PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING WIL PRATEN OVER PRIJSSTIJGING Forse stijging van werkloosheid in juli Dit najaar beginnen werken voor compartimentering Oosterschelde de krant - van zeeland Ook werkgevers bereid tot overleg Koffieloos tijdperk door hamsterwoede Van der Stoel:poging tot bemiddeling in Grieks-Turks conflict Russen willen verdrag tegen vernietigings wapens HANDEL ONTWRICHT Benzine één cent goedkoper FNV VRAAGT MAATREGELEN TER BESTRLJDING JEUGDWERKLOOSHEID EERSTE PROJECT: BOUWPUT SLUIZEN PHILIPSDAM Op de koffie pagina 2 219e jaargang no. 189 Woensdag 11 augustus 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering heeft enige bereidheid getoond om met het bedrijfsleven te gaan praten over de gestegen prijzen en de lonen. Oorspronkelijk zou dit gesprek pas in het najaar plaats vinden, maar minister Boersma van sociale zaken zei dinsdagavond in het NOS-journaal dat hij niet ongene gen is nu al tot een gesprek over te gaan. Hij voegde er aan toe dat hij inhoudelijk grote moeite heeft om nu al een beslissing over de lonen te nemen. Bovendien is het voor hem onverteerbaar de gestegen kosten van levensonderhoud alleen via de lonen te compenseren. Boersma wil met minister Lubbers op korte termijn nader overleggen om ook wat aan de prijzen te gaan doen. i brief aan de regering vraagt de toeslag in aanmerking moeten komen FNV om een extra loontoeslag van ruim Boersma zei hierover dat dat automa- f40 bruto zodra het prijsindexcijfer op of tisme tussen percentage en looncom- boven 173.2 komt Alle werknemers pensatie er voor hem nog met in zit. Hij zouden op hetzelfde moment voor die wees erop dat de regering bij het afgelo- De FNV besloot maandag in een verga dering de regering om een heropening van het loonoverleg te vragen als het e zeker naar uitziet dat de regering e niet in zal slagen om aan het eind van het jaar de prijsstijging tot 8,25 procent te beperken. pen loonoverleg al verder is gegaan dan men vorig jaar had toegezegd Ook de werkgevers hebben zich thans bereid verklaard tot een gesprek. ..Dat beraad zal kunnen plaatsvinden in het najaar' vindt VNO-voorzitter Van Veen. „want dan moet er toch beraads laagd worden over het. verdere loonbe- leid' Het VNO vindt echter, dat er niet onmiddellijk een looncompensatie ge geven moet worden als de prijsstijging het maximum van 8.25 procent over schrijdt Het produktschap voor groenten en fruit heeft zich beraden op de situatie op de groenten- en fruitmarkt en op de te verwachten ontwikkelingen. „Ten aanzien van de huidige schaarste aan verse groenten mag worden verwacht, dat binnen enkele weken het aanbod van de snelgroeiende produkten als sla en andijvie beduidend ruimer zal wor den. waardoor het prijsniveau van deze groenten waarschijnlijk belangrijk la ger zal komen te liggen", aldus het pro duktschap. GENEVE (RTRl- De Sowjet-Unie heeft dinsdag een beroep gedaan op het wes ten te gaan werken aan een verdrag tegen massa-vernietigingswapens, als wapen die geselecteerde etnische groe pen kunnen uitroeien, sterilisatie ver oorzaken of inwendige organen be schadigen met infrageluidsgolven. De lijst van mogelijke wapens was ver vat in een document aangeboden aan- de ontwape ningsconferentie Geneve. interesse misvorming Er Is een grote kans op geboorte van misvormde baby's als gevolg van de gif ramp ln Seveso. stuk beter badhotel De gemeenteraad van Domburg is voor lopig akkoord gegaan met de verdere uitwerking van plannen voor vernieu wing van het Badhotel. stortplaats hallluchtbrug Staatssecretaris Hendriks meent dat de hartluchtbrug nog wel enkele jaren zal blijven bestaan. john de lange I John de Lange liet op de 800 meter tlj- I dens de Zeeuwse zwemkampioen- schappen lange baan Pieter Polderman I ver achter zich strubbelingen Weer strubbelingen bij het Rotterdams Toneel, radio- en televisieprogramma's, strips eerste vijftien SCHIPHOL- Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel is dinsdagmiddag op Schiphol teruggekeerd na een vierdaags verblijf in Athene. De minister maakte de reis in zijn functie als voorzitter van de Raad van de EEG. op uitnodiging van de Griekse regering. Naast de minister de heer Simons, chef directie algemene zaken BZ. NAVO ROEPT OP TOT KALMTE MAASTRICHT - Koffiegroot- handelaren voorspellen een kof fieloos tijdperk tot 20 augustus, wanneer het hamsteren van kof fie tegen de oude prijs nog en kele dagen blijft voortduren. De winkels werden dinsdag be stormd door klanten die nog snel van de oude voorraden wil den profiteren alvorens op 20 augustus de prijs van „rood merk" met 47 en die van „des sert" met 51 cent omhoog gaat. „De handel is volkomen ont wricht door de vroegtijdige pu- blikatie van de prijsverhoging", aldus een groothandelaar. In de praktijk betekent de run op koffie dat winkels en supermarkten binnen enkele dagen zonder voorraden zitten. De winkeliers zullen volgens de groot handel geen nieuwe voorraad bestellen, omdat zij dat dan voor de nieuwe prijs moeten doen. terwijl zij nog meer dan een week voor oude prijs moeten verko pen. De koffiebranders hebben over igens al op 9 juli aan de minister van economische zaken gevraagd om de nieuwe prijzen nu al te mogen hanteren. Bij Albert Heyn in Zaandam had men de slag zien aankomen. Daar werd dinsdag aan de filialen geadviseerd per klant niet meer dan drie pakken koffie mee te geven Maar daar kwam vaak niet veel van terecht. De koffie gmg in veel win kels met gemiddeld 10 pakken per klant de deur uit. Vragen Minister Lubbers van economische za ken moet de tweede kamer de noodzaak aantonen van de verhoging van de kof fieprijs met 47 cent per half pond; aldus het tweede-kamerlid mevrouw Epema-Brugman (pvda) in dinsdag aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen. KERKRADE - Met donderend ge raas stortte dinsdagmorgen m Ker- krade een winkelpand in elkaar. Omdat de winkelier, de heer Henk Stevelmans. bij zijn komst bij de win kel in de bovenpui enkele verdachte scheuren constateerde, hield hij zijn personeel buiten en waarschuwde hij politie en brandweer Er werd nie mand getoond, de schade wordt ge schat op een half miljoen gulden. Naast het thans tot puin vergane winkelpand was een aannemer uit Kerkrade bezig het aanpalende ter- retn uit te schachten flatwoningen en een winkel neer te zetten. Deze aan nemer had conform de voorschriften de fundamenten van het oude pand versterkt en zou er ook nog een muur tegenaan zetten. Wat hij niet wist, was dat het winkelpand in de loop van de tijd ontstaan was door hokje aan hokje te bouwen SCHIPHOL -NEW YORK (UPI-RTR- GPD) - Minister mr. Max van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft, in zijn kwa liteit van voorzitter van de EEG- ministerraad, het initiatief genomen tot een Europese bemiddelingspoging in het conflict tussen Griekenland en Turkije over de Turkse olie-exploratie in de Egeische Zee. Bij zyn terugkomst na een vierdaags of ficieel bezoek aan Athene, vertelde mi nister Van der Stoel dinsdagmiddag op schiphol dat hij zaterdag, en ook maan dag. contact heeft opgenomen met de regeringen van de acht overige EEG- landen over de mogelijkheden voor de Negen om samen bij te dragen aan de oplossing van het conflict. ..De Grieken hebben ons met gevraagd te bemiddelen, maar het kan van nut zijn als wij als Europese Gemeenschap het nodige doen om beide partijen om de tafel te krijgen", aldus de minister. De NAVO heeft er bij de twee partners van het bondgenootschap met klem op aangedrongen de uiterste zelfbeheer sing te betrachten, aldus NATO- functionarissen m Brussel. Zij verklaar den dat de waarnemend secretaris generaal een beroep op de twee landen heeft gedaan hun problemen vreedzaam langs de weg van bilaterale onderhande lingen op te lossen Griekenland heeft dinsdag om een spoediztting van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gevraagd ter behande ling van zijn geschil met Turkije om het rechtop de olierijkdommen in de bodem van de Egische zee. Griekenland moti veerde deze stap met de overweging dat het conflict een bedreiging vormt voor de internationale vrede en veiligheid. Men verwacht dat vanddag of donder dag een spoedvergadering wordt uitge schreven. Griekenland heeft zijn geschil met Turkije inmiddels ook aanhangig gemaakt bij het internationaal ge rechtshof in Den Haag. Het heeft zijn strijdkrachten enige tijd geleden al in volledige staat van paraatheid gebracht en premier Karamanlis verklaarde maandag dat er door het geschil een oor log met Turkije dreigt. Turkije heeft een tweedeprotest van Griekenland tegen de Turkse exploratie van olievoorraden in de Egische zee verworpen, zo is in di plomatieke kringen in Ankara verno men. Preimier Suleyman Demirel van Tur kije zei niet te geloven dat Griekenland tot het gebruik van geweld zal over gaan, maar hij waarschuwde dat, mocht dit toch gebeuren, Turkije krachtig zal terugslaan. DEN HAAG (ANP) - De maximumprijs van benzine en superbenzine wordt donderdag met één cent verlaagd. Een liter benzine mag dan maximaal 107 cent kosten en een liter superbenzine maximaal 111,6 cent. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken meege deeld. De prijsbeschikking wordt don derdag officieel bekend gemaakt in de staatscourant. Minister Lubbers heeft tot een prijsverlaging besloten, omdat de benzine op de vrije markt de laatste tijd goedkoper is geworden, In kringen van de olie-industrie is de prijsverlaging niet erg goed gevallen „Dit is een be slissing van de minister en de olie industrie heeft zich daarbij neergelegd", aldus een woordvoerder van een grote maatschappij- De oliemaatschappijen hebben de bewindsman er nu op gewe zen. dat het wellicht al per éen septem ber noodzakelijk zal zjn de prijzen naar boven aan te passen (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De werkloosheid in Nederland is juli opnieuw toegenomen. Uit de laatste cijfers van het ministerie van economi sche zaken blijkt, dat het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer in de afgelopen zes jaar nog nooit zo hoog geweest is als eind juli. De werkloosheids is vooral sterk gestegen onder de vrouwen en de schoolverlaters. Het percentage werkloze vrouwen is voor het eerst gestegen boven dat van de mannen. Bureaus ingeschreven, die beschikbaar waren voor een gedeeltelijke dagtaak. Werkloze jongeren In juli steeg het aantal werklozen met maar liefst 13.140 tot 155.670 mannen cn 51.570 vrouwen, waarmee het totale aantal werklozen kwam op 207.240. Voor het seizoen gecorrigeerd bedroeg dit aantal echter 233.300. Deze stijging is volgens het ministerie van sociale zaken in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat de schoolverlaters niet aan de slag komen. Het aantal werkloze schoolverlaters was eind juli 27.400, wat een stijging met 8200 betekent ten opzichte van juli 1975. Ook het aantal geregistreerde vacatu res daalt nog steeds, in juli met 2100 tot 44.400. Naast het aantal werkzoekenden stonden eind juli ook nog eens bijna 15.000 personen «waarvan 84 procent vrouwen) bij de Gewestelijke Arbeids Dit aantal betekende een stijging met 290 ten opzichte van eind au i. Werkt ijd verkort i ng Op 19 juni waren 487 bedrijven in het bezit van een vergunning tot werktijd verkorting, d.w.z. 73 minder dan per 15 mei. In deze bedrijven bestond op grond van de verleende vergunningen de mo gelijkheid in totaal 31.826 werknemers korter te laten werken, wat 5000 minder is dan in mei. Een daling van het minder werken trad op in de provincies Gelder land, Noord-Brabant, Limburg. Een toename werd geconstateerd in de Nederland hoort niet meer bij de eerste vijftien scheepsbouwlanden; beurs, fi nanciën, economie NADERE STUDIE LEVERT NOG DRIE NOTA'S OP BERGEN OP ZOOM - Dit na jaar begint de rijkswaterstaat met de uitvoering van het eerste grote project binnen de com- partimenteringswerken in de Oosterschelde. Op de Plaat van de Vliet wordt over enkele maanden begonnen met de aan leg van een bouwput, waarin de sluizen worden gemaakt, die in de Philipsdam tussen St. lipsdam tussen Sint- Philipsland en de Grevelingen- dam moeten komen. Voor het overige ligt het zwaartepunt van de werkzaamheden voor de compartimentering op het schrijven van drie nota's. Er moet een nota komen, waarin wordt aangegeven op welk punt de Philips dam moet aansluiten op Sint Philips- land. Een tweede stuk van de commis sie compartimentering Oosterschelde ((CCO) moet er komen over de Oester- dam en over de eventuele omkading van het Markiezaat van Bergen op Zoom.De derde nota zal handelen over de wijze, waarop de lozing van water vanaf het Zoommeer moet worden ge regeld. In de Philipsdam komen twee duw- aarsluizen met afmetingen van 24 bij 280 meter en een jachtensluis. Bij de uitvoering van het werk wordt er re kening mee gehouden dat in de toe komst een derde duwvoartsluis en een tweede jachtensluis kan worden ge bouwd. Het maken van de bouwput voor de sluizen in de Philipsdam is op dit moment het meest urgente werk binnen het kader van decompartimen- tering. Men moet er in dit najaar mee beginnen, willen desluizen in 1984 en de hele compartimentering in 1985 klaar zijn. De plannen voor de Oesterdam, die langs het Schelde-Rijnkanaal tussen Tholen en Zuid-Beveland wordt ge legd, moeten eind 1978 zijn afgerond. Daarbij moet dan tevens zijn beslist of het Markiezaat van Bergen op Zoom van een omkading wordt Over de manier, waarop vanaf het toe komstige Zoommeer water moet wor den geloosd op de Westerschelde moet eind 1979een beslissing worden geno men. Bij het opstellen van een nota over het tracé voor de Philipsdam zal de rijks waterstaat rekening moeien houden met de vraag of in de toekomst een electriciteitscentrale op Sint Philips- land zal worden gebouw d. In het meest recente electriciteitsplan is zo'n cen trale opgenomen. Daarvoor is de aan wezigheid van koelwater nodig en de vraag op welk punt de Philipsdam Sint Philipsland moet 'raken' houdt daar direct verband mee. De nota over de Oesterdam zal met name betrekking hebben op de techniek. De rijkswaterstaat gaat na of het mo gelijk is de dam zonder gebruikma king van een kabelbaan aan te leggen, wat kostenbesparend werkt. Tevens moet worden bepaald of de omkading van het Markiezaat van Bergen op Zoom er moet komen. Die omkading zou bestaan uit een dam die evenwij dig langs de Oostzijde van het So-helde-Rijnkanaal loopt. Uit ccn oogpunt van techniek is de aanleg van die dam aantrekkelijk. Als de omka ding er komt, zal men bij de eigenlijke aanleg van de Oesterdam minder last hebben van dwarss troming en. De Oes terdam kan daardoor tevens zo ooste lijk mogelijk worden gelegd. Ook voor wat betreft de beheersing van de kwa liteit van het water in het meer dat achter de omkading is de aanleg van de omkading aantrekkelijk. Bij de studie naar de wijze van lozing (Slot zie pagina 7 kolom 2) De jongeren beneden de 23 Jaar blijken praktisch met meer aan de slag te kun nen komen. Eind juli stonden 72.000 jongeren als werkloos geregistreerd, tegen 61.700 in juli 1975 en 35.100 in juli 1974. Van dit aantal zijn er 27.400 die de afgelopen maanden hun school met een diploma hebben verlaten. Wel heeft het ministerie van sociale zaken geconsta teerd, dat jongeren van 19 jaar en ouder wat beter in de arbeidsmarkt liggen dan de jongeren tussen 19 en 23 jaar. Vooral het aantal werkloze meisjes blijkt de laatste tijd te stijgen. FNV-brief Net voor het bekend worden van de werkloosheidscijfers over juli, heeft de FNV samen met het NW- jongerencontact een brief verzonden aan de regering, waarin om speciale maatregelen wordt gevraagd tegen de jeugdwerkloosheid. Volgens de FNV onderstrepen dc werkloosheidscijfers de noodzaak van het nemen van derge- verklaarde, de stijging van de werkloos heid wel voorzien te hebben, werkt mo menteel nog aan een notitie over de jeugdwerkloosheid. Daarin wordt onder meer gereageerd op de nota jeugdwerk loosheid van de regering. De brief van het CNV. die maandag in de verbonds raad aan de orde komt, zal volgende week naar het parlement worden ver zonden. Volgens de heer Grasman zou den de werkloosheidscijfers deze maand als gevolg van de schoolverlaters, die zich op de arbeidsmarkt aandienen, nog wel eens verder kunnen oplopen. Be halve maatregelen op het gebied van ondermeer de scholing, voorlichting, onderwijs en opvang vragen de FNV en de NW-jongeren in hun brief ook maat regelen tegen uitzendbureau. Volgens de briefschrijvers 'houden deze com merciële bureaus in vele gevallen ar beidsplaatsen bezet, die ook een jeug dige werkloze werk hadden kunnen bie den, „Het is bekend, dat juist overheid sinstellingen deze mazen in het net ge bruik om vaste plaatsen door uitzend krachten bezet te houdenaldus de vrief. waarin de rijksidenst voor weg verkeer in Groningen als voorbeeld wordt genoemd. Tenslotte verzette de FNV en de NW- jongeren zich tegen het verschijnsel, dat 'werkgevers allerlei plannen ont wikkelen om onder betaling van het minimumloon nit te komen." Zij wij zen hierbij met name naar werkgevers in de Twentse metaalindustrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1