m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING KOMT NIET AAN PRIJZEN MINI KRANT Minister kon inwoners Tiel niet geruststellen Samenwerking maatschappelijk werk in een 'proefpolder' voor de Bevelanden Aardbeving Nicaragua Zie pagina 14 wmuuBm Voorlopig nog geen goedkopere groenten Weer dode in Soweto POLITIE OPENT VUUR OP ZWARTE DEMONSTRANTEN Oostduitsers schieten een Italiaan dood ANGST NA GESPREK NIET VERDWENEN Grote angst Peking lijkt te verminderen FNV zeer verontrust over plannen Westerterp Stones maakt zich kwaad PaS'na U 219e jaargang no. 185 Vrijdag 6 augustus 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering ziet geen aanleiding om maatregelen te nemen tegen de hoge groenteprijzen. Zowel een prijsstop, als een export-belemmering zijn op dit moment uitgesloten. Wel ziet de regering er op toe dat de handelsmarges voor groenten binnen normale perken blijven. Het vakantie-kabinet, dat uit slechts drie ministers en twee staatssecretarissen bestaat, heeft zich donderdag onder leiding van minister Trip uitvoerig beziggehouden met de groenteprij zen. Volgende week, als de ministerraad weer vrijwel compleet is, zal het probleem opnieuw aan de orde komen. weinig heil. omdat Nederland voor bij voorbeeld ruwvoer voor het vee van zijn kant weer afhankelijk is van het buiten land. Wat betreft de marges bij de tussenhan del in groenten, verklaarde Trip dat deze volgens het ministerie van econo mische zaken zeker niet hoger liggen dan normaal. Integendeel, bij stijgende prijzen hebben deze juist de neiging te gaan dalen. Als het nodig blijkt te zijn. zal de regering echter niet aarzelen een margebeschikking uit te vaardigen. Schaarste Minister Trip wees maatregelen in de Inkomenssfeer eveneens van de hand. Een wijziging van de loonmaatregel, die op 1 juli van kracht is geworden, zit er op dit moment niet in. Zoals bekend zal in het kader van de loonmaatregel in het najaar gesproken worden overeen even tuele verdere loonsverhoging, als de prijsstijgingen duidelijk mocht uitko men boven de geschatte 8 tot 8,5 pro cent. Indexcijfer ambtswoning Gedeputeerde staten van Zeeland zijn mening dat een ambtswoning voor een burgemeester beslist niet altijd noodzakelijk is. PAGINA 3 stralen De Italiaanse regering wil het gifgas in de omgeving van Seweso afbreken met ultra-violette stralen. bevolking Opinie: Drs. Ad Goethals filosofeert over de ingrijpende gevolgen die de stagnatie in de bevolkingsgroei in Ne derland met zich brengt. PAGINA 9 minderjarig Minister Van Agt wil de hulpverlener aan minderjarigen niet langer strafbaar stellen. PAGINA 11 zwemmen communiceren I Cor van Rijn: Theater is communice- I ren met het publiek en met elkaar". I radio- en televisieprogramma's; strips. I PAGINA 13 contract week, de prijzen over drie a vier weken wat normaler zullen zijn. Een maxi mumprijs voor telers wees Trip van de hand omdat dit de vraag uit het buiten land juist zou vergroten. In een belem mering van de export, die binnen de Eu ropese Gemeenschap alleen al op juri dische gronden uitgesloten is, ziet de re gering ook uit handelspolitiek oogpunt De voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit, de heer K. Ton, is intussen van mening dat de schaarste van groenten in Europa in het alge meen waarschijnlijk nog tot volgend jaar april zal voortduren. Wat daarna gebeurt is volgens hem moeilijk te zeg gen omdat "een nieuw seizoen wordt geregeerd door nieuwe wetten'. „Ook al zou het nu volop gaan regen, dan nog Het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud over de maand juli, dat maandag bekend wordt, zal overigens nog weinig invloed ondergaan van de hoge groenteprijzen. Dit komt omdat als peildatum 15 juli wordt aangehou den, toen de prijzen nog niet op hun hoogste punt waren. De doorwerking zal pas goed plaatsvinden in de maand augustus, al hebben de groenteprijzen, zo zei minister Trip, slechts een relatief geringe invloed op de totale index. Minister Trip sprak de verwachting uit dat gezien het betere weer van de laatste voorzie ik voor een langere tijd geen prijsdaling". De voorzitter van het produktschap heeft dit verklaard in een gesprek met de Industriebond-NKV. Volgens de heer Ton zijn er geen mogelijkheden om via zijn produktschap de prijzen een halt toe te roepen. In dit verband merkt hij op, zich de onmacht van de regering te kunnen voorstellen om in te grijpen in de prijzen van groenten en fruit. In een commentaar op de uitlatingen van de de produktschapsvoorzitter zegt de Industriebond-NKV van mening te zijn, dat 'moge deze onmacht werkelijk aanwezig zijn, de regering duidelijk wel de macht heeft om het onverantwoorde loonbesluit buiten werking te stellen of redelijker prijscompensaties toe te staan'. Geen regering, aldus de bond, kan het zich veroorloven produkten ter voorziening van de eerste levensbehoef ten onbetaalbaar te maken. De bond. die zegt dat zijn geduld fmaal op is. is bereid "zich uiterst hard op te stellen voor de bescherming van zijn leden MAASTRICHT: Door de hoge groenteprijzen is er een ware ham sterrage in blikgroentes begonnen. Met name veel Belgen laden hun auto's vol in winkels over de Nederlandse grens. JOHANNESBURG (AFP. RTR)- De politie heeft donder dag in Soweto het vuur geopend op een mars van rond 5.000 zwarte demonstranten tegen te houden die naar de noordelijke uitvalsweg van het zwarte woongebied gin gen. Volgens ooggetuigen is er een dode gevallen. De situatie in Soweto had zich na een betrekkelijk kalme ochtend in de middag plotseling toegespitst. In weerwil van een regenngsverbod tot het houden van openbare bijeenkomsten verzamelde zich in het noord elijke New-Canada-district een menigte die kennelijk, evenals woensdag, wilde proberen op te marcheren naar het hoofdbureau van politie in Johannesburg. Daar wilde men de vrijlating van gearresteerde collega's eisen. Woensdag vielen er drie doden. Twee zwarten werden neergeschoten en een meisje werd volgens de politie onder de voet gelopen. Volgens Afrikaanse kringen in Soweto schenen de de monstranten van donderdag een harde kem te zijn die vastbesloten is de actie voort te zetten na het massale protest van woensdag waaraan meer dan 20.000 mensen deelnamen. Voor de mars naar de noordelijke uitvalsweg van So weto begon, kwamen militante studenten bijeen op de Morris Isaacson-middelbare school. Toen de mars begon voegden zich volwassenen bij hen. Er werden vuisten gebald en er werden politieke leuzen van 'zwart aan de macht' en 'bevrijd de gevangenen' geroepen. Voorts wer den vrijheidsliederen gezongen. Nadatzij slechts een paar honderd meter hadden afgelegd kwam de politie op een kruising tussenbeide. Zij schoot en vuurde traangasgranaten af Ook in andere zwarte woon gebieden bij Johannesburg waren er incidenten. In Tembisi, meer noordelijk, joeg de politie een groep van ca 1.000 schoolkinderen uiteen die stenen hadden gegooid naar een drankwinkel. Ook hield de politie jongelui tegen die pannen van een schooldak naar treinen wierpen. BERLUN (DPA) - Oostduitse grenssol daten hebben woensdagnacht bij de grensovergang Hirschbergeen Italiaan doodgeschoten. De Oostduitse regering heeft in Rome haar leedwezen betuigd met de dood van chauffeur, zo heeft het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Italiaanse regering had in Oost-Berlijn een krachtig protest in gediend. MANAGUA (UPI) - Donderdag beefde de aarde onder de hoofdstad van Nica ragua, Managua, gedurende drie se conden hevig. Of er schade is aange richt of slachtoffers zijn is nog niet be kend. De stad werd op 23 december 1972 door een aardbeving vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Er vielen 12.000 dode Staatssecretaris Hendriks in gesprek met een van de bewoners, rechts op de foto delegatieleider de heer Schiltmans. DEN HAAG - Ongeveer twintig afgevaardigden van de wijkraad Tiel-West en de milieugroep Tiel en omstreken hebben staatsse cretaris Hendriks (volksgezondheid) donderdagmorgen een petitie aangeboden, waarin zij van hun ongerustheid blijk geven over de giflozingen vorige week door het chemisch bedrijf Verdugt BV en het achterwege blijven van maatregelen bij dat bedrijf. In de petitie hebben zij een tiental vra gen geformuleerd, zoals: wanneer en door wie de inspectie Volksgezondheid is gewaarschuwd, of Volksgezondheid op de hoogte was van de aanwezigheid van vergiften bij Verdugt en de slor dige produktiemethoden bij dat be drijf, en welke zekerheid er is dat in het verleden niet meer van dergelijke gi fuitstotingen hebben plaatsgevonden. Delegatieleider Schiltmans benadrukte de noodzaak van snelle maatregelen tegen het bedrijf, omdat 'de bewoners van Tiel nog steeds niet gerustgesteld zijn dat dergelijke voorvallen in de toe komst niet meer kunnen gebeuren'. Hij pleitte er dan ook voor dat volksge zondheid in overleg met het ministerie van economische zaken zal nagaan hoe de veiligheid van de bewoners zo goed mogelijk gegarandeerd kan worden en de angst van de bewoners voor nieuwe gifontsnappingen kan worden wegge nomen. bijvoorbeeld door overplaatsing van Verdugt BV. Niet ongerust Staatssecretaris Hendriks verklaarde de bewoners nadrukkelijk, dat 'er geen spoor van twijfel hoeft te bestaan dat de affaire in Tiel door het departement van volksgezondheid bijzonder ernstig wordt opgenomen'. „Dat neemt echter niet weg dat u op grond van de uitsla gen van het bloedonderzoek helemaal niet ongerust hoeft te zijn dat de gif wolk enige schadelijke uitwerking heeft gehad". Dat de angst van de Tielenaren niet was weggenomen, bleek uit het gesprek dat zich na de overhandiging van de petitie met de staatssecretaris ontspon. Zo Bij een gasontploffing in een bruin- koolmijn te Breza. noordwestelijk van de Joegoslavische stad Serajewo, zijn donderdagochtend zeventien mijn werkers om het leven gekomen en der tien gewond. De explosie deed zich voor toen 131 mijnwerkers op 200 meter diepte aan het werk waren. vroegen de bewoners zich af. als er dan geen reden tot ongerustheid was, er toch één man voor nader onderzoek naar het ziekenhuis moest. Ook vonden zij. dat het oordeel van Hendriks niet volledig HONG KON G/T AIP EH/TEL AVIV (UPI/AFP - De veiligheidsmaatregelen in verband met het gevaar van een nieuwe grote aardbeving in Pekingzijn donderdag enigszins verzacht. Het zou erop kunnen wijzen dat de Chinese au toriteiten de kans dat zich een nieuwe beving voordoet steeds kleiner achten. Hoewel officieel niets bekend is van een versoepeling of zelfs opheffing van be paalde maatregelen werd donderdag door een bron in Peking, in een tele foongesprek met Hong Kong, gezegd dat 'steeds meer bewoners schijnen te rug te keren naar hun huizen en appar tementen. en voor langere perioden' In Tangsjan. de 1 miljoen inwoners tel lende industriestad ten zuidoosten van Peking waar het epicentrum van de aardbeving lag, wordt de massale red dingsactie nog steeds uitgebreid. Dit blijkt uit Chinese radioberichten. De door het leger aangevoerde reddings macht. telt naar schatting meer dan een miljoen man. De inlichtingendienst van de Kwomin tang-partij op Taiwan heeft donderdag gezegd dat meer dan 100 000 mensen In Tangsjan zijn om gekomen en dat in het totale rampgebied bijna een miljoen mensen zijn gedood op een be volking van 20 miljoen. Peking heeft een condoleanüe- boodschap van de Israëlische regering zonder commentaar naar Jeruzalem te ruggestuurd. Dit meldt het Israëlische blad Yedloth Acharonoth. China on derhoudt geen diplomatieke betrekkin gen met Israël. kon zijn, omdat een groot aantal van de bloedtestuitslagen nog bekend moet worden gemaakt. De verontreiniging met arseen in de omgeving van de Tielse chemische fa briek Verdugt blijkt na ruim een week nog steeds niet verdwenen. Het rijksin stituut voor de volksgezondheid heeft woensdag opnieuw muren en beplan ting afgespoten en in het spoelwater arseenresten aangetroffen. Volgens di recteur H. H. Cohen van het rijksinsti tuut voor volksgezondheid is dit echter geenszins verontrustend. Het PvdA-raadslid Loeffen, heeft nu ontdekt dat de AKZO-dochter Aagni- nol zestien jaar lang een depot met ge vaarlijke landbouwvergiften in Tiel heeft gehad, zonder dat daar een ver gunning voor gegeven zou zijn. Noch het bedrijf, dat twee maanden go- leden is verhuisd, noch de gemeente, kunnen dit bevestigen of ontkennen. GESPECIALISEERDE INSTITUTEN AKKOORD, ALGEMENE NOG ONZEKER OPZET CENTRAAL GEBOUW IN GOES GOES - Een aantal instellingen op het gebied van het gespecia liseerd maatschappelijk werk in Zeeland, is in beginsel bereid tot een nauwere samenwerking op de Bevelanden. Deze samen werking moet gestalte krijgen in de vorm van een zogenaamde 'proefpolder' te Goes: één cen traal gebouw, waarin de ver schillendeinstellingen spreeku ren houden. Als ruimte voor dit 'maatschappelijk werk centrum' wordt gedacht aan het voormalige zusterhuis van het oude Gasthuis aan de Oostwal te Goes. Doel van deze proefpolder voor maat schappelijk werk is met name het bie den van een betere en duidelijker hulp verlening aan de bevolking. „Het is de bedoeling dat de mensen gemakkelij ker de weg kunnen vinden in het oer woud van instellingen", zeggen de he ren R- Visser, voorzitter van de com missie geestelijke volksgezondheid van de provinciale raad voor de volks gezondheid en A. van Vliet, secretaris van de raad. Beiden benadrukken dat het belang van de mensen die hulp no dig hebben, voorop staat bij het ont wikkelen van de proefpolder. Er wordt nadrukkelijk naar gestreeld om naast het gespecialiseerde maat schappelijke werk ook de instellingen voor algemeen maatschappelijk werk (de zogenaamde eerste Ujn-insteilin- gen) bij het project te betrekken. Op de Bevelanden zijn dat de protestants in terkerkelijke stichting voor maat schappelijke dienstverlening en de stichting sociaal centrum .Het sociaal centrum heeft tot nu toe in de bespre kingen over de samenwerking een wat afwijkend standpunt ingenomen: rhëri wil wel samenwerking, maar dan alleen In project-vorm. Een werkgroep, bestaande uit mede werkers van de betrokken instellingen, heeft enige tijd geleden een rapport uit gebracht over de vormen waarin de sa menwerking gegoten kan worden. De besturen van de instellingen beraden zich momenteel over de inhoud van dat rapport. Eind augustus '76 komt de werkgroep opnieuw bijeen. Dan zal de verdere gang van zaken bekeken wor den. Of er dan al besluiten vallen, hangt af van de meningen van de besturen over de proefpolder. „De wens tot sa menwerking is in ieder geval wel duide lijk naar voren gekomen", stelt de heer Visser. Volgens de heren Visser en v. Vliet wordt er al zo'n tien jaar lang gepraat over meer samenwerking tussen de maatschappelijk werk-instellingen. Ook in provinciale staten van Zeeland Is bij de behandeling van de sociaal- culturele ontwikkelingsschets In 1972 de wens naar voren gekomen tot nau were contacten In de commissie geeste lijke volksgezondheid van de provin ciale raad is toen het initiatief genomen om vertegenwoordigers van het gespe cialiseerd maatschappelijk werk om ta fel te halen, teneinde over 'n mogelijk opzet van de proefpolder te overleggen. In eerste aanleg bleef het overleg be perkt tot het gespecialiseerd maat schappelijk werk. omdat een eerder ge sprek In 1969 over samenwerking mis lukt was. „We widen nu eerst opnieuw proberen om tot overeenstemming te komen en daarna pas ook het algemeen maatschappelijk werk erbij betrekken", aldus de heer Visser. Dat hernieuwde overleg leidde tot gunstige resultaten. „11e betrokken instellingen voor gespe cialiseerd maatschappelijk werk heb ben een schriftelijke verklaring afgege ven over het meedoen aan de proefpol der", vertelt de heer Visser. „Voor ons was toen de eerste fase rond. Daarna zijn we met het plaatselijk algemeen maat schappelijk werk gaan praten. Omdat er nog wat vraagpunten waren, is de werk groep gevormd."' Niet eenstemmig Uit het advies van de werkgroep proef polder de Bevelanden blijkt dat geen eenstemmigheid is bereikt ten aanzien van de vorm van samenwerking waar aan de voorkeur zou moeten worden gegeven: dat wilde zeggen: de grootst mogelijke meerderheid is het eens over (Slot zie pagina 7 kolom 5) INKRIMPING STREEKVERVOER UTRECHT (ANP) - De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) beeft minister Westerterp (verkeeren wa terstaat) per brief laten weten, zeer verontrust te zijn over zijn plan om via beperkingen in dienstregelen te komen tot een inkrimping van zowel het personenvervoer per trein als het st reekpersonen vervoer per bus. De FNV dringt er by de minister op aan de voorgenomen maatregelen achterwege te laten en in het beleid voorrang te blijven geven aan het openbaar vervoer. De mogelijkheden om zich te verplaatsen ten behoeve van wonen, werken en recreëren zul len volgens de FNV ernstig worden aangetast. Dit treft in het bijzonder de inwoners van kleinere plaatsen in de dunner bevolkte gebieden, waar bij valt op te merken, dat vooral voor de lagerbetaalden nauwelijks alter natieve mogelijkheden voor vervoer aanwezig zijn, aldus de brief. De FNV acht dergelijke maatregelen volledig In strijd met uitspraken van de regering over een goed ruimtelijk ordeningsbeleid, waarbij bevorder ing van het openbaar vervoer voor opstond. Ook wijst de FNV op de ha ars inziens negatieve werkgele genheidseffecten, niet alleen bij de Nederlandse Spoorwegen en bij de ondernemingen voor streekvervoer maar ook bij toeleveringsbedrijven. WESTERTERP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1