Binnen twee jaar zwarte meerderheid in Rhodesië Italianen willen vergif afbreken met behulp ultraviolette straling PZCa Geoloog: Mars onder oppervlakte bevroren Rotterdam praat niet meer met actiegroep Nog half miljoen in Rotterdam 'kwijt' Zeeland - ook over het hele jaar - het droogst STREVEN VAN KISSINGER EN CALLAGHAN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 WOLK VERPLAA TST ZICH NAAR HET NOORDEN binnen-buitenland ROME (DPA) Italiaanse geleerden gaan proberen met beftuip van ultraviolette straling het levensgevaarlijke vergif TCDD te vernietigen dat bij Milaan vier gemeenten chemisch heeft besmet. Onderzoek in het laboratorium heeft uitgewezen dat ultraviolette straling de stof kan afbreken. Ook het zonlicht bezit die eigen schap, maar het proces zou dan jaren duren. TCDD is biologisch onaantastbaar en heeft een buitengewoon stabiele moleculaire structuur. Leden van de Italiaanse raad van onderzoek willen al meteen met speciale lampen aan het werk gaan. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat de regering in Rome Seveso uit de publici teit wil houden. Zo is nog altijd niet he lemaal bekend hoeveel mensen het slachtoffer zijn geworden of in het zie kenhuis zijn opgenomen Volgens Daunderer liggen er minstens vier zeer ernstige gevallen in een ziekenhuisbed. In aanwezigheid van professor Maria Bozza, die de leiding heeft van de gifcen trale In Milaan, zei Daunderer op een persconferentie dat er eigenlijk nog geen doeltreffende tegenmaatregelen zijn genomen De te hulp geroepen Noordvietnamese professor Ton That Tung zei donderdag dat als gevolg van het gas de kindersterfte met 50 procent zal toenemen. Dat is de ervaring die men heeftin Hue Twin tig zwangere vrouwen die behoren tot de geëvacueerde groep van 740 zijn grondig onderzocht De christendemocratische afgevaardigde Carolis merkte in Rome op dat de voor standers van abortus misbruik maken van de situatie in Seveso en nu ten on rechte aandringen op legalisatie van abortus. HetVatciaan heeft plannen om in verband met Seveso sommige vrou wen te laten aborteren afgekeurd. Een Brits chemisch concern. Coalite and Chemical Products', heeft besloten als voorzorgsmaatregel een fabriek te Bolsover. ten zuiden van Sheffield, waar dioxine wordt vervaardigd, tijde lijk te sluiten. In dit bedrijf deed zich 11 jaar geleden een explosie voor. waarbij een chemicus om het leven kwam en 79 personen in de fabriek werden hesmet door de giftige stof. Ook Amsterdam is 12 jaar geleden be dreigd door een zelfde giframp als die in Noord-Italië In een fabriek van Philips Duphar liep bij de produktie van een onkruidbestrijdingsmiddel toentertijd een chemische reactie uit de hand Amsterdam ontsnapte aan een ramp doordat bij de misgelopen chemische reactie slechts ongeveer honderd gram van het gif ontstond (in Seveso twee kilo) Donderdag werd bekend dat de ont snapte gifwolkzich in noordelijke rich ting heeft uitgebreid en ook delen van de gemeente Meda heeft besmet. Tot dusver zijn 105 hectare tot verboden gebied verklaard, meer dan 700 mensen zijn geëvacueerd. De Italiaanse radio meldde dat West-Duitsland en Zwitser land invoer van groente uit het be smette gebied hebben verboden. Raad Een 4.000 mensen die mogelijk besmet zijn hebben de raad gekregen zich zeker zes maanden niet voort te planten, niet harder te rijden dan 30 km per uur en hun banden zo vaak mogelijk te was sen. Deze adviezen zijn afkomstig van een medisch comité dat is gevormd om de zaak te onderzoeken. Het gaat om hetzeer giftige dioxine dat op 10 juli bij ongeluk vrijkwam. Men vreest dat deze chemische verbinding afwijkingen kan veroorzaken bij nog ongeboren kinde ren. Het beperken van de snelheid in het plaatselijke verkeer tot 30 km heeft ten doei te voorkomen, dat het gif met ROTTERDAM - De gemeenteraad van Rotterdam is het eens met opwervelend stof terecht komt buiten de nu getroffen streek. b en w dat, als represaille voor het meelbombardement door de wonen in een gebied bewoners van Katendrecht enkele weken geleden, het contact met de actiegroep Redt Katendrecht (Areka) moet worden verbroken. voitó^"aangeraden. ten minste kinde- Het meel werd naar de raadsleden gegooid omdat men vond dat ten onrechte toestemming werd gegeven aan een meelfabriek in de NA MEELBOMBARDEMENT IN RAADZAAL dat in lichte mate door het gif is besmet. In daaraangrenzende gebieden is de be volking aangeraden, ten minste kinde ren en zwangere vrouwen overdag bui ten het gebied te houden. Volgens het genoemde medische comité kan be- Wijk om Zich Uit te breiden, smetting gebeuren door het eten van door het gif getroffen voedingsmiddelen of door het aanraken van besmette voorwerpen. Kritiek De Italiaanse gezondheidsautoritciten proberen volgens de Münchense artsen toxikologische medewekrker van een ziekenhuis in die stad. Max Daunderer, de omvang van de gifcatastrofe in het Italiaanse Seveso te vergoeilijken en debelezaak het liefstzo gauw mogelijk in de doofpot te stoppen. Onmiddellijk na de actie werden de Qndgj-rQgk bewoners gearresteerd en enkele uren voor verhoor naar het politiebureau Weliswaar gaat het geheel uit PvdA ers gebracht. Onder de aanwezigen bevon- bestaande college van b en w ook de den zich leden van de actiegroep. B en band in eigen boezem steken, er komt w vroegen naar aanleiding daarvan een onderzoek naar de achtergronden aan de actiegroep om zich van het van n°g meer kwesties waarover bur gooien met het meel te distantiëren. De Sers ondanks alle pogingen van het col actiegroep weigerde dit en in een 'e£e n°g steeds niet te vreden zijn nieu we brief betitelden b en w onlangs maf aan de andere Kant is ook het meelbombardement als 'een vorm besloten om op Katendrecht een wijk- vertegenwoordiging 'op bredere basis te realiseren' omdat men de indruk heeft dat Areka niet de bevolking vertegen woordigt Areka is ontstaan uit een officieel wy- korgaan, dat in de zomer van 1974 het bijltje erbij neergooide omdat er geen voortgang werd gemaakt met het op ruimen van de prostitutie in de wijk van terreur zoals die sinds de jaren '30 niet meer in de raadszaal is voorgeko- ROTTERDAM - Het Rotterdamse ge meentebestuur heeft een extra accoun tantsonderzoek laten instellen bij de dienst van sport en recreatie. Men be sloot hiertoe nadat uit een voorlopige boekhoudcontrole was gebleken dat een bedrag van negen miljoen gulden zoek was. De eerste resultaten van die extra con trole waren trouwens nog schokkender: er waren geen adequate verklaringen te geven voor uitgaven tot een bedrag tus sen de 10 en 19 miljoen gulden. De gealarmeerde gemeenteraad is in middels gerust gesteld. Het bedrag waarover onduidelijkheid bestaat, is in eengeschrompeld tot 564.000 gulden en men verwacht dat in de loop van de ko mende week ook hiervoor de nodige verklaringen op tafel komen De eerste berichten, die schrik zaaiden op het Rotterdamse stadhuis, zouden volgens de wethouder van financiën, drs J Riezenkamp, te wijten zijn aan 'boekhoudkundige achterstanden en onzorgvuldigheden' Zo zouden met name interne boekingen itussen twee gemeentelijke diensten» te traag zijn verwerkt Ook heeft het een rol gespeeld dat ln een aantal gevallen wel kredieten waren aangevraagd, maar deze bedragen nooit waren opgenomen. Het besluit om het krediet in te trekken, was daarna niet genomen, zodat deze leningen nog steeds openstonden i ADVERTENTIE) NEW YORK-Zelfs de meest gehaaide dief zal wel twee keer diep nadenken, voordat hij zich zal wagen aan de diefstal van deze gouden munten op een juweliersbeurs in New York: de reden is, dat de kostbare kleinoden niet bewaakt worden door zwaargewapende bewakers, maar dat ze uitgestald staan in een aquarium waarin enkele piranha 's zwemmen. En zoals men weet maken piranha's zeer korte metten met iedere vorm van vlees - ook mensenvlees (Van onze weerkundige medewerker) Het zou kunnen dat het niet een bepaald opvallend lange droge periode is waar wij mee te doen hebben, het zou ook best een van de droogste jaren kunnen worden. Na het voor een groot deel van ons land record droge jaar van 1921 hebben wij daarna bijzonder weinig opvallend droge jaren gekre gen. Slechts twee die in het oog vallen, nl 1933 en 1959. toen de zomer en de herfst (tot eind oktober) zo bijzonder droog waren. Er zou dit najaar maar iets minder regen dan normaal behoeven te vallen ol wij komen zeker in westelijk Nederland aan 'n zeer droog jaar. Daar is tot 1 augustus het tekort al ongeveer 120 mm. Bv Den Helder tot 1 augustus 231 mm (in 1921180 mm). Vlissingen 170 mm (in 1921175 mm. In de hele oostelijke helft van ons land is het record-tekort ongeveer de helft - rond 60 mm - vergeleken met het hele westen. De oostelijke helft kreeg in juli ook veel meer buien. Zo bleef het droogste deel van 'Walcheren met 4 a 7 mm 't allerdroogst. In 13Ó jaar kwam in Vlissingen maar één drogere julimaand voor. Vaals registreerde in juli nog 115 mm en Dwingelo (Dr) 95 mm neerslag, dit als gevolg van zware buien. Verleden jaar kenmerkte zich de eerste decade tien dagen) van augustus als tropisch warm met als topper zondag 10 augustus met 35 graden op het vliegveld Eelde. Verleden jaar in De Bilt zes, dit jaar al 7 tropische dagen. In twee jaar na elkaar 13. Het record in twee opeenvilgende jaren bedraagt voor De Bilt 26 tropische dagen in 1947 en 1948 gevolgd door 24 in de jaren 1867 en 1868. En nog steeds is er geen sprake van een koele regenrijkere westcirculatie Na een wat koel en buiig begin herstelde augustus in de loop van de week zich langzaam en kwamen er opnieuw perspectieven voor warmer zomerweer- Hierdoor zal nog niet overal, zeker niet in het westen, de droogteperiode geheel naar de verleden tijd kunnen worden verwezen. Normaal over het hele land geeft juli gemiddeld 77 mm regen, dit jaar 35 mm. Uit onze regio ontvin gen wij de volgende maandcijfers: Axel 41. Kapelle 27. Zierikzee 23, Borssele 20. Goes 13. Oostburg 11. Kats 10. Westkapelle 7. Vlissingen. Middelburg, Serooskerke 6. Aagtekerke 4 mm.. Generaal Bouman: verslapping leger zal met bloed betaald worden OLDEBROEK - „De verregaande verslapping van de uiterlijke disci pline. het optreden van de WDM en het verschaffen van privileges aan militairen - waardoor ons leger het enige is op deze planeet dat het recht heeft te betogen het zijn experi menten die bij een eventueel con flict met bloed betaald moeten wor den". Aldus bekritiseerde brigade generaal Bouman (commandant van de Legerkorps-Artillerie i het beleid van de defensieleiding. Generaal Bouman ventileerde zijn ongenoe gen aangaande de gang van zaken binnen de krijgsmacht tijdens een beëdiging van zestien officieren op het Artillerie Schietkamp nabij 't Harde De legerkorps-commandant waar schuwde voor de consequenties van een 'verslapt' leger door te wijzen op de nederlagen die het Israëlische le ger moest incasseren bij het begin van het laatste militaire conflict met Egypte en Syrië. VIKING-2 KLAAR VOOR MARSBAAN PASADENA (AFP) - De jongste foto's van Viking-1 zijn voor de geologen van het ruimtevaartcentrum in Pasadena aanleiding vast te houden aan de theorie dat Mars onmiddellijk onder de oppervlakte bestaat uit permafrost (lagen die permanent bevroren zijn). Dr. Thomas Mutch. een van de geolo gen, vertelde donderdag dat een van de recent binnengekomen foto's, een groothoekopname. bodemformatïes laat zien die sterk doen denken aan an- tartica. het aardse zuidpoolgebied. Op de bewuste foto ziet men 'duinen' waarop hel zand zich in 'schollen' heeft afgezet, net alsof het met sneeuw is vermengd. De aanwezigheid van permafrost was al vermoed, aangezien uit eerdere foto's bleek dat er vroeger op de Rode Planeet aanzienlijke hoeveelheden water moe ten zijn geweest Die wetenschap com binerend met de lage temperaturen op Mars. komt men als vanzelf op permaf rost. Twee soorten Mutch vertelde dat. de rotsen in het ge bied onmiddellijk rond de Marslander in twee soorten moeten worden onderver deeld De eerste soort bestaat uit ver schillende componenten, niet als die op de maan en is mogelijk gevormd door meteorietinslagen op het Marsopper vlak De tweede soort doet denken aan basalt. 'Mission control' heeft zich donderdag gebogen over het probleem van de Viking-graafarm. die dinsdag dienst weigerde terwijl hij bezig waszich met een bodemmonster vooreen van de la boratoria in te trekken. Men weet echter nog steeds niet wat de oorzaak van het technische euvel is. De sondanks zullen de op het program staande analyses en proeven waar schijnlijk wel kunnen worden uitge voerd omdat de graafarm zo goed als zeker reeds vorige week woensdag vol doende marsgrond in het bewuste lab heeft gedeponeerd Omdat er die keer echter geen sein 'opdracht uitgevoerd' was binnengekomen, werd jongstleden dinsdag zekerheidshalve een tweede 'hap' genomen. Viking 2 Het zusterschip Viking-2 is inmiddels gereed om zaterdag om ongeveer 13.00 uur Nederlandse tijd in een baan om Mars te worden gebracht. Daarbij zui len de motoren 39 minuten lang in wer king worden gesteld om de naderings snelheid terug te brengen tot het 'slak- kegangetje' van 1100 meter per secon de. De baan van Viking-2 komt noordelijker te liggen dan van de eerste Marslander. tussen 44 en 50 graden noorder- Marsbreedte. Het is de bedoeling dat het landingsgedeelte op 4 september neerkomt in het oostelijk deel van het 'Mare Acydalium'. De exacte landingsplaats daar zal wor den uitgezocht aan de hand van foto's die Viking-2 tijdens zijn omlopen van het terrein maakt. ADVERTENTIE nMETZLER- brilieders oogmerk AANHOUDEND DROOG Droog met zonnige perioden. In het al gemeen weinig wind. Maxima van 19 graden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten van het land. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag, opgesteld door het KNMI op don derdag om 18.00 uur: JDroogen overwegend zonnig. Geleide lijk warmer'. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. min. temp.: omstreeks 13 graden, max. temp.: om streeks 22 graden Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 15. min. temp., omstreeks 13 graden, max. temp om streeks 23 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Strandweersverwachting Hogedruk geeft een beter zomerweer met zon en een zwakke zeewind. In de middag 20-22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: een periode van zomerweer met zon en aan strand gelei delijk naar 23 tot 25 graden Een hogedrukgebled met de kern ten zuid westen van Ierland trekt langzaam naar Middem-Europa. Portugal. Spanje. Zuid- en midden Frankrijk. Zuld-Engeland. Noord-Frankrijk. Zuid- Duitsland: ln het algemeen droog en zonnig. 20-30 graden Alpengebied en Oostenrijk: wisselend be wolkt met enkele buien, ongeveer 20 graden nul graden grens op ongeveer 3000 meter. Ierland. Noord-Engeland. Schotland. Bene lux. Denemarken, Noord- en Midden- Dultsland: een enkele lokale bul, overigens zonnige perloden, 18-24 graden. Noorwegen, Zweden, Finland: af en toe regen 13-20 graden. Weer in Europa Aberdeen, regen Athene, onbewolkt Barcelona, onbewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Bordeaux, onbewolkt Brussel, zwaar bewolkt Frankfurt, half bewolkt Genève. onbewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Innsbrück. zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Lissabon, onbewolkt Locamo. half bewolkt Londea onbewolkt Luxemburg, half bewolkt Madrid, onbewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca, onbewolkt München. geheel bewolkt Nice, onbewolkt Oslo. half bewolkt Parijs, onbewolkt Rome. onbewolkt Split, licht bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Wenen, licht bewolkt Zünch. licht bewolkt Casa Blanca. licht bewolkt 20 graden 29 graden 29 graden 19 graden 32 graden 21 graden 20 graden 25 graden 20 graden 16 graden 18 graden 33 graden 29 graden 23 graden 22 graden 40 graden 34 graden 32 graden 18 graden 26 graden 19 graden 26 graden 28 graden 25 graden 19 graden 19 graden 21 graden 28 graden HECHTENIS TANAKA VERLENGD TOKIO (RTR) - Oud-premier Kakoei Tanaka. die vorige week is gearres teerd in verband met het Lockheed- schandaal, zal tien dagen langer in hechtenis worden gehouden voornader ENKHUIZEN - De weg over de dijk van Enkhuizen naar Lelystad nadert haar voltooiing. Men werkt verhoor, zo heeft de justitie in Tokio op het ogenblik op een afstand van 20 km van Enkhuizen en heeft nog 7,5 km voor de boeg. Dit laatste donderdag meegedeeld. stuk zal over ongeveer drie weken klaar zijn. Eén vrachtautolading van 46 ton is goed voor 50 meter Een verdachte kan in Japan tot 20 da- 7/1 enrlelr gen worden vastgehouden voordat een wegaeK. officiële aanklacht wordt ingediend. /ON EN MAAN 7 augustus Zon op 05.11 onder 20.19 Maan op 18.04 onder 02.28 (Van onze correspondent) LONDEN - Op doorreis naar Iran heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger woens dag een onderhoud gehad met de Britse premier Callaghan waarbij voorname lijk van gedachten werd gewisseld over Rhodesië. Zowel Kissinger als Callaghan willen de Rhodesische rege ring van premier lan Smit ertoe bewegen om binnen twee jaar tot een zwart meerderheidsbewind te komen. Kissinger zou overwegen een bezoek te brengen aan de Zuidafrikaanse premier Vorster om diens hulp in te roepen om zijn Rhodesische collega Smith onder druk te zetten. Voorts werd bekend ge maakt dat Engeland en Amerika bereid zjjn om een fonds te stichten waaruit blanken in Rhodesië compensatie zou den kunnen ontvangen voor het verlies van bezittingen wanneer het tot een overgangsregeling komt. De Britse premier, die een goede, per soonlijke relatie heeft met Kissinger, is echter van mening dat contacten op hoog niveau met de blanke leiders in Zuid-Afrika en Rhodesië geen zin heb ben wanneer zij van tevoren niet ken baar maken dat er resultaten zijn te boeken. Kissinger, die in dit geval meer heeft te verliezen dan Callaghan als on derhandelaar. deelt deze visie. Strijdperk Niettemin geloven Londen en Washing ton dat de situatie in Rhodesië sneller kan verslechteren dan ln Zuid-Afrika en tot een ernstige guerrilla-oorlog kan lei den. waarbij de mogelijkheden alleen maar groter worden dat de Sowjet-Unie en Cuba. zoals in Angola, zich in de machtsstrijd zullen gaan mengen. In dat geval wordt gevreesd dat er een stroomversnelling zal optreden en de strijd zich snel zal uitbreiden tot Zuid- Afrika. Het is dan ook waarschijnlijk dat er van Amerikaanse zijde eerst op lager niveau zal worden gepraat met premier Vorster voordat Kissinger zelf in het strijdperk treedt. Premier Callaghan en Kissinger achten het ogenblik daar toe nu ongunstig, omdat de Zuidafri kaanse regering na de bloedige rellen in Soweto nauwelijks in de positie is om het aangrenzende Rhodesië tot stappen te bewegen die het zelf niet wenst te nemen. Smith Premier Ian Smith van Rhodesië vindt het verheugend dat de Verenigde Sta ten eindelijk belangstelling krijgen voor de problemen van zuidelijk Afri ka. maar hij is het niet eens met de in zichten van minister Kissinger. Ame rikaanse bemiddeling is welkom, maar die moet gepaard gaan met formele be sprekingen tussen de Rhodesische en de Amerikaanse regering, zo zei Smith. Ian Smit verklaarde datt een 'dro- reden 'is te menen dat met een over dracht aan de zwarte meerderheid wordt verhinderd dat 'de communisten' de machtovememen ln zuidelijk Afrika. Die overtuiging berust volgens hem op onwetendheid Hij vindt het logisch dat de Verenigde Staten 'als leiders van de vrije wereld' belang stellen ln andere landen die verbonden zijn met de vrije wereld'. Die belangstelling is volgens hem gewekt door de Russische en Cu baanse Invasie in Angola', en een 'ramp, waaruit misschien toch iets goeds voortkomt' Smith zei dat een voortijdige machtso verdracht aan de Afrikanen in Rhodesië 'onvermijdelijk leidt tot chaos en con flicten. die nog ernstiger zullen zijn dan in Angola, vanwege de diepgaande ge schillen tussen de stammen en de ideo logieën van de Afrikaanse politici en van de terroristenbewegingen', Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A_ de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 15144 Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Ternsuzsn: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. (01184) In ds avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie. (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag' de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42.-; per maand 12,75; losse nummers 0.55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'/»x tarief. Voor bneven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3