Belgisch Bazel 'ten toon gesteld' in Wissenkerke LOCO-BURGEMEESTER A. MARKUSSE (66) VERLAAT GEMEENTERAAD Aanleg stadspark in Goese wijk 'Valckeslot' schiet aardig op Wegens verhuizing van Kortgene naar Middelburg Brassband Excelsior Niet wachten op nieuwe burgemeester B. en w. Kortgene willen raadsuitspraak bungalows Drie meter hoge zonnebloem in Rilland overleeft droogte ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN KORTGENE - Waarnemend burge meester A. Markusse (66) van Kortgene is van plan om binnen niet al te lange tijd te vertrekken uit de Kortgeense gemeenteraad Reden voor zijn vertrek is een op handen zijnde verhuizing naar de gemeente Middelburg. Het juiste tijdstip van het vertrek staat nog niet vast. „Wanneer we een geschikte wo ning vinden, dan ga ik. Dat kan binnen twee ofdrie maanden zijn", zegt de heer Markusse. Hij is in ieder geval niet van plan om zonodig te wachten tot de be noeming van een nieuwe burgemeester voor Kortgene een feit is. Het vertrek van wethouder Markusse betekent dat de samenstelling van de gemeenteraad van Kortgene in korte ÖJd opnieuw gewijzigd wordt De laatste maanden verdwenen van het bestuur lijke toneel ln de Noordbevelandse re creatiegemeente burgemeester P. J. Evers ipensioen), raadslid J. Breure (overleden), terwijl oud-wethouder en raadslid P. J Bom aanstaande donder dag tijdens de raadsvergadering af scheid neemt Daar komt binnenkort het weggaan van wethouder Markusse bij. „Een samenloop van omstandigheden noemt de heer Markusse al deze wisse lingen. Hü benadrukt dat zijn vertrek al langere tijd speelde, nog vóór de burge meestersvacature ontstond „Het is na tuurlijk vervelend dat de nieuwe bur gemeester door mij niet ingewerkt kan worden Maar ik hoef me toch niet in allerlei bochten te wringen omdat die benoeming zo lang duurt De sollicitatie voor burgemeester is nota bene in ja nuari 1976 al afgesloten'aldus wethou der Markusse. die zich teleurgesteld toont over het uitblijven van de benoe ming (waarvoor naar verluidt zo'n twin tig gegadigden waren). De heer Markusse is evenals zijn echt genote geboren op Walcheren. Er woont nog veel familie in die regio en dat is één van de belangrijkste redenen om te ver huizen. „We hebben het bijzonder ple zierig gehad in Kortgene. we gaan er niet weg omdat we het niet meer naar onze zin hebben Maar alsje 66 jaar bent, dan moet je niet te lang mepr wachten met een ander huis. ik heb dat aan voor beelden van anderen gezien meent de loco-burgemeester Ook vindt hij dat er na vele jaren een streep moet worden Avondvierdaagse afgesloten OUO-VOSSEMEF.K - Or Oud- Vossemeerse rijwiel- en tourclub "de Eendracht rijders" sloot woensdaga vond de avonddriedaagse af met het uitreiken van de herinneringsvaantjes aan de 240 deelnemers. Dit gebeurde door bugermeester J.E Van Boeyen van Tholen die alvorens tot de uitreiking van de vaantjes over te gaan aan de oudste mannelijke deelne mer de heer C. Plandsoen en de oudste vrouwelijke deelneemster mevrouw J Timmermans-Van Tilburgh een fraaie beker gaf alsook aan de gymnastiekver- enigng Spido die de grootste goep deel nemers aan de start bracht Die beker werd in ontvangst genomen door me vrouw Vriesma-Van Daalen terwijl me vrouw T. van Tilburgh-Gunsl namens de plattelandsvrouwen en C Hommel namens de veteranen Vosmeer een be ker in ontvangst nam. Ooi de jongsten werden niet vergeten en aan een zestal zeven-jarigen werden bloemen over handigd. terwijl de plattelandsvrouwen bij monde van hun presidente mevrouw T van Tilburgh-Gunst voor hun oudste lid mevrouw J Timmermans-van Til burgh nog een aparte bloemenhulde in petto hadden. Al met al was het een ge zellig samenzijn op de prijsuitreiking tot slot van een in totaal 75 kilometerlange fietstocht die vooral op dinsdagavond bijzonder zwaar was in verband met de vele regenbuien die men toen kreeg te verduren. Tot slot van de avond dankte de vooratter van de Eendrachtrijders. de heer Jac van dder Heyden, allen die aan de avonddriedaagse hun medewer king verleenden Extra subsidie peuterspeelzaal in Colijnsplaat KORTGENE - He» college van burge meester en wethouders van Kortgene wil aan de peuterspeelzaal 't Kwet- ternest in Colijnsplaat een extra sub sidie van 1500 geven. Er is in de be groting voor 1976 al een bedrag van 1000,- voor de peuterspaalzaal uilge trokken. maar dat is onvoldoende om de tekorten te kunnen dellken. Aange zien de peuterspeelzaal in Kortgene 2500,- van het rijk beeft ontvangen in het kader van een specialew regeling (waarvoor de zaal in Colijnsplaat niet in aanmerking komt), willen b en w ongelijkheid voorkomen door middel vzn verlening van de extra subsidie. Aan de speeltuinvereniging de Speel doos in Colijnsplaat wil het college van ben ween subsidie geven van 450,- De speeltuinvereniging had aan het rijk om een bedrag voor nieuwe materialen ge vraagd van 2000.- Door omstandighe den is het verzoek te laat ingediend en daardoor geeft het rijk mets. Wel had de vereniging inmiddels al meterialen aangeschaft ter waardevan 450.- Om de speeltuinvereniging niet de dupe te laten worden van de late indiening, wil len b en w nu een gemeentlijke bijdrage geven. De gemeenteraad beslist don derdag 12 augustus "76 over de voorstel len Op de foto de heer Markusse die de ge meenteraad van Kortgene zal verlaten zal enige inspanning kosten van de le den van de raad die blijven zitten om de saamhorigheid zo goed mogelijk te be waren. Ik vind hel van veel belang dat de raad eendrachtig optreedt, dat is een eerste vereiste om het verdwijnen van bekwame mensen - zoals de raad dat zelf genoemd heeft - op te vangen", stelt de heer Markusse. „Men moet niet vergeten dat men een dienende taak heeft en geen heersende De raadsleden moeten proberen om zo veel mogelijk voor eikaars standpunt begrip te hebben en ook proberen - ik geef toe, dat is een moeilijk punt - om de mindere te kunnen zyn Het is zo mak kelijk om te blaffen, maar ik vind dat je wat liefde voor elkaar moet Kunnen op brengen". Mede met het oog op zijn vertrek, is de heer Markusse voorstander van de be noeming van een tijdelijke derde we thouder in Kortgene. De gemeenteraad gaat over die benoeming donderdag 12 augustus 1976 praten. „Wij hebben ons over de benoeming van een tijdelijk we thouder beraden en laten het oordelen over de noodzaak aan u over. waarbij wij aantekenen dat wij gevoelig zijn voor het argument, dn t de kans bestaat da t de heer Markusse spoedig vertrekt", schrijven b en w. aan de gemeenteraad. Als de raad instemt met een derde we thouder dan moet deze al meteen be noemd worden De raadsvergadering waarin dit aan de orde komt. begint om 19.30 uur. RENESSE - Woensdagavond concer teerde in de geheel gevulde hervormde kerk van Renesse de Brassband Excel sior uit Kloctinge.De avond werd geopend door de heer .1.11.U. Blom, die de belangstellenden en de muzikanten van harte verwelkomde. Daarna was het de beurt aan de brassband onder leiding van Ko den Toonder. Voor ieder nummer van het propgramma zorgde de heer Blom voor een korte uitleg Het programma bevatte onder andere de ouverture 'Wilhelm Tell van Rossini en Parafrase Abend Gesang' van Ruh Ook 'Fantasia on British Airs' van Bar- sotti viel bijzonder bij het publiek in de smaak. De wereldkampioen comettist Wim van Boven speelde in de solo II Ba- cio van Arditi. Aan het eind van het op treden werden de muzikanten van Ex celsior en hun dirigent Ko den Toonder beloond meteen staande ovatie, waarop het kops nog een toegift gaf Woensda gavond wordt de reeks bijzondere dien sten in de hervormde kerk van Renesse besloten met een orgelconcert door Bram Beekman. O TRIMMEN IN GOESE SPORTHAL GOES - Met ingang can 1 september 1976 zal er in Goes sporthal De Beve- landen weer wekelijks worden ge trimd. Iedere donderdag en vrijdag bestaat daartoe gelegenheid. Op don derdag wordt er tussen 18.00 en 19.00 uur getrimd, op vrijdag van 19.00 tot L'0.00 uur. Iedereen die ouder is dan 25 jaar. kan aan de activiteiten deelnemen Er wor den allerlei lichaamsoefeningen gedaan en diverse spelvormen beoefend i onder andere volleybal en basketbal) Dit ge beurt onder deskundige leiding. Voor de deelname is een klein bedrag teen gul den) verschuldigd EXPOSITIE IN DORPSHUIS gezet, onder zijn bestuurlijke loopbaan In 1958 kwam de heer Markusse in de gemeenteraad van Kortgene en in 1966 werd hij wethouder (openbare werken, volkshuisvesting). In 1974 volgde hij de heer Bom op als loco-burgemeester, een functie die hij nu sinds het vertrek van burgemeester Evers In Juni 1976 daad werkelijk uitoefent. Wethouder Markusse geeft toe dat de veranderingen die in korte tijd in de ge meenteraad optreden wel wat proble men met zich mee zullen brengen „Het Teamspelen bij vakantieweek in TWEEDE WONING IN DISCUSSIE Kruiningen KRUININGEN - De deelnemers aan de jcugdvakantieweek hielden vrij dag teamspelen in de mavo-school in Kruiningen. Deze spelen bestonden ui t ruiken, voelen, horen, proeven, zien en dergelijke. 's-Middags werd een stuif-es-in gehouden. Hiervoor was de belangstelling zeer groot. Allerlei zelfgemaakte dingen werden meegebracht, toneelstukjes werden op gevoerd. liedjes gezongen, voordrach ten gehouden en huisdieren werden ge toond Voor vandaag - zaterdag - de laatste dag van deze vakantieweek, wordt om 1 uur 's-middags in een gecos- tumeerde optocht gelopen van hel jeugdspeelterrein naar de camping Den Inkel onder begeleiding van de rijkspo litie- In Den Inkèl wordt toneel gespeeld en er worden spelletjes gedaan. WONINGEN BIJ VEERSE MEER KORTGENE - Het gemeentebestuur van Kortgene wil een duidelijke uit spraak over de bestemming van de huizen die zijn gebouwd in de bunga lowparken Veerse Meer I en II. Daar bij gaat het met name om de vraag of de huizen als tweede woning of als permanente woning moeten worden aangemerkt. Het college wil de uit spraak van de raad op tafel krijgen, om moeilijkheden in de toekomst te voor komen. B en w wijzen er in een voorstel aan de raad op. dat de bungalowparken beide vallen onder de gebmiksverordening gebouwen Kortgene, die de raad in 1975 vaststelde Daardoor worden aan de be stemming van de huizen beperkende bepalingen opgelegd „Om een en ander duidelijk te stellen en omdat wij menen dat de belangen van de recreatieve ont wikkeling onverkort moeten worden gehandhaafd, stellen wij voor de bunga lowparken Veerse Meer I en II aan te wijzen als specifiek voor de bouw van tweede woningen aangewezen terrein en". schrijven b en w Opgemerkt wordt nog dat de meningen in het college verdeeld zijn. hetgeen be tekent dat een wethouder voor handha ving van de gebmiksverordening is en de andere voor aanwijzing als tweede huizenterrein De raad gaat er donder dag 12 augustus aanstaande, aanvang 19.30 uur, over praten Op de agenda voor de raadsvergadering staan verder onder meer voorstellen tot het beschikbaar stellen van een subsi die 8.878) voor de restauratie van een pand in de Voorstraat in Colijnsplaat. het uittrekken van een bedrag ad 8 027.20 voor het opknappen van de klok aan de toren van het gemeentehuis en het verlenen van een bijdrage aan de stichting ponyrijden gehandicapten Zeeland Ook willen b. en w op advies van de rijkspolitie het loslaten van hon den in de bebouwde kommen van de gemeente aan banden gaan leggen. Vol gens de politie neemt het aantal loslo pende honden steeds toe. terwijl er en kele weken geleden twee werden vergif tigd De rijkspolitie somt in een brief aan b. en w een reeks redenen op. waarom men de honden in de dorpen aan de lijn wil hebben. Door middel van een wijziging van de algemene politie verordening. willen b. en w. aan de wens van de politie tegemoetkomen. GROTE SCHADE (25 MILLE) DOOR DROOGTE EIND DIT JAAR VOORBEREIDING AANLEG PARK DE GOESE POLDER GOES - De aanleg van het stadspark in de Goese wijk Valckeslot vordert aar dig. Hel grondwerk is nagenoeg gereed Binnenkort zullen de verhardingen worden aangebracht. Het stadspark zal eind van dit jaar voor het grootste ge deelte klaar zijn. En als het zover is, dan is Goes weer een aantrekkelijk stuk openbaar groen rijker. De kosten van de aanleg van het stad spark schommelen rond de vierhonderd duizend gulden De droogte heeft echter voor een aanzienlijke schadepost ge zorgd Ongeveer de helft van de beplan ting izo'n 10.000 planten) is kapot. Van het ingezaaide gras (ongeveer 10.000 vlerkante meteri is niets terecht geko men Verder staan zo'n honderd bomen er bijzonder slecht voor Wanneer er snel een grote hoeveelheid regen valt. is mis schien nog een groot deel van de jonge aanplant te redden Maarzoals de zaken er nu voorstaan moet rekening gehou den worden met, een schadepost van twintig- tot vijfentwintig duizend gul den Bij de aanleg van het stadspark is men ervan uitgegaan, dat het bestaande groen zoveel mogelijk gehandhaafd moet worden Het park bestaat onder meer uit een grote en een paar kleinere speelweiden, een vijverpartij, een paar slootjes, enkele modeltuinen imet een kruidentuin), een terras, een rosarium, een pérenperceel, een appelboomgaard, een perenperceel, een vaste planten- border en dan ontbreken de bankjes na tuurlijk niet Eind 1975 is een begin ge maakt met de aanleg van het Valckes- lotpark. Oude Zeedijk Het Valckeslotpark schiet dus lekker op Maar op het Goese stadskantoor wordt al weer aan een nieuw park ge- De aanleg van het stadspark Valckeslot vordert aardig. Het park moet nog eind van dit jaar voor het grootste gedeel te klaar zijn. Foto PZC) dacht het plan Oude Zeedijk in de Goese Polder Dat moet een park wor den met een oppervlakte van ongeveer tien hectare. Eind dit jaar wordt met de voorbereidingen gestart. Concrete plannen bestaan er nog niet Het is de bedoeling, dat eerst de wensen van de bewoners van de Goese Polder worden geïnventariseerd. Daarna zal er een plan op papier worden gezet. Omdat uitge werkte plannen nog ontbreken, is het nog niet mogelijk te zeggen welke be dragen er gemoeid zijn met de aanleg van een park voor de bewoners van de Goese Polder. Als alles meezit wordt in 1978 met de aanleg van het park begon nen. Het zal in drie fasen moeten worden uitgevoerd Rond 1980 moet het plan Oude Zeedijk klaar zijn NADRUK OP HISTORISCHE BANDEN WISSENKERKE - Burgemeester G. Verberkmoes uit Bazel in België heeft vrijdagmiddag de tentoonstelling Ba zel in Wissenkerke geopend. Hij deed dat in het dorpshuis, te midden van de raadsleden van beide gemeenten. Ook pastoor Pungs was aanwezig, die veel heeft bijgedragen tot het ontdekken van de hislorisehe banden tussen Wis senkerke en Bazel. ,.Dc opzet van dc tentoonstelling ls zeer geslaagd", meende gastheer burge meester P Wisse. „Verleden, heden en toekomst zijn op overzichteluke w\jze en smaakvol tentoongesteld." Zijn Belgische collega zei in zijn ope ningswoord. dat Bazel dit jaar voor het laatst als zelfstandige gemeente be- RINGSTEKEN RENESSE RENESSE - Donderdagmiddag werd op het parkeerterrein bij sportveld De I,aone te Renesse een wedstrijd rings teken te paard georganiseerd door de plaatselijke V.V.V. Renesse Vooruit. Aan de strijd werd deelgenomen door zo'n 20 paarden en 15 ponies met hun berijders en berijdsters. De geluidswa gen werd bediend door de heer Bremer en de ringwachters waren de heren Kriens, v. Voskuilen en Hengel. Ondanks het fraaie strandweer waren toch nog ongeveer 150 belanstellenden aanwezig die de strijd mpf hptangstel- ling volgden. Het programma verliep zeer vlot en tot het laatste moment bleel de spanning erin. wat het sehouwspel voorhetpubliek des te boeiender maak te. Om verschillende prijzen moest wor den gekampt. De jury bestond uit de heer Dalebout en mevrouw A.M. Dale bout. Aan het eind van de wedstrijd werden de prijzen uitgereikt door bur gemeester H.P Everwijn. Hij vond het plezierig dat ook clit jaar het ringsteken weer was georganiseerd en hij dankte alle medewerkenden. De eerste prijs werd gewonnen door Riet v.d Hoek. De prijs bestond uit een door de gemeente beschikbaar gestelde wisselbeker en een beker van de V.V.V. De tweede pnjs, een beker beschikbaar gesteld door de heer Hoogerhuis. werd gewonnen door Coen Jachtman Connie v.d. Hoek werd derde, Frank Jachtman vierde. Alfred Bakker vijfde. Jeanet Meyboom zesde, mevrouw Borsboom won de zevende pnjs. Jolanda van de Berg de achtste. Marjolein in 't Veld de negende en de tiende prijs tenslotte ging naar André Cossé. Afsluiting toeristenseizoen BROUWERSHAVEN - Vandaag (zater dag) wordt ter afsluiting van het toeris tenseizoen te Brouwershaven weer de jaarlijkse gebruikelijke festiviteiten ge- houden.Zoiserweereenlampionoptocht en een groot kampvuur tegenover de los- wal. Het geheel wordt muzikaal begeleid door de muziekvereniging Crescendo uit Dreischor. Veel publiek bij de Connv Vink-Show BRUINISSE - In de kantine van de camping "Onze Hoeve" werd woens dagmiddag de Conny Vink Show "Ben je betoeterd" gebracht Conny Vink zong bekende en minder bekende lied jes op haar geëigende pittige manier met schwung en originaliteit. De Como Brothers kwamen met acrobatiek. Voor de muziek zorgden Gijs van Beek. piano en Wim Roosendaal, drums Tonny Leerink presenteerde het geheel De jeugd werd enkele keren in het pro gramma betrokken Uitbreiding telefooncentrale Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Donderdag wordt de capaciteit van de telefooncentrale te Colijnsplaat met 100 nummers uitge breid. De PTT kan hierdoor weer vol doen aan de verzoeken van aspirant- abonnees. Na donderdag worden de nieuwe aan sluitingen zo snel mogelijk in dienst ge steld. In die gevallen, waarbij de kabel verbinding tussen de centrale en de wo ning ontbreekt, heeft de aansluiting op langere termijn plaats staat Op 1 januari wordt dit 4500 inwo ners tellende dorp samengevoegd met Kruibeke en Rupelmonde. In de grote zaal van het dorpshuis heeft de Heemkundige Kring uit Bazel schil derijen van mooie hoekjes uit het dorp bijeengebracht. Ook zijn er tekeningen te zien van uitbreidingsplannen. Vol gens burgemeester Verberkmoes is in 1200 te Bazel het kasteel Wissenkerke gebouwd, toen het huwelijk gesloten werd tussen de heer van Bazel en een gravin uit Wissenkerke Het kasteel is altijd in het bezit gebleven van de fami lie Heren van Wissenkerke. De huidige bewoner, burcht.graaf Vilain XIV. Heer van Wissenkerke. woont er nu nog. Een gedeelte van het kasteel is nu restau rant, Dc burchtgraaf was ook aanwezig bfj de opening van de tentoonstelling, daar hu gemeenteraadslid is van Bazel Zijn voorouders hebben altijd veel in vloed gehad in Bazel Van 1800 tot 1938 was onafgebroken iemand uit de familie burgemeester Zij stichtten scholen, fi nancierden verschillende culturele ver enigingen en ook het armhuis werd door de familie opgericht. Een levende bijdrage aan de expositie levert mandemaker Louis Verdoomt, die dit vak tien tallen Jaren in Bazel taan de Schelde) heeft uitgeoefend. Heel bij zonder is de oude vlag uit 1800 van de fanfare te Bazel met de tekst' „Al vloeiende. groeuende". Volgens bur gemeester Verberkmoes slaat dit motto op de loop van de Schelde, die groeit naarmat e zii verder naar zee vloeit. Zeil wedstrijden in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In de voor van het gemeentehuis in Brouwersha ven werden woensdagmiddag de deel nemers aan de deze week te houden zeilwedstrijden door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester A. P. ScUouwenaar verwelkomde als gas theer het gezelschap zeilers tijdens deze bijeenkomst. De solo-week wordt gehouden in het kader van de Greveimgenweken 1976 en omvat het Open Nederlands Kam pioenschap en de World Cup en wordt georganiseerd door de Nederlandse solo-klassenorgamsatie. de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag en de watersportvereniging Brouwershaven. 1 Uit. handen van de voorzitter van de zeildeelnemèrs ontving burgemeester Schouwenaar onder dankzegging een maquette, welke een plaats zal krijgen I in het gerestaureerde gemeentehuis van Brouwershaven. RH,I.ANI) - De familie Hcyboer aan de Zwaanhilstraat in Rilland heeft een zonnebloem. Niet zomaar écn. maar een heel grote. Het botanisch wonder heeft een lengte van precies driehonderd centimeter. Dat is zelfs voor een zonnebloem een heel eind. Mevrouw Heyboer is duidelijk trots op het gevaarte, dat zomaar uit de grond kwam groeien. „Mijn man vond het plantje hier in de tuin. Hoe het er komt weet ik niet, Misschien heeft een vogel een zonnepil laten vallen. We hebben het plantje tegen de droogpaal gezet, zodat het wat steun kreeg. Maar nu steekUie er al een heel eind bovenuit," De familie Heyboer had niet verwacht dat hun zonnebloem de droogteperiode zou overleven. Maar dankzij hun goede zorgen ize geven hem iedere avond flink veel water) kwam hu er toch door. Verwacht word t dal de plant met veel groter meer wordt, omdat de bloem al begint uit te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 34