District Breda: de grootste wachtlijst telefoonaanvragen Ankara: zet werk voort PZC/P Proefrooiingen wijzen op lage aardappeloogst 'KNF Road Band' bleek homogeen harmonie-orkest Overval op illegaal gokhuis Wereldraad gevraagd christenen in SU te helpen Marxistische burgemeester in Rome Mr. Dubbink president van de Hoge Raad lezers schrijven DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 EIND VORIGE MAAND 15.111 AANVRA GERS «vP: ACHTERSTAND VOORLOPIG NOG NIET INGELOPEN BREDA - „Het telefoondistrict Breda geniet de twijfelachtige eer de grootste wachtlijst van telefoonaanvragen te hebben van heel Nederland". Dit zei de directeur van hetBredaase tele foondistrict. de heer J. Rom- melse, gisteren door de telefoon tegen staatssecretaris dr. Van Huiten die in het Gelderse Harskamp de telefonische ver gadering leidde van alle dis trictsdirecteuren. Deze verga dering vormde een onderdeel van het officieel programma rond de aansluiting van de 3.500.000ste telefoonabonnee. Een heuglijk feit voor de PIT dut voor de staatssecretaris aanleiding was op te merken dat Nederland op het gebied van telefoonverkeer een vooraan staande plaats inneemt in Europa. Maar zolang het district Breda (West-Brabant en Zeeland! op ge scheept blijft zitten met "s lands groot ste wachtlijst is er hier weinig reden om verheugd te doen. De heer Rommelse lichtte toe dat eind vorige maand welgeteld 15 111 mensen op een telefoonaansluiting zaten te wachten. Voorlopig zullen 10 400 aan vragers niet geholpen kunnen worden, omdat er geen nummers beschikbaar zijn. Er is een meerjarenplan, dat reikt tot 1982 en dat pieten teert de opgelopen achterstand in dit district goeddeels in te lopen In 1981 zou de wachtlijst terug gebracht moeten zijn tot 4000 aanvra gen. maar nu al is duidelijk dat. dit plan op dit punt geen kans van slagen heeft. Het aantal aanvragen per jaar stijgt zo snel dat de PTT blij mag zijn als de wachtlijslin 1981 beperkt blijft tot circa 12 000 Het telefoonbezit blijkt de laat ste jaren nogal sterk stijgen in de cate gorie mensen met een lager en midden inkomen „Na de auto. de wasmachine, en de televisie komt nu ook dc telefoon aan de beurt", zei staatssecretaris Van Huiten er aan toevoegend.l dat nu het hele bedrijfsleven en tweederde van de huishouding beschikken over telefoon Kosten De snelle groei van de vraag naar tele foon moet volgens de bewindsman verklaard worden door het feit dat de telefoonkosten in vergelijking mei de kosten van het levensonderhoud goed koper zijn geworden. De entreekosten voor een telefoonzijn sinds januari 1971 en de abonnements-en gespreks kosten sinds september 1973 niet meer verhoogd. De kosten van levensonder houd stegen daarentegen met onge veer dertig procent. Voor West-Brabant en Zeeland komen daar volgens de heer Rommelse nog twee factoren by dat is hel relatief laag telefoonbezit en vooral de sterke over loop uit de randstad naar West- Brabant. Eind 1975 waren in dit district 67 van de 1Ü0 woningen aangesloten op de telefoon. De landelijke dichtheid be draagt 79 op de 100 In Zeeland is de dichtheid wel iets lager dan in West- Brabant (66.3 tegen 68.1). Toch is de si tuatie er volgens de directeur duidelijk gunstiger fan in het gebied van de aan grenzende provincie Waar Zeelayd niet en West-Brabant wel in ernstige mate mee te kampen heeft, is de migratie stroom uit de reandstad Van 1961 tot 1969 heeft de vraag in het district zich geleidelijk ontwikkeld van 4500 per jaar tot 7200 Van 1969 tol 1970 steeg de aanvraag tot 11.500 en daarna tot 14.000 in 1974 en 19 500 in 1975 In principe zou het geen probleem zijn om de opgelopen achterstand in zuid-west Nederland snel in te lopen, maar het. treffen van de noodzakelijke technische voorzieningen vergt een voorberei dingstijd van ongeveer driejaar, aldus de directeur. De achterstand wordt vol gend volgend jaar geleidelijk ingelopen, maar zal zelfs in 1982 nog niet geheel weggewerkt zijn Berekend is dat m dat jaar per 100 gezinnen 110 telefoonaan sluitingen zyn West-Brabant en Zee land halen volgens de huidige progno ses 'slechts' 103 aansluitingen Met ge middeld 67 telefoons op 100 woningen staal het district Breda onderaan op de landelijke lijst Ter vergelijking hel dis trict Amsterdam haalt een gemiddelde van 94 Den Haag komt op 92. Arnhem 74. Den Bosch aan 72 en Groningen aan Verspreid „Het leed is verspreid over het hele dis trict". zegt de heer Rommelse over het tekort aan telefoonaansluitingen Het gunstigs is de situatie in Bred a-stad en VERDACHTE INBRAAK IN BACHTEN KOMME AANGEHOUDEN VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft maandagmiddag rond vijf uur de 25-jarige C.P-B. uit Vlissingon op ver denking van inbraak aangehouden. De politie verdenkt B. ervan in de nacht van zondag op maandag te hebben in gebroken bij de Stichting Kulturcel Centrum, die is ondergebracht in de Bachten Kominc. Bij deze inbraak verdween uit een geldkistje een be drag van 1730 gulden. De dader moet volgens de politie zijn binnengekomen via de garages aan de achterkant vna de Bachten Komme Via een tuimelraam zou zij hel gebouw zijn binnengedrongen. De verdachte heeft nog niet bekend Zeeuwsch-Vlaanderen Enkele duide lijke probleemgemeenten zijn Krumin- gen Hansweert Yerseke. Wissen- kerke. Zevenbergen. Roosendaal Ber gen op Zoom. Oosterhout en Raams- donkveer In de meeste gemeenten kan Kraan schoof van trailer en hinderde verkeer bij Sluiskil SLUISKIL - Maandagochtend is het verkeer bij de brug over het kanaal Gent-Temeuzen bij Sluiskil geruime tijd gehinderd door een kraan, die op de oprit van de brug van een trailer was geschoven. De kraan, die een gewicht had van circa 30 ton. was in een bocht gaan schuiven en gedeeltelijk op het wegdek terecht gekomen. Er waren enkele uren mee gemoeid voor de kraan wer op de trailer stond Het verkeer moest tot omstreeks half tien maandagochtend gebruik ma ken van de secundaire weg. Actiecentrum PPR-Gocs vergadert GOES - Het PPR-actieeentrum Goes houdt woensdag open huis" Belang stellenden kunnen dan mei het bestuur van het actiecentrum en het Goese PPR-raadslid mevrouw J M Prëvoo- van der Heuvel van gedachten wisselen over de gemeentepolitiek. Op hel pro gramma staan onder meer de conlou rennota en de situering van hel nieuwe woonwagenkamp. Tevens zal er gele genheid zijn om vragen te stellen over de agendapunten van de raads- en com missievergaderingen van de maand au gustus. Het PPR-aciiecentrum houdt 'open huis' op Oranjepad 52. Goes, vanaf acht, uur Vlissingse sho wgroep VLISSINGEN' - De Vlissingse Show groep geeft woensdag een speciale voorstelling voor de bejaarden van 'Ter Reede' te Vlissingen. De voorstelling is op het grasveld aan de Vündeliaan. De aanvang is omstreeks 19.15 uur ZEEUWSE LANDBOUWCONSULENT: VLISSINGEN - Proefrooiingen hebben uitgewezen, dat indien men nu zou star ten met het rooien van de Zeeuwse klei-aardappelen, de opbrengst ver beneden het peil van voorgaande jaren zal liggen. Erzou nog geen achttien ton aardappe len per hectare kunnen worden gerooid, terwijl de Zeeuwse kleigrond normaal 40 tot 42 ton aardappelen kan opleveren. In september zal met rooien worden begonnen. Wat dan de uitkomst zal zijn kon ir. L T J de Wit. landbouwconsulent in Zeeland, nog niet exact voorspellen „De verwachting is. na de genomen proefrooiien. dat w e beneden de halve opbrengst van voorgaande jaren blijven", aldus de heer De Wit desgevraagd. Een beter resultaat leverde volgens de heer De Wit de oogst van de wintertarwe Hierbij kwam men niet beneden het tien-jarig gemiddelde „Als we naar de ver wachting rekenen, die tijdens de winter werd gekoesterd is de oogst tegengevallen. Rekenen we t ijdens de oogsttijd dan is de opbrengst van de wintertarw e meegeval len aldus de heer De Wit, Met het oogsten van het graan is men naar aanleiding van de langdurige droogte drie weken eerder dan normaal begonnen. Een minder optimistisch beeld dan de tarwe geven de vooruitzichten voor de oogst van uien en bruine bonen De heer De Wit verwacht voor de uien niet meer dan een halve opbrengst in vergelijking tot vorig jaar. voor de bruine bonen niet meer dan een derde van de opbrengst, „De uien staan erslecht bij De planten beginnen al te verdrogen en af te sterven. Dat is veel te vroeg", vertelt hij. In september zal met de uienoogst worden begonnen De vooruitzichten voor volgend jaar zijn volgens de heer De Wit niet optimistisch „Door slechte resultaten kunnen weinig uien en bruine bonen worden gebruikt voor een volgende oogst." evenwel binnen afzienbare rijd af wacht lijst worden weggewerkt, maar helaas zal men daarna weereen nieuwe wachtlijst moeten aanleggen Grote uitbreidingen c q. vervangingen van de telefooncentrales vinden momenteel plaats in Breda Oosterhout Middelburg en Roosendaal. Vooral in 1977 en 1978 denkt de P I T' veel goed te maken aan de achterstand. In deze jaren zal de nummercapaciteit, die nieuwe aanslui tingen mogelijk maakt, worden uitge breid met respectievelijk 25.000 en 2 000 „Het zal een hoos geven in ons uilvoeringsprogrammaaldus de di recteur Mede in verband hiermee zal het personeelsbestand van ongeveer 120U man met ongeveer 70 werknemers worden uitgebreid Voetbalwedstrijd Luetor-De Meeuwen MIDDELBURG - Vrijdag 20 augustus speelt het tweede voetbalelftal van de rijkspolitiesportvereniging 'Luetor' uit het distriet Middelburg een oefen wedstrijd tegen het derde ell'tal van De Meeuwen uit Zoulelande. De wedstrijd wordt gespeeld op hel sportcomplex van De Meeuwen aan de Westkapelseweg te Zoutelande en be gint om 19,00 uur ZENDINGSAVOND TE MIDDELBURG MIDDELBURG - Vanavond (dinsdag) wordt in do Zuiderkerk in de Schout- straat te Middelburg een zendings avond van de gereformeerde ge meente gehouden. Ds P Blok. predikant van de gerefor meerde gemeente te Dirksland. vertelt dan iets over zijn ervaringen van zijn bezoek aan de zendmgsvelden van Inan Jay a in Indonesië De aanvang is om 19.30 uur GROTE KERK - VLERK In een tot de laatste plaats bezette Grote Kerk van Veere kon men maan dagavond luisteren naar de 'KNF Road Band', een uit 75 jongens en meisjes be staand. groot bezet harmonie-orkest, dalop initiatief vna de Jeugdcommissie van Nederland s grootste muziekfeder- atie. de KNF. per dubbeldeksbus al concerterend het land doortrekt Deze jeugdige "zendelingen" van de blaasmuziek deden ook Zeeland aan. waar zij in 'Vy vervreugd' te Middelburg concerteerden, door de gemeente Veere werden ontvangen, en - aangezien zij hun 'zendingswerk' tijdens hun vakan tie bedrijven - ook nog een boottocht maakten. 'Zendelingen' mei een 'roeping' de blaasmuziek meerbekendheid geven en het 'beeld' van die amateurs- blaasmuziek. dat volgens de KNF- jeugdcommissie bij het grote publick nog steeds niet zuiver overkomteen ander, gunstiger aanzien bezorgen Op gemerkt mag dan wel worden, dat dc KNF dan ook wel wat inwendige zen- duig' kan bedrijven. Er zijn in dit land - helaas - nog een aantal blaasorkeslen. die namelijk 'dit 'beeld' mede hebben helpen bepalen door hun en andermans lieve centen te besteden aan potsierlijke operette-uniformen, waarin - vaak niet al te best musicerend - door de straten onzer stadjes en dorpjes wordt rondge- paradeerd. Als deze lieden de centen hieraan besteed, in een betere muzie kopleiding zouden stoppen, zou dit. de juiste beeldvorming van de blaasmu ziek bij het grote publiek zeker bevorde ren. Hoe het ook zij, de uit alle streken van ons land komende jonge muzikanten vna de KNF Road Band 'leeftijd 15 tot. en met 23 jaari bewezen maandagavond dat zij geen 'carnavaleske toeteraars' zijn. maar jonge amateur-artiesten, de ere-naam van muzikant waardig De jonge Friese dirigent Wybren Valkema. leerling van Henk van Lijnschooten heeft kans gezien om in enkele weken tijds met een minimum van dne repeti ties een hoogst homogeen en gediscipli neerd spelend ensemble op de planken te zetten. Voor de pauze bracht dit fraaie, goed uitgebalanceerde harmonie-orkest, de wat. ernstiger werken Begonnen werd met Trevor Sharp's 'Fanfare and Soli- loqy for Band'; waarbij men al direct kennis kon maken met de zowel in hoog al laag register fraai klinkende clarinet- tengroep. De houtgroep. die-een enkel 'ui tsehietertje' daargelaten -weinig last had van ontsporingen en onzuiverheid, zorgde met de toonvaste koperblazers voor een warme klankleur in 'Hymne a la Musique' van de Fransman Serge Lancen. Beheerst, maar briljant, goed afgewogen in dynamiek klonk Verdi's ouverture tot de opera 'Siciliaanse Ves per' Er was heerlijk mars-vuurwerk in Fu- cik's 'Florentiner Mars'. De 'Pavane in Blue' van Ted Hugens bood ook jonge solisten op trompet en altsax de gele genheid hun kunnen te tonen Hier bleek even. dat men met amateurs, en met met geroutineerde professionals had te doen: de zenuwtjes speelden een rol. overigens niet storend en dat mag gerust bij een uit jongeren bestaand or kest. dat die avond kans zal ook vele malen hel niveau van beroepscollega's te benaderen. Een der hoogtepunten vonden we Haydn Wood's 'Mannin Veen', een suite van volksliederen van het eiland Man. die majestueus en met overtuiging werd vertolkt mede dank zy de punctuele en bezielende directie van Wybren Valke ma Na de pauze kw amen de lichtere werken aan de beurt, werkjes als Wil Haulvasl's 'Viva elToro'. Choral an Rock-Oui" van Huggens. Van Wim Laserom klonk muziek Trombonella' waarbij de vijf trombo nisten hun virtuositeit loonden. De tien 'man' sterke trompet-groep kreeg de handjes op elkaar met 'Holiday for Trompets' van dezelfde componist. Het concert werd besloten met een med ley vna Bealle-songs. in het arrange ment van Hautvast; een werk dat, ge zien de ovaties van het enthousiaste publiek, moest worden herhaald. De avond was geopend door de heer A. Wagenvoort, voorzitter van de Middel burgse brassband 'Onda'. die samen met de Veerse fanfare 'Veere's Genoe gen' dit Zeeuws optreden van de KNF Road Band had georganiseerd Voorzit ter Jac Uitterhoeve van KNF-afdeling Zeeland sprak een dankwoord tot de di rigent. het orkest, organisator Wisse en Jeugdcommissie-voorzitster Dinie Worms, die het concert op vlotte wijze had gepresenteerd Burgemeester Hack van Veere woonde het concert bij. Een concert door een orkest, dat - helaas - slechts voor deze gelegenheid, voor deze propaganda-lournee is samengesteld. Gezien zijn uitstekende prestaties zou den wij deze Road Band een veel langer leven gunnen. G.v.L. provincie ATHENE WIL BIJEENKOMST V RAAD ANKARA (RTR) - De Turkse premier Soleyman Demirel heeft maandag verklaard dat het Turkse exploratievaartuig 'Sismik 1' zijn werkzaamhe den in de Egeïsche Zee zal voortzetten ondanks heftige protesten van de kant van Griekenland. „Niemand kan het schip zijn werk beletten. Wat men ook doet. we zullen de uitvoering van ons project voortzetten. Griekenland heeft geen enkel recht van spreken. De Egeïsche Zee is geen Grieks eigendom", zo verklaarde de premier tegen over journalisten. Griekenland heeft inmiddels gevraagd om een buitengewone zitting van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties. Het zegt dat de situatie in de Egeïsche Zee een bedreiging vormt voor de vrede in dit gebied. Griekenland wil voorts bij het internationale ge rechtshof in Den Haag een ver zoek om definitieve bepaling van het Griekse continentale plat in de Egeïsche Zee indie nen. Aanvankelijk had Athene van Turkije geëist deze kwestie gezamenlijk bij het internatio nale gerechtshof te laten be handelen. Turkije heeft daar mee tot dusver gedraald. den van de Griekse vloot, die de Sismik verscheidene malen hebben gelast zich van 'hel Gnekse continentale plat' te verwljdem. De Ktrijdkraehten van beide landen zijn al enige tijd in staat van alarm. Westerse diplomaten in Ankara en Athene verklaarden de ontwikkelin gen met groeiende ongerustheid te volgen. Protest nol a Demirel legde zijn verklaring af nadat de ambassadeur van Griekenland in Ankara een protestnota op het ministe rie van buitenlandse zaken had over handigd In deze nota. dc tweede in drie dagen uitte de Gnekse regenog de be schuldiging dal de Sismik Griekse sec toren van het continentale plat heeft ge schonden en eiste zij van Turkije dat herhaling daarvan achterwege zou blij ven Volgens diplomatieke kringen in Ankara wordt het Turkse vaartuig nauwlettend geschaduwd door eenhe- AMSTERDAM (ANP) - Vijf nog onbe kende mannen hebben maandagoch tend een overval gepleegd op een ille gaal gokhuis in de Amsterdamse bin nenstad. Bij de overval werd niemand gewond. Volgens de politie waren de overvallers Chinezen. Met drie automatische vuurwapens voorzien van geluiddempers, dwongen de overvallers de t wee Nederlandse por tiers en de vijf Chinese bezoekers van het gokhuis op de grond te gaan liggen, waarna ze metyzerdraad aan handen en voeten werden gebonden. De overvallers namen hun slachtoffers al hun kostbaarheden af. en plozen het gokhuis nauwkeurig na op geld. Tot nu toe on tbreek t ieder spoor van de d aders. ZURICH (DPA)- Een interconfessio nele studiegroep heeft dc Wereldraaf van Kerken in Genéve opgeroepei zich in te zetten voor de verdrukte christen in de Sowjet-Unie. Dit blijkt uit een rapport dat de studiegroep vandaag in Zurich publiceert. In het rapport heet het dat de Wereldraad van Kerken niet kan zwijgen wanneer zovele christenen uit de Sowjet-Unie een beroep doen op de Kerken hun te steunen omdat de elementaire men senrechten worden geschonden. Het rapport, getiteld 'De Oecumenische Raad en de Sowjet-Unie. is bedoeld als aanvullend materiaal voor de bijeen komst van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken Deze bijeen komst begint vandaag m Geneeve en zal negen dagen duren. Ze houdt zich voor namelijk bezag met de mensenrechten en de godsdienstvrijheid in de Oosteu- ropese landen, gezien tegen de achter grond van de een jaar geleden in Hel sinki getekende slotakte van de Euro pese veiligheidsconferentie ROME (AP) - Giulio Carlo Argan. een onalhankclijkc maar met het commu nisme sympathiserende kunsthistori cus. is maandag gekozen tot burge meester van Rome. waarmee het stadsbestuur in alle grote steden op het vasteland van Italië in handen van marxisten is gekomen. Op Argan werden maandag 39stemmen uitgebracht. De raad telt 80 leden. Hy kreeg de stemmen van de communisten (30), van zes socialisten en van drie de mocratische socialisten. De christen democraten en de republikeinen ont hielden zich van stemming. Tegen Ar gan stemden de neo-fascisten van de Italiaanse sociale beweging, de conser vatieve liberalen en de radicalen DEN HAAG (ANP) - By koninklyk be sluit, is mr. C W. Dubbink benoemd tot president van de Hoge Raad der Neder landen. Mr. Dubbink (62) is nu vice- president van het hoogste rechtscollege van Nederland. De benoeming gaat in per 1 oktober. Hij is de opcolger van mr. G. J. Wiarda (69). die sinds 1972 presi dent van de Hoge Raad is Zuid-Afrika Tiat justitia "Et pereat mundus" Het recht moet zijn loop hebben al zou de wereld er door te gronde gaan.Ge lieve voor het woord wereld. Neder land te lezen. Niemand, die zichzelf tot oordelen bevoegd acht. mag een ander bet recht op een eigen oordeel ontzeg gen. Voor de ontwikkeling van de men selijke geest is het verwerven van ei gen oordeel van onzegbaar meer waarde dan het aanvaarden van eens anders oordeel. Het vonnen van een eigen oordeel is al leen mogelijk wanneer beschikt wordt over een ordelijk geheel van betrouw bare feiten. Men zou kunnen tegen werpen dat ook oordeelskracht nodig is, waaruit zou kunnen volgen dat men oordeelszwakke mensen bepaalde fei ten zou mogen of zelfs zou moeten ont houden Oordeelskracht is echter geen aangeboren privilege. Men krijgt oordeelskracht door te oor delen en dit oordeel ter discussie op proef te stellen Een ordelyk geheel van betrouwbare - ik herhaal: betrouwbare - feiten blijft, echter voorwaarde. Voor wat betreft de vraag of wij omtrent Z Afrika over betrouwbare feiten be schikken zet ik een vraagteken Wat we ten wij hier te lande in het algemeen over de samenleving lussen Europea nen, dus blanken, en mensen met een andere huidskleur? Praktisch niets im mers, niettemin staan wij klaar met ons oordeel, want stel je voor dat men zou denken dat wyU en ik. niet zouden we ten wat goed of fout is Maar wat weten wij eigenlijk van de geestgesteldheid van b v. de blanke Afrikaan die daar ge- boreh en getogen is. immers niets, en nog minder weten wij iets van de Bantoe zelf. De "Boeren" hebben het land tot wel vaart gebracht, maar ze hebben het niet cadeau gekregen, ze hebben er zeer hard voor moeten werken. Zy zijn het ge weest die behalve handen ook een hoofd hadden en dat hebben ze weten te ge bruiken en zijn zo. aldoende tot wel vaart gekomen. Be hoor sommigen al mompelen, ja over de ruggen van de zwarten. Ik ben bereid dat te beamen. Maar mag ik U ook even helpen herinne ren hoe de toestand voor het "gewone volk" nauw'lijks een halve eeuw geleden hier te lande was! maar ach waarom zou ik. velen Uwer weten hetzelfnog wel De lonen van ƒ1,- a ƒ1,50 per dag voor een volwassen arbeider, en die werkdag was bovendien wel ruim de helft langer dan de hedendaagse Wij hebben er ons hier en in de landen om ons heen. aan weten te ontworstelen en een meer menswaar dig bestaan verworven. Maar we moeten toch ook wel rekening houden met het fat dat daar een tweetal wereldoorlogen aan vooraf waren gegaan, waardoor voor enig miyoenen mensen geen ar beidsplaatsen meer behoefden te wor den gecreëerd. En daardoor leven wlj- thans in een welvaartstaat, de vraag is alleen nog. voor hoelang Waar is de tyd gebleven dat onze natio nale vlag wapperde op alle zeeën, baaien en kapen? Welk lied was het ook weer dat eertijds werd gezongen waar de handel leven toont, waar fabrieken wel vaar baren, roemt elk die in Neerland woont? Thans teren wij op ons vet (aardgas b.v.i. voor het vuile werk hebben wy zg gastarbeiders! - '250 000). want zegt men, de Nederlander voelt daar niets meer voer - wat ik met geloof In wezen is de Hollander nergens te beroerd voor. ook niet voor het opknappen van vuil werk. maar hij voelde er. en m i terecht, niets voor om dat te doen voor een minimum loon Intussen heeft men een nieuwe slogan uitgevonden nl, deze: wacht niet tot morgen wat ge heden door een ander kunt laten doen. En zo zijn we beland in de fase dat er velen zij n die zeggen ik vil wel werken, maar ik word zo verrekt gauw moe Maar behalve dit, blijven we voorlopig nog wel nare bemoeials ten opzichte van iedereen die met zo is als wij. C.Moens West-Souburg Tangent- Seissingelbewoners Wij hebben het artikel in de PZC van i0 juli betreffende "Tangen t- Seissingelbewoners punt voor punt be keken. Er wordt gesproken over knel punten. Wanneer die knelpunten ergens andersontstaan. dan worden deze bege leid met waarschuwings- en gebodsbor den. Denk b.v. aan opgebroken straat. Dit kan dus hier ook. De door ons genoemde 8U% is de schat ting van een leek. Wij hebben verzocht dn middels telling te onderzoeken (ver zoek 5 juin. er is nog niet geleid. Andere bewoners van de singel spreken van een duidelijke vermindering Is dit een uitlating; van de redactie, of iemand anders' .unl U ons 5 namen van sin gelbewoners opgeven die dit inderdaad vinden0 De dienst gemeentewerken bij monde van Ir v Unen en de politie bij monde van Adj. de Groene spreken over 'een toenemend gebruik' en dal het 'uiter aard buiten kijf is dat de singels worden ontlast' Nij zyn wij niet van plan te gaan 'kijven' met Ir. v. Unen. Voor de opening hadden wy dezelfde verwachting als de heer van Unen van het plan Wij moeten evenwei toe durven geven dat zowel gemeente werken als singelbewoners zich verke ken hebben op het gedrag van de weg gebruiker Op geen enkel moment van voorberei ding en uitvoering, die door ons nauw lettend is gevolgd, hebben wy behoeft gevoeld ons te laten horen. Wy waren het er mee eens De praktyk wijst nu anders uil, laten wij dit erkennen Misschien is het arrogant te stellen dat w ij de situatie beter kunnen beoordelen dan de heren v Unen en de Groent Zij. komen zo nu en dan eens kijken Wy leven er hele dagen Om een discussie mogelijk te maken met dezelfde erva ring als achtergrond nodig ik de heren dan ook uit enkele dagen in mijn huis te komen wonen. 'Wij gaan nog een week met vakantie) ZIJ zullen dan ondervin den. dat vanaf 5 uur in de morgen passe ren: melkauto's. benzinewagens, wol- transporten. staaltransport. steenau- to s. wagens met betonpaien enz. enz. Al dit verkeer heeft hier niets te zoeken. Al dit vrachtverkeer is doorgaand verkeer Deze mensen hebben niet meer te 'groeien' in de meuwc situatie Zij vin den deze route domweg gemakkelijker. Geen bochten - geen verkeerslichten. Hopend opeen oprechte heroverdenking van alle erbij betrokkenen, teken ik, Namens enkele smgelbewoncrs A J. Dij kwel, Seissingel 44. Middelburg 'Wie doodt wie?' Het woord 'christendom' houdt in o.m dat, rond een kleine kem die van fana tisme een afkeer heeft, zich een beangs tigend brede strook bevindt van ondui delijk, afgeleid, aangepast en onzeker karakter. (Verdienstelijk kan dan de vraag zijn van een poiitikus als Aantjes waar C.D.A.. C.D.U. e.d. het eigenlijk over hebben?) Zo is 'christen' «al van de kruistochten af) binnen en buiten de kerk een onbeschermde titel. Nu vechten in Libanon tegenwoordig chnstenen en Islamieten, waardoor he schandaal van 'christelijk vechten', in Ierland, zich verhevigd herhaalt, als men de media beluistert Hoe zwaar dat christen zijn weegt in deze gevechtssi tuatie is moeilijk vast te stellen. Of zou 'christelijk' samenvallen met 'westers'? Dan wordt christen zijn nog eens vele malen verdund! En wat betreft de rijke christelijke Li- banezen is er een kritiek in het geding die men wél serieus maar. in verhouding lot de tegenstelling rijken en armen in deOosterse wereld, al evenzeer met een duchtige korrel zout dient te nemen. Trouwens, waar zit die rijkdom nu? En de Palestijnen? Die zijn door hun arabi- schc vrienden zo beklaagd en verbitterd (politiek voltrekt zich overal ter wereld even duister) dat ze nu voor lief moeten nemen dat Syrië hen de das omdoet; zoals eertijds Jordanië, en Syrië doet dat samen met de christenen, die vak zeer te lijden hadden van de Palestijnen. Dat het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Zaatar een moeilijk te nemen ves ting blijkt te zijn verrast misschien ons, die steeds lazen dat daar vrouwen en kinderen doodgeschoten werden, maar niet een vroegere Israëlische generaal die wist dat het om een internationaal terroristenopleidingskamp gaat, waar Ier. Turk ofJapanees gelijkelijk welkom zijn. Geen wonder dat de staat Libanon tot voor kort op politiek evenwicht en niet op militaire macht gebaseerd geen en thousiasme kon opbrengen voor de felle Palestijnse vluchtelingen. De vraag 'Wie doodt wie?" in Libanon is Liguber realistisch, maar niet zo duidelijk. P. J. Pennmgs Axel Mini-campings Het kamperen staat in de belangstel ling. Na een vriendelijk stukje over de minicampings. een artikel met van vele instanties veel problematiek, maar bij 'nader bekeken' nog geen op lossing in zicht. Bij mijn onderhoud met de PZC- verslaggever heb ik primair gesteld, dat alle er bij betrokkenen gezamenlijk hun medewrking hieraan geven in plaats van tegenstellingen te scheppen (pola riseren). De Recron is een organisatie van vrije ondernemers, de boeren zijn ook vrije ondernemers, dus zou er wel begrip voor elkaar moeten zijn. Als er 's avonds bij mij een trekker sechtpaar uit Leeuwarden aan komt, die op de fiets vanaf Breda met sterke westenwind op een camping in Oostka- pelle gedirigeerd worden naar de cam ping 'De Witte Raaf plus minus 20 km. van de kust vandaan (ze hadden nu de wind achter); dan vraag ik me af of hiermee nu de belangen van de kam peerders of de commercie van de cam ping gediend wordt. Ook de honden schijnen zo moeilijk geaccepteerd te kunnen worden, ten minste op een gegeven moment had ik bij de 13 gezinnen die er stonden, zeven honden van alle rassen, evenwel zonder rassenproblema tiek Als de boeren die vanouds mede het landsehappehjk aanzien helpen bepa len geen inspraak hebben en alleen maar goed zijn om in klederdrachten en onderwetse huifkarren op reclamefol ders en boerenfestivlteiten mede by te dragen tot de commercie van de toeris tisch ingestelde besdryven, dan wordt het tijd om eens te overleggen hoe die inspraak het best gerealiseerd zou kun nen worden. Als een boer door de ligging van zijn be drijf en beschutting en beplanting en daarop ingestelde bedrijfsvoering het zo weet in te kleden, dat hy in de zomer maanden of in het hoogseizoen plaats heeft voor kampeerders en hy kan dat uiteraard teen een billijk tarief, vind ik dat een rationele bedryfsvoering die al leen maar in het algemeen toerisch be lang ten goede komt en het contact tus sen boer en stedeling vergroot. De re creanten hebben erm.i. rechtop zelf hun keuze tebepalen hoe ze hun vakantie door zullen brengen. Als ik lees in een artikel in Konsumenten-Kontakt, dat het kam peren steeds duurder wordt, dan dacht ik dat naast de vele instanties de 'Con sumentenbond'. die er volgens zyn doel stelling terecht op uit is om zyn leden voorlichting te geven en daardoor by de boeren als producenten wel eens een minder goede beuert maakt, zyn leden kan wijzen op op een artikel dat de boe ren de vakantiegangers willen leveren, n.m. ruimte, rust en sfeer. Het zou de vakantie in eigen land kunnen bevorde ren Als we mensen, scholieren, militairen en anderen alleen te hulp roepen in een natte herfst als ze van onder tot boven onder de modder zyn en 's zomers zeg gen: er is geen plaats voor jullie bij de boeren, noem ik dat a-sociaal! Ik ben het volkomen eens met de direc teur van de PPD dat we moeten probe ren het landschap te verfraaien en niet te verpesten; de aankleding van veel boerderijen zou te verbeteren zyn. Het Staatsbosbeheer, naar ik meen. wil daar door het geven van subsidie aan mee werken. Doch als het de mini-campings niet toe gestaan is aanwijzingen te plaatsen op de prov. wegen, nietopgenomen worden in de adresfolders van gesubsidieerde instellingen en soms belasting moeten betalen voor een bord op eigen terrein, lijkt het ook wel oneerlijke concurren tie. Wat mijzelf betreft, als myn kampeer ders ondanks herhaalde bedreiging met proces-verbaal en dat hun tenten op hun kosten verwyderd zullen worden, toch kost wat het kost blijven staan, is dat voor mij de beste reclame, Myn pro bleem is alleen maar, dat ze volgend jaar allen hopen terug te komen. J. Melis, Boshoekweg 2 Serooskerke <W) gem. Veere. Kabeltelevisie In uw krant van 15 juli j.l. las ik een artikel over de ontvangst van de Duitse TV-zenders, die via de kabel in Hulst en omgeving voor 60% van de zendtijd goed te bekijken zouden zijn; aldus de door u geciteerde aanleg- en cxploita- ticfirma's. De ontbrekende 40%, van de tijd valt geen Duits beeld te bekijken met als opgegeven oorzaak: "stoor- effekten". Als direkteur van Multivisie te Rotter dam houd ik mij dagelijks bezig met ka beltelevisie en ben uit hoofde van uitge voerde en in aanleg zijnde omvangrijke gemeentelijke projekten bekend met de ontvangstkonditïes op vergelijkbare af standen tot de Duitse zenders, zoals in Hulst het geval is. Daarnaast ben ik als gewoon burger konsument en als zodanig kntisch op alle produkten en diensten die vanwege de partikuliere of overheidsbedrijven worden aangeboden. Ik betreur het in hoge mate. dat mijn gerespekteerde kollega's een percen tage van de tijd (60%) durven noemen waarvan ik weet, dat dit bij de thans van overheidswege opgelegde technische- en administratieve voorschriften nim mer haalbaar is; terwijl de genoemde "stoor-effekten" een voor de konsument niet te doorgronden techniek omvatten. Naar mij bekend is, mag op grond van wetenschappelijke berekeningen zelfs geen eens verwacht worden, dat 10% van de zendtijd van de Duitse zenders goed beeld in Hulstkan worden bekeken. Duurproefmetingen en toetsing van deze berekeningen hebben in de prak tijk en tot dusverre het gelijk aan de Wetenschap gegeven Ik zie dan ook met spanning uit naar het gereedkomen van de CAI in Hulst; al was het maar om één van myn commis sarissen-een geborenen getogen Zeeuw- straks ter plaatse verder te overtuigen dat zijn landgenoten elders in Zeeuws Vlaanderen of Zeeland door toedoen van Multivisie niet gediend zijn met een zelfde aanbod als thans in Hulst wordt gedaan. Vandaar dat het gebeuren kon dat Mul tivisie in Temeuzen "er uit gegooid is". Multivisie B.V. B.W.M.Mulder. Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6