ALS JE JOHAN CRUIJFF IN DE SPITS ZET VERMOORDEN ZE HEM Met wedstrijd Axel-Feyenoord gaat voor Wim de Koeijer jongensdroom in vervulling Keegan wil best weg... MICHELS TERUG BIJ BARCELONA, MAAR WEINIG KANS OP TITEL ,HET IS TE MOOI OM WAAR TE ZIJN' DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 sport PAPENDAL - Voor Rinus Michels is het zo goed als zeker dat hij met zijn CF de Barcelona weinig uitzicht heeft op het Spaans kampioenschap. „Ik heb een spits nodig die per sei zoen 20 doelpunten kan maken en die mis ik momenteel". Met deze uit spraak verklaart Michels in feite zijn terugkeer bij de Barcelonese sterrenformatie. Immers, zijn West- duitse voorganger Hennes Weiswei- Ier meende in Johan Cruijff de man van de 20 doelpunten te hebben ge vonden. Cruijff zag dat anders. Stuurde het aan op een breuk met Weisweiler, waarna de Westduitser onder grote druk van het Spaanse Cruijff-legioen de rode kaart van het Barcelona-bestuur kreeg. Voor Jo han Cruijff was er slechts met één coach optimaal te werken. Rinus Michels, die moest terug. De om standigheden voor de rentree van Michels waren voorhanden. Als interimcoach van Ajax kon hij zich op elk gewenst tijdstip losweken van zijn Amsterdamse verplichtin gen en tegenover de Ajax-spelers had Michels zich al eens laten ontvallen dat alleen een aanbod van Barcelona interessant genoeg was om over na te denken. Inmiddels had Cruijff bijge tekend bij Barcelona en het touw trekken om de coachvacature was begonnen. In een gesprek met club president Montal iiet gouden Johan weten dat alleen Michels voor hem acceptabel was. Dat moet een schok voor Montal zijn geweest De presi dentsverkiezingen waren inmiddels in alle hevigheid losgebarsten en Montal. die op het punt stond gewipt te worden, realiseerde zich dat Rinus Michels en zijn verkiezingscam pagne het Catalaanse electoraat ern stig aan het twijfelen zou zetten. Im mers, het bestuur had Michels des tijds geen nieuw contract aangebo den. Met andere woorden: het ver trouwen in de Amsterdammer opge zegd. Hem dan toch weer terughalen is op z'n zachtst gezegd een riskante zaak. Uiteindelijk won Montal en daarom kan Rinus Michels alsnog met Cruijff en Neeskens proberen zijn faam m Spanje te bewijzen PAPENDAL - Rinus Michels maakt er geen al te groot probleem van als het om de rol van Cruijff gaat bij zijn terugkeer naar CF de Barcelona. „Maar als er iemand ver rast was over het aanbod, dan was ik het wel. Politiek gezien is het een hele stap geweest mij terug te halen. De zaak is begin mei al gaan spelen, maar pas laat in de maand was er enige zekerheid", zegt Michels, die in april zijn vertrek bij het falende Ajax (om persoonlijke rede nen) officieel bekendmaakte. Een vertrek waar het nodige om te doen is geweest. Hoewel Michels tevoren had aan gekondigd geen blijvertje te zijn, nam niemand hem se rieus. Toen hij toch opstapte, barstte de kritiek los: „Mi chels verraadt Ajax. Michels laat nog een grotere puin hoop achter dan zijn voorganger Hans Kraay. Michels laat Ajax in de steek". Hijzelf zegt daarover: „Het is niet pret- tig om dat te horen, maar de kritiek ver baast me niets. Ik heb het ook niet erg gevonden. Zakelijk gezien is het niet meer dan logisch geweest dat ik voor Barcelona heb gekozen. Men mag mij verwijten dat er nog een grotere puin hoop is achtergebleven, maar alleen ik weet wat voor een grote puinhoop het was toen ik bij Ajax binnenstapte We hebben het afgelopen seizoen boven onze stand geleefd. Toen ik kwam, zat Ajax in een dalende lijn. Dat is niet zo erg, elke topclub heeft daarmee te ma ken. Mensen die dat tegen willen hou den laten zich leiden door sentimenten. Dat ls bjj Ajax ook gebeurd. Ze hebben twee jaar voorbij laten gaan zonder een doelgerichte aankoop". „Ik vind dat ploegen die na hun topjaren gaan wankelen, wat een normale ont wikkeling is, zich de tijd moeten gunnen om te herstellen. Meestal ontstaat er een paniek die door wanhoopsaanko- pen worden aangewakkerd. Alleen Bayem Munchen heeft ten tijde van verval het hoofd koel gehouden. Ajax heeft veel gekocht, maar alleen onder niveau. Je moet rustig de tijd nemen en als je een topper tegenkomt moetje hem pakken. Dat Edström niet kwam was nietde schuld van het bestuur. Hij lag al een hele tijd vast bij PSV". B(j zijn vertrek liet de Barcelona-coach een rapport achter waarin aanbevelin gen stonden met betrekking tot zijn op volger en nieuwe aankopen. Ajax- praeses Jaap van Praag c.s. togen de voetbalmarkt op met het Michels- rapport in de hand. Niet krampachtig Tomislav Ivic werd als nieuwe trainer bij Hajduk Split weggehaald. Erkens, Schoenaker en Zuidema, zij allen wer den op advies van Michels het Ajax- corset aangemeten. Niet bepaald spec taculaire aankopen die de Amster damse club snel naar de top kunnen brengen. Michels: „Het is onzinnig om te denken dat Ajax in een jaar terug is. Je moet weer een team opbouwen, een ander Ajax. Niet krampachtig probe ren de glorietijden van weleer na te streven. Wat aankopen betreft: Erkens is mij aanbevolen, maar op een andere plaats dan hij bij Fortuna SC speelde (vleugelverdediger, red.). Schoenaker en Zuidema heb ik wel gezien. De eerste is een knappe speler". „Op de markt was met zoveel keus. Zuidema heeft bij NEC een slecht sei zoen achter de rug, maar bij FC Twente heeft hij laten zien het te kunnen. Daarom mag je vertrouwen in hem heb ben. Je moet bij deze transfers niet uit het oog verliezen voor welk bedrag ze naar Ajax zijn gegaan. Voor een miljoen gulden zijn ze te duur, maar voor de helft Ivalt er over te praten Het bedrag dekt 'het risico. Als ze weer vertrekken pakt Ajax hetzelfde terug. Je kunt alleen in vesteren in de absolute toppers. Jon- ,gens als Edstróm zijn het vele geld waard Misschien een Jan Jeuring van FC Twente. Er z(jn er maar een paar die in aanmerking komen" Onmiddellijk na het ontslag bij Ajax werd de naam van Michels zelfs ge noemd als die van de nieuwe bonds coach Na het zilver bij de WK in Mun chen stond hij boven aan het verlang lijstje van de KNVB Zelf zegt hij: „Ik ben nog nooit door de KNVB benaderd Trouwens, als ik had moeten kiezen tus sen de KNVB en Barcelona had ik toch aan de laatste de voorkeur gegeven". - Kun je als bondscoach alleen voor een periode van zo n twee maanden opti maal werken binnen de KNVB? „In West-Duitsland had je een bepaald doel om naar te werken In zo'n korte periode is iedereen genegen zich onder geschikt te maken aan het doel Als het langer gaat duren wordt het. een stuk moeilijker Dan ben je weer afhankelijk van de resultaten. Blijven die uit of val len die tegen, dan komen al die „kop pies" weer bovendrijven. De moeilijk heid bij de KNVB ligt in de ver doorge voerde democratie in Nederland. Ieder een heeft een mening. Beslissingen blij ven uit omdat er te veel opinies zijn. Je moet de zaak in één hand houden. Maar de KNVB is te weinig stuurvast Er z(jn te veel mensen die het bestuur In han den willen houden. Er lopen in het voet bal nog steeds te veel mensen rond die meer voor hun eigen belang aan het werk zijn dan voor het voetbal zelf Michels zal daar in Barcelona weinig last van hebben. Niemand twijfelt aan zijn autoriteit cn zijn wil is nog steeds wet. Ook voor Johan Cruijff, die ver meende bevoegdheden in de arena placht te gooien als de zaken niet naar wens gaan van het Spaanse „enfant chéri". Weisweiler liep er stuk op en ex-bondscoach George Knobel even eens. Rinus Michels: „Je hebt als top club een leider in je team nodig. Ik vind het niet erg om met Cruijff te praten over de tactische opzet voor een wed strijd. Dat andere spelers dat moeilijk kunnen accepteren is niet belangrijk. In welke male Johan misbruik van die uitzonderingspositie kan maken, hangt af van de trainer. Cruijff is voldoende bij de tijd om zich met hem te kunnen meten. Dat ls niet erg. Maar de trainer moet bepalen wat er gebeurt. Als Johan van hem onvoldoende tegenspel krijgt, ja. dan bepaalt Cruijff het elftal". „Johan wacht een erg belangrijk sei zoen. Dat weet je zelf ook. Hij is link genoeg om te beseffen dat hij daarbij de hulp nodig heeft van een trainer die de zaak in de hand kan houden. Alleen kan hij het niet doen. dat pikken de spelers niet. In mij zag hij de persoon die hem kon helpen een goed seizoen te draaien. Hij weet waar hij met mij aan toe is". Dat komende seizoen ziet Michels overi gens maar somber in. „Het team is nog niet uitgebalanceerd", zegt hij „Het middenveld en de achterhoede gaan wel maar ik heb voor niets staan. We zijn bezig meteen spits. Quino van Gijon dat dit seizoen gedegradeerd is. Hij is tops corer van het nationale team en maakte voor zijn club toch nog 20 doelpunten. De president van de club wil hem niet laten gaan. uitstraf voor die degradatie, zo liggen de verhoudingen daar. De pre sident maakt nog steeds de dienst uit Maar er wordt ook beweerd dat Gijon vanuit Madrid (bedoeld wordt de Spaanse regering, red i gemanipuleerd wordt Een politieke zaak dus. Maar te bewijzen valt er natuurlijk niets". „De club zit echter in grote moeilijkhe den. Vroeger of later zullen ze hem wel van de hand moeten doen. Dan moeten we hem pakken, want er moet een top- crorer komen. Dat is Cruijff niet. Hij is de man met overzicht in het elftal. Als ik Johan in uitwedstrijden als spits laat opereren, vermoorden ze hem. Het Spaanse publiek kent ten opzichte van buitenlandse vedetten geen gena de. We zijn ook nog bezig met een rechtsback. Een aardige voetballer, maar geen ster: Aitor Aquirre van San tander. Maar daar moet nog 60 miljoen peseta's (0.2 miljoen gulden) voor op ta fel worden gelegd. De transfermarkt in Spanje is totaal verziekt. Het vorige sei zoen kostte de man nog 20 miljoen pese ta's. In één jaar tijd zijn de prijzen ver driedubbeld. Voor een absolute topper is dat nog op te brengen. Maar het kwa lijke is dat ook de mindere goden drie maal zoveel waard worden. Dat is een belachelijke zaak Tegenwoordig zijn de buitenlandse topspelers goedkoper. Maar daar mag je er maar twee van heb ben". CAD ZAND - „Als er tien jaar geleden iemand tegen me gezegd zou hebben dat ik met Axel nog eens tegen Feyenoord zou spelen dan had ik die vent zonder meer voor gek verklaard. Maar zondag is het dan toch waar, dan speelt Wim de Koeyer met Axel tegen Feyenoord. Het is te mooi om waar te zijn". Aan het woord is Wim de Koeyer. de 30-jarige voorstopper van Axel, en misschien wel de grootste Feye- noordfan die er in het eerste van Axel rondloopt Voor de kleine fa natieke voorstopper gaat zondag in Kortgene als het ware een jon gensdroom in vervulling. Wim de Koeyer is helemaal maf van Feye noord. Weliswaar zijn bij Wim de Koeyer de scherpe kantjes van het fanatisme er in de loop van de jaren wat afgesle ten, maar er blijft troch nog genoeg over om hem tot een echte Feye- noordsupporter te bestempelen. Wim de Koeyer „Vroeger was het he- lemaaal verschrikkelijk. In de tijd van Veldhoen, Pieters Graafland. Beertje Kreyermaat en Coen Moulijn zat ik op de bedrijfsschool van De Schelde. Overal tekende ik toen cir keltjes op met de F van Feyenoord erin Op woensdagavond ging ik niet naar school dan moest ik naar Feye noord kijken. Of thuis voor de televi sie of in de kuip Als ik thuis zat te kijken, begon ik rustig in mijn stoel, maar binnen de kortste keren zat ik opmijn knieën voorde t.v. Hetiswat verminderd toen Coen Moulijn is ge stopt. Misschien ook wel omdat je wat ouder wordt en toch niet zo gek meer gaat lopen doen". In tegenstelling tot haarman blijkt zijn vrouw een Ajaxsupporter te zijn en vooral Ruud Krol is haar idool. „Ik had liever gezien dat Axel tegen Ajax had gespeeld dan tegen Feyenoord. Maar ik ga zondag na tuurlijk wel mee kijken", zegt ze terwijl ze koffie serveert in de ca ravan waarin Wim de Koeyer met vrouw en kinderen nog van de va kantie geniet. „In al die jaren", zegt Wim de Koeyer. „heb ik nog maar één keer voor Ajax gejuicht. Dat was toen ze in Panjs in de verlenging met 3-0 van Benfica wonnen. Voor de rest deden al die re sultaten van Ajax met totaal niets". Wim Jansen Het liefst zou Wim de Koeyer zondag Wim Jansen als directe tegenstander krijgen al realiseert hij zich terdege dat het wel eens een andere Jansen zal kunnen zij waar hij mee gecon fronteerd wordt „Wim Jansen", zegt Wim de Koeyer. „is mijn grote voor beeld. Hij is een echte prof. nooit kankert hij en op welke plaats men hem ook zet hij doet altijd voor hon derd procent zijn best" Dat. Wim de Koeyer een voorliefde heeft voor het type voetballer als Wim Jansen ligtT in feite voor de hand. Zelf is hij ook met éen van de langsten en net als Wim Jansen heeft Wim de Koeyer een niet al te prettige obstakel op weg naar het doel van Piet Verpoor- te. De kleine voorstopper ls ontzet tend moeilijk te passeren en verstaat de kunst om zijn directe tegenstan ders uit te schakelen uitstekend. Meestal sober maar uiterst effectief. Van wa t duw- en trekwerk schrikt hij daarbij niet terug al zal hij nooit naar zij tegenstander schoppen met de bedoeling hem eruit te trappen. „Het is natuurlijk zo dat je als voor stopper meestal het vuile werk moet opknappen. Daar komt we eens een overtreding aan te pas. Ik ben het type voetballer die voor niemand achteruit ga. Ik moet het veelal van mijn inzet hebben", al dus Wim de Koeyer. Maar twee tienen Toch kunnen zondag de duels tussen Wim de Koeyer en Feyenoordspits Nico Jansen wel eens de interessant ste uit de wedstrijd worden. Hetzit er dik in dat deze twee elkaar vele ma len zullen tegen komen en Nico Jansen staat bekend als een spits die zaker niet achteruit gaat voor zijn tegenstander. Maar van enige schrik is bij Wim de Koeyer nog geen spra ke: „Net als ieder andere voetballer heeft ook hij maar twee benen en daar zal hij het toch mee moeten doen. Voor het overige zien we het wel. Bang van hem ben ik in ieder geval niet". Vanwege zijn verlate bouwvak vakantie aan de kust merkt Wim de Koeyer momenteel weinig van de sfeer die er in Axel rond dit duel hangt. Alleen op de trainingen, die hij ondanks zijn vakantie wel de gelijk bezoekt, en de vriendschappe lijke wedstrijden merkt hij er iets van. Wim de Koeyer: „Als ik nu in Axel gewoon aan het werk was, zou het allemaal anders zijn. Ik heb ge hoord dat iedereen over deze wed strijd praat, het is het gesprek van de dag. Maar hier op camping 'Wild- hof' merk ik daar niets van. Nie mand weet dat ik zondag tegen Feyenoord moet spelen. Het is net alsof ik hier in een soort trainings kamp zit. Zaterdag zal dat wel over zijn als ik weer thuis ben. Dan zul len de zenuwen ongetwijfeld boven komen". week en dat verpest ik niet door laat naar bed te gaan of teveel te drinken. Voetballen is voor mij gewoon alles. Ik weet niet wat ik straks zonder het voetballen zal moeten gaan doen". Gevolgen Ongenietbaar Wim de Koeyer is op de zondagen dat hij moet voetballen volgens zijn vrouw ongenietbaar. „Dan kunjehet beste maar niets tegen hem zeggen. In het begin hadden we daar wel eens ruzie over. maar nu weet ik niet beter en de kinderen trouwens ook niet Op zondagmorgen zeggen we vrijwel mets tegen elkaar. Als je iets tegen hem zegt zit het toch fout". Wim de Koeyer. „Ook op zaterdag hoefterbij ons memand op visite te komen. Om tien uur of half elf duik ik in mijn bed. visite of niet. Ik zal op zaterdag ook nooit een glaasje bier drinken, dat spaar ik dan weer op tot zondag. Na de wedstrijd pak ik meestal een ste vig pintje. Ik train een paar keer per Voor één ding is Wim de Koeyer een beetje bang. Na het schitterende afgelopen seizoen dat bekroond werd met een kampioenschap van de derde klasse en een plaats in de finale van de districtsbeker is de wedstrijd tegen Feyenoord voor Axel een nieuw hoogtepunt. Vele spelers van Axel, onder wie nok Wim de Koeyer. zijn al zeer vroeg begonnen met wat extra looptrain ingen. „Iedereen heeft het over deze wed strijd gehad. Ik ben bang dat er spe lers zijn die zich met voor ogen hou den dat achter deze wedstrijd ook nog een competitie moet beginnen. Deze wedstrijd tegen Feyenoord is natuurlijk leuk, maar we moeten ons wel realiseren dat de competitie veel belangrijker is". Want er is een ding dat Wim de Koeyer zich zelf nooit zal kunnen vergeven en dat isdat hij met Axel opnieuw zou degraderen uit de tweede klasse: „Wanneer de tijd komt dat ik niet goed genoeg meer ben om in het eerste van Axel te spe len dan moet dat wel in de tweede klasse zijn. Ik zou het bijzonder slecht kunnen verwerken als ik er naast zou komen te staan als Axe weer zou degraderen. Dat zou dan betekenen dat ik er niet in geslaagd ben om Axel in de tweede klasse te laten spelen". Prognose Wim de Koeyer durft geen echte prognostiek over de uitslag van zon dag te maken. Maar wanneer wij op peren dat beneden de tien geen slecht resultaat is voor Axel veert hij recht. „Nee", zegt hij resoluut, „dat wordt het nooit. Maar wat we als Axel moeten doen ls zondag probe ren ons zo goed mogelijk te verkopen. We moeten helpen de wedstrijd te maken zodat iedereen tevreden naar huis gaat Als we daarin slagen ben ik dik tevreden en wie weet, mis schien krijg ik nog wel een weekje langer vakantie van mijn baasomdat ik zo goed mijn best heb gedaan". _12 LIVERPOOL - Het seizoen 1976-1977 zou wel eens het laat ste kunnen zijn waarin de En gelse kampioen FC Liverpool gebruik kan maken van de on schatbare diensten van Kevin Keegan, de aanvallende mid- denvelder van de Liverpuj. lians, voetballer van het j aan Engeland en de dynamisch motor van zowel het national; elftal van Don Revie als het FC Liverpool van Bob Paisley. Heel concreet wil de 26-jarige Keeg an, wiens contract aan het eind van dit seizoen afloopt, niet zijn, maar de ondertoon van het ge sprek verraadt toch duidelijk dat hij beslist niet zo onwelge vallig staat tegenover de hele reeks buitenlandse aanbiedin gen dan hij in eerste instantie wil doen voorkomen. Vorig jaar was er al belangstelling van Ajax, FC Valencia en FC Barcelona, aan het eind van het vorige seizoen j< daar nog een vorstelijke aanbieding van Real Madrid bovenop gekomen, Kevin Keegan: „Ik voel me uiteraart bijzonder vereerd met al die aanbie dingen, hoewel de meeste wel vi; bi j mi j terecht zijn gekomen. Voorlopir echter sta ik tot aan het eina van au komende seizoen bij Liverpool onder contract. Dit jaar gaan we meespelen in de Europa Cup I. Een nieuwe ervaring voor me, die ik beslist niet graag zon willen missen. Bovendien staat het na tionale elftal voor de taak zich te plaat sen voor het WK-eindtoemooi in Ar gentinië. Ook ik wil er dolgraag aaii meewerken dat Don Revie over twee jaar met zijn elftal in Zuid-Amerika staat. De eerste stap hebben we met de 4-1 overwinning op Finland in die rich ting al gezet". Toch. ondanks al die geuite chauvinisti sche gevoelens voor club en vaderland, heeft Kevin Keegan een aantal bezwa ren tegen het Engelse voetbal. Alle reerst zijn daar de gemiddeld 70 tot 80 wedstrijden per jaar die een topvoetbal- Ier als Kevin Keegan moet spelen, een aantal dat voor hem een paar maanden geleden een dermate grote belasting bleek, dat hij overspannen in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Daarnaast vindt Keegan - vijfjaar gele den door Bill Shakley voor het schijntje van 35.000 pond gekocht van Scun thorpe United - dat de belasting elk jaar een te grote aanslag pleegt op zijn in komsten als profvoetballer. Keegan moet elk jaar driekwart van zijn ver diensten - geschat op een bedrag tussen de drie en vier ton - inleveren bij de fi scus. Geen wonder dus, dat ook een man als Kevin Keegan in navolging van zo vele buitenlandse sterren een over stapje naar bijvoorbeeld een Spaanse club, waar de belastingdienst veel soe peler normen hanteert, best eens wil wagen. Bovendien is het algemeen bekend dat Kevin Keegan. die een grote bewonder ing had voor de vaderfiguur Bill Shan- kley, moeite heeft met de ideëen van Shakleys opvolger Bob Paisley. Welis waar voert Paisley de lijn-Shaklej door, maar net die kleine nuance verschillen die Paisley van Shankley onderscheiden, schijnen Kevin Keegan te irriteren. Tot een openlijke botsin! tussen Keegan en Paisley is het nog al tijd niet gekomen, daarvoorzijn beiden te verstandig, maar het feit dat Keegan toch al verscheidene malen van de training is weggestuurd, mag in dit verband toch niet onvermeld gelaten worden. Inmiddels heeft Kevin Keegan zich met zijn vrouw Jean, zijn talrijke honden en enkele paarden in een schitterend land huis in het noordwesten van Wales te ruggetrokken. Tussen alle voetbalbed rijvigheid door kan hij daar heerlijk re laxen en straks op 27-jarige leeftijd op zijn gemak aan zijn voetbaltoekomst gaan denken. De beslissing die Keegan dan zal nemen, zal voor een groot deel geéntzijn op wat FC Liverpool in de Eu ropa Cup en het nationale team in de W K-voorronden gaat presteren. Maar zelfs wanneer in al deze gevallen een re den voor optimisme zou zijn ontstaan, dan nog lijkt het bijzonder moeilijk om Keegan voor het Engelse voetbal te be houden. zeker niet wanneer straks de Italiaanse voetbalgrenzen opengaan en miljoenen lires Kevin Keegan lonkend worden toegeworpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10