'Het Baken' geen overbodige luxe voor de thuislozenzorg' extw Ton Prince bespuit vliegensvlug duizenden Zeeuwse hectares Reeds meer dan twintig ploegen voorNaeht van Sluis CENTRUM TERNEUZEN FUNCTIONEERT ANDERHALF JAAR VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 ZEEUWSCH-VLAAN DEREN TERNEUZEN - "Het Baken", het tehuis voor thuislozen in Temeuzen, funktioneert nu een half jaar. Zoals stichting "Sja- loom", waartoe dit tehuis be hoort, heeft verwacht blijkt het in de praktijk in een grote be hoefte te voorzien. Van open plaatsen is er nauwelijks spra ke. Waarmee wordt aangetoond dat dit derde tehuis in de sector thuislozenzorg, naast de reeds bestaande Hoeve "La Chalette" in Vogelwaarde en de stichting Bosdorp in Hulst, voor Zeeuwsch-Vlaanderen geen "overbodige luxe" is. RONALD FLOHR: 'FINANCIËLE STEUN ZONDER GEBONDENHEID' "Toen wc destijds het plan opvatten om in de Zeeusvlaamse regio een nieuw tehuis te stichten, hebben we verschiF lende colleges van b. en w. benaderd met het verzoek om passende ruimte", vertelt Ronald Flohr, hoofd van "Het Baken". "Lang is de boot afgehouden, omdat de noodzaak van zo'n derde thuislozenopvangcentrum niet werd onderkend. Per slot van rekening be stonden er al twee tehuizenTntussen is wel bewezen dat ons tehuis een zeker aanbod dekt. Momenteel zijn in Het Baken bijna alle 26 plaatsen bezet", al dus Ronald Flohr, die tevens adjunct- dirckteur van "Sjaloom" is-Deze stich ting, uitgaande van de diakonie van de Pinkstergemeente, beheert thans in Zeeland vijf opvangcentra voor thuislo zen. In Vlissingen, Koudekerke.Goesen sinds 1 februari in de Scheldestad. "In het totaal hebben we een capaciteit van honderd bedden", zegt Ronald Flohr Ronald Flohr "Bij binnenkomst zijn de meesten wat depressief Dat is begrijpe lijk voor mensen die altijd een anderen omgeving gewend zijn geweest. Ze voe len zich beschaamd, vreemd en onwen nig. Na een gezellige, warme maaltijd slaat dat gevoel van onbehagen al om en begint men de sfeer van het tehuis al wat beter te proeven Het Baken is vroeger een klooster geweest en we constateren dat deze ruimte bij uitstek geschikt is voor thuislozen Er straalt een vredig heid en huiselijheid uit van deze gebou wen en dat is juist goed voor dit werk. Hetmaaktdegroepgauwerhomogeen In die "homogene sfeer" valt er, zo stelt Ronald Flohr, veel sneller- met alle inzet van begeleider en thuisloze overigens een vertrouwensrelatie tot stand te brengen. "We proberen de mensen op een zo breed mogelijke basis te helpen. Eerst kijken we op welk vlak de hulp het meest gewenst is. Die kan van medis che, sociale of financiële aard zijn. In de gesprekken met de mensen zoeken we naar hun ergste nood. Dat gebeurt niet dadelijk. We laten hen eerst rustig ac climatiseren. In die periode stellen we ook geen onnodige vragen. Wel geven we, zoveel als in ons vermogen ligt, warmte en genegenheid. In zo'n sfeer proberen we met de mensen een ver trouwensrelatie op te bouwen, want zo'n relatie kun je hanteren" zijn hele leven in een tehuis voor thuis lozen slijt. Als het enigszins kan, moet hij of zij terug in de normale maat schappij. De ene keer lukt dat wel, maar er zijn gevallen waarbij dat niet lukt". Ter versterking van de persoonlijke mo tivering heeft "Het Baken" verschil lende arbeidstherapeutisch projecten ontwikkeld, waarin de thuislozen, onder begeleiding van medewerkers, aan de slag kunnen. Ronald Flohr "We hebben een dierenpark aangelegd en er zijn een moestuin en een boomgaard Hierin kunnen de mannen bezig zijn. Voor de Ronald Flohr, hoofd van tehuis voor thuislozen Het Baken'tn Temeuzen. Criterium Belangrijk criterium bij de opname van een thuisloze ïsnaar de mening van Ronald Flohr de instelling van de hulp zoekende. "Een man of een vrouw die werkelijk van onze diensten gebruik wil maken, moet gemotiveerd zijn en van een goede wil getuigen. Uiteinde lijk is uitplaatsing het streef doel. Het is beslist niet de bedoeling dat iemand hebben we verschillende taken in de huishouding Doel van dit alles de mensen een stuk dagstructurering te geven. Ze kunnen bezig zijn, behoeven hun tijd niet aan verveling overleveren Bezig zijn stelt ook eisen aan de mens en dat is precies waar we naar toe willen. Het meedoen aan die arbeidstherapie is overigens niet verplicht maar moet spontaan komen In elk geval vult het de dag". "Het Baken' onderhoudt, zoals reeds gezegd, contact met verschillende in stellingen. "De gemeentelijke sociale dienst heeft regelmatig gesprekken met ons om mensen bij ons te plaatsen af aan te kaarten. Verder hebben we onder meer contact met het regionaal kantoor van het consultatiebureau voor drugs en alcohol en met de sociaal- psychiatrische dienst, onderdeel van de dienst voor de geestelijke volksgezond heid. En we hebben een uitstekend con tact met de Temeuzense huisartsen Nijsten en Zuiderbaan. Beiden zijn zeer sociaal voelend en voelen het werk van de thuislozenzorg erg goed aan." vindt Ronald Flohr. Ronald Flohr beweert dat er zich sinds het bestaan van "Het Baken" geen coiv flictsitusaties bij de thuislozen onder ling hebben voorgedaan. "Daar hebben we weinig last van gehad. De mannen en vrouwen die hier komen vormen voor elkaar geen problemen. Ze maken het elkaar niet lastig. Over het alge meen kunnen de mensen goed met cik- aar overweg. Ze voelen zich min of meer lotgenoten". Aan de godsdienst wordt in "Het Ba ken" ook grote aandacht besteed. De Sjaloom-tehuizen zijn namelijk vanuit een geloofsovertuiging van de Pink stergemeente gesticht. "We willen niet alleen bidden voor de mensheid maar Vaste kern ALS JOCHIE VAN 14 JAAR AL ACHTER DE STUURKNUPPEL SINDS KORT OOK SPECIALISATIE BRANDBESTRIJDING AARDENBURG - Zijn enige mede werker Klaas Kik praat wat al te luchtigjes over de vliegprestaties van landbouwpiloot Ton Prince. „Die vliegt soms net zo makkelijk, lekker achteroverleunend, met een 1 sigaretje in zijn mond, alsof-ie thuis 1 op de eanapé zit". Ogenschijnlijk mag dat misschien zo zijn, maar de praktijk van het sproeivliegen leert wel anders. Een uitstekende vlieg techniek en een onfeilbaar reactie vermogen mogen de laagvlieger geen seconde in de steek laten, want het leed en de gevolgen zouden niet te overzien zijn. Toch wil Ton Prince, geboortig uit Haamstede, zijn beroep van sproei- vlieger niet als 'riskant, vol levensge varen' kwalificeren. „Dat is beslist niet waar. Voor degeen die op de grond staat lijkt het allemaal zo spectaculair. In de sportvliegerij ge beuren heel wat meer ongelukken dan in de beroepsvliegerij. Het is wel zo dat op een dergelijke laagte geen enkele hoogtemeter meer werkt, dus ben je compleet op je gevoel aange wezen. Het vliegen is dan een kwestie van voortdurend je hersens en je ogen erbij houden. Aan de opwaartse luchtdruk onder de vleugels kan ik vaststellen hoe laag ik ongeveer zit. Dat kan je verder niet uitleggen, daar kan je geen maten voor aangeven maar dat is zuiver een kwestie van ervaring" En vllegervaring heeft Ton Prince zeker. Als jochie van veertien is hij op het vliegveld Haamstede met zweef vliegen begonnen. Op zijn zeven tiende jaar stapte hij voor het eerst achter de stuurknuppel van een rao- torkist. Voor een voortgezette vlie- gopleiding zat hij op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven, waar hij zyn beroepsbrevet b-3. 'met spe ciale spuitaantekening' behaalde. Al zes jaar scheert hij rakelings over Zeeuwse aardappel-, uien- en tarwe velden om ze te besproeien met ver schillende verdelgingsmiddelen tegen onder meer schimmels en luis. Van winter op zomer werkt hij in op dracht van boeren, aardappelhande laren en landbouwcoöperaties dui zenden hectares landbouwgrond af. Die worden niet één keer, maar zoals bij aardappelen bijvoorbeeld, wel acht keer bespoten. Eigen vliegbedrijf Twee jaar geleden heeft de nu 27- Ton Prince <27) bij zijn speciaal voor sproeidoeleinden geconstrueerd vliegtuig. ons ook voor die mensheid daadwerke lijk op het sociale vlak inzetten. We be schouwen dit werk als het omzetten van een stuk geloof in de praktijk. De bijbel heeft het daar ook over". Elke woensdagavond, van half acht tot half negen, worden in de huiskapel van "Het Baken" kerkdiensten gehouden, waarin broeder Oudema uit Temeuzen voorgaat.Opzondag houden we altijd de gewone diensten. Maar de mede werkers en verschillende mensen heb ben de behoefte uitgesproken door de week ook een kerkdienst te willen heb ben. Naar schatting worden deze woensdagavondiensten door dertig tot veertig mensen bezocht". Financiën In de financiële positie van "Het Baken" en de overige tehuizen zou de Sjaloom- direktie graag meer zekerheid inbou wen. in de vorm van provinciale en overheidssubsidies. „Momenteelajnwe bezig met de erkenning van onze stich ting. Zodra dat een feit is, komen we in aanmerking voor subsidie. We willen graag financiële steun, maar dan zonder onze beginselen te moeten negeren, zonder verdere gebondenheid. We wil len deze thuislozenzorg als een stuk ge- loofswerk blijven beschouwen", stelt Ronald Flohr nadrukkelijk. Het dierenpark, 'stuk arbeidstherapie in dagstructurering'. SLUIS - Met de 24-uur van Oostburg nog vers in het ge heugen ziet het er naar uit dat de tweede Nacht van Sluis een goede opvolger gaat worden. Voor het trimgebeuren in Sluis dat op vrijdag 27 augustus om 20.00 uur van start gaat bestaat in ieder geval een uitstekende belangstelling. Een week voor deofficiêlesluitingsda- tum heeft Bas de Graaf in ieder geval reeds 22 inschrijvingen binnen, zodat mag worden aangenomen dat het streefgetal van 40 ploegen wel zal worden gehaald. „Erzijn nog een aan tal ploegen die wel hebben toegezegd maar die nog niet hebben ingeschre ven. Maar het loopt tot nu toe allemaal erg goed", aldus Bas de Graaf. Ond er de inschrijvers is in ieder ge val de ploeg van café 'In den Buitenlust' uit Cadzand die vorig jaar met overmacht de eerste Nacht van Sluis op hun naam schreven. Ook is de rondemiss voor dit gebeuren reeds bekend. Het is de 16-jarige Gerda Brandenburg uit Sluis die voor deze ge legenheid gekleed zal worden door de modehuizen Groosman uit Sluis. Het complete wielergebeuren in Sluis wordt overigens gesponsord door Heineken B.V Als jury fungeert dezelfde ploeg als in de 24-uur van Oostburg aangevuld met 2 KNWU-juryleden namelijk An ton Coppens en Jan Boeye. terwijl als speaker Pienre Eysackers te beluisteren zal zijn. Behalve de 'Nacht van Sluis' ls er in Sluis zaterdag nog meer wielersport te beleven, 's Middags is er een criterium voor liefhebbers dat wordt vooraf ge gaan door een wedstrijd voor nieuwe lingen. Voor de liefhebberswedstrijd is zeeds een veertigtal inschrijvingen bin nen waaronder die van Ko Tolhoek, Willy de Feber, Jan Lepoeter. Cor Ver- plancke, Hans Moens, Siep van Don gen, Wim Wiclhouwer. Voor de nieuwe lingenwedstrijd hebben momenteel dertig renners ingeschreven. Voor de deelnemende ploegen in de 'Nacht van Sluis' is er op dinsdag 24 au gustus een ploegleidersvergadering in "Hof van Brussel' te Sluis, die om acht uur 's avonds begint. FILMS Louis de Funes, sex tweede wereldoorlog De Zeeuwsvlaamse bioscopen bieden deze week opnieuw een programma van uitersten. Lacben met Louis de Funes. Deense sleutelgatverhalen en een heuse Walt Disney. Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Die Disneypro- duktie draait in het Ledeltheater in Oostburg. Zaterdagmiddag en -avond en zondag middag, om precies te zijn. Wie van ste viger kost houdt en tenminste 18 jaar is kan er kijken naar 'De sexsekte der zwarte nonnen' van regisseur Joseph W. Samo. In Oostburg tenslotte voor de 18e week (op weg naar een record, zoetjesaan) 'Emmanuelle 2, de anümaagd' met Syl via Kristel- Het Luxortheater in Temeuzen brengt zaterdagavond, zondagmiddag en dins dagavond 'Vakantieperikelen met fu neste gevolgen' van de Franse komiek Louis de Funes. Een rolprent voor alle leeftijden. Heel anders ligt dat met 'Vrolijke on tucht in Tirol," een film die is voorbe houden aan wie tenminste 18 is. Vrijdag, zaterdag en zondag. Tora. tora, tora' draait vrijdag, zondag en maandag. Het is een Amerikaans-Japanse co- produktie over de Japanse aanval op de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour. Bioscoop 'De Koning van Engeland' in Hulst draalt: 'Benji'. 'De premiejager', 'Slavinnen voor gele duivels' en 'Het Deense sleutelgat'. Met uitzondering van 'Benji' (alle leeftijden) gaat het om films voor bezoekers van 18 jaar en ou der. jarige Ton Prince als kleine zelfstan dige een eigen landbouwvliegbedrijf opgericht. Hij woont in Ooltgen- splaat op Goeree-Overflakkee. maar zijn vliegbasis is Kerkwerve op Schouwen-Duiveland. „Het vlieg- sproeien is niet aan een bepaald sei zoen gebonden. Ik heb het hele jaar door werk. In het voorjaar spuit ik hoofdzakelijk onkruidverdelgings- middelen op tarwe en in dé zomer en het najaar besproei ik over het alge meen aardappels en uien. Met name in Zeeuws-Vlaanderen bespuit ik ook veel papaver en karweizaad tegen luis Aardappel bescherm ik tegen de aardappelziekte en uien tegen meel dauw Tarwe laten de boeren bespui ten tegen de zogenaamde afrijpmgs- ziekte. dat is een schimmel die zich in de aar kan vastzetten' Volgen Ton Prince gaan steeds meer Zeeuwse boeren er toe over om hun akkers vanuit de lucht te laten be spuiten. Prince: „Er ontstaat geen schade aan de gewassen, want je hoeft er niet meer met een sproeiwa gen doorheen In de eindopbr'engst scheelt dat de boer drie procent pro- duktie. Vooral in verband met de aardappel- en andere prijzen van vandaag is dat meegenomen Verder gaat vliegsproeien veel sneller en je kunt direkter reageren wanneer er zich plotseling een plaag of een ziekte voordoet' Per hectare wordt 30 liter bestrij dingsmiddel vliegensvlug gesproeid. In die 30 liter water is tweeëneen- halve kilo middel opgelost „De con centratie van het sproeimiddel is ho ger, moet ook hoger zijn, omdat het veel sneller verstoven wordt Voor deel is echter weer dat de druppels veel fijner zijn, dat komt. door de aë rodynamica van het vliegtuig, zodat ze sneller in het gewas kunnen wor den opgenomen", aldus Ton Prince. Zoals reeds opgemerkt besluiten elk jaar meer boeren een sproeivlieger in de arm te nemen in plaats zelf te rij- Tijdens het sproeien scheert Ton Prince rakelings over aardappel-, uien- en tarwevelden. Soms tippen de toielen het opgeschoten geicas aan. Ton Prince: „Op een dergelijke laagte werkt niet één hoogtemeter meer. Je vliegt compleet op je gevoel. Dat is een kwestie van voortdurend je hersens en je ogen erbij houden. Aan de opwaartse luchtdruk onder de vleugels kan ik merken hoe laag ik ongeveer zit Dan kan je niet uit leggen. dat is een kwestie van erva ring". den met een sproeikar. „Twintig pro cent van de Zeeuwse agrariërs laten vandaag de dag hun percelen vanuit de lucht bespuiten. In de Hoekse Waard bijvoorbeeld laten negentig procent van de boeren hun gewassen vliegsproeien. Daar hebben ze de za ken heel intensief met elkaar aange pakt. Maar in Zeeland heeft de boer nu ook in de gaten welke voordelen er aan vastzitten", zegt Ton Prince. Als vergelijking noemt hij Schouwen- Duiveland.. „Vorig jaar moest ik tachtig hectare op Schouwen spui ten. Dit jaar zijn het er tweehon derd". Ton Prince kan niet overal met zijn sproeivliegtuig komen. Om die reden maakt, hij aan de vooravond van elk spuitpriode een 'soort verkennings tocht' boven de percelen waarvoor spuiaanvragen zijn binnengekomen. „Ik bekijk altijd eerst waar ik naar toe moet. Dat doe ik in het voorjaar Als een perceel bijvoorbeeld wordt omzoomd door bomen aan drie kan ten, dan begin ik er niet aan. Verder moet je alle andere hoge punten en bedradingen goed in kaart brengen" Naar zeggen van Ton Price is de rijks luchtvaartdienst ook niet mals. „Ze zij zeer streng bij de keuringen van het vliegtuig. En de eisen van de sproeivliegvelden liegen er ook niet om- Een veld moet goed onderhou den zijn en moet minstens een afme ting van 50 meter breed en 450 meter lang hebben". Investering Dagelijks brengt Ton Prince vele ke ren een investering van 250.000 gul den de lucht in. „Mijn vliegtuig is van Amerikaanse makelij. Het is Grum man Agcat. speciaal geconstrueerd voor het sproeien en zaaien in de landbouw Het toestel heeft een grote wendbaarheid Het is kort, ongeveer 7.5 meter, het heeft dubbele roeren, een grote accelleratie en flink motor vermogen". vertelt Ton Prince. Pnnce's Grumman heeft een aan loop van 300 tot 350 meter nodig om van de grond los te komen. De span wijdte is elf meter en de motorkracht is 450 pk. „Als ik maximaal geladen ben met zo'n 700 liter sproeistof, heb ik een start van 350 meter nodig. Per vlieguur verbruikt het vliegtuig 100 liter speciale benzine. Dat is duur spul. Eigenlijk vind ik dat deze be nzine belastingvij zou moeten zijn. want ze wordt toch funktioneel ver stookt ten behoevevan de landbouw Eén gulden twintig per liter is een klap geld", vindt Ton Prince. Binnenkort zal Ton Prince officiéél bekend maken dat zijn vliegbedrijf zich voortaan ook zal inzetten voor brandbestrijding. „Mijn vliegtuig is daar ook voor ingericht In één se conde kan ik mijn bak opentrekken en er duizend liter water uit smijten. Maar voor duin- en bosbranden is het spuiten van blus poeder veel effec tiever. In mijn vrije tijd heb ik al ette lijke oefenrondjes gemaakt om me te bekwamen in de vliegstijl voor brandbestrijding. Voor de aanpak van duin- en bosbranden kan blus sen vanuit de lucht een interessante aanpak zijn" Paulus Maartense In "Het Baken" vindt een vaste kem van zo'n acht man onderdak. "Het zijn mannen uit de Temeuzense binnenstad. Ze werken in WSW-verband. onder meer bij de gemeentelijke plantsoenendienst, De gemeente heeft deze mensen bij ons geplaatst, omdat ze nogal verwaarloosd; werden, helemaal aan hun lot overgela ten en vaak dagen achtereen geen, warme maaltijd zagen", licht Ronald Flohr toe. Globaal kunnen de mensen die thuis looszijn, in drie categoriën worden on derverdeeld. Volgens Flohr komt deze sociale crisissituatie bij mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking voor. "Ik heb al mensen gehad die van zezr goede huize afstamden maar die bijvoorbeeld door overdadig drankge bruik aan lager wal waren geraakt. Dat gebeurt wel bij mensen die een tijd lang ii een psychiatrische inrichting hebben gezeten en dan. als ze er uitkomen, niet meer door hun familie worden geaccep teerd, als het ware nog steeds voor gek worden verklaard en daarom verstoten. Zo iemand kan dat niet verwerken en raakt dan aan de drank. Dit is maar een voorbeeld. In het algemeen gesteld kun je zeggen dat er een groep mensen be staat, met het zogenaamde hospitalisaüe-syndroom. Het zijn man nen er vrouwen die langdurig verpleegd zijn in één of andere inrichting, worden op een zekere dag ontslagen en moeten dan verder op eigen benen staan. Die overgang blij kt voor velen, die thuis niet goed worden opgevangen, veel te groot te zijn. Ze waren er aan gewend dat alles voor hen werd geregeld. Die groep thuis lozen kan bij ons terecht en proberen we dan via een stuk begeleiding weer terug te loodsen in de normale maatschap pij-" Als tweede groep thuislozen noemt Ro nald Flohr diegenen die door huwe lijksmoeilijkheden plotseling op straat komen te staan. "Van de ene op de an dere dag kan een man of een vrouw zon der huis zitten. In geval van echtschei ding komt dat bij vrouwen nog wel 's mor. Er volgt dan een acute plaatsing bij ons. Dit soort gevallen is regelmatig aan de orde. En die hebben uiteraard ook behoefte aan begeleiding". Psychopaten De ongrijpbaarste groep thuislozen is de "rij der passanten". Meestal zijn het mannen die het leven van een clochard lijden. "Net als in elk ander land leeft ei ook in Nederland een groep passanten. Er zitten veel psychopaten onder die bovendien nog alcoholist zijn ook. Aan elkaar geven ze de adressen door waar ze voor een poosje terecht kunnen. Wij trekken zo weinig mogelijk deze geval len naar ons toe, we beperken ons het liefst tot dergelijke gevallen in de streek. Soms maken we een uitzondering". Begeleiding Op tweeërlei wijze worden de thuislo zen van "Het Baken" en alle overige Sjaloom-tehuizcn geholpen en bege leid. In de eerst plaats probeert de lei ding in het tchuiseen "huiselijke sfeer" te scheppen, zodat de mensen zich op hun gemak voelen en er een relatie kan worden opgebouwd. Verder worden er hulpverlenende instellingen ingescha keld, die in "een multidisciplinair overleg" met elkaar en met de betrok kene dc weg terug in de maatschappij wijzen." Over de mate van huiselijkheid zegt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27