Yeel vakantiegangers komen in moeilijkheden Rode burgemeester in Rome PZC/o "NEDERLANDERS LEREN HET NOOIT" Britse zakenlieden graag buiten Engeland COMMUNISTEN BEZETTEN TWEEDERDE WETHOUDERSPLAATSEN eKKer Vo, EEN MOOIE TUIN: LEVENSLANG PLEZIER Alles voor de aanleg en het onder houd van uw tuin bij blütmtn cn tuincentrum Langevielesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 opinie en achtergrond Het Nederlandse reiswezen heeft ook dit jaar niet te klagen over ge brek aan belangstelling. Hoewel het aantal vliegreizen dit jaar is terug gelopen (vorig jaar werden er 630.000 reizen verkocht, dit jaar tot nu toe 500.000), is het totaal aantal verkochte vakanties ongeveer het zelfde. Wel is Spanje dit jaar aan zienlijk minder in trek. Volgens de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) is dit te wijten aan het mooie weer dat Ne derland deze zomer heeft gehad en het ..Domplein-effect": de massale demonstratie die vorig jaar onder leiding van het kabinet op het Utrechtse Domplein werd gehouden naar aanleiding van de terechtstel ling van de vijf Spaanse vrijheids strijders. Erg in trek zijn dit jaar Griekenland. Portugal. Italic. Israël en Tunesië. Aanzienlijk meer Nederlanders ko zen dit jaar voor een vakantie per touringcar: er werden 320.000 reizen verkocht tegen vorig jaar 290.000. Treinreizen (dit jaar 300.000. vorig jaar 295.0001. vakanties met de eigen auto i2.350.000 legen 2.300.0001. crui ses (19.000 tegen 17.000! doen het erg goed. Alleen de Rijnreizen vertoon den een teruggang met 10.000. Los van alle individuele vakanties trokken er dit jaar 3.639.000 Neder landers door bemiddeling van een reisbureau op uit JLiONDEN - Meer en meer in het bui tenland geplaatste Britse top managers geven er de voorkeur aan niet meer naar Engeland terug te ke ren, maar elders nieuwe banen te zoe ken. Tegelijkertijd worden Britse ha venarbeiders weggelokt door Arabi sche werkgevers die bereid zijn hen het viervoudige van hun lonen in En geland te betalen. Dit is, na de emi- gratiegolf van academisch opgeleide Britten in de jaren zestig, een nieuwe ontwikkeling die zorgen begint te ba ren. Voor de top-zakenlieden die huil Blitse firma's in het buitenland verte genwoordigen, is de reden even een voudig als het vertrek van de haven arbeiders: zij vinden dat het buiten land financieel meer te bieden heeft dan Engeland. In het algemeen werd tot nog toe aan genomen dat zakenlieden die uitge zonden werden naar het buitenland er financieel ongeveer tien procent op vooruitgingen door toeslagen voor onderwijs van hunkinderen, represen tatiegelden, toewijzing van een door de firma betaalde auto, en langere va kanties. En wanneer zij naar Engeland werden teruggeroepen betekende dit meestal een promotie, zodat het ver schil in levensstijl werd gecompen seerd. De crisis in de Britse economie, de verhoogde belastingen, en de devalua tie van het Pond Sterling hebben deze vooruitzichten drastisch gewijzigd. Een zakenman die nu vanuit het bui tenland naar Engeland terugkeert, moet genoegen nemen met zijn oude salaris. „Ik zal van mijn leven niet te ruggaan". zei één hunner in een vraag gesprek met een Brits dagblad. ..Het mag onvaderlandslievend klinken, maar een man is ook iets aan zijn gezin verplicht. Wanneer ik word terugge roepen zit er voor mij weinig anders op dan om naar iets anders uit te kijken". Een andere zakenman berekende dat hij, na terugkeer in Engeland en te rugvallend op het dubbele van zijn oorspronkelijke Britse salaris, even veel zou verdienen als zijn assistent in het buitenland en, na aftrek van de Britse belastingen, evenveel als zijn secretaresse in Duitsland. olgens in het buitenland gepubli ceerde cijfers die al weer achterhaald zijn door de recente economische en monetaire ontwikkelingen, krijgen top-managers in Engeland ongeveer 65 tot 70 procent van wat hun collega's m Duitsland verdienen. iEr is in Enj land een bevriezing van kracht op sa larissen boven de 40.000 gulden). Het. resultaat hiervan is dat Ameri kaanse maatschappijen in het buiten land meer en meer Britten in topfunc ties aanstellen en dat de Britse markt voor deze zakenexperts steeds kleiner wordt. Amerikaanse firma's hebben bovendien het voordeel dat ze in dienst genomen Britten, na een tijde lijke post in Amerika, weer kunnen uitzenden naar Engeland op het sala ris dat zij in de Verenigde Staten geno ten. (Britse maatschappijen is dit bij de wet verboden). Wat de Britse havenarbeiders betreft, Arabische havenbedrijven zijn een recruteringscampagne in Engeland begonnen die een groot aantal werk krachten dreigt te onttrekken. De Arabieren bieden salarissen van 50.000 gulden, belastingvrij, zij het dat verwacht wordt dat er elf uur per dag gewerkt wordt in temperaturen die zelden in Engeland voorkomen. De arbeiders wordt een maand proef tijd aangeboden en na een jaar de mo gelijkheid dat hun gezinnen worden overgebracht. Maar voor de Britse arbeiders geldt nog een andere handi cap: zij zullen het gebruikelijk bezoek aan hun pub moeten opgeven want alcohol wordt in Arabische landen niet verstrekt. LONDEN: De nieuwe hal voor de transacties van de Londense effecten beurs is in gebruik genomen. Den haag - Nederlanders Ieren het nooit. Ondanks alle waarschuwingen die het ministerie van buitenlandse zaken regelmatig rondstuurt, zijn talloze landgenoten op hun vakan tie in ernstige moeilijkheden geraakt. Vaak worden die veroor zaakt door onachtzaamheid, het niet zo nauw nemen met de regels van het desbetreffende land, of het niet onderkennen van de gevaren die aan een „avontuurlijke" vakantie, zoals bergbe klimmen, verbonden zijn. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft vorig jaar aan 2800 Neder landers die in het buitenland in moei lijkheden waren geraakt, hulp gebo den Men verwacht dat het aantal ge vallen dit jaar tot .>000 zal stijgen Al leen al in de maand juli kregen er 644 landgenoten hulp. 100 meer dan in juli vorig jaar. In het merendeel van de ge vallen moest er financiële hulp worden verleend omdat de vakantiegangers hun geld door diefstal waren kwijtge raakt of him paspoort verloren waren, waardoor het opnemen van geld on mogelijk werd Als een Nederlander zonder geld komt te zitten maar ln Nederland over een tegoed beschikt, bemiddelt buiten landse zaken (de ambassade of het consulaat in het vakantieland) bij het overmaken van het geld. Er wordt dan een extra bedrag van 0.5 procent over het totale bedrag aan kosten bere kend. Buitenlandse zaken noemt dit de „bonafide" geldverliezen Anders gaat het met Nederlanders die hun geld kwijtraken maar ook in Ne derland geen geld meer hebben. Zij worden op „rijkskosten gerepa trieerd", zoals het officieel heet. De ambassade geeft de vakantieganger dan geld om op de goedkoopste ma nier. dus per trein, terug naar Neder land te komen. Als men per auto is, krijgt men geld voor benzine. Wèl raakt de Nederlander in dat geval zijn paspoort kwijt. Hij krijgt een „laisser-passer", wat hem 50 gulden kost, en over het geleende bedrag moet hij vijf procent kosten betalen. Buitenlandse zaken schiet nóóit - en dat vergeten veel mensen nogal eens- geld voor waarover men in Nederland niet beschikt. Dat geldt ook voor advocaatkosten als men in het buitenland met de justitie in aanraking komt. en ook dat gebeurt nog wel eens. Volgens de telling van 6 juli zuchten er op dit moment .,51 Ne derlanders in buitenlandse gevange nissen. waarvan 214 wegens overtre ding van de Narcoticawet. Want ook wat dit betreft zijn we erg hardleers. „Mijn auto stond gewoon op een par keerplaats en toen ik de Spaanse grens overging, bleek er hasj in te zitten „Ik kreeg een gratis vakantie in Marokko aangeboden, en het enige dat ik hoefde doen. was een pakje meenemen. Ik wist echt niet dat er hasj in zat". Op het ministerie van buitenlandse zaken neemtmen deze verhalen meteen hele grote korrel zout: „Wij kunnen ons niet voorstellen dat er „zomaar" hasj of andere narcotica in een auto komt te zitten. Er moet contact geweest zijn. Als u en ik morgen per auto naar Ma rokko gaan, dan komen we gegaran deerd zonder hasj terug". Als men lifters meeneemt die hasj of iets anders bij zich hebben, is men ook strafbaar. Daarom adviseert het mi nisterie de vakantiegangers ook nooit lifters mee te nemen. Ook al niet om dat de bestuurder in geval van een AMSTERDAM Drukte bij het kan toortje van de Amsterdamse VVV op Diet plein voor het Centraal Station het beloven weer drukke dagen voor de hoofdstad te worden. ongeluk verantwoordelijk is voor alle inzittenden, dus ook voor de lifters. Ook raadt men iedereen aan gëen gra tis vakantie aan te nemen. Erg triest liep zo n vakantie af voor mevrouw K. uit Eindhoven. Zij was lange tijd ziek geweest en daarom bo den haar zoon en diens vriend haar een vakantie ln Marokko aan. Dolgelukkig nam mevrouw K. dit aanbod aan, Op de terugweg op de boot naar Spanje zei zoonlief" ..Ma, loop jij vast de boot af. hier heb je je tas Dan komen wjjj met de auto na". Mevrouw K. werd gear resteerd: er zat narcotica in haar tas. Zoon en vriend reden met. enorme snelheid de boot af. Zelfs de Spaanse politie was na reconstructie overtuigd van de onschuld van mevrouw K„ maar zij heeft wel een aantal maanden in de gevangenis gezeten. Buitenlandse zaken kan alleen maar proberen in het buitenland gevangen Nederlanders vrij te krijgen binnen de mogelijkheden die de plaatselijke wet biedt „Maar we zeggen altijd tegen de familie dat men de gevangene zeker een aantal jaren niet ziet Ook realiseren veel Nederlanders zich niet dat ongelukken door schuld of zware verkeersovertredingen, zoals alcoholgebruik, in veel landen en met name in het Oostblok tot ge vangenisstraf kunnen leiden. „In de Oostbloklanden kan de gevangenis straf wel afgekocht worden, maar dat loopt toch wel in de duizenden gul dens". Een mevrouw die met een laag alcoholpromillage een politieagent in Polen op een oversteekplaats dood reed, kon haar gevangenisstraf afko pen voor 47.000 gulden. Het niet doorgeven van vakantiead ressen aan vrienden of familie kost buitenlandse zaken ook heel wat hoofdbrekens. „Hoe spoor je in gods naam iemand op die „ergens in Bre- tagne op een camping zit Bretagne is anderhalf maal zo groot als Nederland en heeft 1500 campings. Een Neder lander vindt het te duur om zijn adres telefonisch door te geven. Hij stuurt liever een kaartje, dat is goedkoper, en trekt vervolgens voordat de kaart in Nederland is naar een volgende plaats". De Narcoticawet, de verkeersregels, geldig paspoort, genoeg geld, een reisverzekering, het doorgeven van vakantieadressen: „We blijven door gaan met onze voorlichting, maar we hebben niet het idee dat men er zich veel van aantrekt. Het enige dat men nu wel weet, is waar men hulp moet gaan halen, maar verder zijn we niet optimistisch". R/OME - Zullen de kozakken bin nenkort hun paarden komen dren ken aan de fonteinen op het Sint Pietersplein in Rome? Het ziet er niet naar uit, ook ^1 krijgt de stad nu een burgemeester, Giulio Carlo Ar- gan, die weliswaar geen partijlid is van de PCI, maar toch gekozen werd op de communistische lijst. Voor het eerst na dertig jaar werd de communistische partij bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen de grootste partij van Rome en zullen de christen-democraten, die de stad tot nu toe bestuurd hebben, in de oppositie gaan. Argan, geen beroepspoliticus maar profes sor in de kunstgeschiedenis aan de universi teit van Rome, kan rekenen op een gemeen tebestuur waarin de communisten twee derde van de wethoudersplaatsen bezetten en de rest wordt verdeeld onder socialisten «en sociaal-democraten. De republikeinen zullen zich van stemming onthouden, en het laat zich aanzien dat zelfs de christen democraten zich niet tegen zijn verkiezing zullen verzetten. Ze hebben in ieder geval al aangekondigd dat ze zelf géén tegenkandi daat voor het burgemeesterschap van de Italiaanse hoofdstad zullen voordragen. Na Milaan. Turijn, Genua en Napels gaat nu ook Rome „om". Op zich is dat niet meer dan noe een grote stad. ook al gaat het deze keer om de hoofdstad Wat de ontwikkeling echter buitengewoon belangrijk maakt is vooral dat Rome ook de hoofdstad is van de katholieke kerk en dat de communistische overwinning dus een bijzondere betekenis krijgt in dit., in naam, nog altijd katholieke land. Het som bere beeld van de kozakken op het Sint Pie tersplein gaat terug tot Pius de 12e. de paus die vaak wordt beschuldigd van al te grote lankmoedigheid Jegens nazi's en fascisten, maar die heel zijn leven een onverzoenlijk tegenstander is geweest van het oprukkende Meestal wordt hij verkeerd geciteerd: hij voorspelde namelijk niét dat een communis tische burgemeester de kozakken naar Rome zou halen. Wat hij wel verklaarde was dat hij liever kozakken op het plein van zijn paleis zou zien, dan een communistische burge meester op het Capitool. het Romeinse ge meentehuis. Hij kan niet serieus bedoeld hebben dat hij de Italianen een nederlaag in een derde wereldoorlog toewenste: het was alleen een sterke manier om uit te drukken dat één ding nog erger zou zijn dan een Russi sche bezetting, en wel dat zijn „veel geliefde kinderen van Rome" 'zoals hij de hele bevol king, van jong tot oud, placht te noemenuit zichzelf zouden overgaan tot het gehate communisme. De kinderen zijn intussen groot geworden en hebben juist dat gedaan wat paus Pius vreesde. Eeuwenlang hebben ze zich gekoes terd in de schaduw van de kerk waarvan ze alle weldaden ontvingen, van bruidschatten voor hun arme dochters tot een bord soep aan de kloosterpoort. Een ding hadden ze nooit gevraagd ien ook nooit gekregen): een stad waarin de burgers ook zonder liefdadig heid een menswaardig leven kunnen leiden. In 30 jaar christen-democratisch bestuur lie pen de schulden op tot 12 miljard gulden en wat erger is: het valt nauwelijks aan te wijzen waar al dat geld naar toe ging. Er is een nijpend gebrek aan bedden in de openbare ziekenhuizen, terwijl de. meestal door religieuzen geleide, privé-klinieken gouden zaken doen; er staan duizenden luxe appartementen leeg. terwijl honderden ge zinnen in mensonwaardige hutten leven: in de openbare scholen moeten de kinderen per toerbeurt naar school en de dure pater- en zusterscholen leggen tennisvelden aan om hun leerlingen van de straat te houden. Het is dus niet zo'n wonder dat de Romeinen gekozen hebben voor verandering. Wie zich daar wel het minst over kan verwonderen is kardinaal Poletti, de plaatsvervanger van paus Paulus als bisschop van Rome. Twee jaar geleden organiseerde hij een congres over de „kwalen van Rome". Wat hem daar ter ore kwam, niet alleen aan misstanden, maar ook over de schuld die de kerk en ker kelijke instellingen daaraan hadden, moet hem de haren te berge hebben doen rijzen. Het werd hem niet in dank afgenomen, noch door de christen-democraten noch door het Vaticaan. Misschien is het daarom dat juist hij het grote offensief ontketende tegen het goddeloze communisme. Vorig jaar oktober, toen er nog geen sprake was van algemene verkiezingen, maar wel van de gemeenteraadsverkiezingen in Rome. sprak hij zijn vrees uit dat de „stad Gods" misschien een „stad zonder God" zou gaan worden. Het werd het begin van een stroom van bisschoppelijke verklaringen over de on verzoenbaarheid van christendom en marx isme. Voor de katholieke kerk in Italië is Rome een enorme prestigekwestie, Waar het vooral om gaat is de symbolische betekenis van het feit dat de hoofdstad van de kerk, de zetel van het pausdom, van nu af bestuurd zal worden door een marxistische meerderheid. En wat men het meest vreest, is dat de Ita liaanse communisten juist hier zullen willen bewijzen dat het ze ernst is met hun respect voor het democratisch pluralisme, voor de vrijheid van geweten en meningsuiting. Want daarmee wordt de kerk een van haar voor naamste argumenten uit handen geslagen, dat namelijk het communisme in wezen anti-godsdienstig is en zich ook noodzakelijk als zodanig moet gedragen. Het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano heef tot nu toe geen commentaar aan de komende verkie zing van Argan gewijd. Het Vaticaan neemt een afwachtende houding aan, maar toch valt te verwachten dat als het tot conflicten zal komen, het initiatief niet van de commu nisten zal uitgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4