Politie zoekt naar oorsprong van vele valse duizendjes Stroom van bouwplannen voor nieuwe ziekenhuizen Militair wagenpark er slecht aan toe is PZC/t Lockheed-zaak is Japans 'Watergate' Twee doden botsing op overweg 'kostenverhoging door kostenbeperking' Conclusie na gesprek met NBV: BOYCOTACTIE TEGEN AMR O-BANK GAAT DOOR Adriaan Roland Holst ter aarde besteld Levenslang voor avnm: „roeien met de riemen die we hebben' oud-SS-er Drabant Verkiezingscomité van Jimmy Carter liet groot bedrag 'verdwijnen' PLAN OM VALS-GELD- TEAMBIJEEN TE ROEPEN poging tot doodslag prostitué Arnhemmers in arrest na kraak in juwelierszaak DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 UTRECHT (ANP) - Het vervangen van de bouwstop voor zieken huizen door een bouwplafond (in 1975 van 500 miljoen) heeft een stroom bouwplannen op gang gebracht. Aanvankelijk was er sprake van een inhaaleffect, maar ook daarna is de tendens van een sprongsgewijze aanmelding van nieuwe bouwinitiatieven bij het college voor ziekenhuisvoorzieningen zich blijven voortzetten. De verwachting is. dat dit beeld in 1976 niet zal veranderen Het college zegt dit in zijn jaarverslag structurering van de gezondheidszorg i bouw- rer 1975. Daarin constateert het te vens, dal verwezenlijking van maatre gelen om de kostenstijging in de ge zondheidszorg aan banden te leggen, paradoxaal genoeg een kostenverho gend effect heeft, althans de eerstko mende jaren. Zo zal doorvoering van de 4 promille norm (4 ziekenhuisbedden per 1000 in woners ofwel inkrimping van het totale beddenbestand van 75 000 lol 55.000) In veel gevallen alleen mogelijk zijn. door twee of meer oude ziekenhuizen te ver vangen door een nieuw met een geringe capaciteit of door ingrijpende verbou wing van een bestaand ziekenhuis Fusies tussen ziekenhuizen kunnen op den duur leiden tot minder hoge exploi tatiekosten. Maar - aldus het college - voorlopig zal de kostenontwikkeling In overeenstemming zijn met het spreek woord 'de kost gaat voor de baat uil Hel voegt hieraan toe. dat er een vi cieuze cirkel ontstaat als het bouwvo lume te weinig ruimte biedt voor de her- Want die herstructurering is weer nodig om de kosten niet boven een bepaald percentage van het nationaal inkomen te laten stijgen Pijplijn Hei afgelopen jaar heeft het college in totaal 401 adviezen verstrekt over con crete bouwinitiatieven De positieve adviezen beliepen een totaalbedrag van bijna ƒ711.4 miljoen 1974 536 min). ƒ214,3 min 140.5 min. in 1974)voorde sector ziekenhuizen ƒ321.3 min.. 210.5 min i m 1974 voor de sector psy chiatrische en zwakzinnigeninrichtin gen. Verder gaf het college positieve ad- In juli hebben de deviezenreserves van Groot-Brittanruë een omvang van 5 370 miljoen pond sterling bereikt ver geleken met 5 312 miljoen in de voor gaande maand en 6 259 miljoen in die maand van vorig jaar viezen overeen totaalbedrag van 1(55.4 min (ƒ43,9 mini. Omdai In de eerste fase van ee proces maar een klein deel van de bouwkosten wordt besteed, is de voor 1975 beschikbare 500 miljoen ruim schoots voidoenae geweest. He', volume zal ook In 197(5 waarschijnlijk toerei kend zijn Maar gezien hei grote aantal aanhangige en bekende projecten, zal de limiet, als die uitsluitend trendmatig wordt verhoogd, volgens het college in 1977 en daarna ontoereikend zijn voor het lol uitvoering brengen van alle bouwplannen BERGEN (ANP) - Op de algemene be graafplaats te Bergen is maandagoch tend het stoffelijk overschot van de dichter Adriaan Roland Holst ter aarde besteld. De voorzitter van de raad van de kunst, oud-burgemeester L. J de Ruilt' =prak aan de groeve een kort en persoonlijk woord De broer van de dichter was aanwezig Met een kleine groep vrien den en bekenden was eveneens aan wezig de ondervoorzitter van het Euro pese parlement. mr C Berkhouwer. Een krans van prinses Beatrix en prins Claus dekte de baar - op de kist lag ook een krans van de kinderen van het prin selijk paar Onder de aanwezigen waren onder anderen de schrijver Antoni van Kampen. David Kouwenaar en Gerard Hengeveld LOS ANGELES - Mevrouw Nancy Reagan is in diepe slaap verzonken, terwijl zij het hoofd op de schoot van haar man. Ronald Reagan, heeft. Ex- gouverneur Reagan van Cahfomiê. nog steeds gewikkeld in een nek-aan-nek race met president Ford voor de republikeinse presidentskandidatuur, keerde terug van een reis langs afgevaardigden voor de naderende republi keinse nationale conventie Reagan zei. dat hij tijdens de reis meer afgevaar digden achter zich had gekregen dal hij m het openbaar kon onthullen Hij noemde de reis door het oosten en zuiden non de VS produktlef binnen-b uiten land TANAKA FORMEEL AANGEKLAAGD TOKIO (UPI) - Oud-premier Kakoeei Tanaka van Japan is maandag formeel in staat van geschuldiging gesteld wegens vermeende betrokkenheid bij het Lockheed-schandaal in zijn land. Daarbij zou de Ameri kaanse vliegtuigbouwer steek penningen hebben betaald tot een totaalbedrag van 12 miljoen dollar Indeaanklachtstaatdat een deel van dat geld in Tana- ka's zakken terecht gekomen Samen met Tan.ika werden twee me dewerkers van het Maroebeni- concern. de vroegere Japanse Lockheed-veriegenwoordiger. aange klaagd. In eerste instantie wordt het drietal ten laste gelegd, dat zij een overtre ding hebben gedaan tegen de Japanse deviezen wetten. Deze wetten stellen een verbod op met vooraf goedgekeurde transacties in bui tenlandse valuta De twee maroebi-medewerkers zijn de 62-jarige Toshiharu Okubo en de 49- jarige Hisroshi Iloh Dit tweetal zou 500 miljoen yen 11.6 miljoen dollari hebben uitgekeerd aan Tanaka via diens secre taris Toshio Enomoto. Enomoto bevindt zich netalsTanakaen de twee Maroebeni-medewerkers in voorarrest 'okubo en Itoh zullen ook terecht moe ten staan wegens meineed omdat zij zouden hebbdn gelogen tegen de parle mentaire commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar het Lockheed- schandaal. dal in Japan qua omvang en emotionele geladenheid te vergelijken is met de Amerikaanse watergate- affaire De 58-jarige Tanaka premier van juli 1972 tot november 1974. werd op 27 juli gearresteerd Hoewel hij na zijn aftre den. wegens een ander financieel schandaal, met meer aktief was in de politiek, bleef hij op de achtergrond nog steeds een van de machtigste mannen in het liberaal-democratische regenngs- blok. Tanaka is na zijn arrestatie uit de partij getreden en waarnemers voorspellen een reeks grotere en kleinerer scheuren in de liberaal-democratische partij of zelfs een algehele versplintering van dit blok dat de afgelopen 20 jaar in Japan de lakens heeft uitgedeeld. In de Portugese stad Porto zijn zon dag opnieuw vier personen aangehou den naar aanleiding van de ontdekking van een terreurorganisatie. De politie vond twee opslagplaatsen van wapens en springstoffen AMSTERDAM (ANP) - Op maandag 9 augustus heeft een gesprek plaatsgevonden tussen enerzijds een delegatie van de partijbesturen van PvdA, PPR en PSP en anderzijds het be stuur van de Nederlandse ban kiersvereniging (NBV) over de betrokkenheid van de Neder landse banken bij de financie ring van leningen aan het apar theidsbewind in Zuid-Afrika. De drie paartijen zijn tot de conclusie gekomen dat de boycot-actie teen de Amro- bank moet voortgaan. De delegaties van de drie partijbestu ren hebben geconstateert dat de NBV, w aar het gaat om de door haarzelf er kende eigen verantwoordelijkheid, zich beroept op de afzijdigheid van de Nederlandse regering bij de door de Verenigde Naties afgekondigde boycot tegen Zui-Afrika. De dne partijen spreken uit dat zij zich in versterkte mate zullen blijven inzet ten voor een wijziging van dit regerings beleid maar dat zij zich daartoe niet zul len beperken Zij zuilen dan ook doorgaan met het mobiliseren van de publieke opinie tegen elke verantwoordelijkheid van het Nederlandse bedrijsleven voor het blijven voortbestaan van het apar theidsbewind, zo zeggen zij in een pers communiqué Van de Nederlandse banken is de Amro Bank het meest betrokken gebleken bij deelneming aan leningen aan Zuid- Afrika zonder dat dit betekent dat an dere banken vrijuit gaan Het gevoerde gesprek heeft deze conclusie voor ons bevestigd aldus werd medegedeeld AMRO Het door de directie van de Amro Bank meegedeelde feit dat zij sinds 1973 geen andere leningen aan Zuid-Afrika heeft verstrekt, dan die waarbij Nederlandse bedrijven zijn betrokken, is naar het oordeel van de drie partijen onmisken baar mede een gevolg van de op dit ter rein jaren lang gevoerde acties Helaas heeft de Amro Bank geweigerd enige toezegging te doen over het door haar in de toekomst te voeren beleid Er is geen enkele garnatie. dat de door het ontbre ken van voldoende maatschappelijke controle op de banken de bestaande vrijheid om naar eigen goeddunken hun beleid te bepalen, niet zal leiden lot on gewenste maatschappelijke gevolgen. De drie partijen kunnen dan ook geen andere conclusie trekken, dan dat hun actie om rekeninghouders bij de Amro Bank op te roepen hun rekeningen op te zeggen dient voort te gaan. Aan de be vrijding van tachtig procent van de Zuidafiikaanse bevolking kan een dia loog met de blanke minderheidsrege ring geen enkele bijdrage leveren Een boycot van Zuid-Afrika betekent steun aan de meerderheid van de Zuid- Afrikanen. De drie partijen voelen zich verantwoordelijk voor het bevorderen van deze boycot. Zijdoen een beroep op alle tot beslissen bevoegde organen in het Nederlandse bankwezen - en op die van de Amro Bank in het bijzonder - het beleid zoda nig te wijzigen dat er van voortgezette ondersteuning van de Zuidafrikaanse apartheidsregering geen sprake meer is. aldus het communiqué. De Rotterdamse rivierpolitie heeft zondagavond uil de Nieuwe Maas ter hoogte van de drinkwaterleiding het lijk opgedrogd van een onbekende man van ongeveer 45 a 50 jaar oud De man is 1.70 m lang. heeft grijs donkerblond haar en een slank postuur. Hij was gekleed in een zwart colbert, grijze broek met bre tels en brume schoenen OOST-BERLIJN (RTR) - Ex-SS- oherscharführer Herbert Drabant is maandag in Oost-Berlijn tot leven slange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een aantal Sowjet- hurgers en medeplichtigheid aan de executies van tenminste 4.400 mensen, onder wie \ele joden, tijdens de tweede wereldoorlog. UTRECHT (ANP) - Het mili taire wagenpark in Nederland is er slecht aantoe. Het merendeel van de voertuigen is gedaald tot ver beneden het aanvaardbare peil van 70 - 80 procent. Als ge- Volg daarvan daalt niet alleen de motivatie van het personeel in de krijgsmacht, doch ook de inzetbaarheid laat ernstig te wenen over. Dit concludeert de Algemene Vereni ging van Nederlandse Militairen (AVNM) in een rapport over de toe stand en inzetbaarheid van het mili taire voertuigenbestand onder de titel 'Koeien met de riemen die we heb ben". De AVNM doet in haar rapport een aan tal aanbevelingen het wordt hoog tijd dat de veiligheidsvoorschriften, zoals die van toepassing zijn op burgervoer- tuigen, ook voor militaire voertuigen zullen gelden. ..Het rijden met afge keurde laandbakken is een verfoeilijke zaak" De aankoop van nieuwe voertui gen dient te geschieden door een vol doende technische onderlegde commis si e. terijl bij hetaangaan van contracten voor nieuwe 2- en 4-tonners ook een clausule voor naleving van reserveon derdelen dient te worden opgenomen. Reparaties aan DAF-voertuigen kun nen het beste door DAF zelf worden uit gevoerd en 'afdankertjes' dienen niet op de mobilisatiecomplexen terecht te komen. Tenslotte vindt de AVNM. dat de oplei ding voor dienstplichtig chauffeur om ontstaan En dat. aldus de AVNM. ter wijl de herstelcompangnieèn en werk plaatsen over voldoende capaciteit (zo wel machinerién als personeel) be schikken Het nijpende tekort aan reserve- en ruilonderdelen schijnt zijn oorzaak te vinden m 'geldgebrek' met alle gevolgen van dien Vaak wordt het tekort opgevangen door het aanhouden van zwarte voorraden en men gaatzelfs tot 'roofbouw over onder het motto, dat het beter is een voertuig te slopen dan een dozijn wagens aan de kant te heb ben. Ook de omstandigheden, waaron der het onderhoud ■aan de voertuigen wordt verricht, zijn erbarmelijk, zo con- een herziening vraagt, zeker ten aanzien cludeert de AVNM Meestal geschiedt dit onderhoud in de open lucht. De AVNM heeft al in 1974 de staatsse cretaris van defensie (materieel) een pe titie overhandigd, waarin op de tekort komingen werd gewezen van de dieselmotormonteur Chronisch lekort Uit gesprekken met alle categoneén mi litair personeel, dienstplichtigen, be roepsmilitairen en burgerpersoneel blijkt, dat er een chronisch tekort is aan reserve- en ruilonderdelen. De bevoor- radmgslljnen stagneren, waardoor we ken. zo niet maandenlange, wachttijden VENRAY - Op de met automatische knipperlichten beveiligde ovenoeg in de provinciale weg Venray - Maas hees iszondagavond laat een trein in botsing gekomen met een persone nauto Twee inzittenden van de persone nauto zijn daarbij om het leven ge komen Bij de botsing is een deel van de trein ontspoord De namen van de beide omgekomenen zijn P M H Lenders, een 22-jange militair, en J Een van de inzittenden van de trein werd lichtgewond Hel treinverkeer was lot maandagmiddag gestremd SCHADE OP POLITIEK VLAK PLAINS (GEORGIA) (AFP) - Jimmy Carter, de presidents kandidaat van de Amerikaanse democratische partij, heeft toe gegeven dat zijn verkiezings comité niet in staat is een recht vaardiging te geven voor een bedrag van bijna 150.000 dollar dat het in de vorm van giften aan zwarte geestelijken heeft verstrekt. Carter erkende ook dat de verdwijning van deze gelden hem op het politieke vlak schade kan berokkenen. Hij heeft devoorzittervan hetverklezingscomite. Robert Lipshutz, verzocht een onder zoek in te stellen. Mocht er onjuist zijn gehandeld dan zal hij dit openbaar ma ken. Thans blijkt er na twee jaar naar de me ning van de AVNM nog maar weinig te zijn veranderd Het voertuigenbestand is er eerder op achteruit gegaan. De in zetbaarheid van de 1- en 3-tonners. de Nacaf- en Mungajeep, de AMX (gepantr serd personeelsvoertuig). de Centurion- tank en de GMC (Amerikaanse 3-tonner uit de tweede wereldoorlog) wordt met de dag zorgelijker. De AVNM weerlegt het argument, dat de voertuigen, waarover in het rapport wordt gesproken, toch al vervangen moeten worden Er rijden nog altijd GMC's. de Munga s zijn door modifica ties onbruikbaar geworden en staan op geslagen in depots, de 1- en 3-tonners worden pas begin 1980 vervangen even als de Necaf. de AMX krijgt misschien voor 1980 een vervanger en de Centurio- ntank wellicht na 1982. ..Het komt er op neer. dat het in dit rapport bekritiseerde materieel de eerstkomende drie tot vier jaar nog meedraait'aldus de AVNM. (Van onze correspondent) UTRECHT - Binnen drie weken zijn bij verschillende politie- ongeveer35-jarige man van ruim 1.70 m lengte, met lang. onverzorgd, zwart haar en met een l'trechts dialect. c. Aanvankelijk ging de verkoop van de korpsen in ons land meer dan 50 wagen niet door. omdat de onbekende meldingen van ontvangst van de vraagprijs van ll.OOO gulden te hoog GRONINGEN (ANP) - De Groninger politie heeft maandagochtend vroeg de 18-jarige G. J. H. J. II. aangehouden De in Groningen wonende man wordt ervan verdacht de 31-jarige prostitue j' J. F. H. geprobeerd te hebben te wurgen. Dat gebeurde nadat H in de nacht van zondag op maandag een bezoek aan de vrouw had gepracht, waama moeilijk heden rezen over de betaling. H. pro beerde toen de vrouw te wurgen, maar deze verzette zich hevig en drukte H. een koffiepot in het gezicht. De politie kwam de man later tegen toen hij met een bloedend gezicht op zijn brommer door de stad reed De jongeman negeerde een slopteken, maar kon klem worden gere den valse bankbiljetten van 1000 gulden gedaan. De bron. waar- vond, Op weg naar huis echter, kort Rotterdam, werd de garagehouder in gehaald door dezelfde man. die nu wel verschillen zijn tussen een echt en een vervalst bankbiljet Het belangrijkste verschil is dat hetechtegeld bij Drukke rij Enschede in Haarlem in plaatdruk wordt vervaardigd en daardoor reliëf knjgt. Wie met zijn vinger strijkt over het haar van de persoon die op het biljet staat afgebeeld voelt dat heel goed Vals geld wordt in off-set gedrukt en Is glad. naar zowel door gemeentepoli- bereId was 11 duizendjes voor de auto neer te tellen. Pas toen de garagehouder tie als door rijksrecherche wordt gespeurd, is nog niet ge vonden. Zij hoeft ook niet in Ne derland zelf te zijn. Bij de cen trale recherche informatiedienst wordt over wogen het vals-geldteam. dat zich van september vorig jaar tot april van dit jaar met een andere vervalsing bezighield, opnieuw bijeen te roepen. Bij de eerste valse duizendjes die nu zijn opgedoken, heeft de Utrechtse au tomarkt een rol gespeeld. Op dinsdag 20 juli onderhandelde daar een 28- jarige garagehouder uit Goudswaard over de verkoop van een auto met een een paar dagen later een bericht las over het opduiken van vals geld, kreeg hij argwaan en controleerde hij de door hem ontvangen biljetten Ze bleken in derdaad vals te zijn Cadeau In augustus werd door bankpersoneel bij de Utrechtse politie een vals biljet van 1000 gulden aangegeven Een inwo ner van IJsselstein die het te goeder trouw als huwelijkscadeau van zijn va der had gekregen, wilde hel wisselen voor buitenlands geld. De politie hoopt in dit soort gevallen via degenen die een vals duizendje aanbie den, terug te werken naar de bron waar van ze afkomstig zijn Hoe eerder een falsificaat wordt gemeld des te beter het is voor het onderzoek Van belang is wel om te weten wat de kenmerkende- Voor het watermerk geldt dat dit bij vervalsing een soort opdruk is en daar door gespeend van de schaduwwerking d die een echt bankbiljet vertoont Nog een kenmerk is dat bij valse duizendjes de tekst van de strafbepaling groten deels onleesbaar is. Overigens is daarvan ten aanzien van de duizendjes voorlopig geen sprake Waren het voorheen meestal Ameri kaanse dollarbiljetten die door verval sers werden nagebootst, in de laatste ja ren zijn enkele falsificaten van Neder landse bankbiljetten in omloop ge bracht. Aanvankelijk erg slecht ge maakte honderdjes, waaraan zelfs de kleurschakeringen ontbraken, nu gaat het om duizendjes die op het eerste ge zicht niet van echte zijn te onderschei- ARNHEM - De Arnhemse gemeentepo litie heeft maandagochtend in alle vroegte vier jongemannen uit Arnhem en omgeving gearresteerd die ervan worden verdacht zondagnacht een grote kraak te hebben gezet bij een ju welierszaak in de Gelderse hoofdstad. Daarbij werd naar ruwe schatting voor ruim een ton aan sieraden buitge maakt. De witgouden en zilveren juwelen wer den maandagochtend na intensief re chercheonderzoek teruggevonden bij twee Arnhemmers, die op verdenking van heling achter slot en grendel zijn politieke bijeenkomsten ge^t. Uit de eerste verhoren door de po- Parochianen De onthulling dat er door Carters ver kiezingscomité illegaal geld zou zijn uitgegeven werd gedaan door de 'Los Angeles Times'. Het blad meldde dat uit de omgeving van Carter fondsen waren verstrek taan zwarte geestelijken in Cali- fomiè. op dat deze hun parochianen zou den vragen diens kandidatuur te steil-? nen. Carter beklemtoonde overigens dat. er niets oneerlijks gebeurd was bij de uit gifte van de gelden. Het is gebruik, zo zei hij, een tegemoetkoning in de kosten te verstrekken aan kerken of andere ge bouwen v plaatsvinden. Het is mogelijk, zo voegde hij eraan toe. dat bepaalde personen, blank of zwart, geld in hun zak hebben gestopt zonder de vastgestelde bijeen komsten te organiseren Druppel Overigens vindt sche Bank Ui Amsterdam dat het aantal toe gemelde vervalsingen niet bankbiljet nooit in elkaar ge- accepteert, voelt naar het plaatdrukreliëf en eventueel ook nog een blik werpt op het watermerk en de .strafbepaling, kan nooit voor een strop komen te staan. Een kassier van de Al gemene Bank Nederland ln Utrecht liet bij de Nedeiland- ten overvloede zien hoe hij in geval van twijfel met zijn duim in het bankbiljet een streep trok over een papieren blok- ■r dan een druppel op de circulatie- noot. Het geld liet een gekleurde streep plaat" is In het hoofdgebouw aan het Felixplein in Amsterdam worden dage lijks 700.000 echte bankbiljetten vernie tigd en door nieuwe van de Staatsdruk kerij vervangen. Toch ligt er een alter- achler. en volgens de kassier zou vals geld daarbij scheuren. Valse bankbiljetten worden hoofdzake lijk m Nederland zelf in omloop ge bracht Zo internationaal is het niet natief bankbiljet klaar waarop slechts aanvaard, dat men er in het buitenland de waarde hoeft te worden ingevuld om anders dan bij banken mee terecht kan. binnen twee weken een biljet van de be staande serie te kunnen vervangen. Nederlander in Spanje in arrest wegens drugsmokkel IRUN (EFE/ANP) - De Spaanse douane in Irun. aan de Spaans-Franse grens, heeft maandag een 30-jarige Nederlander gearresteerd drugsmokkel. Als naam van de man geeft het Spaanse persbureau EFE op, Gerrit of Geert Wilhmans. oud 30 jaar Het persbureau zegt niet wat de man precies vervoerde. Withmans, aldus EFE, was per auto afkomstig uit Ma rokko De lading drugs, bestemd voor wederverkoop in Nederland, is evenals de auto in beslag genomen. Withmans is ingesloten. Nadere bijzonderheden ont- breken. litie is komen vast te staan dat de da ders de Inbraak hebben gepleegd om aan geld te komen voorde aanschaf van heroïne. Bij aanhouding bleek ten min ste een van de arrestanten onder in vloed van hard-drugs te verkeren. Ver moed wordt dat de kraak van zondag nacht verband houdt met de Inbraak vorige week woensdag in dezelfde zaak. waarbij voor enige duizenden guldens aan sieraden werd gestolen. De dader van dat misdrijf werd korte tijd later in de kraag gevat. De plannen voor de grote kraak van zondagnacht zijn beraamd ln een bar ln Arnhem. Onmiddellijk na de melding van de Inbraak (even na half 12 zonda gavond) rukte de politie uit met vier egens man en een hondengeleider. BU aan komst aan het Grote Öord vluchtte een man weg over het dak van de Juweliers zaak. Na een wilde achtervolging van ongeveer drie kwartier over de daken van omliggende panden kon de 31-jarige K. B. (zonder beroep) uit Apeldoorn worden gearresteerd. In de loop van maandagochtend konden achtereen volgens worden aangehouden: W. J J. i20i. zonder vaste woon- of verblijf plaats. R J. H. (21, uit Amhemien J. W P B. (22). uit Heelsum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9