District Breda: de grootste wachtlijst telefoonaanvragen Ankara: zet werk voort 'KNF Road Band' bleek homogeen harmonie-orkest Proefrooiingen wijzen op lage aardappeloogst Overval op illegaal gokhuis Wereldraad gevraagd christenen in SU te helpen Marxistische burgemeester in Rome Mr. Dubbink president van de Hoge Raad lezers schrijven DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 EIND VORIGE MAAND 15.111 AANVRAGERS Voetbalwedstrijd Luctor-De Meeuwen MIDDELBURG - Vrijdag .*0 augustu- speelt hel tweede voetbalelftal van de rijkspoliliesporU ereniging 'Luetor' uit het distriet Middelburg een oefen wedstrijd tegen het derde elftal van De Meeuwen uit Zoutelande. ACHTERSTAND VOORLOPIG NOG NIET INGELOPEN BREDA - „Het telefoondistrict Breda geniet de twijfelachtige eer de grootste wachtlijst van telefoonaanvragen te hebben van heel Nederland". Dit zei de directeur van het Bredaase tele foondistrict, de heer J. Rom- melse, gisteren door de telefoon tegen staatssecretaris dr. Van Huiten die in het Gelderse Harskamp de telefonische ver gadering leidde van alle dis trictsdirecteuren. Deze verga dering vormde een onderdeel van het officieel programma rond de aansluiting van de 3.500.000ste telefoonabonnee. Een heuglijk feit voor do PTT dat voor de staatssecretaris aanleiding was op te merken dat Nederland op het gebied van telefoonverkeer een vooraan staande plaats inneemt in Europa. Maar zolang het distriet Breda (West-Brabant en Zeeland) op ge scheept blijft zitten met 's lands groot ste wachtlijst is er hier weinig reden om verheugd te doen. De heer Rommelse licht te toe dat eind vorige maand welgeteld 15 111 mensen op een telefoonaansluiting zaten te wachten. Voorlopig zullen 10400 aan vragers niet geholpen kunnen worden, omdat er geen nummers beschikbaar zijn. Er is een meerjarenplan, dat reikt tot 1982 en dat pre ten teert de opgelopen achterstand in dit district goeddeels in te lopen. In 1981 zou de wachtlijst terug gebracht moeten zijn tot 4000 aanvra gen. maar nu al is duidelijk dat dit plan op dit punt geen kans van slagen heefl. Het aantal aanvragen per jaar stijgt zo snel dat de PTT blij mag zijn als de wachtlijstin 1981 beperktblijfttotcirca 12.0011 Het telefoonbezit blijkt de laat ste jaren nogal sterk stijgen in de cate gorie mensen meteen lager en midden inkomen. ..Na de auto. de wasmachine, en de televisie komt nu ook de telefoon aan de beurt", zei staatssecretaris Van Huiten er aan toevoegend.l dat nu het hele bedrijfsleven en t weederde van de huishouding beschikken over telefoon Kosten Do snelle groei van de vraag naar tele foon moet volgens dc bewindsman verklaard worden door het feit dat de telefoonkosten in vergelijking melde kosten van het levensonderhoud goed koper zijn geworden. De entreekostcn voor een telefoonzijn sinds januari 1971 en de abonncmcnts-en gespreks kosten sinds september 1973 niet meer verhoogd. De kosten van levensonder houd stegen daarentegen met onge veer dertig procent. Voor West-Brabant en Zeeland komen daar volgens de heer Rommelse nog twee factoren bij: dat is het relatief laag telefoonbezit en vooral de sterke over loop uit de randstad naar West- Brabant. Eind 1975 waren in dit district. 67 van de 100 woningen aangesloten op de telefoon De landelijke dichtheid be draagt 79 op de 100 In Zeeland is de dichtheid wel iets lager dan in West- Brabant (66.3 tegen 68.1Toch is de si tuatie er volgens de directeur duidelijk gunstiger fan in het gebied van de aan grenzende provincie Waar Zeelaijd met en West-Brabant wel in ernstige mate mee te kampen heeft is de migratie stroom uit de reandstad. Van 1961 tot 1969 heefl de vraag in hel district zich geleidelijk ontwikkeld van 4500 per jaar tot 7200. Van 1969 tot 1970 steeg de aanvraag tot 11.500 en daarna lot 14 000 in 1974. en 19 500 in 1975 In principe zou het geen probleem zijn om de opgelopen achterstand in zuid-west Nederland snel in te lopen, maar het treffen van de noodzakelijke technische voorzieningen vergt een voorberei dingstijd van ongeveer drie jaar, aldus de directeur De achterstand wordt vol gend volgend jaar geleidelijk ingelopen, maar zal zelfs in 1982 nog niet geheel weggewerkt zijn. Berekend is dat in dat jaar per 100 gezinnen 110 telefoonaan sluitingen zijn. West-Brabant en Zee land halen volgens de huidige progno ses 'slechts' 103 aansluitingen. Met ge middeld 67 telefoons op 100 woningen staat het dist nel Breda onderaan op de landelijke lyst Ter vergelijking het dis trict Amsterdam haalt een gemiddelde van 94. Den Haag komt op 92. Arnhem 74. Den Bosch aan 72 en Groningen aan 69. Zeeuwsch-Vlaanderen. Enkele duide lijke probleemgemeenten zijn Kruinin- gen. Hansweert. Yerseke. Wissen- kerke. Zevenbergen. Roosendaal. Ber gen op Zoom. Oosterhout en Raams- donkveer In dc meeste gemeenten kan Kraan schoof van trailer en hinderde verkeer bij Sluiskil SLUISKIL - Maandagochtend is het verkeer bij de brug over het kanaal Gcnt-Terneuzen bij Sluiskil geruime tijd gehinderd door een kraan, die op de oprit van de brug van een trailer was geschoven. De kraan, die een gewicht had van circa 30 ton. was in een bocht gaan schuiven en gedeeltelijk op het wegdek terecht gekomen Er waren enkele uren mee gemoeid voor de kraan wer op de trailer siond Het verkeer moest tot omstreeks half tien maandagochtend gebruik ma ken van de secundaire weg. Verspreid ..Het leed is verspreid over het hele dis triet". zegt de heer Rommelse over het tekort aan telefoonaansluitingen. Hei gunstigs is de situatie in Breda-stad en Actiecentrum PPR-Goes vergadert VERDACHTE INBRAAK IN BACHTEN KOMME AANGEHOUDEN VLISSINGEN - De Vlissingsc politie heeft maandagmiddag rond vijf uur de 25-jarige C.P.B. uit Vlissingen op ver denking van inbraak aangehouden. De politie verdenkt B. ervan in de nacht van zondag op maandag te hebben in gebroken bij de Stichting Kulturecl ('entrum. die is ondergebracht in dc Bachten Komntc. Bij deze inbraak verdween uit een geldkistje een be drag van 1730 gulden. De dader moet volgens de politie zijn binnengekomen via de garages aan de achterkant vna de Bachten Konime Via een tuimelraam zou zij het gebouw- zijn binnengedrongen De verdachte heeft nog niet bekend GOES - Het PPR-actiecentrum Goes houdt woensdag 'open huis'. Belang stellenden kunnen dan met het bestuur van het actiecentrum en hel Goese PPR-raadslid mevrouw J. M Prevoo- van der Heuvel van gedachten wisselen over de gemeentepolitiek Op het pro gramma staan onder meer de contou rennota en de situering van het nieuw e woonwagenkamp Tevens zal er gele genheid zijn om v ragen te stellen over de agendapunten van de raads- en com missievergaderingen van de maand au gustus Het PPR-actiecentrum houdt 'open huis' op Oranjepad 52, Goes, vanaf acht uur Vlissingsc sho wgroep VLISSINGEN' - Do Vlissingse Show groep geeft woensdag een speciale voorstelling voor de bejaarden van 'Ter Reede' te Vlissingen. De voorstelling is op hetgrasvplri aan de Vondellaan De aanvang is omstreeks 19 15 uur. evenwel binnen afzienbare tijd de wachtlijst worden weggewerkt, maar helaas zal men daarna weereen nieuwe wachtlijst moeten aanleggen. Grote uitbreidingen c.q vervangingen van de telefooncentrales vinden momenteel plaats in Breda. Oosterhout Middelburg en Roosendaal Vooral in 1977 en 1978 denkt de PTT veel goed te maken aan de achterstand In deze jaren zal de nummercapaciteii. die nieuwe aanslui tingen mogelijk maakt, worden uitge breid met respectievelijk 25 000 en 2 .000. ..Het zal een hoos geven in ons uitvoeringsprogramma", aldus de di recteur. Mede in verband hiermee zal hel personeelsbestand van ongeveer 1200 man met ongeveer 70 werknemers worden uitgebreid De wedstrijd wordt gespeeld op hel sportcomplex van De Meeuwen aan de Westkapelseweg te Zoulelande en be gint om 19 00 uur ZENDINGSAVOND TE MIDDELBURG MIDDELBURG - Vanavond (din.dag) wordt in de Zuiderkerk in de Schout straat te Middelburg een zendings avond van de gereformeerde ge meente gehouden. Ds P. Blok. predikant van de gerefor meerde gemeente te Dirksland. vertelt dan iets over zijn ervaringen van zijn bezoek aan de zendingsvelden van Irian Jaya in Indonesië. De aanvang is om 19.30 uur ZEEUWSE LANDBOUWCONSULENT: VLISSINGEN - Proefrooiingen hebben uitgewezen, dat indien men nu zou star ten met het rooien van de Zeeuwse klei-aardappelen. de opbrengst verbeneden het peil van voorgaande jaren zal liggen. Erzou nog geen achttien ton aardappe len per hectare kunnen worden gerooid, terw ijl de Zeeuwse kleigrond normaal 40 tot 42 ton aardappelen kan opleveren. In september zal met rooien worden begonnen. Wat dan de uitkomst zal zijn kon ir. L T J. de Wit. landbouwconsulent in Zeeland, nog met exact voorspellen. ..De verwachting is, na de genomen proefrooiien. dat we beneden de halve opbrengst van voorgaande jaren blijven", aldus de heer De Wit desgevraagd Een beter resultaat leverde volgens de heer De Wit de oogst van de wintertarwe Hierbij kwam men niet beneden het. lien-jarig gemiddelde. ..Als we naar de ver wachting rekenen, die tijdens de winter werd gekoesterd is de oogst tegengevallen Rekenen we tijdens de oogsttijd dan is de opbrengst van dc wintertarwe meegeval len". aldus de heer Dc Wit. Met het oogsten van hel. graan is men naar aanleiding van de langdurige droogte drie weken eerder dan normaal begonnen. Een minder optimistisch beeld dan de tarwe geven de vooruitzichten voor de oogst van uien en bruine bonen. De heer De Wit verwacht voor de uien niet meer dan een halve opbrengst in vergelijking tot vorig jaar. voor de bruine bonen met meer dan een derde van de opbrengst ..De uien staan er slecht bij De planten beginnen al ie verdrogen en af te sterven. Dat is veel te vroeg", vertelt hij In september zaJ met de uienoogst worden begonnen De vooruitzichten voor volgend jaar zijn volgens de heer De Wit niet optimistisch „Door slechte resultaten kunnen weinig uien en bruine bonen worden gebruikt voor een volgende oogst" GROTE KERK - VEERE In een tot dc laatste plaats bezette Grote Kerk van Veere kon men maan dagavond luisteren naar de 'KNF Road Band', een uit 75 jongens en meisjes be staand. groot bezet harmonie-orkest, dal op initiatief vna de Jeugdcommissie van Nederland's grootste muziekfeder- atie. de KNF, per dubbeldeksbus al concerterend hel land doortrekt. Deze jeugdige 'zendelingen' van de blaasmuziek deden ook Zeeland aan. waar zij in 'Vijvervreugd' te Middelburg concerteerden, door de gemeente Veere weiden ontvangen, en - aangezien zij hun 'zendingswerk' tijdens hun vakan tie bedrijven - ook nog een boottocht maakten. 'Zendelingen' met een 'roeping', de blaasmuziek meer bekendheid geven en het 'beeld' van die amateurs- blaasmuziek. flat volgens de KNF- jeugdcommissie bij het grote publiek nog steeds niet 'zuiver overkomt'. een ander, gunstiger aanzien bezorgen Op gemerkt mas dan wel worden, dat de KNF dan ook wel wat 'inwendige zen ding' kan bedrijven: Erzijn in dit huid - helaas - nog een aantal blaasorkesten. die namelijk'dit 'beeld' mede hebben helpen bepalen door hun en andermans lieve centen te besteden aan potsierlijke operette-uniformen, waarin - vaak niet al te best musicerend - door de straten onzer stadjes en dorpjes wordt rondge- paradeerd. Als deze lieden de centen hieraan besteed, in een betere muzie kopleiding zouden stoppen, zou dit de juiste beeldvorming van de blaasmu ziek bij het grote publiek zeker bevorde ren. Hoe het ook zij. de uit alle streken van ons land komende jonge muzikanten vna de KNF Road Band (leeftijd 15 tot en met 23 jaari bewezen maandagavond dat zij geen 'carnavaleske loeteraars" zijn. maar jonge amateur-artiesten, de ere-naam van muzikant waardig. De jonge Friese dingent Wybren Valkema. leerling van Henk van Lijnschooten heeft, kans gezien om in enkele weken tijds met een minimum van drie repeti ties een hoogst homogeen en gediscipli neerd spelend ensemble op de planken te zetten Voor de pauze bracht dit fraaie, goed uitgebalanceerde harmonie-orkest, de wat ernstiger werken Begonnen werd met Trevor Sharp's 'Fanfare and Soli- loqy for Band', waarbij men al direct kennis kon maken met de zowel in hoog al laag register fraai klinkende clarinet- tengroep. De houtgroep. die - een enkel 'uilschietertje' daargelaten - weinig last had van ontsporingen en onzuiverheid zorgde met de loonvaste koperblazers voor een warme klankleur in 'Hymne a la Musique' van de Fransman Serge Lancen. Beheerst, maar briljant, goed afgewogen in dynamiek klonk Verdi's ouverture tot de opera 'Siciliaanse Ves per'. Er was heerlijk mars-vuurwerk in Fu- cik's 'Florentmer Mars'. De 'Pavane in Blue' van Ted Hugens bood ook jonge solisten op trompet en altsax de gele genheid hun kunnen te tonen Hier bleek even. dat men met amateurs, niet met geroutineerde professionals had te doen de zenuwtjes speelden een rol. overigens met storend en dat mag gerust bij een uit jongeren bestaand or kest. dat die avond kans zal ook vele malen het niveau van beroepscollega's te benaderen Eén der hoogtepunten vonden we Haydn Wood's 'Mannin Veen', een suite van volksliederen van het eiland Man. die majesi ucus en met overtuiging werd vertolkt, mede dank zij de punctuele en bezielende directie van Wybren Valke- Na de pauze kw amen de lichtere werken aan de beurt, werkiesals Wil Hautvast's 'Viva el Toro'. Choral an Rock-Out' van Hugtren.v Van Wim Laserom klonk 'Trombonclla', waarbij de vijf trombo nisten hun virtuositeit toonden. De tien 'man' sterke trompetrgroep kreeg de handjes op elkaar met 'Holiday for Trompets' van dezelfde componist, Hetconcertwerd besloten meteen med ley vna Beatle-songs. in het arrange ment van Hautvast; een werk dat. ge zien de ovaties van het enthousiaste pubiiek. moest worden herhaald De avond was geopend door de heer A Wagenvoort, voorzitter van de Middel burgse brassband 'Ondadie samen met de Veerse fanfare 'Veere's Genoe gen' dit Zeeuws optreden van dc KNF Road Band had georganiseerd Voorzit ter Jac. Uïtterhoeve van KNF-afdeling Zeeland sprak een dankwoord tot de di rigent. het orkest, organisator Wisse en Jeugdcommissie-voorzitster Dinii Worms, die het concert op vlotte wijze had gepresenteerd. Burgemeester Hack van Veere woonde het concert bij. Een concert door een orkest, dat - helaas - sleeh ts voor deze gelegenheidvoor deze propaganda-tournee is samengesteld. Gezien zijn uitstekende prestaties zou den wij deze Road Band een veel langer leven gunnen G.v.L. ATHENE WIL BIJEENKOMST V-RAAD ANKARA (RTR) - De Turkse premier Soleyman Demirel heeft maandag verklaard dat het Turkse exploratievaartuig 'Sismik 1' zijn werkzaamhe den in de Egeische Zee zal voortzetten ondanks heftige protesten van de kant van Griekenland. ..Niemand kan het schip zijn werk beletten. Wat men ook doet, we zullen de uitvoering van ons project voortzetten. Griekenland heeft geen enkel recht van spreken. De Egeische Zee is geen Grieks eigendom", zo verklaarde de premier tegen over journalisten. Griekenland heeft inmiddels gevraagd om een buitengewone zitting van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties. Het zegt dat de situatie in de Egeische Zee een bedreiging vormt voor de vrede in dit gebied. Griekenland wil voorts bij het internationale ge rechtshof in Den Haag een ver zoek om definitieve bepaling van het Griekse continentale plat in de Egeische Zee indie nen. Aanvankelijk had Athene van Turkije geëist deze kwestie gezamenlijk bij het internatio nale gerechtshof te laten be handelen. Turkije heeft daar mee tot dusver gedraald. Protest nota Demirel legde zijn verklaring af nadat de ambassadeur van Griekenland in Ankara een protestnota op het ministe rie van buitenlandse zaken had over handigd In deze nota. de tweede in drie dagen, uitte de Gnekse regering de be schuldiging dat de Sismik Griekse sec toren van het conünentalc plat heeft ge schonden en eiste zij van Turkije dat. herhaling daarvan achterwege zou blij ven Volgens diplomatieke kringen iri Ankara wordt het Turkse vaartuig nauwlettend geschaduwd door eenhe den van de Griekse vloot, die de Sismik verscheidene malen hebben gelast zich van 'het Griekse continentale plat' te verwijdem I)e strijdkrachten van beide landen zijn al enige tijd in staat van alarm. Westerse diplomaten in Ankara en Athene verklaarden de ontwikkelin gen met groeiende ongerustheid te volgen. AMSTERDAM (ANP) - Vijf nog onbe kende mannen hebben maandagoch tend eeil overval gepleegd op een ille gaal gokhuis in de Amsterdamse bin nenstad. Bij de overval werd niemand gewond. Volgens de politie waren de overvallers Chinezen. Met drie automatische vuurwapens voorzien van geluiddempers, dwongen de overvallers de twee Nederlandse por tiers en de vijf Chinese bezoekers van het gokhuis op de grond te gaan liggen, waarna ze met IJzerdraad aan handen en voeten werden gebonden De overvallers namen hun slachtoffers al hun kostbaarheden af. en plozen het gokhuis nauwkeurig na op geld Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daders. ZURICH (DPA) - Een interconfessio nele studiegroep heeft de Wereldraad van Kerken in Geneve opgeroepen zich in te zetten voor de verdrukte christen in de Sowjet-Uiiie. Dit blijkt uit een rapport dat de studiegroep vandaag in Ztirich publiceert. In het rapport heet het dal de Wereldraad van Kerken niet kan zwijgen w anneer zovele christenen uit de Sowjet-Unie een beroep doen op de Kerken hun te steunen omdat de elementaire men senrechten worden geschonden. Het rapport, getiteld 'De Oecumenische Raad en de Sowjet-Unie.' is bedoeld als aanvullend materiaal voor de bijeen komst van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken Deze bijeen komst begint vandaag in Geneéveen zal negen dagen duren. Ze houdt zich voor namelijk bezig met de mensenrechten en de godsdienstvrijheid in de Oosteu- ropese landen, gezien tegen de achter grond van de een jaar geleden in Hel sinki getekende slotakte van de Euro pese veiligheidsconferentie. ROME (AP) - Giulio Carlo Argan. een onafhankelijke maar met het commu nisme svmpathisercnde kunsthistori cus. is maandag gekozen tot burge meester van Rome. waarmee het stadsbestuur in alle grote steden op hel vasteland van Italië in handen van marxisten is gekomen. Op Argan werden maandag 39 stemmen uitgebracht. Dc raad telt. 80 leden. Hij kreeg de stemmen van de communisten i30), van zes socialisten en van drie de mocratische socialisten. De christen democraten en de republikeinen ont hielden zich van stemming. Tegen Ar gan sternden de neo-fascisten van de Italiaanse sociale beweging, de conser vatieve liberalen en de radicalen. DEN HAAG (ANP) - Bij koninklijk be sluit is mr. C. W. Dubbink benoemd tot president van de Hoge Raad der Neder landen. Mr. Dubbink (621 is nu vice- president van het hoogste rechtscollege van Nederland. De benoeming gaat in per 1 oktober. Hij is de opcolger van mr. G. J. Wiarda i69). die sinds 1972 presi dent van de Hoge Raad is. Zuid-Afrika Tiat justitia "Et pereat mundus" Het recht moet zijn loop hebben al zou de wereld er door te gronde gaan.Ge lieve voor het woord w ereld. Neder land te lezen. Niemand, die zichzelf tot oordelen bevoegd acht. mag een ander het recht op een eigen oordeel ontzeg gen. Voorde ontwikkeling van de men selijke geest is het verwerven van ei gen oordeel van onzegbaar meer waarde dan het aanvaaiden van eens anders oordeel. Het vormen van een eigen oordeel is al leen mogelijk wanneer beschikt wordt over een ordelijk geheel van betrouw bare feiten Men zou kunnen tegen werpen dat ook oordeelskracht nodig is, waaruit zou kunnen volgen dat men oordeelszwakke mensen bepaalde fei ten zou mogen of zelfs zou moeten ont houd ea Oordeelskracht is echter geen aangeboren privilege Men krygt oordeelskracht door te oor delen en dit oordeel ter discussie op proef te stellen. Een ordelijk geheel van betrouwbare - ik herhaal betrouwbare - feiten blijft echter voorwaarde Voor wat betreft de vraag of wij omtrent Z.Afrika over betrouwbare feiten be schikken zet ik een vraagteken Wat we ten wij hier te lande in het algemeen over de samenleving tussen Europea nen. dus blanken, en mensen met een andere huidskleur? Praktisch niets im mers, niettemin staan wij klaar met ons oordeel, want stel je voor dat men zou denken dat wij. U en ik. niet zouden we ten wafgoed of fout is. Maar wat weten wij eigenlijk van de geestgesteldheid van b v de blanke Afrikaan die daar ge- borcri en getogen is. immers niets, en nog minder weten wij iets van de Bantoe zelf. De "Boeren" hebben het land tot wel vaart gebracht, maar ze hebben het met cadeau gekregen, ze hebben erzeerhard voor moeten werken, Zij zijn het ge weest die behalve handen ook een hoofd hadden en dat hebben ze weten te ge bruiken en zijn zo. aldoende tot wel vaart gekomen. Ik hoor sommigen al mompelen, ja over de ruggen van de zwarten. Ik ben bereid dat te beamen. Maar mag ik U ook even helpen herinne ren hoe de toestand voor het "gewone volk" nauw'lijks een halve eeuw geleden hier te lande was! maar ach waarom zou ik. velen Uwer weten hetzelfnog weL De lonen van ƒ1,- a 1.50 per dag voor een volwassen arbeider, en die werkdag was bovendien wel ruim de helft langer dan de hedendaagse. Wij hebben er ons hier en in de landen om ons heen, aan weten te ontworstelen en een meer menswaar dig bestaan verworven Maar we moeten toch ook wel rekening houden met het feitdatdaar een tweetal wereldoorlogen aan vooraf waren gegaan, waardoor voor enig miljoenen mensen geen ar beidsplaatsen meer behoefden te wor den gecreëerd. En daardoor leven wij- thans in een welvaartstaat, de vraag is alleen nog. voor hoelang. Waar is de tijd gebleven dat onze natio nale vlag wapperde op alle zeeën, baaien en kapen? Welk lied was het ook weer dat eertijds werd gezongen waar de handel leven toont, waar fabrieken wel vaar baren, roemt elk die in Neerland woont? Thans teren wij op ons vet «aardgas b.v.), voor het vuile werk hebben wij zg. gastarbeiders! 1250 000). wantzegtmen. de Nederlander voelt daar niets meer voer - wat ik niet geloof. In wezen is de Hollander nergens te beroerd voor. ook niet voor het opknappen van vuil werk. maar hij voelde er. en m i. terecht, mets voor om dat te doen voor een minimum loon Intussen heeft men een nieuwe slogan uitgevonden nl. deze: wacht met tot morgen wat ge heden door een ander kunt laten doen En zo zijn we beland in de fase dater velen zijn die zeggen ik wil wel werken, maar ik word zo verrekt gauw moe Maar behalve dit, blijven we voorlopig nog wel nare bemoeials ten opzichte van iedereen die niet zo is als wij. C.Moens WestrSouburg Tangent- Seissingelbewoners Wij hebben het artikel in de PZC van J0 juli betreffende 'Tangen t- Seissingelbewoners' punt voor punt be keken Er wordt gesproken over knel punten. Wanneer die knelpun ten ergens anders ontstaan, dan worden deze bege leid met waarschuwing»- en gebodsbor- den. Denk b.v aan opgebroken straat. Dit kan dus hier ook De door ons genoemde 80'-■ is de schat ting van een leek Wij hebben verzocht dit middels telling te onderzoeken iver zoek 5 juin. er is nog met geteld Andere bewoners van de singel spreken van een duidelijke vermindering. Is dit een uitlating van de redactie, of iemand anders? .unt U ons 5 namen van sin gelbewoners opgeven die dit inderdaad vinden? De dienst gemeentewerken bij monde van Ir. v. Unen en de politie bij monde van Adj de Groene spreken over 'een toenemend gebruik' en dat het 'uiter aard buiten kijf is dat de singels worden ontlast' Nij zijn wij niet van plan te gaan 'kijven' met Ir v Unen. Voordeoperung hadden wij dezelfde verw achting als de heer van Unen van hel plan Wij moeten evenw el toe durven geven dat zowel gemeente werken als singelbewoners zich verke ken hebben op het gedrag van de weg gebruiker Op geen enkel moment van voorberei ding en uitvoering, die door ons nauw lettend is gevolgd, hebben wij behoeft gevoeld ons te laten horen. Wij waren het er mee eens De praktijk wijst nu anders uit. laten wij dit erkennen Misschien is het arrogant te stellen dat wij de situatie beier kunnen beoordelen dan de heren v. Unen en de Groene Zij. komen zo nu en dan eens kijken Wij leven er hele dagen Om een discussie mogelijk te maken met dezelfde erva ring als achtergrond nodig ik de héren dan ook uil enkele dagen in mijn huis ie komen wonen iWij gaan nog een week met vakantie) Zij zullen dan ondervin den. dat vanaf 5 uur in de morgen passe ren: melkauto's, benzmewagens. wol transporten. staaltransport. steenau to's, wagens met betonpalen enz. enz Al dit verkeer heeft hier niets te zoeken. Al di t vrachtverkeer is doorgaand verkeer. Deze mensen hebben niel meer te 'groeien' in de nieuwe situatie Zij vin den deze route domweg gemakkelijker. Geen bochten - geen verkeerslichten. Hopend opeen oprechte heroverden king van alle erbij betrokkenen, teken ik. Namens enkele singelbewoners A. J Dijkwel. Seissingel 44, Middelburg 'Wie doodt wie?' Het woord 'christendom' houdt in o.m. dat. rond een kleine kem die van fana tisme een afkeer heeft, zich een beangs tigend brede strook bevindt van ondui delijk. afgeleid, aangepast en onzeker karakter. iVerdienstelijk kan dan de vraag zijn van een politikus als Aantjes waar C.D.A.. C.D.U. e.d. het eigenlijk over hebben?) Zo is 'christen' (al van de kruistochten af) binnen en builen de kerk een onbeschermde titel. Nu vechten in Libanon tegenwoordig christenen en Islamieten, waardoor he schandaal van 'christelijk vechten', in Ierland, zich verhevigd herhaalt, als men de media beluistert. Hoe zwaar dat christen zijn weegt in deze gevechtssi tuatie is moeilijk vast te stellen. Of zou 'christelijk' samenvallen met "westers"? Dan wordt christen zijn nog eens vele malen verdund! En wat betreft de rijke christelijke Li- banezen is er een kritiek in het geding die men wél serieus maar. in verhouding tot de tegenstelling rijken en armen in de Oosterse wereld, al evenzeer met een duchtige korrel zout dient te nemen. Trouwens, waar zit die rijkdom nu? En de Palestijnen? Die zijn door hun arabi- sche vrienden zo beklaagd en verbitterd (politiek voltrekt zich overal ter wereld even duistert dat ze nu voor lief moeten nemen dat Syrië hen de das omdoet; zoals eertijds Jordanië, en Syrië doet dat samen met de christenen, die vak zeer te lijden hadden van de Palestijnen. Dat het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Zaatar een moeilijk te nemen ves ting blijkt te zijn verrast misschien ons. die steeds lazen dat daar vrouwen en kinderen doodgeschoten werden, maar niet een vroegere Israëlische generaal die wist dat het om een internationaal terroristenopleidingskamp gaat. waar Ier, Turk of Japanees gelijkelijk welkom zijn. Geen wonder dat de staat Libanon tot voor kort op politiek evenwicht en niet op militaire macht gebaseerd geen en thousiasme kon opbrengen voorde felle Palestijnse vluchtelingen. De vraag 'Wie doodt wie?" in Libanon is Liguber realistisch, maar niet zo duidelijk. P. J. Pennings Axel Mini-campings Het kamperen staat in de belangstel ling. Na een vriendelijk stukje over de minicampings. een artikel met van vele instanties veel problematiek, maar bij 'nader bekeken' nog geen op lossing in zicht. Bij mijn onderhoud met de PZC- verslaggever heb ik primair gesteld, dat alle er bij betrokkenen gezamenlijk hun medewrking hieraan geven in plaats van tegenstellingen te scheppen (pola riseren). De Recron is een organisatie van vrije ondernemers, de boeren zijn ook vrije ondernemers, dus zou er wel begrip voor elkaar moeten zijn. Als er 's avonds bij mij een trekker sechtpaar uit Leeuwarden aan komt. die op de fiets vanaf Breda met sterke westenwind op een camping in Oostka- pelle gedirigeerd worden naar de cam ping 'De Witte Raaf plus minus 20 km. van de kust vandaan (ze hadden nu de wind achten; dan vraag ik me af of hiermee nu de belangen van de kam peerders of de commercie van de cam ping gediend wordt. Ook de honden schijnen zo moeilijk geaccepteerd le kunnen worden, ten minste op een gegeven moment had ik bij de 13 gezinnen die er stonden, zeven honden van alle rassen, evenwel zonder rassenproblematiek. Als de boeren die vanouds mede het landschappelijk aanzien helpen bepa len geen inspraak hebben en alleen maar goed zijn om in klederdrachten en onderwetse huifkarren op reclamefol ders en boeren festiviteiten mede bij te dragen tot de commercie van de toeris tisch ingestelde besdrijven. dan wordt het tijd om eens te overleggen hoe die inspraak het best gerealiseerd zou kun nen worden. Als een boer door de ligging van zijn be drijf en beschutting en beplanting en daarop ingestelde bedrijfsvoering het zo weet in te kleden, dat hij in de zomer maanden of in het hoogseizoen plaats heeft voor kampeerders en hij kan dat uiteraard teen een billijk tarief, vind ik dat een rationele bedrijfsvoering die al leen maar in het algemeen toerisch be lang ten goede komt en het contact tus sen boer en stedeling vergroot. De re creanten hebben er m.i. rechtop zelf hun keuze tebepalen hoe ze hun vakantie door zullen brengen. Als ik lees in een artikel in Konsumenten-Kontakt, dat het kam peren steeds duurder wordt, dan dacht ik dat naast de vele instanties de 'Con sumentenbond'. die er volgens zijn doel stelling terecht op uit is om zijn leden voorlichting te geven en daardoor bij de boeren als producenten wel eens een minder goede beuert maakt, zijn leden kan wijzen op op een artikel dat de boe ren de vakantiegangers willen leveren, n.m. ruimte, rust en sfeer. Hel zou de vakantie in eigen land kunnen bevorde- Als we mensen, scholieren, militairen en anderen alleen te hulp roepen in een natte herfst als ze van onder tot boven onder de modder zijn en 's zomers zeg gen. er is geen plaats voor jullie bij de boeren, noem ik dat a-sociaal! Ik ben het volkomen eens met de direc teur van de PPD dat we moeten probe ren het landschap te verfraaien en niet te verpesten; de aankleding van veel boerderijen zou te verbeteren zijn. Het Staatsbosbeheer, naar ik meen, wil daar door het geven van subsidie aan mee werken. Doch als het de mini-campings niet toe gestaan is aanwijzingen te plaatsen op de prov. wegen, niet opgenomen worden in de adresfolders van gesubsidieerde instellingen en soms belasting moeten betalen voor een bord op eigen terrein, lijkt het ook wel oneerlijke concurren tie. Wat mijzelf betreft, als mijn kampeer ders ondanks herhaalde bedreiging met proces-verbaal en dat hun tenten op hun kosten verwijderd zullen worden, toch kost wat het kost blijven staan, is datvoormijde beste reclame. Mijn pro bleem is alleen maar. dat ze volgend jaar allen hopen terug te komen. J. Melis. Boshoekweg 2 Serooskerke (W) gem. Veere. Kabeltelevisie In uw krant van 15 juli j.l. las ik een artikel over de ontvangst van de Duitse TV-zenders, die via de kabel in Hulsten omgeving voor 60% van de zendtijd goed te bekijken zouden zijn: aldus de door u geciteerde aanleg- en exploita- tiefirma's. De ontbrekende 40% van de tijd valt geen Duits beeld te bekijken met als opgegeven oorzaak: "stoor effekten". Als direkteur van Multivisle te Rotter dam houd ik mjj dagelijks bezig met ka beltelevisie en ben uit hoofde van uitge voerde en in aanleg zijnde omvangrijke gemeentelijke projekten bekend met de ontvangstkondities op vergelijkbare af standen tot de Duitse zenders, zoals in Hulst het geval is. Daarnaast ben ik als gewoon burger konsument en als zodanig kritisch op alle produkten en diensten die vanwege de partikuliere of overheidsbedrijven worden aangeboden. Ik betreur het in hoge mate, dat mijn gerespekteerde kollega's een percen tage van de tijd (60%durven noemen waarvan ik weet. dat dit bi] de thans van overheidswege opgelegde technische- en administratieve voorschriften nim mer haalbaar is; terwijl de genoemde "stoor-effekten" een voor de konsument met te doorgronden techniek omvatten Naar mij bekend is, mag op grond van wetenschappelijke berekeningen zelfs geen eens verwacht worden, dat 10% van de zendtijd van de Duitse zenders goed beeldin Hulst kan worden bekeken. Duurproefrnetingen en toetsing van deze berekeningen hebben in de prak tijk en tot dusverre het gelijk aan de Wetenschap gegeven. Ik zie dan ook met spanning uit naar het gereedkomen van de CAI in Hulst; al was het maar om één van myn commis- sa rissen-een geboren en getogen Zeeuw - straks ter plaatse verder te overtuigen dat zijn landgenoten elders in Zeeuws Vlaanderen of Zeeland door toedoen van Multivisie niet gediend zijn met een zelfde aanbod als thans in Hulst wordt gedaan. Vandaar dat het gebeuren kon dat Mul tivisle in Temeuzen "er uit gegooid is". Multivisie B.V. B.W.M.Mulder, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16