hoort-ziet-,scAn/# Watersporters doen zomaar een beetje PZC/p zc c Explosievenvergoeding vervalt GOES WIL NIEUWE SPORTHAL BOUWEN Aardappelen rapen loont weer de moeite Strand in zee Ministerie houdt zich buiten kwestie arsenicum in Terneuzen Gs wijzen Gruijters op Zeeuwse visie 5géén Sloe 29 PUZZELENPUZZELENPUZZELEN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 provincie onder redactie van J acques Cats Er wordt op de weg heel wat afgestunteld door onervaren auto mobilisten maar wist u dat het op het water tegenwoordig ook niet alles is? De meesten rommelen maar wat aan. Ze zijn er bij bosjes: de watersportpers, die van navigatie geen kaas gegeten hebben, niet gebukt gaan onder een overmatige kennis van de 'AWEL MENIER, WE KUNNEN DE MOTOR NIET VINDEN...' verkeersregels te water en nog minder op de hoogte zijn van de problemen waarmee men op de Zeeuwse stromen te maken kan hebben. V/aar water is kun je varen, redeneert men simpelenmet die wetenschap steekt men van wal. De rijkspolitie te water is er goed mee. Want die wordt met de gevolgen van zoveel ondes kundigheid geconfronteerd En dat is heus geen pretje. Onder staand indrukje is opgedaan op het Veerse Meer. Maar op de Braakman of de Grevelingen zal het weinig anders zijn. Overal is het druk. Metzeiljach- ten. speedboten, sportvissers in wan kele schuiten, surfers. Binnenvaart schepen proberen daar zo goed en zo kwaad als het kan tussendoor te lave ren. Een hele opgave, want de meeste watersporters weten nauwelijks iets af van de vaarreglementen. Dat er nog zo weinig ernstige ongelukken gebeu ren is gewoon een raadsel. „Het is onbegrijpelijk. Steeds weer loopt het nét goed af. Maar er zijn ge vallen... je zou er nog geen vinger tus sen kunnen steken, zo dicht zijn ze bij een aanvaringzegt wachtmeester L. Smid van de rijkspolitie te water. En hij kan het weten Smid is een van de politiemensen, die op het Veerse Meer een oogje in het zeil te moeten houden. In vele zeilen zelfs. En daarom komen ze soms ogen tekort Het oor deel van wachtmeester Smid over het gedrag van de watersportpers-'de goede natuurlijk niet te na gesproken" - is ronduit vernietigend .Als je ze soms ziet stuntelen, dan heb je moeite om je lachen in te houden." bekent htj. ..De bekendheid met de vaarreglementen is ronduit schrikba rend. Men weet er niets vanaf Ze doen maar een beetje. Ja. ze hebben alle maal wel zo'n vaarreglement aan boord. Maar ze kijken er gewoon niet naar om. De meest simpele regels kent men niet eens. En dan heerst er bij de watersporters ook nog vaak een soort automobilistenmentaliteit Ze staan op hun voorrangen, en varen maar door Of het nu dommigheid is, ik weet het niet. Maar ze hebben blijkbaar niet in de gaten wat voor ongelukken er kunnen gebeuren. Op het Veerse Meer varen met alleen plezierscheepjes, maar ook knoerten van binnenvaart' schepen. Nou. als zo'n binnenvaarder De Krcekraksluizen in het Schelde Rijnkanaal: een staaltje van tech nisch vernuft, maar ook een water bouwkundig project met merkwaar dige bijveschijnselen. Na elke schut ting verheffen de deuren zich verti caal uit het water om de schepen doorgang te verlenen. En wat gebeurt er dan: bij het omhoog gaan nemen de deuren een forse lading water mee en die wordt uitgestort over de vooraan in de sluizen liggende schepen. De be roepsvaart is er niet erg lekker mee, want zoveel zout water doet een open lading niet erg veel goed. Maar ook de pleziervaart lijdt er onder. Bij het rondvaartbedrijf Kees Bruynzeel in Bergen op Zoom hebben ze er al wat nare ervaringen mee opgedaan. Pas sagiers zitten niets vermoedend aan dek en worden dan opeens onaange naam getroffen door een wel zeer lo kale bui. Excursieleider CecsSpikker van het rondvaartbedrijf vertelt: „We waarschuwen de mensen wel steeds, maar het effect ervan is maar betrek kelijk. Met zo n honderd gasten aan boord kan het gebeuren, dat de waar schuwing voor een nat pak niet altijd iedereen breikt en vooral bij mooi weer blijven mensen aan dek." een zeilscheepje aanvaardt, er blijft niks van over." De grootste boosdoe ners zijn volgens wachtmeester Smid de speedboten. ,.Die vliegen over dat water. Ze trekken zich niks aan van de maximumsnelheid. Er zijn op het Veerse Meer twee banen voor speed boten. Daar mogen ze hard varen. Maar daarbuiten mogen ze met harder dan zestien kilometer per uur. En na zonsondergang zelfs maar negen ki lometer Maar ze lappen dat allemaal aan hun laars Met een noodgang vlie gen ze door dat water. Dertig tot vij fendertig kilometer per uur. ze gaan overal doorheen. Ik begrijp dat niet." De overtreders van de vaarreglemen- tenkunnen eenfikse boete krijgen, als ze worden betrapt. Dit jaar deelde de rijkspolitie te water op het Veeree Meer een dikke tachtig processen- verbaal uit. De rijkspolitie te water doet veel om de watersporters te overtuigen van de noodzaak om zich aan de vaarreglementen te houden. Er wordt allerlei voorlichtingsmate riaal verspreid en de rijkspolitie ver zorgt zelfs lezingen voor watersport verenigingen. Maar of het allemaal veelzoden aan de dijkzet, is de vraag. Een voorbeeldje uit de praktijkEen Belgisch echtpaar wil een vaartochtje op hel Veerse meer maken Ze huren een boot. de verhuurder start de motor en welgemutst tuffen de Belgen het meer op. Maar helaas, de motor slaat af en het schip loopt vast. Zwaaiend trekt het Belgische echtpaar de aan dacht van de patrouilleboot van de rijkspolitie te water. Als de politie mannen het echtpaar adviseren de motor te starten, schudt de vrouw wanhopig het hoofd A-wél menier, we kunnen de motor niet vinden. Een vertrouwd beeld van vroeger tij den keert weer terug op de akker. Het beeld van mannen, vrouwen en kinde rendie het spoor volgen van de rooi- machtnes en oprapen wat de machine laat liggen. Vooral als het om aardap pelen gaat loont het weer dik de moeite om bukkend door de vers geploegde voren te gaan lussen de kleikluiten te speuren naar achtergebleven piepers. Op een aardappelveld bij Zaamslag was van de week een heel legertje op de been. Mannen, vrouwen en kinde ren. Gewapend met emmers, zakken en tassen, 't Valt welniet mee om hetzo bij mekaar te krijgen, maar ik heb nou in een uurtje toch mooi voor een paar weken aardappelen te pakken.' ver telt een huisvrouw die met de punten van haar schort een zak heeft ge knoopt. Trots toont ze me de oogst van haar bukkende bezigheden. „In de winkel moest ik pas nog 1,59 per kg betalen." laat zij weten. Ook een Belgi sche madam is aardappelen aan het rapen. „Bij ons kost een kg vijftien cranc." meldt ze. En weg zijn ze weer. op zoek naar een volgend maaltje aardappelen. Met zoveel vakantiegangers over de vloer wil een mens wel eens snakken naar een rustig stukje strand, hele maal voor zich alleen En ondanks die zestig kilometers strand waar over Zeeland beschikt is het op een drukke zomerse dag toch wel eens speuren naar zo'n stukje stil en ver laten strand Daar hebben we het volgende op ge vonden, zeggen de inwoners van Hoedekenskerke. samen met Paul van Vliet Ze pakken een boot en va ren de Westerschelde op Daar mid den in de rivier Hot hun strand Mevrouw Ria de Putter uit Hoede kenskerke meldt: „Er liggen onge veer tien minuten varen vanaf de kant voor de kust grote zandbanken. En daar varen we dan naar toe als het mooi weer is en het tij gunstig is. Eerst zatten er nog maar een paar gezinnen, maar nu komen er op een mooie dag al tientallen mensen naar zandbanken. Ze nemen parasol en proviand mee. Ikzelf doe dat ook. We hebben daar op die zandbanken al lemaal ons privé zivembaden. Dat zijn poelen die in in diepte varieren van een paar centimeters tot enkele meters." Mevrouw De Putter ging met haar gezin voorheen nogal eens naar het strand bij Kamperland. „Maar dit is wel honderd keer leuker. Het is een ervaring apart Waar kun je tegen woordig nog rond dwalen en genie ten van de vogels, de zee en de lucht, terwijl er niemand in Je naaste omge ving is. Als je voor de eerste keer op die zandplaat rondkijkt lijkt het net een maanlandschap, uiteraard zon der stenen. En dan die uitgestrekt heid. Ik had nooit gedacht dat een zandplaat zo groot was. En er liggen er nog wel vier. Dus ruimte is er vo lop. ..Of het gevaarlijk is? Welnee, zegt mevrouw De Putter. „Je moet natuur lijk wel deplaatsjes weten. En je moet je bootje goed in de gaten houden, want als het water opkomt ben je je strand weer kwijt ADVERTENTIE GIRO 2914600 tnv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527 Groningen 0 Steun aan vluchtëlingen uit Vietnam, Laos en Cambodja Aan Willem Barentszstraat Sporthal raakt vrij snel vol GOES - Het gemeentebestuur van Goes wil zo spoedig mogelijk een nieuwe sportzaal gaan bouwen aan de Willem Barentszstraat in Goes. De afmetingen van de zaal moeten 7 meter hoog. 16 meter breed en 28 meter lang worden. Het is min of meer een accommodatie die ligt tussen een sporthal en een gym nastieklokaal. Aan het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (crml is om een subsidie in de bouw van de sportzaal gevraagd. Hoe wel de titale kosten nog niet precies zijn uitgerekend, zal de bouwsom on geveer één miljoen gulden gaan bedra gen. De plannen voor de bouw van de sport zaal zijn momenteel zover gevorderd dat een programma van eisen opgesteld kan worden. Dit gebeurt aan de hand van adviezen die de Goese sportraad moet gaan geven. Daarna zullen gega digden geslecteerd kunnen worden voor de bouw van de sportzaal. Zodra er een definitief plan met een kostenraming opgesteld is, za! aan de gemeenteraad een krediet voor de zaal gevraagd wor den Volgens het Goese gemeentebestuur is de bouw van de sportaccommodatie dringend nodig De belangstelling voor de sporthal de Bevelanden in Goes neemt nog steeds toe. Aan de vraag kan niet meer altijd voldaan worden. Om daaraan tegemoet te kunnen komen, wil men komen tot de bouw van een sport zaal. B.n en w. van Goes vinden dat de plannen voor het ontwikkelen van (meer) sportactiviteiten in Goes ook voor de regio van belang zijn en dat is onder meer reden voor de subsidieaan vrage aan het ministerie van erm Aan het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland zal binnenkort worden gevraagd of er tegen de bouw van de sportzaal geen bezwaren bestaan. Als alles meezit, hoopt het Goese gemeen tebestuur dat de nieuwe zaal in de loop van 1977 gerealiseerd kan worden. Het bestaande voetbalveld aan de Willem Barentszstraat zal door de bouw van de zaal niet in het gedrang komen. Aan de zuidzijde van dit veld (dat vooral voor zomeravondvoetbal gebruikt wordt) is namelijk nog voldoende plaats om de zaal neer te zetten. Ook wordt er nog gedacht om op de plaats waar nu een trapveldje ligt. een basketbalterrein aan te leggen. Werkgroepstudie Oosterschelde DEN HAAG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft vijf colle ga's schriftelijk gevraagd op korte termijn ambtenaren aan te wijzen voor de werkgroep die zich moet gaan bui gen over de omvang van de door- stroomopening in de pijlerdam die in de monding van de Oosterschelde wordt aangelegd. Er zijn verzoeken naar de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, financin. wetenschapsbeleid en landbouw en visserij In samenwerking met functionarissen van rijkswaterstaat moeten deskundi gen van deze departementen op 1 maart van het volgend jaar een rapport op tafel hebben, aan de hand waarvan moet worden beslist hoe groot de opening in de pijlerdam moet worden om een zeker getij verschil in de Oosterschelde te ga randeren. Hoe groter de opening, hoe groter het verschil tussen hoog en laag water (Slot van pag. 1) netten krijgt en niet op prijs stelt altijd overboord gooien. We hebben de indruk dat dat ook veel gebeurt. Het resultaat is dat mijnen en allerlei ander spul steeds opnieuw wordt opgevist en dat is riskant. Toch wordt er ook wel gebruik gemaakt van het werk van de mijnen- dienst. De beste mijnenvegers zijn de Stellendamse vissers. Die brengen re gelmatig explosieven aan land" Over igens stelt men van de kant van de ma rine, dat de mijnendienst graag bereid is VLISSINGEN - In het bericht over het opvissen van een stoffelij k overschot uit de Westerschelde in de PZC van vrijdag staat ten onrechte vermeld, dat dit overschot bij aankomst in Vlissingen met een ambulance naar de Noorderbe graafplaats zou zijn vervoerd. Dit is on juist: het stoffelijk overschot werd ver voerd met een vervoermiddel, dat hier toe speciaal is uitgerust Het vervoeren van een stoffelijk overschot per ambu lance is namelijk niet toegestaan. DEN HAAG - Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne ziet op dit moment geen aanleiding om initiatieven te ontplooien om het arsenicumhoudend NSM-afval van de stortplaats Bontepolder in Ter- neuzen verwijderd te krijgen. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie wordt wel het verloop van de onderhandelingen in de provin cie gadegeslagen. Deze onderhandelingen worden momenteel gevoerd door de regio nale inspectie van het departement, de afdeling 'bodem' van het ministe rie, de gemeente Terneuzen en de NSM rijn vólgens de zegsman nog m voile gang. Men wil op het ministerie overigens niet vooruit lopen op de beantwoor ding van de kamervragen, die me vrouw Epema-Brugman (pvda) op 28 juni heeft gesteld over de vuilstortaf- faire. In één van de vragen wordt er bij de betrokken bewindsman op aangedrongen te bevorderen dat de beslissing van b en w van Terneuzen om 2200 m3 afval te verwijderen wordt uitgevoerd. voorlichtingsbijeenkomsten te beleg gen als de vissers er behoefte aan heb ben meer te weten over wat ze met oor logstuig aanmoeten". Waarsch uwi ng De heer M. Siereveld. voorzitter van de vereniging van kottervissere meent, dat de marine voldoende heeft gewaar schuwd tegen het gevaar van mijnen en bommen. Op de vraag of de vissers vaak explosieven terugzetten in zee zegt de heer Siereveld: ..OPf ze dat doen of niet weet ik niet. Ik heb daar geen indruk van". De voorzitter van de stelt wel. dat de vergoeding die nu wordt gegeven als een visser stilligt of naar de wal komt om explosieven onschadelijk te maken, al te laag ligt. „Als de vergoe dingsregeling helemaal wordt inge trokken zou dat wel de klap op de vuur pijl rijn", stelt hij. Regelmatig halen inssers op de Noord zee explosieven boven water. De mij nendienst van de manne adviseert dat materiaal met terug overboord te zet ten, maar de vondsten te melden, waarna ze onschadelijk gemaakt kun nen worden. MIDDELBURG - In het gesprek met minister Gruijters van ruimtelijke orde ning zullen gedeputeerde staten van Zeeland op 5 oktober de bewindsman met name 'duidelijk stellen', dat van Zeeland uit 'een ontwikkeling van Sloe 2 niet wordt gewenst". Het college schrijft dat in nadere reactie aan de staten op de veretedelijkingsnota. nadat men eind juni de bewindsman al schriftelijk een reactie had gezonden op dit stuk. Daarbij attendeert men erop, dat ook de gemeente Borsele in een motie een ontwikkeling van Sloe 2 heeft afgewezen. Behalve deze zaak, die zal worden onderstreept omdat de minister in de verstedelij- kingsnota melding maakt van een 'afronding van het Sloegebied' zal ook de beoor deling van deverstedelijkingsnotazelf aan de orde worden gesteld, zo kondigen gs. de staten aan: het college namelijk meent, dat het juist voor Zeeland van groot belang is om naast de veretedelijkingsnota te beschikken over twee nog niet gepu bliceerde nota's van het rijk, de nota landelijke gebieden en het structuurschema zeehaven Gs. vinden, dat een beoordeling van het ene stuk voor Zeeland niet los is te koppelen van de visie op beide andere nota's. Horizontaal: 1 toonladder. 6 katoenen voeringstof; 9 watering. 10 tamme loot; 11 zilverpopulier, 13 steeds. 15 rivier in Schotland: 16 knaagdier: 17 energie; 18 plantedeel; 20 heulsap: 22 bede. 24 ver klikking. 26 ontleedkundige; 30 deel van een bloem. 33 hummel; 36 leer van maatsoorten en penodenbouw; 40 Goes herdenkt Satisfactie 1577 GOES - Het gemeentebestuur van Goes wil in 1977 gaan herdenken dat vierhonderd jaar geleden de zoge naamde 'Satisfactie van Goes' werd afgesloten. Deze Satisfactie hield de inwilliging in van de voorwaarden bij de gedwongen overgang van Goes naar Prins Willem van Oranje tijdens de oorlog met Spanje. Dat gebeurde in het Jaar 1577 Eén van de voorwaarden was dat de rooms- katholieke godsdienst zou worden ge handhaafd Een andere bepaling was dat er geen vreemde troepen In Goes gelegerd mochten worden. Het college van b. en w. heeft aan de medewerkers van het gemeente-archief gevraagd om voorstellen in te dienen voor de wijze waarop de Satisfactie pas send herdacht kan worden. B en w. denken zelf onder meer aan contact hierover met de kerken en het bedrijfs leven. spoedig; 41 voorzetsel; 42 godin van de dageraad; 43 vertegenwoordiger. 44 gemeenschappelijke grond; 45 berg op Kreta, 46 oudtijds beheerser van Al giers; 47 nauw straatje; 48 lans. Vertikaal: 1 zachte schittering, 2 afge mat; 3 muriektempo; 4 verrukkelijk; 5 wapenstilstand. 6 renteberekenings- lijst; 7 bruto minus tarra; 8 smart gevoe len. 12 telwoord. 14 werkschuw, 19 ge sloten. 21 bijbelse priester; 23 duw; 25 oude vochtmaat, 27 gevangenis, 28 bui tensporig, 29 koude en droge noorwes ten wind m het zuidoosten van Frank rijk; 30 nu en dan. 31 godin van de jacht. 32 hoog aanzien: 33 gek: 34 adellijke per soon. 35 lijkvaas; 37 gard; 38 zijrivier van de Rhone; 39 mannelijk dier Oplossing vorige puzzel. aats. liiöia BIKE SE. ESÜIIS. 1313 a 13QG!: DBB..II ffiEB. E [BOE 2EGL BES .BHE 2(3; .Homais at 13131a: .ESQ HQia iwsa a .HQO a aeiff' maïs p □Hl. SübSH I3K BHffi k'KH EW3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9