KISSINGER DAG IN NEDERLAND Hendriks: „Hartluchtbrug nog enkele jaren bestaan Parlementariërs tóch welkom in Rusland IPZC/h Nederlandse journalist in Bangladesh voor rechter Uta Menardi Marga Plasse Bezuiniging oorzaak van instorten Donau-brug Ministerie wil eind aan niet betalen bekeuring De Spinola in Portugal Zeer strenge veiligheidsmaatregelen: SCHIPHOL (ANP) - Hartluchtbruggen zoals die naar Houston in de Verenigde Staten zullen naar verwachting van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid nog zeker enkele jaren blijven voortbestaan. Pas rond 1980 zullen de Nederlandse hartcentra zelf in staat zijn alle benodigde hartoperaties uit te voeren. Oc staatssecretaris zei dit dinsdag- De heer Hendriks pleitte voor de middag op Schiphol, wa voor een vierdaags bezoek aan de Ver enigde Staten. De heer Hendriks weet het huidige con flict over de hartluchtbrug tussen de hartpatiëntenvereniging en de werk groep hartchirurgie van de gezond heidsraad aan het snelle op gang bren gen van de luchtbrug, die volgens de staatssecretaris nog lang niet soepel rerloopt. Schipper gezonken Urker vissers vaartuig onschuldig AMSTERDAM (ANP) - De raad voor de scheepvaart in Amsterdam heeft schipper H. J. E. nït Urk onschuldig bevonden aan het vergaan van zijn schip de 'Deo Annuente' UK-99 op 9 juli in het Skagerak. Het schip ging verloren, de bemanning werd gered. De raad is van oordeel, dat er waar schijnlijk schade aan het schip is ont- slaan toen men, om een lijn uit de schroef te krijgen en het vistuig te be rgen, probeerde dit te bereiken met hieuwen en het op en neer halen van het vistuig. Daarbij heeft het zware vistuig langs de huid van het schip geschuurd. De mogelijkheid moet niet worden uit gesloten dat op deze manier een grote opening in de scheepshuid is ontstaan, gezien het snelle vollopen van de mo torkamer. De raad is van oordeel, dat niet is geble ken dat de schipper niet de juiste maat regelen heeft getroffen om verder ver vuld raken te voorkomen, Als lering wil de raad uit dit ongeval trekken dat het aanbeveling verdient niet alleen op nieuwbouwschepen maar ook op de reeds varende schepen een bilge-alarm te monteren, dat onafhan kelijk van een ander alarmsysteem op de brug waarschuwt als er water in de bilge van de motorkamer komt. menstelling van een wachtlijst van hartpatiënten, die m aanmerking willen en kunnen komen voor luchtbrug. Hij wil, dat de organisatie rond de twee maanden geleden gestarte luchtbrug naar de Verenigde Staten over niet al te lange tijd 'perfect' zal verlopen, zodat de tijdelijk ingestelde werkgroep hartchi rurgie buitenland opgeheven kan wor den en de 'normale procedure in wer king kan treden, waarbij de patient rechtstreeks contact heeft met zijn zie kenfonds en/of particuliere verzeke- Emotionaliteit Over de rol daarbij van de Nederlandse hartpatientenvereniging liet. de heer Hendriks zich niet uit. Hij benadrukte nog eens dat de ruzie tussen voorzitter H Fievet van de vereniging en voor zitter van de werkgroep F Meyler. voortkomt uit een zekere emotionali teit". die volgens de staatssecretaris zal verdwijnen, zordra de luchtbrug naar Houston en straks wellicht ook naar an dere plaatsen (Geneve) beter georgani seerd is. De heer Hendriks verwacht daarover nog deze week aanbevelingen van de gezondheidsraad, die in een spe ciaal rapport over de hartluchtbrug De Nederlandse staatssecretaris van volksgezondheid zal in Amerika wel spreken over de hartluchtbrug. maar in Bii het overpompen van gasolie in net ms 'Festina Lente' is dinsdagmorgen vroeg 31.000 liter van deze ol ie in de Derde Petroleumhaven in Rotterdam terecht gekomen De terdoodveroordeelde opstande lingenleider kolonel Aboe Taher. held-met-een-been van de onafhanke lijkheidsoorlog van Bangladesj tegen Pakistan, is in juli in de gevangenis van Dacca opgehangen. De grond waarop Taher ter dood ver oordeeld was, was samenzwering ter omverwerping van de regenng. 'het bredere verband van hart- en vaat ziekten Hij gaat 'naar alle waarschijn lijkheid niet naar het St. Luke's Hospi tal in Houston waar de Nederlandse luchibrugpatiénten worden geope reerd Hendriks spreekt vooral met vertegen woordigers van het Amerikaanse minis terie van volksgezondheid. Behalve hart- en vaatziekten komt in die ge sprekken ook de volksziekte kanker aan de orde Volgens staatssecretaris Hend riks zijn de Amerikanen wat betreft hart- en vaatziekten voorlopers als het gaat om onderzoek. Dal zijn ze niet op WAPENDIEFSTAL UIT KAZERNE IN 'T HARDE 't HARDE - Uit de Luitenant-Kolonel Tonnet kazerne in 'tliardezijn zestien UZI pistoolmitailleurs stolen. De diefstal gebeurde in hel afgelopen weekeinde. Dit. heeft de legervoorlichtingsdienst dinsdagmiddag meegedeeld De wa pens lagen opgeslagen in een wapenkamer m een van de gebouwen Het slot was uil de deur gebroken In de wapenkumet was geen scherpe munitie Bij de dief stal zijn wei enige 'donderslagen' mee genomen (soort ocfenhandgranaat). Ook zijn 200 oefenpatronen izgn losse flodders) ontvreemd De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in. het gebied van de behandeling aldus de heer Hendriks die wees op sterke sa- menwerkingsbanden lussen Ameri kaanse en Nederlandse geleerden op dil terrein OPEC wil eind dit jaar beginnen met hulpverlening WENEN - OPEC zal voor liet eind van dit jaar beginnen met het verstrekken v an leningen aan ontwikkelingslanden uit hel SOP miljoen dollar grote ont wikkelingsfonds van do organisatie, zo heelt Mohammed Jaganeh. voorzitter v an de commissie die hel fonds beheert gezegd. Hij deed du na 3floop van een due daagse bijeenkomst van de beheerdeis van het fonds. Om te beginnen zal 20C miljoen dollar beschikbaar worden ge steld voor landen die kampen met een tekort op hun betalingsbalans, waarbij de meest urgente gevallen voorrang zul len genieten Deze leningen kunnen eventueel later worden gebruikt vooi ontwikkelingsprojecten Jaganeh verzekerde dat de leningen geen politieke implicaties met zich mee zullen brengen en dat de enige maatsta ven die worden aangelegd van economi sche aard zijn In feite bestaan de rente vrije leningen, die een looptijd hebben van 20 tot 25 jaar. voor circa 70 procent uit schenkingen, waarbij aan de lenen slechts een gering bedrag aan admini stratiekosten wordt berekend fèalmr Contrast Amsterdammer - beschuldigd van staatsondermijnende activiteiten" Custers zou inmiddels juridische bij stand hebben van een plaatselijke ad- vokaat. die volgens het ministerie gere geld contact met de Nederlander heeft en beschikt over allé gerechtelijke stukken. 'ONDERMIJNENDE A CTIVITEITEN' DEN HAAG - De Nederlandse journalist Peter Custers. die en kele maanden geleden in Bang ladesj werd gearresteerd, zal op 23 augustus voor een ..special marshall law court" terecht staan. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de autoriteiten in Bangladesj verzocht een lid van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging tot het proces toe te laten en ook de pers in de gelegenheid testellen de rechtszaak bij te wonen. Volgens een woordvoer der van het ministerie is op beide ver zoeken nog geen antwoord binnenge komen. De woordvoerder kon weinig meer ovei de zaak-Cu.sters vertellen, omdat die volgens hem op het ogenblik „sub judi- ce" is. Ook de formele aanklacht tegen Custers i.s by het ministerie nog niet be kend: volgens persberichten wordt de Nederlandse journalist - die onder meei werkte voor hel weekblad De Groene textielsculptures wandkleden edelsmeedwerk 11 t/m 21 augustus 10.30 - 17.30 uur balans 19 middelburg telefoon 01180-26775 Mexicaanse 'grossier' verdovende middelen gearresteerd MEXICO-STAD (RTR)- De arrestatie van een Mexicaan, die ervan wordt verdacht een van de meest gezochte handelaars in verdovende middelen van de wereld te zijn. heeft de heroïn esmokkel naar de Verenigde Staten zware schade toegebracht, zo heeft de Mexicaanse politie maandag ver klaard. En volgens een politie-woordvoerder is de gevangenneming van de 59-jange Jorge Favela Escobosa 'de beste slag al ler tijden' van de politie. Favela zou de leider zijn van de Mexicaanse handel in verdovende middelen. Gevangenisstraf voor valsemunterij AMSTERDAM - De rechtbank in Am sterdam heeft dinsdag zes verdachten van valsemunterij veroordeeld tot ge vangenisstraffen. variërend van vijf tien maanden met aftrek tot twee maanden voorwaardelijk met een boete van 250 gulden. Dc 30-jange koopman Rinus de J. uit Amstelveen, volgens de officier naast de inmiddels door de rechtbank in Alk maar tot 2.5 jaar veroordeelde 47-jarige boekhouder Koos B. een van de hoofd daders bfj het maken en ir. omloop brengen van valse duizendjes, kreeg vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was 2.5 jaar met af trek geëist Zijn compagnon in de markthandel, de 29-jarige Gerard L. uit Amsterdam, werd veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf Tegen hem was twee jaar geëist. De J en R. zouden de maker van de valse bankbiljetten, waarvan er waarschijnlijk niet één in omloop kwam. van de nodige financiën hebben voor zien om zijn bedrijf uit te oefenen en zouden ook betrokken zijn geweest bij de pogingen om de valse duizendjes in omloop te brengen CESENATICO, ITALIË - Onder vele honderden parasols gaan duizenden vakantiegangers en het strand van Cesenatico schuil. De badplaats aan de Adriatische kust is, buiten de belangstel ling van de Italianen, die in augustus hun vakantie vieren, vooral geliefd bij Skandinaviërs en Westduitsers. In de Amsterdamse haven arriveerde dinsdagmorgen een van de oudste nog varende zeilsche pen, de driemastschoener Ariadne. Het schip ligt nu afgemeerd aan de De Ruyterkade. Twaalf groeperingen DELEGATIE ONDER LEIDING KAMERVOORZITTER VONDELING in verkiezing van Eindhovense agglomeratieraad EINDHOVEN (ANP)-Twaalf partijen en groeperingen hebben zich laten re gistreren voor de eerste algemene verkiezing van de Eindhovense agg lomeratieraad. Die verkiezing zal op woensdag 3 november plaats vinden. De PvdA. PPR en PSP zullen elk met een afzonderlijke lijst komen en niet zoals nu het geval is in de Eindhovense gemeenteraad met een gezamenlijke progressieve lijst. Aan de verkiezing nemen voorts deel het CDA. de WD, de CPN. het GPV de Boerenpartij en vier regionale groeperingen. WENEN (RTR) - Bezuinigingsmaatre gelen van 40 jaar terug hebben geleid tot de instorting van W'enens belang rijkste brug over de Donau deze maand, zo heeft een Oostenrijkse ploeg des kundigen dinsdag meegedeeld. Een woordvoerder van de deskundigen weinig hoop dat, de Nederlandse wens zei dat de fundamenten van de brug wa- kon worden ingewilligd, gezien de tele- ren omhuld met poreus, ongewapend urstellende ervaringen die hij had met DEN HAAG - De Russische au toriteiten zijn toch gezwicht voor de Nederlandse aandrang om het reisprogramma van de parlementaire delegatie aan de Nederlandse wensen aan te pas sen. De Nederlandse delegatie, onder leiding van kamervoor zitter Vondeling, zal nu ln plaats van Riga en Moldavië, een be zoek kunnen brengen aan het Centraal-Aziatische Oezbekis tan en Wolgagrad. Van Nederlandse zijde was bezwaar gemaakt tegen het door de Russen op gestelde programma, omdat het geen mogelijkheden leek te bieden voorcon tacten buiten de gebruikelijke kanalen. De reis Moskou-Leningrad-Riga- Moldavië is een soort standaard-reis. die de vorige Nederlandse delegatie ell jaar geleden ook al heeft gemaakt. In plaats daarvan wilden de Nederlandse kamerleden liever enkele niet- Europese gebieden bezoeken, waar over men nog weinig informatie heeft. Kamervoorzitter Vondeling had echtei Moskou, jhr mr. J. L R- Huydecoper van Nigtevecht. van de voorzitter van de Russische Opperste Sowjet, Sjitikof. echter dat op hel laatste moment eer. reis was verlegd naar Tazjkent. Samar- kant en Wolgagrad ihet vroegere Sta lingrad). Daarnaast gaf Sjitikof de ambassadeur de verzekering dat de delegatie in alle openheid de gesprekken zou kunnen voeren die men wenst, De delegatie, die donderdagmiddag van Schiphol ver trekt, bestaat naast cir. Vondeling uit K VP-le id er An drl essen PvdA-vice- voorzitter Van der Doei. ARP-vooratter De Boer. A Ploeg iWDi. Sj. Imkamp 'D'66> en de Eerste-Kamerleden De Vries iCHüi en Ymkers (CPN) beton, bouw var den was. ters ware a er op het tijdstip van de i?brug weinig geld voorhan- ?n dat ze na veertig vrieswin- i verkruimeld zijn verzoek om een prive-rels van En kele weken langs de Russische land bouw te maken. Dinsdagmorgen ver nam de Nederlandse ambassadeur in VIA WETSWIJZIGING DEN HAAG - Het ministerie van ver keer en waterstaat werkt hard aan een wetswijziging die moet voorkomen dat steeds meer mensen hun bekeuring niet betalen. Dil is het gevolg van de nieuwe Wegenverkeerswet van 1974. waarin de eigenaar van een auto niet zonder meer aansprakelijk is als iemand anders met zijn auto een overtreding begaat. In de oude Wegenverkeerswet was de eigenaar van een motorrijtuig altijd aansprakelijk, als niet bekend was wie de auto bestuurde op het moment dat de overtreding werd gepleegd. Hij ging slechts vrijuit als hij kon bewijzen dat het motorrijtuig uitdrukkelijk tegen zijn wil was gebruikt. In de nieuwe wet staat slechts dat de eigenaar van een motorrijtuig op eerste vordering van de politie de identiteit bekend moet maken van degene die het voertuig bestuurde. De nieuwe wet kent dus geen risico-aansprakelijkheid meer, doch slechts een plicht om mee te wer ken aan het onderzoek Als een autobezitter nu een acceptgiro kaart thuis krijgt voor een met zijn auto LISSABON (AF/RTR) - Generaal An tonio de Spinola. de oud-president van Portugal, is dinsdag naar zijn land te ruggevlogen uit Brazilië waar hij als banneling heeft gewoond. De Spinola werd door de militaire poli tie opgewacht en gebracht naar de mili taire gevangenis buiten Lissabon waai hij door een militaire rechter werd ver hoord De generaal die de eerste stoot had ge geven tot de militaire omwenteling die een einde maakte aan het rechtse fascis tische bewind is thans 66 jaar oud. Hij heeft gezegd zijn laatste jaren in zijn va derland te willen slijten en er niet meer aan politiek te doen. De echtgenote van de generaal was twee maanden geleden al naar Portugal te ruggekeerd Tegen de oud-president is Indertijd een aanhoudingsbevel uitgevaardigd om dat hij de leider van een mislukte coup gepleegde overtreding, en hij weigert zou 6eweesl deze te betalen, dan hoeft hij niet zonder De nieuwe president van Portugal, ge- meer voor de overtreding op te draaien, neraal Antonio Ramalho Eanes. heeft Eerst moet de politie hem immers om onlangs verklaard dat de ex-generaal bij medewerking vragen om de identiteit terugkeer naar Portugal verantwoor- van de bestuurder vast te stellen. Ge- ding zou moeten afleggen, zien de geringe mankracht bij de politie. De terugkeer van De Spinola heeft in betekent dit in vele gevallen dat de politieke kringen in Portugal een storm met-betaler van een acceptgirokaart „er van controversen verwekt. De commu- nooit meer iets van hoort". nisten en uiterst linkse groeperingen Het ministerie van verkeer en water- gaven uiting aan hun 'weerzin' en eisten staat werd op de onvolkomenheid in de dat de Spinola wordt berecht voor zijn wet attent gemaakt door de Leeuwar- aandeel in de mislukte rechtse staats- dense officier van justitie, mr. H. Nie- greep van maart 1975. meijer, via een artikel in het maandblad Een militaire woordvoerder in Lissabon ptol e[™°r' van de oud-president artikel 40 van de oude Wceenverkeers- door mUltalre „„„j,,,, wet weer in ere te herstellen Daarnaast beitel,, dat blnne„ 48 uur een be vindt Memeijer dat de justitie het veel sju]l wordt genomen over de .Taag of hij aantrekkelijker moet maken om een al worden aangeklaagd dan wel vrijEie bc-keunng af le kopen. lalen Volgens de Leeuwardense officier stijgt het aantal mensen dat zijn bekeuring niet betaalt, „onrustbarend", mede om- JPft n Sl3l\lSilr-fP dat meer en meerbekend wordt dat bij GrLAOL/iiyjL/li: nietrbetalen de kans groot is dat de be keuring in feite van de baan is. lhjun ti/vrt.Li - ue nmeriKaanse minister van buitenlandse za ken. Henry Kissinger, brengt vandaag woensdag een werkbe zoek van een dag aan Neder land, terugkerend van bezoeken aan Pakistan. Iran en Afghanis tan naar Washington. Hij zal met minister Van der Stoel van gedachten wisselen, in de eerste plaats over de betrekkingen tussen de Europese gemeen schap en de Verenigde Staten - mr. Van der Stoel is tot het einde van het jaar voorzitter van de EEG-ministerraad - en voorts over de oost-west ver houdingen. de noord-zuid dia loog. de toestand in zuidelijk Af rika en in het midden oosten. Minister Kissinger komt om elf uur op Schiphol aan, zal daar een korte ver klaring afleggen en reist vervolgens naar Den Haag, waar hij minister Van der Stoel gedurende drie kwartier a een uur onder vier ogen zal spreken. Aansluitend op de lunch, waaraan ook minister Pronk en staatssecretaris Kooijmans zullen aanzitten, volgen nieuwe besprekingen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag legde er dinsdag de nadruk op. dat het niet gaat om 'onderhandelingen', maar om een diepgaande gedachtenwisseling over een breed scala van onderwerpen, en dat het niet de bedoeling is om tot bepaalde besluiten te komen Het is een werkbezoek, zodat minister Kissinger niet door premier Den Uyl zal worden ontvangen Kissinger is de eerste Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken die sinds lange tijd Nederland bezoekt. Wel heb ben Amerikaanse vice-presidenlen Ne derland aangedaan tijdens rondreizen door Europa - Johnson in 1963 en Humphrey in 1967 - en Nederlandse be windslieden zijn talrijke malen naar Washington gegaan - minister Luns in 1967. premier De Jong en Luns in 1969. premier Biesheuvel Ln 1972. premier Den Uyl en minister Van der Stoel in Voor het bezoek van Kissinger aan Ne derland zijn zeer strenge veiligheids maatregelen getroffen. Vanaf zijn aan komst op Schiphol, staat hij - zoals uit eraard voor hem gebruikelijk - ond strenge bewaking, niet alleen van Ne derlandse veiligheidsmensen, maar ook van een niet gering aantal Amerikaanse functionarissen. Hij zal na zijn aakomstop Sc hiphol naar Den Haag gaan per gepantserde limou sine die alleen voor dit korte bezoek van nog geen dag naar Nederland is overge vlogen Op de weg Schiphol - Den Haag nemen betrokken politiemensen en andere vei' ligheidsagenten extra waakzaamheid in acht In Den Haag heeft de politie die gezien de regelmaat van hoog buiten lands bezoek in het regeringscentrum ervaring heeft met dit soort zaken de 'gebruikelijke' maatregelen genomen. Deze betekenen in de praktijk extra surveillance, ook van rechercheurs in burger, en nauwkeurige maar onopval lende bewaking van de oj ge ving van de Amerikaanse ambassade, het ministe rie van buitenlandse zaken en het Bin nenhof Minister Kissingers bezoek is voorafge gaan door een uitgebreid onderzoek door Amerikaanse veiligheidsmensen. In het vliegtuig van Kissinger zit een gezelschap van zo'n zestig man, be staande uit pers en een contingent Amerikaanse 'gorilla's', die de minister bewaken. De limousine van Kissinger is een ge heel omgebouwde grote Amerikaan, gepantserd, met kogelvrij glas en voor zien van talrijke andere snufjes. TOERISTENREIS DEN HAAG (ANP) - De Nederlan der. die wel eens supersonisch wil vliegen, dat wil zeggen met een snelheid van ongeveer 2409 km per uur, en daarvoor niet een bedrag van bijna 4600 voor een retourtje Parijs-Washington per Concorde op de toonbank wil leggen, kan bij de Zwitserse maar ook Nederlandse reisorganisatie. Hotelplan terecht, die dit dinsdag heeft meegedeeld. Zaterdag komt ln een aantal Euro pese kranten een advertentie van deze reisorganisator te staan, waarin een reisje van een week naar Ma rokko wordt aangeboden met het supersonische verkeersvliegtuig Concorde voor de helft van ge noemde 4600. Deze reis die van 7 tot 14 september wordt gehouden, oegint in Parijs. Om de belangstellenden te laten ge nieten van de supersonische snelheid zal het vliegtuig, dat plaats biedt aan honderd passagiers, regelrecht, van Parijs naar het westen vliegen om bij Nantes zo snel mogeiijk de Atlanti sche oceaan te bereiken. Dan zal de Concorde op een hoogte van 19 kilo meter op vol vermogen gaan vliegen en kan men ervaren wat dat bete kent, WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1S/6 NEDERLANDSE HARTCENTRA PAS ROND 1980 IN STAA T OM ALLE OPERA TIES UIT TE VOEREN innen-buiten land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9