Aanhoudende droogte ramp voor agrariërs tluckl Nederlandse scheepsbouw is te redden met mijn gastankers Nieuwe berechting van Frans H.aangehouden wiiien praten Kabinet wil beperking ÏPZCA Roxasect Larvendoder Eis 16 weken Nieuwersluis tegen soldaten BUCKLEY REPUBLIKEINSE SALOMO Parlementariërs WETSONTWERP VAN AGT: met Russische i j dissidenten luchtdrukwapens Winkelvoorraden koffie binnen enkele dagen op Amrobank: Geen directe leningen aan Z.-Afrika VEROLME: „MEN MOET NATUURLIJK IETS DOEN" Nederlandse starfighter verongelukt DEN HAAG - De nog steeds aanhoudende droogte dreigt nu een rechtstreekse ramp te worden voor de Nederlandse agrarische sec tor. „Elke dag dat dit weer blijft aanhouden gebeuren er twee dingen in een snel tempo. In de eerste plaats verschroeien de ge wassen en in de tweede plaats is er bijna geen mogelijkheid meer om nog ruwvoer voor het vee te zaaien, want over twee weken groeit er niets meer", aldus meent het bestuur van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond CBTB De CBTB schat, dat de komende maan den voor alleen de melkkoeien aan krachtvoer een miljard extra moet worden betaald. Bovendien wordt ge schat, dat eveneens een miljard extra moet worden betaald voor de aanschal van extra ruwvoer", aldus de CBTB. Wereldraad kerken wil zich bezighouden met Sow jet-Unie Denemarken heeft nu aangeboden ruw voer te leveren „Dat zullen we de ko mende weken zorgvuldig moeten over wegen Bovendien moeten we ons gaan afvragen of we onze fabrieksaardappe len en suikerbieten niet tot veevoer moeten verklaren", aldus CBTB- sectetaris Klaas Wassenaar Hittegolf Nu weerdeskundigen voor de tweede maal van dit jaar alsnog een hittegolf verwachten, wordt het zaak. dat de ruwvoederinventarisatie zeer nauwkeu rig bijgehouden wordt ..De gehele si tuatie van het verschroeien van het. ge was en het niet meer groeien van de aar ken heeft donderdag in Geneve be kendgemaakt dat men van plan is een adviescommissie in het leven te roe pen die zich zal gaan bezig houden met het probleem van de godsdienst vrijheid over de gehele wereld en in het bijzonder in de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen. Gezegd werd dat hiertoe is besloten naar aanleiding van klachten uit Oost Europa. „Men moet onze inspanningen op het gebied van de rechten van de mens zien tegen de achtergrond van het feit dat nu. 28 jaar na de aanvaarding van de verklaring van de rechten van de mens. in vele landen van de wereld nog altijd en veelvuldig inbreuk gemaakt wordt op de godsdienstvrijheid, ook in landen die het akkoord van Helsinki ondertekend hebben." aldus secretaris-generaal Potter tot het cen trale comité van de wereldraad van ker ken op de jaarlijkse bijeenkomst in Ge- VOORONDERZOEK NOG BEZIG dappelen. geldt voor het gehele land", aldus de heer Wassenaar Na de regenbuien van enkele weken ge leden was er nog enige hoop dal de aar dappeloogst zou meevallen, omdat de regen viel in de tijd. dat de aardappelk nol ging zetten. ..Nu begin ik en met mij een aantal deskundigen, grote vraagte kens te zetten ach ter die groei' aldus de heer Wassenaar, die ons zei zeer pessi mistisch te zijn over de aardappelop brengst. ..Door de afkoeling 's nachts wordt het wel iets vochtig op de grond, doch dat is bij lange na niet voldoende" De heer Wassenaar verwacht wel. dat de daling van de groen teprijzen in het hui dige tempo zal doorzetten Ondankseen nog verwachte lange droge periode ziet de heer Wassenaar nietdat deze pnjzen weer zullen stijgen Wel verwacht hij. dat door het warme weer de kwekers van bloemen over enkele weken in grote moeilijkheden komen doordat door het grote aanbod op de veilingen veel bloe men doorgedraaid zullen worden. MAASTRICHT - Bij de nieuwe berechting van de hoofdverple ger van de Kerkraadse Lucker- heidekliniek, Frans H. <40), waaraan de rechtbank te Maas tricht donderdag niet kon be ginnen omdat het door haar ge laste aanvullend vooronder zoek nog niet is afgesloten, zul len de werkomstandigheden in de kliniek nadrukkelijker aan de orde komen dan bij de eerste berechting in mei van dit jaar. Tal van personeelsleden wor den momenteel gehoord. Onder meer een arts, die superieur van Frans H. was. Deze medicus Hèt middel tegen vlooien: i Roxasect Larvendoder verdelgt vlooien, kakkerlakken, mieren, zilvervisjes, larven van motten en tapijtkevers. Uw drogist heeft 't. O— Een speelgoedfabrikant uit het Westduitse Hamburg heeft met het oog op de komende verkiezingscampagnes trekpop pen in de handel gebracht die bekende West-Duitse politici voorstellen. Foto: Fratiz-Josef Strauss. wordt thans voor de derde keer gehoord. Verwacht wordt, dat hel onderzoek naar de toestanden in de Luckerhcide- kliniek niet alleen belastend voor Frans H. zal zijn. maar ook voor enkele van zijn directe en indirecte superieu- Buiten dit onderzoek wacht de recht bank ook nog op een nieuw psychia trisch en psychologisch rapport, dat komende maand gereed zal zijn. Frans H is onlangs geruime tijd psychiatrisch onderzocht en psychologisch getest in de gevangenis van Schevenmgen. Bij zijn eerste berechting legden de psy chiater en de psycholoog verklaringen over de verdachte éf die lijnrecht met elkaar in tegenspraak waren Ten slotte wacht de rechtbank nog op nadere gegevens van prof. dr J Ariéns uit Nijmegen, die betrekking hebben op de doodsoorzaak van patiënten in de Luckerheidekliniek. die gestorven zijn na lnsuline-spuiten van de verdachte hoofdverpleger. Deze gegevens zullen eind deze maand beschikbaar zijn. In afwachting van het gereed komen van de diverse rapporten, heeft de rechtbank donderdag de zaak van Frans H. aangehouden tot uiterlijk 25 oktober a.s. Zij wees in mei geen vonnis, omdat ze het vooronderzoek niet com pleet vond. De officier van justitie, mr. J Booster, noemde Frans H. toen „een meervoudig moordenaar" en eiste tegen hem tweemaal levenslang. Drie Nederlanders gearresteerd in West-Duitsland DUSSELDORF <I»PA) - De politie van de Westduitse stad Düsseldorf heeft woensdag drie uit Indonesië ge boortige Nederlanders gearresteerd, die 1.750 gram heroïne (geschatte waarde: meer dan 800.000 gulden) bij zich hadden. Volgens de politie hadden de mannen de in krantenpapier, sigarettenpakjes en plastic zakjes verpakte verdovende middelen met een Nederlandse huur wagen het land ingesmokkeld. Een poli tiefunctionaris noemde de drie arres tanten 'hele dikke vissen in de interna tionale handel in verdovende middelen DEN HAAG (ANP) - De advocaat- fiscaal bij het hoog militair gerechts hof in Den Haag. mr. Van Voorst, heeft donderdag tegen drie ledenwervers van de WDM in totaal zestien weken Nieuwersluis geëist. Tegen een van de dne soldaten. J V eiste de advocaat-fiscaal dn het burger recht te vergelijken met de procureur- generaal. de hoogste officier van justitie in een arrondissement) tweemaal viei weken. Dit omdat V. zowel m de Elias Beeckmankazeme in Ede. als in de Jan van Schaffelaarkazeme in Ermelo had geweigerd het dienstbevel op te volgen het kazemeterrein te verlaten T. H. en J. C. hoorden ieder vier weken eisen voor hun aandeel in de WDM- ledenwervingsacties in maart van dit jaar op respectievelijk de Elias Beeckman- en de Jan van Schaffelaar kazeme Begin mei veroordeeelde de krijgsraad in Arnhem V. tot twee weken Nieuwers- luisen twee weken voorwaardelijk. H. en C kregen toen 'slechts' twee weken Nieuwersluis. De auditeur-militair (offi cier van justitie) bij de Arnhemse krijgs raad, mr H. J A M Beaumont, was het me t. deze uitspraak niet eens en tekende hoger beroep aan Daarop besloten de drie soldaten ook in appel te gaan Hun verdediger mr R M Schutte pleitte donderdag voor het hoog militair ge rechtshof voor vrijspraak De raadsman vindt de zaak zo principieel dat hij overweegt als de driw niet worden vrij gesproken. desnoods de zaak door te zetten tot het Europese hof voor de rechten van de mens In Straatsburg. Maar daarvoor wacht hg eerst de uiL spraak af op 26 augustus. KANSAS CITY iRTR- James Buc kley, een conservalief-republikeinse senator uit New York, zal zich vol gende week op de conventie der Grand Old Party' te Kansas City kandidaat stellen wanneer een eer ste stemming geen beslissing mocht brengen tussen president Ford en diens tegenstrever oud-gouverneur Ronald Reagan. Buckley doet dat niet omdat hij denkt zelf hoge ogen le kunnen gooien, maar louter om. een even tuele patstelling Ford - Reagan te doorbreken. Om bij eerste stemming te worden gekozen heeft de republikeinse pre sidentskandidaat 1130 stemmen no dig Met de tellingen die Ford en Rea gan opgeven, moet iets mis zijn. aan gezien ze opgeteld een hoger aantal stemmen laten zien dan er gedele geerden zijn. De laatste tussen stand van het persbureau UPI geeft de si tuatie als volgt: Ford 1122 stemmen toegezegd, dus acht te iveinig voor een zege in de eerste ronde. Reagan 1035 stemmen. Aantal gede legeerden dat zich nog niet heeft ge bonden aan een van beiden. 102 DEN HAAG - De Nederlandse parle mentaire delegatie, die donderdag middag van Schiphol is vertrokken vooreen bezoek van ruim een week aan de Sowjet-Unie. zal proberen in Mos kou een ontmoeting te hebben met een of meer Russische dissidenten. Een ver zoek daartoe is enige tijd geleden bij de Russische autoriteiten ingediend, maar de Sowjet-ambassadeur in Den Haag. Romanov, kon de delegatie woensdag nog niet bevestigen of zo'n gesprek plaats zal hebben. Een gesprek met dissidenten - om wie het precies gaat wilde de leider van de delegatie, kamervoorzitter Vondeling, in dit stadium liever niet bekend maken - is een van de Nederlandse verlangens ten aanzien van het programma van de reis. De Nederlandse delegatie bestaat uit de Tweede-Kamerleden Van der Doel i P vaAAndriessen K VP), Ploeg WD De Boer (ARP). Imkamp iD'66) en de Eerste-Kamerleden De Vries (CHU) en Ymkers (CPN). DEN HAAG - Het kabinet wiJ de handel in en het bezit van luchtdrukwapens gaan beper ken. Dit blijkt uit het wetsont werp „Wapens en munitie" dat minister Van Agt van justitie volgende maand op Prinsjesdag bij de Tweede Kamer hoopt in te dienen. De nieuwe wet is een uitvloeisel van een vuurwape novereenkomst tussen België, Nederland en Luxemburg. In het wetsontwerp worden luchtbuk sen en luchtdrukpistolen gelijkgesteld aan vuurwapens en onder de noemer „schietwapens" gebracht. Voor alarm pistolen en andere voor bedreiging ge schikte voorwerpen gelden dezelfde bepalingen. Minister Van Agt heeft het wetsontwerp voor advies toegestuurd aan de Feder atie voor de Nederlandse wapenhande- Ir J. van Dichoom, hoofd van de afde ling waterwegenbeheer in Dordrecht en van de afdeling havenmonden in Hoek van Holland van de directie benedenri vieren van rijkswaterstaatismet ingang van 1 oktober benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de direc tie Limburg van rijkswaterstaat. De heer Van Dichoom volgt in Limburg ir O H Boom op, die per 1 oktober is be noemd tot hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat ln Zeeland. DEN HAAG (ANP) - De voorraden koffie in de levensmiddelenwinkels zullen vrijwel zeker binnen enkele dagen zijn uitgeput. Aldus de verwachting van de Stichting Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf (CBL) in Den Haag. Dit is een gevolg van het eit, dat de door de overheid getroffen regeling met betrek king tot de verhoging van de koffieprijs (10 augustus voor de koffiebranders en 20 augustus voor de consument) voortijdig bekend is geworden Hierdoor is een storm loop op de koffie in de winkels ontstaan, aldus het CBL Deze overkoepelende organisatie van kruideniersbonden, filiaalbedrijven. Co-op Holland en de grootbe drijven in levensmiddelen, heeft meegedeeld deze situatie te betreuren en ver ontschuldigt zich tegenover de consument. Branders en de handel zullen proberen de nadelen voor de consument zo gering mogelijk te doen zijn. aldus de mededeling Levensmiddelenbednjf. GEEN PANIEKOVER BOYCOT AMSTERDAM - De Amrobank ver- rekening bij de Amrobank wil opzeggen, strekt sinds 1973 geen leningen meer Een evengroot aantal zou opzeggen als aan Zuid-Afrika die los staan van het handelsverkeer tussen Nederland en Zuid-Afrika. Sindsdien beperken de activiteiten zich tot financieele mede werking aan de export van bedrijven, heel vaak met medewerking van dc Nederlandse staat als herverzekeraat van de kredieten, aldus het standpunt van de Raad van Bestuur op de lopende boycotactie. De exportkredieten van de Amrobank zijn zeer bescheiden en zijn onbelangrijk voor de winstontwikkeling van het be drijf. De bank wijst er op dat zij niet de enige instantie in Nederland is die con tact onderhoudt met Zuid-Afrika. Wat de boycot betreft is de Amrobank niet in paniek "Uit een door ons inge steld NIPO-onderzoek blijkt dat maar een kleine groep mensen, circa 100, hun laren. Deze heeft in een rapport vooral bedenkingen geuit tegen de nieuwe be palingen voor de luchtdrukwapens. Onhandelbaar De federatie vindt de wettelijke norm voor het al of met verplichten van een vergunning ..onhandelbaar in het han delsverkeer De norm is2.2joule.datis de kracht die nodig is om een gewicht van 50 gram over één meter voort te stuwen. De handelaren vinden de ge stelde norm veel te laag. Het ministerie van justitie is tegemoet gekomen aan het bezwaar van de Fe deratie tegen de technische aanduiding. Luchtbuksen en luchtdrukpistolen, waarvoor men geen vergunning nodig heeft, zullen worden voorzien van een duidelijk herkenbaar merkteken. In het afgeven van wapenvergunningen komt geen verandering. De beslissing hierover blijft bij de hoofden van de plaatselijke politie Wel zal volgens het wetsontwerp bij het afgeven van ver gunningen voor luchtdrukwapens „een soepel beleid" worden gevoerd. De minister kan ook andere voorwerpen onder de verbodsbepalingen van de wet brengen, wanneer ze naar zijn mening een ernstige bedreiging kunnen vormen voor mensen of omdat ze zó op een wa pen lijken dat ze voor bedreiging ge schikt zouden kunnen zijn. De Federatie van de wapenhandelaren vindt deze bevoegdheid veel te ruim. Zo weet niemand meer waar hij aan toe is. Ook padvindersmessen en kampeer- messen zouden op die manier onder de vuurwapenwet kunnen vallen. Het aantal misdrijven in de eerste vijf maanden van dit jaar is m Amsterdam met 5000 gestegen ten opzichte van de vergelijkbare periode in 1975. Bij de Amsterdamse politie werd in de periode januari tot en met mei van dit jaar aan gifte gedaan van 27.611 misdrijven tegen 22.572 een jaar daarvoor. Ook het aantal aanhoudingen door de politie steeg: 5.594 tegen 4.772 in de eerste vijf maanden van 1975. De stijging betrof vooral eenvoudige diefstallen (van circa 12.400 tot bijna 15.000) en 'gequalifi- ceerde' diefstallen izoals inbraak met behulp van een valse sleutel, diefstal met meerdere personen enz., waarvan ruim 200 aangiften meer werden ge daan. UTRECHT (ANP) - „Hoewel er een overcapaciteit bestaat aan olietankers met als droeve con sequentie dat er voor miljoenen tonnen aan scheepsruimte moest worden opgelegd, zal het vervoer van aardgas enorme in vesteringen vereisen in het 'multicontainerschip', dat ik ontworpen en ontwikkeld heb." Aldus scheepsbouwer Comelis Verolme in een intervieuw met het blad 'Sociaal Economisch Management', een tijdschrift voor leidinggevend personeel bij bedrijf en overheid. Volgens verolme. die zijn ontwerp etgastanker (capaci teit 330.000 kubieke meter vloeibare aardgas) al in mei wereldkundig maakte tijdens een in Delft gehouden symposium over het zeetransport van vloeibaar gemaakt aardgas, is elk schip goed voor 3000 manjaren werk. Tijdens dat symposium deed de scheepsbouwer een dringend beroep op de Nederlandse regering om zijn project te steunen. In sociaal economisch management verklaart hij nu. dat de regering zich na talloze besprekingen zeer geïnteres seerd toont „Hoewel Den Haag mij eens aan de kant heeft willen manouvreren. zijn we thans in het stadium belnd, waarin de mogelijkheden var) samen werking tussen de staat der Nederlan den. R.S.V. en mij worden bestudeerd. Men moet natuurlijk iets doen. niet al leen omdat de Nederlandse scheeps bouw van de dreigende ondergang moet worden gered - met alle consequenties van dien voor de werkgelegenheid - maar ook odat het om openbare ener gievoorzieningen gaat. die bestendigd moeten blijven." zo zegt Verolme Volgens Verolme zou men alleen al in Nederland op grond van berekende te korten van aardgas tot het jaar 2000 tenminste 25 mammoettankers kunnen gebruiken De eerste tanker zou dan omstreeks 1980 in gebruik kunnen wor den genomen Volgens de scheepsbouwer zouden de distributiemaatschappijen van aardgas in de verschillende landen zijn mam moetschepen moeten bestellen. In ons land is dat bijvoorbeeld de Gasunie ter wijl in de Verenigde Staten wel tien ver schillende particuliere ondernemers zich met de import van gas bezighou den. „Ziet men tegen de kosten of het risico op. of vindt men een staatsrederij een wezensvreemd element in de onder nemingsgewijs georganiseerde kapita listische wereld, dan doe ik het zelf," zo laat Verolme weten. Volgens Verolme is het Rijn-Schelde- Verolme concern, waarvan hij de voor naamste certificaathouder is, in staat om een multicontainerschip ie bouwen. ..Ik ben Nederlander genoeg om dat te proberen," aldus de scheepsbouwer. Als zijn schepen inderdaad gaan varen, zullen er in verschillende havens uitge breide voorzieningen getroffen moeten worden om het gas te verwerken en op te slaan. Een van die voorzieningen is de bouw van regassificationfabrieken (waarin vluchtig gas vloeibaar wordt gemaakt en vloeibaar gas vluchtig). Als men daartegen bezwaren heeft uit het oogtepunt van bijvoorbeeld milieube houd. aldus Verolme, „dan ga ik wel naar Zeebrugge." Volgens hem moet et in dat geval maar een soort samenwer kingsverband komen tussen Den Haag en Brussel. DEN HAAG (ANP) - Een fotoverken ner van de Koninklijke Luchtmacht van het type R. F. 104 G. Starfighter is om even over twaalf donderdagmid dag tijdens een oefenvlucht ongeveer dertig kilometer ten westen van Muenster in West-Duitsland veronge lukt. De vlieger de 26-jarige tweede luitenant D. A Bakrude uit Veghel wist zich tijdig met behulp van zijn schietstoel in vei ligheid te stellen en is licht gewond ter observatie in een Duits ziekenhuis op genomen. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis VolkeL Naar de oorzaak wordt in samenwer king met de Duitse luchtmacht een on derzoek ingesteld. Canada verstrekt bewijzen van niet-jood zijn OTTAWA (AFP) - De Canadese oppo sitie heeft geprotesteerd tegen het be schikbaar stellen aan Canadese bur gers van persoonsbewijzen waaruit blijkt dat ze niet van joodse afkomst zijn. De persoonsbewijzen worden vervaardigd door het Canadese hoge commissariaat in Londen. De conservatieve afgevaardigde Ciaude Wagner, die belast is met buitenlandse zaken, vroeg zich verwonderd af waarom de federale regering op deze wijze hulp verleent aan Canadezen die willen bewijzen dat ze geen jood zijn, te neinde naar Saoedie-Arabiè te kunnen gaan. waar dergelijke persoonsbewijzen verplicht zijn. De vertegenwoordiger van de oppositie achtte het ongepast dat Canadese funküonarissen. officieel, stilzwijgend goedkeuring verlenen aan een politiek van discriminatie tegen over een groep Canadese burgers. binnen-buitenland 11 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 CBTB: „OVER TWEE WEKEN GROEIT ER NIETS MEER"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11