Zweden arresteert gewapende Israëli's Zuidafrikaanse politie schiet tijdens rellen in Transvaal 'Ik geef je een bloemkool, m'n roosje' VEILIGHEIDSWET UITGEBREID TOT HEEL Z-AFRIKA Girorekening voor Turken in Schiedam Lijken in huis verdachte drie moorden Parijs Negen ton hasj en opium in Egypte gevonden VOETBALLERS MET UZI'S -*v- DIRECTEUR WBS: PvdA-bestuur werkt slecht en chaotisch DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 JOHANNESBURG (UPI, AFP) - Woensdag zijn in verscheidene Afrikaanse dorpen in Transvaal opnieuw hevige rellen uitge broken. Volgens de Zuidafri kaanse radio zouden twee Afri kanen zfjn gedood toen de poli tie in het stadsdeel Langa in Kaapstad optrad bij ongere geldheden. In het zwarte woon gebied Kasigo, 30 kilometer ten westen van Johannesburg, schoot de politie en gebruikte zij traangas, toen zo'n 300 stu denten een politiewagen moles teerden. Er werden 76 studen ten gearresteerd, die een school en andere publieke gebouwen met stenen bekogelden. DEN HAAG (ANP) - De Europese Be weging heeft haar girorekening ter be schikking gesteld voor giften die de materiële schade kunnen dekken die Turkse inwoners van Schiedam na derecente rellen hebben geleden. De Europese Beweging is van mening dat de Turken in Schiedam onrecht is aangedaan en dat solidariteit tussen Europeanen het bindmiddel moet zijn voor een Europese samenleving. Bol- gens de Europese Beweging onder steunt burgemeester A. J. Lems van Schiedam dit initiatief zeer uitdrukke lijk. Hij heeft toegezegd voor een juiste besteding van de gelden in te staan. PONTOISE, FRANKRIJK (AFP) - In de woning van Bernard Pesquet die in staat van beschuldiging is gesteld in de drievoudige moord die op 29 juli is ge pleegd in Neuilly bü Parijs, zijn twee stoffelijke overschotten gevonden, zo is woensdag uit politiekringen in Pon- toise vernomen. De politie acht het niet uitgesloten dat elders in het huis in Pierrelaye bij Pon- toise in het noordwesten van Frankrijk, nog meer lijken worden gevonden. Dit vergt nog enkele dagen graven onder dt kelder. Bovendien heeft de politie in Pesquetï huis sieraden, gevonden die aan een van de slachtoffers in Neuilly toebehoorden. Bernard Pesquet wordt ervan verdacht op29juümeteen refolver in hun woning in Neuilly de meubelhandelaar Emile Bargaud, zijn vrouw en hun dienstbode te hebben doodgeschoten. Ook in Alexandra schoot de politie op plunderaars en brandstichters. Het was hier de derde opeenvolgende dag van gewelddadigheden. Later op de dag keerde de rust terug in dit woon gebied. maar gewapende politieman nen bleven patrouilleren. Anderzijds hebben Afrikaanse arbei ders in Alexandra studenten uiteen geslagen, die hen wilden verhinderen aan het werk te gaan. aldus de politie. Dinsdag had de politie de zwarte ar beiders toestemming gegeven zich met knuppels te bewapenen om 'zich te verdedigen tegen intimidatiepogin gen van de studenten'. In de Kaapprovincie zyn politieverster- kingen gestuurd naar de zwarte woon gemeenschappen Langa, Guguletu en DR. KRUISINGA STELT VRAGEN OVER BOYCOT AMRO-BANK DEN HAAG (ANP)- Het tweede kamer lid Kruisinga (fractievoorzitter CHU) heeft premier Den Uyl dinsdag schrifte lijk gevraagd of hij voornemens is op korte termijn een beslissing van het kabinet uit te lokken wat betreft een oproep tot boycot van de AMRO-bank. De vraag is ingegeven door de publika- tie van een vraaggesprek met minister Duisenberg van financiën Deze be windsman heeft grotere moeite met de oproep van de partijenbesturen van de progressieve partijen de AMRO-bank te boycotten in verband met de Zuidafri kaanse betrekkingen. Uit het vraagge sprek bleek, dat de bewindsman een brief schreef waarin hij zijn bezwaren tegen de oproep verduidelijkte. Uit het vraaggesprek bleek voorts, dat premier Den Uyl moeite had met de brief, welke zijn college Duisenberg schreef. Kruisinga vroeg onaer meer waarmee precies premier Den Uyl moeite had. CAIRO - De Egyptische kustwacht heeft een goede vangst gedaan: zij wist langs de Middellandse zeekust 9 ton hasjisj en opium uit het water te vissen. De zaardevolle smokkelwaar was ver borgen in autobanden en plastic vaten De kustwacht was door de Egyptische grenspolitie op het spoor van de verdo vende middelen gezet, die was ingelicht over plannen heel Egypte op deze ma nier van het spul te voorzien. KOSYGIN ZIEK MOSKOU (UPI)- Premier Alexei Ko- sygin van de Sowjet-Unie is ziek. Dat is dinsdag in Moskou meegedeeld door leden van een Japanse economische delegatie die een onderhoud met Ko- sygin op hun programma hadden. De afspraak werd echter afgezegd met de mededeling dat Kosygin te ziek was om hen te ontvangen. Uit die mededeling viel overigens niet op te maken wat de 72-jarige premier precies mankeert Kosygin is al ruim een maand niet meer in het openbaar verschenen, maar vanwege de vakantie- tijd wasdatals vrij normaal beschouwd. Nyanga In deze drie plaatsen demon streerden honderden studenten, die spandoeken meedroegen met de tekst 'Vreedzame betoging' en godsdienstige liederen zongen. Zowat overal in Zuid- Affika hebben zich incidenten, van minder belang voorgedaan Kaapstad De rector van de gekleurde universiteit van Kaapstad heeft woensdag de stu dentenraad geschorst en alle vergader ingen op het universiteitsterrein verbo den. De studenten aan deze universiteit zijn, evenals die van de Indische univer siteit van Durban, sinds een week in staking uit solidariteit met de 'slachtof fers van Soweto' en de demonstranten in Transvaal De politie heeft meegedeeld dat de nu al een week aanhoudende anti- regeringsrellen lot nog toe elf mensen het leven hebben gekost De rellen zyn voortvloeisel van protesten van jonge ren tegen de gevangenhouding van de leiders van de rassenonlusten van mid den Juni, waarbij 176 mensen werden gedood. K ruger Poli tie-minister Jimmy Kruger gaf woensdag de 'negatieve en volledig de structieve" zwarte machtsideologie de schuld van het aanhouden van de moei lijkheden. Hü heeft bekendgemaakt dat de wet op de binnenlandse veiligheid wordt uit gebreid tot het gehele land. De minister zei dat de clausule inzake voorlopige hechtenis - die detentie voor onbe paalde tijd toestaat voor personen die verdacht worden van ondermijnende activiteit - zou worden aangewend om af te rekenen met het smeulend geweld. De wet op de binnenlandse veiligheid was tot nu toe alleen van toepassing op Transvaal (Van onze correspondent) STOCKHOLM - Een groep Is raëlische voetballers, die in de Zweedse stad Norrkoeping een vriendschappelijl. 3 wedstrijd zou spelen, is door onrechtma tig wapenbezit in moeilijkheden geraakt. Volgens de verklaring van de drie leiders van het team kregen ze na aankomst in Zwe den vier Uzi-machinepistolen van de Israëlische ambassade, die nu weigert commentaar te geven. De drie teamleiders zul len donderdag officieel worden aangeklaagd en naderhand voor de rechter moeten ver schijnen. Volgens welingelichte bronnen in Stockholm is het gebruikelijk dat de in Scandinavië aanwezige afdeling van de Israëlische geheime dienst Mossad dergelijke voorzieningen treft om Is raëlische burgers te beschermen. Men vreest nog steeds een herhaling van München 1972 en stelt alles in het werk om de eigen staatsburgers zo veel mo gelijk in bescherming te nemen. Binnenkort verschijnt overigens een boek over de activiteiten van de Israëli sche geheime dienst in Scandinavië, ge schreven door de Noorse journalist Cns- tensen en de Israëli David Tinnin. geti teld „Nummer 13". Ze kregen 30.000 dol lar aangeboden om niet tot publikatie over te gaan, maar In samenwerking frV- '-.T- - PEKING - Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de zwempartij van de Chinese partijleider Mao Tse Toeng in de rivier Yangtse Kiang hebben arbeiders, boeren en soldaten op het Kumming Meer voor het zomerpaleis een vaar- en zwemoptocht gehouden, waarbij een groot portret vari Mao werd meegevoerd. met het Amerikaanse tijdschrift Time komt het binnenkort op de markt. Onder meer beschrijft men hoe generaal Zwi Zamir. de chef van de Mossad, in Noorwegen op afstand de moord volgde op iemand van wie men geloofde dat hij een Palestijnse terrorist was. In werke lijkheid was het de Marokkaanse gas tarbeider Ahmed Bouchiki. die op 21 juli 1973 het slachtoffer werd van de Mos sad Hij werd na het verlaten van zijn woning op straat neergeschoten. Men vermoedde hij dat Ali Hassan Salameh was, het brein achter de aanslag in Munchen en toen woonachtig in Lille- hammar in Noorwegen Bouchiki is dood. op Salameh wordt momenteel nog gejaagd. Het boek „Nummer 13" zal binnen enkele dagen in ruim veertig landen tegelijkertijd uitgegeven wor den. iets wat de Israëlische regering he lemaal niet op prijs stelt. AKKOORD OVER ONTRUIMING TAL AL-ZAATAR BEIROET (RTR) - Rechtse en Pales tijnse leiders hebben woensdagavond overeenstemming bereikt over de vol ledige ontruiming van het Palestijnse kamp Tal Al Zaatar. aldus een mede deling van de vertegenwoordiger van de Arabische Liga. Hassan Sabri el Kholi. in Beiroet. Hij gaf geen bijzonderheden over het akkoord en waarnemers teken hierbij aan dat de falangistische partij, die de overeenkomst namens de Libanese rechtse partijen ondertekende, slechts een sector van het belegerde kamp be strijkt. Soortgelijke overeenkomsten die in het verleden door een aantal maar niet alle betrokken partijen werden ge sloten zijn steeds op mets uitgelopen en men stond woensdagavond dan ook sceptisch tegenover de doeltreffendheid ervan. Radio-Beiroèt berichtte dat de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie. Yassir Arafat, in telegrammen aan Arabische staatshoofden aandacht had gevraagd voor het lot van de mensen in Tal Al-Zaatar. hen verzoekende "zich van uw verantwoordelijkheid bewust te zijn voor het te laat is Het onafhankelijke dagblad An-Nahar schreef woensdag dat een rechtse partij had verklaard dat zij de wapenstilstand van drie dagen die dinsdag had moeten ingaan om herstel van de openbare diensten in Beiroet mogelijk te maken, niet had onderschreven en haar daarom niet in acht nam. De Egyptische autoriteiten hebben ge weigerd 150 gevluchte Libanese burgers toe te staan in Alexandrië aan land te gaan, zo heeft de bemanning van het Turkse schip Capricorn' verklaard dat de uitgewekenen had meegenomen. De Libanezen moesten toen worden terug gebracht. naar Tvrus m Zuid-Libanon. Indonesië teil 129.006.003 inwoners (Oost-Timor niet meegerekend i. aldus blijkt uit een volkstelling die met het oog op de verkiezingen van 1977 is on dernomen. DEN HAAG - Het partijbestuur van de PvdA werkt slecht. Het heeft te weinig bestuurlijke ervaring. „Een zekere ge spreide deskundigheid is in het partij bestuur ook niet te versmaden", aldus de directeur van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Be ekman Stichting, Wouter Gortzak, in het blad „Socialisme en Democratie". Sommige bestuursleden maken zich volgens Gortzak schuldig aan „bestuur lijk wangedrag" Zij zijn over-ambitieus en beschouwen hun lidmaatschap van het bestuur als een springplank naar andere functies. Ook komt het voor. „dat bestuurders, niet altijd met even zuivere motieven, zich voortdurend ge dragen als vertegenwoordigers van een bepaalde stroming in de PvdA" Elke bestuurder heeft, volgens Gortzak, de taak 2ich in te zetten voor een gemeen schappelijke stellingname van de partij. Ook op andere punten heeft Gortzak kritiek op het werken van het partijbes tuur. Het bestuur houdt zich volgens hem op vaak chaotische wijze bezig met veel te veel onderwerpen, zonder priori teiten te durven stellen. De bestuurs verkiezing vindt „op anarchistische wij ze" plaats. Mensen met weinig vrije tijd kunnen nauwelijks in het bestuur ko men, omdat het meestal op maandaga vond tot diep in de nacht vergadert. Er zijn geen waarborgen, dat de Tweede- Kamerfractie van de PvdA voldoende evenwichtig is samengesteld Voorstellen Gortzak vindt de vele kritiek, die de laatste tijd op het partijbestuur wordt uitgeoefend, „overdreven en bijna altijd eenzijdig". Maai aan de werkwijze van het bestuur moet veel verbeterd wor den Hij komt daarvoor onder meer met de volgende voorstellen - Een aantal kandidaten voor de Tweede-Kamerfractie moet weer cen traal worden aangewezen. Daardoor kan een evenwichtige samenstelling worden bereikt. - Het bestuur moet zich vooral bezig houden met hoofdlijnen en allerlei bij zaken overlaten aan commissies of groepjes uit het bestuur. - Het voltallige bestuur moet zich be perken tot de partijbegroting, vraag-' stukken van algemeen-politieke en sociaal-economische aard en de strate gie van de partij ten opzichte van andere partijen Het partijbestuur zou daar door een voorsprong krijgen op be windslieden en kamerfractie- Het moet zich volgens Gortzak „de luxe veroorlo ven' zich met hoofdzaken bezig te hou den - De vergaderingen moeten naar vrijda gavond en zaterdag worden verplaatst. Dan kunnen ook „amateurs" zich voor het bestuurswerk beschikbaar stellen. - Niet alle bestuursleden moeten tege lijkertijd aftreden. Dan komt er een gro tere continuïteit. - Een onafhankelijke commissie moet voor alle bestuursplaatsen een gemoti veerde aanbeveling van kandidaten aan het congres van de partij doen. Die aan beveling moet bestaan uit een tweetal qua ervaring en „afkomst" gelijkwaar dige personen. - De samenstelling van het bestuur moet voldoende gevarieerd zijn. Zo moeten er bijvoorbeeld mensen met partij-ervaring, ervaring in lokaal be stuur. ervaring met vakbondswerk, vrouwen en mensen die niet uit de Raqdstad komen, in zitten. Het partijbestuur treedt nu volgens Gortzak teveel op als schaduwfractoe van de tweede-kamerfractie van de PvdA. De PvdA heeft pas een goed bestuur, vindt hij, „als dat be stuur zijn werkzaamheden goed in deelt, prioriteiten durft te stellen, het waagt vragen onbesproken te laten en als er garanties zijn voor een optimale bestuurssamenstelling". Waar is de tijd gebleven dat de geza menlijke warme maaltijd zo'n beetje het gezelligste uurtje van de dag was? Verschrikkelijk lang geleden lijk het, zeker als je het door het bril letje van Jan-Jaap bekijkt. Zie hem daar nu eens ongelukkig achter zijn bord zitten, een vies gezicht vanwege het ongewone prakje. „Lekker maca- ronietje". probeert zijn moeder met engelen-geduld, „kijk eens hoe ge zellig je eten eruit ziet? hier dat mooi rode tomaatje. En daar heb je een spercieboontje, helemaal groen, net als je nieuwe T-shirt. zie je wel?" Maar Jan-Jaap lijkt al een paar we ken kleurenblind, heeft sindsdien een ongewoon grote honger in ge wone boterhammen. En zodra de grote mensen smakelijk van het 'ma- coronietje' nassen viezelt hij alle vi- taminerijke sliertjes die per ongeluk in zijn mond komen naar de rand van zijn bord. Een velletje tomaat, reepje paprika, het gruweltje gebakken ui. Zelfs de snippers gehakt waarop hij anders dol is, afgekeurd vanwege het feit dat ze met enge dingen in één pan lagen. Wat een ellende als je moeder haar kookgewoonte aan het ombui gen is. Zo'n aandoenlijke lange-tanden-eter wekt misschien even j e meelij op. Maai bij de vindingrijke kookster met haar afgeknepen huishoudportemonnee draait zoiets al gauw om tot een kei harde volhouders-mentaliteit. Wat wil je wanneer het normale groen-menu voor deze tijd van het jaar bijna onbe taalbaar wordt? En wie weet voorlopig blijft ook. Want allerhande opwek kende berichten over prijsdalingen worden binnen vierentwintig uur om het hardst tegengesproken door kib belende vertegenwoordigers van di verse belangengroepen Zo liet het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond vorig week los dat het stellig verwachtte dat de prijzen op het groentefront binnen twee tot vier we ken zullen zakken tot het peil waarop ze in juni stonden.En als je het prijsin dexcijfer durft te geloven dan was het in juni goed te doen Een dag later heeft men ook op de veiling de indruk - alleen maar de indruk - dat de cijfertjes een pietsje kelderen. Vol verwachting knutselt de ene huisvrouw daarna tijdrovend verder met alles wat tot dusver nog redelijk betaalbaar bleef, terwijl minstens zoveel anderen het zekere voor het onzekere nemen.De hoeveelheid ingeblikte groenten die de dames van het laatstgenoemde soort op voorhand naar huis slepen rijst compleet de pan uit. Weer een dag later meldt de Economische Controle dienst dat zij de prijsontwikkeling van groenten en fruit scherp in het oog houdt. Zoiets geeft de burger moed. Intussen lijken ue win keischappen blikgroenten kaalgeplunderd. Alleen nog bruine bonen, wat witte boontjes in tomatensaus, een enkele capucijner en voor de rest is het nee-verkopen ge blazen. Niet in één zaak maar in vele. Is iedereen nu juist handig geweest, egoïstisch of door al dat gebazel ge woon over d'r toeren geraakt, denk je dan. Wel lastig wanneer je voor onver wachte gasten een vluggertje wil brouwen, de diepvriesprodukten zijn ook aardig pleite. Geen nood. weer 'n dag later verwacht de regering dat de groen teschaarste over een week of wat snel zal afnemen zodat de prijzen kun nen zakken. Goed nieuws, welnee Het Produktschap voor Groenten en Fruit gelooft daar - dezelfde dag nog - geen biet van „We zitten waarschijiyk tot april krap", zeggen ze, „zelfs als er vo lop regen komt hangt er geen prijsda ling in de lucht". Wie lust er nog peul tjes? 's Avonds deelt het NOS-joumaal handig mee dat de ontwikkeling op de groentemarkt onduidelijk is. Dat is het moment waarop je je afvraagt of je eigen vooruitziende blik niet wat dui delijker op de nu uitverkochte conser ven had moeten vallen. De huisvrouw moet maar eens prijs bewust leren kopen, wordt er gezegd. Dat is gauw bedacht, die goede raad gevers weten waarschijnlijk niet wat zoiets in de prak tijk betekent. Meestal je buurtwinkel inlopen en er na schich tig wikken en wegen met. een lege tas uitrennen. Geen tobbcrig gezicht trekken, goed onthouden wat alles kost Sperciebonen bijvoorbeeld, in een kleine supermarkt drie gulden per pond Metdeschrikinjebenennaarde dichtstbijzijnde groenteman fietsen, ettelijke kilometers verderop „Rijks daalder voor deze prachtstukken zegt de geplaagde man hoopvol, geen mens taalt immers nog naar boontjes9 Je koopt wat goedkope tweede keus appels om hem te troosten en sjeest de halve stad door naar de markt waar hel misschien nog weer een aantal dubbeltjes voordeliger uitpakt, soms ook met Zo ben je mooi een paar kwartiertjes zoet Tijd is geld. wie zei dat ook weer? Hij bedoelde het vol gens mij wel andersom. Hoe fiksen oudere mensen dit nu. pie ker je terwijl je tussen al die overver hitte vrouwen op je beurt wacht. Gauw- vermoeid of slecht ter been kun je dit soort prijsbewuste strooptochten be ter laten Jonge moeders komen er ook niet aan toe, baby's dutje duurt veel tekort. Vrouwen die klein grut van- en naar peuterschool moeten brengen zullen er hun destijds felbegeerde vrije tussenuurtje aan kwijt raken. En de dames met een dubbele taak - bezig heden buitenhuis hebbende - kunnen het ook wel vergeten. Wel fijn voor de noodzakelijk duurdere winkelman, blijft hij niet helemaal met de gebak ken peren zitten. Voorproefje „Laten we onze voedingsgewoontes veranderen, gebruiken wal goed en voordelig is", stellen de damesbladen ■voor. Ze haken er praktisch op in. ge ven eindeloze recepten van gevulde paprika's die je toch echt even moet leren lusten; stamppot van zomer krootjes met blokjes oude kaas dat grote vaders onverwacht vertikken te eten Ofrijsten macaroniefantasietjes. Met restjes vlees, groente van gisteren, tomaat, ui. stukjes appel, bloemkool roosjes, soepgroente, kortom een hap die voor een heleboel Hollandse Jan- Jaapjes met te pruimen is. Toch ko men deze ideetjes in een heleboel ge zinnen juist feestelijk over; doen aan vakantie denken. In menig buitenland eet je vrijwel iedere dag iets derglijks. Wie deze zomer over de grens was kreeg ook een fiks voorproefje wat be treftd e prijzennog wel een bee tje rake r dan bij ons. terwijl de meest voor de hand liggende zomerprodukten elders onbekend of nauwelijks voorradig zijn In mijn Scandinavische vakantieland waren de zeldzame kersen bijvoor beeld steevast beschimmeld, aange- vretenofbovendlenpeperduur Piepers kostten zonder blikken of blozen twee tot vier gulden per kilo. Niks geen afze t- terij voorbuitenlanders, alleswasopen- lljk geprijsd Eenpersoons bloemkooltjes de den omgerekend drie gulden, ook op de markt en kropjes sla waarvan de blaadjes in een oogopslag te tel len waren eenvijfentwintig Wat een joekel krijg je hier dan voor je vijfen negentig cent. Verder zakjes diepvries groenten, nooit zwaarder dan drieën half ons. kosten geheld drievijftig of meer. Alleen meteen wit kooltje kwam je voor een rik3 met genoeg groente op tafel. Bladgroenten ben ik vier weken lang niet tegengekomen. Eenmaal te rug ben je al lang blij dat bij ons alles tenminste gewoon te koop Is. Vastgeroest Als je een zee van vrije tijd hebtom op je vakantieadres je voedingsgewoon tes te leren veranderen, dan zit je niet gauw met vastgeroeste maaltijdplan nen in je maag. Daarmee kun je nu fijn je voordeel doen. Wie jaarlijks verre reizen maakt hoort alleen bepaald niet tot de minst draagkrachtigen,Heeft financieel be keken die handige keukengeheimen eigenlijk veel minder nodig dan die andere huisvrouw. U weet wel. die ook dit jaar weer thuis bleef omdat het er echt niet af kon. die nu vast niet es tussendoor op verse boontjes fuift. Moetje haar nu bij wijze van spreken op d'r raap geven omdat ze niet van de Hollandse pot afwil? Waarom zou ze ook, ze proefde nooit de charme die bij het opdissen van op de valreep geluk te, buitenissige maaltjes hoort. Het voorlichtingsbureau voor de voeding zal dan ook niemand aanpraten de aardappels, groente en vlees te ver vangen. Geen doen, vinden ze in Den Haag. sommige mensen eten dan he lemaal niet meer lekker. Geef je ogen de kost en je vindt genoeg redelijk be taalbare worteltjes, bietjes, waarom niet vaker zo'n oergezonde savooye kool? Maak eens een rauwkostscho- teltje van verschillende groentes, een ons per persoon is genoeg. Verder komt diepvries en blik wat voedings waarde betreft beslist niet op de tweede plaats, er zit alleen minder vi tamine C in. Nou en, pak dagelijks een grote appel in plaats van een kleintje en je zit op rozen. Over rozen gesproken, weet u dat bloemen juist dankzij de mooie zomer nu nogal voordelig zijn? Neem dus va ker een bloemetje mee. HoeweL zetje vandaag de dag meteen groenteruiker niet veel meer zomerse zorgeloosheid op tafel? Ik geef je beter een bloemkool m'n Roosje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7