1PZC Lubbers wil heffing voor Kalkarproject afschaffen ARTSEN WILLEN ZELF KWALITEIT ZIEKENHUISWERK CONTROLEREN Overlevenden Bobrujsk: L. was vreselijke sadist Rapport over marteling door Britten in Ulster Augustus blijft zonnig het weer 'Wederzijds leerproces' binnen medische staven WETSVOORSTEL IN VOORBEREIDING - Arts gewond bij schietpartij in Paramaribo Overleg met Westerterp over streekvervoer Baader-Meinhof- verdediger aangeklaagd Driemaal abortus in Milaan i Van onze weerkundige medewerken Augustus blijft de komende dagen in een zomerstemming verkeren. Vielen er donderdagmiddag vooral in het oosten van het land nog een paar onweers buien. vrijdag bleef het vrijwel overal droog. De situatie icordt dit weekeinde bepaald door een actief hogedrukgebied met een centrum bij Finland. Het geeft tot in Lapland temperaturen van 25 graden. Een uitloper loopt via de Noordzee naar Zuid-Eng eland, zodat er de eerste dagen van de oceaan geen front of depressie kan doorbreken Met de noordoostelijke stroming kunnen wel enkele middenhoge wolkenvel den ons land bereiken. De kans op een bui is in de middag in het binnenland niet helemaal uitgesloten, maar veel groter dan een kans van 20 procent is daarop niet. De temperaturen liggen niet hoog. maar juist aangenaamname lijk in net binnenland rond 25 graden, op de Wadden en aan het strand 2a3 graden lager. En wat de droogte betreft, enige regen is er waarschijnlijk tot midden volgende week niet te verwachten. Droog en zonnig Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maxima circa 24 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag opgesteld door het KNMI Nog steeds geen verandering van bete kenis. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag, aan tal uren zon. 7 to 14; min temp. om streeks 13 graden; max temp.: om streeks 25 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag, aantal uren zon: 6 tot 14; min. temp. omstreeks 13 graden; max temp omstreeks 25 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Straandweersverwachting Hoge druk blijft in het weekeinde het strandweer bepalen. Matige noord oosten wind, buienkans zeer klein. Mid- dagtemperaturen van 23 tot 25 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: deze stabiele zomersi- tuatie kan zich ook na zondag nog handhaven Weer in Europa Aberdeen, zwaar bewolkt 1 Athene, onbewolkt 5 Barcelona, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Bordeaux, half bewolkt Brussel, licht bewolkt Frankfort, licht bewolkt Genève. zwaar bewolkt Helsinki, onbewolkt Innsbrück. licht bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Londen, licht bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Madrid, half bewolkt Malaga, licht bewolkt Mallorca, onbewolkt München, regen Nice, zwaar bewolkt Oslo. 'onbewolkt Parijs, zwaar bewolkt Rome. licht bewolkt Split, half bewolkt Stockholm, licht bewolkt Wenen, onbewolkt Zurich onbewolkt Casa Blanca. licht bewolkt Las Plasmas, onbewolkt SEVESO. ITALIË - Een groepje zwangere vrouwen in de wachtkamer van een kliniek in het Ita liaanse Seveso waar zij een onderzoek zullen ondergaan naar de mogelijke schadelijke gevolgen voor het ongeboren kind van de gaswolk, die vrijkwam na de explosie in een fabriek in het stadje vorige maand. REL OM BENOEMING EX-NAZI-RECHTER IN HAMBURG (Van onze correspondent) BONN - De beslissing een vroegere nazi-rechter, de 65-jarige Gunther Schultz. te benoemen tot rechter- voorzitter van het Oberlandesgericht in Hamburg, is uitgesteld tot 1 septem ber. Tegen de keuze van Schultz. die tijdens de oorlog bij minstens vijftien „rassen- schandeprocessen" als bijzittend rech ter was betrokken, is met name de Hamburgse wethouder van justitie; prof. Ulrich Klug (lid van de liberale FDPl, gekant. Duitsers werd bestraft De huidige president van het Oberlan desgericht. Walter Stiebeler. heeft zich nadrukkelijk vóór de benoeming van Schultz verklaard 27 graden 25 graden 22 graden 2C graden 26 graden 25 graden 22 graden 22 graden 20 graden 26 graden 29 graden 26 graden 33 graden 29 graden 29 graden 23 graden 25 graden 26 graden 29 graden 28 graden 26 graden 24 graden 23 graden 24 graden 32 graden 39 graden ZON EN MAAN 15 augustus Zon op 05.23 onder 20.04 Maan op 21.51 onder 11.29 ZON EN MAAN 16 augustus Zon op 05.25 onder 20.02 Maan op 22 18 onder 12.32 (Van onze correspondent) DEN HAAG - Als het aan de artsen ligt. zullen zij in de toe komst zelf de kwaliteit van het medisch handelen in de zieken huizen onderling gaan controle ren. Zij alleen hebben de ver eiste deskundigheid om dit met vrucht te doen. Dit wordt ge concludeerd in het rapport over de zgn. Intercollegiale Toetsing, dat donderdag 19 augustus wordt overhandigd aan staats secretaris Hendriks i volksge zondheid). Aan dit rapport heeft een commissie van Landelijke Specialisten Vereni ging en de Geneeskundige Vereniging tot Bevordering van het Ziekenhuis wezen acht maanden gewerkt. Inmid dels hebben de ledenvergaderingen van die verenigingen het stuk goedge keurd. De georganiseerde artsen wereld is er inmiddels trots op. dat met dit rapport een Europese primeur wordt gebracht. Slechts in de Verenigde Staten is lot dusver een fundamenteel werkstuk uit gebracht waarin een veelomvattende visie wordt gegeven op de intercolle giale toetsing Hierbij gaat het niet om een soort „rechtbank maar om elkaar te helpen de kwaliteit te verbeteren het peil van de medische zorg te verhogen. Binnen de medische staven moet zo doende een wederzijds leerproces tot stand komen Hier en daar zijn binnen ziekenhuizen al dergelijke toetsingsprocedures op gang gekomen. Aan de hand van dit rapport nu willen de specialisten tegenover overheid, publiek en andere betrokke nen m de gezondheidszorg (als zieken huisbesturen. directies, verpleegkundig personeel, ziekenfondsen en andere ver- zekeraarsi laten zien dat zij de vragen op dit gebied deskundig kunnen beant woorden. De broodnodige medische specialisti sche deskundigheid voor de toetsing ligt a Heen en uitsluitend bij de medische specialisten, zo wordt betoogd. Zij moe ten daarvoor de verantwoordelijkheid dragen niet alleen de verantwoorde lijkheid van iedere specialist voor zijn eigen werk. maar ook de collectieve ver antwoordelijkheid die de medische staf moet dragen voor het medisch werk in een ziekenhuis. Reglement Het rapport bedoelt ook grondslagen voor de toetsing te geven en de gang van zaken te reglementeren. Dergelijke toe tsing zal op den duur ook binnen andere groepen in de ziekenhuizen geschieden, zo meent men in medische kringen, zo dat alom de kwaliteit van de handelin gen wordt bewaakt. De ziekenhuissta ven. zo wordt aanbevolen, zullen spe ciale commissies moeten vormen om regelmatig aan te geven welke onder werpen moeten worden onderzocht. In het reglement moeten de taken wor den vastgelegd: deelneming aan de toe tsing is verplicht, evenals de rapporta ge. Ziekenhuizen moeten de nodige middelen beschikbaar stellen: de zie kenhuisbesturen dienen de reglemen ten goed te keuren. Het wordt noodza kelijk geacht de medisch directeur als adviserend lid in de kwaliteitsbewaking te betrekken. Hij zou zelfstandig - bij voorbeeld op grond van krachten uit de patiéntenkring - onderwerpen voor on derzoek moeten kunnen aandragen. In het rapport wordt verder geconsta teerd dat de wil tot toetsing in vele me dische staven al aanwezig is. Maar het proces zelf komt onvoldoende van de grond, omdat er met name te weinig kennis is over de juiste aanpak. Om in die behoefte te voorzien, wordt voorge steld een zgn. centraal begeleidings or gaan" op te richten, waarin full-time deskundigen moeten worden opgeno men, onder leiding van een directeur die van oorsprong klinisch specialist moet zijn. 4 £)V/ binnen-buitenland 3 Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W F de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunet-höofd redacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60 tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur. (01184) 15144 Telefoonnummers burtee kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584 's Zaterdags (01184» 15144 van 9 00-11 30 uur Redactie (011841 14796 Voor klachten bezorging op ze- terdag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01183)63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 37,75; franco per post f 42.-; per maand 12,75; losse nummers f 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie 11,55. ingezon den mededelingen 2'''jx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exch>sief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. (Van onze correspondent) DEN HAAG - Minister Lubbers (economische zaken) wil dat de Kalkar-heffing op 1 januari van het volgend jaar wordt afgeschaft. De bewindsman heeft daartoe een wetsvoorstel in de maak. waarin het Nederlandse aandeel in het Kalkar-project, de bouw van een snelle-kweekreactor in samenwerking met België en West- procent te betalen of Duitsland, niet langer uit de opbrengst van de Kalkar-heffingen wordt gefinancierd, maar uit de ..algemene middelen" Dat betekent dat, bij een goedkeuring wikkeling snelle-kweekreactor in werking trad. Minister Lubbers wil die wet per 1 januari intrekken. Verwacht wordt dal het voorstel van de minister, zonder al te veel problemen de Kamers zal passeren. De invoering van de Kalkar-heffing stuitte indertijd op felle tegenstand Na de goedkeuring van de wet door het par lement zijn in de Provinciale Staten en een groot aantal gemeenteraden hoog lopende discussies over de heffing ge- door het parlement, de energiereke ningen van alle verbruikers in Neder land op 1 januari met drie procent ver laagd kunnen worden. De omstreden Kalkar-heffing wordt geheven sinds 1 juli 1973, toen de Wet financiering ont voerd. De buitenparlementaire opposi tie werd gebundeld in dp anti- Kalkargroepen. die geen gelegenheid onbenut lieten om te demonstreren tegen de bouw van de reactor en de daaraan verbonden heffing Achtduizend verbruikers weigerden de ,en een ont heffing aan bij de minister van economi sche zaken op grond van gemoedsbe zwaren De voornaamste bezwaren tegen de bouw van de reactor zijn: het gevaai bij calamiteiten en de problemen bij de opslag van het radioactieve afval PARAMARIBO (ANP) - De uit Neder land afkomstige arts jhr R. B. A. von G. is donderdag in Paramaribo ernstig gewond geraakt bij een schietpartij. De 29-jarige sociologe Helen L.. bij wie de arts inwoonde, kwam om het leven. De 28-jange arts ligt ln een zïekenhuis en maakt het volgens de politie goed Naar verwachting wordt hij één van dc komende dagen verhoord De Nederlan der is vanaf april dit jaar in Suriname en werktbtjhetdiaconessen-ziekehuisinde Surinaamse hoofdstad. In het huis. waar deschietpartijplaatsvondiseenrevolver gevonden. De toedracht van het gebeu ren is niet bekend. DEN' HAAG (ANPl - Onmiddellijk na het einde van dezomervakantie gaat dc vaste tweede-kamercommissie voor verkeer en waterstaat met minister Westerterp praten over het openbaar vervoer. In hetbijzonder zal hetdan gaan over de voornemens van de bewindsman met betrekking tot het streekvervoer, de hantering van de tien personen-norm Het overleg tussen de commissie en dc minister vindt plaats op dinsdagmid dag 24 augustus, de dag waarop de tweede kamer voor het eerst na de va kantie bijeen komt in openbare verga dering. Het is de bedoeling het overleg achter gesloten deuren te houden. Van uit de commissie is de minister gevraagd te voren een notitie te zenden. Daarin zouden dan gegevens moeten staan over de te hanteren normen met betrekking tot het verminderen van de frequentie van buslijnen, de gevolgen van die nor men voorinkrimping van hctüjnenneten over de te hanteren methoden om het voorzieningenniveau in het algemeen te handhaven. Waarom Lubbers tot af schaffing van de Kalkar-heffing wil overgaan, werd nog niet duidelijk. Wel is al enige maanden bekend, dat de Nederlandse regering er weinig voor voelt nog langer deel te nemen aan het projeel. Nederland wil uit het project stappen, vóór er aan de tweede bouwfase wordt begonnen. Er teel overleg gepleegd Zeventien bisschoppen en 21 geeste lijken uit verschillende Amerikaanse landen zijn donderdag aangehouden in een seminarie in Riobamba. Ecuador. 200 km ten zuiden van de hoofdstad Quito. Zij namen deel aan een r.k. pasto rale bijeenkomst, aldus de Ecuado- riaanse televisie VINDEN GETUIGEN MOEILIJK (Van onze correspondent) WENEN - Een verschrikkelijke sadist, een beest. Zo wordt de van oorlogsmis daden verdachte en woensdag gearres teerde 58-jarige Hans L. uit Horn be schreven door de vier thans in Isral wonende overlevenden van het vernie tigingskamp Bobrujsk ten westen van minsk in het toenmalige Wit-Rusland. Dit deelde Simon Wiesenthal van hei documentatiecentrum voor de vervol ging van nazi- misdadigers vrijdag in Wenen mee. De toen 23-jarige L. maakte volgens de getuigen van 1942 tot en met 1943 deel uit van een SS Todeskommando dat in het kamp de dood van enkele duizenden joden uit Berlijn. Warschau. Wenen en Rusland op zijn geweten heeft. L. moet, aldus de getuigen, verantwoordelijk worden gesteld voor het lijden en ster ven van honderd burgers. L, wurgde, zo zeggen de getuigen, zijn slachtoffers met veroordeeld tot 12 Jaargêvamgenisstra'J Het kamp Bobrujsk fungeerde van 1942 lol 1944 Er werden voornamelijk man nelijke joden naar toe getransporteerd uit hun rijen werden de sterksten gere- cruteerd voor slavenwerk, door Wiesen thal omschreven als arbeid waarbij handen het enige gereedschap vorm den De overigegevangenen werden doodgemarteld of met mitrailleurvuui neergemaaid. De enkele overlevenden wisten uit de hel te ontsnappen Erger De naam L is. zoals gemeld tal van ke ren genoemd tijdens het proces tegen de vroegere Duitse SS'ers Aigner en Eirk hosf. dat op 9 maart jl in Hamburg li afgesloten Een groot deel van de 25 ge hoorde getuigen, die voor het merendeel in Israël wonen, verklaarde dat L. ..nog erger" zou zijn geweest dan Aigner en Eickhosf. die respectievelijk werden een ketting aan een paal. dwong hen in een afgrond te springen of schoot hen in koele bloede neer. Spelling Verleden jaar viel de naam L. voor het eerst tijdens een proces in Hamburg tegen leden van het Todeskommando met als hoofdverdachte de voormalige SS Sturmbahnführer Viktor Arajs L. stond evenwel niet op de rol omdat hij als Duitser niet in de archieven en bij de burgerlijke stand bekend was. Simon wiesenthal zei daar gisteren over: „De spelling van zijn naam was gebaseerd op hoe de Israëlische getuigen deze uitr spraken. Daarom nam men aanvanke lijk aan dat hij de Duitse nationaliteit zou hebben. Verder speurwerk bracht aan het licht dat hij een Nederlandei moest zijn. Op de vraag waarom de le den van het Todeskommando zo Iaat zijn opgespoord, antwoordde Wiesen thal dat het documentatiecentrum on gelooflijk veel moeite heeft ondervon den bij het zoeken naar de overgebleven getuigen die het belastend materiaal zouden kunnen completeren. wegens moord en twee jaar wegens me deplichtigheid Overigens hebben deze veroordelingen nog geen rechtsgeldigheid. De zaak moet nog worden behandeld door het hoogste rechtscollege in de Bondsre publiek. het Bundesgerichtshof met de Belgische en Westduitse part ners over de wijze waarop Nederland het Kalkar-conract kan heeindigen. In plaats van ons land zou Frankrijk dan als derde partij aan het project gaan deelnemen. Donderdagavond laat zijn bu e< leiontploffing op een Grieks vi schip m de haven van Uddeva Zweden, zes opvarenden en e< n m bekende man om het leven uckor KARLSRUHE (l)PA) - De Westduitse justitie heeft vrijdag «1e voormalige verdediger van de Bauder- Meinhofgroep. Kurt Groenewold. in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht luidt het geven van hulp aan een misdadige groepering. Een woordvoerder van het bureau van de officier van justitie in Karlsruhe ver klaarde dal Groenewold ten laste wordt gelegd dat hij van 1973 tot 1976 op voor stel van zijn cliénl Andreas Baader m zijn kantoor een informatiesysteem had opgebouwd, waarvan de gegevens on der de gedetineerde leden van de Baader-Meinhofgroep en verwante groeperingen werden verspreid Het systeem had de bedoeling de ge vangen te versterken in "hun strijdbaar heid en hun saamhorigheidsgevoel als zogenoemde stadsguerrillastrijders." aldus de woord voerder MILAAN (ÜPI. I»PAl - Italiaanse artsen in de Mangiagelli-kliniek in Milaan hebben vrijdagmorgen bij drie bvrou wen abortus gepleegd die vermoedelijk besmetting hebben opgelopen met het gifgas die vermodelijk besmetting hebben opgelopen met het gifgas dal vorige maand in Seveso uit een fabriek ontsnapte. Ze hebben zich dus weinig zangetrokken van de krachtige opposi tie van de zijde van het Vatikaan. De Oostenrijkse douane heeft opdracht gekregen levensmiddelen en gebruiks voorwerpen uit het gebied van Seveso aan de grens terug te sturen KAAPSTAD. ZUID AFRIK A - Politiemannen staan hier op een negerstudenl m inden een demonstratie van studenten bij de universiteit van Kaapstad Zei entien demonstranten werden gearresteerd. DEZE MAAND PUBLIKA TIE KAAPSTAD: „GESPANNEN MAAR KALM UTRECHT (ANP)- Deze maand zullen de resultaten worden gepubliceerd van een onder zoek dat is ingesteld naar het gebruik van psychische marte ling door Britse militairen in 1971 in N'oord-Ierland. Het rapport, samengesteld door de Eu ropese commissie voor de rechten van de mens. zal mogelijk een einde maken aan de pogingen van de Britse overheid te voorkomen dat de discussie zal op laaien over hel gebruik van deze mar telmethode op veertien Noordierse geïnterneerden, zo schrijven William Ristow en dr. Tim Shallice in het En gelse wetenschappelijke tijdschrift 'New Scientist". Ristow is correspon dent van het blad 'SanFrancisco Bay Guardian' en dr. Shallice is neuro- psycholoog. verbonden aan de univer siteit van Londen. Mentale marteling (sensorische depri vatie) kan inhouden dat een gevangene alle zintuigelijke ervaringen worden onthouden, waardoor hij na enige tijd gaat hallucineren, paranoïde wordt, gaat lijden aan nachtmerries en zijn gevoel voor tijd verliest. Op 17 oktober 1971 maakte de Engelse krant Sunday Times voor het eerst melding van deze schending van arti kel vijf van de universele verklaring voor de rechten van de mens door de Britse troepen in N'oord-Ierland. Arti kel vijf van de verklaring zegt dat 'niemand zal worden onderworpen aan folteringen, noch aan wrede, onmense lijke of onterende behandeling of be straffing'. De techniek die bij de veertien Noordie ren werd gebruikt, houdt in dat - de mannen dikke zwarte kappen, zoals kussenslopen over het hoofd kre gen. behalve tijdens directe ondervra ging; - ze werden gedwongen voor periodes van zestien uur achtereen slechts met hun vingertoppen tegen de muur te leu nen en met geweld in die positie terug gebracht werden als zij vielen: - de veertien werden onderworpen aan een voortdurend geruis van 85 tot 87 de cibel: - zij de eerste dagen van de ongeveer een week durende ondervragingen niet mochten slapen en zij afgezien van elke zes uur een droge boterham en een glas water geen voedsel kregen. Ristow en Shallice schrijven dat deze manier van martelen geen duidelijke lit tekens nalaat zoals bij lichamelijk mar teling. Maar het blijft volgens hen 'mar telen' De Britse regering heeft nooit een po ging gedaan de aanrijdingen te weer leggen. Zij heeft zelfs geprobeerd te voorkomen, dat het publiek ging dis cussiëren over de onderwerpen die uit deze erkenning voortkwamen. KAAPSTAD (UPI/AFP) - In de zwarte woongebieden rond Kaapstad hebben zich vrijdag enkele gevallen van ge weld voorgedaan, maar de politie noemde het gebied 'gespannen maar kalm'. De poliue herzag eerdere dodencijfers en zet dat er 29 mensen waren omgeko men in twee dagen van ongeregeldhe den In de Transvaal werden drie houten ge bouwen die behoorden tot een school ten noorden van Pietersburg (240 km ten noorden van Johannesburg) in brand gestoken Twaalf scholieren wer den gewond bij botsingen metde politie. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken. Hilgard Muller, deelde op een politieke bijeenkomst in Durban mee dat Zuid-Afrika's internationale positie nooit volkomen normaal zou zijn totdat het land zijn rassenproblemen in de ogen van de wereld bevredigend sou hebben opgelost. Hij zei dat de politiek van gescheiden ontwikkeling - apartheid - een oplos sing bood voor de rassenproblemen van Zuid-Afrika en dat iedere poging in het werk zou moeten worden gesteld om deze politiek op de juiste wijze toe te passen Acht Afrikanen onder wie de secretaris-generaal van de zwarte Zuid afrikaanse studentenorganisatie SASO. Barney Pityana. en een broer zijn don derdag in Port Elisabeth. 900 km ten zuiden van Johannesburg, gearresteerd Betrouwbare zegslieden hebben mee gedeeld at Winnie Mandela, vrouw van de In gevangenschap verkerende natio nalistische leider Nelson Mandela, zich onder een aantal bij een reeks politie- razzia's gearresteerde Zuid afrikanen bevindt Bij een ontploffing in een spuitbussen- fabriek in het Schotse Glasgow hebben 22 van de arbeiders brandwonden opge lopen. Het dak van de fabnek werd door de explosie weggeblazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3