Ottenbros snelste in eindsprint Kees Bal zet nu reeds streep onder carriere PZC AZ tracht Bjekovic via geding te achterhalen Lof van Jan Raas voor organisatie REGENBOOGKOERS 's-HEERENHOEK TE LANG EEN BRON VAN VERVELING Zege van Pirard maakt grote indruk won Eversdijk 4-kamp MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 sport 14 's HEERENHOEK - Nceriands kampioen op deweg Jan Raas is vat mening dat zondag het wielerc». mile van 's Heerenhoek als de grote overxx innaar 'uit de strijd' is geko men; „Wat de mensen van dat co mité georganiseerd hebbens. is fan tastisch. Wedstrijden voor veel ca tegorieën. voor de jeugd, de lief hebbers. de amateurs en de be roepsrenners. Jammer dal de wed strijd bij de profs een beetje een vlak verloop had. Toch hebben de Zoeuwsche renners er veel aan ge daan om voor spanning te zorgen, maar inderdaad hield de koers te lang hetzelfde beeld. Toch is deze wielerdag in 's Heerenhoek een enorme propaganda voor de wieler sport geworden", stelde Jan Raas met nadruk. Hij voegde er tenslotte aan toe: „Ik hoop dat dit actieve comité ook volgend jaar weer voor hetzelfde evenement zorgt. Daar zijn publick en renners mee ge diend". Harm Ottenbros gehuldigd als de winnaar van de regenboogkoers voor professionsla in 's Herenboek De koplopers Ottenbros, Van Katwijk en Schippers <v.Ln r 's-HEERENHOEK - Een bron van verveling was zondagmiddag langer dan twee uur de 'regenboogkoers', de wielerronde van 's- Heerenhoek voor professionals. Verveling, omdat er in die twee uur bitter weinig gebeurde. Pas in de 26e ronde was er eindelijk iets te beleven, toen Piet van Katwijk, Harm Ottenbros, André Gevers en Jos Schipper een voorsprong namen. Maar onmiddellijk daarna verviel dit 'wielerspektakel' weer in dezelfde slaapverwekkende eentonigheid. Ronde na ronde gebeurde er niets, maar dan ook niets. Het publiek zag tot in den treure hetzelfde beeld aan zich voorbijtrekken: vier mannetjes op kop en op ongeveer een minuut daarachter het ganse peloton, dat zonder enig initiatief beelf voortrollen. Pas in het laatste halve uur ging de beuk er in en begonnen verschillende groepen achtervolgers zo fel op de koplo pers te jagen, dat het peloton in vijf stukken uiteen viel. Maar de vluchtelingen bleven ongrijpbaar. Wel werd amateur wereldkampioen André Gevers door een val uit de kopgroep ge worpen. maar de andere drie gingen door. In de eindsprint werd Ottenbros door zijn ploegmaat Jos Schipper gelanceerd en was dan ook sneller dan de favoriete sprinter Piet van Katwijk. wedstrijd. Wat er op het ogenblik bij de Nederlandse beroepsrenners ontbreekt, is een dominerende regisseur, die er voor zorgt dat er in zo n koers veel ge beurt en dat er spanning voor het pu bliek komt Vroeger kon een Peter Post dat spel schitterend spelen Nu znn er geen Nederlanders meer die dat kun nen. Natuurlijk kan een Eddv Merckx het nog heel goed en ook Freddie Maer- tens begint dat onderdeel van het vak al aardig te leren" Intelligentie Jan van Stee. de man die contracten re gelt tussen renners en organisatoren van wielerwedstrijden, bestreed eerst dat de koers te lang een saai verloop kende i „Er waren in het begin wel dege lijk veel schermutselingen te beleven "i maar gaf later toch ook toe. dat er niet al te veel gebeurde Maar daar wist hij wel een excuus voor: ..Het tempo ligt in deze wedstrijd zo hoog. dat het moeilijk en soms bijna onmogelijk is om weg te ko men". Maar de realiteit was dat niet. De heren beroepsrenners waren lange tijd te lusteloos en te weinig ondernemend om er een werkelijk spektakel van te maken. Amusement Niettemin waren de meesten betaald om een goed stuk amusement af te le veren. Zo wilde Jan van Stee wel be kennen. dat er om en nabij 14.000 gul den aan startgeld was betaald (we reldkampioen Hennie Kuiper bij- X'oorbeeld kreeg 2700 gulden in zijn handje, alleen om aan de start te ko men). Bovendien was er een onvoor stelbare regen aan premies te verdie nen: vele bonderden gulden konden worden veroverd in de talrijke pre miesprints. Maar de profs wekten de indruk die premies bij toerbeurt eer lijk te verdelen, want al te fel werd er om die extra prijzen ook niet gespurt. Chris Delbressine. al sinds jaar en dag Neerlands belangrijkste speaker bij wie lerwedstrijden. wilde het na afloop wel toegeven: ..Het was een veel te saaie Delbressine sloeg daarmee de spijker op zijn kop. Altijd al is een koers voor be roepsrenners niet uitsluitend een wed strijd geweest, maar evenzeer ook amu sement voor het publiek. En vroeger wa ren er renners genoeg (Post, Schulte, Wagtmans, Van Est) die in staat waren de show in elkaar te steken, die het pu bliek tenminste de illusie gaven, dat er een enorme strijd werd geleverd, terwijl in werkelijkheid beurtelings een groepje renners op de vlucht mocht gaan om een ajdje later met veel voorgewende span ning weer te worden ingelopen Twee mogelijkheden of de intelligentie om zo n spel op te voeren is er nu niet. of de intelligentie wordt niet gebruikt. Men mag kiezen. Toch hield Jan van Stee staande dat het publiek zich wel degelijk ver maakte. En publiek was er! Zelden zag 's-Heerenhoek zoveel toeschouwers bij zijn 'regenboogkoers', die zondag al weer voor de 29e keer werd gehouden. De schattingen liepen uiteen van 4500 tot 6000 toeschouwers. Consul Jan Moerdijk wist te melden, dat er in ie der geval ongeveer 2500 betalende be zoekers waren. Maar als het publiek zich al vermaakte, dan was het voor namelijk omdat de toeschouwers ge komen waren om 'beroemde' renners als bezienswaardigheden ie beschou wen. zoals het publiek zich ook naar een dierentuin begeeft. Fedor den Hertog. Hennie Kuiper. Tino Tabak. Harm Ottenbros. Gerrie Knetemann en al die andere 'beroemde Nederlan ders' deden dan ook lange tijd weinig meer dan zich te laten bekijken zoals ook aapjes, giraffes, ijberen en ander zeldzaam wild zich laat bekijken in Nederland. Gelukkig werd in de slotfase het mono tone gebeuren toch nog veranderd in een bruisende finale. Maar er was heel wat voor nodig om de activiteiten op te voeren. Zo was er een premieschenker die eerst honderd gulden uitloofde voor de man die de vier koplopers zou ach terhalen. Maar toen er daarna lange tijd mets gebeurde liep de grote van die be loning langzaam maar zeker op en tens lotte kon de speaker uitroepen, dat er 800 gulden beschikbaar was voor de renner of een p-oep renners, die de kop lopers zou ach.erhalen. Er werden toen zowaar uiterst seneuze pogingen on dernomen om Ottenbros. Van Katwijk. Gevers en Schipper nog te laten capitu leren. Helaas voor de achtervolgers' de aanval kwam te laat en drie van de vier vluchtelingen bleven buiten bereik. Vooral Kees Priem en Jan Raas pro beerden in die slotfase nog enig leven in de brouwerij te brengen en dankzij hun initiatief ontstond er een achter- volgingsgroep: Priem. Bas Hordijk. Jan van Katwijk. Ben Janbroers, Be nnie Groen en Jan Raas. Daarachter hergroepeerde zich een tweede jacht- groep: Frans Verbeek. Jan Breur. Jan Krekels. Jose de Gauwer, Bert Pronk. Richard Bukacki en Donald Allen. La ter kwamen die twee achtcrxolgings- groepen weer samen. Renners als Kne temann, Fedor den Hertog. Tino Ta bak, Albert Hulzenbosch en Hennie Kuiper waren aar de kansloze achter hoede verhuisd. Het leidende drietal hield tenslotte slechts 20 seconden van hun voorsprong (die 1 minuut en 15 se conden had bedragen) over. Uitslag ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse eredivisieclub AZ '67 wil viaeenkortgeding.dat op vnjdag 13 augustus in Nice dient, alsnog proberen de gecontracteerde Joegosla vische spits Bjekovic naar Alkmaar te halen. In het kort geding wordt de Joegosla- viér aangeklaagd wegens het plegen van contractbreuk. Bjekovic had een contract getekend voor AZ '67. maar nadat de helft van het transferbedrag naar Bjekovics oude vereniging Partisan Belgrado was overgemaakt, verbond de Joegoslaviér zich alsnog met de Franse club Nice. De Franse eerste divisie-vereniging wordt in een tweede kort geding door AZ '67 aangeklaagd, met de eis dat Nice onmiddellijk stopt met het onregelmatig gebruik maken van Bjekovics diensten. Uitslag: 1 Harm Ottenbros. 2 Plet van Kat wijk, 3 en eerste Zeeuw Jos Schipper uit Kwa dendamme op 20 seconden- 4 Jan van Kat wijk. 5 Bert Pronk. Op 30 seconden: 6 Jan Krekels. 7 Bennie Groen, 8 Kees Priem. 9 Bas Hordijk, 10 Ben Janbroers, tl Jan Raas. 12 Frans Verbeek. 13 André Gevers. 14 Donald Allen. 15 José de Cauwer. 16 Richard Bukacki. Op 45 seconden: 17 Arie Versluis. 18 Wicher Vlot, 19 Geme Knetemann. 20 Roelof Groen. 21 Jummy Kruunenberg. Op 1 min. 35 sec. 22 Fedor den Hertog. 23 Tino Tabak. 24 Ger Alings. zo Geme Kamper. 26 Jan Brinkman. 27 Henk Prinsen. 28 Ad Kraan. 29 Gerard Wessehus en 30 Hennie Kuiper KORTENHOEF - Maastricht krijgt nog dit jaar een zesdaagse. Van 17 tot 22 december zal gereden ivorden m de Maastrichtse Eurohal. die plaats biedt aan 5000 toeschouwers. Voor het orga- LiBthfibbBTS niseren van het evenement is een stich ting opgericht, die in de komende weken de voorbereidingen zal afronden. 's HEERENHOEK - Grote indruk maakten zondagmiddag Frits Pirard uit Breda op het publiek bij de regen boogkoers voor amateurs, die vooraf ging aan de wedstrijd voor beroeps- renners. Pirard sprong in zijn eentje naar een al vroeg ontstane kopgroep en had later nog kracht voldoende over om er in de slotfase alleen van door tegaan en met een voorsprong van 25 seconden in eenzaamheid te winnen. Net als bij de beroepsrenners gebeurde er overigens ook by de amateurs niet veeL Reeds in een vroeg stadium (de vierde rondei ontsnapten Jan Damen. Wtm Jeremiasse, Frits Gommers en Tonny Huizen uit het peloton. Zes ron den later demarreerde ook Frits Pirard uit de hoofdmachtr en joeg in een schit terende achtervolging met succes naar de koplopers toe. Het enige vermel denswaardige was ondertussen nog, dat Frits Schür moest uitvallen door een lekke band. Uitslag 1. Frits Pirars, Breda op 25 seconden: 2 Wtm Jeremiasse, Wemeldinge op 40 seconden 3 Jan Damen. Ulvenhout. 4 Tonny Huizen. Kloetin- ge. 5 Frits Gommers, Heerle, op 2 mi uten 18 seconden. 6. Ad Polak. Heinkenszand. 7 Heddy Nieuwdorp. Wemeldinge. 8 Toine Griep.SptJkenlsse. 9 Gerard Pronk. Scheven- ingen. 10 Sjaak de Grcede. Standaardbuiten. II Nico Valkenburg, Wouw. 12Ad vanTreiJen, Dlnteloord. 13 Jan Jonkers. OudGastel. 14 Wim de Wilde. Oudelande. 15 Thijs Fase. Oud-Vossemeer op 1 ronde 16 Rinus Ver boom. EUewoutsdijk. 17 Henk de Jong. Goes. 18 P van Dalen. Zwijndrecht, 19CeesSpaans. 's Gravenpolder. 20 A. van Leest. MOER DIJK. 'HEERENHOEK Uitbundig is Jan Raas gisteravona inzijn woonpto,ugd voor het behalen van het kampioenschap op de weg bij de beroepsrenners Onder een haag van opgestoken wielen verhel hij met zijn vrouw Anja zijn woning Voorde bar De Geveltjes bracht het plaatsehjkd fanfare- en majorettenkorps hem een hulde Daarna werdhijonder meer toegesproken door Jan van Stee. voorzitter van de wielervereniging Theo Middelkamp door Wim Hoogesteger. namens het organi satiecomité eau de regenboogkoers' en namens de supportersclub, door Jan Moer dijk. consul van KNWU voor Zeeland, door oud-wethouder Kees Verdonk van Borssele ithans nog raadslid) en door dokter H H M Zwartelé. dtc de kampioen op de teeg vaak medisch begeleid heeft Het feest m bar De Geveltjes duurde tot in de kleine uurtjes SUPPORTERSCLUB WORDT OPGEHEVEN KWADENDAMME - De Zeeuwse wielerwereld heeft één van zijn belangrijkste ta lenten verloren: Kees Bal uit Kwadendamme heeft beslo ten met de wielersport te stoppen. Een woordvoerder van de supportersclub van Kees Bal deelde mee. dat Kees Bal ook niet langer ver bonden is aan de wielergroe- pering Molteni. waarvan Eddy Merckx de sterrenner is. Vanavond (maandag) komt het be stuur van de supportersclub van Kees Bal bijeen om te besluiten deze vereniging op te heffen. De club telt nog ruim honderd leden heeft onge veer 900 gulden in kas. Bestuurlid Jan Fransen vertelde: „Van Ko Wou- terse uit Souburg, de voorzitter van de club, heb ik gehoord, dat Kees Bal er mee stopt. Dan heeft het ook geen zin meer een supportersclub in stand te houden. Maar ik zal voorstellen de club toch met te ontbinden We heb ben nog een goede beroepsrenner in Kwadendamme. Jos Schipper, cue zondag in de wielerkoers van 's- Heerenhoek nog derde is geworden Als het aan mij ligt. wordt het dus nu een supportersclub voor Jos Schip per" Kees Bal is door vele tegenslagen. ook In de privé-sfeer, langzamer hand afgeknapt op de wielersport. Een zware desillusie bele«fdehij in het kampioenschap van Nederland, toen hij wegens een klein 'vergrijp' (het aannemen van drinken buiten de officiële ravitaillering) onver biddelijk door de jury uit de wed strijd werd gehaald. Vele insiders in de Zeeuwse wielersport hebben nog pogingen gedaan om Bal over te halen toch door te gaan, maar (voor lopig?) tevergeefs. Deze Zeeuwse renner leek een grote carriere tegemoet te gaan. toen hij de Omloop van het Volk won. Ook daarna leverde hij nog uitstekende prestaties. Maar reeds vorig jaar werden zijn verrichtingen steeds wis selvalliger, tot hij grotendeels van het wielertoneel verdween. De Zeeuwse wielerwereld mag nu slechts hopen, dat Kees Bal toch weer gemotiveerd raakt, mettertijd zijn training weer hervat en opnieuw in de wedstrijden te zien is. Want Kees Bal heeft een uniek talent voor de wielersport- Tijdens de wielerronde van 's- Heerenhoek wist Jan van Stee. voorzitter van Theo Middelkampen manager van vele renners en ook van Kees Bal. te melden, dat Bal niet langer op kan tegen de span ningen in de beroepswielersport. Reeds In de afgelopen week werd het contract van deze Zeeuwse (ex-)renner met Molteni ontbon den. Kees Bal (23) is nu van plan een baan in de horeca-sector te zoeken. Op de foto Kees Bal <met Middelkamp-voorzitter Jan van Stee) m gelukkiger tijden tn zijn sportloopbaan Jeugd Ko Tolhoek uit Yerseke behaalde op deze wie lerdag in 's Heerenhoek zijn zoveelste over winning bij de liefhebbers. Halfkoers ont stond er een kopgroep met onder anderen Tolhoek. De Feber. Lepoeter, Steenbakker en Wielhouwer In de sprint was Tolhoek de snel- Uitslag: 1 Tolhoek. 2 Jansen. 3 De Feber. 4 Pleger. 5 Bakker. 6 Van Brussel. 7 Wielhou wer. 8 Steenbakker. 9 Lepoeter. 10 Van de Ploeg. 11 Moens, 12 Wennekes. 13Van Dijk. 14 Egberts. 15 Maliepaard. Ook waren er in 's Heerenhoek zondag nog wielerwedstrijden voor de Jeugd beleven. Uit slagen groep 12 jaar 1. C. Steele. 2 J L Groosmans. 3 H Smits. 4 J. Eversdljk. 5 R Schoremans. Groep 13 jaar 1 K van Goe- them, 2 R. van Overveld. 3 B Tieleman. 4 P vanAcker.5A Verplancke Groep 14jaar 1 A de Maesschalk. 2 R. Harte. 3 F Pijcke. 4 K Eversdljk, 5 F. Sandee. ROTTERDAM - Zeeuws atleet Jan Eversdijk heeft dit weekeinde in Rot terdam een loopvierkamp gewonnen. Zaterdag werd Eversdijk tweede op de 200 meter in 23.3 en won hü de 800 me ter van kop af in 1.56.6. op de tweede dag liep Eversdijk naar een tweede plaats op de 400 meter in 51.0 en werd hij vierde op de 1500 meter in 4.12.8. Op de Metro-sintelbaan eindigde Harry van Kints van Sparta op de tweede plaats en werd Ben Verdam derde. Aanstaande weekeinde loopt Jan Ever sdljk tijdens de Zeeuwse kampioen schappen de 200 en 400 meter, de week daarop tijdens de nationale titelstrijd de 400 of de 800 meter. Karl-MARXSTADT - Atletiek. Bij de Oostduitse kampioenschappen die tn Karl Marxstadt worden gehouden heeft een Oostduitse damesestafetteploeg op de 4 x 800 meter een nieuw wereldrecord gevestigd. Elfle Zinn. Gunhild Hof- fmeister. Anita Weisse en Ulrike Klape- zynski noteerden een tijd van 7.54,2 mi nuten. Het oude record stond op 8.05.2 op naam van een Russisch kwartet MONTREAL - Olympische Spelen, in totaal hebben 3.137.287 toeschouwers de verschillende evenementen van de Olympische 8pelen in Montreal be zocht De recette bedroeg ruim 100 mil joen gulden. De totale afrekening zal een dezer dagen bekend worden ge maakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14