Kavero overweegt eis tot schadevergoeding Visserijfeesten in Breskens trokken ruim 20.000 bezoekers PZC/p „Vissport, recreatie en waterverontreiniging bedreigen vissres" Zeilschip 'Urania' zaterdag enkele uren in Vlissingen almanak TERNEUZENSE JEUGD OP PALING VANGST Politie vindt stuk been in laars Enorme schade bij brand in textielfabriek Nieuw-Namen ZEEUWSE Klusjesman Eén onzer collega's is druk doende met betrekken van een nieuw pand, riant gelegen, dat echter nog wel enige technische arbeid behoeft, voordat van een beivoonbare staat kan worden gesproken Ervaren vaklieden rijden af en aan en de geluiden van hamers, klopbo ren, zagen en allerlei ander gereed schap zijn dan ook niet van de lucht. De vaklieden worden daarnaast nog bijgestaan door oprechte amateurs, die de aspirant-bewoners van het pand met raad en ook wel met daad bijstaan. „üc kom nog wel eens langs voor de kleine klusjes" zegde een van die raadgevers onze collega toe. Toen hg verscheen, voerde hij een enorme hutkoffer mee. om die kleine klusjes op te knappen. Bij opening bleek de inhoud een heel klein speelgoedhamertje. Een man van zijn woord, zou men zo zeggen. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1b/ö WEGENS INTREKKEN VAN HET RECREA TIEPLAN KRABBENKREEK provincie TERNEUZEN - De liefhebbers van een lekkere, dikke paling kwamen zater dag in Temeuzen goed aan hun trekken. Gemeentepersoneel had de meeste exemplaren die zich in de Temeuzense vijver in het Zuidersportpark bevon den er vrijdag al uitgehaald. Wat overbleef mocht gevangen worden en de Temeuzense jeugd wierp zich daar letterlijk en figuurlijk met veel enthou siasme op. 'Er stond slechts ongeveer 20 cm water, omdat de vijver binnenkort wordt uitgediept. De laatste palingen moesten soms diep uit de modder worden getrokken. De vele toeschouwers hebben er van genoten, want de palingvis sers waren na het modderbad onherkenbaar Het restant was altijd nog goed voor 400 kg. De grootste paling was precies 1 meter lang Foto: twee vissers na het modderbad, mét een forse paling. VOORBEREIDING KOSTTE AL VELE TIENDUIZENDEN GOES - De projectontwikkelingsmaa schappij Kavero zal vermoedelijk ee eis tot schadevergoeding bij de g« meente Sint-Philipsland indienen, al blijkt dat het recreatieplan 'De Krat benkreek' definitief van de baan is. Ki vero is op het ogenblik aan bet ondei zoeken, wat de consequenties zijn va het besluit van de gemeenteraad va Sint-Philipsland om het in 1973 vasi gestelde bestemmingsplan 'zomerhu; zenterrein De Krabbenkreek' weer in t trekken. Kavero-directeurO.Strikwerda: „Heti een vrij complexe zaak. We zijn bezig or de jurisprudentie te onderzoeken. W zijn van plan op korte termijn een gc sprek te hebben met het gemeentebet tuur. Het is misschien mogelijk, dat d zaak toch nog rechtgesproken wordl Zou dat niet lukken, dan kan ik mi voorstellen, dat wij een eis tot schade vergoeding indienen De voorbereidingen voor het plan vei keerden in een gevorderd stadium Kavero-directeur Strikwerda wilde nie prijsgeven welke bedragen Kavero to BIJ SCHELDE- RIJNKANAAL THOLEN - Een patrouille van de groep Reimerswaal van de rijkspolitie heeft zondagmiddag rond drie uur op een talud van het Schelde-Rijnkanaal nabij Tholen een laars gevonden met daarin een stuk van een mense lijk been, dat in verregaaande staat van ontbinding verkeerde. De rijkspolitie heeft nog geen verklaring gevonden voor deze lugubere vondst. Onmiddellijk na het ontdekken van de laars heeft men de directe omgeving van de plaats, waar het restant van het menselijk been werd gevonden, afge zocht naar nog meer resten. De zoekac tie leverde zondagmiddag niets op. De rijkspolitie zal vermoedelijk van daag, maandag, een uitgebreider zoe kactie houden. NIEUW-NAMEN - Een brand in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft in de textielfabriek 'Excelsior" te Nieuw-Namen voor honderdduizenden guldens schade aangerict. De brand brak om ongeveer half twee uit in de fabriek aan de Hulsterloos- traat te Nieuw-Namen. De brandweer van Hulst was spoedig met twee hogedrukwagens en een la- gedrukwagen ter plaatse. Door het branden van grondstoffen als Perion en nylon heerste er een gewel dige hitte en rookontwikkeling, hetgeen het blussen zeer bemoeilijkte. Er gingen garens en kanten-klaar- producten in de vlammen op. evenals machines en Twee Volkswagenbusjes. Na ongeveer anderhalf uur had de brandweer de brand onder de knie, maar het nablussen duurde tot zater dagmiddag. Door het snelle ingrijpen van de brandweer kon de brand niet naar de andere afdelingen in de fabriek overslaan De technische recherche stelt een nader onderzoek in naar de brandoorzaak. BLIKSCHADE AXEL - Op de kruising Wilhelminastraat-Julianastraat in Axel heeft zich zaterdagmiddag rond vijf uur een aanrijding voorgedaan, die ontstond doordat de automobilist J. D. uit Brugge (B) geen voorrang verleende aan de heer J. C. K. uit Axel. Bij de botsing raakte niemand gewond. Stoffelijk overschot in haven van Breskens aangespoeld BRESKENS - in de westelijke Veerha ven in Breskens is zondagmorgen rond acht uur het stoffelijk overschot van een ongeveer vijftigjarige man aange spoeld. Het lijk werd opgemerkt door personeel van een veerboot van de PSD. De rijkspolitie verzoekt een ieder die aanwijzingen kan geven omtrent de identiteit van de man zich in verbinding te stellen met het groepsbureau in Oostburg. telefoon 01170-3156. Het signalement luidt als volgt: 1.70 me ter lang, tenger postuur, kort, donker blond achterover gekamd haar, bruine ogen, kunstgebit. De man droeg een zwarte lange broek, een wit hemd. een licht geel shirt, groene sokken en bruine snadalen. Hij had lichte verwondingen in het gezicht. De man is vermoedelijk door verdrin king om het leven gekomen. Het li chaam lag nog niet lang in het water. Attributen in de zakken van de man we zen er volgens de rijkspolitie op dat hij de visserijdagen van Breskens heeft be zocht. Hij had alleen Nederlands geld op zak. PAARD AFGEMAAKT NA BOTSING IN RENESSE KENESSE - De automobilist L. J. E. uit Ellemeet heeft zaterdagmiddag op de Stoofweg in Renesse het paard van de heer H. B. uit Renesse aangereden. Het paard liep een gebroken achterbeen op en moest door de dierenarts Buth uit Haamstede worden afgemaakt. De eigenaar van het paard had het rij dier in bruikleen afgestaan aan de ma nege Gooi in Renesse. Het kadaver is afgevoerd naar een slagerij voor een noodslachting. DUITSER RIJDT IN OP TRAILER RENESSE - De heer M. B. uit Aken (Wcst-Duitsland) iszaterdaeavondnaar aanleiding van een beoordelingsfout op de Laone in Renesse in plaats van linksaf te slaan rechtdoor ingereden op een trailer, waarop een boot was beves tigd. De mast van de zeilboot ramde de voorruit van de personenauto. Bij dc aanrijding werd niemand ge wond. De auto van de Duitser en de trai ler werden geheel vernield. VORZITTER ZEVIBEL: BRESKENS - De vissport, de recreatie en de waterverontreiniging zijn geva ren die de Nederlandse beroepsvisserij bedreigen. Dit zei voorzitter A. L. S. Lockefeer van de Vereniging tot bevor dering van de Zeeuwse visserijbelan- gen (Zevibel) zaterdagmorgen op de reünievergadering in Breskens. De heer Lockefeer hield de aanwezigen in de vismijn in Breskens voor dat de vis sers in Nederland voortdurend waak zaam moeten zijn voor de gevaren die, naar hij meent, de visserij bedreigen. De heer Lockefeer had geen goed woord over voor het plan van de Deltafederatie van sportvissers om elk jaar 80.000 kilo gram jonge platvis uit de Oosterschelde weg te halen en naar de Grevelingen over te brengen. „Het is niet zeker of de vis daar blijft leven en zich kan voort planten. Het betekent wel schade voor de visstand", merkte de voorzitter op. Sportvisserij lijkt soms meer op com merciële visserij dan op sportbeoeefe- ning, vond hij. „Er worden soms massa's gevangen, veel te veel voor de sportvis sers. Waar blijft hij daarmee? Is het een concurrentie voor de beroepsvisserij?". De heer Lockefeer zei voorts dat de Ze vibel een onderhoud met de Deltafeder atie heeft aangevraagd om begrip te vragen voor de belangen van de be- roepsvlsserfj. Hij is de mening toegeda- san dat de regering niet te snel een water tot gebied voor de binnenvisserij aan moet wijzen. De voorzitter wees hierbij op de Grevelingen. waar. naar hij zei. de bestemming van het water te snel is veranderd. De sportvisserij heeft feite lijk hetalleenrechtoverde Grevelingen, vond de heer Lockefeer. Toen de beroepsvisserij daar mosselen, mosselzaad en oesters mocht vissen, moest dat gebeuren met toestemming van en vergoeding aan de sportvisserij, vertelde de voorzitter, die er aan toe voegde dat zulke situaties alleen voor komen kunnen worden als niet te snel wordt overgegaan tot verandering van bestemming van wateren. Funest De heer Lockefeer liet duidelijk biijuen dat de duiksport van hem in de Ooster schelde niet hoeft. „De recreatie in de vorm van amateur-duikers is funest. Er worden grote hoeveelheden krabben en jonge kreeften gevangen. Een ander punt is dat er plannen zijn vakantie bungalows te bouwen rond de Ooster schelde. Dit is zeker niet bevorderlijk voor milieu en viswater". „Moge de minister deze vergunning weigeren". Die uitroep slaakte de heer Lockefeer ten aanzien van de aanvraag van een Amerikaans bedrijf bij Bergen op Zoom om dagelijks 4800 kubieke me ter vuil water op de Oosterschelde te mogen lossen. Het gaat hier om een be drijf dat plastic wil gaan produceren. nu toe in het project heeft geïnvesteerc „Dat wil ik liever nog intern houden' Hij wilde wel kwijt, dat de voorberei dingskosten in de tienduizenden gul dens lopen Met het hele plan (400 zc merwonuigen. een zwembad, speeltei rein, tennisbanen, voetbalveldje) is eei bedrag van zo'n 32 miljoen gulden ge moeid. Zonder alle verwikkelingen rom het plan. zou Kavero m 1974 met de uit voering begonnen zijn Het plan 'D' Krabbenkreek' zou dan in 1978 of 197 klaar geweest zijn. De geslaagde poging, die de vier mai sterke fractie van de SGP in de gemeen teraad van Sint-Philipsland vorig' week woensdag ondernam om het plai De Krabbenkreek' weg te vegen, is d' directie van Kavero bijzonder koud oj het dak gevallen. Directeur Stnkwerda ..We zijn doordeze hele manipulatie uit ermate verrast We hadden dit nooi verwacht. Het is de eerste keer. dat wi met een dergelijke houding van een ge meentebestuur geconfronteerd wor den". Waarborg Strikwerda: „Wij wisten natuurlijk dat er een groepering was. die met di komst van het plan niet zo erg tevredei was. Maar wij dachten dat in de exploi tatieovereenkomst met de gemeenti een aantal bepalingen opgenomen zoi kunnen worden, die toch een zeken waarborg voor de zondagsrust kunnei inhouden. Zondagsrust, daar moet ji begrip voor hebben. Vooral in een ge meente als Sint-Philipsland. We had den het zwembad niet open mogen stel len. Het restaurant zouden we op zon dag misschien niet open mogen hou den. Punten, die toch wel in ons nadee zijn. Maar wij dachten, dat we op eei dergelijke manier aan de wensen tege moet zouden kunnen komen". In een interview met de PZC heeft we thouder A. A Rijstenbil gezegd, dat di gemeente Sint-Philipsland door d« houding van de SGP-raadsfractie eei 'onbetrouwbare' partner is geworden Directeur Strikwerda „Ik wil niet zeg gen. dat ik die woorden onderschrijl Maar ik heb natuurlijk zeker mijn be denkingen" Zoals bekend is de gemeenteraad var Sint-Philipsland in 1973 akkoord ge gaan met het recreatieplan. Gs. ver leenden ook hun goedkeuring De SGI in Smt-Philipsland heeft zich altijd ver zet tegen het plan. De SGP-ers vrezer een verstoring van de zondagsrust. Zt hielden een handtekeningenactie er gingen bij de kroon in beroep. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1974 be haalden de SGP-ers vier raadszetels er daarmee de meerderheid in de raad var Fllpland. Zij buitten die meerderheic vorige week uit, door een initiatiefvoor stel in te dienen om het bestemmings plan 'zomerhuizenterrein De Krabben kreek' weer in te trekken. Dat voorste werd aangenomen met vier tegen drt< stemmen. GEVARIEERD FEESTPROGRAMMA GROTE ATTRACTIE AFSLUITIN GSBAL DRUK BEZOCHT BRESKENS - De visserijfeesten in Breskens zijn een succes geworden. Za terdag en zondag was er een enorme drukte in het vissersdorp. Het afwisse lend programma bestond onder meer uit een groots vuurwerk, een demon stratie para-sailing, een rommel- en an tiekmarkt, het aanbieden van gratis garnalen en gefrituurde vis en een rondvaart op de westerschelde. Mevrouw A. Mollet van de Breskense V.V.V.: „Reeds nu is gebleken dat de be langstelling dit jaar veel groter is ge weest dan voorgaande jaren. Uit de tele foontjes die de V.V.V kreeg bleek er tot ver buiten Zeeland belangstelling te be staan en konden we nauwelijks voloen aan de grote vraag voor het opsturen van programma's. Voorzitter J. de Bliek van het organise rende comité Visserijdagen deelde mee dat de visserijdagen ruim 20.000 bezoe kers hebben getrokken. „Ondanks dit succes is het echter altijd weer jammer dat we met een klein budget moeten werken en de jaarlijse vraag of de zaak financieel rond komt werkt voor een comité bepaald niet prettig", aldus de voorzitter. Zaterdagmorgen gingen de visserijfees ten van start met een rommel- en an tiekmarkt die werd gehouden op het Spuiplein, waar men een gevarieerd aanbod van koopwaar kon bekijken en kopen 's Middags waren de Oostburgse wethouders Vergouwe en Barendregt aanwezig voor het hijsen van de wim pels op winnende vissersschepen. Dit jaar was hetwederomde Br 4 van de heer Goudriaan die met schipper M. Ver sprille de wimpel won Voor de garnalen was het winnende schip de Br.45 met schipper S. Steijaart. Na deze korte plechtigheid verdrongen duizenden mensen zich bij de haven om een plaatsje te bemachtigen op één van de Breskense vissersschepen waarmee men een gratis tochtje kon maken op de Westerschelde. Na terugkomst in de vis sershaven konden de mensen zich te goed doen aan de gratis verse garnalen, die werden uitgedeeld bij de vismijn. Daar was ook een demonstratie vis- fileren. De hierbij gratis uitgedeelde ge frituurde filets vonden een gretige af trek. Pelwedslrijd Bijzonder spannend was de garnalen- pel wedstrijd die 's middags door 15 pel lers werd gehouden in de vismijn. Hieronder bevonden zich ook deel neemsters uit de Belgische plaatsen Kieldrecht en Boechoute. In één kwar tier pelden ze 2870 gram garnalen. Hiervan nam mevr. A. van Vlierberghe uit Kieldrecht 240 gram voor haar re kening en dit was goed voor een le plaats. Uit handen van ronde-mister Bram Heijboer mocht ze een fraaie be ker en een delftsblauwe tegel in ont vangst nemen. De eerst Nederlandse was mevrouw Buize uit Breskens, win nares van de twee voorgaande jaren, |die 200 gram pelde. Zittend boven op de dijk achter de Bres kense haven genoten inmiddels velei van de muzikale klanken van de Breks- nes visserskapel 'De Krabbekokers cue verschillend nummers van zijn onlangs verschenen langspeelplaat ten gehore bracht. Veel belangstelling was er ver der voor de havenwedstrijden, die wer den gehouden nabij de vissershaven en waaraan werd deelgenomen door ruim honderd zwemmers Op het gebied van de sport kon men voorts kennis maken met. een nieuwe tak van sport, het cyclo-bal. een soort voetbal op de fiets, dat werd gedemon streerd dorde uit Gent afkomstige Bel gische landskampioen. Met een druk bezochte AVRO's Toppop en een volks bal m de Breskense vismijn werd de za terdag besloten. Para-sailing De zondagmiddag ging bijzonder spe ctaculair van start met een demonstra tie para-sailing. Hierbij werden stuntmannen door speedboten met een zodanige snelheid voortgetrokken dat ze aan hun parachute door de lucht ble ven zweven op een ijzingwekkende hoogte boven de Westerschelde. Tij dens deze demonstratie werd ook nog even het wereldrecord gebroken. Het gaat er namelijk om zo lang mogelijk in de lucht te blijven. Het vorige wereld record, dat in 1973 in Yerseke door Ton Pleiter was gebracht op 32 minuten, werd zondag verbeterd door Van Mee- keren, die het op 37 minuten en 20 se conden bracht. Behalve kleurrijke parachutes werd de Breskense haven verlevendigd door tal rijke zeilboten, die in de haven een zeil wedstrijd hielden terwijl muzikale klanken werden verzorgd door enkele muziekgezelschappen. Behalve rondom de haven, waar duizenden mensen wa ren verenigd, was er ook op het Spui plein veel te doen en kon men naast een originele gaaischieting kijken en genie ten van een folkloristische groep vis- bakkers uit het Belgische Heist, die gra tis vis uitdeelde. De drukte in Breskens werd verder verhoogd door talrijke mu ziekgezelschappen, die zorgden voor de muzikale omlijsting. Absoluut hoogtepunt van de zondag en tevens afsluiting van de visserijfeesten vormde 's avonds het vuurwerk, dat voor het eerst sinds 10 jaar weer werd gehouden en een grote mensenmassa op de been bracht. Ook het afsluitingsbal in de Breskense vismijn kreeg een ongekend aantal bezoekers te verwerken. VLISSINGEN - Het zeilschip 'Ura nia' van de koninklijke marine heeft zaterdagmiddag een kort bezoek aan Vlissingen gebracht. Het schip meerde zaterdagmiddag omstreeks half twee af aan de marinehaven voor douanecontrole. De "Urania' keerde naar Nederland terug, nadat het de afgelopen maanden onder meer had deelgenomen aan de Tall Ships Race naar de Verenigde Sta ten van Amerika, ter gelegenheid van het 200-jarig beslaan van dit land. Zoals bekend nam ook het Neder landse zeilschip 'De Eendracht', waarover in deze krant reportages verschenen, aan deze race deel. Be stond de bemanning van 'De Eend racht' uit allerhande pluimage, de 'Urania' wordt uitsluitend bemand door marinemensen. Onder hen bevindt zich ook Dirk de Haan uit Koudekerke. die de hele reis naar Amerika heeft meege maakt, De 'Urania' bleef maar vier uur in Vlissingen. De bemanning kreeg dan ook nauwelijks de gele genheid om van boord te gaan Nadat de douanecontrole was afgehandeld, vertrok het schip omstreeks half zes 's-middags voor de laatste ruk van de lange tocht naar Den Helder. Wie rond zes uutzaterdagop de Vlissingse boulevard liep. kon het schip in volle glorie hebben zien passeren. Na het ronden van de Nollepunt verdween de 'Urania' uit het gezicht Foto's: De 'Urania' tijdens het blik sembezoek aan Vlissingen, afge meerd aan de buitenhaven, en ver volgens op de Westerschelde op weg naar Den Helder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2