Twente-trainer Kohn: Ik blijf aanvallend voetbal propageren Sigurvinsson: het IJslands voetbal is nu wel goed georganiseerd PZC/s FC TWENTE STAAT VOOR EERSTE 'ECHTE' SEIZOEN BARTH: ORANJE AANTREKKELIJK SELECTIE UITGEBREID, CONCURRENTIE VERSCHERPT WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 sport 12 Ton van Dalen beslissingen ondervindt en de voorde len die er natuurlijk dikwijls ook zijn". ENSCHEDE - Toen Ton van Dalen <31vorig jaar november positief reageerde op het verzoek van FC Twente om het zakelijk leiderschap van de Enschedese voetbalstichting op zich te nemen, verbond de toenmalige sportjournalist aan zijn indiensttreding één voorwaarde. Spitz Kohn zou als trainer Salarispeil OtTlhOOg moeten aanblijven. Wie de nauwe band tussen het tweetal kent, daterend uit de tijd dat Kohn nog als actief speler uitkwam voor Sportclub Enschede, terwijl Ton van Dalen daar in de korte broek rondliep, verbaasde zich daar niet over. Natuurlijk was het voor een man, die zich aan een dergelijk opvallende functieverandering waagt van grote betekenis te kunnen gaan samenwerken met een trainer die FC Twente door en door kent, maar voor wie ook dit jaar weer tal van belangstellenden opdoken. Nadat in 1975 Barcelona Kohn zelfs voor een onderhoud had laten opdra ven (men werd het niet eens en de keuze viel kort daarna op Weisweiler...) heb ben ook Feyenoord en AZ'67 gepro beerd de nu 42-jarige Luxemburger aan zich te binden. Maar Kohn weigerde - ook voor veel geld. Het duo staat nu voor het eerste „echte" seizoen. En aan wie zouden de vragen over heden en toekomst, met daartussendoor een beetje verleden van FC Twente, beter kunnen worden gesteld dan aan Spitz Kohn en Ton van Dalen? - Precies een jaar geleden. Spitz, heb je in een gesprek voor de voetbalkrant ge zegd: ..Het lijkt erop. dat FC Twente in de breedte aan sterkte heeft verloren. Ardesch, Brinks. De Vries en Zuidema vertrokken of stopten. Aabech en Gut ter waren de enige nieuwelingen. Het afgelopen seizoen heeft aangetoond, dat je gelijk had. Heeft die situatie een be slissende rol gespeeld in de gang van zaken zoals die zich tijdens de competi tie voordeed en was het niet mogelijk in een eerder stadium jeugdspelers aan de gedecimeerde selectie toe te voegen? Spitz Kohn: „Het tekort aan potentiële eerste-elftalspelers op soms belangrijke momenten is natuurlijk mede bepalend geweest voor het uiteindelijke resultaat en ook voor dat van incidentele wed strijden. Wat die jeugdspelers betreft, is er sprake van een langdurig proces. Vroeger kenden we de B-elftallen. Daar zaten wel wat jonge spelers in, maar de meerderheid werd gevormd door voet ballers die eigenlijk voor de hoofdploeg niet meer geschikt waren". „Toen later de jeugdelftallen terug keerden, beschikten wij bij FC Twente natuurlijk niet meteen over 18 talent- vollejongeren. Nu zyn we aardig op weg. ook al omdat geprobeerd is het ontwik kelingsproces te versnellen. Die jeugd spelers zijn in doorsnee echter nog niet geschikt voor het zware werk, wat bij ons tenslotte kwalificatie voor de UEFA-Cup was. Worden ze dan te vroeg ingezet, dan loop je de kans dat ze de vernieling ingaan. Als technische lei ding ben je gewoon verplicht zulke longe spelers te beschermen. Daarom zijn ze alleen opgeroepen als het echt niet anders kon". - Ton. je bent nu precies een halfjaar in functie als commercieel directeur van FC Twente. Welke zijn je ervanngen over de afgelopen periode en hoe kijkje, zeer ruim, tegen je toekomst als voet balmanager aanTon van Dalen: „In totaliteit moet ik zeggen, dat het me met is tegengevallen. Tenminste wat ik in die tijd, uiteraard in samenwerking met anderen, heb kunnen doen. Waar ik me wèl op verkeken heb, is de moeilijk heidsfactor van dit werk. Je moet ver schrikkelijk uitkijken datje geen fouten maakt. Ik begin er nu achter te komen met wat voor moeilijkheden je in het be taalde voetbal te maken krijgt, bijvoor beeld wat de interne structurele pro blematiek betreft. Als ik dat destijds al lemaal geweten zou hebben, was ik er als journalist beslist minder fel bovenop gesprongen. Dat heeft direct te maken met de openheid van de club ten op zichte van de pers en ik streef ernaar daarin verbetering te brengen vergele ken met het verleden. De toekomst heb je natuurlijk niet zelf in de hand. Eén ding is zeker het zal in structureel op zicht moeilijk blijven omdat we als FC Twente steeds met tekorten moeten werken". - FC Twente is het afgelopen seizoen ten slotte wéér als vierde geëindigd, op zichzelf een alleszins verdienstelijke prestatie. Is er toch niet meer haalbaar geweest, uitgaande althans van de ver onderstelling dat nogal onnodig veel punten verspeeld werden, terwijl ook de arbitrage vaak in het geding was? En golden de tegenslagen die FC Twente kende, toch ook niet voor de andere clubs, uitgezonderd wellicht de laatste fase van de comvetitie? Spitz Kohn: „Ik dacht, dat we inder daad niet mochten klagen, wantje moet zoiets natuurlijk wel redelijk bekijken. Ik ga nu mijn vijfde Jaar in als trainer van FC Twente We eindigden een keer als derde, een keer ais tweede en twee maal als vierde. In die periode zijn we zes potentiële spelers kwijtgeraakt on der wie een man als Willem de Vries. Er verdween niet alleen klasse maar ook jeugd, die voor een ploeg als de onze ook erg nodig is. En meer haalbaar? Mis schien wel. Daar spelen zoveel factoren in mee. Er zijn onnodig punten ver speeld en of dat bij de andere clubs ook zo was weet ik niet. Wij kijken alleen naar ons zelf. Kritiek op de scheidsrech ters is een zaak waar ik niet op wil in gaan. Wat ik wel vind is. dat er een soort evenwicht moet zijn tussen de nadelen die je als gevolg van onjuiste arbitrale Naast de jaarlijkse subsidie kreeg FC Twente onlangs van de gemeente En schede een lening van niet minder dan een miljoen gulden ter dekking van o.a. het exploitatietekort over 1975- 76 dat bijna zeven ton bedraagt. Hoe kon dat tekort zo hoog oplopen ondanks het feit. dat de FC in de nationale competitie toch voortdurend een rol van betekenis heeft gespeeld Ton van Dalen: „Een van de belangrijk ste redenen is dat als gevolg van het spe len in het toernooi om de UEFA-Cup het salarispeil bij FC Twente nogal omhoog gegaan is. De premiegarantie die de spe lers krij gen, isookophetdeelnemenaan Europees voetbal gebaseerd en bij de diverse contractverlengingen spreekt het vanzelf dat de spelers niet ineens met minder genoegen nemen. Boven dien moet de club wel hoge salarissen garanderen, om zichzelf in te dekken tegen een leegloop. Doe je dat niet. dan kunnen er zo nodig ook geen hoge trans fersommen worden geëist Een andere kant van de zaak is. dat we een jaar lang geen inkomsten uit internationaal voetbal hadden - het komende seizoen trouwens ook niet - nadat we daarvoor nog quitte gedraaid hadden. En mocht het FC Twente dit keer wederom niet lukken zich voor een Europees toernooi te kwalificeren, dan zal serieus overwo gen moeten worden of het verantwoord is om op dit niveau door te gaan". - De afgelopen maanden heeft FC Twente een aantal nieuice spelers ge contracteerd. enkele eigen jeugdspelers kregen ook een contract en bovendien loerden de verbintenissen met o.a. Thijssenen Overweg verlengd. Datheeft ongetwijfeld het nodige gekost. In tegenstelling tot wat in vroeger jaren het geval was, kwam het niet tot tveel) geld voor binnenbrengende transfers. Waar haalde FC Twente de middelen vandaan en leidt deze op zichzelf gun stig lijkende ontwikkeling niet tot een volgend hoog exploitatietekort? Gouden actie Ton van Dalen: „Het is zo dat een deel van de nieuwe spelers aangetrokken kon worden dank zij de steun van de Gouden Aktie, een stichting die ?ich beijvert geld bijeen te brengen, speciaal ten gunste van jong talent. Daarnaast was er een flink restant van de gemeen telijke lening en tenslotte hebben we nog op een andere manier een niet on aanzienlijk bedrag ter beschikking ge kregen dat we konden gebruiken om flink te investeren. Het werden tenslotte negen nieuwe contractspelers, mede als gevolg van een rapport dat Spitz Kohn en ik enige tijd geleden bij het bestuur hebben Ingediend en waarin werd aan gegeven welke jongeren we zouden kunnen krijgen. Nu doen. en een begin maken met de noodzakelijke veijonging of wachten, met alle gevolgen vandien. Er moet een nieuwe kem komen. Wat de exploitatiekosten betreft, zal het erg be langrijk zijn om het gemiddelde aantal toeschouwers bij de thuiswedstrijden op te voeren" - De veel grotere selectie biedt moge lijkheden om in het komende seizoen vernieuwingen door te voeren ten aan zien van bepaalde posities in het elftal, zoals Rijvers dat met veel succes bij PSV gedaan heeft tStevens. Poortvliet). Heb je voor jezelf een bepaalde termijn in dit opzicht gesteld of zal het team waarmee aan de nieuwe competitie wordt begon nen. hetzelfde blijven als dat van het af gelopenjaar. De vraag is daarom van betekenis omdat de indruk bestaat dat het publiek een beetje uitgekeken is op FC Twente's manier van spelen, de goede klassering ten spijt. De mensen willen misschien eens andere gezichten en ook wat meer spektakel, meer risico's welliclit. Spitz Kohn: „Toen ik destijds als trainer bij FC Twente begon, heb ik gezegd aanvallend voetbal te willen brengen. Dat is nog steeds mijn principe en op dat stramien wordt er nog steeds gewerkt. Dat het wel eens anders uitpakt, heeft ook te maken met de leeftijd van het elftal. Er wordt bewust naar gestreefd om over een tijdje weer te kunnen spelen met een ploeg die in haar geheel aanvalt en ook in haar geheel kan verdedigen. Dat vergt evenwel een groot loopver mogen naast technische scholing, waarbij de snelheid nooit ten koste van de zuiverheid mag gaan. Het ziet er naar uit. dat we over een jaar of twee. drie toch wel een wat ander elftal zullen heb ben. De nieuwe spelers zijn gretig, bren gen hun jeugd mee en dus meer snel heid. Maar bij mij zal de pure kwaliteit altijd voorop blijven staan. Daarbij ben ik echt niet bang om risico's te nemen. maar het heeft geen zin om in een open mes te lopen". Concurrentie verscherpt „Wat de formatie voor de seizoénstart betreft, is het, dacht ik. reëel om uit te gaan van het basiselftal van vorig jaar. Alle spelers zijn gebleven en omdat we eindelijk zo n beetje door de blessures heen zijn. bestaat de gelegenheid om te gaan spelen met de ploeg zoals we vorig jaar graag gedaan zouden hebben. Doordat de selectie zich heeft uitge breid, is de concurrentie natuurlijk ver scherpt en wanneer iemand minder goed speelt zal hij eerder dan in het ver leden vervangen kunnen worden waar bij het erg moeilijk zal zijn die plaats terug te krijgen. Van onze nieuwelingen moeten nietmeteen wonderen verwacht worden. Ze kunnen eerste-elftalspelers worden - ze zijn het nog niet. Daarom is het ook beter om ze geleidelijk in te pas sen". - Er valt een opmerkelijk verschil te constateren tussen de prestaties van FC Twente in het vorige seizoen ten aanzien van de uit- en thuiswedstrijden. Op ei gen veld bleef de ploeg ongeslagen en behoefden slechts drieiverliespunten te worden toegestaan, gelijke spelen tegen NEC. AZ'67 en Sparta. De uit- balans vertoonde liefst 19 verliespun ten, als gevolg van zeven nederlagen en vijf gelijke spelen. De overwinningen van FC Tioente in uitwedstrijden boden alle een score van maar één doelpunt, verschil. Spitz Kohn: „Het zijn inderdaad nogal merkwaardige cijfers, die naar mijn ge voel toch niets te maken hebben met onze manier van spelen. Het is mis schien waar dat Twente in zijn uitwed strijden toch iets voorzichtiger te werk gaat dan in het Diekman. Maar dat ge beurt dan zonder het echt te willen. Het is gewoon zo, dat wij nu eenmaal een bepaalde reputatie hebben opgebouwd, ook al door de successen in de UEFA- Cup, waardoor veel tegenstanders met een bepaalde angst naar Enschede ko men. Spelen die clubs thuis, dan wordt er gezegd: nu zullen we wel eens even te keer gaan tegen Twente. En vandaar dan die - vaak onnodige- vrees bij ons". - Hiervóór kwam al de enquête ter sprake die FC Twente enige tijd geleden hield onder zijn potentiële toeschou wers. Daaruit zou onder meer gebleken zijn, dat de voorkeur van het publiek in deze regio uitgaat naar zondagmiddag half drie als aanvangstijdstip voor de thuiswedstrijden. Andere clubs iPSV, NAC, Roda JChebben gunstige erva ringen met de zaterdagavond. Go Ahead Eagles zelfs met zaterdag hal] zeven. Hoeveel mensen hebben aan die enquête meegedaan en is de wens van de deelnemers aan die enquête door slaggevend geweest? Ton van Dalen: „Het aantal deelnemers aan de enquête waarvan binnenkort meer resultaten bekend gemaakt zullen worden, is zeker representatief geweest voor ons vaste bezoekersaantal. Er wa ren inderdaad de nodige stemmen voor de vrijdag- of zaterdagavond, maar dat bleken minderheden. De zondagmiddag is in Twente duidelijk ingeburgerd als voetbalmiddag. Misschien zou het an ders zijn als er op zaterdagmiddag een algemene winkelsluiting was. zoals in Duitsland. Mijn persoonlijke voorkeur gaat ook in die richting, maar voorlopig leggen wij ons toch bij het enquête resultaat neer. Bovendien speelt de ac commodatie een rol. De kwaliteit van het licht laat te wensen over en het is duidelijk dat de mensen zich liever op zondagmiddag laten natregenen dan op zaterdagavond als ze na afloop van de wedstrijd nog verder willen uitgaan" - Bij de laatste thuiswedstrijd tegen Sparta ging Spitz Kohn op de tribune zitten en mocht Jan Morsing als coach fungeren. Je motiveerde dat toen in een interview elders als volgt: „Na Ajax wai het seizoen voor mij afgelopen. Toen bi gon mijn vakantie". Er zaten evenwel bi) die wedstrijd nog heel wat mensen op de tribune die waarvoor hun geld mochten verwachten. Bestond niet het gevaar, dat ook de spelers er zo over zouden gaan denken? Spitz Kohn: „Nou, dan is dat niet hele maal goed overgekomen. Kijk, ik heb een assistent-trainer die niet hier blijft omdat ik zulke mooie ogen heb, maar om iets te leren. Als de gelegenheid zich dan voordoet, moet je die benutten: zo vaak kan dat niet. Tegen Sparta was die gelegenheid er en ik heb Jan toen als coach laten optreden. Daarmee wordt het publiek naar mijn gevoel niet te kort gedaan. Weliswaar ben ik in al die jaren maar één keer wegens ziekte bij een wedstrijd thuisgebleven, maar je moet toch rekening houden met de mo gelijkheid dat het vaker gebeurt dat ik er niet ben. En dan staat Morsing er echt alleen voor". Club Brugge heeft een zwak voor Ne derlandse spelers. Ruud Geels, wij len Nico Rijnders. Wietse Veenstra. Henk Houwaart, Rob Rensenbrink verdienden hun brood bij de West- vlaamse voetbalbroodheer. Dit sei zoen contracteerde Club Brugge een andere landgenoot: Leen Barth, 24 jaar. doelman bij Anderlecht tvijf jaar lang), keeper bij Union één jaar) en nu dan Club Brugge. ..Ik ben onderhand Belg onder de Belgen. Verdien hier mijn geld en voel me uitstekend thuis bij dit volk Wat wil je nazes jaar'' Natuurlijk, het Oranjeteam blijft ook voor mij aan trekkelijk. Voetballen in België heeft alleen maar voordelen, behalve het feit datje in Nederland uit de picture raakt. Maar in Zeist weten ze hoe ze me kunnen bereiken. Ik wacht rustig af Leen Barth. die begin dit jaar in Brussel met de bouw van een nant huis begon, zag door zijn vertrek naar Brugge deze toekomstige woonstede aan zijn neus voorbij gaan. „Dat huis loopt natuurlijk niet weg. Ik heb gezegd dat ze het maar afbouwen. Ik heb inmiddels in Brugge een aardig optrekje gevon den. Bouwen en wonen in België ook nu nog geen probleem LUIK - Asguir Sigurvinsson is een van de zes IJslandse voetballers die als profs in het buitenland opereren. Van die zes spelen er vijf in het nationale team van hun land, dat op zondag 5 september en woensdag 8 september aantreedt in Reykjavik tegen resp. België en Nederland. Sigurvinsson is 21 jaar en al vier jaar bij Standard Luik, dat in hem een zeer actieve en doorgaans uitstekende aanvallende midden velder heeft. De slanke, donkerharige IJslander is afkomstig van de Westmanneilanden, waar hij speelde in de plaatselijke vereni ging „IBV". Hij was op het eiland, toen de 4000 bewoners moesten worden geëvacueerd in verband met de plotselinge eruptie van de vulkaan, die sinds lang „sluimerde" en plotseling tot leven kwam. Hij speelde sinds 1973 al zestien keer in het nationale elftal en heeft de evolutie van het voetbal op IJsland volledig meegemaakt. Met hem keren Johann Edvaldsson (27), spelend bij Celtic, Gutguir Leiffson (25), spelend bij AC Charleroi, Martin Geirsson (25), spe lend in Union St. Gilles, en Elmar Geirsson (27), spelend bij Ein- tracht Trier, regelmatig terug naar IJsland, waar de nationale Engelse trainer Tony Knapp ze nodig heeft voor zijn voetbalselec tie. Sigurvinsson is er trots op. dat het met het IJslandse voetbal crescendo gaat. „Vooral thuis zijn we de laatste jaren moeilijke tegenstanders. Een overwin ning op de DDR (2-1) en het gelijke spel tegen Frankrijk (0-0) zijn daarvan sprekende voorbeelden. Vooral omdat deze resultaten behaald werden in ntuiu.juen tijdens de voorronde van het Europees voetbalkampioenschap". Asguir Sigurvinsson wil wel weten dat het nog maar erg kort geleden is, dat IJslandse teams volledig werden weg gespeeld door Europese elftallen. „We gingen er gewoon veel te amateuristisch naar toe. We waren niet vooraf bijeen. We rommelden maar wat aan. Daar wa ren we dan ook amateurs voor. Zoals nu de jongens die op IJsland voetballen nog zijn". Ommekeer De komst van Tony Knapp (39 jaar), die in Leicester City en Southampton had gevoetbald, bracht op IJsland echter een volledige ommekeer. Waren er voordien nogal wat Deense oefenmees- ters en „eigen trainerskweek" van IJs land zelf, na 1973 gingen meer en meer topclubs ertoe over Engelse trainers in dienst te nemen. „Met Tony Knapp ging het", zegt Sigurvinsson. „ineens heel anders. Er kwam organisatie. Er kwam tactiek, er kwam een vooruitgang in techniek, en wfj - de vijf IJslanders die „buitenlands voetballen" (straks komt zonder twijfel ook de 22- jarige Stefan Halderson. die nu bij Union St. Gilles speelt, erbij) - vormden voor Knapp een uitstekende basis om het nationale elf tal daaromheen op te bouwen. We gin gen onder zijn leiding al spoedig over tot een wat meer defensieve tactiek". „We hanteerden met succes het laatste jaar het 4-4-2-systeem en we kunnen nu het veld - vooral thuis - opgaan met de idee „we kunnen winnen als we ons best doen. Het fatalisme is verdwenen. De idee dat we er toch aan gaan, dat we inferieur zijn, is verdwenen. Foetsie. We zijn zelfbewuster geworden. Zeker de vijf spelers die als prof hun geld verdie nen in het buitenland, maar ook de over igen. Knapp zegt altijd: „Je moet nooit voor iemand opzij gaan. Nooit lief zijn. Precies doen wat we van tevoren be sproken hebben. Tactiek betekent vaak jezelf wegcijferen. Jezelf ondergeschikt maken aan het hele team. Daarna pas de mogelijkheid aangrijpen voor een in dividuele actie..." „Dat", zegt Sigurvinsson, „is het recept dat ons de laatste tijd successen heeft gebracht, waarvan we kort daarvoor nog niet durfden dromen". Bewonderaar De IJslandse Standard-Luikspeler is een bewonderaar van Johan Cruyff. „Ik vind het jammer dat hij er niet bij zal zijn in Reykjavik. Ik kan het me best begrijpen van Barcelona, dat hij niet vrijgegeven wordt. Ik vind het ergens overigens van Michels een klein beetje ruiken naar toch nog weer onderschat ting van het huidige IJslandse voetbal. Onze kansen worden groter op een goed result aat. Ik wil niet zeggen dat we van België en Nederland zyllen winnen. Maar ze zullen het zeken niet cadeau krijgen. We zijn snel bezig volwassen te worden op voetbalgebied". Asguir Sigurvinsson heeft het deze da gen bijzonder druk. Standard Luik heeft een imposant oefenprogramma op sta- pei gezet. Pas uit Spanje, waar het. in de Bilbao-finale van Feyenoord verloor (2- 1), alweer naar Casablanca. Maar Sigur vinsson gaat toch eind augustus al naar IJsland. Daarvoor heeft hij toestem ming van Standard. „Ik ben er blij om, dat ik een paar dagen eerder vrij heb gekregen. Ik kan me nu samen met alle anderen goed voorbereiden op die twee matches"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11