PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOGELIJK ACTIES VERVOERSBONDEN Limburger gearresteerd wegens oorlogsmisdaden Onzekerheid over zaken, die provincie Zeeland volgend jaar kan aanpakken MINI KRANT RELLEN KAAPSTAD EISEN 27 DODEN Griekse klacht in Veiligheids raad Zie pagina 18 Westerterp gaat niet in op ultimatum vandaag Politie treedt op tegen betogers VERDACHT VAN DOODMARTELEN JOODSE DWANGARBEIDERS Kroket ontploft 219e jaargang no. 191 Vrijdag 13 augustus 1976 UTRECHT (ANP) - De vervoersfederatie NVV/NKV en de ver- voersbond CNV gaan zich de komende weken beraden over acties, nu minister Westerterp (verkeer en waterstaat) niet is ingegaan op hun eis, voor donderdag een gesprek te arrangeren over het weg werken van de verschillen in arbeidsvoorwaarden voor personeel in dienst van streekvervoersbedrijven. vernieuwing van de houdige cao auto- buslijndiensten geregeld zou worden Tot verbazing vna de vervoersbonden Vorige week lieten devervoersbonden de bewindsman weten, dat „mocht dat gesprek er niet komen of mocht het een onbevredigend resultaat hebben" zij zich dan over acties gaan beraden. Het enige wat de bonden tot nog toe van de zijde van het ministerie hebben vernomen is een bevestiging van ont vangst van dit ultimatum, aldus een woordvoerder van de vervoersfeder atie donderdagavond. Momenteel worden overal in het land regionale ledenvergaderingen gehou den, waarin de leden te horen krijgen hoe de zaken met betrekking tot de harmonisatie van de twee categorieën arbeidsvoorwaarden ervoor staan, en waarin zij ook de gelegenheid krijgen om zich uit te spreken over te voeren acties. Na afloop van die reeks vergader ingen - de laatste is gepland op 20 au gustus - komen de besturen van de ver voersbonden zo snel mogelijk bijeen met de kaderleden. Dan zullen de actie plannen op tafel komen De verschillen in arbeidsvoorwaarden voor gemeentelijk buspersoneel en per soneel in dienst van het streekvervoer zijn al zes jaar onderwerp van bespre king tussen werkgevers, werknemers en overheid. Alle partijen waren het er zo langzamerhand over eens, dat het weg werken van die verschillen een goede zaak is en de algemene verwachting was dan ook. dat de harmonisatie met de neuzenlied kamerdebat op reis n geraken op reis begroting De begroting van de provincie Zeeland hamsterwoede ramp scheuren Gaten, scheuren en spleten hebben het I veld van Amemuiden onbespeelbaar j gemaakt. theater meer winst liet Westerterp onlangs echter weten, dat voor een dergelijk loonoperatie (die ongeveer twintig miljoen gulden zou gaan kosten) de financiële ruimte ont breekt. De woordvoerder van de vervoersfeder atie verklaarde donderdag dat de bon den bij het kiezen van hun acties in elk geval rekening zullen houden met de be- langen van hetpubliek „We gaan ervan uit. dat ook het publiek begrijpt, dat de werknemers in het streekvervoer hele maal niets vragen wat de overige werk nemers in Nederland krachtens de loonmaatregel verboden is", zo zei hij. Wat betreft hun arbeidsvoorwaarden, zijn de werknemers tn het streekvervoer momenteel achtergesteld bij hun colle ga's in gemeentelijke dienst Het buspersoneel in de gemeenten valt bijvoorbeeld onder de algemene burgerlijke pensioenwet. Het streek- vervoerspersoneel kent over het al gemeen niet een dergelijke welvaart- vaste pensioensregeling. Door deze verschillen, die ook bestaan ten aan zien van de invaliditeitsregelingcn. worden volgens de bonden ongeveer achtduizend werknemers gedupeerd. officiële cijfers 23 doden en tientallen gewonden Er werd druk gepatrouil leerd door zwaarbewapende politie met honden, die verscheidene malen optrad tegen betogende zwarten. De onlusten van de afgelopen dagen zijn de ernstigste in Zuid-Afrika sinds de bloedige rellen in de zwarte woongebie den bij Johannesburg m juni toen 176 zwarten werden gedood. Politieminister Jimmy Kruger verklaarde in Durban dat het geweld bij Kaapstad werd aan gestookt door dezelfde militanten die achter de betogingen in Transvaal za ten. Hij verstrekte geen nadere bijzon derheden maar zei dat de politie op de hoogte is van hun identiteit en dat spoedig tegen hen zal worden opgetre den. In Daveyton, ten oosten van Jo hannesburg, zijn donderdag 136 zwar ten na een ovengens vreedzaam verlo pen betoging gearresteerd op grond van een wet die bijeenkomsten verbiedt waarvoor geen officiële toestemming is gegeven Naar aanleiding van de nieuwe rasse- nonlusten heeft de secretaris generaal der Verenigde Natiesl Kurt Waldheim. Zuid-Afrika gewaar schuwd dat de tijd om zijn politiek van rassendiscriminatie te veranderen snel verstrijkt. KAAPSTAD RTR/AFP/UPI) - Donderdag zijn drie negers door de politie doodgeschoten bij nieuwe ongeregeldheden in de buurt van Kaapstad. De incidenten deden zich voor in Xjanga. een bij deze Zuidafrikaanse stad gelegen zwarte woongemeen schap. waar een grote politiemacht op trad tegen opstandige zware jongeren die onder meer geparkeerde auto's omver duwden. De politiemannen probeerden eerst de demonstranten met traangas te verdrijven maar be gonnen te schieten toen zij met stenen werden bekogeld. Ooggetuigen spre ken van minstens vier doden en zes gewonden. Bij ongeregeldheden in de drie zwarte woongemeenschappen op het schierei land van de Kaap zijn volgens voorlo pige officiële cijfers woensdag en don derdag 27 doden gevallen Honderden Afrikanen zijn gearresteerd. Ook in twee andere belangrijke zwarte woongemeenschappen op het schierei land. Langa en Goegoeletoe. was het donderdag weer onrustig. Deze twee plaatsen waren woensdag het toneel van hevige rassenonlusten met volgens NEW YORK/WASHINGTON (RTR.DPA) - Griekenland heeft don derdagvoor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geklaagd dat Tur kije zijn souvereiniteit heeft geschon den door het seismologische vaartuig Sismik-1 naar de omstreden Egeïsche wateren te sturen om naar olie te zoe ken. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Dimitriós Bitsios. beschuldigde Turkije ervan daardoor het gevaar van een confrontatie te hebben geschapen. Een 'ongelukje' was volgens hem vol doende om hun onenigheid over de rechten op het continentale plat in de Egeïsche Zee in een conflict te laten on taarden. Intussen maakte het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken don derdag bekend dat minister Kissinger zaterdag in New York achtereenvolgens gesprekken zal hebben metde ministers van buitenlandse zaken van Turkije en van Griekenland. Kissinger, die woens dagavond terugkeerde van een rondreis door Europa, gaat vandaag naar New York om de internationale zeerechtcon ferentie van de VN bij te wonen. Op deze conferentie wordt onder meer onder handeld over souvereiniteitsrechten op het continentaal plat In Athene hebben militaire zegslieden meegedeeld dat de Griekse troepen langs de Turkse grens in staat van alarm zijn gebracht en dat bijna de hele luchtmacht klaar staat om in actie te gaan De marine patrouilleerde in het oostelijk deel van de Egeïsche Zee. waar de Sismik-1 doorging met het nemen van seismische peilingen Het internationaal gerechtshof in Den Haag zal maandag 16 augustus een be sloten zitting wijden aan de procedure betrefiende de conservatoire maatrege len die Griekenland 10 augustus heeft gevraagd in het geschil met Turkije over de status van de Egeïsche Zee HORN - Het huis van 58-jarige Nederlandse fabrieksarbeider L J L in het Limburgse Hom. die woensdagavond op verden king van ernstige oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de mensheid is gearresteerd HORN-ROERMOND - Verraad door zijn vroegere kameraden van Hitiers SS-troepen heeft de 58-jarige Hans L. uit Horn ruim 31 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog alsnog wegens het plegen van oor logsmisdrijven in de cel ge bracht. Hij wordt ervan ver dacht tussen voorjaar 1942 en midden 1943 als bewaker van het dwangarbeiderskamp Bo bruisk in Wit-Rusland enkele honderden mensen te hebben doodgemarteld. De slachtoffers waren uit Polen verdreven jo den. De nu als oorlogsmisdadiger ontmas kerde Limburger het politieonderzoek - dat al bezig is augustus 194.J - bestaan De Duitsers sinds het midden van 1975 - al zoveel hebben er ongeveer 1500 joden uit Polen belastende feiten tegen Hans L. inge- naar toe verbannen voor dwangarbeid bracht, dat het openbaar ministerie in als transportarbeider en in de kleding- Roermond er zoveel redelijk vermoe- en reparatie-industrie Maar ongeveer den van schuld uit heeft kunnen distil- 40 tot 50 hebben dat overleefd, leren dat tot de aanhouding en de voor- ..De man uit Hom wordt ervan verdacht lopige opsluiting in het Maastrichtse een groot aantal van hen gedood te heb ben Gedeeltelijk samen met anderen en deels ook geheel alleen. Vaak op een gruwelijke wijze, naar eigen keuze, zon der bevel van hogerhand en zonder enige aanleiding' lichtte de hoofdoffi cier van justitie in Roermond mr. Brui- Roermondse rechtbank moeten antwoorden voor oorlogsmisdrijven in de vorm van misdrijv mensheid. Daarbij zullen op zijn minst twaalf getuigen worden gehoord. Die getuigen wonen in Israël, West- Duitsland en de Verenigde Staten van Amerika. Vijf van hen hebben tijdens KAAPSTAD - Donderdag zijn drie negers door de politie doodgeschoten bij nieuwe ongeregeldheden in de buurt van Kaapstad De incidenten dedpn zich voor in Njanga. een bij Kaapstad gelegen zwarte woongemeenschap, waar een grote politiemacht optrad tegen opstandige zwarte jongeren.die onder meer geparkeerde auto's omver duwden of in brand staken. BOXTEL (ANP) - Mevrouw Voets van Roosmalen uit Boxtel is donder dag gewond door een kroket die op haar bord ontplofte Zij liep brand- wonajes m het gezicht op. De vrouw had voor haar kinderen en zichzelf wat kroketten gebakken die zij inn een doos van twintig had gekocht in een supermarkt. Toen zij haar kroket op een bord legde explodeerde de hartige hap. Men neemt aan dat gis ting de oorzaak daarvan is geweest. De regionale vleeskeuringsdienst zal de kwaliteit van kroketten van de zelfde makelij onderzoeken. huis van bewaring is kunnen worden «'oten. Lit verhoren van verdachten en getui gen in een strafproces tegen oorlogs misdadigers voor de rechtbank in Hamburg dook de naam van L. op. De Duitse justitie lichtte daarover de jus- gom donderdag de arrestatie toe. De titie in Nederland in. De rijksrecherche justitionele autoriteiten in Hamburg begon daarop een uitgebreid onderzoek hebben mr Bruigom vorig jaar om ver- naar het verleden van de fabrieksar- volging verzocht en stuurde daarbij me- beider uit Horn. In zijn woonplaats teen lijvige dossiers met de getuigen- staatL. bekend als iemand die terugge- verklaringen uit het proces dat daar trokken leeft. Voor bezoek aan café's tegen SS'ers werd gevoerd Enkele van trok hij vaak naar elders. In Nederland die SS'ers zijn inmiddels tot langdurige bezit hij een blanco strafregister. Nooit straffen veroordeeld, eerder zijn aanwijzingen opgedoken Hans L. heeft woensdagavond bij het over oorlogsmisdrijven. Van de vijf eerste verhoor meteen bekenddat hij kinderen uit het eerste huwelijk van SS er en bewaker m Bobruisk is ge- Hans L. zijn er vier het huis uit. weest Hij zegt evenwel er pas eind 11H2 aan het werk te zijn gegaan. ..We zullen tegen de tjlJZOIier tribunaal zien hoever we komen met het bewijs Eun minst Hgns L brgcht zijn jeugd dQor jn dat hij er van begin af aan is geweest" Duitse dorp waar hij geboren is en ver- aldus mr Bruigom De oud-SS er uit trok vandaar om dienst te nemen in het Hom was er niet van op de hoogte dat er Duitse leger om later bij de SS-troepen a' bijna een jaar een onderzoek tegen te worden ingelijfd. Na het eind van de hem werd ingesteld. Hij pleegde bij zijn Tweede Wereldoorlog werd hij door de aanhouding geen verzet en liet niet geallieerden naar Nederland gebracht merken er ondersteboven van te zijn. omdat hij de Nederlandse nationaliteit Over het kamp Bobruisk is bij het Ne- bezat Hij verscheen in ons land voor derlands Instituut voor Oorlogsdocu- zijn diensten in het leger van de vijand mentatie weinig bekend. Het werd on- voor een bijzonder tribunaal en werd in geveer een halfjaar na het begin van de 1947 buiten vervolging gesteld Sinds- Duitse veldtocht door Rusland dien leefde hij stil en teruggetrokken, geopend. Nadat het een jaar later weer eerst in de omgeving van Amsterdam, gesloten werd, nam Hans L. ook deel later in Heythuysen en in Hom. Zijn aan de gevechten aan het Oostfront en huidige iDuitsei vrouw liet. na van de werd daarbij eenmaal ernstig gewond, arrest atie op de hoogte te zijn gebracht. Die verwondingen hebben hem trou- blijken er wel van af te weten dat haar wens geen blijvende invaliditeit opgele- man als Nederlander in vreemde knjgs- verd. dienst is geweest, maar gaf voor van eventuele misdaden van haarman nooit Confrontatie iets te hebben afgeweten. Volgens de normale wettelijke regeling Zij gelooft met dat haar man - met wie ze Hans L nu binnen 102 dagen voor de fi"egTiaarSTenie-ftmaa,rpaSV1^r rechtbank moeten worden gedaagd. S led™ gt!hu*d 1S oor'ogsmisd- UlUstel is onder bepaalde omstandighe- rijven heeft gepleegd. - - Keuze Het dwangarbeiderskamp Bobruisk heeft ruim een jaar - van april 1942 tot GS IN BEGELEIDINGSBRIEF BIJ BEGROTING den evenwel nog mogelijk. De beschik bare getuigen zijn gedeeltelijk in Neder land al eens verhoord en in andere ge vallen zijn de Nederlandse opsporings ambtenaren daarvoor naar het buiten land moeten reizen. Een confrontatie tussen de verdachte en de getuigen, van wie sommige er volgens hun verklarin gen de martelingen in het kamp Bo bruisk aan den lijve hebben meege maakt. zal tijdens de openbare rechtzit ting plaats kunnen vinden. De getuigen hebben nu hun vroegere bewaker al van een foto herkend. „Dat zij in hun verkla ringen praten over deze verdachte staat wel vast", zegt mr. Bruigom daarover. TEKORT VAN RUIM 3,5 TON MIDDELBURG - Bij gedeputeerde staten van Zeeland heerst onzeker heid over de vraag welke zaken de provincie volgend jaar ter hand kan nemen. Dat blijkt uit de provinciebe groting voor het volgend jaar, die gs aan de provinciale staten hebben aan geboden. De begroting vertoont een tekort van 364.987.- waarbij nog geen rekening is gehouden met een raming voor onvoorziene uitgaven, die zich in de loop van het volgend jaar zullen aandienen. Gs maken duidelijk dat het opmaken van het stuk grote problemen heeft opgeleverd. Vóór de rijksbegroting uitkomt op de derde dinsdag van september niet bekend hoe groot de uitkering uit het provin ciefonds is. In de toelichting bij hun begroting schrijven gedeputeerde staten: „Wij achten het niet verantwoord in deze on zekere situatie een begroting aan te bie den met daarin opgenomen een aantal uitgaven, waarvan in geen enkel opzicht zekerheid bestaat dat daarvoor de be nodigde geldmiddelen beschikbaar zul len zijn. Een beslissing over deze zaken zal eerst na het bekend worden van de uikering uit het provinciefonds - derde dinsdag van september - genomen kun nen worden Dan zullen de prioriteiten gesteld moeten worden en wel op een zodanige wijze dat er een evenwichtige vervulling plaats hebben kan van alle taken. die de provincie tot de hare re kent Dit is echter sneller gezegd dan gedaan. Om dit werk goed te doen zal men het eerst eens moeten zijn over de doelstellingen; vervolgens over de tijds volgorde, terwijl tenslotte het geheel op basis van de beschikbare middelen in een financieel kader geplaatst moeten worden". In de toelichting bij de begroting voor 1977 wijzen gs erop. dat in 1975 aan de sterke autonome groei van de uikerin- gen uit het provinciefonds een einde kwam Sedertdien werd duidelijk 'datde provincies afhankelijk waren geworden van wat de centrale overheid haar wen ste toe te schuiven', zo melden gs. En zij merken op dat er bizonder weinig hou vast is voor een enigszins redelijke ra ming van de inkomsten voor het jaar 1977. Het college is voor het maken van die raming daarom teruggevallen op de miljoenennota van 1976. waarin werd uitgegaan van een toeneming van be- lastlnontvangsten in de komende jaren van 8,7 procent werd genoemd. Dat per centage is in de provinciebegroting nu ook aangehouden. Dat houdt in dat van een reële groei van de uitkering uit het provinciefonds geen rekening wordt ge houden en daardoor is het college wat betreft de uitgaven geboden aan beper kingen. Gs merken over de stijging van de sala rissen op dat bij het opmaken van de provinciebegrotingnog niet bekend was hoe de loononderhandelingen zouden verlopen. Het college is wat betreft de te verwachten stijging van salarissen uit gegaan van 9 procent in 1977 en voor dë stijging van het prijspeil van 7 procent. Zij merken op dat elk procent dat de lonen in 1976 minder dan 10 stijgen voor de begroting van 1977 een gunstig effect zal hebben van 230.000,- Het opmaken van de ontwerpbegroting is door deze situatie een uitermate moeilijke aange legenheid geworden', aldus het college. Zware druk Gs maken duidelijk dat bij de voorbe reiding van de begroting voor het vol gend jaar duidelijk naar voren is ge komen dat de uitbreiding van be staande taken en het ter hand nemen van nieuwe taken een zware druk zou leggen op de begroting. Met name de bemoeienissen met het milieu vergen belangrijke offers van de provincie. Verder is te verwachten dat op het ge bied van waterkwantiteits- en kwali teitsbeheer de provincie zeer veel werk zal moeten gaan verrichten. Om deze taken te kunnen uitvoeren zouden voor personeelsuibreidingen op de provinciale griffie en bij de provin ciale waterstaat bedragen van 445.800.-en/ 435.000,-moeten worden geraamd. Het college zet uiteen, dat sinds een aantal jaren de kosten van de provin ciale waterstaat die aan de provinciale wegendlenst moeten worden toegere kend, stijgen. Dat komt doordat zwaar dere eisen gesteld worden aan de uitvoer- (Slot zie pagina 7 kolom I) DIRECTEUR WIL L. ZO WEER IN DIENST NEMEN HERKENBOSCH - Directeur Buhrmann van Euramax in Her kenbosch (waar Hans L. vijf jaar heeft gewerkt) wil de gearresteerde werknemer zo weer aan de slag laten gaan" als hij zou willen en als hij op vrije voeten zou worden gesteld. Officieel weet ik nog steeds van niets en staat de man hier nog als „vermist" te boek. Niemand van de justitiële autoriteiten beeft de moeite genomen mij op de hoogte te stellen van wat er eigenlijk met deze man gaande is. Het optreden van de politie in mijn bedrijf zonder dat ik gewaarschuwd was, vind ik hoogst lomp en niet te tolereren", zegt di recteur Buhrmann.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1