Duinstrook Vlissingen ten prooi aan laaiende vuurzee Schilderij gestolen uit stadhuis in Zierikzee Recordaantal deelnemers aan twaalfde Scheldevlucht Viering 600-jarig bestaan van Noordgouwe gezellig dorpsfeest ONGEVEER 5000 M2 IN VLAMMEM OP almanak Druktebeeld in Zeeland weinig veranderd WAARDE ONGEVEER TIENDUIZEND GULDEN VLISSINGEN - Vermoedelijk als gevolg van een weggegooide peuk is zondagmorgen een duinstrook van ongeveer 5000 vier kante meter tussen de marinebunkers en de Vroonweg te Vlis singen in vlammen opgegaan. Hoeveel schade er aan de grond van het Waterschap Walcheren is ontstaan viel zondag nog moeilijk te bepalen. WEGGEGOOIDE PEUK IS VERMOEDELIJK OORZAAK Organisatoren en bezoekers moesten zaterdag echter één tegenvaller incasse ren. Het spectaculairste onderdeel van het programma, het vertrek van een luchtballon, moest geschrapt worden. Er stond teveel wind Het opstijgen van de luchtballon was voor zaterdagmid dag vastgesteld. De bemanning vond het echter onverantwoord om de lucht in te gaan. Zaterdagavond zouden ze het nog een keer proberen, maar de wind was niet gaan liggen. Er bleef geen an dere keus over dan dit onderdeel te la ten vervallen. De rommelmarkt - met pottenbakker - trok in de loop van de dag naar schatting zo'n duizend bezoe kers. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor nieuwe muzie kinstrumenten voor de muziekvereni ging 'Con Amore'. Op de rommelmarkt stond en niet alleen kraampjes met aller lei spulletjes, er konden ook poffertjes mosselen onder het motto: 'zoekt u De kortstondige laaiende vuurzee heeft de brandweren van Vlissingen en Val- kenisse en de marine handen vol werk gekost Bij elkaar werden zo'n 67 man ingezet met ondersteuning van 5 brandweerwagens van het korps Vlis singen en 3 van Valkenisse. De vlammen konden in iets meer dan drie kwartier worden gedoofd Daama heeft men zich nog geruime tijd moeten bezig houden metnabluswerk. Van de duinstrook was toen niet meer over dan een zwart ge blakerde vlakte, zowel aan de land- als aan de zeezijde. De marinemensen waren een van de eersten die de brand ontdekten en zij togen met vier lage drukspuiten direct aan de slag om het vuur te bedwingen. Wat later zouden er nog 5 hogedruk- stralen (korps Vlissingen) en 10 laged- rukstralen (5 van Vlissingen, 5 van Valkenisse) bij komen. Bij het bedwingen van de vuurzee is di rect begonnen methet'afgrendelen' van de mannebunkers aan weerszijden van de duinen. Daarmee was een 7 man sterke ploeg van de marine al meteen na de brandmelding begonnen. Vanaf dat punt naar café-pension gebrs. Huvers aan de Galgeweg richting Di shoek toe werd het vuur zoveel mogelijk aan de landzijde tot staan gebracht Over de duinrij heen liet men de vlammen 'dood lopen' op strand. Om exact 11.49 uur zondagmorgen kwam de Vlissingse brandweersentrale de eerste brandmelding binnen; het sein Twee gewonden bij aanrijding auto met motor MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de kruising Poelendaeleweg/De Ruytcrstraat raakten zaterdagavond in Middelburg de bestuurder van een motor. B. van B. uit Arnemuiden en diens duoo-passagiere, S. H. v. d. M. uit Ede gewond. Beiden moesten bvoor behandeling worden opgenomen in het Gasthuis. De bestuurder liep een gekneusde voet op, de duo-passagiere een gebroken been Het ongeluk gebeurde doordat een auto, bestuurd door mevrouw C. C B uit Middelburg, de motor op de krui sing geen voorrang gaf. De motor reed daarop tegen de auto aan ZEEUWSE Thdjneboloemoejn Weer een korte vandaag, het weer werkt er niet aan mee. Zo troffen wij. toen wij onlangs enige verkoeling zochten in wat kleinere Vhssingse straatjes, zomaar ineens een raar woord aan op de muur van een reno vatiepandje. Thdjneboloemoejn' stond er in witte kalkletters. Wij hebben er lang naar gekeken, omdat wij daar op dat moment best. de lijd voor hadden en ook omdat het woord ons in hoge mate intrigeerde. Ons zetduiveltje scheept ons regel matig op met dergelijke woorden en zonder onszelf op de borst te kloppen, mogen we ons tot de betere 'ontcijfe- raarsrekenen We hebben de diepere achtergrond echter niet mogen doorgronden. Vol gens ons hebben wij hier gewoon met een grapjurk £e maken gehad. 'Thdjneboloemoejn', snapt u het? 'brand meester' werd gegeven om 12.37 uur. Bij elkaar heeft het dus slechts 48 minuten geduurd, dat men het vuur on der controle had. Vanaf dat tijdstip heeft men zich nog geruime tijd moeten bezig houden met nabluswerk Om 13.40 uur zijn de mees ten terug gegaan naar hun standplaats. Over de schade valt nog weinige te zeg- gea Een woordvoerder van het Water schap Walcheren antwoordde desge vraagd, dat 'het in de regel meevalt' Een duinbrand gaat zo verschrikkelijk snel, dat zelden de wortels van de plan ten verbranden." zei hij. De woordvoer der deelde verder mee, dat de helmbe- planting in één jaar kan herstellen. Struikbeplanting heeft een langere duur van herstel, soms wel 5 jaar „Niet verbazingwekkend, dat dit is ge beurd. Het is momenteel erg droog. Maar het ging wel hard," was het com mentaar van een van de moegestreden brandweermensen De brand had redelijk veel belangstel ling. Onder de belangstellenden hoor den de burgemeesters drs. Th. J. Wes- sjans, met mosselen meer n ten worden. VANAF VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND DOELLANDING NODIG VOOR EERSTE PLAATS LEWEDORP - De twaalfde Schelde vlucht voor sportvlieger» - zaterdag vanaf het vliegveld Midden-Zeeland bij de Piet - is succesvol verlopen. De organisatoren van de vliegclub Midden-Zeeland toonden zich bijzon der tevreden over de wijze waarop de deelnemers deze betrouwbaarheids- en navigatievlucht afwerkten. „Bui tengewoon geslaagd, het is allemaal erg prettig gegaan." vertelde de heer J. Goedbloed, chef-instructuer zweef vliegtuigen en jurylid. De tevredenheid van het organiserend comité had niet alleen betrekking op het vlotte verloop van de Schelde vlucht. maar met name ook op het record-aantal deelnemers: 39 equipes uitNedrland, België en WestrDuitsland „In vergelijking met andere landelijke rally's steken we er wat het aantal deel nemers betreft ver boven uit", aldus de heer Goedbloed. „En dat voor een vlieg veld dat zo erg in discussie is." Voor de Scheldevlucht 1976 (die meetelt voor het nationale kampioenschap) wa ren totaal 43 inschrijvingen. Zaterdag middag vertrokken er uiteindelijk 39 sportvliegtuigen: 26 it Nederland, 2 uit België en 11 uit WesUDuitsland. Onder de Duitse deelenemrs waren behoorlijk wat leden van het grondpersoneel van de luchtmacht, die zich in een vliegtuig te Bonn hebben verenigd. De equipes moesten een vlucht van ongeveer één uur maken, die over de gehele provincie Zeeland voerde Vanaf het vliegveld Midden-Zeeland was het eerste punt dat aangevlogen moest worden de vuurto ren van Westkapelle. Van daaruit ging het naar de vuurtoren te Haamstede en vervolgens via de Zeelandbrug (waar twee waarnemers de passages contro leerden) naar het Thoolse Gonshoek. Het keerpunt bevond zich in Axel. waar leden van de eerste Zeeuwsvlaamse Ae- roclub medewerking verleenden. De fi nishlijn was bij een boerderij tussen fort Rammekens en de Haven van Vlissin gen De deelnemers kregen enige tijd voor de start (om een uur) de route. Be doeling was dat ze precies berekenden hoeveel tijd ze vlor elke afstand nodig hadden. Tijdens de vlucht moesten de deelnemers zich ook aan die berekenin gen houden, anders leverde dat straf- punten op. Volgens jurylid Goedbloed werd er goed en nauwkeurg gevlogen Dat bleek ook uit de uitslagen. Bij de buitenlandse deelnemers eindigde de eerste equipe met 0 strafpun ten en bij de Nederlandse deelnemers hadden de eerste drie aan komende allen 1 strafpunt De beslis sing over de ere-plaatsen moest daarom vallen door middel van zogenaamde doellandingen Op het vliegveld werden drie vakken uitgelegd en de vliegers moesten precies in het middelste vak zien te landen. Gebeurde dat niet, dan leverde dat strafpunten op Het was de eerste keer in de geschiedenis van de Scheldevluchten dat op deze wijze een beslissing moest vallen over de eerste plaatsen. Het aantal toeschouwers dat zaterdag middag bij het vliegveld Midden- Zeeland aanwezig was, viel wat tegen. De organisatoren weten dat onder meer aan het goede weer. waardoor velen de waterkant opzochten en vandaar de vliegtuigen zagen overkomen. De heer Goedbloed wees er verder op dat de ac commodatie en informatie aan de be zoekers bij het vliegveld nog wat te wen sen overlieten. „Het is wel onze bedoe ling om de bezoekers in de toekomst meer informatie te verstrekken, zodatze de gebeurtenissen beter kunnen volgen. Maar daarvoor is een hele organisatie nodig en het is er tot op heden nog niet van gekomen zei de heer Goedbloed. Direct na het einde van de vlucht wer den de prijzen uitgereikt. Voor de Ne derlandse winnaars was dat de zilve ren Scheldemeeuw en voor de win nende buitenlandse equipe een wis selbeker. Een flink aantal vliegers keerde diezelfde middag nog naar dq thuisbasis terug. De uitslagen luiden: Nederlandse bemanningen: 1 vlieger Simons/navigator Schenk uit Budel: 2 s') gege- terhout van Vlissingen en S. Francke van Valkenisse. Het benodigde water werd betrokken van 2 brandkranen; een bij de marine bunkers en een bij een nabij gelegen Druk was het ook op een terrein aan de boerderij Pauwstraat, waar de Schouwse Ruiters Zondagmiddag is de Vlissingse een demonstratie ringsteken gaven, 's brandweer nog twee keer moeten uit- Avonds trok een gekostumeerde korf- rukken voor een brand, die eveneens balwedstrjjd tussen de gasten van de het gevolg zijn geweest van onvoor- camping 'De Stem' en dorpsbewoners zichtig handelen met vuur. een paar honderd toeschouwers. De Aan de Kanaaldijk tussen Vlissingen en kampeerders beslisten de wedstrijd, die Souburg ging ongeveer 100 vierkante was doorspekt met vele komische spel- meter berm verloren. Bij van Spiegel- momenten, in hun voordeel. De viering straat ging op het voormalige sportveld van het 600-jarig bestaan van Noord van de HBS ongeveer 250 vierkante me- gouwe werd afgesloten met een lampio- ter gras en bossage in vlammen op. noptocht. Beide branden werden in korte tijd be dwongen. Beide keren werd één hoged- Op de foto. de luchtballon in Noord- rukvoertuig ingezet. gouwe Geels/In 't Veld uit Rotterdam; 3 We- terings/Hertogh uit Rotterdam. Bui tenlandse equipes: 1 Schimdt/Ewalt; 2 Breit ling/Israël: 3 Stoeber/Schupp, al len uit West-Duitsland. VLISSINGEN - Het (vakantie)druk- tebeeld in Zeeland is het afgelopen weekend weinig veranderd. Er werd weliswaar druk 'gewisseld' en er was doorgaans veel verkeer op de weg, maar de indruk bij de VW's is, dat de totale vakantiedrukte ongeveer gelijk is gebleven. Tegenover de vertrekkende Neder landse vakantiegasten - de basisscho len beginnen vandaag (maandag) weer - stond de komst van talrijke Duitse toe risten. Vrijwel alle campings zijn nog druk bezet, dat is met name ook af te leiden uit de bordjes 'vol', die ook nog de meeste mini-campings staan. Druk bezet zjjn ook nog de z< gen. Waar volgens de VW nog wel ac commodatie vry is, is de particuliere verhuur, die trouwens het hele seizoen nog niet volledig bezet is. De drukte op de wegen - er waren ook veel dagjesmensen onderweg - leidde op de Zeeuwse wegen volgens de rijkspoli tie op weimg plaatsen tot problemen. Zondagmiddag ontstond als gevolg van een voor jachtjes opengaande brug wel verschillende keren een file van onge veer twee kilometer bij de Zandkreek- dam. Op de bruggenroute naar de rand stad onstonden files op Flakkees grondgebied. ZIERIKZEE - In de nacht van don derdag 29 op vrijdag 30 juli 1976 is uit de kamer van de stadsarchivaris in het stadhuis van Zierikzee een vrij kostbaar schilderij uit de ze ventiende eeuw gestolen. I>e waarde van het schilderij wordt ge schat op ongeveer tienduizend gul den. De diefstal is met grote zorg vuldigheid uitgevoerd. Van de da- der(s) ontbreekt dan ook tot nu toe ieder spoor. De ontvreemding van het schilderij is eerst nu bekend gemaakt, omdat men eerder in het belang van het onderzoek nog geen mededelingen wilde doen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie, groep Zienkzee. is toe gang tot het Zierikzeese stadhuis verschaft door een raam open te schuiven aan de zijkant van het ge bouw Daarbij werd gebruik gemaakt van stellingen, die in verband met restauratiewerkzaamheden aange bracht zijn aan de kant waar vroeger het politiebureau gevestigd was Behalve het schilderij is er uit het stadhuis niets ontvreemd. „We heb ben het idee dat iemand het schil derij bij een bezoek aan het stadhuis heeft zien hangen en later terugge komen is", aldus de woordvoerder van de rijkspolitie. Gemeentearchivaris W H Keikes vertelde dat de gemeente Zierikzee het schilderij pas na de tweede we reldoorlog in bezit heeft gekregen. Daarvoor hing het in het pand waar nu de muziekschool gevestigd is. „Naar alle waarschijnlijkheid is het een zogenaamd schoorsteenstuk gweestaldus de heer Keikes. Het schilderij - gevat in een eenvou dige zwarte houten ljjst - is ongeveer 80 bij 100 centimeter groot en beeldt uit een arkadisch landschap uit de 17e eeuw. met een fluitspeler, een herdennen enkele geiten. „Hetiseen typische romantische compositie, die nogal geliefd was in de 17e eeuw. Een tendens, die zich in de 18e eeuw voortzette", verklaarde archivaris Keikes. provincie LUCHTBALLON MOEST AAN DE GROND BLIJVEN ROMMELMARKT ZON DUIZEND BEZOEKERS MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 NOORDGOUWE - Dc viering van het zeshonderdjarig bestaan van Noord- gouwe is een gezellig dorpsfeest ge- worden. Nadat de festiviteiten vrijda gavond officieel waren geopend door burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven, werden de feeste lijkheden zatertdag voortgezet met een rommelmarkt, een demonstatie ringsteken, een gekostumeerde korf- balwedstrijd en een lampionoplocht. VLISSINGEN - Burgemeester en we thouders van Vlissingen stellen de ge- meeteraad voor 30.000 gulden be schikbaar te tellen als bijdrage in het in Vlissingen te verrichten onderzoek naar baarmoederhalskanker. Blijkens de toelichting bij het ontwerp- raadsvoorstel kan in Vlissingen dit on derzoek worden gehouden in de week van 13 tot en met 17 september en zal uitstrekken over vrouwen op de leef tijd van 35,38.41.44,47.50.53 en 54 j aar. In de jaren 1977 en 1978 zal het onder zoek zich uitstrekken over de vrouwen, die dan de eerdergenoemde leeftijden hebben bereikt, uitgezonderd de 54- jarigen. zodat in een penode van drie jaren alle vrouwen in de leeftij van 35 tot en met 54 jaar aan het onderzoek kun nen worden onderworpm. De stichting centraal bureau voor keu ringen op mecisch-hygiènisch gebied uit Den Haag. die het ondrzoek kan ver richten, brengt per onderzoek 12,50 in rekening. Voor het laboratoriumonder zoek kan gebruik worden gemaakt van streeklaboratorium Zeeland te Middel burg. Het rijk zal de kosten van het labo ratorium naar alle waarschijnlijkheid dragen B. en w. achten een bijdrage van 10 gul den van de te onderzoeken vrouwen re delijk. Hierdoor zou ƒ2,50 per onder zoek voor rekening van de gemeente komen Hetcolllegerekentvoorditjaat op 2.000 te onderzoeken vrouwen, zodat de gemeentelijke bijdrage in de onder- zoekkosten 5.000 gulden is. Voorts wordt een bedrag van 12.000 gulden graamd aan lokaalhuur, drukkosten en personeelskosten. Het door b. en w voorgestelde krediet bestaat voorts uit een eventuele bijdrage van 8.000 gulden aan het Zeeuwse Kruis voor een voor lichtingscampagne en 8.000 gulden voor voorlichtingskosten te maken door de stichting, die het onderzoek verricht. De raadscommissie voor volksgezond heid en milieuhygiëne zal zich donder- dagavond, aanvang 7.30 uur, over het voorstel beraden. Grote drukte op eerste kermisdag in Middelburg MIDDELBURG - De eerste dag van de kermis, die zaterdag in Middelburg van start ging, heeft direct grote be langstelling gebracht. Met name in de avonduren was het op de markt een overstelpende drukte. Bij sommige at tracties leverde dat zelfs wachttijden op. De grootste belangstelling op de eerste kermisdag trok de voor het stadhuis onder de naam 'Blaue Enzian' opge stelde attractie. Op deze kollosale roetsbaan, waarvan er maar twee in de wereld bestaan, rijdt een stel aan elkaar gekoppelde wagentjes met een razende snelheid over een sterk hellend circuit rond. De kermis, die in totaal een 30 attracties telt, omvat verder een reuzzenrad. een zogenaamde polyp, een autoscooter, verschillende draaimolens, een vlooien theater. een attractie met 'een dikke dame' en 'het meisje zonder hoofd' de bekende schiet- en goktentdn en on losmakelijke kramen met etenswaren en lekkernijen. De kermis duurt nog tot en met donderdag. B. en w. Vlissingen willen bijdrage onderzoek kanker baarmoederhals

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2