EERSTE DALING IN PRIJZEN SINDS '73 PZC Vissers krijgen geen vergoeding voor aan wal brengen explosieven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuidafrikaanse politie in staat van paraatheid Koningin tekent huurcontract nieuw paleis de krant - van zeeland FNV: Effect groenteprijzen afwachten en VNO: Een zeer duidelijke meevaller Kenia en Oeganda verzoend vandaag NA AFTREDEN WONEN IN SLOT HET OUDE LOO MET INGANG VAN 1 JANUARI 1977 Land waar het leven goed is pagina 2 219e jaargang no. 186 Zaterdag 7 augustus 1976 DEN HAAG (GPD/ANP) - De prijzen zijn, voor het eerst sinds drie jaar, iets gedaald. Het prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde van midden juni tot midden juli met 0.4 procent, van 170,4 naar 169,7 punten. Sinds half december 1975 stegen de prijzen met 4,6 procent. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zei vrijdagmiddag dat de daling van het prijsindexcijfer grotendeels moet worden toegeschreven aan het uitverkoopeffect. Bovendien, zo zei hij, komt de stijging van de groentenprijzen nog maar zeer ten dele tot uitdrukking in het nieuwe cijfer. Een daling van 0,4 procent noemde hij niettemin een uitzondderlijk verschijnsel en een blij bericht. De vorige daling van het prijsindexcijfer was in juli 1973. De prijzen daalden toen met 0,2 procent. Van de goederen en diensten waarvan het CBS prijsgegevens verzamelt, werd 44 procent duurder. Het bureau consta teerde prijsstijgingen van onder meer groenten, fruit, koffie, dranken, elek triciteit, artsen en specialisten, zie kenhuizen, auto's en benzine. Goedkoper werden kleding en schoei sel, volgens het CBS ten gevolge van de uitverkoop, en verder de aardappelen. De prijzen van 26 procent van de onder zochte goederen en diensten bleven on gewijzigd. Volgens de woordvoerder van het minis terie van economische zaken heeft de daling van het prijsindexcijfer geen in vloed op de prognose die het centraal planburau heeft opgesteld er wordt nog steeds gerekend op een prijsstijging van 8.5 procent over heel 1976 tevreden tachtig procent van de Zeeuwse dorps bewoners is 'tevreden' methun woon- en leefeituatie. PAGINA 3 prins Adriaan Roland Holst, de 'Prins der Ne derlandse dichters', is op 88-jarige leef tijd in Bergen overleden. poel PAGINA 9 raak Jacques Cats In zijn rubriek "Hoort, ziet schrijft': men doet zo maar wat op het water PAGINA 11 stenen Muur beschermt de burgemeester van Oude Pekela tegen stenengooiers. PAGINA 23 finale Ajax en Anderlecht bereiken de finale van het Amsterdam 701-toemooi. PAGINA 24 ouder Karei Prior terug bij de TROS: 'rustiger en ouder geworden'; radio- en televisie programma's; strips PAGINA 25 orders Opleving in de scheepsbouw 300 mil joen aan orders; beurs - financiën - eco nomie. ZATERDAG PAGINA 15 bermuda 's Amout Vos voer met 'De Eendracht' naar de Bermuda's. PAGINA 16 kroniek Letterkundige kroniek van Hans War renStemmen uit de Kerken. Van en voor de draaitafel PAGINA 19 solotocht Henk Jukkema vertelt van ajn solo- tocht met de 'Hesperia'. Karei Bokhorst Jaagt op 'oude luchtjes' PAGINA 21 alarm Alarminstallatie voor invalide automo bilisten: schakea dammen, bridge. De daling van het prijsindexcijfer is met gemengde gevoelens ontvangen. Van vele kanten wordt erop gewezen dal de abnormale stijging der groente en fruitprijzen van de laatste weken in dit cijfer niet is verwerkt. Van vakbe wegingszijde stelt men o.a. dat er een voortgaande daling moet komen, wil de regeringsdoelstelling van 8,25 pro cent prijsstijging dit jaar kunnen wor den bereikt. Al met al is er nu. na de daling tussen medio juni en medio juli en de stilstand tussen medio mei en medio Juni (die uniek wasi een totale prijsstijging be reikt sedert december van 4,5 procent Het inflatietempo, uitgedrukt in het zo- BEVRIEZING TAKENPAKKET ZIEKENHUIS DEN HAAG - Staatssecretaris Hend riks van volksgezondheid wil het hui dige aantal functies in ziekenhuizen 'bevriezen'. In een uitzending van AVRO's Televizier Magazine vrijdaga vond zei hij dat binnen enkele dagen een beschikking is te verwachten, waarin staat dat uitbreiding alleen nog mogelijk zal zijn na toestemming van het ministerie. genaamde twaallmaandsgemiddelde. waarbij steeds perioden van twaalf maanden met voorgaande penoden van twaalf maanden worden vergeleken, is verder gedaald Dat is nu 9.5 tegen 10.2 procent aan het begin van 1976. Konsumenten Kontakt commenta rieert als volgt: „De belangrijkste prijs stijgingen, die we net achter de rug heb ben, zijn nog niet verwerkt Margarine, koffie en de ontwikkeling van groente en fruitprijzen. dat alles zullen we vol gende maand dubbel en dwars terug krijgen. zo is te vrezen". De Federatie Nederlandse Vakbewe ging reageerde: „Hetvaltons niet tegen, maar hoe straks de stijgingen van groenten- en fruitprijzen verlopen en wat de invloed daarvan is. moeten we maar afwachten. Een zeer vluchtige analyse leert ons dat de huidige prijspei lontwikkeling tot 8,75 op jaarbasis leidt, terwijl de regering aan 8,25 procent denkt". De FNV beraadt zich maandag in zijn federatieraad verder op deze kwestie Het CNV verklaarde eerder deze week met de regering te willen praten op basis van het prijsindexcijfer dat in augustus bekend wordt. „Daar blijven we nu bij", aldus een woordvoerder, 'inmiddels is dit een leuk resultaat'. Koele drank De werkgeversorganisatie NCW meent dat dit resultaat zo ongeveer in de lijn der verwachtingen ligt en overeen stemt met wat in voorgaande zomers te zien was. „De groenteprijzen hebben hun hoogtepunt later bereikt", aldus een zegsman, „daarom zal augustus ze ker wel een stijging te zien geven. Maar het is wel bewezen dat men beter eerst officiële cijfers kan afwachten alvo rens eisen te stellen". „Dit is een koele dronk voor verhitte pleitbezorgers van een prijsstop", zo luidt de reactie van de werkgeversorga nisatie VNO. „Een geringe prijsstijging in deze tijd van het jaar zou als gevolg van allerlei factoren te verwachten zijn. maar een daling als deze is een duide lijke meevaller. Voor de verdere prij sontwikkeling kunnen hieraan echter nog geen conclusies worden verbon den" Wat verder de waarnemingen van het CBS be'reft. men heeft prijsstijgingen tussen half juni en half juli geconsta teerd voor groenten, fruit, koffie, dran ken. elektriciteit, artsenen specialisten, ziekenhuizen, auto's en benzine. Die toenemingen gaven een opwaartse druk van 0.5 procent op het indexcijfer. Da lingen waren er. met een invloed van - 0.9 procent, met name bij kleding en schoeisel (uitverkoopefTect) en voor aardappelen. NAIROBI (UPI) - Oeganda en Kenia, de Oostafrikaanse buurlanden die de afgelopen weken dreigend tegenover elkaar stonden, gaan hun betrekkin gen normaliseren. Na driedaags over leg in Nairobi is vrijdag besloten dat de twee landen hun troepen langs de grens zullen terugtrekken en dat Oe ganda zijn schulden aan Kenia zal vol doen. waarnemers nemen aan, dat Oeganda in ruil voor die betalingsbelofte van Kenia de toezegging heeft gekregen dat de olietoevoer naar Oegada niet langer zal worden belemmerd. Tijdens 't ministe rieel overleg is ook een nog geheim 'memorandum van afspraken' opge maakt, dat later zal worden onderte kend door de twee staatshoofden. Jomo Kenyatta van Kenia en Idi Amin van Oeganda President Amin, diezeidathij 'erg blij' was over het bijleggen van het geschil, verklaarde dat hij Kenia zou verzoeken als bemiddelaar op te treden bij GrootrBrittanniê om ook de Oegandees-Britse betrekkingen te normaliseren. MOGELIJK UITBREIDING VAN DE ONLUSTEN JOHANNESBURG (GPD/ANP) - De poltie in heel Zuid-Afrika is vrijdag in staat van paraatheid gebracht met het oog op mogelijke uitbreiding van de onlusten in de zwarte woongebieden in het komende weekeinde. Het politie- hoofdk warier in Pretoria sprak van een 'voorzorgsmaatregel'. Vrijdagavond was de situatie 'min of meer onder con trole', aldus een politiezegsman. Volgens ooggetuigen hebben de rellen van de afgelopen drie dagen aan zeker acht mensen het leven gekost. De poli tie heeft slechts de dood van drie men sen bevestigd. Volgens de politie liggen 30 mensen met kogelwonden en vijf mensen met de naweeën van traangas in ziekenhuizen. In de zwarte satellietsteden rond Jo hannesburg zijn vrijdag opnieuw Afri kanen gedood tijdens gevechten met de politie. Volgens Afrikaanse journalis ten, de enigen die de zwarte woonwijken nog in kunnen, opende de politie, nadat zij door jeugdige demonstranten met een regen van stenen werd ontvangen, het vuur op een duizendkoppige menig te. Daarbij zouden drie demonstranten zijn gedood, maar de politie weigert dit. evenals woensdag aanvankelijk het ge val was. te bevestigen. Duidelijk is dat criminele elementen het door studenten en scholieren gestarte verzet tegen regeringsmaatregelen op onderwijsgebied, zijn gaan beheersen. Gisteren trokken plunderende en brandstichtende bendes door Soweto Bussen en andere voertuigen werden in brand gestoken en arbeiders die in Jo hannesburg wilden gaan werken, van hun horloges en geld beroofd. Volgens schattingen van de werkgevers bleef vrijdag 20 procent van de 200.000 Afrikaanse arbeiders in Soweto weg van het werk. Ook uit andere delen van het land wer- Kasteei Het Oude Loo, waar ae konmgm na naar aftreden gaat wonen, ue ronde torens dateren uit de 14e en 15e eeuw. Links op de eerste etage bevindt zich de Grote Zaal. Ook de gracht, op de voorgrond, herkrijgt zijn oude functie. APELDOORN - Koningin Juliana zal een dezer dagen het contract tekenen om het middeleeuwse slot Het Oude Loo, vlak bij Paleis Het Loo (bij Apeldoorn), te huren. Het kasteel is eind van dit jaar volkomen gerestaureerd. De koningin zal er na haar aftreden gaan wonen. den demonstraties en brandstichtin gen gemeld. Donderdag reeds probeer den studenten de universiteit van Kaapstad in brand te steken. De uni versiteit van Kaapstad is de enige in Zuid-Afrika waar kleurlingen colleges mogen lopen. In Natal moesten de priesters en nonnen van een missie school vluchten toen de scholieren de gebouwen begonnen te vernielen en in brand te steken. Hetspeciale 'comité tegen de apartheid' van de Verenigde Naties heeft vrijdag aangedrongen op een zitting van de vei ligheidsraad over de verslechtering van de situatie in Zuid-Afrika. De veilig heidsraad zou sancties tegen Zuid- Afrika moeten afkondigen, met name een wapenembergo. een boycot van olie en strategisch materiaal, en stopzetting van alle samenwerking op nucleair ge bied. Tijdens haar afwezigheid in de va kantieperioden van ongeveer 60 da gen per jaar. zullen het park van 20 ha rondom het gebouw en de binnen plaats bezichtigd mogen worden Dat is een overeenkomst met de toe komstige bewoonster Het publiek zal echter niet tot de woonvertrek ken worden toegelaten. Om de koningin de nodige privacy te geven, zal rondom de achtertuin van Paleis Het Loo de muur van 2,5 tot 4 meter worden heropgebouwd op de funderingen die 180 jaargelcdenzijn gesloopt. Die muur moet aan de an dere zijde van de achtertuin ook een scheiding maken tussen de massa bezoekers voor het museum die over enkele jaren na de restauratie van Paleis Het Loo worden verwacht, en de bungalow van prinses Margriet, die eveneens achter het paleismu seum staat. Het Oude Loo is in de middeleeuwen (13e tot 16e eeuw) een versterkte burcht met een speciale functie van jachtslot geweest. Het was geruime tijd eigendom van de Bentmcks. de adellijke familie, die eeuwenlang hechte relaties had met het. hof het geen ook te zien is aan de grandeur van Huize Amerongen Prins Willem de Derde kocht in 1684 'de adellijke havesate'. Van het inte rieur herinneren de wapens op de oude schouwen, het gothiek. nog aan edellieden als Bentinck, Maret. Van Voorst, de Castigny, die het huis van de 13e tot de 16e eeuw bewoonden Bij de restauratie, die onder leiding van de architecten Kuijpers, daarna Roijaards en tenslotte Van Asbeck, is uitgevoerd, is het uiterlijk in de toestand aan het begin van de 18e eeuw teruggebracht. Hiervoor zijn afbeeldingen en documenten uit die tijd gebruikt. De oude luister zal na acht jaar res taureren eerst weer geheel terug zijn als ook de 16e-eeuwse fresco's, die jachttaferelen uitbeelden, weer een plaats hebben in de grote zaal ten zuiden van de poort, waar het cen trum was. het vroegere konings kwartier. Deze fresco's worden nu in Amsterdam gerestaureerd Het totale karwei heeft dan ruim ze ven miljoen gulden gekost. Het rijk wil niet bekendmaken welke huur prijs de koningin gaat betalen. De spelregels van het vooroverleg f Gedeputeerde staten heb- ben snel gereageerd op de vragen, die onlangs vanuit de CDA-fractie werden gesteld over een discussienota van de Provinciale Planologische Dienst, welk stuk vertrouwelijk aan de gemeentebesturen van Midden-Zeeland was toegezonden. Onderwerp van de nota: de planologische indeling van de kernen in het bewuste gebied. Op tweeëntwintig juli jongstleden dienden drie statenleden niet minder dan negen vragen in over deze kwestie en ruim een week later al stelden gedeputeerden hun antwoord vast Niet alleen snel, maar ook - zoals bij lezing blijkt - be vredigend werk. Het college maakt na melijk zonder enig voorbehoud duide lijk. dat de pocedure zoals die op negen entwintig april met de staten was afge sproken. nauwkeurig zal worden ge volgd. Gedeputeerden laten in dit op zicht geen enkel misverstand bestaan: „In de nota-beworungspatroon is het begnp consolidatiekem aanvaard: toch kan het zijn dat in Zeeland geen kem als zodanig zal worden aangewezen, indien uw staten van oordeel zijn dat de om standigheden van geen enkele kem zo danig zijn dat deze een aanwijzing tot consolidatiekem rechtvaardigen". Dat is nu precies waar het de vragenstellers om ging: ze hebben een afdoend en naar ons gevoel bevredigend antwoord ge kregen. Uuit de antwoorden van gedeputeer den blijkt tevens, dat zij in het huidige stadium eigenlijk niets met de bewuste discussienota te makken willen hebben. Het betrof immers een stuk dat uitslui tend een functie vervulde in het voor overleg tussen gemeenten en de plano logische dienst „We waren wel op de hoogte van het bestaan, doch niet van de inhoud van het stuk", zo melden zij thans. Men ziet: hier worden collegiale handen in kommen vol onschuld gewas sen. een reiniging die evenwel de smet niet kan doen ver dwijnen dat in dit vooroverleg gebruik is gemaakt van een verouderd verhaal. Gedeputeerden zeggen verontschuldigend dat het be wuste stuk in 'vrij grote haast' was op gesteld vóór de kritische datum van zes entwintig april, de dag waarop de sta ten de beleidsuitgangspunten voor de kemaanduiding bespraken De inter gemeentelijke stuurgroep - voor die groep had de PPD de nota geschreven - behandelde het stuk echter na die ze sentwintigste april, namelijk op vijf mei en zestien juni Gedeputeerden daar over: „Het discussiestuk was op het tijdstip van de stuurgroepvergadering verouderd". Ze voegen er echter aan toe datde PPD-direc teur daar nadrukkelijk op gewezen heeft tijdens de vergadering van de groep Dat neemt evenwel niet weg dat de nota desondanks is rondge zonden. En dat nu is zonderling. Het stuk had teruggenomen en herschreven moeten worden, zeker omdat het werd verspreid met het verzoek om er op te reageren In dit geval was er een extra reden tot herschrijven de samenstelling van de stuurgroep. Zij bestaatnamelijkuitder- tien burgemeesters, één wethouder plus de PPD-direc teur. Er zit dus slechts één gekozen vertegenwoordiger bij dit ho norabele gezelschap, alle anderen zijn benoemd. Een dergelijke situatie leidt onherroepelijk tot de suggestie dat hier burgemeesters samen met een provin ciale dienst de zaak bedisselen. Als dan bovendien van een dergelijke club een nota uitgaat, waarin geen rekening wordt gehouden met de uitgangspun ten. die gekozen vertegenwoordigers - de staten - inmiddels hebben geformu leerd. dan doet deze gang van zaken de argwaan in sterke mate toenemen. Dit verschijnsel heeft zich duidelijk voorge daan bij de vragenstellers: in hun inlei ding tot de vragen hadden zij het ze lis over 'ergernis'. Zij hadden immers met hun mede-statenleden op de zesentwin tigste april de uitgangspunten van het ruimtelijk beleid omstandig besproken en moesten nu tot hun verbazing vast stellen dat daarna een club burgemees ters en de PPD-direc teur een stuk rond zonden. dat met die uitgangspunten geen rekening hield. Gedeputeerden hebben nu weliswaar alle argwaan weg genomen door hun correcte beantwoor ding, maar daarmee is deze rondzend- procedure nog niet goedgepraat Die kan ook niet worden goedgepraat Jimtlijn He, BEZUINIGING VAN DEFENSIE VLISSINGEN - Het ministerie van defensie zal met ingang van 1 januari van het volgend jaar aan vissers geen vergoeding meer geven als ze uit zee opge vist explosief materiaal n de wal brengen om het door de n. *»- rine onschadelijk te laten ma ken. De regeling volgens welke de vissers, als ze naar de wal komen om explosieven te laten demonteren, een vergoeding krijgen van gederfde inkomsten en van schade aan hun netten, vervalt aan het eind van dit jaar. De minister van defensie heeft dat be sloten in het kader van een serie be zuinigingsmaatregelen. Noch het mi nisterie van financiën, noch dat van landbouw en visserij is bereid in de plaats van het ministerie van defensie tot het geven van vergoedingen over te gaan. Het vervallen van de vergoedingsrege ling zal, zo verwacht de mijnendienst van de marine, tot gevolg hebben dat vissers explosieven, die ze in hun netten krijgen, voortaan altijd overboord zul len zetten. Bij de marine heeft, men de indruk dat dat toch al vaak gebeurt en datde vissers er. als ze geen schadeloos stelling krijgen, helemaal niet meer over zullen denken de autoriteiten in te lich ten Dat brengt belangrijke risico's met zich Maandag kwam de 18-jarige visser Kees Besems van de "Vlissingen 27' om het leven, doordat een uit zee gehaalde granaat in zijn handen explodeerde Kamervragen Het tweede kamerlid P. A. Roels van de PvdA. voorzitter van de vaste kamer commissie voor de visserij, zal minis ter Vredeling van defensie vragen stel len over het intrekken van de vergoe dingsregeling. Het ministerie van landbouw en visserij betreurt het zeer dat de bewindsman van defensie bij het snoeien op zijn be groting de post voor de vergoeding aan de vissers schrapt, „Op ons departe ment wordt dat als een buitengewoon ongelukkige zaak gezienaldus een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij. „De vissers kun nen met hebben dat ze anderhalve dag of twee dagen geen inkomsten hebben omdat ze naar de wal zijn met explosief materiaal. Het gaat om bedragen van zo'n 1.300,- of 2.500,-. Ze zitten toch al in de moeilijkheden. Het is echter te vergaand aan deze reactie de conclusie te verbinden dat landbouw en visserij financieel zal bijspringen. Voor het rui men van oorlogstuig kan men geen claim Indienen bij ons ministerie". Autoriteiten van de mijnendienst van de marine beamen dat het buiten wer king stellen van de vergoedingsregeling een ongelukkige kwestie Is. In kringen van de marine wordt gesteld dat de lei ding van de mijnendienst zal trachten het besluit ongedaan gemaakt te krij gen. Advies In het algemeen adviseert de marine vissers die explosieven boven water halen, dat materiaal als het kan niet aan te raken en het buiten de zon te deponeren op een plaats waar het stil blijft liggen. De visser kan vervolgens via radio Scheveningen de marine waarschuwen. De mijnendienst kan dan langszij de vissersboot komen of vragen of de visser naar de wal komt. Volgens een zegsman van de marine gaat het om 'een drin gend advies', want het is niet strafbaar dat vissers materiaal weer overboord zetten. „Een visser kan wat hij in zijn .et college wijst er nog op dat de PPD overleg móet kunnen plegen met de ge meenten: dat is een eis van doelmatig heid. Volkomen juist. Maar bij dat over leg met de gemeenten zijn niet alleen burgemeesters de belanghebbende fi guren. maar is de hele raad in het ge ding. Daar wil men ook over de uit gangspunten van het ruimtelijk beleid spreken, teneinde op die manier het vooroverleg te kunnen beïnvloeden. Mei andere woorden: voor dit voorover leg dienen spelregels te worden opge steld- Ze waren hier onvoldoende of zelfs afwezig. In dit geval werd immers een discussienota vertrouwelijk aan de col leges van b. en w. toegezonden, maar nochtans lekte het stuk uit. Dat veroor zaakt spanningen tussen colleges van h. en w. enerzijds en raadsleden ander zijds. zoals al is gebleken. Overigens was al in brede kring over het stuk gespro ken vóórdat tot publikatie werd overge- gaan bij de gemeenten werd namelijk nietgelijkgehandeld, met ais gevolg dat sommige raadsleden wel de inhoud va» (Slot zie pagina 9 kolom 3) (Slot zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1