Studie omvang opening in de dam moet 1 maart klaar zijn Pylonen uit Oosterscheldemond PZC/E Deltadienst krijgt er 60 man bij STUDIE SCHUTSLUIS SCHELDEDAM Forse geldboetes voor mini-campinghouders Opruimingswerk in sluitgaten Oosterschelde kost 30 miljoen HOOFDACCENT LIGT OP DE MILIEUKANT Bij afsluiting 100 miljoen te besparen provincie '"dagje UIT?...NERGENS WINKELT U GEZELLIGER dan in~^ Den Haag: leuke boutiques, warenhuizen en passages. An tiekmarkt onder de oude bomen van het Voorhout. Terrasjes en MADURODAM, het fascinerende miniatuurstadje DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG J DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 waann vier enkele en een dubbele pyloon staan. Meer naar boven het werkei- land Noordland, waarin mogelijk een schutsluis wordt gebouwd. Daarboven het damvak 'Geul', met aan het eind het werkeiland Neeltje Jans. Nog verder naar het noorden de Schaar, het werkeiland 'Roggenplaat', de Hammen en tenslotte de damaanzet Schouwen. Op het midden van de foto is de bouwput 'Roompot' te zien en meer naar het noorden de bouwput 'Schaar. De rijkswaterstaat bestudeerd of die putten tijdens de uitvoering van de Oosterscheldewerken kunnen worden benut als vluchthaven en mogelijk voor de opslag van steen. Voor een verdere toekomst wordt nagedacht overeen bestemming van de bouwputten in de sfeer van de recreatie. Luchtfoto: Slagboom en Peelers. BURGHSLUIS-Op 1 maart van het volgend jaar moet een inter departementale werkgroep het rapport klaar hebben aan de hand waarvan kan worden beslist hoe groot de doorstroomopening in de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde moet worden. De werkgroep moet nagaan welke oplossing de beste is: een ope ning van 11.500 vierkante meter, >vaardoor een gemiddeld getij- verschil bij Yerseke wordt gegarandeerd van 2,3 meter, een ope ning van 20.000 vierkante meter, waardoor het gemiddeld getij- verschil bij Yerseke van 3,1 meter bij Yerseke gehandhaafd blijft of een opening van een formaat daartussenin. RIJKSWATERSTAAT HEEFT TIJD OM TECHNIEK UIT TE WERKEN De werkgroep, waarin de ministeries van verkeer en waterstaat, cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, financiën en wetenschapsbeleid zijn vertegenwoordigd, zal zich bij de BURGHSLUIS-De deltadienst van rijkswaterstaat zal in het komende jaar met ongeveer zestig personeelsleden worden uitgebreid in verband met de opnieuw op gang gekomen uit voering van de Oosterschelde werken. De dienst zal dan groeien tot ongeveer zeven honderd man. Er wordt binnen rijkswaterstaat nu ge werkt aan de organisatie voor het kar wei, waarbij de Deltadienst, de directie sluizen en stuwen en de directie bruggen nauw met elkaar samenwerken. Datr zelfde gebeurt momenteel in de kring van de aannemers. De combinatie Dijksbouw Oosterschelde zal worden verbreed, met name door een uitbouw in de 'betonsfeer'. De compartimentering van de Oosterschelde met twee dam men - Oester en Philipsd am - wordt een apart project, waarvan de kant van wa terstaat het vroegere bouwbureau Schelde-Rijn mee te maken heeft. Ir. F. Spaargaren van de afdeling afsluitings- werken Oosterschelde liet weten, dat het de bedoeling is, dat met de aanne- studie naar de omvang van dc opening in de pijlerdam vooral richten op milieu-aspecten. Het hoofd van de af- sluitingswerken Oosterschelde. ir. F. Spaargaren zegt daarover. „Tot nu toe hebben de studies ccn technisch karak ter gehad. Nu gaat het primair om milieu-aspecten. Voor de rijkswater staat komt dat gunstig uit. In de pe riode van de studie door de werkgroep kunnen wij van onze kant verder gaan met de technische problemen en het is te verwachten dat we daardoor ook meer inzicht in de kosten krijgen". Volgens de heer Spaargaren is het niet uitgesloten dat de hele operatie minder gaat kosten dan aanvankelijk is ge raamd. „De kostenramingen zjjn geba seerd op watje technisch weet. Zolang je kosten tussen de dam met de grote en die met de kleine opening 260 miljoen gulden. Volgens ir. Spaargaren kan in grote lijn worden aangenomen, dat de stijging van de kosten evenredig loopt met de omvang van de doorstroomope ning: hoe groter die wordt, hoe duurder het werk is Volgend najaar Voor de rijkswaterstaat is het van be lang dat in ieder geval voor het najaar van het volgend jaar een beslissing ge nomen wordt over de omvang van de doorstroomopening in de pijlerdam. Met de grootte van de opening hangt direct samen hoe groot de schuiven in de pijlerdam moeten worden, hoeveel schotbalken op de drempel, die op de bodem van de Oosterschelde wordt ge construeerd. moeten worden gelegd, hoe groot de sponningen in de pijlers moeten worden, welke afmetingen de bodembescherming moet krijgen en op welke manier de drempel gecon strueerd moet worden. FEESTMARKT IN IJZENDIJKE Het werk. dat nu en in het komend .jaar wordt uitgevoerd, past in elk plan voor afsluiting van de Oosterschelde. maar over ruim een jaar komt men op het punt dat delen van het werk moeten worden aanbesteed of uitgevoerd, waarbij men moet weten hoe groot de doorstroomopening in de dam wordt IJZENDIJKE - De VVV van IJzendijke heeft het standwerkersconcours, dat voor zaterdag was gepland van het programma afgevoerd. Daarvoor in de plaats organiseert, men een feestmarkt met een grote verloting, die kant niet voor 100 procent hebt be- De IJzendijkse brassband 'Geduld studeerd. is de kostenraming ook met Overwint' verleent zaterdagmorgen 100 procent". Zoals bekend bedraagt het verschil in markt muzikale medewerking aan de feest- ALS MILIEU HET TOELAAT BURGHSLUIS- Volgens ir F. Spaarga ren - hoofd afsluitingswerkn Ooster schelde- zou het mogelijk kunnen zijn. dat de pylonen voor de kabelbaan niet nodig zijn in de sluitgaten van de Philips- en Oosterdam. In 1985 w orden- zo is de bedoeling - eerst de schuiven in de pijlerdam aangebracht en in het najaar van dat jaar voorziet het werk schema in de sluiting van de secun daire dammen. Spaargaren: „Het zou dus mogelijk zijn om de schuiven in de pijlerdam naar be neden te halen en bij stilstaand water de andere dammen af Lesluiten Dan zou jee wel een paar maanden geen getij in de Oosterschelde hebben. In het najaar of de winter kan dat makkelijker dan in het voorjaar, maar of het inderdaad mo gelijk is vanwege het milieu moet van die kant worden aangegeven. De bespa ringen zouden wel ongeveer honderd miljoen gulden kunnen zijn". Hij liet we ten, dat in de door de tweede kamer aanvaarde oplossing voor de afsluiting van de Oosterschelde wel rekening is gehouden met de kabelbaan-methode. BURGHSLUIS - De rijkswaterstaat gaat na of in de Oosterschel- dedam een schutsluis kan worden gebouwd. Die sluis, waarmee in 'Schtli V6FSÜ VOTld1 het eindrapport over de bouw van de pijlerdam rekening is gehou- den zou wat omvang betreft vergelijkbaar zijn met de Kreekraks- Ml IVIludclbut'g luis. Het gaat om een project van ongeveer 60 miljoen gulden. In de middelburg - Vrijdagavond wordt totale kostenraming voor de Oosterscheldewerken is dat bedrag J?.J?®1 ^PP1IW,S Kunstenaarscentrum tc Middelburg de vijfde 'schrijversavond' met opgenomen. gehouden. De avond begint om 20.00 Ir. F. Spaargaren, hoofd afsluiting Oosterschelde meent dat het 'voor de hand uur. liggend' is de sluis wel te bouwen. In de kostenberekeningen is wel een bedrag van Deelnemers aan de avond wordt een 20 miljoen gulden opgenomen voor de aanschaf van materieel voor onderhoud aan leestijd gegeven van maximaal 5 minu- beide kanten van de Oosterscheldedam en ter dekking van kosten die optreden, ten. Alle voorgelezen werk wordt com- doordat met groot materieel geregeld een omweg moet worden gemaakt via de pleet in een bundel opgenomen Er is Westerschelde en het Kanaal door Zuid-Beveland. Naar de mening van de heer van de 19 schrijvers uit Nederland en Spaargaren zou die 20 miljoen gulden kunnen worden gebruikt als 'aanbetaling' België ingezonden werk ontvangen, op de sluis. „De rest zouden we elders moeten vinden en dat wordt nu bekeken", waarbij de toezegging dat ze op de aldus de heer Spaargaren. avond aanwezig, zullen zijn. merScombinatie alleen contracten wor- Als wordt besloten de sluis-te bouwen, danhioet dhaTrfieetvordeh begonnen ln 1978 Onder dat rijtje van inzender is een vrij den gesloten met betrekking tot de con- en hij zou in 1981 klaar moeten zijn. Dan namelijk komt men in een situatie, waarbij grote groep (6) vertegenwoordigd uit stnictie van de pijlerdam. De benader- het niet meer mogelijk is'fhetgroot materiaal vanaf de Oosterschelde naar de Bergen op Zoom: de Zeeuwse zijde is Noordzee en omgekeerd te varen omdat de pijlers voor de afsluitbare dam dan in devertegenwoordigd mei 8 deelnemers, uit weg staan. Bij de beslissing over de vraag of de schutsluis er moet komen spelenBelgië komen er 3 behalve het feit dat de eerste 20 miljoen op aanschaf van materieel en op kosterSchriftelijke inzendingen zijn van 5 voor omvaren kan worden bespaard, andere belangen, zoals die van de veiligheid er mensen binnengekomen Zij zijn echter die van de binnenvaart, de visserij en de pleziervaart een rol. verhinderd om hun werk voor te dragen ing van de andere werken wordt - hij - nog nader bekeken. Onenigheid tussen huurdersgroepen Witte Wijk te Sas van Gent SAS VAN GENT-De woningbouwver eniging 'Sas van Gent- Vooruit' houdt vanavond (donderdag) een vergadering over de moeilijkheden rond de renova tie van woningen in de 'Witte Wijk'. •Twee, elkaar beconcurrerende huurder sgroepen hebben om de bijeenkomst gevraagd. De "Werkgroep Renovatie' wil dat er wordt beslist over haar voorstel om de twee opknapplannen (het zoge naamde 'halfsteensplan' van het be- stuuren het "witplan' van de werkgroep) binnen drie weken voor te leggen aan een buurtvergadering. Daar zouden dan alle voor- pn nadelen op tafel moeten komen, waarna de bewoners in een open en vrije stemming en in onderling over leg tot een keuze zouden moeten komen. Woningbouwbestuurders die zich niet achter een dergelijk besluit zouden wil len scharen moeten verdwijnen, vindt de werkgroep. Een andere groep huur ders stelt voor om in de 'Witte Wijk' tenminste twee woningen te verbeteren volgens het 'halfsteense moorplan' en deze in te richten als 'voorbeeldpand'. Volgens deze bewoners steunt lang niet iedereen de activiteiten van de werk groep renovatie en willen veel huurders liever het metselplan van het woning- bouwbestuur. De werkgroep zou verder onjuiste in formatie hebben verspreid over de huur die na uitvoering van de verbetering zou moeten worden betaald, terwijl er ook geen inlichtingen gegeven zouden zijn over de huurprijsberekening. De werkgroep op haar beurt heeft in een toelichting op haar voorstel een over zicht gegeven van de problemen rond de woningverbetering. De vergadering be gint om 19.30 uur en wordt gehouden in de Vlaanderenhal aan de Westdam. Bijdrage Europese Commissie voor proefboerderij te Colijnsplaat (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Voor de houw van een bedrijfsgebouw op de proefboerderij 'Rusthoeve' in Colijnsplaat heeft de Europese commissie f 189.675 beschik baar gesteld. Het geld komt uit het Eu ropese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de landbouw, dat middelen bevat voor de financiering van structuurpro jecten. Bij haar (eerste) reeks toewijzingen voor dit jaar heeft de Europese commissie in totaal f20.7 miljoen verstrekt voor bij elkaar twintig projecten, verspreid over het hele land. Een tweede greep in het fonds is te verwachten voor 31 decem ber. WEGENS OVERTREDING VOORSCHRIFTEN MIDDELBURG-Dc kantonrechter te Middelburg mr. A. Veenhoven, veroordeelde woensdagmorgen drie inwoners van Domburg tot forse geldboetes wegens over treding van de voorschriften betreffende de 'mini-campings'. De landbouwerF. D. uit Oostkapelle. die verleden jaar ook reeds 75 boete betaalde voorzo'n overtre ding. werd nu beboet met 1500. De niet verschenen J. J. en W. J. uit Domburg werden bij verstek veroordeeld tot een boete van 1000. In alle drie gevallen bepaalde de kantonrechter dat de haelft van de opgelegde boete voorwaardelijk zal zijn met een proeftijd van twee jaar. BEDRAGEN VAN 1000 EN 1500 GELDEN Als getuige werd gehoord de gemeente-ambtenaar A. G. die belast is met de controle op de naleving van de kampeerverordening Hij vertelde dat bij een verleende vergunning ten hoog ste vijl tenten ol caravans mogen wor den toegelaten. Bij zijn laatste controle telde hij er bij F D. 36 en bij W. J. 45. Bij J J., die geen vergunning heeft, stonden 8 eenheden. Op een vraag van de officier gaf de getuige toe dat men wel de toeris tenbelasting betaald maar hij weeserop dat bij het te veel plaatsen van tenten of caravans ook de sanitaire voorzienin gen in het gedrang komen. ,J3ij J J. zijn geen sanitaire voorzieningen, zodat ae kampeerders hun behoefte doen boven een sloot of tussen de bieten", aldus deze getuige. Volgens hem heeft W. J. een vergunning aangevraagd voor een officiële camping maar dit verzoek kan, evenals dat van F. D„ niet worden ingewilligs in verband met het bestemmingsplan voor dat ge bied. De officier van justitie mr. A. P. Besier herinnerde er aan dat de kwestie van de mini'campings de laatste tijd veel aan de orde Is. getuige o.m. de artikelen in de PZC. Hij onthulde dat nog 21 processen-verbaal uit de gemeente Val- kenisse op afdoening liggen te wachten. „In eerste aanleg is dit een bestuurlijke aangelegenheid en gaat het hier alleen om overschrijding van de gestelde voorwaarden. Dit zijn echter uitwassen waartegen opgetreden moet worden omdat Walcheren niet overspoeld moet worden door de toeristen. J. J. is wel he lemaal over de scheef gegaan omdat hij geen vergunning heeft De officier zegde strenge contróle toe in de ko mende dagen. Hij eiste tegen elk der drie verdachten een boete van 1500 waar van bij F. D. 500 voorwaardelijk, bij W. J. 1000 voorwaardelijk en bij J. J. de helft voorwaardelijk, alles met een proeftijd van twee jaar. F. D verdedigde zich door aan te voeren dat hij moeilijk kampeerders doie zich aanmelden kan doorsturen en dat hem een vergunning wordt geweigerd voor een officiële camping. „Als men tenten ziet staan komt men er op ai De kantonrechter zei dat dit probleem nu op Walcheren meer begint te spelen. Op Schouwen was dit, volgens hem, al langer het gevaL „U moet ze doorsturen naar een andere plaats", hield hij F. D. voor. „De meesten komen toch met een auto en in Middelburg is altijd plaats genoeg". BURGHSLUIS-Deze luchtfoto van de werken in de monding van de Ooster schelde is binnen enkele maanden achterhaald. Aan heteind van dit jaar of begin 1977 zal de situatie weer zijn zoals enkele j aren geleden: in de stroom- gaten zullen geen pylonen meer staan. Die waren nodig voor de constructie van een kabelbaan waarmee in de Oosterschelde betonblokken zouden worden gegooid. De rijkswaterstaat wil al in oktober de pylonen verwijde ren. Op de foto is van rechts beneden naar midden boven het volgende te zien aan de zuidkant Noord-Beveland met de werkhaven. waarbij een damaanzet zal worden gemaakt en van waaraf pal naar het westen een geleidedam wordt aangelegd, die moet verhinderderen dat het water schuin op de pijlerdam loopt. Meer naar het noorden het stuk open Oosterschelde, de Roompot, Slot van pag. 1 menteringsdammen en het kanaal door Zuid-Beveland zijn in tijd iets ver schoven. De komende tijd is behalve het oprui mingswerk van pylonen en bestorting ook een doorlichting van de hele rap portage rond de pijlerdamconstructie aan de orde om na te gaan of het project aan de hand van nadere gegevens moet worden verbeterd of goedkoper kan worden gemaakt, of dat men te maken krijgt met - financiële - tegenvallers. Voor volgend jaar wordt in de sfeer van de uitvoering gedacht aan: - de aanleg van de bouwputten voor de 'putten' en de pijlers in de Schelphoek- haven. Volgend voorjaar moet daarmee volgens het werkschema worden be gonnen. Dan moeten de pieren worden gemaakt, waarop de putten en pijlers worden gebouwd, waar het hefechip (de catamaran) omheen kan varen. - in 1977 ook zal de damaanzet aan de Noordbevelandse kant worden uitge bouwd. Dan zal waarschijnlijk ook een geleidedam in westelijke richting wor den aangelegd, met name om de stro ming rechtstandiger op de pijlerdam te kunnen brengen. Als gevolg van die ge leidedam - ten dele over de zandbank voor de Veerse Gatdam - zal de scheep vaartroute in de monding van de Oos terschelde iets worden omgelegd. Wa terloopkundige proeven hebben tot nu toe duidelijk gemaakt, dat een derge lijke geleidedam gewenst is. De bouw van het enorme hefschip (de Catamaran) van bijna 9000 ton zal als gevolg van de bezuinigingsoperatie on geveer een half jaar worden uitgesteld. De eerste opzet was. dat er in het voor jaar van 1977 mee zou worden begon nen. het ziet er volgens de Deltadienst nu naar uit. dat dit werk in de tweede helft van volgend jaar aan de orde komt lr. Spaargaren: Ook dat uitstel is niet onwelkom, om dat de studie over de preciese situering van pijlerbouwputten nauw samen hangt met de manier, waarop de cata maran het best kan worden gecon strueerd." Fuiken gestolen VLISSINGEN - Bij de gemeentepolitie te Vlissingen is aangifte gedaan van de diefstal van een zevental fuiken uit een viswater in het krekengebied bij Rit- them. Aangever van de diefstal was de beroepsvisser M. de H. uit Middelburg, die het viswater gepacht heeft. De fui ken worden voornamelijk gebruikt voor het vissen op paling. De diefstal moet tussen zondag en dinsdag zijn gepleegd. Echtpaar Pleijte te Vlissingen 60 jaar getrouwd VLISSINGEN - Dinsdag 10 augustus zijn de heer J. Pleijte (84) en mevrouw S. A.Pleijte-Salomé(81) 60 jaar getrouwd. De heer Pleijte is geboren in Breskens en mevrouw Pleijte in Groede. Het echtpaar woont Badhuisstraat 63. De dag wordt in huiselijke kring gevierd. Er wordt geen receptie gehouden. Burgemeester drs. T. J. Westerhout zal met zijn echtgenote het echtpaar op dinsdag 10 augustus om 17.00 uur aan huis, namens het gemeentebestuur, ge lukwensen aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7