PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS: GEEN FRANSE KERNCENTRALE VOOR PAKISTAN PZC Gemeente Goes moet eerste jaren noordoostelijk uitbreiden Massale gevechten na dodelijke steekpartij Schiedamse kermis de krant van zeeland Rellen bij NPD congres Kissinger dreigt Bhoetto economische en militaire hulp geheel stop te zetten vandaag Israël bouwt raketschepen Zuid-Afrika Griekenland trekt verlof van strijdkrachten in 219e jaargang no. 187 Maandag 9 augustus 1976 LAHORE (RTR/AP) - Minister Kissinger van de VS die zondag in Pakistan is aangekomen, zal er bij zijn ontmoeting met de Pakis taanse president Bhoetto nadrukkelijk op wijzen dat de Verenigde Staten alle economische en militaire hulp aan zijn land zullen stopzetten als men overgaat tot de aankoop van een kerncentrale van Frankrijk. Volgens Amerikaanse functionarissen denkt Washington er zelfs over om af te zien van de levering van een aantal lichte A-7 bom menwerpers. Over de verhouding met India zei Bhoetto dat hij haar verbeteren wilde, maar dat een oplossing van de kwestie Kasjmier daarvoor noodzakelijk was en wel op basis van het recht van zelfbe schikking voor het volk van het ver deelde land in de Himalaya. Kasjmier is drie keer het slagveld in een oorlog tus sen Pakistan en India geweest is toegevoegd aan het Amerikaanse wetsontwerp voor de goedkeuring van buitenlandse hulp mag geen economi sche hulp worden gegeven aan een land dat een installatie voor het produceren van mucleair materiaal aanschaft zon der ermee akkoord te gaan deze instal latie onder internationale controle te plaatsen. Een Amerikaanse functionaris zei wel enig begrip op te kunnen brengen voor de problemen van Bhoetto India be schikt al over nucleaire wapens en heeft In de Verenigde Staten verdenkt men er Pakistan van dat het een Franse kerncentrale wil hebben om een atoombom te kunnen maken en zo de evenknie van vijand India te worden. Al een paar uur na Kissingers aankomst zei premier Bhoetto dat hij verwachtte dat de Verenigde Staten zijn land pre cies zou behandelen als zij het Iran doea De premier zei dat als de Verenigde Staten vonden dat Irans veiligheid zo belangrijk was voor de stabiliteit en het evenwicht in hun deel van de wereld, zij tot de conclusie moesten komen dat hetzelfde geldt voor Pakis tan. Dr. Kissinger antwoordde dat de soe vereiniteit en de onafhankelijkheid van Pakistan Amerika zeer ter harte gaan. schilderij Uit het stadhuis van Zlcrikzee is een waardevol schilderij gestolen. vijftig gulden PAGINA 4 registratie Alle verenigingen en stichtingen moe ten voortaan geregistreerd staan bij de kamer van koophandel. PAGINA 7 bedaagd Karei Prior, eens enfant terrible ln om roepland, voelt zich ouder en rustiger; radio- en tv-programma's; strips. SPORT triomf De Belgische atleet Walter van Ren- terghem snelt in Goes naar de zege op de halve marathon. lijntje De Middelburgse spelmaker Henny Wijs houdt de eerste competitiehelft het lijntje. formaat conflict Geen licht ln het conflict NOS-KNVB selectie vervelend Harm Ottenbros winnaar ln de overwe gend vervelende Regenboogkoers van 's-Heerenhoek. punt Kees Bal zet een punt achter zjjn wieier- De economische hulp van de VS aan Pakistan is niet onaanzienlijk. De ko mende twee jaar ontvangt het land 322 miljoen dollar steun benevens grote voedselhulp. Verder heeft Pakistan nog wapenorders lopen voor ongeveer 80 miljoen dollar. Gezegd wordt dat het land zich wil wapenen tegen India, dat een eigen wapenproduktie heeft en bovendien wapens geleverd krijgt van de Sowjet-Unie. i Plutonium Bhoetto staat op het punt om van Frankrijk het materiaal aan te kopen dat gebruikt wordt om het plutonium, dat door nucleaire reactors wordt ver vaardigd, te produceren De Verenigde Staten hebben hier be zwaar tegen aangetekend op grond van het feit dat dit plutonium zou moeten worden vervaardigd in multinationaal beheerste fabrieken, liefst in een ander land. Overeenkomstig een amendement dat TEL AVIV (AP) - Israël bouwt twee kanonneerbo ten met een grote actiera dius voor de Zuidafrikaanse marine, zo heeft de Israëli sche staatsradio dit wee keinde gemeld. De schepen zullen worden uitgerust met Gabriel raketten waarmee andere schepen kunnen worden bestookt. In het bericht van de radio werden officieuze zegslieden geciteerd die hadden verklaard dat vijftig man van de Zuidafrikaanse marine met hun gezinnen in Israèl zijn aangekomen om de boten in januari in ontvangst te nemen. Gemeld is dat Israël verscheidene raketvaartuigen voor Zuid-Afrika bouwt, in ruil voor staal en kolen. een grote voorsprong op het gebied van de conventionele wapens. India krijgt ook ieder jaar voor een be drag van minstens een miljard dollar nieuwe militaire uitrusting, hetzij uit zijn eigen wapenfabrieken, hetzij van de SowjetrUnie Zuid-Afrika Frankrijk heeft waarborgen gevraagd van Zuid-Afrika om zeker te stellen dat de door Pretoria bestelde Franse kerncentrales niet direct of indirect kunnen worden gebruikt voor mili taire doeleinden. Dit heeft de Franse president. Valery Giscard d'Estaing. zaterdag gezegd op een persconferen tie in het Gabonese Libreville. Giscard, die zaterdag zijn staatsbezoek aan Gabon afsloot, zei dat elke voor zorgsmaatregel was en wordt getroffen om zeker te maken dat de centrales slechts voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. „Als er geen waarbor gen waren gegeven, zou de verkoop niet zijn doorgegaan," aldus de president. Frankrijk en Zuid-Afrika hebben vrij dag een contract getekend voor de bouw van twee kerncentrales in Zuid-Afrika door een Franse onderneming. (Van onze correspondent) BONN - Ongeveer 200 de monstranten hebben zater dag in Hamburg geprobeerd een informatiestand van de Duitse neo-fascistische par tij (NPD) neer te halen. De po litie greep echter hard in, elf personen werden gearres teerd, drie raakten gewond. De NPD had in Hamburg een congres georganiseerd voor alle ..rechtse krachten van Europa". Hiertegen was geprotesteerd door o.a. de DGB i verreweg de grootste vakorganisatie van de Bondsrepubliek met ruim 7 miljoen leden). Ook Nederlandse or ganisaties. waaronder de stichting J'accuse hebben de burgemeester van de door de SPD geregeerde stad Hamburg verzocht dit congres te verhinderen. De uiterst rechtse Nationaal Demo cratische Partij van Duitsland kreeg bij de deelstaatverkiezingen van 1966 in Hessen en Beieren circa 8 procent van de uitgebrachte stem men. Dat was toen aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Vooral in het buitenland maar ook in West- Duitsland zelf. De NPD. destijds on der leiding van de neo-fascist Adolf von Thadden (nu makelaar in onroe rend goed in Spanje), haalde bij de daarop volgende algemene verkie zingen echter niet de kiesdrempel van 5 procent. Daardoor werd zij niet in dc Bondsdag vertegenwoor digd. ROTTERDAMSE POLITIE KWAM TE HULP SCHIEDAM (ANP) - In de binnenstad van Schiedam is het zaterdagavond laat tot massale vechtpartijen gekomen. De politie moest assistentie inroepen van de Rotterdamse politic. Er werden vernielingen aangericht en waarschijnlijk zijn er ook gewonden gevallen. De politie is thans nog bezig met een uitgebreid onderzoek. Ook zondag was de toestand nog gespannen. De rellen in de binnenstad zijn vermoe- delijk ontstaan als gevolg van een dode lijke steekpartij vrijdagnacht op de Schiedamse kermis Hierbij werd de 20-jarige John Gijbeis gedood. Een groep jongeren zou zater dagavond hun woede over het gebeurde hebben afgereageerd op een aantal bui tenlanders op de kermis, omdat de ver moedelijke dader een Turk zou zijn. Volgens de politie staat dit echter niet vast. men vermoedt daar dat het gaat om een 'Zuideuropese' man. De schermutselingen liepen al spoedig uit op een massale vechtpartij, waarbij enkele honderden mensen betrokken raakten. Op de kermis werden vernie lingen aangericht en ook enkele cafés moesten het ontgelden. De Schiedamse politie stond voor een onmogelijke taak de orde te herstellen en nep daarom assistentie in van Rotr terdam, die een mobiele eenheid en en kele ruiters stuurde. De vechtenden in de binnenstad konden daarna worden verspreid, maar hier en daar moest de politie hardhandig optreden en vielen er rake klappen. De kermis werd voortijdig gesloten en pas diep in de nacht keerde de rust weer in Schiedam. Het onder zoek naar het gebeurde zal volgens de poli tie nog enige dagen in beslag nemen. totaal ongeveer 14UU, voelen zich be dreigd en durven hun woning niet te verlaten uit angst voor nieuwe vecht partijen. Enkele van hen hebben bij de politie om bescherming gevraagd. De politie arresteerde zaterdagavond zes jongelui wegens geweldpleging, be dreigingen verzet tegen de politie Twee van hen zijn vrijgelaten. Tijdens een persconferentie zondag middag. verklaarde hoofdinspecteur D. P van der Veen, dat de politie na de steekpartij wei wraakacties had ge vreesd, maar niet van een dergelijke omvang. Burgemeester A. Lems zei dat de gebeurtenissen binnen het college van b. en w. besproken waren. Het ge meentebestuur was er verontwaardigd over dat een deel van de bevolking op die wijze wordt geterroriseerd. Hierte gen zal krachtig worden opgetreden, al dus de burgemeester De Schiedamse recherche wordt in het onderzoek bijgestaan door het rechercheteam zuid-west. TURKEN WIJZEN PROTEST AF Het Turkse schip, de Sismlk 1. zou het plat vrijdag hebben geschonden in de buurt van het eiland Lesbos. Volgens welingelichte Griekse kringen zou het kabinet willen vragen om een spoedvergadering van de Veiligheids raad der Verenigde Naties. Zondag verwierp Turkije het Griekse MOERDIJK - Belangstelling voor het invaren van het derde gedeelte van de nieuwe Moerdijkbrug, een karwei dat zaterdag feilloos verliep. IN NIEUWE NOTA RUIMTELIJKE ORDENING PLANNEN ATHENE (RTR) - De Griekse regering heeft zondag het verlof van officieren en manschappen der drie Krijgsmach tonderdelen ingetrokken en marine en luchtmacht in staat van paraatheid gebracht naar aanleiding van de ge spannen situatie die is ontstaan door Turkse olie-exploraties in de Aegeï- sche Zee. Het Griekse kabinet waszondagavond protest als 'volkomen ongegrond', in buitengewone zitting bijeengeko- deelde mee dat de 'Sismik 1' naar olie in men om de afwijzing door Turkije van het Aegeïsche gebied zou blijven zoe- een Grieks protest tegen 'schending hen. Op Athene werd een beroep gedaan van het Griekse continentale plat door zich te onthouden van provocaties die een Turks exploratieschap' te bespre- de exploratie zouden kunnen hinderen. ken- Direct nadat het Turkse antwoord was ontvangen, riep premier Karamanlis de GESCHRAPT EN VERKLEIND werd gezegd dat Griekenland maandag zou bekendmaken wat het voorheeft. Waarnemers hebben verklaard dat hoewel Griekenland op het oorlogspad schijnt te willen gaan. het er ook op lijkt dat het eerst alle vreedzame middelen zal aangrijpen alvorens tot geweld over komen tussen Goes en Kapelle. Het be- te gaan als de 'Sismik 1' nog een keer in tekent dat het plan Tervaten komt te door Griekenland opgeëiste wateren vervallen." 2011 verschijnen. De Goese wethouder voor ruimtelijke Bedreigd De in Schiedam wonende Turken. GROEI TOT CIRCA 55.000 INWONERS GOES De gemeente Goes moet de eerstkomende jaren in hoofdzaak in noordoostelijke richting uitbreiden. De bestemmingsplannen Goese Polder. Noordhoekl, Valckeslot en Noordeinde zullen worden volgebouwd. Binnen kort wordt begonnen aan de opzet van het nieuwste bestemmingsplan. 's-Heer Elsdorp. Daarmee is er in de gemeente Goes voorlopig voldoende ruimte om de groei van de bevolking op te kunnen vangen. Het Goese gemeentebestuur werkt aan een herziening van de nota ruimtelijke ordening. In de nieuwe versie wordt de noordoostelijke groeirichting benad rukt Ook worden enkele plannen ge- schrapten verkleind. Richtlijn bij de op zet van de nieuwe notaisondermeer een inwonertal voor Goes van ongeveer 55.000 in het jaar 2000. In de oude nota ruimtelijke ordening - uit 1970 was nog uitgegaan van een groei tot 100.000 in woners omstreeks 2000 Dat kwam overeen met de provinciale en ook na tionale gedachten over de toename van de Zeeuwse bevolking. Het gemeentebestuur van Goes stemde indertijd de toekomstplannen af op die grote groei tot 100 000 inwoners. Het be langrijkste plan voor de opvang van de groei was Klapecke', dat ten westen van de Deltaweg tot ontwikkeling ge bracht zou moeten worden. Het plan Klapecke zou uiteindelijk plaats moe ten bieden aan 8400 inwoners. Andere plannen in de oude nota ruimtelijke or dening waren onder meer Tervaten iKloetinge-Oost), Abbekinderen (Kloetinge-Zuidoost). woningbouw tus sen 's-Heer-Hendrikskinderen en 's- Heer-Arendskerke, woningbouw ten zuiden van Goes-Zuid en het plan Noordhoek II itussen Goes en Kloetin- ge). In de nieuwe nota ruimtelijke orde ning van de gemeente Goes zullen deze plannen grotendeels komen te vervalien of drastisch worden ingekort Wegpoetsen Een van de belangrijkste veranderin gen is het wegpoetsen van het plan Klapecke. Wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling) van Goes; „Volgens de bijgestelde prognoses is de groeiverwachting voor Goes tot een maximum van 55.000 inwoners om streeks het jaar 2000 teruggebracht. Dat is voor ons alle aanleiding om ons te bezinnen overeen nieuwe opzet voor de toekomstige nieuwe woonwijken. In het totale ruimtelijke kader ligt het dan voor de hand dat een plan dat van het centrum gescheiden is door een verkeersweg, komt te vervallen." Wethouder De Leeuw wijst erop dat ook ten oosten van de Goese binnenstad veranderingen in de plannen worden aangebracht. „Ten oosten van de kem Kloetinge - het gebied Tervaten - was een plan voorzien voor 7200 inwoners, met circa 2300 huizen. Uit de doelstel lingennota van de intergemeentelijke structuurschets Midden-Zeeland is ge bleken dat de gemeente Kapelle in wes telijke richting wil uitbreiden. Daardoor zou tussen Goes en Kapelle een geheel verstedelijkt gebied kunnen ontstaan", aldus de heer De Leeuw. „Dat willen we voorkomen, er moet een ruimtelijke zo nering in de vorm van een groene gordel or ^wikkeling zet ook vraagtekens bij de plannen uit 1970 om in zuidelijke rich ting nieuwe woonwijken tot stand te brengen (tussen Goes-Zuid en njksweg 58, met plaats voor ongeveer 12.000 in woners). De vraagtekens gelden volgens de heer De Leeuw ook voor het plan Ab bekinderen, zuidoostelijk van Kloetinge (plaats voor 6300 mwoners). „Deze plannen komen in aanmerking voor een belangrijke couperingmeent de heer De Leeuw. „Ook een eventuele ontwik keling tussen 's-Heer-Arendskerke en 's-Heer-Hendrikskinderen. in de omge ving van het Poelbos. zal zeker aan ma tiging onderhevig moeten zijn. Het is daar bovendien een ontzettend waarde vol gebied." Wethouder De Leeuw heeft berekend dat het schrappen en ver kleinen van de verschillende plannen uit de nota ruimtelijke ordening van 1970 neerkomt op een verlaging van het (Slot zie pagina 4 kolom 1) GRIJPARM VIKING WERKT PASADENA (RTR) - De grijparm van de Marsronde Wiking-l' die sinds dinsdag zijn functie weiger de, werkt weer. Een woordvoerder van het ruimte vaartcentrum ln Passadena zei zon dag dat de arm zaterdagavond laat losgekomen is. De Viking heeft in middels doorgeseind dat de moge lijkheid zeer groot is dat er biologisch leven op Mars aanwezig is. Intussen is ook de Viking-2 lneenbaanrond Mars gekomenenzalovereenkleine maand landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1