Nieuwe golf van geweld in Ulster Rhodesiè: 300 guerrilla's gedood bij aanval op basis Mozambique GROTE KANS OP MISVORMDE BABY'S DOOR GIF IN SEVESO PZCA Berkhouwer: ,on-Europese maatregelen EEG-prijzen' Offensief tegen Tall Al Zataar REACTIE OP ARRESTATIE SINN FEIN-LEIDSTER Kiezen Europa-parlement zou PvdA winst opleveren Perzië ruilt olie voor Britse tanks het weer Kissinger: geen ruzie met Parijs o ver kern installatie Pakistan Italiaanse regeringscommissie: VERGELDING VOOR BESCHIETING GRENSPOST SALISBURY (AFP. UPI. RTR) - Rhodesische troepen hebben meer dan 300 guerrillastrijders en een dertigtal Mozambi- kaanse soldaten gedood bij him aanval van zondag op een guer rillabasis op Mozambikaans grondgebied. Dit is dinsdag be kendgemaakt in Salisbury in een officieel communiqué. Tijdens de operatie hadden de Rhode- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering moei direct stappen nemen tegen de „on-Europese maatregelen" die Duits land en Frankrijk hebben genomen om daar de export van veevoeder naar an dere EEG-landen te belemmeren. Het WD-kamerlid Berkhouwer, ex- voorzitter van het Europees parlement, heeft hierom dinsdag gevraagd. Hij vindt dat minister Van der Stee (landbouw en visserijl de zaak zowel di rect in Bonn en Parijs moet aankaarten, als ook in de Europese commissie. De Franse en Duitse belemmeringen noemt Berkhouwer „opvallend tegen strijdig met de Nederlandse loyaliteit aan de beginselen van de Europese ge meenschap" Hij wijst erop dat die Ne derlandse loyaliteit o.a. tot uiting komt in het feit dat niets in de weg wordt ge legd aan de vrije uitvoer van Neder landse groenten binnen de gemeen schap. Zijn collega Beekmans van D'66 heeft dinsdag aan minister Van der Stee ge vraagd hoeveel of welk percentage groenten en fruit in Nederland buiten de veiling om wordt verhandeld. Hij stelde deze vraag naar aanleiding van krante- berichten over groentetelers die de fi scus ontlopen. Beekmans wil verder van de minister weten wat de oorzaak is dat o.a. Frans fruit in de Duitse Bondsrepu bliek aanmerkelijk goedkoper is dan in Nederland. siörs een 'wegversperring', vermoede lijk een grenspost, en een brug ver woest, aldus de verklaring. Verder werd gezegd dat de Rhodesische mili tairen geen verliezen hadden geleden, hoewel er een 'paar onbelangrijke ver wondingen' waren. Volgens het communiqué was de actie een vergelding voor een mortieraanval door do zwarte nationalisten op een Rhodesische grenspost, waarbij vier blanke soldaten om het leven kwamen De Rhodesische operatie; van zondag was. zo stelt het communique, in over eenstemming met de internationaal aanvaarde praktijk van directe achter volging De actie moest de 'onuitge lokte agressie in Rhodesiè vergelden door m Mozambique gelegde opstande lingen. gesteund door de marxistische regering In Mapoeto Zelfbescherming „Bij gebrek aan enige beteugelende in vloed van de buitenwereld, had Rhode siè geen andere keus dan te proberen centra van georganiseerd terrorisme aan z'n grenzen te treffen in 't belang van z'n zelfbescherming", aldus de rege ringsverklaring. Deze zegt verder dat de aanval was uitgevoerd nadat onweer legbare bewijzen' waren verkregen dat de 'terroristen' in hel betrokken kamp betrokken waren 'bii het beramen en uitvoeren van acties tegen Rhodesie' Bovendien had de Rhodesische rege ring herhaaldelijk gewaarschuwd voor het gevaar dat 'inherent, is in het steu nen van terroristen De regering gaf geen aanwijzingen waar het aangeval len kamp ligt. In Mozambique bevinden zich naar schatting 6000 geoefende guerrillastrijders Nog eens 4000 op- BEIROET (RTRl-Rechtse strijdkrach ten hebben dinsdag een groot offensief ontketend tegen het belegerde Pales tijnse vluchtelingenkamp Tall Al- Zaatar bij Beiroet, zo hebben ooggetui gen meegedeeld. Het Palestijnse persbureau Wafa heeft meegedeeld dat Palestijnse strijdkrach ten de rechtse aanval hebben afgesla gen. Het offensief is ontketend een paai uur nadat radio Beiroet had bekendge maakt dat rechts Libanon en de Pales- tijnen maandag een wapenstilstand van drie dagen ingaande dinsdag waren overeengekomen zodat de openbare diensten in de stad konden worden her steld. standelingen zouden 111 dit buurland van Rhodesiè een militaire opleiding ondergaan, geholpen door Russische Cubaanse en Tanzaniaanse adviseurs, Dit in voorbereiding voor een groot scheeps offensief bij het inzetten van de regentijd in oktober Volgens nationa listische zegslieden is het guemllalegei de laatste vier maanden steeds meei ondercontrole gekomen van de regering van Mozambique Sch lil (Uil Acht Afrikanen hebben dinsdag ver klaard schildig te zijn aan tenlasteleg gingen van terrorisme en sabotage waaronder een granaataanslag op een eethuis in Salisbury van afgelopen maand. De acht waren samen met meer dan 20 anderen gearresteerd na een se rie ontploffingen in Salisbury en omge ving tussen 12 juni en 20 juli In een verklaring zeggen de Afrikanen dat ze functionarissen zijn van de Afri kaanse Nationale Raad (ANC). Een van hun doelstellingen was 'de Europese bevolking zodanig schrik aan te jagen dal deze de regering vervolgens zou dwingen de macht over te dragen aan een Afrikaans bewind". De acht kun nen de doodstraf krijgen, De Wesiduitse luchtmacht heeft dinsdag haar 184ste Starfighter verlo ren Een straaljager van dit type stortte neer in bebost gebied in het Beierse dis triet Unteralleau BELFAST iDPA. UPI) - Bij een schotenwisseling tussen de inzit tenden van een auto en een patrouille van het Britse leger in de Noordierse hoofdstad Belfast zijn dinsdag een man, een achtjarige jongen en een zes maanden oud meisje om het leven gekomen. Volgens de politie raasde de auto het trottoir op en greep daar de kinderen. De moeder .die de baby in een kinderwagen vervoerde, en een jongen van twee jaar liepen zware verwoningen op. De omgekomen man zat in de auto. van waaruit volgens de politie het vuur op de legerpatrouille was geopend. Een tweede inzittende van de wagen werd eveneens gewond. In de auto werd een geladen geweer gevonden Belfast vormde dinsdag voor de derde achtereenvolgende dag het toneel van DEAUVILLE - De Amerikaanse mi nistervan buitenlandse zaken Henry Kissinger, die woensdag een werkbe zoek aan Nederland zal brengen, brak er tijdens besprekingen in Frankrijk even tussenuit om een be zoek te brengen aan de stallen van het buitenverblijf Hara de Pian court', in de buurt van Deauville Rechts eigenaarl Loei Guinness. j NEDERLANDSE DELEGATIE DAN 25 MAN DEN HAAG (ANP) - In een gekozen - en niet, zoals thans, aangewezen - Europees parlement van 410 afge vaardigden (thans 198) zou de PvdA, op grond van de verkiezingsuitslag van 1972, negen afgevaardigden krijgen, vier meer dan thans. Katholieken. Ant.i-Revol.utionairen en de Christelijke Historische Unie zouden resp. vijf. twee en een afge vaardigden krijgen i thans resp. dne. en en een), de Liberalen zouden van drie op vier komen, en PPR. CPN D 66 en DS "70 zouden elk een afge vaardigde krijgen. Van de huidige Nederlandse groep van veertien maakt thans een communist deel uit Indien progressieven (PvdA, PPR en D' 66) bij in mei-junl 1978 te houden Europese verkiezingen zouden sa mengaan zouden zij. gesteld dat zich ten opzichte van 1972 geen verschui vingen zouden voordoen, tien afge vaardigden naar Straatsburg kun nen zenden (bij gescheiden optrek ken elf) en het CDA negen (een meer dan bij gescheiden optrekken). Deze cijfers verstrekt, het tweede kamerlid dr. S. Patijn. die namens het Euro pese parlement een ontwerp verdrag voor een gekozen Europees parle ment opstelde, dinsdagmiddag op een persconferentie in Den Haag Volgens dr Patijn dient de tweede kamer spoedig - bij voomeui binnen een a twee maanden - zijn op vattingen kenbaar te maken over kwesties als het al dan niet combine ren van het lidmaatschap van het Europese parlement met dat van de eerste of tweede kamer en het al dan met combineren van de Europese verkiezingen met de statenverkie zingen van maart 1978 of de raads verkiezingen van juni 1978. Tweede kamer De voorkeur van dr Patijn gaat uit naar het toevoegen van de zetels van de 25 gekozen afgevardigden aan de tweede kamer zonder dat deze Eu ropese afgevaardigden stemrecht hebben Het verrag. waarover de staats- en regeringsleiders overeen stemming hebben bereikt, laat deze mogelijkheid open. Het voordeel is dat de Europese parlementariërs hun werk met behoeven te onderbreken om terug te keren voor stemmingen in het, nationale parlement, en de tweede kamer en de politieke par tijen de beschikking blijven behou den over de Europese know how' Ook het tweede kamerlid Jan de Ko ning (arpt sprak zich uit voor toevoe ging van zetels aan de tweede kamer die zijn bestemd voor de gekozen Eu ropese parlamentariërs ernstige gewelddadigheden. Groepen jongelui, van wie enkele gewapend met gewetren, kaapten auto's en vrachtau to's om barricades op te richten. De ongeregeldheden begonnen In de voornamelijk katholieke wijken An- dersonstown en Ballymurphy en breid den zich later uit naar Suffolk Twin- brook in het westen en oostwaarts naar Lower Falls, vlakbij hel stadscentrum. Vanachter brandende voertuigen be stookten de jongelui de Britse militai ren met stenen en in een geval werd ook een bom geworpen. De politie zei geen melding nebben ontvangen van ge wonden bij de gewelddadigheden. Het hernieuwde geweld begon dinsdag morgen na een korte pauze, waarin de politie en militairen met zwaar be wapende bulldozers de straten vrij maakten van vernielde voertuigen die- van de geweldadigheden van maandat waren overgebleven. Maar door de nieuwe golf van geweld werden de straten weer voor het verkeer gesloten. In de afgelopen 36 uur zijn er volgens de politie minstens 62 kapingsgevallcn voorgekomen, 55 aanslagen op de poli tie. 27 aanslatren on het Britse leecr. 20 bomaanslagen en 30 schietincidenten. De jongste geweldsuitbarsting in Noord-Ierland volgde zondag na een toespraak van mevrouw Maire Drumm, vice-voorzitster van de Sinn Fein, de politieke afdeling van de voor lopige vleugel van het IRA. Mevrouw Drumm sprak over bet niet verlenen van de status van politieke gevangene aan leden van het Ierse republikeinse leger en uitte het dreigemenl dat Bel fast steen voor steen zal wordne ver woest. Maandag werd zc door de politie in haar woning gearresteerden dins dag bevond ze zich nog steeds in hech tenis op een onbekende plaats. Vol gens politiekringen in Belfast wordt mevrouw Drumm voor ondervraging vastgehouden op grond van de wet ter voorkoming van het aanzetten tot haat. De vroegere premier van Noord- Ierland. Brian Faulkner, heeft zijn vol doening uitgesproken over de arresta tie van mevrouw Drumm. Faulkner meent echter dat zij niet de gevaarlijk ste persoon in Noord-Ierland is „Er lo pen veel gevaarlijker schutters rond. en het zijn zij die gearresteerd moeten worden". (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse regering heeft in principe toestemming gegeven voor een transactie waarbij Perzië olie le vert in ruil voor in Engeland geprodu ceerde tanks en raketten. Met de over eenkomst, die vermoedelijk vrijdag zijn beslag zal krijgen is volgens de Fi nancial Times een bedrag gemoeid van 1500 miljoen gulden. De opzet van deze ruiltransactie. die iels weg heeft van de manier waarop m de middeleeuwen zaken werden gedaan voordat geld m algemene omloop was. is om de Britse industrie een stimulans te geven, en van de zijde van Perzië om van zijn ruwe petroleum af te komen, die dit jaar minder verkoopbaar bleek te zijn dan tevoren Op een zelfde ruilbasis hoopt Perzië ook transacties af te slui ten met Amerikaanse oliemaatschap pijen. De onderhandelingen met Engeland lopen over drie schijven: Perzië de Shell oliemaatschappij, en de Britse wape nindustrie die de raketten en tanks pro duceert. Van Britse zijde is er een be drag van 5 miljard gulden aan wapenle- veranties mee gemoeid, waaronder 1500 Chieftain- en 360 Scorpio-tanks cn ccn met nader genoemd aantal van het laat ste model van de Rapier-raketten SAUVAGNARQUES: OPGEBLAZEN AANHOUDEND ZOMERS Droog en zonnig maar in de middag tij delijk wat bewolking. Overwegend matige noordoostelijke wind. Max. temperaturen van 22 graden op de Wadden tot 28 graden plaatselijk in het binnenland. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag, opgesteld door het KNMI. Droog en overwegend zonnig, vrij Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor donderdag: aantal uren zon 6 tot 14 uur. min. temp. omstreeks 15 graden, max temp. omstreeks 25 graden; Kans op een droge penode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent Voor vrijdag, aantal uren zon 6 tot 14. min temp omstreeks 16 garden: max. temp omstreeks 26 garden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent,, Strand verwachting De noordoostenwind blijft, droge en vrij warme lucht aanvoeren Aanhoudend zonnig In de middag 23 tot 25 graden Zeewater 20 graden Vooruitzichten: de tweede helft van de week blijft over wegend zomers. Weer in Europa Aberdeen zwaar bewolkt Athene onbewolkt Barcelona licht bewolkt Berlijn onbewolkt Bordeaux onbewolkt Frank foi l half bewolkt Genève regenbui Helsinki half bewolkt Innsbrück zwaar bewolkt Kopenhagen licht bewoikt Lissabon onbewolkt Locamo regenbui Londen zwaar bewolkt Luxemburg zwaar bewolkt Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mallorca half bewolkt München onweer Nice half bewolkt Oslo zwaar bewolkt Parijs licht bewolkt Rome onbewolkt Split half bewolkt Stockholm onbewolkt Wenen zwaar bewolkt Zurich zwaar bewolkt Casa Blanca onbewolkt Istanboel onbewolkt Las Palmas onbewolkt Tel Aviv licht bewolkt Tunis regenbui .20 graden ,29 graden 28 graden 26 graden 25 graden 26 graden 18 graden 24 graden .18 graden .23 graden 27 graden 22 graden 26 graden 25 graden 31 graden 28 graden 32 graden 21 graden 26 graden 28 graden 28 graden 30 graden 28 graden 25 graden 25 graden 17 graden ...30 graden .25 graden .29 graden 29 graden 33 graden De Schiedammer, de 20-jarige John Gijbeis, die zaterdagavond op de kermis in Schiedam bij een steekpartij om het leven kzoam, is dinsdagmorgen begraven. Ongeveer 150 mensen waren bij de begrafenis aanwezig. Er deden zich geen incidenten voor. DEAUVILLE (RTR) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft dinsdag verklaard dat er geen conflict is tussen Frankrijk en de Verenigde Staten naar aanleiding van de voorgenomen levering van een Franse opwer- kinstallatie voor kernafval aan Pakistan. „Er is geen confrontatie gaande", aldus de minister, die sprak in de Franse stad Deauville. waar hij na zijn bezoek aan Pakistan enkele dagen rust neemt. De Amerikaanse regering is bezorgd dat Pakistan het plutonium, dat de installa tie uit het afval van kernenergiecentra- Turkse ambassadeur verontrust over rellen Schiedam DEN HAAG - De Turkse ambassadeur in Nederland, de heer Oktay Cankar- des. heeft tijdens.een gesprek met en kele hoge ambtenaren van het ministe rie van buitenlandse zaken, zijn veron trusting uitgesproken over de gebeur tenissen in Schiedam. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft op verzoek van de heer Cankardes aan de gemeentelijke autoriteiten in Schiedam en aan het. ministerie van jus titie de wens overgebracht dat alle mid delen worden aangewend om een herha ling van de gebeurtenissen te voorko men De 20-jarige John Gijbeis die zaterda gavond op de kermis in Schiedam bij een steekpartij om het leven kwam. is dinsdagochtend begraven Er deden zich geen incidenten voor De dood van John Gijbeis was het afgelopen wee keinde aanleiding tot hevige ongere geldheden Groepen jongelui, die in de mening verkeerden dat hun stadgenoot was doodgestoken dooreen Turk, richt ten vernielingen aan in de 'Turkse' buurt van Schiedam. De Schledamse politie heeft dinsdaga vond herhaaldelijk moeten uitrukken om het begin van onlusten de kop in te drukken Een groep van ongeveer vijftig jongeren werd uiteengejaagd, toen deze de Turkse wijken wilden binnentrek ken. De jongeren hadden een zoge naamde „stille omgang" georganiseerd ter nagedachtenis aan de vrijdagavond doodgestoken John Gijbels. De jongeren hadden zich op de Broers- vest verzameld voor een demonstra tieve tocht door de Turkse wijk. Op het zelfde ogenblik braken er onlusten uit in de Hoogstraat, waar zich ongeveer vijf tig met stokken bewapende jongeren bevonden. De politie, die werd geassis teerd door een mobiele eenheid uit de omgeving van Leiden, dreef de groep uiteen Later op de avond moest de politie op nieuw charges uitvoeren, toen de groep zich op de Nieuwe Haven weer verza meld had. Een 21-jarige jongen uit Vlaardingen. die door de politie als lei der van de ongeregeldheden wordt be schouwd. werd gearresteerd. les haalt, voor de vervaardiging van atoombommen zal gebruiken. Kennelijk geschrokken van de felle Franse reacties op het Amerikaanse standpunt heeft Kissinger de zaakge lastigde van de VS in Parijs. Samuel Gammon, naar hel Franse ministerie van buitenlandse zaken gezonden om uitte leggen dat. Washington erkent dat Frankrijk bij de voorgenomen transac tie overeenkomstig de internationale veiligheidsafspraken heeft gehandeld die zijn gemaaktom de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Zelf telefoneerde Kissinger dinsdagoch tend met zijn Franse collega. Jean Sau- vagnargues. om nog meer olie op de gol ven te gieten. Dat heeft kennelijk resul taat gehad want later verklaarde de Franse minister „Ik zou niet zulke woorden als chantage idoor de VS) wil len hanteren De pers heeft deze kwestie kennelijk wat overtrokken. De zaak moet rustig worden behandeld Sauvagnargues liet er overigens geen twijfel over bestaan dat Frankrijk de transactie kei Pakistan zal doorzetten, ongeacht de Amerikaanse bezwaren „Er is geen reden waarom de zaak niet zou doorgaan zei hy. Wat de bezorgdheid in de Verenigde Staten over de transacties op het gebeid van kernenergie aangaat merkte de mi nister op dat de Amerikaanse binnen landse politiek er gedeeltelijk mee te maken heeft. „De presidentsverkiezin gen spelen ongetwijfeld een rol in deze zaak", zei hij Ook Pakistan ziet niet af van zijn plan de installatie te bouwen, zo heeft de Pakistaanse zaakgelastigde, Kamal, dinsdag in Parijs meegedeeld. ZON EN .MAAN augustus Zun op 05.19 onder 20. iO Maan op 20.43 onder 2011 MILAAN <RTR. UPI) - Een me dische regeringscommissie heeft dinsdag verklaard dat zwangere vrouwen die bloot hebben gestaan aan het uit een fabriek in het Italiaanse Seveso ontsnapte giftige gas een groot risico lopen misvormde kinde ren te baren. De commissie liet de mogelijkheid open van zoge heten therapeutische abortus als door artsen wordt vastge steld dat zulks de enige manier is om de geestelijke gezondheid van de vrouw te beschermen tegen de verwachting dat zij een abnormaal kind ter wereld zal brengen. De voorzitter van de regeionale ge- zondheidscommssie, professor Gae- lano Maria Lara, verklaarde op een persconferentie in Milaan dat er geen betrouwbare medische ervaring be staat inzake de gevaren bij zwanger schap na besmetting met dioxine, het gif dat vorige maand uit de fabriek in Seveso ontsnapte en in de atmosfeer te- reclitkwam. In het besmette gebied zijn 11 vrouwen die in de eerste drie maanden van de zwangerschap vet kei en. Minister van justitie Paolo Bonifacio verklaarde dinsdagavond dat hij zich niet zal ver zetten tegen 'therapeutische abortus in gevallen waarbij de artsen mentale schade verwachten by moeders die vre zen een misvormd kind ter wereld te zul len brengen De minister zei dat 't con- stitionele hof heeft bepaald dat ge netische abortus - een zwangerschaps onderbreking die alleen ls gebaseerd op de mogelijkheid dat het kind abnor maal zal zijn - met is toegestaan Het hof maakte vorig jaar echter de uitzonde ring dat er geen sprake van n strafbaar feit is m gevallen dat ae artsen van me ning zijn dat abortus de enige weg is om ernstige lichamelijke of geestelijke schade vooi de moeder te voorkomen Abortus in elke vorm wordt echter krachtig afgewezen door het Italiaanse episcopaat dat alle voorstellen in die richting sterk heeft veroordeeld en dat inmiddels een beroep heeft gedaan op echtparen om kinderen die als gevolg van de vergiftiging misvormd zouden worden geboren te adopteren De Ita liaanse regering stelde dinsdag een be drag van 40 miljard lire (circa 140 mil joen guldeni beschikbaar voor hulpver lening aan de getroffenen van de vergif tigingsramp in Seveso Directie: F van de Velde. K Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredacteur: C- A. de Kok Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. lel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwslraat 22. tel f01150) 4457 Hulst: Sieensiraat 6. tel (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezel van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag. de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01183) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75: franco per post 42,-. per maand f 12,75; losse nummers f 0,55 (inclusief 4 pet btw) Advertentietarieven: 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie 11.55: ingezon den mededelingen 2' :x tarief Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 bi nnen-b uiten land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3