dier 50 gulden meer De kantonrechter liet het bij de 100 gulden, omdat de hond nu toch weg is F. S. uit Middelburg was volgens de maatschappelijke werker T. de Jonge uit diezelfde stad die hem vertegen woordigde. 'dol op dieren'. Hij had op 3 maart in een huis te Biervliet drie hon den zitten. De toestand waarin een er van, een Deense dog verkeerde, recht vaardigde de uitspraak over de mens lievende dierenliefde geenszins. ..Men kon xylofoon spelen op de ribben van het dierzo omschreef de kanton rechter de skeletachtige toestand waarin hij het dier op de ter beschikking staande foto's kon ontwaren. Via de die renbescherming kwamen de drie hon den in een asiel terecht. Oorspronkelijk hield S er vier. maar in een dramatisch Hij wilde graag van de heer De Jonge vernemen of deze er al eens over nage dacht had wat een gemiddelde grote hond per maand aan voeding, anti tetanusspuit en bijkomende verzorging kost. Nog liever wilde hij weten wat de kosten van vier honden zijn. Hij vond het 'een wonderlijke greep van S. om er ten tijde van zijn werkloosheid vier honden op na te houden. Twee - zoals nu met een volgens de maatschappelijke werker slech t betaalde betrekking die S. heeft - vond hij al bedenkelijk en niet te rijmen met diens grote dierenliefde. De officier: ..Dit zijn dolheden die zich niet laten financieren. Je ziet er trouwens op de foto's niet veel van dat S. dol is op dieren. Tegen de maatschappelijk wer ker die tot deze conclusie gekomen onderling gevecht waarin het meute- zei mr- Lebret: „Uw denkwerk in deze instinct een rol ging spelen was een stelt mij teleur..Zielige, vervuilde, ar- kleine hond door een Duitse herder moedige wrakken", betitelde de officier de dieren aan de hand van de foto's. Hij opperde dat de maatschappelijke bege leiders van S. toch ook eens zullen moe ten praten over de kosten die de honden vergen. Hij eiste (na de uitleg over de doodgebeten. Gemachtigde De Jonge vertelde dat S. destijds te kampen had met huwelijks moeilijkheden waardoor het huis in Biervliet er meestentijds verlaten bij lag. De Deense dog heeft S. thans niet financiële omstandigheden van S. door meer. de overige twee honden zijn hem de heer De Jonge) een boete van 60 gul door het asiel teruggegeven. Ze verke- den maar waarschuwde dat deze sym- ren volgens de maatschappelijk werker bolisch was. De kantonrechter sloot op een vraag van mr. Lebret in goede zich er bij zijn uitspraak bij aan. conditie MIDDELBURG - De slepende zaak rondom de benoeming van een tweede toneeladviseur in Zeeland is eindelijk rond. Met ingang van 1 september is als tweede adviseur - naast Ad van Noort- Edo Douma uit Den Haag benoemd. Dit werd dinsdag bekend in de verga dering van de sectie theater van de Zeeuwse Culturele Raad Edo Douma - die tot nu toe verbonden was aan het beroepstoneel iNieuwe Komediei - had in Zeeland via de Zeeuwse Komedie al contacten met het amateurtoneel. Hij gaat zich ais provinciaal toneeladvi- seur vooral bezig houden met de drama tische vorming Hiervoor wordt bij het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming in samenwerking met het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) een afdeling drama opgezet. Huwelijksvoltrekking Oosterscheldebodem gaat niet door YERSEKE - Jan Perdaan en Thea H.olleman uit Schiedam zullen ge woon 'ja' tegen elkaar moeten zeg gen als ze in het huwelijk willen tre den. Ze hadden dit traditionele ja woord willen vervangen door het wat minder gebruikelijke "blub'. Jan en Thea - beide zijn enthousiaste sportduikers - hadden op de bodem van de Oosterscheldc in het huwe lijk willen treden. Wethouder C. Slabbekoorn van Reimerswaal had zich bereid verklaard om als ambte naar van de burgerlijke stand met het jonge paar naar de duistere Oos terscheldebodem af te dalen en daar de huwelijksplechtigheid te leiden. Maar de officier van justitie in Mid delburg heeft een streep gehaald door het plan voor deze bijzondere huwelijksvoltrekking. De wetschrijft voor dat huwelijken in 'het huis van de gemeente' worden voltrokken. Daarvan kan in bepaalde gevallen worden afgeweken als er een geldige reden voor is. bijvoorbeeld bij ern stige ziekte van bruid of bruidegom of een van de naaste familieleden. De officier van justitie achtte in dit geval geen dringende reden aanwezig om ontheffing te verlenen en gaf geen toestemming aan de ambtenaar van de burgerlijke stand om het huwelijk op deze bijzondere plaats te voltrek ken. „Jammer", vond de heer Slabbe koorn. ..Ik had er graag aan meege werkt, want het had nog eens extra de aandacht kunnen vestigen op de Oosterschelde met zijn gezonde mi lieu en natuurlijk ook op de duik sport". De heer Slabbekoorn heeft nog nooit gedoken. Als het onder wa ter in het huwelijksbootje stappen van Jan en Thea zou zijn doorgegaan, dan zou de heer Slabbekoorn eerst geïnstrueerd door leden van de Schiedamse onderwatersportver eniging een viertal proefduiken ge maakt hebben. Het sportieve paar was dinsdag niet te b ereiken voor commentaar op de beslissing van de officier van justitie, maar volgens de heer Slabbekoorn zuUen beide duikers wel met. iets an ders op de proppen komen om hun trouwdag in het teken van de duik sport te laten staan. OP WESTHOVEBIJ DOMBURG AUTO MET TRACTOR WEGGESLEEPT: SCHADE MIDDELBURG - Een inwoner van Hardenberg heeft bij de rijkspolitie in Domburg een klacht gedeponeerd over het optreden van een camping exploitant, die vernielingen zou heb ben aangebracht aan zijn auto toen deze van het terrein moest worden verwijderd. De exploitant van de camping 'Westho- ve'. de heer A. Wisse, stelt hiertegeno ver, dat hij de Hardenberger - de heer J Bedrijf uitgebreid met 1400 m2 Eind september voltooiing grote vlucht hebben genomen. Direc teur Aalders prees in zijn toespraak ook de goede band die er is tussen het perso neel onderling en hoopte dat de saam horigheid van het personeel gehand haafd mag blijven. Na het officiële ge deelte. dat ook werd bijgewoond door de heer Van Eek, directeur van de installatie-divisie van OGEM, van welk MIDDELBURG. Dinsdagmiddag werd va" concern AMGAS deel uitmaakt, bleven op het klein industrieterrein aan de Oude Veerseweg te Middelburg de uit breiding van AMGAS BV officieel ge vierd. De directeur van AMGAS BV. mr. J P. Aalders. benadrukte in zijn toespraak dat de uitbreiding gerealiseerd kon worden door de volle inzet van alle me dewerkers. Deze inzet werd symbolisch uitgedrukt, want aMe op dit moment bij AMGAS in dienst zijnde medewerkers droegen bij deze eerste steenlegging een steentje (met eigen naam) bij. „Het is voor velen een uitdaging ge weest het bedryf van de grond af op te bouwen met alle voor- en tegenspoed en reeds herhaaldelijk bleek het nodig aanzienlijk uit te breiden. Het eind daarvan is ook nog niet in zicht", aldus directeur Aalders. Het bedrijf dat in 1971 begon met 8 werknemers is in korte tijd uitgegroeid tot een bedrijf met momenteel 49 werk nemers. Ook zijn er verkoopvestigingen in België en Duitsland. Het Middel burgse bedrijf, dat al een oppervlakte van 6.000 m2 besloeg, is met ruim 1400 m2 uitgebreid. De nieuwbouw begon m mei en zal ongeveer eind september worden voltooid. AMGAS BV houdt zich bezig met de fa bricage van metalen gasafvoermatena- 'len. waarvan om. de bouwpakket ten voor openhaard-schoorstenen een De laatste steentjes worden onder grote hilariteit bijgedragen de genodigden en het personeel nog enige tijd bijeen in de bedrijfskantine. Met een barbecue-avond voor het per soneel en hun dames zal binnenkort de uitbreidingsfestiviteiten worden beslo- In de vergadering van de sectie theater werd ook bekend dat het provinciaal bestuur op korte termijn - mogelijk vol gende week - de inzending voor de Aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws talent 1976' opent. Deze prijs wordt dit jaar uitgereikt in de sector literatuur. De prijs - die een bedrag van 3.000 gul den omvat - wordt uitgereikt aan een ol meer aankomende auteurs uit Zeeland of auteurs met specifiek Zeeuws werk. De Jury die de inzendingen beoordeelt en de pryswinnaansi aanwijst bestaat uit de schrijver Mischa de Vreedeen Jan Elburg en de recensent Han Jonkers. De uitreiking van de prijs gebeurt waar schijnlijk eind november. Met de sectie muziek, die dinsdag ook vergaderde, had de sectie theater kri tiek op het ontwerp-cultuurplan voor de periode 1978/ 80. Beide secties vonden de inleiding te lang en de uitgangspun ten te uitgebreid Men sprak zich ook uit voor een meer planmatige opzet. De sectie muziek sprak zich verder uit tegen de gedachte om met de sectie theater op te gaan in één nieuwe sectie. In de sectie theater kwam dit punt dins dag nog niet aan de orde. De sectie muziek stond verder positief tegenover een subsidie-aanvraag voor een festival van jeugdmuziekkorpsen dat 11 september in Vllssingen wordt gehouden Men was van mening dat dit evenement in aanmerking dient te ko men voor provinciale subsidie. Melling - nadat hij deze na een me ningsverschil vertrek had aangezegd, in het bijzijn van getuigen tot viermaal toe heeft gewaarschuwd dat hij. zo de heer Melling weigerachtig zou blijven, de auto met zijn tractor van het terrein zou moeten slepen. De Hardenbereger vol hardde in zijn weïgenng en wilde tens lotte ook met voldoen aan het verzoek van de campinghouder de wagen van het stuurslot te zetten. Bij het wegslepen zou toen - volgens de opgave van de heer Melling - voor 2.400,- schade aan de wagen zijn ont staan. De onenigheid tussen de campinghou der en zijn gast uit Hardenberg ontstind toen de heer Melling zich mengde in een conflict tussen de campinghouder en een andere, uit Zwitserland afkomstige kampeerder. Op de camping 'Westhove' is het niet toegestaan om te vliegeren. De campingexploitant hierover: „Er lopen hier veel kinderen en dan kan er bij neerstorten groot gevaar ontstaan. Ook wordt er, om neergestorte vliegers op te halen, over landbouwgronden af gelopen waardoor schade ontstaat. Maar het belangrijkste is dat vliegers hier levensgevaarlijke dingen zijn." Op het moment dat de campingexploi- Van Egmond 'op drift' in Middelburg NIEUWE KERK, MIDDELBURG Orgelconcert door Plet v met composities van o.a Pachelbel Bach, Saint-Saèns. Mendelssohn en Verschraegen. Met het orgelconcert, dat Piet van Eg- mond in de Nieuwe Kerk te Middelburg gisteravond uitvoerde, sloot de Stich ting Orgelcentrum een bijzonder suc cesvol eerste seizoen af. De concerten, die zich op een vrij gestadig wekelijkse dinsdagavond afspeelden, mochten zich in een meer dan verheugende belang stelling bevinden, waarbij dan als hoog tepunt kwam de uitverkochte Nieuwe Kerk toen het Canadese jongenskoor optrad. Het is misschien mogelijk om naast orgelrecitals, zoals die er talloze zijn. ook eens een enkele keer een com binatie orgel-fluit of orgel-zang te orga niseren De belangstelling zal er zeker niet minder om zijn. De commissie heeft in ieder geval even tijd om zich te bera den. Piet van Egmond is voldoende bekend om een breed publiek te trekken naar de plaatsen waar hy speelt. De organist is in de loop der jaren vaak hoog bejubeld en weer verguisd, iwie herinnert zich niet het absolute record aan ingezonden stukken na zijn laatste recital in deze kerk), is de organist-dirigent steeds doorgegaan om op zijn manier muziek aan de mensen over te brengen. Zijn vi sie op de Matthaus-passlon is geheel af wijkend van die van vele dirigenten, maar daarom niet minder gewaardeerd. Zijn televisiepraatjes met voorbeelden over dit onderwerp W2ren een propa ganda. die zijn uitwerking niet miste. Gisteravond stonden op zijn pro gramma de namen van niet minder dan acht componisten, waarbij de concert gever dan nog met een improvisatie be sloot Piet van Egmond opende dit concert met 'Herr Gott. dich loben alle wir" van Pachelbel. Het is nu niet één van Pa- chelbels meesterwerken en waarschijn lijk had het meer weg van een opmaat tot de rest van dit programma. Joh Seb Bach was vertegenwoordigd met het alom bekende 'Wachet auf, ruft uns die Stimme'. door de organist op ingetogen wijze gespeeld. Het tempo is wat aan de lage kant, maar wie Van Egmond wel vaker hoort spe len, is dat niet vreemd. Een populair werk is uiteraard ook het eerste deel uit het orgelconcert in F van Handel, getiteld 'De koekoek en de nachtegaai'. Naast deze twee dieren, die in de muziek bij vele componisten inspi ratie opdeden, zat ook nog een echo effect Ook hier weer meer een publiek- trekkertje dan een echt werk. dat de componist Handel mag sieren. De 'Sonate no. 1' van Mendelssohn kreeg van Piet van Egmond in de hoek- delen een fraaie vertolking. Eindelijk was het 'Allegro assai vivace' ook wat het moet zijn. De organist kon zich (en deed dat ook) geheel en a 1 uitleven in het slotdeel. Het 'Preghiera' van Bossi was meer een niemandalletje en een grote tegenstel ling tot het 'Benedictus' uit op. 59' van Max Reger. dat compositorisch bedui dend meer inhoud had. De organist be handelde deze materie overeenkomstig. Daarvoor had Van Egmond Camille Saint-Saëns gestalte gegeven in diens derde 'Fantasie op. 157', een levendig tant de man uit Zwitserland het vliege ren verder onmogelijk maakte door de werk metsnelle passages. De Partita oc- verbinding tussen vlieger en vlieger- haspel los te maken bemoeide de heer Melling zich met de zaak. De heer Wisse hierover: „Waar bemoeide de heer Mel ling zich mee? Hij dacht zeker dat ik geen Duits verstond." Dit meningsverschil liep er op uit, dat de campingbeheerder de Hardenberger ge lastte de eerstvolgende dag te vertrek ken. De heer Melling wilde hieraan geen gehoor geven. Decampingexploitanl: „Het is particu lier terrein en als we het niet meer met elkaar kunnen vinden behoort hij te gaan. Er waren getuigen bij, dat ik heb ge waarschuwd, dat ik er mijn trekker voor zou gebruiken. Eigenlijk gaf hij me zlefs opdracht om de auto van het terrein te verwijderen. We hebben ook zijn vouwcaravan opgeruimd. Hij stond er bij te kijken en herhaaldelijk hebben we gevraagd: „meneer zeg nu hoe het moet, anders beschadigen we de zaak." tavl toni super 'Veni Creator' briel Verschraegen, bleek een stuk met afwisselend karakter. Het was niet overal even boeiend, maar had in de snelle passages indrukwekkende mo menten. waarbij het slot wat abrupt eindigt Piet van Egmond eindigde, zoals hij ge bruikelijk doende is. met een improvisa tie. Alle remmen, zo die er van tevoren hadden bestaan, waren weggevaagd, en zo kreeg ik de organist te horen in Hongaars-Spaanse flarden muziek, vermengd met Chinese klanken en wat Wagneriaanse invloeden in gepunc- teerde levendige ritmen, waarbij de or ganist na een klein somber middendeel direct weer op de vrye toer ging en met enige forse welluidende klanken dit concert in majeur eindigde. Grote belangstelling en een langdurig applaus, het welk door Plet van Eg mond zwaaiende vanafde 'orgeltribune' werd beantwoord. A.L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8