Hulpverlener minderjarige niet langer strafbaar Begrotingstekort Zuid- Holland negen miljoen Prof. Meyler weigert overleg met hartpatiëntenvereniging PZCX Spaanse oud-ministers willen nieuwe partij Zuid-Holland vreest botulisme-explosie ONDERZOEK STRESS ONDER SCHOLIEREN VAN A GT KOMT TERUG OP AFWIJZING Overleg Kenia en Oeganda voortgezet Zaïre betaalt schulden niet op tijd Eis tien jaar tegen oud president van Zuid-Korea Juan Carlos bezoekt Parijs i: ïi iï t) d i: tt z\vf-MNf; v IJ 0 T U LI!) NE NA DRASTISCHE BEZUINIGING BOTSING HOOGLERAAR EN VOORZITTER FIEVET Vragen kamerlid Laban VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 binnen-buiten land DEN HAAG - Minister Van Agt van justitie is teruggekomen op zijn afwijzing van wijziging of afschaffing van artikel 280 uit het wetboek van strafrecht. Dit artikel betreft de strafbaarstelling van het verbergen van een mindeijarige, die van huis is weggelopen. In een voorontwerp tot wetswijziging stellen Van Agt en staatsse cretaris Zeevalking thans voor om een hulpverlener niet meer strafbaar te stellen, wanneer hij het geval tenminste aan de kinder rechter meldt. De opheffing van de strafbaarstelling duurt ten hoogste een maand, behoudens eerdere beëindiging op bevel van de kinderrechter bruari 1975 een motie had Ingediend waarin de minister werd uitgenodigd op |n deze maand mag de politie de min derjarige ook niet aanhouden en aan rijn ouders of voogd terugbrengen. De regeling is niet van toepassing als het niet in Nederland woont, of is gevlucht ■lteen inrichting. Het voorontwerp is gisteren toegestuurd aan een aantal bij de»e problematiek betrokken instel lingen en organisaties. Zij zijn uitge nodigd advies te geven. Het kamerlid Roethof (pvda). dat in fe- korte termijn de wet te wijzigen, is met vakantie Roethofs motie kreeg des tijds de steun van een meerderheid van de kamer. Een week daarvoor had Van Agt de wijziging of schrapping van arti kel 280 volstrekt afgewezen Hij zag het als een inbreuk op de ouderlijke macht, die ook op andere delen van het recht verstrekkende gevolgen zou hebben. Later dat jaar maakte Roethof een in itiatiefwetsontwerp om zorgvuldige hulpverlening aan weggelopen kinde ren van 12 jaar en ouder niet meer strafbaar te stellen. De minister stelt zich hier afwijzend tegenover. Roethof vond dat er een mogelijkheid moest komen van een adempauze, die de hulpverleners in de gelegenheid stelt zowel voor de ouders als voor het kind de beste oplossing te zoeken, zonder dat hen een justitiële vervolging boven het hoofd hangt. COMMUNISTEN: LEDENTAL VERDUBBELEN NAIROBI (UPD - Oegandese en Keniase bewindslieden hebben in Nairobi don derdag voor de tweede achtcreenvok gende dag vergaderd overeen normali satie van de betrekkingen tussen de twee Oostafrikaanse buurlanden. Op uitdrukkelijk verlangen van de Oe gandese president. Idi Amin. wordt er over de gesprekken naar bulten niets meegedeeld, maar waarnemers zijn van mening dat Amins politieke toekomst afhangt van een voor hem gunstige uit komst. Amin zou bereid zijn tot enig ge zichtsverlies om de Kenianen ertoe te brengen de doorvoer van olie naar Oe ganda, dat geen havens heeft, weer op gang te brengen. Volgens waarnemers zal Nairobi zich niet tevreden stellen met een mondelinge toezegging, maar staan op de ondertekening van een juri disch bindende, schriftelijke overeen komst waarin Amin tot op de letter met dezeven Keniase voorwaarden instemt. Volgens hulporganisaties houdt de vluchtelingenstroom vanuit Oeganda naar Kenia nog steeds aan. Zegslieden in Nairobi schatten dat er de afgelopen weken in Oeganda tenminste 300 Ke niase burgers zijn afgeslacht en volgens het dagblad de 'Standard' zijn er moge lijk zelfs 3000 slachtoffers. Papegaaiensmokkel naar West-Duitsland GRONINGEN - De Duitse douane heeft deze week bij de grensovergang Nieuw-Schoonebeek een gigantische smokkel van papegaaien ontdekt. In een Duitse vrachtwagen vond men tus sen de lading ruim 400 papegaaien. Na dat de chauffeur was verhoord bleek dat hij zeer regelmatig een dergelijke vracht van Nederland naar Duitsland reed. Hij haalde de dieren bij een die renhandel in Amsterdam en een Neder landse contactman uit Schoonebeek hield de grensovergang in de gaten. Wanneer deze man het idee had dat de vrachtwagen zonder problemen de grens zou kunnen passeren gaf hij een seintje. Het hoofd van de Duitse douane in Nordhom de heer G. Gutberlett wil niets kwijt over deze zaak. „Wij zijn met ons onderzoek bezig", zo zegt hij. „En wanneer ik bepaalde uitspraken doe le zen de Nederlandse contactmannen dat ook". De heer Gutberlett is er namelijk van overtuigd dat het Nederlanders zijn die deze smokkelroute opgezet hebben. De baas van de Duitse vrachtwagen chauffeur heeft nergens wat mee te ma ken. Het is bijzonder aantrekkelijk om papegaaien over de grens naar Duits land te smokkelen. In Nederland kost een paartje enkele tientallen guldens terwijl men daar in Duitsland het drie voudige voor moet betalen. De Duitse douane vermoedt dat op deze manier de laatste maanden meer dan 10.000 pape gaaien illegaal de grens zijn gepasseerd. „Ik zit al erg lang in dit vak", zegt de heer Gutberlett. „maar dit had ik nog nooit meegemaakt" ORENSE, SPANJE (AFP, UPI) - De Spaanse oud-ministers Manuel Fraga Iribame, Pio Ca- banillas Gallas en Jose Maria de Areilza graaf Motrico, steken op 12 augustus de koppen bijeen om de mogelijkheid te bestude ren van oprichting van een poli tieke partij, zo is donderdag van welingelichte zijde vernomen in Orense, een stad in Galicië in het noordwesten van het land. De eventuele nieuwe partij van de her vormingsgezinde oud-ministers zou zich links van het centrum opstellen. Een woordvoerder van de verboden Spaanse communistische partij heeft donderdag in Madrid verklaard dat de partij in heel Spanje 150.000 strijdbare leden heeft en ijvert voor de verdubbe ling van dit aantal. De woordvoerder van de Spaanse CP was Simon Sanchez Montero. een van de drie leidende communisten die woensdag krachtens koning Juan Car los' amnestie zijn vrijgelaten Tegen donderdagmiddag waren ongeveer 50 van de naar schatting 500 politieke ge vangenen die van de amnestie profite ren. in vrijheid gesteld. Sanchez Montero, lid van het centrale comité van de CP. de Baskische partij leider Jose Unanue en de partijleider van Galicië. Santiago Alvarez, vertel den over hun ervaringen in gevangen schap en de communistische- partijpolitiek op een persconferentie ten kantore van hun advocaten. Hij en de anderen juichten de amnestie toe. maar zij zeiden te zullen blijven vechten voor hun geestverwanten cüe er niet van geprofiteerd hebben omdat zij zijn veroordeeld wegens geweldplegin gen. Alvarez eiste op zijn persconferentie volledig zelfbestuur voor Spanjcs etni sche minderheden. Regeringskringen verklaarden dat het Spaanse kabinet overweegt de in Frankrijk in balling schap levende secretaris Santiago Ca- rillo. van de CP en partijvoorzitter me vrouw Dolores Ibarruri CLa Pasiona- rial toestemming te geven naar Spanje terug te keren na 37 jaar ballingschap. Mevrouw Ibarruri heeft deze in de Sowjet-Unie doorgebracht. SEOEL (RTR. UPI) - De openbare aan klagers in het proces tegen een aantal tegenstanders van het bewind van de Zuidkoreaanse president Park Sjoen Hee hebben donderdag zware ge vangenisstraffen geeist. Tegen ex- president Yoen Po-Soen werd tien jaar geeist. Dezelfde straf vroeg het o.m. voor de schrijver en ij veraar voor bur gerrechten Tsjoeng ILHyoeng. Zij worden beschuldigd van ondermij nende activiteit op gron d van een vijf tien maanden geleden door president Park uitgevaardigd decreet dat beoogde zijn politieke tegenstanders monddood te maken. De voormalige minister van buitenlandse zaken Sjoeng Jil-Hioeng wilden de openbare aankla gers met zeven jaar opsluiting gestraft zien. Dinsdag vielen de eisen tegen de voormalige presidentskandidaat Kim Dae Jong en de priester Moon Ik-Hwan, beide tien jaar en tegen mevrouw Lee Tal-Joeng, een prominente ijveraarstei •voor vrouwenrechten. PARUS (.ALT) - Koning Juan Carlos van Spanje zal met zijn echtgenote van 27 tot 29 oktober dit jaar een staatsbe zoek afleggen aan Frankrijk, op uitno diging van de Franse president, zo is donderdag officieel in Parijs bekend gemaakt. ZEIST: Een eeuw geleden kwam de lynx, een katachtig roofdier nog in Europa voor, maar sindsdien werd het uitgeroeid. Met steun van het Wereld Natuuifonds is het dier enkele jaren geleden her-ingevoerd in Joegoslavië, de zes dieren die toen roerden losgelaten kunnen kenne lijk goed aarden: men schat het aantal lynxen nu op zestien. 'ADVERTENTIE) i. it I Y Overal in ons land icordt geuaarschuiod tegen het botulisme. Foto Een van de waarschmvinosboraen bij het Noordhollands Kanaal bij Pumierend. ALS TREK WATERVOGELS BEGINT DEN HAAG (ANP) - De trek van de watervogels, die over en kele weken op gang komt, kan tot een explosie van botulisme leiden. Dit hebben mensen van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland donderdag mee gedeeld. Tot nu toe zijn in Zuid-Holland in totaal 10.000 vogels het slachtoffer geworden van botulisme, dat in minstens 63 gemeenten op enige schaal voor komt. Vorig jaar werden in totaal (in Zuid- Holland) ongeveer 5.000 vogels het slachtoffer van het voor de mens onge vaarlijke botulisme van het type c. De meeste dode vogels werden in Zuid- Holland aangetroffen in de Dordtse Biesbosch. Dit jaar zijn daar tot nu toe 1500 vogels aangetroffen. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. zo zei gedeputeerde drs. J. Borgman donderdag, is bevreesd dat als de trek van de watervogels goed begint, er een botulisme-explosie komt als de vogels neerstrijken op besmette plaat sen Er worden zo'n 500.000 water- trekvogels verwacht, afgezien van de zoutwatervogels Doro het grote aantal kadavers dat in Zuid-Holland tal van plaatsen heeft besmet, waar de vogels hun voedsel zoeken, is het gevaar zeer groot dat enorme aantallen vogels het slchtoffer worden van botulisme. Dit gevaar zou nog in de hand worden ge werkt. als de temperatuur hoog blijft. in Den Haag meegedeeld. Koelen Botulisme gedijt namelijk in water van circa twintig graden of warmer. De mo gelijkheden om het water te koelen door het peil te verhogen (koud watererbij) of door te spoelen zijn echter genng. om dat er door de droogte een tekort Is aan water Geheel droogzetten van polders is vaak onmogelijk, zodat als enige doel treffende bestrijdingsmogelijkheid over blijft het snel en grondig opruimen van kadavers, die haarden van besmetting vormen. Drs. Borgman vindt datomeen noodsituatie te voorkomen er volgend jaar een nationaal bestrijdïngsplan van flinke opzet moet komen. Nu gebeurt de bestrijding te hooi en te gras door de gemeenten zelf. die echter niet altijd voldoende mankracht op de been kun nen brengen door gebrek aan financiën. Het botulisme kan volgens het gemeen tebestuur van Dordrecht en het bestuur van het recreatieschap Nationaal Park De Biesbosch slechts op landelijk ni veau worden teruggedrongen. In een brief aan de ministers van landbouw en visserij, verkeer en waterstaat, volks gezondheid en milieuhygiëne en crm. w ordt gesteld dat alles er op wijst dat het botulisme zich vanuit dc Dordtse Biesbosch uitbreidt. VAN DER STOEL DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel, zal als voorzitter van de Euro pese raad. op uitnodiging van de Griekse regering op 9 augustus een be zoek aan Athene brengen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft met ernstige moeilijkheden te kampen voor de begroting voor 1977. Zoals de zaken er nu voorstaan, bedraagt het verschil tussen inkomsten en uitgaven 9 miljoen en een dergelijk begrotingstekort is onaan vaardbaar. Op het ogenblik, na een ingrijpende be zuinigingsoperatie. bedraagt het tekort op de begroting ongeveer 9 miljoen, bij een uitgavenniveau van ƒ230 miljoen Staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) heeft de provincies te verstaan gegeven, dat zij een sluitende begroting moet maken en dat hij geen begrotingen zal goedkeuren die een tekort vertonen. Dit heeft ir. J. H. Boone, lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland, don derdag meegedeeld. Het college van gs zal 18 augustus de begroting vaststel len en er waarschijnlijk nog voor de derde dinsdag in september mee naar buiten komen. Dit betekent echter wel, dat gewerkt moet worden met veron derstellingen over de uitkeringen van bet rijk en de uitgaven die het rijk eventueel over neemt. Holland vindt een tekort van 9 mil joen ook veel te hoog. Het tekort was echter aanvankelijk nog hoger ge raamd. Het college van gs heeft in to taal 'met veel pijn en moeite', aldus Ir. Boone. 5.8 miljoen weten te bezuin igen. Dit bedrag kwam voornamelijk van monumentenzorg (ruim één mil joen. op een post van iets meer dan drie miljoen). planologisch onderzoek (bijna één miljoen op een post van 2.2 miljoen), onderhoud vaarwegen (zes ton op 3.5 miljoen) en jeugd- en jonge renwerk (vier ton op bijna twee mil- joen). Provinciefonds De bewindsman heeft de provincies ook laten weten, dat zij niet hoeven te reke nen op hogere uitkeringen uit het pro vinciefonds (de belangrijkste bron van inkomsten voor de provincies), omdat het rijk zelf met grote begrotingsmoei lijkheden zit. De staatssecretaris is ech ter wel bezig een 'extraatje' uit te trek ken voor de provincies met grote aantal len inwoners, omdat die nu eenmaal veei meer uitgaven moeten doen. Dit extraatje gaat dan wel ten koste van de uitkeringen aan de andere provincies. Het provinciaal bestuur van Zuid- Staking Zanderij beëindigd PARAMAFIBO (ANP) - Het grondper soneel van de Surinaamse luchthaven Zanderij heeft zijn staking donder dagmorgen beëindigd. De actie begon maandag jl toen onderhandelingen met de regering over uitbetaling van overu ren waren vastgelopen. Inmiddels is bekendgemaakt dat de overheid en de bond van het grondper soneel overeenstemming hebben be reikt en dat overuren direct zullen worden uitbetaald. LONDEN (DPA) - Verscheidene inter nationale banken hebben de afgelopen maanden tevergeefs geprobeerd de re gering van Zaire (Centraal Afrika) te bewegen tot onderhandelingen over een nieuwe aflossingsregeling voor de buitenlandse schulden van dat land, die - naar donderdag in financiële krin gen in Londen werd vernomen - zijn op gelopen tot ongeveer 750 miljoen dol lar. Vertegenwoordigers van tien interna tionale banken hebben nu tijdens een vergadering in Londen besloten de mi nister van financien van Zaire (het vroe gere Belgisch Kongo) per telexbood- schap uit te nodigen om binnen veertien dagen een delegatie naar Londen te stu ren voor overleg over een betalingsrege ling Zaire heeft al achttien maanden niets afgelost en ook geen rente betaald. Pogingen van de afeonderlijke banken om met Zaire een regeling te treffen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse cardioloog prof. dr. F. L. Meyler. voorzitter van de werkgroep hartchirurchie buitenland van de ge zondheidsraad. wil niets meer te doen hebben met de voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging H. Fievet. Hij zei dit donderdag desgevraagd. Woensdagavond barstten de al langer bestaande spanningen tussen de patiëntenvereniging en de werk groep, maar meer nog die tussen de personen van Fievet en Meyler, uit tijdens een vergadering in het gebouw van de gezondheidsraad in Rijswijk (Z.H.). De 31-jarige geschiedenisleraar Evert van der Wall uit Amsterdam zal Han Lammers opvolgen als PvdA-gemeen- teraadslid. Han Lammers werd maan dag geïnstalleerd als landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijke IJssel- meerpolders De heer Fievet sprak gelijk van een breuk, terwijl prof. dr. J. M. Greep, ook lid van de werkgroep, dat ontkende. Prof. Meyler, woensdagavond niet voor commentaar bereikbaar, zei donder dag dat voor hem de maat helemaal vol is. .Het kan me niet schelen wat dc mo gelijke redenen voor het gedrag van de heer Fievet zijn. Voor mij is het afgelo pen. Ik wil best de luchtbrug verder administratief laten doorlopen, maar ik ga niet meer met hem in discussie", aldus prof. Meyler. Volgens de Utrechtse hoogleraar is de hartpatiëntenvereniging weinig ge neigd ervan uit te gaan dat de werk groep hartchirurchie buitenland het be ste voorheeft met de hartpatiënten. Hij vindt dat de heer Fievet hem daarmee het leven erg moeilijk maakt. „Bevoel er weinig voor standjes van meneer Fievet te krijgen, te worden gewantrouwd in mijn bedoelingen en voor vuile vis te worden uitgemaakt. Dit ondanks mijn waardering voor de manenzijn initiatief voor de hartluchtbrug. In mijn hart vind ik het nog wel een mieterse man, maar ik vind ook dat hij het mij wel erg moeilijk maakt Ik denk niet dat dat nog is op te lossen. Als de hartpatièntenverenlging bij monde van de heer Fievet zegt dat wij de kluit belazeren, raakt mijn incas seringsvermogen wat op", aldus prof Meyler, die verder nog opmerkte de in druk te hebben dat de heer Fievet's rea liteitszin wat is aangetast" Afiverking Prof. Meyler zei verder dat het conflict tussen dc werkgroep en dc hartpatiën tenvereniging de administratieve af werking van de patiëntengegevens voor de operatie in Amerika niet in de weg hoeft te staan, het vele werk daar omheen wordt door het secretariaat van de gezondheidsraad verricht sa men met hartchirurg dr. P. J. van der Schaar en zijn vrouw. Dr. Van der Schaar is medisch adviseur van de hartpatiëntenvereniging en hij vliegt als begeleidend arts met de luchtbrug mee Ook houdt hij zich bezig met het verzamelen en vertalen van de medische gegevens van de patiënten Gegevens die tevoren door de artsen in het ziekenhuis in Houston moeten wor den beoordeeld Prof. Meyler stelde dat wat hem betreft die gang van zaken normaal doorgang zal vinden. „Als ik als voorzitter van de werkgroep de formulieren krijg en die zijn naar behoren ingevuld, zodat ik een goed overzicht krijg, kan ik daar mijn handtekening onder zetten. Ik ben van mening dat er een tekort is aan hartchi- rurgie in Nederland. Dan moet er dus moeite gedaan worden om patiënten in het buitenland te laten opereren" Gesmeerd Tot nog toe loopt, ondanks de spannin gen tussen de gezondheidsraad en de patiëntenvereniging, de luchtbrug naar Houston redelijk gesmeerd, ook al moet er soms op het laatste ogenblik nog worden geïmproviseerd om alle gegevens tijdig bijeen te krijgen. De werkgroep buitenland hartchirur chie is. nadat het initiatief voor de luchtbrug naar Houston was genomen, zelf ook gaan zoeken naar mogelijkhe den Nederlandse patiënten in het bui tenland te laten opereren. Tot nog toe zijn alleen definitieve afspraken ge maakt met een kliniek in Genève, waar tot nu toe zeven Nederlandse patiënten zijn geopereerd. Prof DR. H A Huys- mans, lid van de werkgroep, is onlangs naar de Verenigde Staten en Canada geweest om nog andere mogelijkheden te onderzoeken Prof. Meyler daarover donderdag. „Ik heb het rapport van prof Huysmans net gekregen, maar het heeft helemaal geen haast. De lucht- brug naar Houston loopt nu. nu moet eerst Genève goed van de grond komen. Als dan blijkt dat er grote behoefte be staat aan nog meer operaties in het bui tenland. dan kunnen we bezien of onder dedoorprof. Huysmans bezochte centra er zijn die in aanmerking komen". Die centra zijn volgens prof. Meyler in het Canadese Montreal, in Newark bij New York in de Verenigde Staten en in Dayton in de Amerikaanse staat Ohio. Montreal en Newark komen volgens hem het meest in aanmerking om dat cr geen rechtstreekse verbinding met Dayton vanuit Nederland is. DEN HAAG (ANP) - PvdA- kamerlid Laban wil weten of er in ons land sprake is van een sterke toeneming van stress verschijnselen by scholieren en of er aanwijzingen zijn in welke mate het geldende onderwijs stelsel naast andere maat schappelijke ontwikkelingen daartoe bijdraagt. In schriftelijke vragen aan de minister van onderwijs haalt hij de resultaten aan van een in de Westduitse deelstaat Rheinland Pfalz verricht onderzoek door pedagogen, leraren, ouders, psy chiaters naar de oorzaken van de sterke toeneming van stressverschijnselen bij scholieren Deze komen tot uitdrukking in lusteloosheid, nervositeit, gebrek aan concentratie, agressiviteit, gebruik van kalmerings- en slaapmiddelen. De be langrijkste oorzaken zouden zijn de on zekerheid over studiemogelijkheden na het behalen van het einddiploma, de numerus clausus. de eenzijdige theore tische vorming, het grote aantal proef werken, het gebrek aan aanpassings vermogen van leraren aan de heden daagse scholier, de prestatiedwang en dergelijke. Laban wil weten of de oorzaken van eventueel in ons land in toenemende mate voorkomende stressverschijnse len zijn onderzocht en of die dan over- een komen met die van de Westduitse studie. In dit verband stelt hij ook de vraag of het waar is dat het ongeoor loofd schoolverzuim in de hoogste leee jaren van algemeen voortgezet onder wijs hand over hand toeneemt en wat dan daarvan de reden ls. Indien tot op heden in ons land geen onderzoek heeft plaatsgevonden wil Laban dit alsnog bevorderd zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9