Werken voor compartimentering beginnen met aanleg bouwput Éis zes weken voor rijden onder invloed en weigeren bloedproef Gs zoeken naar een oplossing voor de stortplaats Terneuzen TWEE WEKEN GEVANGENIS VOOR AFBIJTEN STUK OOR Schipper geplooid tankscheepje zet zijn vaartuig aan de grond Politierechter Middelburg WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 POLITIERECHTER MIDDELBURG VERDACHTE WILDE 'DOELEN- MET DE POLITIE MIDDELBURG - Voor ri jden onder invloed met een personenauto, weige ren van de bloedproef en daarboven nog eens rijden terwijl nog een rij ontzegging liep is donderdagmorgen tijdens de zitting van de politierechter te Middelburg zes weken gevangenis straf en achttien maanden niet rijden, alles geheel onvoorwaardelijk, geëist tegen de Goesenaar G. K. De politie rechter zal dinsdag 17 augustus schrif telijk vonnis wijzen. Bij de behandeling van zijn zaak voerde K- aan dat hij maar wat met de politie had willen 'dollen' toen hij in eerste in stantie de bloedproef weigerde Een half uur later zou hij echter vanuitzijn cel op het Goese bureau te kennen hebben ge geven wel bereid te zijn om de mouwen op te stropen. Politierechter mr. P van Empel legde uit. dat de weigenng daarmee niet Is 'goed te maken'; men zou het. dit prin cipe volgend, ook wel een dag kunnen uitstellen. K. verklaarde dat hij dit had gedaan omdat de politie ook met hem aan 'het dollen' zou zijn geweest „Dus de politie mag wel met mij dollen, maar ik niet met de politie?" informeerde hij K. had de avond van de 24s»e januari zijn auto in een Goese buitenwijk siiigc - zet en was uitgestapt om een plasje tegen een gevel te doen Dit terwijl hij. volgens zijn verklaring zou hebben ge weten dater een politie-auto achter hem reed. Toch zou K„ volgens zijn verkla ring, maar een paar biertjes hebben ge dronken toen hij zijn sanitaire stop vol voerde. De man werd op heterdaad be trapt en de politiepatrouille, die hem Beroep VMZ tegen lozingsvergunning van Zuidchemie VLISSINGEN - De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft bij de Kroon bereoep aangetekend tegen de lozingsvergunning, die Zuidchemie te Sas van Gent kreegt voor het lozen van2100 ton fluoriden en 800 ton fosfa ten op het Kanaal Terneuzen-Gent. VMZ schrijft, dat het verontrusting wekt, dat het bedrijf thans nog zal gaan onderzoeken hoe de kwaliteit van het afvalwater kan worden verbe terd. „Een dergelijke studie dient een voort durende verplichting te zijn, welke via de voorwaarden in de lozingsvergun ning had kunnen worden voorgeschre ven". zo schrijft VMZ. Volgens VMZ is het duidelijk, dat de waterverontrein iging dient te worden aangepakt en dat derhalve sanering bmnen het bedrijf daartoe de enig aangewezen weg is. „In afwachting van deze studie kan dan tij delijk tot uiterlijk 1 juli 1978 een ver plichte aansluiting op de Afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand worden gebracht", aldus VMZ in haar beroepsschrift aan de Kroon. VMZ noemt het opvallend, dat thans nog moet worden onderzocht of lozing via de afwaterleiding technisch moge lijk is. Voorts maakt VMZ bezwaar tegen het feit, dat geen grens wordt gesteld aan de maximum-temperatuur van het te lozen bedrijfsafvalwater en dat geen grens wordt gesteld aan het verschil in tempe ratuur tussen ht ingenomen en te lozen bedrijfsafvalwater. Telers conserven- peulvruchten door droogte in de problemen GOES - De werkgroep conserven- peulvruchten van de contracttelersve- reniging 'Brabant-Zeeland' vindt dat de problemen, waarvoor de telers van conservenpeulvruchten zich door de droogte geplaatst zien, te weinig be kend zijn. Men wijst erop dat met name in Oost-Brabant maar ook elders in het werkgebied van de vereniging een gewas als princesscnbonen zeer lage kilogramopbrengsten per hectare te zien heeft gegeven, terwijl de situa tie bij de conservenerwten en de tuin bonen niet veel rooskleuriger is. Een normaal gewas princessenbonen heeft een opbrengst van tien tot twaalf ton per hectare. Veel percelen - voor namelijk dan in Oost-Brabant-hebben ditjaar een opbrengst van driekwart tot twee ton per hectare. Een gunstig per ceel levert ditjaar vijf tot zeveneneen- halve ton per hectare op; belangrijk be neden het normale niveau dus. De werkgroep conservenpeulvruchten heeft de indruk dat de algemene opinie van mening is dat de droogte in de ak kerbouw meevalt. Men vindt dat er te gemakkelijk voorbij wordt gegaan aan de teleurstellende resultaten bij de con- servenpeulvuchten met een totale op pervlakte van ongeveer twaalfduizend hectare. Problemen, waarvoor niet al leen de telers zich geplaatst zien. maar ook de handelaren en de fabrikanten. De werkgroep conservenpeulvruchten is erover verheugd dat de handel en de fabrikanten de kwaliteitsnormen in verband met de droogte-problemen hebben verruimd. In de besprekingen tussen telers, handel en industrie voor het seizoen 1977 zal onder meer de vraag aan de orde worden gesteld of alleen de teler de risico's moet dragen als er contracten afgesloten zijn. De Conlracttelersvereniging, de handel en de industrie zullen op korte termijn gezamenlijk het Landbouwschap met de neus op deze feiten drukken. Verder zou men graag zien dat de minister van Landbouw en Visserij zich persoonlijk op de hoogte komt stellen van de situa tie in Oost-Brabant, het gebied, dat wat de teelt van conservenpeulvruchten be treft het ergst door de droogte getroffen voor het plasje bekeurde, zou hem toen zijn gevolgd op zijn verdere weg naar een snackbar Later zou men K. op nieuw hebben aangehouden, nu voor het rijden onder invloed. „Ze hebben maar wat met me gedold vond hij Op 26 februari zagen twee Goese agenten hem weer met een auto rijden, terwijl de periode van de rij-ontzegging nog steeds liep Dit laatste ontkende K zijn auto moest even gestolen zijn geweest Daar stonden de verklaringen van de agenten tegenover, die K. hadden herkend Onbesuisd rijden In de zaak van U. dc B. uit Sluis, die op 14 juni in zijn woonplaats met een bloedalcoholpromillage van 2.48 was gaan rijden, wees officier van justitie mr. \V. J. Kolkert op de grote gevaren die aan de combinatie rijden en alco hol verbonden zijn. De B. leverde hier van een schoolvoorbeeld door zo onbe suisd door de stad te rijden - hij kwam nog een ogenblik op een vluchtheuvel terecht— dat de winkelende mensen in de voortstuivende auto een reëel ge vaar zagen. Vier weken gevangenisstraf eiste de of ficier. (waarvan twee weken voorwaar delijk) en vfjftlen maanden niet rijden. De politierechter, die conform vonniste, hield De B. voor: „Als die vier weken geheel onvoorwaardelijk zouden zijn gevraagd, had ik ze u ook gegeven In andere alcoholzaken liep het voor de Vlissmger D. K. uit op twee weken ge vangenisstraf waarvan één week voor waardelijk en twaalf maanden niet rij den. waarvan zes maanden voonvaarde- lijkmettweejaarproeflijd.BijK wasop 12 april een bloedalcoholpromillage van 2.08 gemeten, toen hij op een stilstaande auto was gereden Zijn plaatsgenoot K van der H die op 10 april in Middelburg werd aangehouden 1.59 promille) zal negen maanden niet mogen rijden en moet één week naar de gevangenis Een tweede week werd voorwaardelijk opge legd met twee jaar proeftijd Voor de Middelburger J B die met 1,37 promille beneden de 1,5 grens was gebleven idaarboven ontkomt men als regel niet aan een gevangenisstraf) kon de gevan genisstraf nog juist voorwaardelijk worden opgelegd, twee weken met twee jaar proeftijd Daarboven zal B. een boete van 750 moeten betalen en mag hij zes maanden niet rijden. Het vonnis was conform de eis B. wasop 17 april in zijn woonplaats aangehouden nadat hij was doorgereden bij een botsinkje met een geparkeerde auto Meteen nog gun stiger promillage van 1,30 kwam L van der V. uit Biuinisse er af met één week voorwaardelijke gevangenisstraf en een eveneens voorwaardelijke rij ontzegging van drie maanden (proeftijd twee jaar) gekoppeld aan een boete van 1000. Geweigerd Door bloedproefweigering stond de zaak van J. S. uit Middelburg er veel ongunstiger voor. Conform de eis werd hij veroordeeld tot twee weken gevan genis en negen maanden niet rijden, al les geheel onvoorwaardelijk. S was op 4 april In zijn woonplaats aangehouden De pechprijs' in de stoet van alcoholza ken van glstemiorgenwasvoor P B uit 's-G ra venpolder, bij wie de politie op 5 april in Kloetinge een dranklucht rook. toen hij een op een spoorwegovergang gestrande en in paniek geraakte auto mobilist te hulp was geschoten De bloedproefuitslag was 1.62 Officier en politierechter wilden rekening houden met bijzondere persoonlijke omstan digheden en beperkten zich in eis en vonnis tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken en een voor waardelijke rij-ontzegging van negen maanden Daarnaast werd een boete van 1000 geëist, die de politierechter in zijn vonnis terugbracht tot 500 Toch gereden Voor toch ie gaan rijden, terwijl het rijbewijs tijdelijk was ingetrokken, zal A. F. uit Hontenissc twee weken in de gevangenis moeten doorbrengen. P. liep op 8 maart in Tcrneuzen tegen dc lamp. toen hij het verhoogde midden gedeelte van het verkeersplein Drie wegen opreed. Voor het ongeluk werd een boete van 150 opgelegd. Aan hetzelfde - toch rijden ondanks een rij-ontzegging - maakte C. P. uit Yer- seke zich schuldig Bovendien is P in het geheel niet in het bezit van een rij bewijs en reed hij onverzekerd. Voor de twee laatste feiten werden boeten van 100 en 150 opgelegd, voor het toch rijden moet P twee weken naar de ge vangenis. Hexachloorbenzeen in oostelijke Westerschelde VLISSINGEN - l it een onderzoek is gebleken, dat steden als Tcrneuzen en Vlissingen van invloed lijken te zijn op de hoeveelheden gechloreerde kool waterstoffen in mosselen in de Wes terschelde en dat deze invloed niet be perkt blijft lot heza< hloorbenzecn, maarook geldt voorandere pesticiden, zoals arganoehloorpcsticiden Mevrouw M. Kerkhoff en de heer J dc Boer verrichtten in de Westerschelde voor het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek een onderzoek naar de aanwe zigheid van hexachloorbenzeen in mos selen. Hexachloorbenzeen is een ver binding. die m de meeste levende we zens en in tal van produkten wordt aan getroffen en die in een aantal omstan digheden giftig is. In het oostelijk deel van de Westerschelde werd de meeste hexachloorbenzeen aangetroffen Ter hoogte van Hoofdplaat was het gehalte hexachloorbenzeen een kwart van het bij Ossenisse geconstateerde gehalte Mosselen van westelijke Waddenzee be vatten nog minder hexachloorbenzeen dan de mosselen bij Hoofdplaat. Ook van andere gechloreerde koolwaterstof fen vindt naar zee toe een afname - met 30 tot 50 procent - plaats. De mosselen bij Hoofdplaat vormen hierop een uit zondering en de onderzoekers achten het mogelijk, dat hier sprake is van ver ontreiniging vanuit de Sloehaven. SNELLE SLUITING NIET WAARSCHIJNLIJK Examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagden voor net kandidaatsexamen geneeskunde J P de Jonge te Honte- nisse en C I. Risseeuw te G roede OVERLEG OVER ARSENICUM GAAT NOG STEEDS DOOR TERNEUZEN-MIDDELBURG - Ge deputeerde staten zoeken koortsach tig naar een oplossing voor de proble men rond de Terneuzensc stortplaats, maar veel optimisme is er niet. „We gaan dc komende dagen de hele zaak nog eens op een rijtje zetten en dan hopen gs. binnen een of anderhalve w eek hun conclusies te trekken. Of dat lukt is echter een tweede", zei dins dagmiddag een woordvoerder van de provincie. Inzet van de affaire is. zoals bekend, de 5100 m3 meer of minder met arsenicum besmet afval van de Sluiskilse NSM. die op de gemeente lijke stortplaats van Terneuzen in de Bontepolder ligt. Nadat een speciale werkgroep niet tot een eensluidend advies kwam. besloten b en w in mei dat het bedrijf circa 2100 m3 moest terugnemen en dat het res tant permanent onder controle zou blij- Er gebeurde niets tot milieu-inspecteur dr. A Adnaanse midden juni liet weten rtar hii rie hel' 'rilde laten sluiten omdat Terneuzen de door gs. verleende hin derwetvergunning zou overtreden. De afwikkeling van de zaak ligt nu in handen van dit college, dat er weinig voor lijkt te voelen om de stortplaats dicht te laten gooien. Een woordvoerder van de provincie: „Je kunt de boel wel sluiten, maar daarmee is dat afval niet weg Een oplossing bereik je zo niet." Gs. hebben de afgelopen weken over legd met een aantal betrokkenen. Maandag gebeurde dat bijvoorbeeld met een vertegenwoordiger van de rmlieu-mspecUe. Daar toonde men zich dinsdag al even weinig optimistisch over de afloop als op het provinciehuis. Inspecteur drs G J. Beijen: „Ik heb alle vertrouwen in een goede oplossing, maar of die er in dit geval komt weet ik niet. Als inspectie hebben we steeds ge streden voor het milieu en de bescher ming daarvan. Met wat er nu gebeurt is dat milieu in ieder geval niet gebaat, het is aardig onder de tram geraakt." Het acuut sluiten van de stortplaats be schouwt ook hij momenteel met als ur gent: ..De afgelopen maanden is men normaal doorgegaan, die belt raakt op een keer wel vol en dan zal er toch iets moeten gebeuren Incident in Goese bar MIDDELBURG - Vooret afbijten van een stuk oor bij een Goese jongeman is donderdagmorgen de Vlissinger N. de L. door de politierechter te Middel burg veroordeeld tot twee weken on voorwaardelijke gevangenisstraf. De officier van justiotie. die dit een niet vaak voorkomende, stevige mishande ling noemde, waardoor het slachtoffer duidelijk en blijvend is verminkt, had drie weken gevangenisstraf geëist. Het gebeurde op 6 april in een door De L. in Goes geëxploiteerde bar Hij kreeg hettoenaandestokmetzijncliéntF. V.. die - volgens de verklaringen van De L. - hem met een glas m de hand zou hebben bedreigd en al eerder tijdens een vechtr partij een kopstoot habben verkocht. .De jongen staat zeer agressief bekend' voerde De L. gistermorgen aan. maar of ficier van justitie mr W. J Kolkert at tendeerde er op. dat de Vlissinger zijn voornemen had aangekondigd. .U had 'm wel beloofd', Zo richtte de officierzich tot De L.. ,u zei zal ik eens een stuk van je oor afbijten'. Voor een uit Goes stammende mishan deling moest J. D. uit deze plaats zich verantwoorden, die da ar W. van de B. tegen de grond gooide, waardoor deze aan knie en pols gewond raakte ,W. heeft me beetgepakt en ik heb me losge rukt' zo was de lezing van D maar poli tierechter mr P van Empel legde de Goesenaar. om herhaling te voorkomen een week voorwaardelijke gevangenis strafmet een proeftijd van tweejaartop enn een boete van 75 De officier had d ezelfde voorwa a rdelij ke s traf gev raagd en een boete van 200 Voor joy-riding en rijden zonder rijbe wijs verschenen drie jongelui uit We- meldinge voor de politierechter, J. H. F„ J. P F en M. C F. Op 25 december wa ren zij in hun woonplaats met een auti aan de haal gegaan, een jonger broertje zou de contactsleutel hebben gevonden Conform de eis werden zij ieder veroor deeld tot één week voorwaardelijke ge vangenisstrafmet twee jaar proeftijd en een boete van 250 (voor de joy-ridtng) en een boete van 100 voor het rijden zonder rijbewijs. Bij verstek werd de zaak van A. van den B. uit Bruinisse behandeld, die - soortgelijk zaken uit deze omgeving dienden al eerder vooi de politierechter - zonder vergunning zendapparatuur voorhanden had ge had Eevenals in de eerder behandelde zaken werd de apparatuur verbeurd verklaar en werd - voorwaardelijk - een boete van 250 opgelegd Verbeurdverklaring van twee speelau tomaten volgde in de zaak van P N. uil Rozenburg, die deze dingen had laten gebruiken - er kon een kwartje wordne ingeworpen - op de veerboot Goeree. die op 7 oktober in de Zeeuwse wateren lag. onder de wal bij Wissenkerke. N. moetin totaal honderd gulden boete betalen, en een boete van evenee s honderd gulden werd voorwaardlijk opgelegd. Voor het verbreken van de door PTT- amblenarcn aangebrachte verzege lingen op een radio- en een tv-toestel (wat gebeurd indien men bijvorbecld enige tijd vrij wil zijn van de betaling van luister- en kijkgeld) werd de Ka- pelse mevrouw A. V. gisteren bij ver stek veroordeeld tot een week voor waardelijke gevangenisstraf. De toe- stclldn werden verbeurd verklaard. De 'Pisa' aan de grond tussen Walsoorden en Perkpolder. HEFTIGE GOL VEN ZEESCHEPEN OORZAAK MOEILIJKHEDEN PERKPOLDER - Dinsdagmorgen vroeg is het Belgische binnenvaart schip 'Pisa' in de Westerschelde aan de grond gezet tussen Walsoorden en Perkpolder. De schipper van het Bel gische binnenvaarttankscheepje be sloot hiertoe, omdat zijn schip begon te plooien als gevolg van de heftige golfs lagvan twee dicht acht er elkaar passe rende zeeschepen die richting Vlissin gen voeren. De 'Pisa' bleek niet bestand tegen deze golven en toen besloot de schipper ho ger wal op te zoeken. Het binnenvaarttankertje van de firma Vico uit Antwerpen liep omstreeks half vijf gistermorgen vast. zo deelde een zegsman van het sleep- en bergingsbed rijf Willem Muller BV uit Terneuzen mee. Toen bekend was geworden dat de Pisa' vastzat, voeren de sleepboot Schotland' en het bergingsvaartuig 'CobyM'van Mulleruitnaarhetscheep- je. De 'Schotland' slaagde er gistermiddag tegen kwart voor drie in om het ge strande tankertje vlot te krijgen De sleepboot 'Nieuwland' maakte vervol gens op het geplooide schip vast en sleepte het richting Antwerpen. De 'Pi sa' zal daar op een werf worden gezet. Slot van pag. 1 van water vanaf het Zoommeer, dat in de toekomst ontstaat als de comparti- menteringsdammen er eenmaal liggen, wordt uitgegaan van drie functies, die het lozingsmiddel heeft: peilbeheer en het in de hand houden van de wa terkwa liteit en de mogelijkheid van ontzilting van het Zoommeer. Voor het lozings middel worden drie varianten bestu deerd. Een. waarbij te lozen water in het Schelde-Rijnkanaal op Nederlands ge bied wordt opgepompt om het vervol gens via een dwarskanaal op de Wester schelde te brengen. Een tweede variant, waarbij te lozen water uithet Zoommeer via het Schelde-Rijnkanaal over Belgi sche gebied wordt afgevoerd Een derde mogelijkheid, die de aanleg inhoudt van een apart kanaal ten westen van en evenwijdig aan hetSchelde-Rijnkanaal. Volgens het hoofd van het bureau wa terbouwkundige werken oost van de rijkswaterstaat ir. T. G. van der Meer geven de eerste twee varianten bezwa ren omdat de kosten, voor het oppom pen van water hoog liggen en omdat het niet waarschijnlijk is dat men vol doende capaciteit kan bereiken in die zin. dat het de vraag is of België al het lozingswater kan verwerken In de plannen voor afsluiting van de Ooster- schelde met een stormvloedkering en voor de daarmee verband houdende compartimenteringsdammen is wat de financiën betreft rekening gehoiuden met de aanleg van een spuikanaal bij Bath. Voor dat doel iseen bedrag van 110 miljoen gulden opgenomen. Waterscheiding De Philipsdam krijgt een lengte van circa zes kilumetef. De sluizen in die dam worden voorzien van een systeem dat de scheiding van zout en zoet water mogelijk maakt, op de manier zoals dat ook bij de Kreekraksiuizen is ge daan. D Ekosten voor dc Philipsdam inclusief de sluizen bedrag 170 miljoen gulden. Voor de Oesterdam. die ongeveer 8 ki lometer lang is een bedrag van 330 mil joen gulden uitgetrokken. Daarvan is 175 miljoen gulden nodig voor de dam met een sluis. 45 jiljoen gulden voor de eventuele omkading van het Markie- zaat van Bergen op Zoomen 110 miljoen gulden voor het lozingsmiddel. De sluis in de Oesterdam krijgt afinetingen van 12 bij 90 meter. Volgens de laatste rap porten is dat voldoende om tien maal zoveel scheepvaartverkeer te verwer ken dan nu het geval ia maar de ge meente Bergen op Zoom wenst een gro tere sluis in verband met plannen voor industriële ontwikkelingen. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal daarover nog overleg voeren met het gemeentebestuur. De rijkswaterstaat bestudeert of de sluis in de Oesterdam van een ander zoutrzoetbestrijdingsmiddel kan wor den voorzien. Er wordt gedacht aan een liftsluis, waarbij het water op en neer wordt bewogen of aan de bouw van een zoute baksluis. Bij de afweging van de plannen speelt de financiële kan t van de zaak een belangrijke rol naast het as pectvan optimale scheiding van zouten zoet water. De vraag op welke manier de twee sluit- gaten tussen Sint Philipsland en de Grevelingendam en de twee tussen Tho- len en Noord-Beveland moeten worden gedicht, is nog niet geheel beantwoord. Het meest noordelijke sluitgat, het Krammer moet worden vooraen van een kabelbaan, waarvoor vier pylonen worden gebruikt, die nu nog in de mon ding van de Oosterschelde staan. Het zuidelijke stuk van de Philipsdam kan waarschijnlijk worden gemaakt dooi zand te spuiteri en mogelijk is dat ook het geval in een van de twee siuisgaten van de Oesterdam. Het andere zal met straatsteen gesloten kunnen worden. Afsluiting Het werk zou het eenvoudigst kunnen worden uitgevoerd als in 1985 de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde gedurende enkele maanden zou kunnen worden afgeslo ten. Of dat uit het oogpunt van milieu beheer aanvaardbaar is. wordt bestu deerd. De heer Van der Meer zegt daarover: „Dat moet worden nage gaan. De kosten worden geringer als je in stilstaand water kunt werken maar het zou aan de andere kant natuurlijk volkomen onjuist zijn een zware mi- lieuschok te riskeren terwijl je een miljardenproject uitvoert om wille van milieubehoud. We kunnen het slui- tingsw-erk hoe dan ook uitvoeren. We hebben met projecten als dit erva ring." De sluiting van de Oesterdam en van de Philipsdam moet simultaan plaatsvin den. Zou men dat niet doen. dat zou aan het eind van het werk of een zware uit schuring van het Krammer of van het Tholense Gat plaatsvinden omdat alle Oosterscheldewaler door een van die wateren zou worden geperst. Volgens de planning zal de sluiting van de beide dammen in één seizoen, in 1985 worden voltooid. Dat is in hetzelfde jaar als waarin de stormvloedkeinng in de Oos- terscheldemonding wordt voltooid. Tot aan het jaar 1985 is een strak werk schema aangehouden, dat er in grote lijnen zo uitziet. - in 1977 wordt een tweede bouwput in de Philipsdam aangelegd. Daarin moet hel pompgemaa! worden gemaakt dat nodig zijn voor de uitvoering van het zoeLzoutslot in de sluizen in de Philips dam - nog in het najaar van dit jaar wordt tegen de Grevelingendam aan - in de nabijheid van het restaurant op die dam - een werkhaven aangelegd van waaruit transport vanaf de Zeeuwse kantvande Philipsdam wordt geregeld Die haven wordt gelijktijdig met de bouwput voor de schutsluizen gemaakt. - in 1979 moet begonnen worden met de bouw van een werkeüand voor de sluis inde Oesterdam. Die sluis moet, evenals de drie sluizen in de Philipsdam in 1983 of uiterlijk in het begin van 1984 in ge bruik moeten zijn. Dat is omdat op dat moment in de sluitgaten wordt gewerkt, zodat het scheepvaartverkeer daar met meer kan passeren. - in de loop van de 80-er jaren wordt gewerkt aan de bodembescherming voor zowel de Philipsdam als de Oester dam. - in 1984 wordt in het noordelijk gele gen sluitgat van de Philipsdam een ka belbaan gemaakt en als dat noodzake lijk zou blijken vinden dezelfde werk zaamheden in één of meer van de andere sluitgaten plaats. Op deze tekenmg een schetsmatige in druk van de compartvnenterhigswer- ken in de Oosterschelde lussen Sint- Philipsland en de Grevelingendam de Philipsdam. tussen Tholen endestasart van Zuid-Beveland langs het Schelde- Rijnkanaal aan de ene kant en de Oes terdam en aan de andere zijde de om kading van het Mariekzaat vcan Be rgen op Zoom. Naast de Schelde- Rijnverbinding is een mogelijke oplos sing aangeduid voor de lozing van hel Zoommeer. Op de tekening is ook aan gegeven de bouw van de doorlaatsluis in de Brouwersdam - nu in uitvoering - en het mogelijke doorlaatmiddel in de Grevelingendan, welke spuisluis daar zou kunnen worden gesitueerd als het besluit zou vallen om het Grevetingen- meer zout te houden. Volgend jaar besluit over tracé verbreding kanaal Zuid-Beveland bergen op zoom Hoewel rijkswater staat verwacht, dat er pas in de loop van volgend jaar een beslissing wordt genomen over het preciese tracé voor de verbinding van het kanaal door Zuid-Beveland. wordt nog dit jaar be gonnen met de aankoop van dee deel van de nodige grond. Het gaat daarbij met name om die stukken grond, die in ieder geval voor de 'verdubbeling' van het Bevelandse kanaal tot duwvaart- kanaal nodig zullen zijn. De planning van rijkswaterstaat is er op gericht medio 1978 met de verruiming van het kanaal tot 120 meter bodem breedte te beginnen. Dan kan dit werk in 1985 - evenals de rest van de Ooster- scheldewerken - voltooid zijn. Een nota met voorstellen inzake het trace gaat nog ditjaar uit bij de directie Zeeland, die tot nu toe altijd bemoeienis met het kanaal door Zuid-Beveland heeft gehad en dit ook in het kader van de compar- tïmenteringswerken voor de Ooster schelde houdt. Dc opzet is. dat in 1984 de sluis bij We- meldinge verdwenen is. Dan namelijk moet de scheepvaart naar het noorden richting Krammer door de sluizen in de Philipsdam worden geloosd. Op het Krammer kan dan niet gevaren worden, omdatde voorbereidingen voor de bouw van de kabelbaan in het sluitgat dan beginnen. België en Nederland zijn overeengekomen dat de scheepvaart niet een extra sluis moet passeten. Van daar. dat rijkswaterstaat eraan zal wer ken om de ingebruikname van de slui zen in de Philipsdam synchroon te laten lopen met het opheffen van de sluis bi; Wemeldinge Bouw werkbrug Philipsdam kan f 15 mdjoen besparen BERGEN OP ZOOM - Bij het 'compartimenterings-bureau' van de deltadienst heeft men berekend, dat er mogelijk tien tot vijftien mil joen gulden kan worden bespaard met de aanleg van een werkbrug van St-Philipsland naar het wer- keiland in het Krammer. Rijkswa terstaat wil de compartimente ringscommissie Oosterschelde een voorstel in die richting doen. Als een- mogelijk in beton uit te voe ren - brug van negenhonderd meter lengte zou worden gebouwd in de richting van het werkeüand zal het niet nodig zijn daterjarenlang dage lijks met personeel en materieel heen en weer hoeft te worden gevaren van St-Philipsland naar het werk aan de sluizen in de bouwputten of aan de rest van de dam. „Een brug zou fi nancieel een aantrekkelijke oplos sing zijn", is de visie van het hoofd van het bureau waterbouwkundige werken oost van de Deltadienst, ir. T. G. van der Meer. De brug kan aan sluiten op de scheidingsdammen, die worden gemaakt voor de bekkens. waar zout water bij de schuttingen in de sluizen worden opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7