Politieke geschiedenis van de v.o.w. thans ruim 5 jaar oud Duiven via oosten de provincie binnen KAMER VERWACHT IN BEGROTING ANTWOORD SCHELDE-OEVERVERBINDING Bevolking Schouwen-Duiveland groeit omdat men er wil wonen „ACTIEVER AANKOOPBELEID BIJ GEMEENTE VLISSINGEN" Raadslid Kempe bij opening expositie: WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 TECHNISCHE VOORBEREIDINGEN AL VEEL EERDER BEGONNEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het begin van de poli tieke geschiedenis van de vaste oever verbinding over en onder de Wester- scheldc. de brug-tunnelcombinatie tussen Kruiningen en Perkpolder. ligt een jaar of vijf terug. De technische voorbereidingen beginnen nog eerder: in de loop van de jaren "60. Rijkswater staat en een combinatie van negen aannemers sluiten in 1971 een overeen komst om tot een ontwerpbestek te komen, compleet met tekeningen en een kostenbegroting. Kort daarop stelt de speciale Stichting Oeververbinding in haar 'Dossier VOW": „Dit project - een vorm van samenwerking tussen overheid en particulier initiatief - is thans zover dat een definitieve beslis sing kan worden genomen. De beslis sing is er nog steeds niet". Eind april 1971 geven de staten van Zee land goedkeuring aan de NV Westerschelde-Oeververbinding. De onderneming krygt 'groen licht' om ac tiviteiten voor de bouw van het project te bundelen en zal ook de bouwopdracht moeten verlenen Ook zal de NV de ex ploitatie van de vaste verbinding ter hand nemen. Eind juni 1976 - ruim vijf jaar later - zegt minister Westerterp van verkeer en waterstaat dat de regering nog geen tijd heeft gehad om over de bouw van de vaste oeververbinding een beslissing te nemen: „De verbinding zal worden bezien in het licht van de totale economische problematiek van het land en de ontwikkelingen daarin op de mid dellange termijn. Het project zal deel uitmaken van de voorbereidingen van de begroting voor 1977". Tussen deze tijdstippen zijn er veel ont wikkelingen geweest. Pertinente uit spraken. voorzichtige veronderstellin gen, commentaren en telegrammen In dit overzicht zullen ze kortheidshalve achterwege blijven. De draad wordt op genomen bU stormachtig applaus. In november 1975 weerklinkt het in de burgerzaal van het gemeentehuis in Hulst Minister Westerterp onthult daar. dat hij het kabinet heeft voorge steld positief te beslissen over de mede werking van het rijk aan de totstand koming van de vaste oeververbinding. De bewindsman, op stap met een dele gatie KVP'ers. spreekt de verwachting uit dat het kabinet nog voor de behan deling van de begroting van verkeer en waterstaat (begin december 1975) een beslissing neemt: „Ik heb er alle ver trouwen in. dat nog in november een po sitieve beslissing wordt genomen De laatste beletselen lijken weggenomen Minister-president Den Uyl maakt eind november 1975 bekend, dat bij het ne men van een beslissing over de vaste oeververbinding zal worden gekeken naar de situatie op de bouwmarkt Met name zal worden bekeken in welke sec toren en in welke regio's de grootste problemen bestaan. In de ministerraad is wel over de verbinding gesproken. Een beslissing is nog niet genomen. 1 december 1975 de beslissing blijft uit Politiek Den Haag weet. dat minister Duisenberg van Dnanciên bedenkingen neelt tegen het beroep op de kapitaal markt. dat de bouwers van de verbin ding zullen moeten doen. Tien dagen later is de tweede kamer eensgezind van oordeel, dat de regering op korte termijn toestemming moet geven voor de bouw van de der de Westerscheldevei binding - niet is toegekomen. Ook aan de voorgenomen besprekingen over stimulering van de werkgelegenheid is de regering niet toe gekomen. Provinciale staten nemen kennis van het uitstel en sturen minister Westei- terp een ijlmotie, waaruit diepe teleui- stellmg spreekt PvdA-woordvoerdei P J Huijbrecht citeert een dichti egeltje „Het leek zo dichtbij, maar het is zo vei af In de motie wordt gevraagd de be slissing niet verder uit te stellen Als het nieuwe jaar precies twee weken oud is. wordt in politiek Den Haag ge zegd dat tijdens de besprekingen in de ministerraad twee Zeeuwse hangijzers aan elkaar worden gekoppeld' de afslui ting van de Oosterschelde en de bouw van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde De beslissing over de oeververbinding blijkttweedagen later- 16januari 1976- opnieuw uitgesteld. Deze keei voor enige maanden. „Over de verbinding zal binding. Dat blijkt uit de reacties tij- worden beslist in het kader van de be- dens de behandeling van de begroting van minister Westerterp, PvdA, KVP ARP. C'Hl" en SGP maken de minister duidelijk geen verder uitstel te willen. Bij het uitblijven van duidelijke toe handeling van de prioriteiten in de be stedingen". zo heet het. De minister president ontkent de veronderstelde koppeling. Hij zegt de beslissing over de oeververbinding eerder te verwachten zeggingen belooft de KVP'er De Bekker dan die over de Oosterschelde. Den Uyl i motie in te zullen dienen, waarin de meent dat het nieuwe uitstel niet bete kent da ter problemen ontstaan rond de voor de uitvoering van "te nemen beslissingen over investerin gen voor veerboten. Zeeland reageert teleurgesteld. Gedeputeerde Kaland: „Dit kabinet excelleert in het uitstellen van beslissingen" en 'Een Zeeuwse stem is in Den Haag geen cent meer waard'. Drs. M. C. Verburg (voorzitter van de Stichting Vaste Oeververbinding Wes terscheid e) spreekt van een tegenvaller en roept op tot blijvende politieke acti viteit. regering wordt uitgenodigd toestem ming te gevi het project. Zes dagen daarna -17 december 1975 - dringen tien leden van de eerste kamer bij de ministerraad aan op zo snel mo gelijke medewerking aan de bouw van de vaste oeververbinding. Het zijn le den van alle fracties, met uitzondering van D'66. Op dezelfde dag aanvaardt de tweede kamer met overgrote meerderheid de aangekondigde motie van de KVP'er De Bekker. De regering wordt uitgenodigd txOItlCIKlf* tTHHinCl nog voor de jaarwisseling positief te beslissen. De PPR-fractie en de D' 66'ers Imkamp en Van Mierlo stem men tegen de motie. Minister Westerterp deelt kamervoor zitter Vondeling eind januari mee. dat de regering in staat zal zijn 'in de loop van de komende maanden' te beslissen CUzplill" aver de aanleg van de vaste oeverver- a o binding. Het KVP-kamerlid De Bekker Op 19 december 1975 blijkt de kabmets- bad bJ vondeling geinfor- beslissing opnieuw uitgesteld. Dit teer metrd „aar de stand van zaken van het voor enkele weken De ontwikkelingen project. rond de gijzeBngsaffaires hebben de re. Müilster Duisenberg wil op 2 maart 1976 gering zo in beslag genomen, dat men een vrij baan n aan de stich. aan een aantal onderwerpen - waaron- tmg vaste Oeververbinding Wester- JAARVERSLAG PPD: GEEN MIGRATIE DOOR AANBOD VAN WERK schelde om op de Nedeilandse kapi taalmarkt geld te lenen voorde uitvoei-' Ing van het project. Dat volgt uit zijn antwooiden op vragen van het tweede- kamerlid De Beei ivvdi. waarin hij stelde dat buitenlandse bedrijven wel geld lenen op de Nederlandse kapitaal markt. Duisenberg maakt verschil tus sen leningen naai het buitenland en le ningen binnen het land en betitelt de kapitaaluitvoei als zijnde van belang voor de internationale concurrentiepo sitie van ons land „Zou die kapitaaluit- voer niet plaatsvinden, dan zou op de valutamarkt onvermijdelijk een op waartse diuk op de gulden ontstaan, hetgeen de internationale concurren tiepositie van het Nederlandse bednjfs- leven zou doen verslechteren. Met het oog hierop is dan ook de Nederlandse kapitaalmarkt opengesteld voor bui tenlandse e_mittenten aldus de minis ter. „Een omvangrijk extra binnenlands beroep op de kapitaalmarkt, dat door de aanleg van de verbinding zou wor den veroorzaakt, kan daarentegen via de daardoor veroorzaakte opwaartse druk op de rentevoet deze noodzake lijke kapitaaluitvoer belemmeren of zelfs tot kapitaalinvoer leidenaldus Duisenberg. Volgens de bewindsman moet verder worden bedacht, dat een staatsgarantie - zoals die voor de VOW '- bestedingen uitlokt, die zonder die garantie niet plaatsvinden: „Zoiets leidt tot een extra beslag op de natio nale middelen, hetgeen weer van in vloed kan zijn op de voor de komende jaren vast te stellen omvang van het aanvaardbare begrotingstekort. Mede daarom is de beslissing over de oever verbinding uitgesteld". Ineen interviewmetdePZC(3juli 1976) geven de economen prof. C. de Galan en prof. B. Goudswaard als hun mening, dat het onjuist zou zijn als de regering de bouw van de vaste oeververbinding niet zou toestaan alléén op grond van het beroep, dat voor deze investering op de kapitaalmarkt nodig is. Prof. De Galan „De overheid doet weliswaar een flink beroep op de kapitaalmarkt, maar het is de vraag of dat de komende tijd ook in die mate vanuit het bedrijfsleven ge beurt. De particuliere investeringen zijn ingezak t. en het lijkt me niet onmogelijk, dat er daardoor wat ruimte zal ont- staan..." die gebieden in de bebouwde kom te vens een bestemmingsplan vast te stel- MIDDELBURG - De groei van de bevolking .van Schouwen- Duiveland berust voor een be langrijk deel op een uitbreiding van de woonfunctie van het schiereiland. Dat staat in het jaarverslag van de Provinciale Planologische Dienst voor Zee land. In het verslag wordt nog eens nader ingegaan op de re sultaten van het migratieon- derzoek werd uitgevoerd in de Duiveland is verricht. Het on derzoek wwerd uitgevoerd in de vorm van een enquête onder ge zinshoofden en alleenstaanden die zich tussen 1 januari 1970 en 1 oktober 1974 op Schouwen- Duiveland vestigden. Duidelijk werd onder meer dat van de ondervraagden 22 procent uit de Rijn mond afkomstig was. Verder bleek dat de motieven voor ves tiging op Schouwen-Duiveland die met werk te maken hadden, buiten be schouwing konden blijven. Belangwekkende motieven voor vesti- De PPD stelt verder dat ook in de dor pen rehabilitatie van belang is om de leefbaarheid op peil te houden. „In de komende jaren zal ook van provinciale zijde in toenemde mate aandacht wor den besteed aan de vernieuwingsplan nen voor stad en dorp", zo schrijft de dienst BERMBRANDEN IN GROEDE EN NOORDWELLE GROEDE-NOORDWELLE - Zowel in Noordwelle als in Groede zijn dinsdag de plaatselijke brandweren in actie moeten komen om bermbranden te blussen. In Groede kreeg men te maken met een vrij omvangrijke bermbrand nabij de camping Groede. In Noordwelle ont stond brand aan de Lokkershofweg, die door de brand weren van Noordwelle en Renesse werd bestreden. Noch over oorzaken, noch over schade was dins dagavond iets bekend. VLISSINGEN - De heer J. J. Kempe. nestor van de Vlissingse gemeenteraad, heeft gistermiddag op de binnenplaats van het gemeentehuis te Vlissingen een beeldententoonstelling van de Caro- luskring officieel geopend. Direct na de opening gingen de aanwezigen per fiets naar het plantsoen op de hoek van de President Rooseveltlaan met de Kou- dekerkseweg en het plantsoen voor het bejaardencentrum Ter Reede, waar eveneens een aantal beelden van de Ca- roluskring staan tentoongesteld. Voorafgaand aan de officiële openings handeling - het stuk slaan van een gip sen mal - deed de heer Kempe aan het aanwezige college van b. en w. drie sug gesties op het gebied van de beeldende kunst. „Het is nu al weer drie jaar geleden dat de Caroluskring met haar reizende ex positie Vlissingen aandeed. Dat vind ik te weinig Zou het niet mogelijk zijn om een vaste termijn aan te houden om ten toonstellingen van beeldende kunst naar Vlissingen te halen?" zo vroeg de heer Kempe zich af. Verder wilde het raadslid het college, maar ook de ge- Ploegwedstrijden in Nieuwdorp NIEUWDORP - De jaarlijkse regionale ploegwedstrijden voor Noord- en Zuid- Beveland worden dit jaar gehouden op zaterdag 28 augustus. Het havenschap Vlissingen heeft hiervoor een terrein be schikbaar gesteld te Nieuwdorp. meenteraad. stimuleren om een actie ver aankoopbeleid na te streven. „Met de uitbreiding van de wijken komen er ook meer plantsoenen waar nog ruimte is om beelden te plaatsen", aldus de heer Kempe tot de toehoorders. Ten derde zou hij graag een overdekte expo sitieruimte zien in de gemeente Vlissin- naar ons toe moeten halen" De exposi tie bestaat uit werken van een groot aantal Nederlandse kunstenaars en zal tot en met 15 september te bezichtigen zijn. Zojdjn er beelden van onder meei Jan van Ypenburg. Dumont, de Vlis singse Jim Mulder en Agnes Berck. die tevens de organisatie van deze reizende gen. „We zijn er al mee bezig en ik dacht expositie onder haar hoede heeft. dat dat een goed initiatiefis", verduide lijkte de heer Kempe. „Ik dacht dat wij als grootste gemeente van de provincie Zeeland, de kunst meer Foto de heerJ. J. Kempe. bezig met het verrichten van de officiële openings handeling. het stukslaan van een gipsen mal. DUIVEN RUBRIEK BIERVLIET - In de C.C. Zuid Beveland dus zeker nie allemaal naar de kust ge vlogen op Orleans 1188 duiven, een res pectabel aantal gezien de zwaarte dreven, e hinderpalen onderweg, die al tijd raadsels zijn. moeten de schifting Dat de Schelde niet altijd reeds veel vroeger hebben ingezeten het een hinderpaal moet zijn en dat de laat ste loodjes ook niet altijd het zwaarst lijkt er zelfs op, dat heel wat duiven in van via het westen, hetgeen ge- egen blijkt uit deze uitslag. De eerste Óen bij deze wind normaal zou geweest i noemen mag. zijn. via het oosten de provincie 2 duiven zijn, wat i kopduiven ook op p: het concours sluit op een moment, dat er in het veel dichterbij gelegen Zeeuwsch-Vlaanderen nog tal van prij- duif kwam aan 771 meter per minuut, kopduiven ook op pronvinciaa! vlak en binnen gekomen. Om vier uur was erin de C.C. Zuid Beveland geen prijsje meer te verdienen, e laatste prijswinnende n te verdienen zijn. met die snelheid werd in Biervliet bij- L. A. M. DE BEKKER WESTERTERP MR. II. E. KONING IR. H. VAN ROSSUM (Slot van pap. 1) de lerlei beroepen op de binnenlandse ka- nu een optimaaf project voor de bevor- --J dering van de werkgelegenheid is. In de geen bezwaar. Maar daarvan ben ik nu nog niet overtuigd Ik vraag me af of dit .g op Schouwen-Duiveland volgende. pitaalmarkt worden gedaan voor ver- - de goede wegverbinding werd door 1 schillende werkgelegenheidsobjecten. kranten lees ik tegenwoordig steeds procent opgegeven als de belangrijkste Volgens hem kan de regering nu best meer dat er nauwelijks of geen werk- vestigingsreden, door 7 procent als een toestaan dat er geid wordt, opgenomen, zeer belangrijke reden en door 7 procent te meer daar dat geen budgettaire ge- als een minder belangrijke reden; volgen zal hebben. De PvdA-fractie is - het ruime woningaanbod voor door 4 volgens Roels nog steeds 'gloeiend vóór procent van de migranten als het be- de motie-De Bekker'. langrijkste motief voor vestiging ge- ARP-woord voerder Beinema zegt dat noemd. 18 procent vindt het een zeer zijn fractie zich in het verleden al posi- belangrij ke reden en 5 procent vindt het tief heeft opgesteld ten opzichte van de een bijkomende reden; vaste oeververbinding en dat daarin in - de woonomgeving wordt door 14 pro- principe geen verandering is gekomen. - - - - Het. Middelburgse kamerlid - zegsman bij afwezigheid van AR- waterstaatdeskundige Schakel - kan zich echter voorstellen dat door be- inverstering ter bestrijding van de werk loosheid. Het project is naar zijn daarom de oeververbinding er komen. Zeker als de financiering geen moeilijk cent als de belangrijkste reden voor ves tiging genoemd, door 36 procent als een belangrijke reden en door 13 procent als een bijkomende reden; - het feit dat men al een tweede woning paalde sterke financiële argumenten op Schouwen-Duiveland bezat wordt een nieuwe overweging nodig is. door 2 procent als de belangrijkste en Als 'persoonlijke waarneming vult hij door 7 procent als een belangrijke reden aan- dat het hem is opgevallen dat genoemd sommige inwoners van Zeeuwsch- In een inleiding van het jaarverslag Vlaanderen recentelijk wat genuan- maakt de directeur van de PPD, ir. R. M. Th. Adriaansens duidelijk dat het uit blijven van beslissingen, die voor de ruimtelijke inrichting van Zeeland van essentieel belang zijn, het er niet een- voudiger op maakt gemotiveerd en met AJWPSQII ceerder over de wenselijkheid van de verbinding zijn gaan denken. Erg veel gewicht zegt het kamerlid daaraan vooralsnog niet toe te kennen. enthousiasme planologisch werk blijven verrichten De heer Adriaansens noemt in dat verband de beslissing Fractieleider Terlouw van D'66 wil de wenselijkheid van de oeververbinding opnieuw afwegen als de regering haar waarop de Oosterschelde moet worden standpunt bekend heeft gemaakt. Hij afgesloten en in compartimenten ver deeld en de beslissingen over de vaste oeververbinding over en onder de Wes- loosheid heerst onder de vakmensen Ik vraag me af wat voor soort werk de aan leg van deze verbinding met zich mee za 1 brengen. Ik weet het nog niet: ik moet. alle argumenten en motieven van de re gering eens horen". De PPR-fractie in de tweede kanier wil pas met de aanleg van de oeververbin ding instemmen als de regering wil ga randeren dat de verbinding niet wordt gebruikt ter bevordering van groot schalige ontwikkelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daaronder ver staat de fractie een verdergaande in dustrialisatie. Woordvoerder Van Kuijen: „Wij vinden dat Zeeuwsch- Vlaanderen wat dat betreft vol is. Zie de kanaalzone. De vestiging van nieuwe fabrieken vinden wij niet ge wenst. Met de motieven waarin wordt gesproken over een gewenste ontslui ting voor de lokale bevolking, kunnen we ons overigens wel verenigen. We hehben er echter weer moeite mee om te veronderstellen dat de oeververbin ding er alleen moet komen om de men sen van Zeeuwsch-Vlaanderen gemak kelijker in staat te stellen om in Mid delburg een kopje koffie te gaan halen. Zonder garantie van de regering zijn we tegen de verbinding". tuiging van onschatbare sociale en eco- heden oplevert" De heer Tolman zegt nomische betekenis Niet alleen voor inmiddels wel begrepen te hebben dat Zeeland („Je moet dat veel ruimer de pijn bij minister Duisenberg ligt en zien"), maar voor het hele zuidwesten niet hij zijn collega Westerterp. die de De regering zou volgens hem een goede verbinding graag wil daad doen door er haar medewerking De SGP-woordvoerder Van Rossum be- aan te geven, want hij meent dat sinds titelt de bezwaren van minister Duisen het van kracht worden van de machtl- |gf u kT~' gingswet nog niet veel groots uit de vin gers van de bewindslieden is gekomen waarmee de werkgelegenheid in eén klap eens flink gediend is. Met name minister Westerterp kan in de visie van berg tegen het beroep op de Neder landse kapitaalmarkt als 'zwak' en 'weinig sprekend' „Vanuit het buiten land kan men blijkbaar wel volop geld bij ons lenen De redenering van de mi- nister kan ik niet erg volgen". De de communist wel weer eens wat goeds SGP er zegt dat zijn fractie altijd zeer doen. nu hij besnoeit op het streekver voer. waardoor volgens Dragstra de positief voor de oeververbinding ge weest is. en hij noemt als argumenten: Zeeuwse eilanden het meest worden ge- manco aan goede verbindingen naar Vastbesloten De waterstaatdeskundige van de CHU- fractie in de tweede kamer, de heer Tol man. is zeer vastbesloten in zijn fractie. „Vanaf het begin zijn wij zonder meer voor die vaste oeververbinding geweest. Dat is nog steeds zo. Wij vinden het Zeeuwsch-Vlaanderen. onregelmatig varende ponten bij slecht weer. slechte verbindingen naar België en Frankrijk voor het goederentransport en met name voor de mosselen en oesters die al vroeg naar de markt in Boulogne moe ten. en het werkgelegenheidsaspect. „Alle eilanden zijn nu goed bereikbaar en van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben nu bijna een eiland gemaakt. Het De noordoosten wind heeft de duiven voorbeeld, waar 197 duiven vlogen, de 15de prijs gewonnen Iedereen verwachtte, dat het voor man nen van over ht water dubbel lastig zou zijn, omdatdeze duiven op het laatst, als de vermoeidheid normaliter het grootst is. nog de Schelde als handicap moeten nemen. Naast de overwinnaar onder scheiden zich op deze vlucht in het bij zonder M. Nelisse uit Goes met 2. Steen hard Prince. Goes met 3.7.33. de eerste serie van drie winnend. W de Witte. Goes de tweede serie winnend met 4-13-67. Kaho van Oosten. 'Goes met 9 en 10 De verdere uitslag luidde 5 C Zegers Biezelinge. 6 Tres en zn. Goes 8 P. Pie- ters. Lewedorp 11A Rebout. Nisse 12 J. Bauer. Kruiningen 1. 14 G Goedgebeu- re. 'sHeer Arendskerke 15. D. Wagenaar, Kloe tinge. Sluis had 128 duiven in concours. 1ste 941 meter per minuut. E. Coppens 1C. v. d Walle 2-6, G. Tanghe 3, M. Baert 4. A Diercx 5. J. de Bruine 7-8. J van Neijhof 9,1. Datthijn 10. Biervliet 197 duiven. 1ste 945 meter per minuut. A. de Puy 1-3. J. Moens 2-8, B. Doens4-5, D. Engels 6. J Lecluyze 7. M. Deveneijns 9. De Regt Bracke 10. De za terdagvliegers zaten op Louvres. Het meer dan 100 km verschil in afstand met Orleans liet toch wel zien. dat onder dergelijke weersomstandigheden de grens vooreen normaal verloop heel wat dichter bij huis ligt, dan de liefhebbers hun duiven te verwerken geven. En dat is in vergelijking met de drie, vier tot vijf uur op Orleans toch een hemelsbreed verschil. In Westkapelle vlogen 282 jonge duiven. Lievense Westerbeke maakten een zeer knappe uitslag met 1-4-7-8. S. Maas 2-5-9. L. Lous 3. J. Melis, 6.P Hengst 10. De tijdraceop Koewacht verliep bijzonder traag. De laatste prijswinnende duif kwam slechts aan een 250 meter per minuut. Het verloop van de aanleervlucht vanuit deze plaats hield echter al een waarschuwing in. In Temeuzen kwam de eerste van de 198 jonge duiven aan 1015m.p.m. A Scheele won 1-6-8. J. de Jonge 2. P v d. Peijl 3-5. D Deurwaarder 4-7-9-, gebr. Zeegers 10. De eerste van de 49 oude duiven deed 970 m.A. Verduyn 1-6. A. Scheele 2-4-5. gebrs. Zeegers 3. D Deurwaarder 7. P. Scheele 8-9. J. Buize 10. wil in dit stadium geen duidelijk Ja of nee laten horen. D'66 was bij de stem ming over de motie-De Bekker ver- terschelde en over de aanleg van het deeld de kamerleden Imkamp en Van Baalhoekkanaal. Mierlo stemden tegen. Terlouw was er In een paragraaf in het jaarverslag over stadsvernieuwing en rehabilitatie stelt de ppd. dat het van belang is bij de aan- had gehoord. Nu weet ik het zo net nog stukje van Zuidwest-Nederland uit zijn wijzing van rehabilitatiegebieden voor niet Als het geld goed besteed is. heb ik isolement wordt verlost en een goede JSoodzaak De communist Dragstra noemt de brug-tunnelcombinatie tussen Zuid toen met bij. maar zegt nu: „Ik geloof Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen een dat ik toen ook bij de tegenstemmers absolute noodzaak, waardoor weer een nootokeluken vanhetErontMMane aa„ hëï Eement een eind Jmt. Ik hoop op een e„„su,e rijksbegroting voor Zeeland met be trekking tot die vaste oeververbinding aldus de heer Van Rossum. 'Open maken' Het kamerlid Koningh van DS 70 is ook voor een snelle aanleg van de vaste oe ververbinding Hy vindt het project van groot belang voor wat hij noemt het economisch openmaken van Zeeland. De woordvoerder bedoelt daarmee het bevorderen van goede verbindingen, de werkgelegenheid op de korte termijn (bij de bouwi en op de lange termijn ibe- globaal twee belangrijke argumenten ten grondslag. In de eerste plaats het gevoelsargument Zeeuwsch- Vlaanderen voelt zich geïsoleerd Ik woon zelf in een uithoek van het land en ik besef drommels goed wat isolement betekent. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen is een stukje Nederland Het hoort bij de rest In de tweede plaats is er een wat minder gevoelsmatig argument: de werkgelegenheid In kan niet goed beoordelen in hoeverre de Ooster schelde al voorziet in de bestrijding van de werkloosheid in Zeeland en West- Brabant. maai ik zou zeggen: laat ook tere bereikbaarheid van Zeeuwsch- Vlaanderen en daardoor wellicht het aantrekkelijk maken van het gebied voor bedrijven) De woordvoerder van de grootste op positiepartij in de tweede kamer, de heer Kon ing van de WD, zou graag zien dat minister Westerterp wat meer in zicht kreeg in de problematiek van de werkloosheid: „Met zijn collega van sociale zaken zou hij de gelden die er zijn om de werkgelegenheid te bevor deren. moeten aanspreken voor deze vaste oeververbinding. Zeker in deze tijd zou dat een bijzonder nuttige in vestering betekenen. Duisenberg zit natuurlijk met zijn financierings vraagstuk door de te grote collectieve uitgaven. Van dat slechte beleid dreigt Zeeland het slachtoffer te worden als de beslissing over de oeververbinding nog langer wordt uitgesteld. Als iedere keer het bericht komt dat de beslissing is uitgesteld, trek t de conjunctuur weer aan. met als gevolg dat er geen geld meer is voor de bestrijding van de werkloosheid". De VVD'er ziet als groot voordeel van de oeververbinding verder, dat het isole ment waarin Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert ten opzichte van de rest van Zeeland door het project wordt opgehe ven. Het isolement van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van de rest van Nederland slaat de heer Ko ning niet zo hoog aan „Van de plaats waar de oeververbinding moet komen, kan men gemakkelijk in de rest van Ne derland komen dank zij goede verbin dingen via Antwerpen naar Breda. Het project is vooral van belang voor de ver binding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland" Bermbrand te Serooskerke SEROOSKERKE - Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf werd de brand weer van Serooskerke gealarmeerd voor een uit de hand gelopen be rmbrand op een stuk bouwland van de landbouwer P.R. op de hoek Wilgenhoekweg-Noordweg te Seroos kerke. De heer R. was bezig afgemaaid gras uit de sloten te verbranden, waarbij het vuur zo snel om zich heen greep, dat hij er geen controle meer over had. Een en ander ging gepaard met een grote rook ontwikkeling over de druk bereden Noordweg zodat de brand gevaar ople verde voor het verkeer. De brandweer van Serooslerle had het vuur snel onder controle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6