Kans op stillegging van enkele scheepswerven VS en EEG: meerderheidsbewind Rhodesië, Namibië onafhankelijk PvdA-voorzitter: alleen regeerakkoord met PPR PZC/. Advies: „besmet deel Seveso met grond gelijk maken TWEE DODEN IN ULSTER VOORAL WERVEN IN NOORDEN VAN HET LAND LIEVER MET KVP DAN MET CPN CHEMISCH CONCERN WIL SCHADE VERGOEDEN DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 binnen-buiten land DEN HAAG - De kans is niet denkbeeldig dat binnenkort enkele scheepswerven - al of niet tijdelijk - worden stilgelegd dan wel de activiteiten ten dele inkrimpen. Deze mogelijkheid is aan de orde in de zgn. Beleidscommissie Scheepsbouw, die nu definitief met haar werk is begonnen. Het gaat met name om werven in het noorden van het land. Voor deze gevallen zal een speciale stillegregeling worden ingesteld. Hoewel er nog geen zekerheid is staat wel vast dat een achttal werven in het Noorden dringend om orders verlegen zit en dus in aanmerking zou kunnen komen voor werktijdverkorting. In dit kader moet het ministerie van sociale zaken meewerken aan een financiële regeling. Voor de werven van de com binaties Conoship (acht bedrijven) en Nescos (vijf) is er geen noodsituatie op korte termijn. men. omdat er nu eenmaal een sanering moet geschieden. Hoewel er nu in het kader van het zgn. ..Maritieme Plan" van de regering aanvragen voor steun voor de bouw van schepen tot een totaal van f300 miljoen bekend zijn is er nog altijd geen grote opleving in zicht. De komende weken zullen leren of er meer aanvragen komen, met name ook van de grote rederijen, die tot dusvei eeen haast hebben getoond Een maatregel die wel vooruit lijkt te lopen op herstructurering, is het project voor een (gedeeltelijk overdekt" dok op de werf Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam. Ditplan is afkomstig van de zgn Commissie II. die zich jarenlang heeft beziggehouden melde verhoudin gen tussen Van der Giessen-De Noord en Rijn-Scheldc-Verolme Het dokplan is zeer concreet en maakt alle kans en is dan ook in de Beleids commissie ingebracht. Niet bekend is echter nog hoe de verhouding van deze investering die op ongeveer f 200 mil joen wordt geschat, is ten opzichte van andere komende steunmaatregelen Voor de datum van oktober zal er wat dit betreft zeer veel meer duidelijkheid moeten komen, zowel in het belang van de werkgevers als van die van de tien duizenden werknemers, die van de scheepsbouw afhankelijk zijn Sanering De beleidscommissie Scheepsbouw is voorde vakantieperiode, maar lang niet zonder moeite, tot stand gekomen en heeft toen éen maal vergaderd (de in stallatie tegelijkertijd). Nu begint zij aan het echte saneringswerk en wat de werknemers- en werkgeversorganisa ties betreft zullen er snel plannen op ta fel komen. Van overheidszjjde acht men nu de tijd wat kort om eigen voorstellen in overeenstemming met de financiële mogelijkheden spoedig te completeren. Mogelijk zullen de andere partijen in de commissie moeten wachten tot op Prinsjesdag de begrotingsstukken ver schijnen alvorens zij vernemen wat het rijk kan doen In ieder geval hopen zo wel de werkgevers als de werknemers binnen enkele weken met ideeën op pa pier te komen. De commissie, die onder voorzitter schap staat van oud-minister drs. J. Bakker (verkeer en waterstaat), heeft voornamelijk tot taak de herstructure ring van de scheeps(nieuw)bouw te plannen Zij telt vertegenwoordigers van vier ministeries «verkeer en water staat, sociale en economische zaken en fmanciri), drie werknemersleden (de In dustriebonden NW, NKV en CNV, de laatste ook namens de Unie BLHP) en vier werkgeversleden (twee van de Ce- bosine, Centrale Bond Scheepsbouwers in Nederland en twee van de Noordelijke Scheepsbouwvereniging Hoogezandt RSV Verwacht wordt dat in de commissie tal van harde maatregelen aan de orde ko- Scheepsbouwraad Nu het gevaar van nieuwe aardbevingen in China wat is afgenomen, begint het dagelijks leven zich in Peking weer te herstellen en zijn de bewoners naar hun huizen teruggekeerd. Foto: weer normaal verkeer in de Changan-straat in Peking binnen CNV DRIEBERGEN' (ANP)-In Driebergen is woensdag de scheepsbouwraad van de industriebond CNV geïnstalleerd. Tot de vorming ervan is besloten in verband met de onlangs tot stand ge komen beleidscommissie scheeps bouw. waarin vertegenwoordigers zit ten van de overheid, de werkgevers en de werknemers. De raad heeft tot taak de heer B. Nieuw- land. die namens de bond lid is van de beleidscommissie, met adviezen bij te staan. De raad bestaat uit kaderleden die in de scheepsbouw werken. Op zijn eerste vergadering kwam de raad tot de conclusie, dat er dank zij enkele mogelijke scheepsbouworders wel een zeker optimisme kan ontstaan, maar dat die orders geen oplossing be tekenen van de conjucturele en structu rele problemen in de Nederlandse scheepsbouwindustrie. Daarvoor is een beleidsplan nodig met uitvoeringsin strumenten voor de korte termijn. De raad meent dat voorrang moet worden gegeven aan het zoveel mogelijk hand haven van de werkgelegenheid in de scheepsbouw. Gedwongen ontslagen vindt hij in beginsel onaanvaardbaar. De Belgische socialistische oud- minister Femand Dehousse is dinsdag op 70-jarige leeftijd in Luik overleden. Dehousse was van juli 1965 tot februari 1966 minister van nationale opvoeding in het kabinet van premier Pierre Har mei. Als militante Waal was hij voor stander van een Belgische federatieve staat De overleden ex-minister was lid van het Europese parlement sinds zijn op richting. (Van onze correspondent) DEN HAAG - De PvdA- voorzitter Ien van den Heuvel hoopt dat er voor de kamerver kiezingen van mei volgend jaar een regeerakkoord tot stand komt met de PPR. Zij zegt dit in een interview in het weekblad „De Nieuwe Linie" van deze week. Een regeerakkoord met de PPR lijkt haar in de huidige omstandigheden de beste stra tegie voor de Partij van de Ar beid. Op grond van minimum voorwaarden zou er na de ver kiezingen met andere partijen onderhandeld moeten worden over de samenstelling van een regering. De PvdA-voorzitter is-in tegenstelling tol minister-president Den Uyl - voor duidelijke afspraken voor de verkie zingen. Dat geeft volgens haar de meeste garanties voor invloed van de kiezers. „Dan weet men om welke keuze het gaat: de lijn van de VVD. of een liefst aangescherpte-voortzetting van het huidige beleid. Maar tot die duide lijke keuze vooraf zullen de AR en de KVP ook nu wel nu i bereid zijn", aldus Ien van den Heuvel. Ook met D'66 zijn er volgens de PvdA- voorzitter geen duidelijke afspraken te maken. ..D'66. of wat ervan over blijft of wat erop volgt, zal zeker niet bereid zijn met ons tevoren tot duidelijke en gede tailleerde afspraken te komen". CPN Mevrouw Van den Heuvel voelt niets voor een uitbreiding van de progres sieve samenwerking met de CPN. De oud-voorzitter van de CPN. Paul de Groot, heeft onlangs opgeroepen tot ..een eenheidsregering van links". De PvdA-voorzitter zit liever met de KVP dan met de CPN in de regering. „Op dit moment valt wat we willen beter te realiseren met de KVP dan met de CPN. Ik ben niet principieel tegen sa menwerking met de CPN. maar men keert zich tegen ons en dat kan van de KVP niet in alle opzichten gezegd wor den. ook al ben ik niet enthousiast over de KVP". aldus Ien van den Heuvel. De CPN bestrijdt volgens de PvdA- voorzitter het beleid van het kabinet- Den Uyl. „Niet alleen de onvolkomen heden. maar het beleid in het algemeen. En men probeert in te breken in onze achterban. Nou ik begrijp niet hoe een partij die erop gericht is verwarring te zaaien bij onze achterban, tegelijkertijd denkt over samenwerking met ons". weging te verhinderen te doen waarvoor ze zijn. Maar we moesten een keuze ma ken tussen loonsverhoging, collectieve voorzieningen en sociale uitkeringen" De PvdA heeft zich in een moeilijke pe riode een realistische partij getoond, vindt mevrouw Van den Heuvel. „Ik vind. dat het kabinet-Den Uyl nog steeds ons kabinet is. Ook in zeer moei lijke situaties is het principe van eerlijk delen overeind gebleven". Onderwijs, ontwikkelingssamenwer king en milieu moeten ln de begroting voor 1977 voorrang hebben Ien van den Heuvel: „Defensie zal een offer moeten brengen Als dit niet gehonoreerd wordt, komen er moeilijkheden, daar ben ik van overtuigd Het gaat om belof tes die we gedaan hebbenDe PvdA- voorzitter is er niet gerust op, dat haar partijgenoot minister Vredellng (defen sie) bezuinigingen zal willen aanbren gen. „Daar moeten we dan maar over praten", zegt ze. Over de eis van de vakbeweging om de stijging van de groente- en fruitprijzen in de lonen te compenseren, zegt Ien van den Heuvel: „Als er niets gebeuren kan in de sfeer van de prijzen en er dus wat moet gebeuren in de sfeer van de lonen, zal dat misschien moeten in de vorm van een eenmalige uitkering voor iedereen. Maar dat heeft weer gevolgen voor de overheidsuitgaven. Ik heb daar grote zorgen over. In elk geval moet er snel met de vakbeweging overlegd GRIEKENLAND VERHOOGT PARAATHEID ATHENE (DPA) - Griekenland heelt in het kader van zijn conflict met Tur kije zijn militaire paraatheid ver hoogd. Zoals woensdag van betrouw bare zijde in Athene is vernomen, zijn officieren van verlof teruggeroepen, vlootecnhcden naar het noordelijk deel van de Aegeïsche Zee gedirigeerd en luchtmachtonderdelen naar andere plaatsen overgebracht. In New York bereidt de Griekse minis ter van buitenlandse zaken. Dimitrios Bitsios. zich erop voor. vanmorgen voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Turkije aan te klagen wegens il legaal olie-onderzoek in de Aegeïsche Zee. Tegelijk weersprak de Griekse minister van defensie. Evangelos AwerofT. in Athene de door Turkije in zijn jongste nota opgenomen bewenng dat de Sismik-1 door Gnekse schepen en vlieg tuigen weid gehinderd 5? LONDEN - De onrust m Noord- lerland heeft woensdag weer twee slachtoffers geeist. In Londonderry werd een ongeveer 40-jange man op de openbare weg dodelijk door een kogel getroffen, die waarschijnlijk in zijn buurt bij een vuurgevecht tussen terroristen en soldaten was afge schoten. Het andere slachtoffer is de drieja rige John Maguire in Belfast. Het kind overleef de dag nadat hij door een slippende auto was gegrepen. De inzittenden van de wagen. IRA- Iéden, hadden een legerpost onder vuur genomen en werden achter- vogld. De chauffeur werd daarbij door een kogel getroffen en verloor de macht over het stuur Het zes we ken oud broertje en een achtjarig zusje van het overleden kind waren dinsdag op slag gedood door de auto. Foto slraathoekscene in het Falls- Road-gebied in Belfast. Een gemas kerde IR A-sluipschutter houdt zijn wapen in de aanslag, omringd door een groepje mannen. Mochten vei ligheidstroepen de schutter opmer ken dan kan hij zich onopvallend tussen het groepje mengen. ROME (UPI/DPA/AFP) - Een door de regering ingestelde we tenschappelijke commissie heeft woensdag aanbevolen alle vegetatie en gebouwen in het door een giftig gas besmette ge bied van Seveso in Noord-Italië te vernietigen. De commissie deelde mee dat de be groeiing in een gebied van 70 ha moet worden vernietigd en dat alle gebou wen. waaronder de huizen van 855 geëvacueerde inwoners van Seveso. over drie jaar moeten worden neerge haald. De aanbevelingen volgden een maand nadat Seveso en omgeving worden be smet door een giftige gaswolk met het dodelijke chenucalie dioxine, die ont- snap te uitdechemische fabriek Icmesa „Helheeft geen zin de bewoners van het gebied enige hoop te geven," zei prof. Aldo Cimmino. voorzitter van de com missie. „Wie weet wanneer zij het gebied weer zullen kunnen bewonen." „De gebouwen zijn allemaal besmet. Wij zouden ze nu met kunnen vernietigen vanwege het probleem van het stof. Het is beter minstens drie jaar te wachten. Dan zal de dioxine-concentratie aan zienlijk verzwakt zijn." Prof Cimmino zei dat de chemische fa briek moet worden neergehaald, maar Gesprek Spaanse premier met socialistische leider Gonzalez MADRID (UPI) - Premier Adolfo Sua- rez van Spanje heeft dinsdagavond drie uur met de socialistische leider Felipe Gonzalez van gedachten gewis seld over de democratisering van Spanje. Volgens een woordvoerder van dc socialistische arbeiderspartij was de ontmoeting ten huize van een wederzijdse vriend bedoeld als een voorbereidend contact om de weg te effenen voor officiële onderhandelin gen. Eerder had de eerste minister overleg gepleegd met andere oppositieleiders, zoals de voormannen van de christen democraten. de sociaal-democraten en de socialistische volkspartij dat er nog enig verschil van mening be staat over de manier waarop. Voorts beval de commissie aan alle ve getatie in een gebied van 200 ha. gren zend aan de meest besmette zone. ver brand moet worden met vlammen, die een temperatuur hebben van 2.192 gra den Fahrenheit Het Zwitserse chemische concern Hoffmann-La Roche, waarvan Icmesa een dochteronderneming is. heelt woensdag meegedeeld dat het alle ma teriële schade zal betalen die door het giftige gas is veroorzaakt Op een persconferentie zeiden functio narissen van de maatschappij dat hoog gekwalificeerde deskundigen naar het gebied van Seveso waren gezonden om te helpen bij de pogingen tot ontsmet ting „Maar tot nu toe is samenwerking met de Italiaanse autoriteiten op grote moeilijkheden gestuit daar de deskun digen van La Roche niet het verboden gebied mochten betreden om de nooz- akelijke proeven te nemen voor het ontr smetten van de grond en de gebouwen." Abortus De 'Osservatore Romano' en Radio Va- ticaan hebben woensdag de 'wettig heid' en de 'zedelijkheid' in betwist van de 'therapeutische abortus', moge lijkheid voor zwangere vrouwen uit het gebied van Seveso. Het dagblad en de radio van het Vaticaan verklaarden zich solidair met de kardinaal aartsbisschop van Milaan, Giovanni Colombo, die zondag jl. de vrouwen heeft gevraagd niet tc luisteren naar de uitnodigingen zich te laten aborte ren. Loonmaatregel Ien van den Heuvel vindt, dat de door de regering getroffen loonmaatregel de laatste moet zijn. „Daar kun je niet straffeloos mee doorgaan. Het is niet goed voor de linkse politiek, de vakbe- (Slot van pag. I) WEINIG VERANDERING Vrij zonnig weer met in de middag kans op een lokale bui. Zwakke tot ma tige wind t-ssen noord en oost. Mini- mumtamperaturen omstreeks 14 gra den. maxima van 22 tot 28 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI. Weinig Verandering Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor vrijdag: aantal uren zon: 6 tot 14: min temp. omstreeks 15 gr., max. temp. omstreeks 26 gr.: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 procent: kans op een geheel droog etmaal 80 pro cent Voor zaterdag aantal uren zon 6 tot 14, min, temp omstreeks 15 gr.; max. temp. omstreeks 26 gr., kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 procent: kans op een geheel dfroog etmaal 70 procent. Strandweerverwachting De noordoostenwind blijft droge en warme lucht aanvoeren In de middag tijdelijk wat bewolking. Temperatuur 24 tot 26 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Zomers met in de mid dag iets grotere buienkans, Weer in Europa Aberdeen half bewolkt Athene onbewolkt Barcelona zwaar bewolkt Berlijn onbewolkt Bordeaus onbewolkt Brussel regenbui Frankfort zwaar bewolkt Genèvë licht bewolkt Helsinki zwaar bewolkt Innsbruck zwaar bewolkt Kopenhagen onbewolkt Lissabon onbewolkt Locarno half bewolkt Londen licht bewolkt Luxemburg zwaar bewolkt Madrid half bewolkt Mallorca onbewolkt München half bewolkt Nice licht bewolkt Oslo onbewolkt Parijs licht bewolkt Rome licht bewolkt Split half bewolkt Stockholm onbewolkt Wenen regen Zünch regenbui Casa Blanca licht bewolkt Las Palmas onbewolkt 20 graden 28 graden 27 graden 26 graden .20 graden .16 graden 22 graden 28 graden 25 graden .26 graden 24 graden .33 graden 29 graden .17 graden 25 graden 29 graden --28 graden 28 graden 26 graden 25 graden 24 graden 24 graden 28 graden 32 graden ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 05.21 Maan op 21.04 onder 20.08 onder 09.20 zou moeten worden gehandhaafd. „Wij waren en zijn echter tegen het Syrische ingrijpen in Libanon en vinden dat er nu een ronde-tafelconferentie zou moeten komen, waaraan alle bij het conflict be trokken partijen moeten kunnen deel nemen. Griekenland In tegenstelling tot de andere gesprek sonderwerpen. kon bij de kwestie- Griekenland-Turkije mimter Van der Stoel, die juist dinsdag uit Griekenland was teruggekeerd, zijn Amerikaanse collega inlichten over de stand van za ken Beide ministers verklaarden over deze zaak ongeveer dezelfde gedachten te hebben: ten koste van alles moet een militaire botsing tussen de beide NAVO-partners worden voorkomen. Tijdens de komende Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zal wor den getracht bij zo veel mogelijk onder werpen vooroverleg te houden tussen de Amerikaanse en de Europese delega ties. die in het kader van de politieke samenwerking van de EEG-landen on derling al langer trachten hun houdin gen in de VN zo veel mogelijk op elkaar af te stemmen De Nederlandse delega tie bij de VN in New York zal. in verband met het voorzitterschap van de EG- raad, dat. Nederland het lopende half jaar bekleedt, de contacten met de Amerikanen onderhouden. De Noord-Zuid-dialoog in Parijs, waar vertegenwoordigers van arme landen, westerse geïndustrialiseerde landen en olielanden economische problemen be spreken. kwam woensdag aan de orde tijdens de lunch, het deel van de bijeen komst waarbij minister Pronk aanwezig was Duidelijk bleek, dat Nederland en de Verenigde Staten op dit punt - zoals in het algemeen over de problematiek van de ontwikkelingssamenwerking - er enigszins uiteenlopende visies op na houden, Kissinger verklaarde: „Ik ac cepteer niet het idee, dat als de Noord- Zuid-dialoog in een impasse verkeert, het initiatief van de Verenigde Staten moet komen. En ook niet het idee dat we altijd maar alle voorrstellen van de groep van 77 ide arme landen, moeten overnemen" Wat overigens niet weg neemt dat Kissingerde komende weken wel gesprekken zai hebben met de be langrijke deelnemers aan de Noord- Zuid-dialoog, zoals de Venezolaanse minister van economische zaken Perez Guerrero, om te trachten de besprekin gen in Parijs weer op gang te krijgen. Over de SALT-besprekingen. die sinds enkele maanden zijn vastgelopen, was Kissinger nog redelijk optimistisch, al durfde hij niet te voorspellen of het SALT Il-akkoord nog tijdens zijn ambt speriode - dus voor het eind van het jaar - zou kunnen worden gesloten. Kissin ger bevestigde, dat de VS grote waarde hechten aan de afspraken op humani tair gebied, die zijn gemaakt tijdens de Veiligheidsconferentie in Helsinki, ruim een jaar geleden. Deze humanitaire overwegingen (vrijer verkeer van perso nen en ideeën) zullen, wat Kissinger be treft. met wijken voor economische of militair politieke overwegingen Economische top In antwoord op vragen tijdens de pers conferentie die na de officiële bespre kingen - en voor het bezoek aan Den Uyl - werden gesteld, wilde Kissinger niet beloven dat de VS nooit meer het initia tief zullen nemen voor een economische topconferentie waaraan alleen een be perkt aantal grote landen deelneemt. Kissinger sprak intussen de gerucht makende verklaringen van onder meer de Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt, als zou op Porto Rico min of meer zijn afgesproken dat de rijke wes terse landen ItalTniet langer econo misch zullen steunen wanneer in dat land communisten zouden deelnemen aan de regering, niet tegen Hij zei slechts „Daar zijn wat overdreven ver slagen over geweest Ik geloof dat ten onrechte de indruk is gewekt als zouden er formele afspraken zyn gemaakt" In antwood op een vraag keerde Kissin ger zich „met het risico weer opschud ding te veroorzaken" tegen Oost- Duitsland en de manier waarop dat land, door middel van de streng be waakte muur. de scheiding met West- Duitsland in stand houdt. „Ik geloof dat deze kwestie wel de volgende zomer (bij de tweede Europese Veiligheidsconfe rentie aan de orde zou kunnen komen" Tijdens het gesprek van Kissinger met Den Uyl en Van der Stoel kwamen, zo vertelde minister Van der Stoel later, geen specifieke onderwerpen aan de orde. Men wisselde van gedachten over de toekomst van Europa. Minister Van der Stoel deelde tot slot van zijn persconferentie op Schiphol mee. dat zijn Amerikaanse ambtgenoot hem had uitgenodigd om één dag naar Washington te komen in aansluiting op de reis die minister Van der Stoel eind september of begin oktober naar New York zal maken ter bijwoning van de VN-assemblee Demonstratie Bij het Binnenhof werd door leden van de Kommunistische Eenheidsbewe ging Nederland gedemonstreerd tegen de komst van Kissinger en de politiek die hij vertegenwoordigt. Boven Den Haag cirkelde een helikopter van de Rijksluchtvaartdienst om de omgeving in de gaten te houden. De Haagse poli tie had Binnenhof en ministerie van buitenlandse zaken hermetisch afge grendeld. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlimsingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vnjdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11.30 uur. Redactie (01184)14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie 101183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75, franco per post 42.-. per maand 12,75. losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet btw) Advertentietarieven 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'l>x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige taneven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3