De Vogel: 61 hectare mooi natuurgebied 'HOLLANDSE SIGAREN ZIJN GOED, NET ALS HET VISGEBIED' rietsigaren. Op de vaak smalle slik- randjes langs het water lopen vele soorten watervogels op zoek naar voedsel. "Tureluur, kluut, grutto om er enkele opte noemen", zegt de heer Sponselee. In het recreatiegebied is het de laatste tijd stiller geworden. Vele toeristen zijn vertrokken van de camping. Ook het zwembad in de kreek wordt niet meer zo druk bezocht. De enkeling die toch nog wil zwemmen kan geluk heb- foto's Henk van de Bnnk Tekst: Peter Beije ben. Als de kassa met bezet is. is het toch mogelijk bij het zwemwater te komen. Vissers Vissers zijn er vaak in De Vogel. Op een van de steigertjes zit een man te vis sen. Bij nader onderzoek blijkt hij een Belg te zijn. Hij praat Vlaams als naar zijn bevindingen wordt gevraagd, een Vlaams dat Antwerps blijkt te zijn. Hij È'ifitTM ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 Zoals elk natuurgebied zijn charmes heeft, heeft ook de kreek De Vogel bij het Zeeuws- Vlaamse plaatsje Hengstdijk die. Een uitge strekt krekengebied, voor een groot deel eigendom van E. J. M. Seydlitz-van Voorst tot Voorst uit Hidst. Het andere - aanmerke lijk kleinere deel - is eigendom van de .gemeente Hontenisse. Niet voor lang meer, want per 1 oktober van dit jaar ivordt de familie Van den Bosch eigenaar van 30 hectare gebied: zestien hectare grond en veertien hectare water: het recreatiegebied De Vogel. Die zestien hectare vormt nog geen kwart van het hele krekengebied, dat in totaal ruim 61 hectare groot is. De Vogel, een kreek in de Westvogel- polder, een fraai natuurgebied, waar het voor de liefhebber van natuur schoon goed toeven is. Een van die 'liefhebbers is zonder twijfel de bio loog G. M. P. Sponselee uit Hulst De bioloog bezoekt het natuurgebied nogal eens. Hij kan precies vertellen hoe fauna en Dora van De Vogel in elkaar zitten. De heer Sponselee weet te vertellen dat in het brakke water bot gevangen wordt, al komt dat niet zo vaak voor. 'De bot is na 1953 in de kreek gekomen. Na de watersnood. Via een afwate ringskanaal moet de pl atvis op De Vo gel zijn terecht gekomen. De bot heeft zich aangepast aan het brakke water'. En verder „Kijk. de kreek is wat wij noemen een diepe kreek. Dat betekent dat er in de winter eenden overwinte ren zoals kuifeend en bnlduiker Dat zijn vaste wintergasten', zo vertelt de Hulster bioloog. Vanaf de Vogeldijk is het gebied voor een groot deel te overzien. Een dikke rietkraag, het water, vishuisjes (in de volksmond ook wel viskotjes ge noemd), een deel van het recreatiege bied De Vogel en verderop het dorpje Hengstdijk, met als markant gezichts punt de toren in steigers. Langs de Vogeldijk soms ook stukjes grasland, waar koeien zich te goed doen aan het gras, of loom in de zon liggend herkauwen. Tussen de riet kragen hier en daar de lisdodde, waar de jeugd op uit is om ze te roken. De ..Hier leun je tenminste eens ritslig vis sen. Maarawel, ze reilen vandaag niet te best bijten.de vissen". De man haalt zijn hengel uit het water om te tonen dat er werkelijk geen vis aanzit. De haak blijkt kaalgevreten te zijn ..Ja. ze lusten wel wat. maar het is meer sabbelen, ze bijten niet he Ik zit hier nu al een uur of twee. maar geen vis te halen". De Belgische sportvisser schuift zijn pet achter op zijn hoofd, gaat rechtop zijn stoeltje zitten. Een duidelijke zaak: een onderbreking van de tot nu toe mislukte visvangst. Hij grijpt naar een houten kistje naast zich, haalt er een sigaar uit steekt vervolgen de brand in het rokertje. „Die zijn goed. die Hollandse sigaren", zegthij „Beter dan bij ons. Net als het vissen" Een rustig gebied is het. De Vogel, en nog mooi ook. vindt vissen in De Vogel een plezierige zaak. „Meneer ik kom uit Antwerpen Datiseen grotestad.dat weet u subiet. Industrie, lawaai en stank Meneer, hier kom je rustig tot jezelf. Hier is geen lawaai. Qoknietvan diecamping", zegt hij en wijst tegelijkertijd meteen breed gebaar naar dc overkant van de kreek, waar een aantal veelal verlaten cara vans, vaak met fel gekleurde voorten ten, staat, staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22