JE BLIJFT LACHEN MET DEZE SCHUIT" v V* sJY De Eendracht als 'zeilend circusnaar de Bermuda 's „De luxaflex neer en wegwezen... ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 Vanaf het moment, begin mei. dat de Tros de immer glimlachende accordeonnist John Woodhouse aan boord van de Eendracht heeft gefilmd, is duidelijk geworden dat eigenlijk maar één indruk over de Nederlandse gaffelschoener heeft postgevat: romantisch. Zon dermeer hebben toen ook de woorden van de - voor de pers - altijd praatgrage schipper Juta hun uitwerking niet gemist: 'De Eendracht, een mogelijkheid voor iedere Nederlander, maar vooral voor de jongeren, om een zeiltocht te maken, waarbij men zijn krachten kan meten met de elementen...". De folder van de nationale vereniging en stichting "Het Zeilend Zeeschip" bevat ook van die prachtige kreten: "Het scheepsbedrijf alsook de strijd met zeildoek en touwwerk tegen wind en water ontwikkelt een gevoel van verantwoordelijkheid en zelfkennis...", en "Het is één team dat zeilt. De nadruk wordt gelegd op de sociale ervaring, hetgeen de jonge Nederlander zijn verdere leven tot nut zal zijn... Leuzen, die in het padvinderspaspoort niet zouden mis staan Nu al weerzo'n drie maanden koerst de Eendracht rond en vooral in de landen grenzend aan de Oceanen is het notedopje temidden van zijn gro tere broers uit de Tall Ships Race on derwerp van gesprek geweest. Men heeft het daar zeer bijzonder gevon den, dat de Eendracht niet zozeer een opleidingsschip is en dataan boord in het geheel geen pogingen worden ge daan om van de opvarenden een 'ech te' zeezeiler te maken. Kameraad schap en goede samenwerking staan bij "Het Zeilend Zeeschip" hoog in het vaandel geschreven en dat wordt door Juta vol overgave keer op keer gepredikt. Romantiek? "Het stond, zo keurig in de folder, avontuur op volle zee. achteraf was dat maar koldert...)". luiden een drietal regels uit het lijflied yan.de Eendracht Voor wat betreft de oversteek van New York - via enkele kusthavenplaatsen - naar Bermuda (de Tall Ships Race was toen al achter de rug) bevatten die regels flink wat waarheid. Gezeild met de zeegaande gaffelschoener, nu op te rugtocht naar de thuishaven Scheveningen, is er nauwelijks of niet. Aanvankelijk stond een overbelaste "goodwill-trip" dat in de weg; een maal. een voorlopig afscheid genomen van de wereld en over het diepblauwe Oceaanwater op weg naar de Bermu da's stond er zo weinig wind om zelfs maar profijt van de kluivers te kunnen trekken. Varen op de motor dus, waarvan de echte zeilers in het 37 koppen tellende gezelschapje al gauw meer dan genoeg hadden. Eén ding heeft de drie weken durende "zeil"-reis voorgoed duidelijk ge maakt: de bizarre (en daarom nu vaak als romantisch omschreven) tijden van de scheepsjongens van schipper Willem Usbrantsz. Bontekoe zijn al lang voorbij. We hadden het kunnen weten. De ui terst comfortabele Eendracht is na tuurüjk in de verste verte niet te verge lijken met de Nieuw Hoorn, die in 1618 aan een "gevaarvolle reis" naar Oost- Indië begon Toch. als je al die propaganda rondom de Eendracht en het boek "De scheepsjongens van Bontekoe" (van Johan Fabricius) naast elkaar legt. valt er een overeenkomst te bespeu ren: boek en schip zijn opgedragen "aan de Hollandse jongens!" "Het leven van een man. jongens, gaal nooit zonder stormen voorbij. Hoe verder het land. dat je bezeilen wilt. hoe moeilijker en gevaarlijker de reis. Verlaat je schip niet. voor het onder je bezwijkt! Dan zal men later zeggen „Hij voer door vele stormen, maar zijn reis werd een reis van Bontekoe!" ont lenen we aan Fabricius' inleiding. De lotgevallen van die lóde-eeuivse scheepsgezellen moet een aantal Eendracht-gangers (och door het hoofd hebben gespeeld, want bij het linksen rechts uitdelen van bijnamen kregen de twee meevarende Ameri can youngsters" al gauw de namen van Hajo en Padde Maar vergeleken met zeilwerk uit de Gouden Eeuw was het op deze reis werkelijk klunzen. En varen is tegenwoordig lang niet zo moeilijken gevaarlijk meer als drie eeuwen te rug. Met die romantiek viel het dus ontzets tend mee. Of het moest zijn. dat we op weg naar Bermuda een tijdje een school bruinvissen langszij hebben gehad, dat er wel eens een vliegende vis over het dek schoot en dat de han den van een jong paar elkaar in diep gevoelde vreugde zochten. Padvinderij-achtig Zaten er nou van die eebte Hollandse jongens aan boord, "die niet meer te ren op de kracht van een roemrijk ge slacht. maar aan 't werk gaan met ei gen hand"? Niet voor niets het ver kennerslied aangehaald, want de vaaropzet van de Eendracht komt wat padvinderijachtig over. Er hoe ven geen beloftes te worden afgelegd, er worden geen liedjes bij een kamp vuurtje gezongen. Maarstellingen als "Een scheepsgezel weet te gehoorza men", "Een scheepsgezel zet door" en "Een scheepsgezel iseen broeder voor alle andere scheepsgezellen"w-orden naar model van de padvinderswetaan boord heus wel in acht genomen. Leuzen voor - zo denkt men nog altijd - gezonde Hollandse jongens, ferme, stoere knapen zogezegd, die niet schromen om de handen uit de mou wen te steken. Het zou te ver voeren om te beweren, datzulke knapen niet meer rondlopen Aan boord vond je ze ook. de wilde manen ontgroeid, die gewend zijn met een bootje om te gaan. Bakstag en kluiver doorhalen, neerhaler omlaag opdrachten die hen bekend in de oren klinken. En ze renden dan ook om het hardst van voren naar achteren en omgekeerd, allemaal schippertje spe len op momenten als schipper Juta zijn aandacht te veel had toegespitst op het schieten van een zonnetji Stoute jongens. Uitspraak uit deze groep: "Je blijft lachen met deze schuit Ze hebben de Eendracht wel eens een speelgoedje voor oud marineofficieren genoemd Soms lykt het er wel op. Er wordt té weinig echt gezeild". De nonchalante luiheid van enkele Amerikaanse opvarenden buiten be schouwing gelaten (inderdaad hoor. het enig waar ze oren naar hebben is cola met ijs), was er een tweede groep onder de tramees de loltrappers De 'goodwill-trip' stelde qua vaatwerk toch niet veel voor. dus het kón. En het was dat Juta het wat aan de gevaar lijke kant vond. want anders hadden ze zeker als een rijtje vogels - vaak lal lend - op de enige ra gezeten (Of dro merig op de ra met een pijpje in de mond en een strooien hoedje op bij zonsondergang, romantisch!). Uitspraak uit deze groep; "Ik ben met de Eendracht meegegaan om met jonge mensen samen te zeilen, iets op te bouwen in gezelligheid en saamho righeid, ook in nood" Blikjes bier Maar of iedereen het schip niet verla ten zou hebben voor het onder hen bezweken was. is nonsens. "Dat doen ze alleen bij de marine", kwam bij navraag vast te staan. Iedereen zou er tijdig afgesprongen zijn. al die blikjes bier in het vooronder tenspijt. TEKST EN FOTO'S: ARNOUT VOS - Na drie dagen ronken op de motor lana in zicht, de Bermu da's. Die twee groepen - heel globaal - tesa- men. één - soms hardwerkende - ploeg, balancerend op dat nauwe koordje van emst en plezier Niet verwonderlijk, dat rijke Ameri kaanse gezinnen er voor knokten om de "Dutchies" op hun party te krijgen. Nederlanders op bezoek, dat staat en daarover kun je in The States nog lang daama tegenover je kennissen opsnij den. Zelfs warme bakker-miljonair Silber vond in Baltimore zo'n ontvangst - even - belangrijker, dan z'n dure Picas- Tussen al dat gewriemel van scheeps gezellen bewoog zich aan boord ook een groepje van meer ingevoerden in het verenigings- en stichtingsleven van ..Het Zeilend Zeeschip". Oud staatssecretaris J C Haex van defen sie. die rechtstreeks te maken heeft met de Eendracht-belangen. had wat gunstige onderhandelingen m New York gevoerd en verbloemde niet "dal de deelname van de Eendracht aan de Tall Ships Race aan een zijden draadje heeft gehangen" Slurpend aan z'n glas whisky: "Pas op het allerlaatste moment is het voor het Amerika-avontuur benodigde aantal fondsen beschikbaar gekomen. Dat moet in de toekomst anders. Het zoeken is naar een meer managementsysteem Nu is het nog steeds schipperen met geld Ieder dubbeltje drie keer omdraaien en dan nog te snel uitgeven En "Ome Jan" m z'n korte broekje, de meest ludieke in dat gezelschapje, die dronk voort Prachtkerel Elitair "Waar wc vanaf moeten", zo heeft schipper Juta de pers meermalen voorgehouden, "is dat verdomde rot woord elitair. Het wordt vaak in ver band gebracht met de Eendracht, maar het is je reinste onzin". Of Juta heeft niet goed rond rich geke ken. of hij wilde het ruet weten, maar "elitair" was wel degelijk terug te brengen op een aantal aan boord ver toevende personen Geld. geld en nog eens geld roept het beeld op van de vragende ogen van Juta en de zijnen En_omdat je van een kale kikker geen veren kunt plukken zijn sponsors voor de Eendracht-bewegmg inog steeasi van enorme betekenis. Vandaar ook. dat tussen de opvarenden van die jon gens rondliepen, wier ouders flinke bedragen geld in het hele gebeuren Eitjes - Talloze Amerikanen bevolkten de kade in Baltimore om een glimp op te vangen van de Nederlandse gaffelschoener. hebben gestopt. Zulke jongens moe ten ze geen kwartiermeester laten spe len. het is (ook) voor hen duidelijk te veel Maar we waren schappelijk; we nemen maar aan. dat zo tegen him veertigste hun botten sterk genoeg geworden zijn om de geldweelde te kunnen dragen Hoewel het echte zeilwerk naar de achtergrond werd gedrongen, stond je er toch steeds weer verbaasd van. wat met zoal aan werkjes aan boord van de Eendracht bedacht. Schoonschip ma ken was aan de orde van de dag, maar daar hield het niet bij op. "Klusjes ge noeg". grijnsde bootsman Groenen dijk altijd en op zee heeft het "zeilend circus" dan ook een grondig opknap- en schilderbeurt aan dek en masten gekregen. Een van de meisjes maakte zich waar achterdenaaimachinedoorenige vlag getjes opnieuw te stikken. Wat zowel voor de vaste crew als de scheepsgezellen een openbaring is ge weest. wasdéhartelijkheid vandeAme- rikanen Zonder meer kan worden vastgesteld, dat de opvarenden van de Eendracht het meest in contact zijn geweest met de "beter gesitueerden maar waar het zeilschip ook vastlegde, overal had men er van alles aan ge daan om het de "Dutchies" zoveel moglijk naar de zin tc maken Helaas werd daarbij uit het oog verlo ren. dat de programma's vaak te over laden waren Verschillende even- Een mooi voorbeeld daarvan was het "dagje-Washington" vanuit Baltimo re De manier waarop die bussightseeing-tour was opgezet was "heerlijk" Amerikaans: bus-in. bus- uit. haastwerk met de camera en op naar de volgende bezienswaardigheid. Sommige mochten achteraf van geluk spreken het Witte Huis in een flits van grote afstand te hebben gezien. Een treffend voorbeeld van die Ame rikaanse gastvrijheid leverde op een originele manier een oud vrouwtje, die Juta iets wilde aanbieden. De man beschikt echter al over zovele ca deaus en onderscheidingen, dat hij die geste beleefd afwimpelde. De vok gende morgen was ze er weer aan de reling, met vier hardgekookte eitjes, compleet met zout- en pepervaatje. "In Nederland heb ik zoiets nog nooit meegemaakt: een onvoorstelbare be levenis". stamelde Juta. Voor aflosschipper WP.J ansen hoefde dat allemaal niet zo nodig Op de reis naar de Bermuda's als navigator aan boord liet de eveneens oud marineman keer op keer duidelijk merken er zo een te zijn, die liever op volle zee de wind in het want hoort zingen. Wanneer de vaste staf weer eens naar een van die vele officiële bij eenkomsten was afgereisd, bleef Jan sen meestal aan boord om alvast de eerstvolgende route uit te stippelen. En stond erop zon moment een aardig bnesje, dan kon hij werkelijk diep on gelukkig kijken. "De luxaflex neer en wegwezenheeft-ie vele keren han gend over de reling voor zich uit ge mompeld. En aai nei voorjuia tija wera om eens wat rust te nemen, werd de laatste da gen goed merkbaar. De man moet er de knebel van hebben gekregen, dat "zijn" door duizenden Amerikanen bewonderd jacht in een mum van tijd was omgetoverd in een varend circus. De wachien liepen nauwelijks meer geïnteresseerd hun laatste platvoe tende "Eendrachtigheden" zaten ook al snel op de bodem van de plunje- zakken Niet venconderhjk. dat het uitgebluste groepje scheepsgezellen btj het afscheid aan boord door schip per Juta een grote dosis slordigheid werd venveten Dar was nog zacht uit gedrukt Maar goed. dat degenen die de Een dracht in New York uitriepen tot het 'smartest snip' uit de B-klasse, in die laatste paar dagen op Bermuda geen voet aan dek hebben gezet. Ze zouden raar hebben staan kijken. - Gesjor aan de breekfok. 'Ome Jan', links, geeft een van zijn deskundige adviezen. - Veel belangstelling voor het Italiaanse 'vlaggeschip'. de Ame rigo Vespucci.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15