Duits mijnenvegersflotille brengt bezoek aan Vlissingen Boer Melis zet caravan over de weg én over gemeentegrens Voor Vlissings trio dat mensen aanviel 14 dagen gevangenis (PZC/r CRUSON IN BRESKENS MOET - NA UITSPRAAK KROON - NOG DEZE WEEK SLUITEN [strohalm almanak Krijgsverrichtingen squadron in folder VLISSINGEN - Bezoekers van het thans in Vlissingen verblijvende Duitse eerste mijnenvegers- squadron krijgen een soort presen tatiefolder. waarin de geschiedenis van de marine eenheid staat te lezen. In dat overzicht wordt ook uit de doeken gedaan aan welke oorlogs operaties het squadron, opgericht in 1937, heeft dcelgqnomen. Na het uitbreken van de tweede we reldoorlog. zo staat in de folder te le zen, heeft dit squadron deelgenomen aan operaties tegen Polen. Later werd het squadron ingezet voor kustbewaking en konvooi-escorte in de Noordzee en Baltische Zee. In het foldertje wordt verder uit de doeken gedaan, dat werd deelgeno men aan de 'Weserübung'-operatie tegen Noorwegen en dat mijnen wer den geveegd in het Engelse KanaaL Gedurende de oorlogsdagen verloor men elf eenheden. Sinds december 1956 heeft het eerste mijnenvegerssquadron Flensburg als thuishaven. ZEEUWSE Bunzing De Middelburgse onderwijzer, die dit weekend ter bekoming van de ver moeienissen van de eerste school week vertreding zocht aan de Wal- cherse duinstrook, stiet bij zijn om zwervingen op een dode bunzing. „Ha", dacht hij. „Op laten zetten Da's leuk voor school". Daar hij echter hoofd is van een on derwijsinrichting en derhalve de toegenomen drang tot administra tieve handelingen op allerlei terrein kent en bovendien een oppassende natuur is, belde hij bij thuiskomst het politiebureau op welks grondgebied hij het beestje had aangetroffen. Of er voor het medenemen van dode bun zingen ook nog wettelijk voorge schreven formulieren dienden te worden ingevuld? „Zeker", sprak de politionele func tionaris aan de andere kant van de lijn prompt. Dat wordt dan formu lier HG sub. C2 van de vogelbe- schermingsivet". „Ja, maar", aarzelde de man, „hoe kan nou een bunzing onder de vogel bescherming swet vallen?" „Uitstekend", sprak de politieamb tenaar goedkeurend. „Dan hoeven er ook geen formulieren te worden ingevuld". En laten we wèl wezen, goede lezer - da's meegenomen vandaag de dag. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 BIJ VERPLICHTE ONTRUIMING MINI—CAMPING SEROOSKERKE provincie ANDERE KANT VAN WEG IS GEMEENTE DOMBURG MIDDELBURG - Zonder dat 'de sterke arm' in beweging hoefde te komen heeft zich maandagmorgen aan de Bos- hoekweg in Serooskerke (W) de ontruiming voltrokken van de mini-camping van landbouwer J. Melis. Het ging maar om twee caravans van een Duitse en een Nederlandse familie, die voor het in het 'ultimatum' van het Veerse gemeentebestuur ge noemde tijdstip (elf uur maan dagmorgen) van het terrein verdwenen waren. De heer Melis lis, behoort tot de gemeente Domburg. De Boshoekseweg, waaraan de boerde rij ligt, vormt hier de grens tussen Veere en Domburg. De gebouwen en de mini-camping liggen op grondgebied van Veere. Zoals gemeld hebben b en w van Veere vorige week - met instemming van de gemeenteraad - de vergunning voor de mini-camping ingetrokken, omdat de heer Melis herhaaldelijk meer caravans en tenten op zijn terrein had toegelaten dan het toegestane aantal van drie. Omdat dit in 1975 ook al eens was ge beurd en verschillende keren waar schuwingen waren gegeven, besloten b. en w. voor de rest van het seizoen 1976 tot intrekking over te gaan. Wel wil het college nog nader bezien of nad at van de kant van de mini-campinghouder is verklaard dat hij zich aan de limiet zal houden een vergunning voor het vol gend seizoen kan worden afgegeven. Mede om de kans hierop niet in gevaar te brengen had de heer Melis er maan dagmorgen voor het arriveren om elf uur van een groep van vier gemeentewerk lieden en twee rijkspolitiemensen al voor gezorgd, dat t terrein ontruimd was De Duitse familie Horak uit Duis burg. die nog veertien dagen langer had willen blijven vertrok - de twee kinderen met betraande ogen - naar huis (na de teleurstelling voelde de familie er nog weiig voor in Nederland te blijven), maar de mensen van de tweede en toen laatste caravan op het terrein, de Mid delburgse familie Davidse voelden wemig voor vertrek. De exploitant van de mini-camping kwam toen met deze gasten overeen, dat de caravan op grond van Domburg aan de overzijde van de Boshoekweg werd gereden. Het is over igens met de bedoeling dat deze caravan hier blijft staan. In de eerste nlanj.s zou de exploitant dan overeen vergunning van de gemeente Domburg moeten be schikken. maar de standplaats - een door de droogte stoffig perceel grond, waarop geoogste bruine bonen oo rui ters staan - is ook weinig aantrekkelijk Maandag was het de bedoeling om ruimte in de schuur vnj te maken voor een standplaats voor deze caravan Geruime tijd voor elf uur maandagmor gen bracht Veeres gemeentesecretaris de heer L. van der Hiele een bezoek aan de heer Melis, waarbij naar voren werd gebracht dat het de gemeente ernst was. dat ontruiming door de mensen de ge meente en de politie voor de exploitant veel kosten zou meebrengen en dat hierdoor ook de kansen op een vergun ning voor 1977 met vergroot zouden worden. Om elf uur kon de heer Melis laconiek verklaren, dat de laatste caravan 'van het terrein van de gemeente' verwij derd was en ontstond er op en om de boerderij een ontspannen sfeer, waarin ruimte was voor een gemoedelijk praatje tussen de rijkspolitiemensen en de familie Melis. Omstreeks elf uur voerde burgemeester A. Hack van Veere nog een kort gesprek met de heer Melis, dat eveneens in vriendelijke sfeer verliep. Directie verstuurt telegrammen aan koningin, premier Den Uyl, ministers en commissaris zorgde daarbij nog voor een on verwachte wending door één van de caravans op een terrein aan de overzijde van de Bos- hoek weg te rijden. Dit terrein, eigendom van de heer Me- lADVERTENTIEI 'n beste borrel I Puur ot als basis vaneen j longdrink JONGE en VIEUX j voor rond de twaalf gulden, j BESSEN en CITROEN voor I rond een tientje te koop 'j bij 600 "DELCAVE" slijters en wijnhandelaren, 3 herkenbaar aan het j vignet op de deur p in een gemoedelijk gesprek met de heer en mevrouw Melis bij de caravan, aie - er hoefde maar enkele •e gereden te worden - op een perceel kwam te staan dat gemeentelijk tot Domburg behoort. (Foto PZCi. VEERTIG MAN OPSTRAAT BRESKENS - De directie van het me taaloppervlak tevercdelingsbedrijf Cruson in Breskens heeft in de loop van maandag telegrammen verstuurd aan de koningin, aan minister-president Den Uyl en aan een aantal ministers om sluiting van het bedrijf te voorkomen. Bij Cruson in Breskens werken veertig personeelsleden. De kroon heeft, bij koninklijk besluit van 116 juli, beslist dat het bedrijf gesloten moet worden, omdat voor verschillende onderdelen van de produktie geen hinderwetver gunning is aangevraagd, terwijl het bedrijf zich in andere gevallen (waar voor wel een vergunning is verleend) niet houdt aan de voorwaarden. Maandagochtend hebben b. en w. van Oostburg de zaak, tijdens een spoedei sende b. en w.-vergadering, besproken. Burgemeester A. Schipper van Oost' burg maakte maandagmiddag bekend dat het college niet anders kan dan het koninklijk besluit respecteren en uit voeren. Cruson kan woensdagochtend een aangetekend schrijven van de ge meente Oostburg verwachten, waarin GEDETINEERD SINDS ZATERDAG 7 AUGUSTUS Raadsman: „Jongens hebben les geleerd" MIDDELBURG - De drie jongelui, die zaterdagavond 7 augustus jongstleden in Vlissingen twee mensen molesteer den zijn maandagmiddag voor open lijke geweldpleging door de politie rechter te Middelburg veroordeeld tot 28 dagen gevangenisstraf, waarvan veertien dagen voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Dit betekent, dat het drietal, dat gedetineerd is in Breda, over vier dagen vrijkomt. De politierechter wees de civiele vorder ing toe van één van de twee ernstig mis handelde mensen, wiens foto apparatuur werd vernield. De drie jon gelui zullen ieder de benadeelde een be drag van 500.- moeten vergoeden. Dit had ook de officier van justitie in zijn eis opgenomen, een eis van acht weken ge vangenisstraf. waarvan vier weken voorwaardelijk. Politierechter mr P. van Empel benadrukte dat uit de stral een sterke afkeuring moet blijken voor wat de jongelui hebben gedaan, maar vier weken gevangenisstraf vond hij hiervoor echter een te langdurige straf Met z'n drieén vielen ze in de Vlissmgse Badhuisstraat hun plaatsgenoot E. van de B. aan. De jongelui kwamen toen uit een café. Ze fietsten over het trottoir, er volgde een botsinkje met Van de B. en voordat die wist wat er allemaal ge beurde kreeg hij klappen in het gezicht en trappen in de maag, in de rug en tegen het hoofd. Met een hersenschud ding moest Van de B. naar het zieken huis. Hij moest een week het bed hou den. De jongens wierpen zich ook op zijn foto-apparatuur. Korte tijd later moest een Duitse jon geman het ontgelden, die op de Koude- kerkseweg met een vriend stond te lif ten. Toen de Vlissingse jongens hen op de fiets passeerden nepen ze de Duitse jongens vragenderwijs toe of ze soms mee wilden rijden. Toen één van de Duitsers hierop reageerde met 'Scheis- se' werd hem prompt een bloeduitstor ting boven het rechteroog geslagen en werd de inhoud van zijn tas over de stoep gegooid. Snelrecht Officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen stipte in zijn requisitoir aan, dat na een fors drankgebruik twee nietsver moedende en weerloze mensen in elkaar werden geslagen. De officier ging m op de voordelen van dit 'snelrecht': een snelle en directe berechting is op z'n plaats, aldus de officier, dan kan men de duurvan de bestraffing beperkt houden, een straf die echter toch voor de toe komst zal afschrikken. Raadsman mr. W. K. H. Dieleman die de jongelui. R. van der IV.. E. van N. en P. G., verdedigde, sprak in zijn pleidooi over een 'brooddronken optreden' van drie jongens, die uit goede gezinnen komen en eigenlijk helemaal geen vechtersbazen zijn. „De jongens heb ben hun les geleerd", aldus de raads man, die het gunstig noemde indien een deel van de straf voorwaardelijk zou worden opgelegd omdat de jongelui dan goed voelen dat ze op deze weg niet door kunnen gaan. personeel van Cruson overweegt om woensdag over te gaan tot bezetting van het bedrijf, uit protest tegen het konink lijk besluit Adjunctdirecteur A. van Hanegem maandagnamiddag: „Het personeel heeft erg rustig gereageerd op de mededeling dat het bedrijf dicht moet Wel is men stomverbaasd en bo vendien is men het volledig oneens met de beslissing. Tientallen jaren werkt ons bedrijf nu al in Breskens en zeker de laatste twintig jaar is er nooit iets ern stig gebeurd'. De problemen rond he metaalverede- lingsbedrijf Cruson zijn aan de orde se dert het najaar van 1975. Op 6 november vorig jaar verstuurde de inspectie Mi lieuhygiëne Zeeland een brief aan het gemeentebestuur van Oostburg, waarin om sluiting van Cruson in Breskens werd verzocht. B. en w. behandelden dit verzoek en op 19 december besliste men dat men met tegemoet zou komen aan de wensen van de inspectie. B. en w. van Oostburg weigerden tot sluiting over te gaan. Daarop is van de kant van de mi- lieuinspectie beroep aangetekend bij de kroon. De inspectie zette in een beroep schrift uiteen dat een deel van het be drijf in Breskens functioneerde zonder hinderwetvergunning. Het betrof de te- flonafdeling, de electrostatische spui- tinrichting met ontvettingsinstallatie. waarbij gebruik gemaakt wordt van chlorothene en de afdeling waar ge bruikte vaten met behulp van stoom en water en door middel van uitbranden worden gereinigd. De inspectie kwam tot de conclusie dat bij de teflonbehan- deling Quordampen vrijkwamen, dat bij gebruik van chlorothene stoffen vrij kwamen, die kankerverwekkend kun nen zijn en dat bij het uitbranden van vaten stoffen konden ontstaan, die ge vaar inhielden voor de omgeving. Ver der constateerde de inspectie dat ge deelten van het bedrijf met in werking waren, overeenkomstig de verleende vergunning of dat opgelegde voorwaar den met of onvoldoende zijn nageleefd. In het koninklijk besluit, dat de mi lieuinspectie Zeeland in het gelijk stelt, wordt gesteld dat het bedrijf, volgens het eerste lid van artikel 28 van de hin derwet, gesloten dient te worden. Men komt tot de conclusie dat Oostburg het verzoek van de milieu-inspectie ten on rechte heeft geweigerd en tegelijkertijd wordt het ministerie van volksgezond heid en milieu belast met de uitvoering van het besluit. Telegram De directie van Cruson heeft maandag telegrammen verzonden aan de konin gin, aan premier Den Uyl, de ministers TWAALF SCHEPEN BIJ INFORMEEL BEZOEK WOENSDAGMIDDAG GELEGENHEID TOT BEZICHTIGEN MARINESCHEPEN VLISSINGEN - Twaalf schepen van de Duitse Bundesmarine zijn maanda gochtend om zes uur voor een informeel bezoek de Vlissingse Buitenhaven bin nengelopen. Tien mijnenvegers, het bevoorradingsschip 'Lüneburg* en het moederschip 'Saar' kruisten maan dagmiddag tegen halfzes langs de Wal- cherse kust tussen Westkapelle en Zou- telande. De ruim 600 opvarenden van het Duitse flotille kregen maandag ruimschoots de tijd om Vlissingen te bezoeken. Het Duitse flotille, dat niet voltallig in Vlissingen verscheen - twee mijndepot- schepen liggen nog in Duitsland - was de trip begonnen op het Duitse eiland Borkum Het is de bedoeling om na het informele bezoek aan Vlissingen rich ting Zuid-Engeland te varen, waama in Oostende een week wordt afgemeerd voor de opleiding voor mijnenvegeroffi- cieren. De tien mijnenvegers zijn voor namelijk berekend op het leggen van mijnen en minder op het vegen ervan. Het flotille vertrekt donderdagmorgen om acht uur weer uit Vlissingen. Maandagmorgen om kwart voor elf brachten commandeur R. Christmann en luitenant ter zee H. C. Kramer een bezoek aan burgemeester drs. T J. Wes terhout. De burgemeester bracht 's middags om half drie een tegenbezoek aan boord van het moederschip Saar. Om half zeven werd er voor zeventig gasten, onder wie de consuls van Noor wegen. België. Zweden, Frankrijk, De nemarken en Finland, enkele marine attachés uit Den Haag en stafofficieren van de marinekazerne m Vlissingen een cocktailparty gehouden, die werd afge sloten met het optreden van een zang koor. bestaande uit opvarenden van het flotille. De bemanningsleden krijgen in de loop van deze week de gelegenheid om on dermeer te gaan zeilen, sporten of te passagieren. Woensdagmorgen zal er om kwart over tien een volleybalwed strijd worden gehouden tussen teams van de Duitse en Nederlandse manne. Woensdagmiddag van 2-5 uur kunnen belangstellenden onder begeleiding van de manschappen aan een rondleiding deelnemen. Men kan tussen twee en vijf uur terecht. Om half drie brengen 30 kinderen van Het Baken een bezoek aan het flotille. Het informele bezoek wordt afgesloten met een diner in het hotel Britannia. Op de foto: het Duitse flotille in de Vlis- snigse Buitenhaven. Lubbers (economische zaken), Vorrink (volksgezondheid en milieu). Boersma (sociale zaken, aan de commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien en aan burgemeester A. Schipper van Oostburg. Op deze wijze wordt gepro beerd uitstel voor sluiting te krijgen. Directiewoordvoerder Van Hanegem dinsdag: „In de telegrammen hebben wij erop gewezen dat Cruson een gezond bedrijf is, waar veertig mensen werk zaam zijn en dat beschikt over een goed gevulde orderportefeuille. Voorts stel len wij dat wij voor 1 april een hinder wetvergunning voor het gehele bedrijf hebben aangevraagd. De procedure, die voorafgaat aan het verlenen van zo'n vergunning loopt nog. Wij vinden dat het bedrijf, zolang de procedure loopt, niet gesloten mag worden. De sluiting zou rampzalig zijn voor het bedrijf. Cru son is voor een groot deel een loonwer- kersbedrijf. Wanneer wij niet tegemoet kunnen komen aan de afepraken, die wij met andere bedrijven hebben gemaakt, dan gaan die orders onze neus voorbij". Burgemeester Schipper van Oostburg vertelde maandagmiddag desgevraagd: „Wij kunnen als gemeentebestuur met anders dan het koninklijk besluit vol gen. Daarom verzenden wij een aange tekend schrijven aan Cruson. waarin wij sluiting gelasten. We zouden als ge meente Oostburg kunnen weigeren, maar dat heeft geen enkele zin". De heer Schipper herinnerde aan zijn pleidooi voorde raad van state. „Wij vonden des tijds al dat de procedure voor de hin derwet afgewacht moest worden. Het was ons namelijk gebleken dat het be drijf alle medewerking wilde verlenen om de zaak te legaliseren. De raad van state heeft deze gedachte nietlatne pre valeren. Men heeft zonder meer de wet toegepast. Overigens hoop ik dat die hinderwetvergunning er alsnog komt". B. en w. van Oostburg hebben een ver tegenwoordiging van het bedrijf maan dagochtend nog op de hoogte gesteld Verhuizen Bij de inspectie milieuhygiëne in Mid delburg was men enigszins verrast over de snelle beslissing, die op het indienen van het beroepsschrift is gevolgd. Drs. G. J. Beijen: „De zaak is inderdaad vrij snel afgehandeld. Men heeft een en an der zuiver formeel benaderd. Het bedrijf was in overtreding en de afwikkeling is verder een routinekwestie geweest, neem ik aan. Overigens wil ik wel op merken dat het feit dat Cruson inmid dels een vergunning heeft aangevraagd bij de beoordeling door de kroon niet heeft meegespeeld. Men had alleen te maken met de situatie, zoals die in be roepschrift is omschreven". In juli kwam Cruson in het nieuws omdat toen vijfduizend liter vloeistof, die zoutzuur bevatte, in de riolering van Breskens te recht was gekomen. Die zaak wordt momenteel nog onderzocht. Drs. Beijen over de situering van het be drijf, in de Westlandstraat in Breskens: „Toen wij met het onderzoek begonnen, hebben wij een groot aantal overtredin gen geconstateerd. Wij zijn van mening dat je dat risico, midden in een dorp, gewoon niet kunt nemen. Dat is deze zomer, met dat lek. weer gebleken. Wij zijn er dan ook voorstander van dat het bedrijf verhuist naar het industrieter rein van Breskens". Bij de bonden is men bijzonder ont stemd over de wijze waarop de directie van Cruson de kwestie van de hinder wetvergunningen heeft 'gespeeld'. De heer G. H. Schneiders van de Industrie bond NVV: „In februari/maart hebben wij als bonden een gesprek gehad met de directie van Cruson. Toen hebben wij de directie op haar verantwoordelijkhe den gewezen. Toen werd van die kant gezegd dat de klachten van de milieuin spectie maar flauwekul waren en ner gens op sloegen. Een van de oudere di recteuren merkte tijdens datgesprek op dat ze de zaak dan maar moesten slui ten. „Wij zijn oud genoeg", merkte die man op. Het lijkt er nu op dat Cruson jr. de opdracht heeft gekregen er alles aan te doen om het bedrijf voort te zetten. Het is normaal dat een directie ons over de gang van zaken informeert, maar wij moeten de eerste informatie van de kant van de Cruson-directie nog ontvangen". De heer Schneiders vertelde dat hij maandagmiddag was gebeld door adjunct-directeur Van Hanegem van Cruson. De heer Schneiders: „De heer Van Hanegem belde, naar zijn zeggen, namens het personeel en hij kondigde aan dat overwogen wordt om het bednjl woensdag te bezetten. Er is ons ge vraagd om die bezetting voor onze reke ning te nemen, maar daar voelen we niks voor gezien de situatie De heer F. H. G. de Vries van de Indus triebond NKV: „Ik vind die beslissing van de kroon helemaal niet verrassend. Wij hebben de zaak een half jaar gele den al aangekaart, maar toen verze kerde men ons van de kant van de di rectie dat het allemaal wel los zou lo pen. Nou dat zien we dan nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2