NAVO-vliegtuig 'Tornado' interessant voor spionnen Paprika 'wint' van snijboon Procedurekwestie op republikeinse conventie SYRIË HEROVERT LINKSE POSITIE IN LIBANON Inkomensverschillen in Sowjet-Unie groter dan in Nederland BEPPIE NOOY SR OVERLEDEN KEUZE VICE-PRESIDENT NOG ONZEKER Bekentenis Palestijnse terroristen Bezwaren tegen TROS-spelletje BELG KREEG 20 MILJOEN MARK GEBODEN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 BEWEGING IN GROENTEPRIJZEN DEN HAAG (ANP) - Boontjes waren maandag op de Neder landse veilingen een stuk minder duur dan vrijdag, terwijl de ster van paprika's en aubergines, tot nu toe volgens het cen traal bureau van de tuinbouwveilingen nogal aan de goed kope kant. begon te rijzen. Rode paprika's maakten een sprong van een gulden per kilo omhoog: vrijdag 1.49. maandag 2.49. Een kilo rode paprika s is nu duurder dan een kilo snijbonen want daar werd maandag nog maar 2.16 voor neergeteld, legen ƒ2.28 vrijdag Sperciebonen werden iets goedkoper van 3.10 per kilo vrijdag naar 2.67 Andere groentesoorten zijn opnieuw duurder geworden andijvie van ƒ1.15 naar 1.61 per kilo. bloemkool isortenng acht per bakt van 2.79 naar 2,82 per stuk Prei sprong zelfs van 1 19 naar 1.38 per kilo De wanne en droge zomer heelt dit jaar eerst voor lage. maar de afgelopen twee weken juist voor hoge bloemenprijzen gezorgd. Van sommige bloemen- soorten 1 ag de veilingprijs vorige week meer dan drie maal zo hoog als een jaar geleden. Maandag waren deze soorten ook nog duur. maar er was toch al een prijsdaling ingetreden. Het buiten landbouwschap en lanbouworganisaties om werkende Landelijk actiecomité boeren en tuinders' (voorzitterde heer K Olieman uitZevenhui- zen 'ZHi vindt de droogtemaatregelen van de regenng met voldoende Het wil voor alle droogte getroffen agrarische bedrijven een financiële tegemoetko- mng AMSTERDAM (ANP) - In een verzor gingstehuis in Zeist is maandagmiddag op 83-jarige leeftijd de Amsterdamse actrice Beppie Nooy sr. overleden. Beppie Nooy (haar ware naam was Elisabeth Blaaser) was één van de bekendste na-oorlogse volkstoneel- speelsters. Na zestig jaar óp ae planken te hebben gestaan, nam zij in 1973 afscheid van het Bevoorrading linkse troepen afgesneden KANSAS CITY - Door zijn vader stevig bij het jasje vast te houden, voorkomt Jack Ford. de zoon van de Amerikaanse president, hier dat zijn vader tussen het publiek tuimelt, toen deze vele handen moest schudden bij aankomst in Kansas City. BEIROET (RTR) - Volgens rechtse radio-uitzendingen is het Syri sche leger maandag de stad Hammana binnengetrokken, waar door de bevoorradingsroute van de linkse Libanezen en de Pales- tijnen is afgesneden. De falangistische radiozender berichtte het overgaan van Hammana van linkse in rechtse handen en radio toneel "mêtdeop haar'hjTges'cïireven ro! Amsjit. een ander 'rechts' station, sprak van de 'bevrijding" van de van Kniertje in Op hoop van zegen' Dit stad stuk haalde 125 opvoeringen en werd ook voor de televisie gebracht Een pro-linkse zender in Beiroet Elisabeth Blaaser debuteerde in 1913 in maakte evenwel geen gewag van de Het pleegkind van de orgeldraaier' bij aanwezigheid van Syrische soldaten in het toneelgezelschap van haar vader Hammana. dat gelegen is op 35 kilome- Jan Dirk Blaaser. Vijfjaar later trouwde lf.r ten °?sten van de hoofdstad. I ales- troepenscheidingsovereen- zij met de toneelspeler Jan Nooy. die in 1953 het Amsterdams Volkstoneel op richtte Toen Jan Nooy in 1962 overleed nam zijn dochter Beppie de directie over. Beppie Nooy sr bleef acteren. Zij speelde bij de toneelgezelschappen Delmonte, Bouber. Schouw en tijnse kringen spraken het binnentrek ken van de Syrische troepen tegen. Als de rechtsen gelijk hebben, dan krij gen de Palestijnse en links-Libanese troepen in de strategische bergsteden Aintoera en mtein. 30 kilometer ten oosten van Beiroet, geen voorraden gemene komst. Als Mtein en Aintoera inderdaad in rechtse handen zijn. zou het volgende doelwit van de rechtsen de luchthaven van Beiroet kunnen zijn Zij bevindt zich in linkse handen, maar zij is geslo ten vanwege de rechtse beschietingen. Louis de Vries. De laatste negentien jaar meer. van Ford als van Reagan stemmen weg trekt en zo een beslissing in de eerste stemmingsronde verhindert. Procedure KANSAS CITY (DPA/UPI/GPD) - In Kansas City is maandag de conventie van de Amerikaanse republikeinse partij begonnen. De eerste dag van de vierdaagse partijbijeenkomst, waarvan het hoogtepunt de aanwijzing van de presidentskandidaat voor de Het inleidende gevecht gaat bij deze verkiezmgen van november is, is met name gewijd aan procedure- convcnlie vooral om de vraag of de kwesties. De werkelijke actie vond maandag achter de schermen plaats, waar president Ford en concurrent Ronald Reagan probeerden de stemmen te winnen die ze nodig hadden om de nominatie zeker te stellen. SENATOR BUCKLEY ONZEKER ELEMENT James Buckley, een conservatief uit New York, Buckley zei zondagavond, bij zijn aankomst in Kansas City. dat hij •crgadcring president Ford kan dt gen zijn keuze voor een vice-president tevoren bekend te maken. Reagan heeft de ogenschijnlijke liberaal Schweikeri genoemd, en dit was een monumentale vergissing, want het heeft de scheids lijnen alleen maar w at dikker getrok ken, en zijn mensen in de conventie wil len niets liever dan Ford nu een derge lijke vergissing op te leggen. Echter, als Ford verliest bij deze proce- van haar carriere speelde zij bij het ge zelschap van haar doch ter Beppie Nooy jr.. het Amsterdams Volkstoneel. Voor haar rol in 'De Jantjes kreeg Be ppie Nooy sr. in 1970 de Albert van Dal- sumprijs. Zij was tevens ridder in de orde van Oranje Nassau en ereburgeres van Amsterdam. Beppie Nooy is vooral bekend door haar rollen in Allerzielen. De Jantjes, Oranje Hein, Rooie Sien. Zeemansvrouwen. De Voddenraper van Parijs. Dolle Hans. Twee Wezen en de Dood van een han delsreiziger. Beppie Nooy sr zal worden begraven vanuit Carré op de begraaf plaats Zorgvliet, waar ook haar man ligt. Beiden regelden ontmoetingen met ge delegeerden die ze voor de stemming van woensdag aan hun zijde hoopten te krijgen. Ook Fords kinderen wierpen zich in de strijd, als vertegenwoordi gers van hun vader op een aantal bij eenkomsten van kiesmannen. De laat ste telling van het Amerikaanse pers bureau UPI gaf Ford 1125 stemmen, slechts weinig minder dan de 1130 die voor de presidentskandidatuur nodig zijn. Reagan had er 1038,96 kiesmannen zweven nog. Maar een onzeker element in de bittere strijd om de stemmen vormt senator ISTANBUL (UPI) - Twee Palcstïjnen hebben maandag bij hun voorgeleiding toegegeven dat zij vorige weck woens dag de passagiers van een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al met handgranaten en vuurwa pens hebben aangevallen, toen de rei zigers op het punt stonden aan boord te gaan van het toestel met bestemming Tel Aviv. Nadat de rechtbank de bekentenissen had aangehoord, gelastte de vooratter de formele arrestatie van de 24-jarige Mohammed Hoessein Rasjid en dij 23- jarige Mohammed Mahdi El-Mahdi, en verlengde hun voorarrest in afwachting van hun proces. De officier van justitie zei tegen de rechtbank dat hij zou bewijzen dat beide mannen moord meerdere malen gepleegd op hun geweten hadden. Hier voor kunnen Rasjid en El-Mahdi de doodstraf krijgen. nog niet had besloten of hij zijn naam durekwestie, die vanavond in stemming zou laten bijschrijven op het korte lijstje van kandidaten voor de nominatie. Als hij dat doet. is het mogelijk dat zo wel (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het PvdA-kamerlid De Vries heeft maandag bezwaar gemaakt tegen het TROS-spelletje waarbij ie mand die door deze omroep wordt op- gebeid, 1000 gulden beloning krijgt als hij of zij zich meldt met 'de TROS is er voor mij'. De Vries heeft aan minister Van Agt van justitie gevraagd of dit gebruik van de telefoon kan vallen onder de wet op de kansspelen. Aan staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat rook PTT-zaken) vraagt het PvdA-kamerlid of er paal en perk kan worden gesteld aan dit soort gebruik van de telefoon, omdat het wel eens hinderlijk zou kun nen worden als ook andere organisaties iets dergelijks zouden gaan doen. Grote kleding- diefstal opgelost TILBURG (ANP) - .Met de aanhouding van drie Tilburgers in de leeftijd van 24 en 25 jaar heeft de gemeentepolitie van Tilburg in samenwerking met de rijks politie van het district Den Bosch en dc gemeentepolitie van Roosendaal drie kledingdiefstallen met een gezamen lijke buit van ruim 250.000,-, gepleegd in Roosendaal en tweemaal in Tilburg, tot klaarheid gebracht komt. dan staat hij er slecht voor. Wint hij. dan kan de nominatie hem logi scherwijs vrijwel niet ontgaan. Daaren boven kan hij dan altijd nog Reagan als vice-president aanwijzen. Dit is onmo gelijk wanneer hij nu al moet zeggen wie hij als zijn tweede man naast zich wil zien Op de maatschap van Reagan en Ford mikken veel Republikeinen, om tenminste te kunnen zeggen dat deze partij net zo verenigd uit de conventie komt als de Democraten New York triomfantelijk hebben verlaten. Senator Baker, minister van financiën William Simon, minister William Ruc- kelshaus. de ambassadeur in GrooL Brittannië. Armstrong en. jazeker. Ro nald Reagan zijn de mannen die volgens inlichtingen uit de kring rond president Ford nog steeds op het presidentiele lijstje staan. Eén ding is tamelijk zeker: het partij programma is een nogal nietszeggend compromis geworden tussen Ford- en Reagan-aanhangers. waaruit slechts een beweging naar rechts valt af te lei den Ditzou een politieke verstijving be tekenen die in de internationale betrek kingen ongunstig kan uitwerken Aintoera en Mtein werden eerder in het jaar door linkse troepen veroverd Zij beheersen de grote weg die de door rechts beheerste kustgebieden verbin den met het door Syrië beheerste Zahle in oost-Libanon en Damascus. Volgens krantebenchten in Beiroet heeil de commandant van de vredes macht van de Arabische Liga. generaal-majoor Mohammed Hassan Ghoneim. afzonderlijke gesprekken ge voerd met. PLO-leider Yassir Arafat en falangistische leiders over het beëindi gen van de vijandelijkheden in de be rgen. Het onafhankelijke An-Nahar schreef dat een beginselovereenstemming was bereikt over het scheiden van de twee partijen, als een eerste stap naar een al- Onderhandelingen Op het diplomatieke vlak in de zestien maanden oude burgeroorlog in Libanon heeft de Libische onderminister van buitenlandse zaken Aboe Zeid Omar Dorda. maandag Palestijnse leiders in gelicht over de besprekingen die hij in Damascus heeft gehad met president Hafez Assad van Syrië Dorda's op- drachtzouzijn de samenstelling van een vier-partijencommissie zoals voorge steld krachtens het Syrisch-Palestijnse akoord van juli. voor het toezicht hou den op een wapenstilstand tot de geko zen president Elias Sarkis op 23 sep tember zijn ambt aanvaardt. Syrië heeft bezwaar tegen vertegen woordiging in de commissie van links door alleen Kamal Joenblatts 'nationa listische beweging', en het wil dat er ook pro-Syrische persoonlijkheden in zitten. (Van onze speciale verslaggever, mr. Frans Kok) MOSKOU - De inkomensverschillen in de Sowjet-Unie zijn groter dan in Nederland. Dat constateerde de Nederlandse parlementaire delegatie, die onder leiding van dr. Vondeling een bezoek brengt aan Rusland, tijdens een gesprek met het stadsbestuur van Mos kou. De salarissen die het stadsbestuur van Moskou aan zijn employes betaalt, lopen uiteen van 70 roebel voor een eenvoudig ambtenaar tot 500 roebel voor een wethou der of een directeur van een afdeling. Een minister van de landsregering verdient noemd de heer J. Ph. Andel. thans we- lussen de 700 en 800 roebel, terwijl artiesten en toneelspelers nog aanzienlijk hoger enschappelijk medewerker van de frac- genoteerd staan. ie van DS 70 in de tweede kamer De kwestie van de inkomensverdeling was aan de orde gesteld door de Antirevolu- Tot secretaris van de stichting politiek t jonair De Boer. Dr. Vondeling, voorzitter van de tweede kamer, verklaarde tegen- Tot directeur van het wetenschappe lijk instituut DS'70 te Amsterdam is be- jongerenwerk DS'70 werd benoemd de de vooratter van de Opperste Sowjet van Moskou nogal verbaasd te zijn over heer J. G Zeekant, hoofdbestuurslid $eze inkomensverschillen, aangezien de verhouding in het niet-commumstische Nederland ruwweg 15 bedraagt. Droog en zonnig Droog en zonnig met een matige en nu dan vrij krachtige noordoostelijke wind. Maxima rond 25 graden, aan zee enkele graden lager. Aanhouden van het huidige weertype. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor woensdag: aantal uuren zon. 7 tot 14; min. temp, omstreeks 13 graden, max temp. om streeks 23 graden, kans op een droge periode van muistens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 pro cent. Voor donderdag: aantal uuren zon 6 tot 14, min. temp, omstreeks 13 graden; max. temp, om streeks 23 graden, kans op een droge penode van minstens 12 uur95 procent, kans op een geheel droog etmaal 80 pro cent. N B Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 graden romd de opgegeven waarden. Weer in Europa Brussel, li ent oewolkt Frankfort, onbewolkt Genève. zwaar bewolkt Innsbruck, regen Kopenhagen, half bewolkt Lissabon, onbewolkt Locamo. half bewolkt Londen, half bewolkt Luxemburg, onbewolkt Madrid, licht bewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca, onbewolkt Münchcn, regen Nice, zwaar bewolkt Oslo. onbewolkt Parijs, onbewolkt Rome. licht bewolkt Split onweer Stockholm, onbewolkt Wenen, onweer Zurich, geheel bewolkt Cada Blanca. licht bewolkt Istanboel, onbewolkt Las Palmas onbewolkt S trand weersver wi 27 graden 27 graden 21 graden 18 graden 22 graden 30 graden 24 graden 27 graden 25 graden 32 graden 36 graden 32 graden 18 graden 26 graden 28 graden 29 graden 30 graden 24 graden 24 graden 24 graden 19 graden 28 graden 27 graden 31 graden :hting Aanhoudend hoge druk met veel zon. Matige noordoosten wind In de middag 23-25 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: m de eerste dagen geen be.angrijke verandering door de grote activiteit van de hogedruk gebieden ZON EN MAAN 18 augustus Zon op 05.29 onder 19.58 Maan op 23.27 onder 14.32 KARLSRUHE (DPA)- De justi tie in Karlsruhe heeft maandag bevestigd dat de 32-jarige Belg Valerian Kuzniak in West- Duitsland is gearresteerd onder verdenking de plannen voor het jachtvliegtuig voor meervou dige doeleinden MRCA Tor nado aan een oostelijke ge heime dienst te hebben willen verkopen. Kuzniak werd gearresteerd toen hij een koffer met docu menten over het vliegtuig wilde overhandigen aan een derde persoon. Voor de documenten en verdere leveranties zouden hem ongeveer 20 miljoen mark zijn geboden. De rechter heeft volgens de Westduitse officier van justitie in Karlsruhe al op 30 juli een arrestatiebevel tegen Vale rian Kuzniak uitgevaardigd wegens sterke verdenking van landverraad en spionage. Het onderzoek heeft tot dusver ook be- wijzen aan het licht gebniciu dat de MRCA-documenten ook aan een ooste lijke handelmaatschappij zijn aange boden voor een bedrag van 7.5 miljoen mark. Als verkoper voor Kuzniak zou hierbij de 36-jange Westduitse ingenieur Man fred Knuefelmann zijn opgetreden Tegen Knuefelmann was op 6 augustus een arrestatiebevel wegens spionage uitgevaardigd. Wat het bij Kuzniak in beslag genomen materiaal waard is kan nog niet worden gezegd. De justitie zegt nog geen ope ning van zaken te hebben gegeven om het onderzoek met te bemoeilijken en betreurt dat dit nu gevaar loopt door de 'onvoorzichtige publikatie in het blad 'Die Welt' die weekeinde Dat blijkt uit het artikel zelf. aldus de justitie. 'Der Spiegel', die er ook van wist. heeft op verzoek van publikatie afgezien. Het Europese gevechtsvliegtuig voor meervoudige doeleinden, sinds kort 'Tornado' gedoopt, is een van de ge heimste geheimen van de westelijke verdedigingstechnologie. De Sowjetrussische geheime dienst zal vermoedelijk rneerdan normale belang stelling hebben voor de ontwikkeling van dit gemeenschappelijke Duits- Brits-Italiaanse project. En wel om twee twee redenen de MRCA betekent een nieuwe opvatting van de NAVO over de strijd in de lucht zowel als op de grond en voor de vervaardiging en uitrusting wordteen sene zeer moderne processen gebruikt waarvan de belangrijkste naar de mening van de bouwers van de MRCA aan de Sowjet Unie onbekend zijn. Besturing Voor spionnen waren vooral twee din gen van belang, namelijk de electroni- sche programma's voor de besturing en de bouw met nieuwe metaallegeringen, in een electronisch bestuurde proces gang. Daarnaast zijn er nog ettelijke andere gegevens die voor spionnen zeer inte ressant zijn. Kenners van de situatie be twijfelen nog dat de spïonagepoging kan zijn doorgedrongen tot de kern van de zaak. Het spionagegeval is volgens Die Welt al sinds juni in onderzoek Op 29 juli isin Muenchen een Belgische wa penhandelaargearresteerd met een kof fer vol microfilms van de bouwplannen. De contraspionage was er al eerder ach ter gekomen dat hij de KGB had bena derd en er 38 miljoen mark voor had ge vraagd. Enkele dagen geleden werd in net ge bied van Duesseldorf een electrotech- nisch ingenieur aangehouden. In zijn appartement vond men een copie van een aanbod voor de verkoop van de plannen aan de Tsjechoslowaakse wa penfabriek Ommpol voor 20 miljoen mark. Het is niet bekend hoe de plannen uit het computercentrum gekomen zijn. Veiligheidsfunctionarissen menen vol gens Die Welt dat er een hoge ambte naar bij betrokken is West-Duitsland gaat van deze machines 322 exemplaren kopen. Engeland 375 en Italië honderd. De eerste serie is al vrij gegeven. Zwitserland De voormalige brigade-generaal van de Zwitserse luchtafweer. Jean-Louis Een Palestijnse leider in Libanon heeft gepleit voor 'algemene mobilisatie' van de 400 000 Palestijnen in Libanon, om dat rechtse troepen een groot offensief tegen Palestijnse stellingen in de bergen ten noordoosten van Beiroet zouden hebben ontketend. ..Wij doen een beroep op alle Palestijnen die met wapens kunnen omgaan, zich onmiddellijk aan te sluiten bij de defensie-oorlog ter bescherming van de Palestijnse revolutie en ons nationale voortbestaan', aldus Yassir Abed Rab- boe. voorlichtingschef van de PLO Geen amnestie voor Peter Custers in Bangla Desj DEN HAAG - De militaire junta van Bangladesj heeft de Nederlandse jour nalist Peter Custers geen amnestie ver leend. Volgens plaatselijke kranten in Dacca zouden de afgelopen dagen 1665 politieke gevangenen zijn vrijgelaten: het ministerie van buitenlandse zaken heeft van de tijdelijk zaakgelastigde in Dacca, de heer Brouwers, vernomen dat Custers daar niet bij was. De journalist, correspondent van 'De Volkskrant' en medewerker van het weekblad De Groen', moet op 23 -augus tus voor een speciale rechtbank ver schijnen. Volgens nog onbevestigde be richten zal de aanklacht tegen hem lui den- samenzwering met het doel de re gering op gewelddadige wijze omver te werpen. Peter Custers werd eind vorig jaar gearresteerd. Bejaarde vrouw dood in woning BERGEN (ANP) - In haar flatwoning aan de Weverstraat in Gennep (Lim burg) is maandag de 68-jarige alleen wonende mevrouw Maria Peters dood aangetroffen. De politie verschafte zich toegang tot de woning nadat zij gealarmeerd was door de 72-jarige in Sittard wonende zuster van de vrouw, die net vreemd vond dat zij de laatste weken taal noch teken meer van haar had vernomen. Een me disch onderzoek heeft uitgewezen dat de vrouw al sinds 5 augustus dood in haar woning moet hebben gelegen. Jeanmaire. is onder verdenking van spionage voor de Sowjet Unie gearres teerd. zo heeft het ministerie van justitie in Bem maandag meegedeeld. Hij wordt ervan beschuldigd aan leden van de Sowjetrussische ambassade in Bern militaire inlichtingen en beschei den geleverd te hebben. Jeanmaire is in januari 1976 gepensio neerd. Nadere bijzonderheden wil het minister hangende het onderzoek niet geven. I De voormalige brigade-generaal van I I de Zioitserse luchtafweer. Jean-Louis I I Jeanmaire. I Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vliesingen: Walstraat 56-60. tel 101184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058 In de avonduren 's de centrale redactie bezet van zondag t/m vnjdag vanaf 19.00 uur (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11 30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75: franco per post f 42,-; per maand 12.75; losse nummers f 0.55 (inclusief 4 pet btwl. Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'iix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3