moment tot paniekvoetbal verleiden DRIE ZEEUWEN NAAR STRIJD WERELDTITELS WIELRENNEN Dode bij races in Oldebroek ROTTERDAMMERS KREGEN EERST NAUWELIJKS EEN UITGESPEELDE KANS EN SCOORDEN PAS IN DE 40E MINUUT EERSTE DOELPUNT Fantastisch wereldrecord Zuidafrikaanse zwemmer JOCKEY GEDOOD Arie de Vroet assistent van Zwartkruis Pas in de tweede helft kwam de Rotterdamse produktie op gang: 6-0 DEN HAAG (ANP) - De sportcommissie van de KNWU heeft naast wereldkampioen Hennie Kuiper voorlopig zes renners aangewezen voor het wereldkampioenschap op de weg, dat op 5 september in het Zuiditaliaanse Ostuni wordt gehou den. De zes geselecteerden zijn Joop Zoetemelk, Ger Knete- mann, Theo Smit, Gerben Karstens, Jan Raas uit 's- Heerenhoek en Jos Schipper uit Kwadendamme. De overige vier Nederlandse deelnemers zullen worden aangewezen op 28 augustus tijdens de proftour door Nederland. Nederland zaMnet vijf professionals zijn vertegenwoordigd bij de baanwed- strjjden, namelijk de stayers Cees Stam, Martin Venix en René Pijnen, sprin ter Leijn Loevesijn en achtervolger Roy Schuiten, Voor de amateurwedstrijden werden aangewezen Rini Langkruis en Lau Veldt «tandem), Ron Smit en Ger Slot (30 km klassementswedstrijd) en de stayers Gaby Minneboo, Mathe Pronk en Martin Rietveld. De gangmakers zullen worden aangewezen na overleg met de stayerscoach en de betrokken renners Nederland zal op de baan vertegenwoordigd zijn door drie dames, namelijk Keetie van Oosien-Hage en Anne Riemersma voor de achtervolging en Ma rijke Lagerlöf voor de sprint De beslissing over het zevental dames dat zal uitkomen in de wegwedstrijd is nog niet genomen. SYDNEY (ANP) - Een jockey is om het leven gekomen en vijf anderen raakten min of meer ernstig gewond bij een wedstrijd in Grafton, bijna 500 kilome ter noordelijk van de Australische stad Sydney. Op 700 meter van de finish reed Peter Schumacher (28) in vierde positie, toen het paard dat aan de kop lag struikelde en viel. Het paard vau Schumacher kon het gevallen paard niet ontwijken en in de botsing vloog Schumacher over het hoofd van zijn paard tegen de grond. Vijf andere paarden vielen vervolgens vlak bij en op de op de grond liggende jockey, die vermoedelijk in zijn val al enkele ne- kwervels had gebroken. Schumacher, wiens echtgenote getuige was van het ongeval, overleed op weg naar het zie- kenhhuis. De berijders van de vijf paar den die eveneens ten val kwamen, wer den met verwondingen naar het zieken huis gebracht. ROTTERDAM (ANP) - Interim- bondscoach Jan Zwartkruis heeft Arie de Vroet, de coach van de nationale amateurselectie, aangesteld als zijn as sistent. De Vroet zal tijdens de voorbe reidingen op de interlands in de voor ronden van het wereldkampioenschap tegen IJsland en Noord-Ierland voor Zwartkruis eer. aantal wedstrijden be zoeken Zwartkruis had voor zijn assis tent de keus uit Siem Plooyer. Ron Groenewoud en Arie de Vnet Dit heeft de bondscoach zaterdagavond meege deeld na de wedstrijd Sparta-Waregem in Rotterdam. PHILADELPHIA (ANP) - De Zuidaf rikaanse zwemmer Jonty Skinner, die door de apartheidspolitiek van zijn land niet kon deelnemen aan de Olympische Spelen in Montreal, heeft zaterdagavond in Philadelp hia het wereldrecord op de 100 me ter vrije slag verbeterd. Hij zwom de afstand in de fantastische tijd van 49.44 seconden. Daarmee was hij- 55/100ste seconde sneller dan Jim Montgomery, die in Montreal als eerste onder de magische grens van 50 seconden dook: 49.99. Een uur nadat hij het wereldrecord op de 100 meter vrije slag met een halve seconde omlaag had gebracht, dook de 22-jarige Zuidafrikaan voor de tweede keer onder de 50 secon den grens. Als eerste zwemmer van de 4 x 100 meter vrije slagploeg van de 'Central Jersey Aquatics' realiseerde Skinner een tijd van 49,81 seconden. Het team. dat verder bestond uit Mike Reock. Ken Keim en Bill Kiss, won dit nummer in 3.27,91. Skinner, die aan deze kampioen schappen begon met een persoonlijk record van 51.05 achter zijn naam. heeft nu de twee beste tijden, die ooit op de 100 meter vrije slag zijn ge maakt, in handen. Jim Montgomery is de tweede zwemmer, die de 50 se- condengrens heeft doorbroken. Hij bracht zijn eigen wereldrecord tij dens de Olympische Spelen van Montreal op 49.99. OLDEBROEK (ANP)- Bij internationale wegraces in Oldebroek In Geldertland is de 24-jarige motorcoureur Martin van Tol uit Aalsmeer verongelukt. Van Tol verloor tijdens de wedstrijd in de 125 cc-klasse op het stratencircuit in een flauwe bocht de macht over het stuur en raakte van de baan. Van Tol liep zwaar hersen letsel op en overleed op de plaats van het ongeluk. Martin van Tol uit Aalsmeer was timmerman van beroep en ongehuwd. Hij begon aan het begin van dit jaar met motorracen in wedstrijdverband. Het ongeluk ge beurde halverwege de race in de 125 cc-klasse nationaal in de zogenaamde 'slange bocht' De juiste toedracht is niet geheel bekend, omdat op dat punt geen publiek en wedstrijdcommissanssen stonden. Vaststaat wel dat Van Tol aan de linkerkant van de weg is geraakt en waarschijnlijk tegen een strobaal is aangereden. Daarna slaagde hij erin zijn machine weer het parcours op te trekken, maar hij had totaal geen balans meer. Hij raakte aan de andere kant weer van de weg af en knalde tenslotte tegen een boom met fatale gevolgen. KORTGENE - „Noch ein Tor Noch ein Tor Vujadin Boskov (44), de nieuwe trainer van Feijenoord schreeuwde zich gistermiddag langs het veld van Cortgene de keel schor. Steeds weer daverde zijn stem over het veld: „Schneller Schneller zo vuurde de kleine, maar levendige en temperamentvolle generaal zijn manschappen aan. En bij tijd en wijle kreeg ook nog bijna iedere Feijenoorder afzonderlijk een bevel toegesnauwd: „Geh Willy, geh!". Maar de soms briesende Boskov mocht langs de lijn nog zoveel stampij maken, toch slaagde het grote Feijenoord er niet in het niet alleen dappere, maar ook uitstekend verdedigende Axel werkelijk te vernietigen. Min of meer beschamend voor de full-professionals uit Rotterdam was het zelfs, dat ze pas in de 40e minuut van de wedstrijd voor het eerst de bal langs doelman Piet Verpoorte konden jagen. Pas in de tweede helft slaagden de conditioneel veel sterkere Rotterdammers er in het taaie verzet van Axel enigszins te breken en liep de score nog op tot 0-6. Maar dat was allerminst een schande, want laten we wel zijn, in de eredivisie zijn er tegenstanders genoeg die met grotere cijfers van Feije noord hebben verloren. Natuurlijk: Feijenoord zegevierde. Maar de spelers van Axel konden met opgeheven hoofden het veld verlaten. Ze hadden de topclub uit Rotterdam-Zuid schitterend partij gegeven de gedachte, dat ik wel een bombarde ment te verduren zou krijgen, maar in de eerste veertig minuten heb ik maar weinig schoten op doel gehad en de meeste gingen nog naast. Na rust knal den ze wel vaker, maar het viel me toch op dat vooral de schoten uit de tweede lijn bij Feijenoord zo onzuiver waren". Zelf begrepen de Axelaars ook. d at ze in Kortgene voor het bijna 2.000 man gterke publiek een uitstekende wed strijd hadden gerealiseerd. Na afloop heerste er in de kleedkamer van de Zeeuws-Vlamingen dan ook een veel uitgelatener stemming dan bij de Rot- terdammers. De onverwoestbare voor stopper Wim de Koeijer (die er geen ge heim van maakt dat hij een van Zee- lands grootste supporters van Feije noord is) riep lachend. „Het is goed. dat Ajax hier vanmiddag niet was. want ais we in deze vorm tegen de Amsterdam mers hadden gespeeld, hadden we ze wel op 0-0 gehouden" Het was type rend voor de stemming bij Axel. In beweging En de verdedigende middenvelder Tonny Sheilds gaf als zijn mening: „We hebben Feijenoord aanvallend zo uit het centrum, maar lanceerden voortdu rend opkomende mensen op d-: vleu gels. Bij tijd en wijle regende het dan ook van voorzetten van de voet van Schneider, Wim Jansen, Vreijsen, Vos of Van Deinsen, maar in het centrum mis ten de Rotterdammers de aanvaller, die het karwei aanvankelijk kon afinaken. Manager Guus Brox van Feijenoord zei dan ook bewonderend: „Voor een ama- - - teurploeg heeft deze tegenstander mij Axel-trainer Rudi Steel was vooral op- gefrappeerd Vooral ook omdat Axel getogen, dat zijn formatie een van tevo- voortdurend uitstekend verdedigde, ren uitgestippeld taktisch concept zo zonder daarbij naar grove middelen te Opgetogen goed in de praktijk had gebracht: „We wisten natuurlijk, dat Feijenoord vooral gevaarlijk kan zijn door plotselinge sto ten dwars door he t centrumJ ongens als Theo de Jong en Willy Kreuz zijn daar goed ia Ze kunnen plotseling, goed ge lanceerd, uit de tweede lijn op volle snelheid door de verdediging gaan grijpen. Die jongens speelden met alleen goed, maar ook uiterst sportief. Dat hebben we wel eens anders meege maakt bij een amateurclub. Dan werden we tegemoetgetreden met een geweld, dat gevaar opleverde voor onze spelers. Maar Axel klaarde het verdedigend uit sluitend door goed spel. Die 6-0 is een Daarom hadden Tonny Sheilds en Piet verdienste voor de Zeeuwen", bekende Guus Brox. die er overigens wel aan toevoegde' „Maar zoveel kansen als wij hier gemist hebben, mag in de competi tie natuurlijk niet gebeuren". Een weinig chau vinis tisch was d at overigens wel, want zoveel meer kansen dan doel punten kreeg Feijenoord nu ook weer niet. Geen paniek zijn spel gehaald, dat de Rotterdam mers op elkaar begonnen te schelden. Eerlijk gezegd viel he t niet mee. want nu merkte je pas dat full'profs toch wel iets anders spelen dan amateurs. Ze stonden geen moment stil. Ze waren voortdu rend in beweging. Maar we bleven ze volgen en storen. Deze tegenstander in spireerde ons zo. dat we het ook konden blijven doea Daardoor draaide het echt niet zo lekker bij Feijenoord" Vrije verdediger Henk van der Meijden. die zelfs tegen de geroutineerde be roepsvoetballers van Feijenoord de koelbloedigheid zelf bleef, analyseerde: „Het centrum van onze verdediging was zo goed georganiseerd, dat we de Feije- noorders dwongen het spel over de vleugels te gooien. Echt gevaarlijk met diep tepasses zijn ze zelden geweest en al die hoge voorzetten konden we meestal ook wel aan" De meest verbaasde man bij Axel was waarschijnlijk nog doelman Piet Ver poorte: „Ik was het veld i.n gegaan met Gans de opdracht om op te treden als twee extra voorstoppers voor de verde diging. Het. is toch immers zinloos om al op het middenveld als een gek achter bijvoorbeeld Theo de Jong te gaan aan rennen. En dat taktisch concept hebben ze uitstekend in de praktijk gebracht. Feijenoord kon zelden door het centrum van de verdediging stoten". Sterkste formatie Inderdaad: hoewel Feijenoord vrijwel direct zijn bijkans sterkste formatie in het veld bracht (Trey tel, Schneider, Van de Korput, Rijsbergen, Vos, De Jong, Wim Jansen, Kreuz, Vreijsen, Verheijen en Van Deinsen) was de Axelse defensie zo goed georganiseerd, dat de Rotter dammers in de eerste 40 minuten nau welijks een werkelijk uitgespeelde kans kregen. Vanzelfsprekend: de Rotter dammers hadden vrijwel voortdurend een veldoverwicht. maar tenslotte zoch ten ze het succes niet meer direct door Axel mag vooral geprezen worden om het feit. dat het zich door de veel ster kere beroepsvoetballers nimmer tot pa- mekspel liet verleiden. Steeds weer werd de bal - als weer een Feijenoorder zich had vastgelopen - rustig en be heerst uitverdedigd. En bij tijd en wijle moesten routiniers als Rijsbergen. Schneider. Vos en Van de Korput ingrij pen met een inzet alsof ze aan een Euro pacupwedstrijd bezig waren om snel opkomende Axelaars af te remmea Want Axel vreesde de counter met, ging soms met. drie man tegelijk (Dick de Pooter, Guillaume Drumont en Staf Martens) in de aanval en was een enkele maal zelfs dicht bij een tegentreffer Duidelijk werd ook, d at Axel in deze fase van de voorbereiding reeds een ploeg is met een uitstekende conditie en wed strijdmentaliteit Jaap Lensen daar over: „We hebben niet alleen redelijk ta lent in de ploeg, maar ons grootste plus- pünt is dat we ook met zijn allen er voor blijven knokken. Niemand laat nie mand in de steek" Inderdaad: voor de tegenstanders van Axel in de komende competitie moet gevreesd worden dat de Zeeuws-Vlamingen niet alleen op ta lent. maar vooral ook op inzet, mentali teit en conditie veel punten zullen pak- kea Kanshebber Trainer Rudi Steel waakte er echter (Door Joop van den Berg) Openingstreffer Volkomen onverwachts kwam de ope ningstreffer. overigens pas in de 40e mi nuut. Van Deinsen trok de bal van links voor en Feijenoords nieuwste aankoop Verheijen (ex-PEC Zwolle) nam de bal op de rand van het strafschopgebied in eens op de schoen: 0-1. Axel wankelde even en fortuinlijk kwam Feijenoord twee minuten later al op 0-2, toen weer uit een voorzet van Van Deinsen de op komende Theo de Jong de bai gelukkig op de schoen kreeg. Rust 0-2 Alleszins eervol voor Axel. Later zouden bijvoor beeld Nico Jansen en Jan Everse (die in de tweede helft in het veld kwamen voor Feyenoords nieuwste aanwinst Verheijen iex-PEC Zwollekopt de bal voor het doel van Axel. voor om nu al een voorspelling te doen voor het komende seizoen: „Van ver schillende kanten heb ik al gehoord, dat Axel wordt gezien als een kanshebber in de tweede klas. Maar ik zie een ploeg als Temeuzen. vooral nu dat team meer ge rijpt is en nu Jan de Block weer terug is. toch als de grootste kanshebber. Ter- neuzen moet het nu gaan maken. Wij behoeven voorlopig m de tweede klas alleen maar onze positie te consolide- rea Meer vraag ik niet Voor een favorie- tenrol voel ik nog niets. Daarvoor is onze start in de competitie ook veel te zwaar". Maar dat ook ploegen als Temeuzen en Vlissingen het in de komende competi tie moeilijk zullen krijgen tegen Axel, konden de 'spionnen' van deze clubs (die gistermiddag ongetwijfeld ook in Kortgene waren) met eigen ogen zien. Axel stoorde uitstekend, speelde koel bloedig en viel aan waar dat mogelijk was Opmerkelijk was zelfs, dat Feije noord het eerst in gevaar was* na een pass van Staf Martens knalde Dick de Pooter naast. Maar al snel namen de Rotterdammers natuurlijk het initiatief in handen, zonder zich echter reële sco- ringsmogelijkheden te scheppen. Op merkelijk was ook dat Axel zo tempe ramentvol speelde dat Feijenoord de Zeeuws-Vlamingen voor rust zelfs twee corners moest toestaan. Van Deinsen en Wim Jansen) een ex cuus vinden: „Voor Feijenoord, dat het vooral van zijn techniek moet hebben, was het moeilijk spelen op dit harde veld. Je moest de bal steeds ineens op de schoen nemen, anders stuitte ie weg", zei bijvoorbeeld Nico Jansea Nico Jansen Overigens bracht Nico Jansen. die in de tweede helft pas in de arena verscheen, veel meer snelheid en verrassing in het Rotterdamse aanvalsspel. Vooral zijD opkomen van de linkervleugel was ge vaar. In de 10e minuut na rust legde hij ook de basis voor de derde treffer. Zijn rush werd pas gestopt door doelman Verpoorte. die zich met een flitsende reactie in de baan van het schot wierp, maar de bal sprong fortuinlijk voor de voeten van Verheijen. die makkelijk kon scorea Even sloeg Axel terug en Eddy Treytel moest zijn springende lichaam ver strekken om de bal uit een voorzet van Staf Martens voor de voeten van aanstormende Axelaars weg te halen. Fortuinlijk ook was de vierde treffer van Feijenoord. Nico Jansen kreeg de bal bij de verste paal. schoot uit een moeiljjke hoek en via het lichaam van keeper Verpoorte en de paai sprong de bal in het doel. Het mooiste doelpunt realiseerde Verheijen in de 28e minuut: een plotselinge omhaal van derand van het strafschopgebied (0-5). Drie minuten voor het einde had einde lijk Willy Kreuz. die voordien tegenviel, succes toen hij scoorde uit een pass van Vreijsea Opvallend was de waardering van Feijenoord voor Axel. Typerend was bijvoorbeeld dat Verheijen naar verdediger Wim van Gink liep (toen die in de slotfase werd vervangen door Eric van Britsom) en Van Gink met een handdruk complimenteerde voor zijn spel. Het was een terechteerbetoon voor de complete ploeg van Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9