Wet bevolkingsonderzoek is thans in voorbereiding Vier miljoen delen drie in oktober weer de deur uit Nationale actie voor hulp aan Ulster gestrand Gehandicapten niet altijd op hoogte van hulpverlening CHAUFFEUR STIKT NA VRACHTAUTOBOTSING ANTI-LA WAAI-ACTIE IN DE WONINGBOUW PZCX ST AA TSSECRETARIS START PROJECT NIJMEGEN Green Spot zonder prik JAPANSE OUD-PREMIER OFFICIEEL BESCHULDIGD Green Spot zonder prik 0 VERDEELDHEID TE GROOT Minister komt met voorschriften Schietpartij Paramaribo was liefdesdrama DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 binnen-buiten land NIJMEGEN (ANP) - „De bevolking verwacht vaak te veel van bevolkingsonderzoek. Men vergelijkt het met de 10.000 kilometer-beurten van de auto, waarbij een slecht werkend onder deel kan worden vervangen". Aldus staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) maandag in Nijmegen waar hij het officiéle startsein gaf voor het bevolkings onderzoek op baarmoederhalskanker in de regio Nijmegen. Hij stelde, dat de organisatorische en financiële aspecten van massa- onderzoek niet moeten worden onder schat In aansluiting hierop deelde hij mee, dat er een wel op bevolkingson derzoek in voorbereiding is door mid del waarvan onder meer eisen kunnen worden gesteld aan de organisatie van bevolkingsonderzoeken. De staatssecretaris constateerde, dat bevolkingsonderzoek waarbij het gaat om een vroegtijdig opsporen van ziek ten en afwijkingen, aanvankelijk vooral gesteund door artsen en later door en thousiaste niet-artsen en pressiegroe pen. een grote vlucht heeft genomen. De paradox doet zich voor. aldus de heer Hendriks, dat de artsenwereld zich nu van de grote vlucht wat distancieert, terwijl de bevolking er juist in toene mende mate om vraagt. Voorwaarden De Wereldgezondheidsorganisatie heeft tien voorwaarden geformuleerd waar aan moet worden voldaan, voordat een bevolkingsonderzoek kan worden inge voerd. Die houden ondermeer in. dat de ziekte op grote schaal moet voorkomen en behandelbaar moet zijn, dat de eerste verschijnselen herkenbaar zijn, dat er bij ontdekking voldoende mogelijkhe den zijn voor diagnose en behandeling BIJDRAGE VOOR WERELDRAADFONDS TEGEN RACISME GENEVE (DPA) - De Nederlandse pas tor R. J. van der Veen heeft maandag in Genèvp aan de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Philip Pot ter, een bedrag van 163000 gulden over handigd als bijdrage aan het anti- racisme-programma. Het geld is door middel van advertenties vergaard door de groep 'Betaald Antwoord' in Drie bergen. Deze groep keert zich tegen het besluit van de algemene synode van de Gere formeerde Kerken van Nederland, geen steun meer te verlenen aan het bijzon dere fonds van het anti- racismeprogramma. Zij meent dat de synode zich bij het in mei genomen be sluit voornamelijk heeft laten beïnvloe den door de blanke Nederduits Gere formeerde Kerk van Zuid-Afrika. Deze had gedreigd de band met de generale synode te verbreken wanneer het inza melen van geld voor het speciale fonds zou worden voortgezet. en dat behandeling een gunstige in vloed op het ziekteverloop moet heb ben. Maar heel weinig ziekten voldoen vol gens staatssecretaris Hendriks aan alle voorwaarden Kritische onderzoekers rekenen er eigenlijk alleen tuberculose, phenylketonurie (een aangeboren stof wisselingsziekte die tot zwakzinnigheid kan leiden) en gehoor- en gezichtsstoor- nissen bij kinderen toe Nijmegen is een van de drie proefregio's die staatssecretaris Hendriks heeft aangewezen voor het bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker en waar ervaring moet worden opgedaan met de organisatie ervan. In de twee andere proefregio's. Utrecht en Rotterdam, is het onderzoek al eerder gestart Het gaal in de drie proefregio's om ongeveer CBS: 8,7 PCT VAN BEVOLKING DEN HAAG(ANP) - Op ver schillende plaatsen in ons land heeft het CBS bij een enquete bij lichamelijk gehandicapten gebrek aan informatie over voorzieningen, hulpverlening en de weg ernaar toe geconsta teerd. Dit staat in het thans ver schenen derde deel van het rap port, dat het CBS over zijn be vindingen heeft geschreven. Van de Nederlandse bevolking van vijf jaar en ouder blijkt 8,7 procent licha melijk gehandicapt te zijn volgens de definitie, die het CBS bij zijn onder zoek hanteerde. Onder een lichamelijk gehandicapte verstaat het CBS ie mand, die één of meer functiestoornis sen heeft in tenminste een bepaalde mate. Functiestoornissen zijn stoornis sen in: loopfunctie, arm- en handfunc ties, zien, horen, spreken, uithoudings vermogen (hart en longen), mictie de- faecatie, evenwichtsfunctie (waaron der ook epilepsie) enz. De meerderheid van de lichamelijk ge handicapten leeft in gezinsverband, wat betekent, dat 25 procent van de bevol king bij enigerlei vorm van lichamelijk gehandicapte zijn betrokken is (name lijk als gehandicapte of als lid van een huishouden met gehandicapten) In plattelandsgebieden is het percen tage gehandicapten veel lager dan in gemeenten met een stedelijk karakter. De provincies vertonen geen verschil len, afgezien van de provincie Limburg, (ADVERTENTIE) TOKIO Het openbaar ministerie m Tokio heeft maandag oud-premier Kakoeei Tanaka officieel ervan be schuldigd een bedrag van 500 mil joen yen (bijna 4,5 miljoen gulden) als steekpenningen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed te hebben aanvaard. De 58-jarige Tanaka was minister president van juli 1972 tot december 1974. Vorige maand werd hij aange houden in verband met het omko pingsschandaal dat een politieke crisis in Japan heeft veroorzaakt. Het openbaar ministerie deelde mee dat Tanaka op twee punten m staat van beschuldiging was gesteld aan vaarding van, steekpenningen van Lockheed en het aannemen van geld in strijd met de wetgeving inzake de viezen en handelscontrole in Japan Tanaka zou, als hij op beide punten van de aanklacht schuldig wordt be vonden, kunnen worden veroordeeld tot maximaal zeseneenhalf jaar ge vangenisstraf, een boete van ander half miljard yen U3.5 miljoen gulden i en verbeurdverklaring van een be drag van 500 miljoen yen (ca 4,5 mil joen gulden). waar veel meer gehandicapten zij dan elders (mijnstreek). Onder de lichamelijk gehandicapte mannen is de stoornis in het uithou dingsvermogen nummer één. bij de vrouwen echter de stoornis in de loop functie. Van de diagnosegroepen zijn de hart- en vaatziekten en de reumatische aandoeningen de meest omvangrijke Van de totale bevolking heeft 1,8 pro cent een stoornis in het uithoudings vermogen als gevolg van hart- en vaat ziekten, 1.5 procent van de bevolking heeft een stoornis in de loopfunctie en-of arm-, handfunctie als gevolg van reu matische aandoeningen Van de loopgestoorden maakt een vrij hoog percentage gebruik van hulpmid delen (ca. 56 procent) of hulp van ande ren (bijna tien procent) waarbij onder de hulpmiddelen stokken en orthopae- dische instrumenten een ruime plaats innemen. Daarnaast maken naar schat ting 38.400 Nederlanders gebruik van speciaal vervoer zoals een rolstoel, in validen wagen, duw wagen etc. een vijfde deel van de bevolking van Ne derland In Utrecht en Rotterdam stemt de op komst van de betrokken groep vrouwen de 35- tot 55-jangeni volgens de heer Hendriks tot tevredenheid Het op komstpercentage is ongeveer 70. terw ijl naar alle waarschijnlijkheid een groot deel van de resterende 30 procent een geldige reden heeft om niet te komen. Vorig jaar heeft de staatssecretaris op aandrang van de tweede kamer beslo ten. ook elders bevolkingsonderzoeken op baarmoederhalskanker via een sub sidie mogelijk te maken indien ze aan bepaalde voorwaarden voldoen Inmid dels waren er al tientallen plaatselijke en regionale initiatieven bij het ministe rie ingediend Aan de provinciale bestu ren heeft de staatssecretaris nu ge vraagd. het onderzoek binnen de pro vincie te organiseren Volle gang De voorbereiding van de organisatie is in volle gang, aldus de heer Hendriks, de laboratoriumcapaciteit ivoor het on derzoek van de 'uitstnjkjes') wordt ge leidelijk groter en er wordt samenwer king gezocht met kruisverenigingen, artsen en ziekenfondsen. Al met al ver wacht hij, dat het in de loop van dit en het volgende jaar op de meeste plaatsen tot een georganiseerd bevolkingsonder zoek zal komen. In elk geval van de drie proefregio's wordt het onderzoek begeleid door een evaluatiebureau. Die bureaus gaan on der meer na. welke vrouwen na twee oproepen niet verschijnen en waarom niet, hoeveel tijd er verloopt tussen een positieve uitslag, de definitieve diag nose en de eventuele operatic, of het aan tal positieve uitslagen bij het eerste onderzoek overeenkomt met de uitein delijke uitkomsten van de behandeling en of er een daling merkbaar is van het aantal ziekte- en sterftegevallen. De laatste vraag, de "kernvraag". aldus staatssecretaris Hendriks, zal pas na een jaar of tien kunnen worden beant woord. Evaluatie moet ook uitwijzen, of het onderzoek aan de verwachtingen voldoet en of het op de huidige moet worden voortgezet. NIJKERK (ANP) - De 33-jarige J. Speksnijder uit Stolwijk is maanda gochtend om het leven gekomen, nadat de vrachtauto die hij bestuurde, bij Nijkerk op een dieplader w as gebotst- De rijkspolitie vermoedt, dat Speks nijder de botsing heeft zien aankomen ZEILER IN ZEE VERDRONKEN BERGEN (NH) (ANP) - Na een uitvoer ige zoekactie heeft de reddingsboot L'bbo uit Egmond aan Zee maandag morgen omstreeks vijf uur het stoffe lijk overschot geborgen van de 26- jarige Wilhelmus Schotten uit Bergen. Hij was zondag met de 21-jarige Jan La- keman en de 22-jarige A. Rothier, even eens beiden uit Bergen gaan zeilen, toen hun boot omstreeks zes uur zondaga vond enkele kilometers voorde kust van Schoorl kapseisde en het drietal over boord sloeg. Ongeveer twee uur later be reikte de totaal uitgeputte Lakeman zwemmend de kust van Schoorl, terwijl Rothier korte tijd daama die van Be rgen wist te bereiken en uit de cabine is gesprongen. Daama werd hij gedeeltelijk bedolven door kalk, die hij vervoerde. Toen de brandweer van Nijkerk aankwam, leefde de man nog. De rijkspolitie STONEHOUSE IN HOGER BEROEP LONDEN (DPA)- De wegens oplichting tot zeven jaar gevangenLsstraf veroor deelde afgevaardigde van het Britse lagerhuis John Stonehouse is in hoger beroep gegaan. Het al achter de tralies zittende parlementslid zal zijn parle mentaire status behouden tot de zaak in hoger beroep is afgewikkeld. neemt aan dal hij door verstikking om het leven is gekomen- Op de autosnelweg van Amersfoort naar Zwolle had een dieplader van een firma in Almelo moeilijkheden met de giek van de kraan die hij vervoerde. Er werd daarom voor het viaduct Watergoor op de vluchtstrook gestopt. Daama reed de dieplader langzaam onder het viaduct door om daarna weer van de vluchtr strook naar de rijbaan te gaan Toen reed de vrachtwagen met aanhanger van de firma De Jong uit Stolwijk achte rop de dieplader Er ontstond een enorme ravage. De cabine van de vrachtwagen vloog in brand. Het onge luk gebeurde om half zes Totnegen uur heeft de rijkspolitie het verkeer moeten omleiden i ADVERTENTIE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Aanrechtbladen mo gen niet meer in de wand worden bevestigd. De naad tussen aanrecht en wand moet elastisch worden ge dicht. De waterreservoirs van we's mogen niet meer worden bevestigd aan muren, die aan de andere kant een kamer begrenzen. Voorgeschre ven zijn thans wc-potten met daar aan bevestigd het waterreservoir. In gemeenschappelijke trappenhuizen moet geluidsabsorberend materiaal worden aangebracht- Deze. en andere geluidswerende. bouwmethoden en bouwmaterialen zijn uiterlijk 1 januari 1978 bij nieuw bouw verplicht gesteld Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft daartoe wijzigingen aangebracht in de voor schriften en wenken, het stelsel technische aanwijzingen waaraan woningen minimaal moeten voldoen. De wijzigingen betreffen behalve be tere geluidsisolatie, voorts betere thermische isolatie, verdere stan daardisatie van maten, en betere kwaliteitswaarborgen van bouwpro- dukten. Een wijziging van de voorge schreven vormen en minimumma ten van woonvertrekken is nog in voor bereiding. Deze voorschriften be lemmeren architecten vaak experi menteel te bouwen. Tot de nieuwe geluidswerende voor schriften hoort onder andere nog de bepaling dat in woningen met vier of meer kamers één stille kamer moet zijn, die in redelijke mate van bin nendringend geluid gevrijwaard is. In de grote experimentele flats in O vervecht-Noord bevindt zich zo'n stilte kamer. Tot algeheel verbod van de thans in gebruik zijnde separatie- wanden (tussenmuurtjes) wil de mi nister nog niet overgaan, omdat dat een te grote schok zou betekenen in de bouwkosten. Deuren, die toegang geven tot flats, liften, galerijen en corridors, en deu ren van woningen, die uitkomen op een trappehuisofcorridormoeten bij het dichtvallen aanslaan tegen tril lingdempend materiaal. Metalen trapleuningen, galerijhekken ed. moeten worden onderbroken of be kleed opdat de opgewekte trillingen worden gedempt. Voor de thans voorgeschreven bepa lingen mzake de thermische isolatie bestaat geen overgangstermijn. Ze moeten bij nieuwbouw reeds direct worden doorgevoerd. De vaste delen van buitenramen en buitendeuren, en de daarbij behorende kozijnen, moeten zodanig zijn uitgevoerd dat mettertijd op eenvoudige wijze dub bele ramen en ruiten kunnen worden aangebracht. De niéuwe voorschriften stellen wel met onmiddellijke ingang hogere kwaliteitseisen aan vloeren, daken en buitenwanden De bouwkosten zullen er door stijgen Maar de woon kosten zullen met evenredig omhoog gaan De betere isolatie beperkt het brandstofverbruik. Dubbele ramen zijn nog niet ver plicht gesteld in verband met de hoge kosten. Ze_ worden aantrekke lijk als er een "standaardisatie tot stand is gekomen van gevelopenin gen, houten of metalen kozijnen, en ruitmaten Pas dan is massaproduk- tie van dubbele ruiten mogelijk Overgangstermijn De nieuwe standaardisatie van ma ten. waarvoor een overgangstermijn geldt tot 1 januari 1978, geeft onder andere een groot aantal bepalingen voor wanden en vloeren, die in fa brieken worden gemaakt. Minister Gruijters wil afstappen van de in- hakmethode. die veelal nodig is voor de aanleg van leidingen. Leidingen moeten worden aangebracht volgens de toevoegmethode. Dat schept een open markt voor wanden en vloeren. Er moet voorts nauwkeuriger wor den gewerkt met voorgeschreven maten opdat meer geprefabriceerde bouwonderdelen kunnen worden gebruikt. In de traditionele bouw kan gewerkt worden met een min dere maatnauwkeurigheid. Archi tecten moeten er voortaan zeker van zijn dat bouwonderdelen, die ze aan de hand van een catalogus in hun bouwtekening opnemen, op de bouwplaats ook inderdaad blijken te passen. ...Maatnauwkeurigheid is een nieuwe opgave in de bouwnij verheid", aldus de minister. DEN HAAG (ANP) - Een reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkerende nationale hulpactie voor jeugd- en gemeenschapswerk in Noord-Ierland, is zondag ge strand. Dit heeft de voorzitter van de Stichting Hulp Noord- Ierland, de heer C. van Bockel uit Bilthoven, in de nacht van zondag op maandag meege deeld. De Nederlandse organi satoren en een Noordierse beleids- en adviesgroep konden het niet eens worden over af spraken over de besteding der in te zamelen gelden. PvdA-studenten willen verklaring over boycot van Amro-Bank AMSTERDAM (ANP) - De landelijke werkgroep PvdA-studenten heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid opheldering gevraagd over de boycot van de Ararobank. De werkgroep zegt in een persbericht, het merkwaardig te vinden, dat ener zijds het partijbestuur vraagt de Amro- bank te boycotten, terwijl anderzijds staatssecretaris Klein zich opmaakt om studenten te dwingen de Amrobank binnen te stappen. Volgens de werk groep heeft de Amrobank zich namelijk als enige aangemeld om de rengedra- gende studielenmgen in het nieuwe stu- diefrnancieringsplan van staatssecreta ris Klein te verschaffen. De actie had in samenwerking met de AVRO in de week van 10 tot 17 septem ber moeten worden gehouden. De beoogde opbrengst was rond 7,5 mil joen gulden. In de Stichting Hulp Noord-Ierland werken zowel kerken als niet kerkelijke hulporganisaties samen. De onderhandelingen met de Noordieren hebben volgens de heer Van Bockel vier maanden geduurd. Zondag zijn ze met een negatief resul taat afgesloten. Het bestuur van de stichting zegt dit resultaat te betreuren. Enerzijds erkent het bestuur dat een buitenlandse orga nisatie met op eigen houtje en op grote schaal in Noord-Ierland bezig kan zijn. anderzijds is geconstateerd dat de ver deeldheid in Noord-Ierland op kerkelijk, sociaal en politiek terrein een van de voornaamste oorzaken is gebleken voor het mislukken van de onderhandelin gen. Een trieste consequentie van één en ander is, aldus de stichting. „Dat het niet doorgaan van de actie tevens bete kent dat de verzoeningsgezinde groepe ringen in Noord-Ierland de zo hard no dige steun nog met kan worden gege ven". De stichting zal zich nu voorlopig be perken tot werk dat zij volgens eigen zeggenal enkele jaren met succes uit voert. namelijk het organiseren van ontmoetingsweken voor Noordierse kinderen in Nederland. RIJKSDIENST WEGVERKEER VOOR GIGANTISCHE OPERATIE GRONINGEN - De rijksdienst voor het wegverkeer in Veen- dam staat voor het tweede jaar voor een gigantische operatie: de verzending van dik vier mil joen accept-girokaarten voor het nieuwe deel drie van het kentekenbewijs voor auto's en motoren. Begin oktober gaat die enorme stapel kaarten de deur uit; drie weken zal men ermee bezig zijn Het nieuwe deel drie, nu met een orapje kleurtje, gaat waarschijnlijk opnieuw f 17,50 kosten. Minister Westerterp (verkeer) moet ech ter nog beslissen over de prijs. De rijksdienst is al enkele weken klaar voor het grote karwei. „We zijn wat ge spannen. maar niet bezorgd", zegt de heer D. J. J. C Nengerman. hoofd van de dienst. Als iedereen de accept-giro op lijd betaalt en veranderingen in de ge gevens op tijd doorgeeft, loopt volgens hem alles op rolletjes. Om chaotische toestanden, zoals vong jaar bij de invoering van deel drie, te voorkomen heeft men het aantal tele foonlijnen uitgebreid tot 35 Ook zijn er nu meer mensen, die in korte tijd na een telefoontje kunnen nagaan waar de schoen wringt. Deze "informatiebank' heeft zes beeldschermen met zo'n 24 mensen. „We zijn heus niet feilloos, maar iedereen moet wel meewerken zegt de heer Nengerman „Uit de prak tijk van vorigjaar bleek dat 25.000 men sen waren verhuisd zonder een adres wijziging te sturen: dan komen er na tuurlijk moeilijkheden" Het nieuwe deel drie is vanaf 1 oktober geldig en moet op 1 februari 1977 zijn aangebracht Om zoekraken te voor komen kan men het na ontvangst het beste meteen aanbrengen Veranderin gen in de registratie van het voertuig na 1 oktober lopen weer via het postkan toor Voor grote wagenparken 50 of meen is er een aparte regeling voor de delen drie. De eigenaars kunnen zich daarvoor vóór 15 september in Veendam melden. PARAMARIBO (ANP) - De schietpartij vorige week donderdag in Paramaribo waarbij een Nederlandse arts jhr, Rein- ier Boudewijn Alting von Geussau ge wond raakte en zijn Surinaamse vrien din om het leven kwam. blijkt een lief desdrama te zijn geweest. De arts, die is opgenomen m het acade misch ziekenhuis in de Surinaamse hoofdstad, heeft tegenover de politie verklaard dat zijn vriendin, de sociologe Helen L... hem tijdens een woordenwis seling met een pistoolschot in de buik had getroffen. Daama zou zij zichzelf in de buik hebben geschoten. De vrouw overleed onderweg naar het ziekenhuis. Volgens de Nederlander had hij de Suri naamse In Utrecht leren kennen. Zij wilden trouwen en hij ging met haar mee naar haar geboorteland. Volgens de verklaring van de arts ging zijn vriendin in Paramaribo weer een verhouding aan meteen vroegere vriend Daarover ont stonden ernstige meningsverschillen De arts wilde niet meer met haar trou wen. Toen dat donderdag ter sprake kwam. reageerde de vrouw volgens de arts zo heft ïg dat een uitbarsting volgde, die leidde tot de fatale s choten. De vriend van de socio) .ge is aange houden. Hij wordt ervan 'erdacht haar het pistool te hebben gegeven. Direct na haar daad blijkt de vrouw nog twee bevriende artsen en een vriendin te hebben gebeld. Deze dne troffen beide slachtoffers aan in de woning waarin zij samenwoonden. Een ambulance ver voerde hen naar het academisch zie kenhuis. Bij aankomst daar bleek de vrouw te zijn overleden. De Nederlandse arts heeft waarschijn lijk geen blijvend letsel opgelopen maar volgens de artsen zijn de komende da gen beslissend voor zijn herstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9