Alarminstallatie voor invalide automobilist TELAL-ZAATAR PALESTIJNSE BUNKER IN BEIROET L PETER KORT IN HET VOETSPOOR VAN RAICHENBACH A e m m m BLINDPAR TIJEN i afi ïJUfl V 1 t 'un'U i meerdere wegen ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 Het is verschillende malen voorgekomen dat gehandicapte au tomobilisten uren langs de weg hebben gestaan met een kapotte auto zonder dat er hulp werd geboden. Een nare situatie want de gehandicapte is ook niet in staat om zelf om hulp te vragen bij zijn medeweggebruikers of via een praatpaal. Zo'n auto blijft soms uren met pech staan terwijl het verkeer voorbij raast en de ongelukkige bestuurder meestal zelfs niet in staat is om een gevarendriehoek buiten te plaatsen. Bovendien ook een gevaarlijke situatie, want de achteropkomende auto's worden niet gewaarschuwd voor een obstakel op de weg. Een dubbel vervelende situatie voor de gehandicapte automobilist. Een oplossing is aangedragen door de heer Boersma van Veilig Verkeer Ne derland. op wiens initiatief door de heer Van Reeden bij de verkeers school De Varenkamp in Bilthoven een alarminstallatie voor gehandi capte automobilisten is ontworpen. De heer Boersma, die zich al jaren met de problemen van de gehandicapte weggebruikers heeft beziggehouden, dacht eerst aan een bordje zoals dat in Duitsland wordt gebruikt. Het is een klem statief waaraan een geel karton nen bordje met het bekende rolstoel symbool is bevestigd- Dit moet aan het zijraampje van de door pech getroffen auto worden gemonteerd om de me deweggebruikers te waarschuwen. Ook in Nederland is dit Duitse bordje wel gebruikt, maar om verschillende redenen voldeed het niet. Zo heeft een gehandicapte wegge bruiker eens uren met pech langs de weg gestaan ondanks dat hü er in ge slaagd was het bordje buiten te han gen. Waarschijnlijk was het niet op vallend genoeg. Ook is het bordje niet altijd goed te bevestigen voor iemand die aan handen of armen gehandicapt is. Bovendien is de Nederlandse Re validatie Vereniging niet gelukkig met het rolstoel-symbool, omdat het zelfde symbool in Nederland ook wordt gebruikt bij voor invalide aan gepaste gebouwen. Wat Boersma zocht was iets dat opval lend moest zijn bij gebruik, maar on opvallend in het verkeer om discrimi natie tegen te gaan. Het moest een voudig te bedienen zijn. het mocht niet duur zijn en zo gemaakt dat een keu ring door de keuringsdienst die vooi alle gehandicapte aangepaste auto's keurt geen problemen zou opleveren En ook zou het door de wet beschermd moeten worden om het exclusief vooi de gehandicapte weggebruiker te houden waardoor allerlei verschil lende bouwsels en een wilde markt konden worden tegengegaan s.o.s. Met deze eisen ging de heer Boersma naar de heer Van Recden. die zelf ook wel eens aan iets dergelijks had ge dacht. Van Reeden heeft nu een bakje ontwikkeld dat aan de dakgoot van de auto kan worden bevestigd. Door middel van een drukknop binnenin gaat het bakje open en komt er een lichtbalkje uit met een vlaggetje waarop (bijvoorbeeld) SOS staat. Het signaal zou ook voor astma- en hartpatiënten geschikt zijn. In combi natie met het ontsteken van de waar- schuwingslichten kan het bovendien de gevarendriehoek voor gehandicap ten vervangen. Het lichtbalKje en de knipperlichten moeten wel aangeslo ten worden op een tweede accu om te voorkomen dat in geval van een elek trische storing het hele mooie appa raat niet meer zou werken. Een druk op de knop en hel bakje floept, open het lichtbalkje en de waarschuwings lampen gaan vanzelf branden Zo'n bakje is er natuurlijk niet zomaar In de bestaande verkeerswetgevine zal ruimte moeten worden gemaakt voor het hulpsignaal voor invalide. „In de verkeerswetgevlng wordt de inva lide weggebruiker wel genoemd, maai het is nog te veel verscholen. Gelukkig staat de verkeerswet ge ving voor Inva liden op de helling Er komen nu dui delijke omschrijvingen voor de ge handicapte weggebruiker Dan kan dit apparaatje meteen worden opgeno men". aldus de Boersma Hij gelooft niet dal het bakje met hulpsignaal verplicht moet worden gesteld voor bepaalde bestuurders. ..Iedereen moet voor zich uitmaken of hij of zij het nodig zal hebben. Maar zeker is dat er een behoefte bestaat voor dit apparaat. Het duurt echter nog wel even voor het ingevoerd zal worden. Men is bezig met het testen en degenen die het moeten legaliseren zijn niet zo snel". Toch hoopt Boersma dat eind van dit jaar het apparaat in gebruik kan wor den genomen. De bakjes zouden ver spreid kunnen worden via garages die auto's voorinvaliden aanpassen. Over de kosten is nog niets bekend, al zal er wel overeen bepaald gedeelte daarvan subsidie mogelijk zijn ..Ik vind echter niet dat de gehandicapte mens alles voor niets moet krijgen, want ook dan discrimineer je". WILLEM VAN GEFFEN Met een druk op de knop gaat het bakje open en floept de lamp met vlag getje naar buiten. De heer Boersma is nog niet gelukkig met hel opschrift 'in valide' op de opengeklapte deksel. Een bewoner van het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel al Zaatar wuift gewonde lotgenoten uit die door het Rode '*fan onze correspondent Harry van Mierloi =S In 1948 streken zo'n duizend Palestijnen in Tel Al Zaatar neer. Ze waren uit E= Palestina verdreven en hoopten in dit voorstadje hun leven te slijten in alle |H rust. Andere Palestijnse vluchtelingen kwamen terecht in een van de 15 kam- pen in Libanon, of ze belandden in Syrië, Jordanië en Egypte, in trieste woon- oorden die bewust ver van de bewoonde wereld werden gehouden. Tel Al Zaatar lag m 1948 een uur gaans van de stad Beiroet. Nu is het door de zich uitbreidende hoofdstad bijna omsloten. Ook voorde bewoners van dit kamp gold 1969 als het jaar van de revolutie. Het uiterljk verschil tus sen de Libanese kampen voor en na '69 is dat er vóór '69 Libanese politie rond liep en erna Palestijnse politie. De eer ste 20 jaar mochten de kampbewoners er ook niet zonder toestemming van de Libanese autoriteiten uit. Voor het merendeel van de Palestijnse kamp bewoners was het kamp een concen tratiekamp, al slaagden velen er wel in zich buiten het kamp te vestigen doordat zij bestaansmiddelen vonden in de Libanese samenleving. Deze mensen werkten legaal of ille gaal en werden onderbetaald. In 1969 was zeker de helft van de oorspronke lijke bevolking weggetrokken, maar door geboorteaanwas bleef het totaal aantal nagenoeg gelijk. Het revolutiejaar 1969 bracht de Pa lestijnen vrijheden die ze eerder in Li banon niet gekend hadden. De guer rilla tegen Israël had na de oorlog van 1967 en in Jordanië en Libanon sterk ontwikkeld en dreigde Libanon te veranderen van een neutraal land in een uitvalbasis tegen Israël. Er waren onder de Libanese bevolking nogal wat voorstanders voor die verander ing. vooral onder de jeugd. De leiding gevende politici van het Libanese es tablishment waren er ofwel ronduit tegen, óf pleegden lippendienst aan de Palestijnse zaak zonder daaruit de consequenties te trekken. Het Libanese leger trad hard op tegen de Palestijnse commando's. Het con flict eindigde met een akkoord, ont worpen door niemand minder dan Nasser, en eind '69 keerde de rust weer. Dit Akkoord van Cairo van de toen malige Egyptische president maakte eigenlijk van elk Libanese vluchtelin genkamp een staatje in de staat. Het kwam onder eigen Palestijns beheer en de mensen waren voortaan vrij te gaan waar ze wilden. Buiten de kam pen werd de bewegingsvrijheid van de commando's sterk beperkt Zo kon er een dubbele beweging ontstaan. Steeds meer burgers gingen de kam pen uit en steeds meer commando's. inclusief wapens, gingen er in. Van woonoorden veranderden de kampen in commandostellingen. Dat is zeer sterk het geval geweest met het Tel Al Zaatar-kamp. In geen van de andere Libanese kampen zijn zoveel wapens opgeslagen. Om geen van de kampen is ook zo lang en zo verbitterd gevochten. Niet alle bur gers van het kamp zijn intussen uitge trokken nadat de burgeroorlog het leven sinds verleden jaar onleefbaar had gemaakt. Zoveel vrouwen, kin deren en ouden van dagen zijn er nog steeds, dat het aantal slachtoffers on der de burgerbevolking het getal van doden en gewonden onder de strijders verre overtreft. De schuilkelders, die er ondere andere door de goede zorgen van hel Nederlands Palestina Comité gebouwd zijn, hebben het aanhou dende artilleriebombardement van de Falangisten goed doorstaan, maar velen moesten zich behelpen met minder stevige constructies. Het Rode Kruis kon er nu een kleine groep gewonden uithalen. De verschrikking beperkt zich echter niet tot Tel Al Zaatar. De aangren zende woonwijken zijn er ook heel erg aan toe Een zegen Is dat er in de on middellijke nabijheid een Armeense woonwijk is gebouwd, van waaruit op alle manieren hulp wordt geboden voornamelijk op medisch gebied. De Zwitserse leiding wordt daarbij onder andere geholpen door geld uit Neder land. dammen/I. anderson Veertig jaar geleden voerde de 20- jarige wereldkampioen Maurice Raichenbach in dezesde partij tegen zijn uitdager de toenmalige Neder landse kampioen J. H. Vos een win nende combinatie uit. Op de jeugddamdag juni j.l. te Arn hem verraste de 15-jarige PeterKort van de damclub Zierikzee zijn Gel derse tegenstander A. van Drumpt met eenzelfde combinatie, waarmee Raichenbach destijds in Amster dam de aandacht op zich vestigde. Indien Peter de Raichenbach- combinatie kende dan pleit dit voor zijn studiezin; was dit niet het geval en ontdekte hij de combinatie tij dens de partij dan houdt dit een compliment in voor zijn doorzicht. In elk geval vinden wij het wel een knappe prestatie een partij te win nen op dezelfde wijze als in een par tij om de wereldtitel gebeurde. Laten we hopen, dat de jeugdige Zeeuw ook verder het voet spoor van zijn beroemde voorganger gaat vol gen! In de diagramstanden ziet U de tref fende gelijkenis van beide combina ties: Stand na 28: 42-37. Raichenbach men. Maar de nu volgende finesse is hem kennelijk ontgaan 19-23!: 29x18 13x31!! en won vervolgens door positionele overmacht. Vos. moest offeren en dus met een schijf winst de partij meteen besliste. SCHOONHEIDSPRUZEN Dat er op de Jeugddamdag pittig ge damd werd kan o.a. worden afgeleid int het feit, dat de jury de combinatie van Kort met slechts een derde prijs honoreerde P Schuitema (Dr.) Zwart speelde vanuit deze stand:24-29: 33 x 24 18-22: 27 x 29 16-21: 26x17 11x31: 36x27 Tot zover zal wit het ongetwijfeld wel bekeken hebben en geen bezwaar tegen deze slagzet hebben gehad, omdat wit nu een schijf is voorgeko- Rumpt Zwart won een schijf door ....24-29; 33x24 20x40; 35x4418-22; 27x2916-21 26x1711x31:36x2719-23; 29x1813x31 en wint Het voordelige verschil van deze combinatie met die van Rai chenbach is. dat zwart niet eerst SS] I O O O De tweede schoonheids prijs ging naar E. J. van Dusseldorp voor de door hem weliswaar niet uit gevoerde, maar na de partij wel aan gegeven mogelijke combinatie in de volgende stand Stand na 2516-21 Wit speelde in deze stand 28-23 (en verloor overigens na nog 13 zetten) en gaf aan, dat inplaats van 28-23 niet mocht 37-32 wegens 21-27; 32x21 26- 31; 36x27 17x26: 28x17 12x32: 38x27 18-22: 27x18 8-13: 19x8 3x23; 29x18 20x49!! Zie diagram LD De eerste prijs was voor de Noord brabander T. Brouwers voor de uit gevoerde combinatie tegen Rob Schippers uit Limburg. 21. 28x30 22x31 22. 36x27 37x28 23. 33x4!! Zwart kon de dam nog afnemen door 8-13 enz. maar kon niet verhinderen dat wit kort daarop een schijf ver overde en na nog 15 zetten de partij in winst omzette. Schippers. m O Q is s i O E J v. Dusseldorp <Utr DIAGRAM m 18. 24-19 13x24 19. 37-32 26x37 20. 34-30 25x23 Stand na 174-10 schaken/c. jansen Toen Philidor op het eind van de 18e eeuw aan drie borden gelijktijdig blind speelde, werd dat als een soort wereldwonder beschouwd. Tegen woordig kan iedere hoofd klusser het hem nadoen, zonder zich noemens waardig in te hoeven spannen. Met het optreden van de Amerikaan Pillsbury in het begin van deze eeuw werd het pas echt interessant. Pills bury speelde aan zo'n twintig bor den blind simultaan! Toen werd het meer een circusvoorstelling, dan een schaakmanifestatie. Na Pills bury deden Réti en Aljechin het nog beter. Vooral Aljechin pres teerde ongelooflijke dingen. Aan achtentwintig borden blindschaak! En de tegenst anders waren heus niet zo erg zwak.(Parijs 1925: plus 25 is 3-2) Natuurlijk is Aljechins record nadien nog verbeterd. Tenminste wat het aantal partijen betreft. De Argentijn Najdorf bond in 1947 in Sao Paulo de strijd aan met 45 onzichtbare tegen standers. Hij won 39 partijen, speelde er 4 remise en verloor er 2. De voor stelling duurde 24 uur. Najdorf was na afloop de waanzin nabij! Geen wonder, een dergelijke aanslag op het menselijk brein en lichamelijk uithoudingsvermogen gaat alle per ken te buiten. Maar hij deed het zich zelf aan. Voor 2000 armzalige dollar- tjes! Nadien heeft de Hongaar Flesch Najdorfs record nog verbeterd. Niet om geld, maar om de sportieve eer! Op het ogenblik is het blindschaken uit de mode. Men is er nu toch wel algemeen van overtuigd, dat het ei genlijk onverantwoord isom massale blindsimultaanséances te geven. In Rusland is blindschaken zelfs verbo den! Kwalitatief springen de partijen van Aljechin er uit. Beroemd is zijn blindpartij. die hij in 1916 als oor- logsgewonde speelde in hethospitaal van Tamopol tegen een zekere Feldt. Aljechin - Feldt L e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. Pbl-c3 Pg8-f 6 4. e4xd5 Pf 6xd5 5. Pc3-e4 f 7-f 5? Een ernstige verzwakking, waar de 'blinde' witspeler wel raad mee weet. 6. Pe4-g5 Lf8-e7 7. Pg5-f3 c7-c6 8. Pf3- c5 Speel niet te vaak met dezelfde stuk ken in de opening.... 80-0 9. Pgl-f3 b7-bfi 10. Lfl-d3 Lc8-b7 11. O-Ó Tf8-eS 12. c2-c4 Pd5-f6 13. Lc l-f4 Pb8-d7 14. Ddl-e2 c6-ca? In het boek 'Schachgenie Aljechin staat hier ook een vraagteken, maai eigenlijk is dat onzin, want nu krijgt Aljechin de gelegenheid om een on sterfelijke combinatie uit te voeren en mede daardoor de naam van de verliezer aan de vergetelheid te ont rukken. „Feldt, was dat niet de man die een blindpartij van Aljechin ver loor?" Zie diagram 15. Pe5-r7ü! Een magneetcombinatie, waarvan de pointe op de volgende zet duide lijk wordt 1 5KgSxfT 16. De2xe6f Schitterend! Op 16. Ke6 volgt de doodsteek 17. Pg5 mat. De zwarte koning moet nu het kreupelhout in waar hem eveneens het einde wacht. 1 6KT'7 Schwartz I I 15 1 ii 1 1 A 5 4) 11 S I W ■MJ1 li -2- A_ Hl A. 5 jjechin (blind) DIAGRAM H 16K17-g6 Aljechin kondigde nu het mat aan in twee zetten. 17. g2-g4 Lb7-e i Of 17h6 18 Lf5 mat 18. Pf3-h4 mat. Nog een staaltje van Aljechins kun nen: Zie diagram U 34. c4-c5!!.... „Daarmee begint een van de diepste combinaties, die ooit door een blina- speler verzonnen werden." ('Schach genie Ajechln') Tot de 43e zet is commentaar overbodig. Tot daar gaat alles geforceerd. 34. b6-xc5 35. b5-b6 Te6-c8 36. I)c2-c3 Tf8-e8 37. Lf4xc5 d6xe5 38. Dc3xeöü De7xe5 39. Telxe5 Te8xe5 40. Ta7xc7- Tc8xc7 41. b6xc7 Te5-e8 42. c7xb8D Te8xb8 43. Ld5-e6ü De geniale pointe van een geniale combinatie. Wit won gemakkelijk. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat beide partners blindspelen. Dat wa.< ook het geval in de volgende partij die we zonder commentaar geven Aljechin - Samisch 1923 1 e2-e4 c7-c5 2 Pgl -f3 Pb8-c6 3 Lfl-e2 e7-e6 4. 0-0 d7-d6 5. d2-d4 o5xd4 6. Pf3xd4 Pg8-f6 7 Le2-f*3 Pc6-e5 8. c2-c4 Pe5xR- 9 Ddlxf3 LfB-e7 10. Pbl-c3 0-0 11. b2-b3 Pf6-d7 12. Lcl-b2 Le7-f6 13. Tal-dl a7-a6 14 Df3-g3 Dd8-c715. Kgl-hl Tf8-d8 16. f2-f4 b7-b6 17 f4-f5! Lf6-e5 18. f5xe6" Le5xg3 19. e6xfï- Kg8-h8 20. Pc3-d5m En nu gaf zwart het op. Tenminste, dat staat in de 'boeken'. Het zou best eens kunnen zijn, dat Samisch de tijd heeft overschreden. Hij was namelijk wereldkampioen tijdsoverschrij ding! Hij heeft eens in een toernooi al zijn partijen door tijdsoverschrijding verloren. Zo kan je op alle mogelijke mameren beroemd worden. Hij heeft ook in eens een partij op de 9e zet de tijd overschreden! Wat boven staande partij betreft, voor de lezers een aardige opgave om eens uit te zoeken, waarom zwart het opgaf bridge t. schipperheyn Een lezer legde een probleem voor waaraan zoveel algemene kanten zitten dat het zeker waard is in deze kolommen behandeld te worden. Het betreft het volgende geval: Sch A H B 10 8 5 Ha V 2 Ru 10 KL A 7 5 3 West opende (niemand kwetsbaar) 1 Ha. noord 2 Ru. oost 4 KI (azen vragen) - NZ passen verder - west 4 Sch. oost 4 SA (heren vragenj. west 5 Ru. waarna het slechte eindcontract werd bereikt van 6 Ha. De eerste vraag was: is dit spel te maken, maar de eerste vraag had natuurlijk moeten zijn: is dit spel goed geboden. Het antwoord is stellig nee.Oost stort zich door zijn directe vragen naar azen en heren in een afgrond, waarvan hij de bodem niet eens kan zien. De west- hand kan nog altijd bestaan uit: 1. Sch V4 2. Sch V 7 4 3. Sch 4 3 Ha A 10 764 Ha A B 7 6 4 Ha A B 7 6 4 Ru A 8 2 Ru A 8 Ru H B 9 KI H V 10 6 K1HB6 K1H62 Sch 4 Ha A B 7 6 4 Ru A V 8 KI H B 10 6 Met het eerste spel is 7 KI een gezonde onderneming, met het tweede 6 Sch en met het derde kan het zelfs moeilijk zijn 4 Ha (of 4 Sch) te maken. Kortom oost moet niet beginnen azen te vragen maar beginnen met aan te geven dat hij een sterk spel heeft Dat kan op twee manieren- door 3 Ru te bieden (manche-forcing). waarna het goede eindcontract wordt bereikt van 3 SA. Of door 3 Sch te bieden (sterk speL goede kleur), waama eveneens 3 SA zal worden bereikt of misschien wel 6 KL. Geen fraai slem, maar in elk geval het meest kansrijke. Hiermee is dan ook weer eens aangetoond dat azen vragen met 4 KI niet goed is; klaverslems zijn dan als regel moeilijk bied- baar omdat - zoals hier - een klaverkleur nooit op 4-niveau kan worden geïntroduceerd ials tweede kleur), of gesteund. In de praktijk werd uitgekomen met Sch 2 Na Sch A werd getracht op Sch H een ruitentje te lozen, maar noord troefde. Op zich natuurlijk niet zo vreemd, want een dergelijke uitkomst duidt meestal op een singleton. Noord had Ha H-derde en zuid KI V-dito met bovendien Ha 10 9 3. hetgeen resulteerde in één down. De post-mortem vraag was natuurlijk of het contract misschien toch had kunnen worden ge maakt Oost beweerde bijv. dat het troeven van twee ruitens tot het gewenste resultaat zou hebben geleid, maar zag daarbij waarschijnlijk over het hoofd dat dan twee troefslagen verloren gaan. Het beste lijkt (met open kaart): Sch A. kleine klaver naar de tien. kleine harten al dan niet voor noord's heer. Oost heeft hierna nog twee entrees in klaveren om de schoppen- kleur vrij te troeven en te benutten. Sch A H 3 Ha A H 7 5 3 Ru 7 2 KI A V B Sch V 10 9 8 7 6 Ha 10 9 Ru 8 6 5 KI H 6 Sch 5 Ha V B 8 4 Ru H V B 10 3 KI 4 3 2 w o Sch B 4 2 Ha 6 2 Ru A 9 4 KI 10 9 8 7 5 Het probleem van de vorige week. Zuid moet 3 SA maken waartegen west begint met drie ronden rui ten. Zuid moet op de derde ruiten Scb A afgooien. Hij creëert daarmee een extra entree naar de hand om de vrije klaveren te benutten. Zuid geeft KI H af, neemt de teruggespeelde harten, incasseert alle hoge kaarten van noord en speelt vervolgens ee» kleine schoppen. Oost maakt Sch V. maar moet zuid daarna de resterende slagen laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21