Subsidieregeling wonen alleenstaanden is verruimd Verkoop F-16 valt sterk tegen Volksgezondheid wil dat commissie-Meijler blijft Muur beschermt burgemeester van Oude Pekela tegen stenengooiers NAGASAKI PROTESTEERT Zuidmolukkers boos over overplaatsing zeven treinkapers HUURSUBSIDIE JONGEREN VERLENGD SEDERT VORIG JAAR JUNI GEEN NIEUWE ORDERS ONDANKS MOEILIJKHEDEN Zendschip 'Veronica' verkocht BRIEF NAAR VAN AGT SAKE VAN DER PLOEG HERHAALDELIJK BEDREIGD ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 (Van onze correspondent) DEN HAAG - De subsidieregeling voor woonruimte voor alleen staanden en huishoudens van twee personen wordt verruimd. Dit heeft staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) aan de gemeen tebesturen meegedeeld. Het gaat hierbij om woonruimte, waarvan het ontwerp geschikt is voor deze bevolkingsgroepen en waarvan de huurprijs betaalbaar is voor degenen die een laag tot zeer laag inkomen hebben. januari 1976 subsidie Is toegezegd. Voor subsidie komen in aanmerking gemeen ten woningcorporaties en andere instel lingen die geen winst beogen, zoals stichtingen voor de huisvesting van bui tenlandse werknemers of van studen- De bewindsman denkt hierbij in het bijzonder aan werkende jongeren, die in het algemeen van hun loon slechts een bescheiden bedrag voor huisves ting kunnen betalen. Maar ook voor anderen geldt de regeling, zoals bij voorbeeld buitenlandse werknemers die aan goedkope woonruimte de voor keur geven en studenten bij het hoger beroepsonderwijs (hbo) en het weten schappelijk onderwijs (wo). De regeling geldt zowel voor het bouwen van woningen en woongebouwen als voor het geschïktmaken voor bewoning door alleenstaanden en tweepersoon shuishoudens van panden die voorheen geen woonbestemming hadden. Zij geldt voor plannen, waarvoor op of na 1 WASHINGTON (AFP) - De verkoop van het Amerikaanse ge vechtsvliegtuig F-16 valt tegen en in militaire kringen in Washing ton wint de overtuiging veld dat het Pentagon de verkoopmoge lijkheden heeft overschat. Volgens de verruimde subsidieregeling kan voor woningen en woongebouwen voor alleenstaanden en tweepersoon shuishoudens een jaarlijkse bijdrage worden verkregen, die aanzienlij k hoger is dan de jaarlijkse bijdrage die in het algemeen voor huurwoningen wordt ge geven. Daardoor kan de huur zo laag worden gesteld, dat degenen voor wie de woningen en woongebouwen zijn be stemd, deze op kunnen brengen In zijn brief doet de staatssecretaris 'een beroep op de gemeentebesturen om Andreotti krijgt het vertrouwen ROME (AFP) - De Italiaanse senaat heeft vrijdagavond de regering And reotti het vertrouwen geschonken. Met 136 stemmen voor. zeventien tegen en 69 onthoudingen werd And- reotti's regeringsprogramma door de senaatsleden aangenomen. Eerder moest vanwege een telefonische bommelding de zitting van de Ita liaanse senaat voor enige tijd worden geschorst. de nodige medewerking te verlenen aan het tot stand brengen van woon ruimte voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. Van Dam vindt het onjuist dat een gemeente voor het inschrijven van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens als woning zoekende kosten in rekening brengt. De plannen moeten voldoen aan de voorwaarden van het rijk. Anders kan niet op financiële steun worden gere kend In beginsel zal ook geen mede werking worden verleend aan het tot stand brengen van woongebouwen waarin in grote aantallen alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens huis vesting zouden moeten vinden Even- mui kan op medewerking worden gere kend als de service-kosten van woonge bouwen onevenredig hoog zouden uit vallen. Als deze erg zouden oplopen kan het doel van deze regeling, het bereiken van een lage huurprijs, worden door kruist Beneden 30 jaar Staatssecretaris Van Dam heeft beslo ten dat alleenstaande huurders jonger dan 30 jaar nog tot 1 oktober aan staande individuele huursubsidie kunnen aanvragen. De termijn van in- diening van de aanvraag is daarmee ^AOA?™V <AP nimiin r>..II. met drie maanden verlengd. Als men echter na 1 juli 1976 huurder wordt of is geworden, geldt een indie- ningstermijn van drie maanden, te NAGASAKI (AP) - De Japanse stad Nagasaki heeft vrijdag een telegram gezonden aan de Sow jet-ambassadeur In Tokio, Dimitri Polyanski. waarin wordt geprotesteerd tegen het verrichten, in juli. van twee atoomontploffingen in Siberië. De bevolking van Nagasaki was 'zeer verontwaardigd" over de proeven en eiste, aldus het telegram, dat die allemaal en onmiddellijk worden gestaakt. Nagasaki werd in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog door een atoombom getroffen en grotendeels verwoest, kenen vanaf de datum waarop dé huur Foto: In Hiroshima werd. gisteren, 6 augustus, het bombarderen van de stad met de atoombom -nu 31 jaar geleden - herdacht. ingaat of is ingegaan. In het Vredespark werden bloemen neergelegd en baden de inwoners voor de zielen van de 88.756 slachtoffers van de Bom. Sinds langer dan een jaar zijn er geen nieuwe contracten gesloten. Het laat ste dateert uit juni vorig jaar toen, na langdurige aarzeling. Noorwegen, De nemarken, Belgie en Nederland beslo ten over te gaan tot de aankoop van in totaal 348 F-16"s. In 1974 en 1975 had het Pentagon ge raamd dat in totaal ongeveer tweedui zend toestellen aan 'derde landen' gele verd zouden kunnen worden Tot op he den. zo verklaarden hoge functionaris sen van het ministerie, hebben nog maar enkele van dergelijke landen se rieuze belangstelling getoond. Bij het Pentagon zoekt men de ooi-zaak daar van onder meer in het feit dat de 6.7 miljoen dollar kostende F-16 sterke concurrentie ondervindt van andere toestellen Een hoge functionaris noemde in dat verband de Amerikaanse F-15 en F-18 en de Franse Mirage-2000. Van Perzie. de grootste klant van de Amerikaanse wapenfabrieken, ver wacht men een order van tweehonderd F-16's. Ook Israël is een serieuze gega digde. maar eerst nadat het van de Amerikanen 25 F-15 gevechtsvliegtui gen zal hebben gekregen. Deze toestel len kosten per stuk 27 miljoen dollar. Ook Canada is een mogelijke koper van de F-16, maar het heeft nog geen besluit genomen. Japan daarentegen heeft laten weten niets in de F-16 te zien. Het heeft meer belangstelling voor de F-15. Zuid-Korea, Australië en verscheidene Latijnsamerikaanse landen die op de lijst van mogelijke afzetgebieden voor de F-16 staan hebben tot dusver niet PPR WIL DEBAT OVER PLANNEN WESTERTERP DEN HAAG (ANP) - Zo spoedig moge lijk na het einde van de zomervakantie over ruim twee weken dient de tweede kamer zich te beraden over het openbaar-vervocrsbeleid van minister Westerterp van verkeer en waterstaat. Aldus het standpunt van de PPR- fractie, neergelegd in een vrijdag uit gegeven verklaring. De fractie wijst de korte-termijn maat regelen van de bewindsman met be trekking tot de verschraling van het openbare vervoer in de avonduren en tijdens de weekeinden (de tien perso- nenmaatstaf) van de hand. „De minister zegt. dat zijn beleid in overeenstemming is met het doot de tweede kamer goed gekeurde meerjarenplan personenver voer. dat is met waar,, aldus de PPR- fractie. Volgens haar is in het plan geko zen voor een samenhangend geheel van maatregelen, gericht op de bevordering en het gebruik van het openbaar ver voer „Tot die maatregel behoren onder andere zowel een gewijzigd parkeerbe leid, de bevordering van de doorstro ming van het openbarr vervoer, het te rugdringen van het autogebruik in de stedelijke gebieden en war nodig en mo gelijk afstemming van het voorzienin genniveau van het openbaar vervoer op de vraag" De PPR-fractie veraeterzich tegen, dat alleen de laatstgenoemde maatregel wordt doorgevoerd. Staatloze Molukker kan weer Indonesiër worden DEN IA AG (ANP)-Bij wijze van gunst l.eou de Indonesische regering het mo gelijk g maakt, dat staatloze Moluk- kers en anderen die buiten hun schuld het staatsburgerschap van de repu bliek Indonesië hebben verloren, ge makkelijk weer Indonesiër kunnen worden. Zij moeten zich daarvoor bij de Indone sische ambassade in Den Haag melden. Een aanvraag van een gezinshoofd geldt tevens voor diens echtgenote en hun ongehuwde kinderen die nog geen acht tien jaar zijn De regeling geldt tot 1 april volgend jaar. De Indonesische am bassade heeft dit bekend gemaakt. laten blijken dat zij van plan zijn bin nen afzienbare tijd tot de aanschaf van dit vliegtuig over te gaan. Van de republikeinen en onafhanke lijke conservatieven in de Verenigde Staten is 25 pet voorstander van een combinatie van president Ford en Ro nald Reagan bij de presidentsverkie zingen van november. Dit is gebleken bij een opiniepeiling van het bureau Harris DEN HAAG - Het ministerie van volksgezondheid wil. dat de commissie-Meijler, die door staatssecretaris Hendriks is ingesteld, de hartoperaties in het buitenland blijft bewaken en begeleiden, ondanks de hevige ruzie die tussen de belangrijkste personen in het gezelschap is uitgebroken. Deze ruzie tussen de Utrechtse car dioloog prof. Meijler, voorzitter van de commissie, en voorzitter H. Fievet van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging brak woens dagavond uit en heeft ertoe geleid, dat de beide heren elkaar niet meer wensen te zien. keuze van de patiënten die vooreen bui tenlandse operatie in aanmerking ko men. Meijler meent, dat uitsluitend me- KERNCONTRACT ONDERTEKEND PARIJS (AFP) - In Parijs is vrijdag het contract ondertekend voor de le vering door Frankrijk van twee kern reactoren aan Zuid-Afrika. De ondertekening had enkele dagen vertraging opgelopen doordat nog een paar juridische en technische punten moesten worden opgehelderd. Het Frans-Zuidafrikaanse contract is ruim 5 miljard frank waard. De reactors hebben een vermogen van 900 mega watt volgens Meiier als Fievet lopen de ir Houston daardoor geen r bij de Ziekenfondsraad in Amsterdam is men daar nog niet zo ze ker van. In elk geval wordt bekeken of voldoende garanties aanwezig blijven vooreen verantwoordepatièntenkeuze en -begeleiding nu Meijler en Fievet hevig met elkaar overhoop liggen. Inmiddels zijn er in vier groepen a bijna 40 patiënten in Houston ondei het mes geweest. De ruzie tussen Meijler en Fievet is ont staan omdat Fievet volgens hem niet als volwaardig lid van de commissie wordt erkend. Fievet staat erop, dat zijn ver eniging een belangrijke stem heeft in de dicl. en dus hijzelf, daarvoor de verant woordelijkheid kunnen dragen De voorzitter van de Gezondheidsraad, de Leidse hoogleraar prof. A. Haex, stelt- dat Fievet helemaal geen lid is van de commissie-Meijler en dat deze dan ook gewoon door moet en kan gaan met haar werk. De commissie-Meijler maakt deel uit van de Gezondheidsraad. Doorgaan De ruzie is zó hoog opgelopen, dat per soonlijke beledigingen en schimpscheu ten niet uitbleven, waardoor, volgens het ministerie van volksgezondheid, de zaak toch meer het karakter van een persoonlijke vete heeft gekregen dan een zakelijk meningsverschil. Volksge zondheid begrijpt dat Fievet zijn belan gen "zeer emotioneel' verdedigt, maar deelt de mening van Meijler. dat de hartpatiëntenveremging niet in staat is patiënten te selecteren. „Dat leidt ertoe, dat er niet te opereren patiënten naar Houston worden gevlo gen en onverrichterzake terugkomen, zoals al is gebeurd". ZAANDAM - Het voormalige zend schip Veronica, dat thans nog aan een werf in de Achtersluispolder te Zaandam ligt, is door de Veronica- omroeporganisatie verkocht aan handels- en scheepvaartbedrijf Kalkhaven BV te Dordrecht Direc teur Rob Out van de Veronica Om roep Organisatie wilde desgevraagd niet veel kwijt over de transactie „Het bestuur van onze organisatie heeft het schip verkocht omdat be houd niet mogelijk was. Het was niet exploitabel en kostte ons een smak geld. Kalkhaven BV heeft een voor lopig koopcontract getekend". Directeur J. G. Mooren van Kalkha ven BV in Dordrecht heeft het schip gekocht - waarom, ja waarom eigen lijk. „Het aankoopbedrag is in ieder geval meer dan Buil Verwey er inder tijd voor gekregen heeft. Voorlopig zijn er geen plannen voor sloop. We spelen nog met een aantal mogelijk heden. Bijvoorbeeld het schip om te bouwen tot discoschip of misschien is er wel een groep Veronica- enthousiasten die het schip in een of andere stad als museum willen In richten ADVERTENTIEI WEERT- Vele patiënten zien erg op tegen de narcose die zij bij een operatie krijgen. Daarom heeft de anesthesist drs. J. van Hegelsom een brochure geschreven waarin de patient zo goed mogelijk wordt voorbereid op de operatie en de narcose. Het voorlichtingsboekje 'Onder narcose' zal in alle ziekenhuizen aan mensen die geopereerd worden uitgereikt worden. Kom near het nieuwe Dolfijnenstadion voor een unieke show. in hel nieuwe overdekte stadion, tt 1500 zitplaatsen, geven dolfi|nen en zeeleeuwen 35 minuten lang een unieke show. Sprongen tot 5 meter hoog uit het water, doldrieste kapriolen, in formatie uitgevoerde opdrachten. Dogeli|ks shows om 10 00, 11.30. 13.00, 14 30, 16 00 17.30 uur GRONINGEN - Dat de zeven Zuidmolukse treinkapers uit Boven- Smilde het afgelopen weekeinde zijn overgeplaatst naar andere gevangenissen heeft de Vrije Zuidmolukse •Van onze correspondent,) OUDE PEKELA - Een dikke muur moet burgemeester Sake van der Ploeg en zijn vrouw in Oude Pekela beschermen tegen stenen gooiers. De muur komt op de plaats van het metersbrede dubbele kamerraam, dat al zes keer is verbrijzeld door een steen. De woon kamer van het burgemeestershuis is nu vanaf de weg beter be schermd. „Persoonlijk hoefde het voor mij niet, maar je moet ook denken aan de anderen die bij je in huis zijn", zegt de heer Van der Ploeg. De bouw van de muur betekent een mijlpaal in de reeks ontwikkelingen die Oude Pekela de laatste tijd de bena ming 'terreurdorp' bezorgden. De ter reur is er aanzienlijk toegenomen en is vooral gericht tegen de burgemeester. kend waren de bedreigingen die de laatste tijd steeds vaker tegen het echtpaar Van der Ploeg werden geuit, aanvankelijk kreeg men telefoontjes waarin men dreigde ruiten in te gooien. Later kondigden de anonieme opbel- Twee weken geleden knalde G G uit 'Iers aan de burgemeester neer te schie- Oude Pekela met zijn auto tegen de ga- gesprek met de officier van justitie over de aanpak van de zaken in Oude Pekela. De burgemeester wilde dat G zo snel mogelijk 'onschadelijk' werd, maar de justitie zag dat somber in. Van der Ploeg wilde daarop contact opnemen met de procureur-generaal in Leeuwarden, maar de officier van justitie wist toch vrij snel een arrestatiebevel voor G. te krijgen. Een brein De Pekelder burgemeester denkt over igens niet dat alleen G. verantwoorde lijk is voor de toegenomen terreur. ..Er moeteen brein zijn die het G. voor houdt vrede over sociale uitkeringen, later 'haat tegen alles wat burgemeester is', maar volgens sommige inwoners speelt ook een openhartig interview dat Van der Ploeg in het voorjaar gaf aan zijn vriend, de Volkskrant-journalist Martin Ruy ter. een rol in het gebeuren. De bur gemeester vertelde daarin wat minder leuke dingen over Pekela en de Pekel- ders. Aan banden leggen De heer Van der Ploeg werd daarop 'aan banden gelegd' Steeds als hem wordt gevraagd in het openbaar op te treden moet de burgemeester toestemming of hem aanzet. Wie is dat? Ik weet het hebben van de wethouders L Leeuwerik ragedeuren van Van der Ploeg Met op zet ramde hij acht keer de ingang aan de voorkant van het huis. Een dag later was ook de grote ruit ingegooid. G moest daarvoor donderdag terecht staan. Hij kreeg vier weken gevangenis straf Bedreiging De vernielingen waren voor alle Pekel- ders gemakkelijk zichtbaar. Niet be- Ik mocht niet meer door de Parklaan of het park lopen. Dan zouden ze me be schieten". zegt burgemeester Van der Ploeg. Maar van justitiezijde was tegen de anonieme opbellers niet veel te on dernemen. De politie had een vermoe den maar kan pas bij zicht bare strafbare feiten ingrijpen. Zoals het ingooien van ramen en vernieling van de garage. Sake van der Ploeg is de terreur in zijn ge meente beu. Maandag had hij een lang zegt de heer Van der Ploeg. De sfeer in Oude Pekela rond de ge- welddelicten heeft vooral mevrouw Van der Ploeg aangegrepen. Vorig jaar was zij zeer ontdaan door de stenen- gooierij en haar angst groeide met het aantal vernielingen. De muur is er vooral voor haar neergezet. Wegens zijn functie is de burgemeester vaak weg cn zit zijn vrouw alleen thuis. Overigens: de aanslagen werden steeds gepleegd als er niemand thuis was. De oorzaak van de teneur tegen Sake van der Ploeg is niet helemaal duidelijk. G noemde aanvankelijk als motief on- en P Boschama. Verder heeft hij - naar aanleiding van veel kritiek - zijn weke lijkse hoekje in het Pekelder Blad opge geven. Ook op hoger niveau groeide verontrus ting over zijn persoon. Het college van gedeputeerde staten van Groningen vergaderde twee keer over de Pekelder problematiek omdat de zaken niet naar wens verlopen. Met name commissaris der koningin mr. E. H. Toxopeus. in feite de directe baas van Van der Ploeg, wilde verbetering in de situatie. Sinds donderdag moet een muur hem letterlijk beschermen tegen stenen van Jongeren in dit dorp boos ge maakt. Ze zijn van plan minister Van Agt (justitie) hierover een brief op poten te sturen. „De meeste ouders wisten van niets", zeggen de Vrye Zuidmo lukse Jongeren. „Er waren maar een paar jongens die even naar huis mochten bellen dat ze zou den worden overgeplaatst. Zij wisten op dat moment niet eens waar ze heen zouden gaan. Maar de meeste ouders zijn niet op de hoogte gestold". Volgens voorlichter mr. M. H. W van Leeuwen van het ministerie van justitie heeft de overplaatsing niets te maken met mogelijke ontsnappings- of bevrij dingspogingen, maar gaat het om een normaal selectiebeleid. „Er is gekeken welke inrichting het best past bij de ka pers". De heer Van Leeuwen wil niet zeggen waar de kapers worden vastgehouden. Zeker is, dat ze niet bij elkaar in één gevangenis zitten. Zoals vermeld wer den de zeven jongelui wegens de trein kaping bij Wijster, waarbij drie doden vielen, ieder veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf. raddraaiers, figuurlijk muur door politici en hogere bestuur- MEER DODEN IN HET VERKEER DEN HAAG (ANP) - In de eerste vijl maanden van dit jaarzijn meermensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen dan in de eerste vijf maanden van het vorige jaar. blijkt uit voorlo pige gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek. Het aantal verkeerssdoden bedroeg dit jaar tot eind mei in totaal 945 tegen 889 •as er al een in de periode januari-mei 1975.Het aan tal mensen, dat verwongingen opliep bij ders opgetrokken. Men hoopt nu dat verkeersongevallen, daalde enigszins. Oude Pekela eindelijk in rustiger het bedroeg dit jaar 22.475 tegen verle- vaarwater komt. den jaar 22.984.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11