ZLMbestuur is tevreden over droogtemaatregelen 'Ambtswoning voor burgemeester is beslist niet noodzakelijk' Explosie kern centrale Doel INSTALLATIE BURGEMEESTER TERNEUZEN KOST F 20.000,- Commissie Leenen beraadt zich over 'affaire St. Liduina' almanak RP te water Politie haalt jongelui van omgeslagen zeilboot Rotterdamse gewond bij botsing in Terneuzen EVENWEL: 'BESCHOUWEN ALS EEN BEGIN' achterhaalt gestolen motorjacht VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 J. WAGENVOORT VERWOORDT STANDPUNT GS OVER 'AFFAIRE BORSELE' VOORRAAD VAN STATE ADVERTENTIE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Gedeputeerde staten van Zeeland zijn van mening, dat niet alle gemeenten een ambtswoning voor de burgemeester hoeven te hebben. Zij vinden het integendeel zeer wel mogelijk dat een burgemeester zelf In zijn huisvesting voorziet Wanneer in een gemeente evenwel een ambtswoning aanwezig is. mag niet lichtvaardig tot verkoop van die woning worden overgegaan, maar dienen er goede motieven voor te bestaan. Het college vindt dat bij lichtvaardig verkopen nodeloos problemen kunnen worden geschapen, die alleen met nadelige finan ciële consequenties voor de gemeente kunnen worden opgelost. om geen ambtswoning ter beschikking te stellen. Htf pleitte ervoor, over de eventuele verkoop van de ambtswoning pas te gaan praten als de huisvesting van de opvolger van burgemeester Van Waes geen problemen blijkt op te leve- 'ZORGELOOSHEID MEERDERHEID RAAD BORSELE' De heer J. Wagenvoort, hoofd van de af deling financiën van de provinciale grif fie. maakte dat standpunt donderda gochtend bij de raad van state bekend tijdens de behandeling van de affaire die is ontstaan rond de verkoop van de ambtswoning van burgemeester Van Waes van Borssele. De heer J. Wagenvoort verweet de meerderheid van de gemeenteraad van Borsele donderdag 'zorgeloosheid' bij de verdediging van het besluit van ge deputeerde staten, waarbij goedkeu ring Is onthouden aan het raadsbesluit om burgemeester G. H. E. M. van Waes in de gelegenheid te stellen zijn ambtswoning in 's-Gravenpolder te kopen voor f 185.345,-. De zorgeloosheid - volgens de heer Wa genvoort te bespeuren in het voorstel van burgemeester en wethouders om tegen de afwijzing van gedeputeerde staten in beroep te gaan - zou met name gaan om de hulsvesting van de opvolger van de heer Van Waes, als de huidige burgemeester over twee jaar met pen sioen gaat De gemeente had laten weten de huis vesting van de opvolger van burgemees- teer Van Waes In eerste instantie een zaak van de betrokkene zelf te vinden: „De betrokkenheid van de gemeente hierbij kan niet verder gaan dan het zo nodig bemiddelen en zal niet verder gaan dan gebruikelijk is bij het aan trekken van personeel inhet algemeen". De woordvoerder van gedeputeerde sta ten betitelde die houding als een mis kenning van de plaats die de burge meester in de plaatselijke gemeenschap inneemt Hij zei het niet reëel te vinden om de burgemeester met het personeel van de gemeente gelijk te stellen en hij wees daarbij op de praktijk in andere gemeenten: „De stelling, dat de huis vesting van de burgemeester een zaak voor hemzelf is kan gemakkelijk gelan ceerd worden wanneer dit probleem niet aan de orde is. Anders is het echter wan neer een nieuw benoemde burgemeester gehuisvest moet worden. Gedeputeerde staten zijn in het verle den reeds vele malen met dergelijke problemen geconfronteerd. Vaak is een van de grootste zorgen na de benoeming van een burgemeester zijn huisvesting en bijna steeds wordt in die huisvesting voorzien door de bouw van een nieuwe of de verbouwing van een bestaande ambtswoning. Van de dertig Zeeuwse gemeenten hebben dan ook zevenent wintig een ambtswoning voor de bur gemeester", aldus de heer Wagenvoort. (De uitzonderingen zijn Hulst, Veere en Vlisslngen). Volgens de woordvoerder van het pro vinciaal bestuur zijn er in gemeenten met één of meer kleine kernen slechts weinig woningen geschikt voor de bur gemeester en zou het wel zeer toevallig zijn wanneer een dergelijke woning juist bij de benoeming van een burgemeester te huur of te koop was: „Bij gebrek aan een huis blijft er niets anders over dan een woning te bouwen, maar zeker niet elke burgemeester zal bereid zijn hier zonder meer toe over te gaan. Dat geldt trouwens ook voor de koop van een be staande woning", aldus de heer Wagen voort. die er verder op wees, dat een burgemeester in het algemeen slechts een beperkt aantal jaren in een ge meente blijft. Bij zijn vertrek zou het moeilijk kunnen zijn z'n woning te verkopen doordat de woningmarkt in de kleine kemen slechts van geringe omvang is. Hij zei, dat moet worden betwijfeld of de ge meenteraad van Borsele na overleg met de nieuwe burgemeester zijn eenmaal ingenomen standpunt zal handhaven ZEEUWSE Lijnen Eindelijk bereikt ons voor dit hoekje weer een melding uit Oud- Vossemeer. „Een Oud-Vossemeerse huismoeder", zo schrijft men ons, „had zich de afgelopen dagen voor het kwijtraken van enkele kiloos li chaamsgewicht gewaagd aan het rijden van de avondfietsdriedaagse van de plaatselijke rijwiel- en toer club. Ondanks herhaalde pogingen om ook haar dochter voor dit even ement in te schakelen en zodoende van enkele kilootjes te verlossen, bleek deze niet te vermurwen, waarop de moeder dan weieens even liet zien, dat er echt wel iaat gewicht verloren ging door mee te doen. Hierop spraken moeder en dochter af om op de tweede avond eerst op de weegschaal te gaan en bij thuiskomst hetzelfde te doen Zo gebeurde en na een zware tocht met veel regen dacht de moeder het pleit gewonnen te heb ben". „Maar", zo vervolgt het schrijven, „tot verrassing van beiden sloeg de weegschaal echter een kilo meer aan als voor het vertrek, doordat de kle ren van de vrouw als gevolg van de vele regen veel zwaarder waren ge worden zodat zij nu weer nieuwe we gen moet opzoeken om haar dochter van het nut van fietsen te overtui gen". Aldus meldt men ons uit Oud- Vossemeer. Zuiverheid Als raadsman van de gemeente Borsele tijdens de vergadering van de kamer van de raad van state, trad mr. J. J. van der Weel op. Hij legde er de nadruk op, dat aan het raadsbesluit van 3 juni 1975 om de ambtswoning aan de burgemeester te verkopen de zogenoemde zuiverheid van oogmerk ten grondslag ligt: „Deze verkoop staat niet op zich, maar is een onderdeel van een reeks besluiten, die in overeenstemming is met het beleid van de gemeenteraad. Dat beleid houdt on der meer in, dat het bezitten en exploi teren van woningen niet tot de normale gemeentelijke taken moet worden gere kend". De raadsman zei, dat een gemeenteraad het recht heeft om er een dergelijke be leidsopvatting op na te houden. Verder bracht hij ter sprake dat er landelijk een kentering te bespeuren valt als het aan komt op de wenselijkheid van ambts woningen: „Zowel bij de overheid als bij de burgemeesters zelf moet worden ge sproken over een wat genuanceerdere kijk op die ambtswoningen in deze tijd met snelle ontwikkelingen. Met name in de provincie Overijssel heeft men de laatste tijd verschillende ambtswonin gen van de hand gedaan". Mr. Van der Weel zei de bouw- en koop mogelijkheden in de verschillende ker nen van Borsele voldoende te vinden. Voor een nieuwe burgemeester zou er volgens hem best iets te vinden zijn in "s-Gravenpolder of Heinkenszand. Op een vraag van een van de staatsraden moest hij evenwel toegeven, dat wonin gen van gelijke inhoud (ongeveer 1100 m3) als de huidige ambtswoning niet of nauwelijks te vinden zullen zijn in de nieuwbouw. De raadsman van de gemeente bracht naar voren dat de gemeente weinig ge lukkig is met de financiële consequen ties van het erop nahouden van een ambtswoning. Hij herinnerde er voorts aan, dat gs hun goedkeuring aan het raadsbesluit niet hadden onthouden op grond van de voorgestelde verkoopprijs, en hij herhaalde het standpunt van de meerderheid van de raad, dat men in redelijkheid geen rekening hoeft te houden met de mogelijkheid dat er na verloop van tijd een nieuwe ambtswo ning moet worden aangeschaft. Supporters Als 'supporters' van gedeputeerde sta ten verschenen de raadsleden H. Fran sen en I. A. Van Royen (pvda-ppr- combinatie) op de zitting van de raad van state. Zij hebben destijds met nog STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEVIST VLISSINGEN - Opvarenden van de reddingboot Javazee uit Breskens heb ben donderdagmiddag omstreeks twaalf uur in de Noordzee, anderhalve mijl ten noordoosten van de boei Wie lingen 1, een in verregaande staat van ontbinding verkerend stoffelijk over schot opgevist. Het stoffelijk overschot werd ongeveer een uur eerder ontdekt door opvaren den van de coaster Bastiaan Broere uit Dordrecht. Het schip meldde de ont- dekking onmiddellijk aan Vlissingen Radio. Van hieruit werd de Javazee uit gestuurd. De Javazee bracht het stoffe lijk overschot in Vlissingen aan wal. Het is per ambulance overgebracht naar de Noorderbegraafplaats. Hier wordt - on der leiding van de rijkspolitie te water uit Vlissingen - getracht het stoffelijk overschot te identificeren. Een opgaaf, die volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water bijzonder moeilijk is. „We kunnen nu wel haast met zeker heid zeggen dat het hier om een man gaat. Het slachtoffer mist echter zowel armen als benen. Dus we hebben ook geen horloge, of eventuele sieraden waar we wat mee kunnen doen. We moe ten het proberen te identificeren aan de hand van het gebit", zo deelde men donderdag mee. EEN MOOIE TUIN: LEVENSLANG PLEZIER twee andere raadsleden tegen de ver koop van de ambtswoning van burge meester Van Waes gestemd en mochten van voorzitter dr. W. H. van den Berge een korte uiteenzetting van hun stand punt ten beste geven. De heer Fransen kwam met kritiek op de gang van zaken tijdens de bewuste raadsvergadering, waarop de burge meester zelf een toespraak hield om toe te lichten waarom hij zijn ambtswoning begeerde: „Omdat onze fractie zich er van bewust was dat de behandeling van dit punt een pijnlijke kwestie zou kun nen worden, heeft onze fractie daarvoor op 31 mei 1975 het college schriftelijk gevraagd het voorstel van de agenda af te voeren. Het college reageerde daarop niet. Sterker nog: de voorzitter van de raad. in de persoon van de belangheb bende burgemeester, verdedigde het voorstel met vuur en verve. Bij veel bur gers van Borsele is het aannemen van het voorstel door de raad met 13 tegen 4 stemmen in het verkeerde keelgat ge schoten...". De heer Van Royen pleitte ervoor de op volger van burgemeester Van Waes te zijner tijd goed te stemmen: „Voorko men moet worden, dat een geschikte kandidaat voor de burgemeestersvaca ture 1978 een benoeming niet ambieert omdat hij de soesa van het zoeken van een geschikte woning niet wenst op te brengen. Mogelijk ook omdat hij finan cieel niet bemiddeld is om een vrij riante woning te bouwen. Een zeker decortum hoort toch bij de functie van burge meester". De zesde kamer van de raad van state zal advies uitbrengen aan de kroon, waarna de uitspraak bij koninklijk be sluit is te verwachten. Behalve dr. Van den Berge traden mr. P. J. Boukema en mr. K. T. M. Rijckevorsel als staatsra den op. Langevielesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 BRUINISSE - Bemanningsleden van de RP 5 van de groep Bruinisse van de rijkspolitie te water hebben woensdag twee 13- en 16-jarige jongens van een omgeslagen zeilboot in de Grevelingen achterhaald. De boot was door nog onbekende oor zaak omgeslagen en het tweetal had al geruime tijd op de omgeslagen boot ge zeten, toen het door de politie werd ont dekt. De jongens, J. van de M. uit Den Haag en W. O. uit Rijswijk, werden later naar him verblijfplaats In Scharendijke overgebracht. Politie Goes ANTWERPEN - In de machinekamer van de tweede kerncentrale van Doel (Bel gië) is een gedeelte van de wand door een explosie weggeblazen, nadat een uit- laatbuis, die is aangesloten op een veiligheidsklep, blokkeerde. De explosie deed zich zaterdag voor en de directie van het bedrijf heeft, ondanks het feit, dat er geen radioactieve gevolgen waren, gepoogd het 'incident', zo het werd genoemd, ge heim te houden. Doordat de uitlaatbuis van de veiligheidsklep het begaf, kreeg de stoomdruk vrij spel. waardoor de bekledingsplaat van een binnenwand van de machinekamer werd weggeblazen. De kerncentrale werd kort na het gebeurde stil gelegd, omdat er steeds stoom via de gebroken uitlaatpijp kwam. Nadat het ongeluk in de kerncentrale ruimere bekendheid had gekregen, ver klaarde een woordvoerder, dat de grootste moeilijkheid bestond in het opsporen van een buis van 45 centimeter diameter, die de gesprongen uitlaat op korte termijn zal kunnen vervangen. Dit soort buis was in de kerncentrale niet in voorraad. De explosie heeft plaatsgehad in het niet-nucleaire gedeelte. Het zelfde type onge val kan zich, aldus de woordvoerder, netzo goed voordoen in een klassieke elektrici teitscentrale. arresteert twee brandstichters GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft donderdagmiddag twee mannen uit maastricht en Goes in verzekerde bewaring gesteld; zij worden verdacht van het stichten van brand in bar To reador aan de Goese Wijngaardstraat in de nacht van 19 op 20 juli dit jaar. Bij die brand werden interieur en inven taris van de bar volledig vernield. De aangehouden mannen zijn de 25-jarige F. M. F. uit Maastricht (die op verzoek van de Goese politie in zijn woonplaats werd aangehouden) en de 30-jarige L. M. V., wonende te Goes. Beiden zullen wor den voorgeleid aan de officier van justi tie te Middelburg. In verband met het feit dat het onderzoek nog niet geheel is voltooid kon de recherche van de ge- meentepolitie in Goes nog geen verdere inlichtingen verschaffen. TERNEUZEN - Bij een botsing tussen twee auto's op de kruising Guido Gezelle- en Zandlandstraat in Terneu zen is mevrouw Van D. uit Rotterdam licht gewond. Het ongeluk gebeurde donderdagmid dag. Haar echtgenoot, C. J. P. van D. kreeg geen voorrang van de Temeuze- naar P. R. K„ die, komend vanaf de Zuidlandstraat. de kruising wilde oprij den. Beide wagens liepen wat schade op. Mevrouw Van D. moest met een be schadigde neus en wat wondjes worden overgebracht naar het Julianazieken- huis. TERNEUZEN-De installatie van de nieuwe burgemeester van Terneu zen, de heer C. Ockeloen en de daarop volgende recepties kosten de gemeente Terneuzen, volgens een eerste raming, 20.000,-. Het af scheid van burgemeester J. C. Aschoff, eind januari, kostte Ter- neuzen zo'n 17.000,-. De fractievoorzitters van de Temeu- zense gemeenteraad zijn van de ge beurtenissen rond de installatie van de nieuwe burgemeester op de hoogte gebracht. Van hun kant is er geen bezwaar gemaakt tegen de uit gave van de 20.000,-. De begroting is overigens nog niet definitief. Een woordvoerder van de gemeente: „Het kan best zijn dat we dat bedrag van ƒ20.000,- helemaal niet halen. Bij de opstelling van deze begroting is er vanuit gegaan dat we voor alle recepties en voor het koud buffet een beroep moeten doen op professionele krachten. Maar we moeten nog over leg plegen met de huishoudschool. De gemeente heeft al vaker gebruik gemaakt van de diensten van deze school en wanneer dat ook nu weer mogelijk is. worden de kosten uiter aard aanmerkelijk lager". Belangrijkste begrotingspost is on getwijfeld het vervoer van de school jeugd naar het stadhuis. Dat vervoer moet geregeld worden met autobus sen. Dat is een voorwaarde, die de onderwijsinspectie stelt. Verder zijn er fikse bedragen uitgetrokken voor de verschillende recepties, die volgen op de installatie van burgemeester Ockeloen. Het echtpaar Ockeloen gaat kennismaken in alle vier de ker nen en die kennismaking gaat gep aard met een receptie. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat er een koud buffet zou worden aangericht in één van de hotels in Terneuzen. Om kosten te besparen is daarvan afge zien, het koud buffet vindt nu plaats in het stadhuis. De installatie van de nieuwe hoofd inspecteur korpschef Hindriks van de Temeuzense gemeentepolitie, op 23 augustus, kost de gemeente ruim ƒ3.000.-. Belangrijkste post op de begroting: een receptie voor. naar verwacht, tweehonderd tot driehon derd personen. OP KORTE TERMIJN STANDPUNT TERNEUZEN - De 'commissie Leenen', die zich bezighoudt met de ziekenhuissi tuatie in Zeeuwscb-Vlaanderen zal zich beraden over de situatie, die is ontstaan nu het bestuur van het SL Liduïnaziekenhuis in Hulst te kennen heeft gegeven niet meer met de commissie te willen praten. Zoals bekend heeft het ziekenhuisbes tuur in een brief aan de Nationale Ziekenhuisraad (door welke de commissie was ingesteld) uiting gegeven aan haar grote verontwaardiging, veroorzaakt door hel i advies dat de commissie in juli uitbracht. Volgens het advies van de 'commissie heeft gehouden en dat het geen zin heeft Leenen' zou het ziekenhuis in Hulst in verder nog met deze commissie van ge- de toekomst dienst moeten doen als een dachten te wisselen. Het bestuur wil polikliniek voor ambulante patiënten, eventueel wel praten met een nieuw te De huidige functie van het St. Liduïn- vormen commissie, aziekenhuis zou daarmee komen te ver- Op woensdag 18 augustus was een ge vallen. Het ziekenhuisbestuur is tot de sprek gepland tussen de Zeeuws conclusie gekomen dat de commissie Vlaamse ziekenhuisbesturen enerzijds Leenen zich niet aan haar opdracht en de leden van de commissie Leenen anderzijds. Of dat gesprek er, nu Hulst ZWARE SCHADE BIJ BOTSING SCHARENDIJKE - Donderdagmiddag omstreeks half twaalf zijn bij een bot sing op de Rijksweg 57 bij Scharen dijke twee personenauto's zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde toen de Duitse personenautobestuurder D. S. uit Trimbs op deze weg plotseling om draaide. Achter hem reed op dat mo ment de autobestuurder H. v. G. uit Rotterdam. niet verder wil praten, ook komt is nog onzeker. De secretaris van de commis sie. drs. H. J. Kroeze vertelde donderdag moeten ons als commissie nu in de eerste plaats beraden en daarna een standpunt bepalen. Dat gebeurt op korte termijn, want 18 augustus is dichtbij. Als we tot de conclusie komen dat een gesprek in dit stadium niet zin vol is, zullen we dat zo snel mogelijk aan de ziekenhuisbesturen laten we ten". BRUINISSE - De rijkspolitie te water te Bruinisse heeft woensdag een gesto len motorjacht achterhaald, dat dins dag uit de haven van Maassluis werd gestolen. De Maassluisse gemeentepo litie had om opsporing van het vaar tuig, dat eigendom is van een inwoner van Kwintsheul en dat 12,5 meter lang is, verzocht. Het jacht was inmiddels overgeschil derd en lag onbeheerd nabij Bruinisse, toen de rijkspolitie te water het aantrof. De politie kon later de Hagenaars Van de L. en Van de K. aanhouden, die toe gaven het jacht te hebben gestolen. Bemanningsleden van de RP 5 ontr fermden zich over het jachten brachten het de haven van Bruinisse binnen, waar het jacht ligt te wachten op de 'echte' eigenaar. 'SOMMIGE BEDRIJVEN ZEER ZWAAR GETROFFEN' GOES-Het hoofdbestuur van de Zuid elijke Landbouw Maatschappij is over het algemeen tevreden over de maatre gelen. die genomen zijn in verband met de grote droogteperiode van de afgelo pen maanden. Men beschouwde de maatregelen wel als een begin, omdat bet hele systeem afhankelijk is van de weersomstandigheden in het najaar. Het bestuur sprak de vrees uit dat de afgekondigde maatregelen niet ieder een zullen bereiken. Daarom zal de sociaal-economische voorlichtings dienst van de ZLM bijzondere aan dacht moeten besteden aan de indivi duele slachtoffers. ZLM-voorzitter ir. D. Luteijn wees er in zijn openingswoord op dat in het werk gebied van de maatschappij niet alleen gehele gebieden door de droogte getrof fen zijn, zoals Oost- en Midden-Brabant, maar ook individuele bedrijven in het Zuidwesten. „Ook in het Zeeuwse zijn zeer zwaar getroffen akkerbouw-, veehouderij-, tuinbouw- en met name ook gemengde bedrijven aan te wijzen", aldus de heer Luteijn. De heer A. J. G. Doeleman vertelde in zijn akkerbouwoverzicht dat in de droogteperiode duidelijk de verschillen aan te wijzen zijn tussen vochthou- dende grond en grofzandige grond, die slecht vochthoudend is. Vooral bij de suikerbieten tekenen deze verschillen zich duidelijk af, niet alleen van perceel tot perceel, maar ook op de percelen zelfi Toch blijkt uit de monstemame dat de bieten wat opbrengst maar vooral wat het suikergehalte betreft boven het meerjarig gemiddelde liggen. Volgens de heer Doeleman blijft het afwachten hoe de opbrengst en de kwaliteit van de aardappelen zich zullen ontwikkelen. De opbrengst van de uien zal zeer matig zijn. Veel percelen zijn reeds aan het af sterven. zodanig zelfs dat een bespui ting tegen spruitvorming in sommige gevallen weinig zin meer heeft. De bruine bonen hebben door de droogte heel erg geleden, zodat de opbrengs tverwachtingen van dit gewas minimaal zijn. De graanoogst is nu al voor het grootste deel geborgen. En dat is uit zonderlijk vroeg. Overhetalgemeenzijn er goede opbrengsten, vooral bij de tar we, waarbij ook de korrel goed gevuld is. En dit laatste is dan weer niet het geval bij de gerst. De kwaliteit van de geoog ste erwten is over het algemeen goed en de opbrengsten zijn redelijk. De prijzen van de peulvruchten zijn wat opgelo pen, maar het lijkt erop dat de oude voorraden een verdere prijsstijging in de weg staan. De heer Doeleman stelde dat het de hoogste tijd wordt dat er meer duidelijkheid in de tarweprijzen komt als 'Brussel' met verschillende prijzen voor tarwe wil blijven werken. „De in druk blijft bestaan dat de kwaliteitsbe paling nog steeds onvoldoende moge lijkheden biedt. Kwaliteitsbepaling achteraf zullen wij af moeten wijzen". De heer Doeleman wees tenslotte nog op de gevolgen van de droogteperiode op de ingezaaide ondervruchten in de granen, die praktisch allemaal mislukt zijn. Mogelijk zal dit van invloed kunnen zijn op de structuur bij de inzaai volgend voorjaar. Gemengde bedrijven Bij de bespreking van de maatregelen, die in verband met de droogte genomen zijn. vroeg het hoofdbestuur vooral aandacht voor de gemengde bedrijven. „Er zijn bijvoorbeeld in Zeeuwscb- Vlaanderen gemengde bedrijven aan te wijzen, die hoe dan ook op een verlies van vijftigduizend gulden komen tezit- ten en elders in dit gebied zijn er bieten, die dermate slecht zijn dat ze niet eens door de fabriek geaccepteerd zullen worden", aldus een van de reacties. In het veehouderij-overzicht van de heer J. M. van Heijst stonden natuurlijk de gevolgen van de droogte voor de veeh ouders centraal- Hij vond het opvallend dat de veehouders in Nederland in tegenstelling tot hun collega's in andere EEG landen nog zo weinig gebruiksvee afstoten. Men is kennelijk bang om koeien te verkopen, omdat deze volgend jaar bij een betere grasgroei terugge kocht zullen moeten worden. „Doet men dit niet, dan gaat er een stukje inkomen weg, dat nauwelijks gemist kan wor den", aldus de heer Van Heijst. „Goede koeien zijn ook bijna niet te koop, tenzij in bijzondere omstandighe den. Toch zullen er wel veehouders zijn, die niet aan een gedeeltelijke verkoop kunnen ontkomen". De prijzen blijven vrijwel stabiel. Dat is te danken aan het wat minder warme weer van de laatste weken, waardoor de vraag is toegeno men en doordat er een bodem in de markt zit nu de Europese commissie aanvullende mogelijkheden heeft ge troffen om de interventie-aanbiedingen van de tweede-kwaliteitskoeien moge lijk te maken. Mede ten gevolge van de slechte voe derpositie lopen de melkaanvoeren te rug. In Frankrijk is de melkaanvoer verminderd met twaalf vijftien pro cent, in België met negen tien procent. In Nederland is de terugval wat later gekomen, namelijk in het begin van juli, waama het snel bergafwaarts ging. Door het geven van extra krachtvoer probeerde men de melkgift op peil te houden, wat evenwel niet lukte, omdat ook in Nederland een teruggang van vier a vijf procent te constateren is. „De vraag is", aldus de heer Van Heijst, „of dit een normaal bedrijfsrisico is en als die vraag bevestigend wordt beant woord, dan dienen de prijzen ook zo te worden vastgesteld, dat het mogelijk wordt om een reserve te vormen, zodat een dergelijke droogte financieel op te vangen is". Ook in de tuinbouw kan in de meeste gevallen niet meer gesproken worden van normale kilogramopbrengsten. Bo vendien drukken de kosten van extra voorzieningen de kostprijs omhoog. Drinkwater op enkele plaatsen in Vlissingen bruin gekleurd VLISSINGEN - De bewoners in de omgeving van de Viissingse Presi dent Rooseveldtlaan moeten de laatste dagen regelmatig gebruik maken van bruin gekleurd drinkwa ter dat uit de kraan stroomt. Oor zaak van het vuile water is volgens een woordvoerder van de Water maatschappij Zuidwest-Nederland 'de aanletg van een nieuw stuk wa terleiding in de nabijheid van de half hoge brug". Door de langdurige droogte zijn hier breuken en scheuren ontstaan in de drinkwaterleidingen. Bij het herstel van een stuk buis moet de leiding worden afgesloten en om te voorko men dat de mensen in de buurt zon der water komen te zitten wordt het water via een andere leiding geboerd. „Dat gebeurt dan in tegenoverge stelde stroomrichting en hierdoor wordt vastzittend bezinksel losges- leurd', dat komt dan mee uit de kraan", aldus de woordvoerder. De herstelwerkzaamheden zijn al ge reed en het water loopt weer door de oorspronkelijke leiding, „maar, zo deelde men mee, het kan nog wel even duren voordat het drinkwater weer helder is". Volgens de woord voerder van de WMZ komen in tijden van droogte breuken en scheuren In waterleidingen vrij regelmatig voor. „Dat gebeurt door de werking van de grond en de wortels van bomen en planten. Die gaan een enorme druk uitoefenen op de buizen. Eerder dit jaar had men op Schouwen- Duiveland ook enkele dagen roest bruin gekleurd drinkwater. Dit had volgens de WMZ nog dezelfde oor zaak als in Vlissingen. Overigens heeft de WMZ nog bijzonder weinig klachten ontvangen over het 'vuile' drinkwater. „We zijn nog maar één keer opgebeld", zo zei men

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2